Goederenlijn beste via Sloedam SPIER ZIEKTE? PZC vm VANDAAG £33 Bruse in finale missverkiezing 50 Garnalenvisserij in crisis gedompeld Ministerie komt door bergen werk niet aan schadeclaim toe maxima FILM FILM BY THE SEA RLM BYTrlE a, A lin A Af! BY TrlE Gemeente Middelburg kiest voor zo westelijk mogelijke aftakking Lezing over bijzondere bloembollen KRIJGER TABAK '400 jaar Oudesluijs' Het juiste zwembad voor iedereen apelle VSN Vereniging Spierziekten Nederland b 14 zaterdag 15 september 2001 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het gemeen tebestuur van Middelburg geeft de voorkeur aan een Sloelijn die via de Sloedam aansluit op de spoorlijn Vlissingen-Roosen- daal. Burgemeester en wethou ders zijn onder voorwaarden bereid mee te werken aan dat tracé. Het college wil dat het spoor op maaiveldhoogte komt te liggen, waarbij de dijk een functie krijgt als geluidswal. Als de Slo- elijn op maaiveldhoogte wordt aangelegd, blijven spoorleidin- gen beter uit het zicht. De Sloelijn is het goederenspoor dat het Sloegebied verbindt met door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De vele duizen den bezwaarschriften die het ministerie van Landbouw, Na- tuurbeheer en Visserij van agra riërs binnenkreeg vanwege de mond- en klauwzeercrisis zet ten de juridische afdeling van het ministerie op achterstand. Een woordvoerder van het mi nisterie van LNV zei dit gisteren tijdens een zitting bij de Raad van State. De werkachterstand kwam naar voren tijdens een schor- singsverzoek van twee mossel zaadvissers uit Yerseke. Zij eisen een voorschot op een scha devergoeding van 550.000 gul den omdat het ministerie hen in de jaren 1996 tot en met 2000 geen natuurbeschermingsver gunning gaf voor het handmatig rapen van mosselzaad in de Waddenzee. De afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State besliste in juni dit jaar clat in el k geval de vergunningen uit 1999 en 2000 ten onrechte zijn geweigerd. De twee vissers, de enigen nog in Nederland die de spoorlijn Vlissingen-Roo- sendaal. In de toekomst zal het goederenvervoer per trein toe nemen, door de aanleg van de Westerschelde Container Ter minal. Op initiatief van Rijks waterstaat is een studie uitge voerd hoe het goederenvervoer vanuit het Sloegebied naar de hoofdspoorlijn het beste kan worden verbeterd. De provincie geeft de voorkeur aan een nieu we spoorlijn die ter hoogte van 's-Heerenhoek richting Einde- wege gaat. Een voordeel van dat tracé is dat de nieuw aan te leg gen verbinding niet meer langs Heinkenszand loopt. De gemeente Middelburg wijst er in zijn reactie op dat de bena ming Sloedam niet juist is. Cor- mosselzaad handmatig met de riek van de bodem schrapen, dienden onmiddellijk een scha declaim in. Na de uitspraak van de Raad van State in juni heeft de minis ter alsnog een vergunning ver leend die geldt van 1996 tot 2003. Maar aan de behandeling van het verzoek om schadever goeding is de juridische afde ling niet toegekomen. Volgens de woordvoerder ontbreekt het daarvoor aan mankracht. Op de zitting gisteren bij de Raad van State zegde de ambtenaar toe dat er volgende week een beslis sing komt. De verleende natuurbescher mingsvergunning kan overi gens nog steeds niet worden ge bruikt, door bezwaren van de Waddenvereniging en de Vogel bescherming. Die stellen dat de mosselrapers de voedselvoor raad van de vogels weghalen. Door de bezwaren is de vergun ning' automatisch geschorst. Om de vergunning in werking te stpllen, moeten de vissers bij de Raad van State een verzoek om voorlopige voorziening indie nen. recter is om in het vervolg te spreken van de dijk tussen de Sloedam (A58) en de Sloeweg (N254). De dijk wordt aan de westkant begrensd door de Susannepolder, de Nieuwer- keiitepolder en de Oud Sint Jooslandpolder. Aan de oost kant is de Quarlespolder te vin den. Volgens de milieueffectrappor tage (MER) komt het spoor van de Sloelijn te liggen op de bo venkant van de dijk. De A58 en de Postweg worden via een spoorwegviaduct gepasseerd. Het college vindt het een goed idee om de nieuwe Sloelijn, waarover nu alleen maar diesel- treinen kunnen rijden, te elek- trificeren, maar dan moet de spoorlijn wel zo laag mogelijk komen te liggen. Portalen en bo venleidingen ontsieren anders te veel het landschap door de polders bij Nieuw- en Sint Joos- land. B en W stellen Rijkswaterstaat verder voor om de kruising met de A5 8 en de Postweg niet alleen uit te voeren als spoorwegvia- duct, maar een combinatie te maken. De Postweg moet wor den verdiept en de nieuwe Sloe lijn moet afbuigen richting Quarlespolder. Dat levert vol gens het college een veel een voudiger en korter viaduct op. Onder de Jonker Franzweg moet volgens het gemeentebe stuur geen tunnel komen. De aanleg van een viaduct is een betere keuze. De aanwezige dijk kan dan blijven liggen. Bijko mend voordeel is dat een via duct geen problemen oplevert voor hoge of brede landbouw voertuigen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het is crisis in de garnalenvisserij. Na jaren van stabiliteit in de sector door afspraken over de aanvoer van garnalen is het weer vrijheid blijheid. Visserijorganisaties vrezen een scherpe daling van de prijzen, met grote financiële gevolgen voor de garnalenvis- sers. Producentenorganisatie Wie- ringen heeft het vuurtje aange stoken. Die besloot eind vorige week zich niet meer aan de aan- voerafspraken te houden, om dat de garnalenprijzen iets wa ren aangetrokken. Eenzijdig verhoogde de producentenor ganisatie Wieringen de maxi male weekaanvoer van 2.500 naar 3.500 kilo. De Nederlandse Vissersbond waarschuwde direct dat dit tot een crisis in de garnalenvisserij zou kunnen leiden. Dat is be waarheid. Wieringer vissers hebben afgelopen week de eer dere aanvoerafspraken ge schonden, terwijl leden van an dere producentenorganisaties zich er nog wel aan hielden „We doen het samen, of we doen het niet", meldt voorzitter H. van Geesbergen van producen tenorganisatie West (onder meer Zeeland). „We hebben daarom als producentenorgani saties besloten geen aanvoerad- vies meer te geven. Het aanvoer- systeem werkte goed, maar we kunnen niet anders." Vangstrechten Dat Wieringen uit de band is ge sprongen, lijkt bij niemandinde visserijsector verbazing te wek ken. Veel Wieringer garnalen- vissers kunnen in tegenstelling tot de meeste Zeeuwse collega's niet op zeevis terugvallen, om dat zij geen vangstrechten heb ben. „Die hebben ze nooit ge had", weet vismijndirecteur F. Lokerse uit Breskens. „Of ze hebben hun quota verkocht of verhuurd. En de grotere kust- vissersschepen, de eurokotters, hebben niet genoeg aan een om zet van 2.500 kilogram garnalen per week." Het probleem zit 'm niet alleen in Wieringen, ook Urker vissers op Belgische kotters houden zich niet aan de afspraken. Zij vissen ook ten noorden van de Waddeneilanden en brengen hun vangsten gewoonlijk op noordelijke visafslagen. „Maar onder dreiging van noordelijke vissers hebben zij dat de afgelo pen weken niet gedaan", aldus Lokerse, „omdat bekend was dat zij zich al niet aan de aan voerafspraken hielden. Zes- tot zevenduizend kilo hebben zij per vrachtwagen naar Colijns- plaat laten brengen." Van Geesbergen en secretaris G. Hiemstra van de Nederlandse Vissersbond vrezen het ergste voor de garnalenvissers. „We staan nog maar aan het begin van het gamalenseizoen, dat tot in december duurt", zegt Hiem stra. „Straks gaat de prijs on deruit en moet er volop worden doorgedraaid. Dat hebben wij met die aanvoerafspraken juist steeds willen voorkomen, met steun van de Europese Unie want Brussel vergoedt bij door draai, als die tenminste beperkt blijft." Voor Van Geesbergen staat één ding vast: de vissers zullen niet als winnaars uit deze strijd ko men. En het is volgens hem zeer de vraag of de consument iets aan de garnalenprijs zal mer ken. „Die wordt door de handel bepaald." De aanvoerafspraken golden niet alleen voor georganiseerde Nederlandse garnalenvissers, maar ook voor Duitse en Deen se. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Groei en Bloei opent het seizoen woensdag 19 september met een lezing over bijzondere bloem bollen door columniste Rita van der Zalm van dagblad Trouw. Van der Zalm is gespecialiseerd in bijzondere soorten en varië teiten bloembollen. Aan de hand van dia's zal zij ingaan op het planten in laagjes, het zoge heten sandwichsysteem, de nieuwe trendy kleuren, bollen in potten en verwilderingsbol- len tussen de vaste planten. De bijeenkomst is in het Multi functioneel Centrum in Zierik- zee en begint om 19.30 uur, door Ali Pankow BRUINISSE - Volgens Carla Enter-Hassankhan (52) uit Bruinisse kunnen vrouwen van boven de vijftig er nog heel goed uitzien en kunnen ze nog veel voor de maatschappij be tekenen. Die overtuiging deed haar besluiten mee te doen met de landelijke Model 50+ Ver kiezing, waarvan de finale woensdag 19 september wordt gehouden tijdens de 50+ Jaar beurs in Utrecht. Blijkbaar zijn er meer vrou wen die er net zo over denken als zij. In totaal meldden 583 vrouwen zich aan voor de missverkiezing. Enter-Has sankhan is met vijf andere fi nalisten doorgedrongen tot de slotronde. Zij kan zich volle dig vinden in de opzet van de wedstrijd. Het doel van de organisatie is de beeldvorming van vrouwen in reclame en media te beïn vloeden. De oproep om deel te nemen werd dan ook gericht tot 'vrouwen met lef die zijn uitgekeken op de bloedjonge, puntgave en stakerig-dunne modellen in campagnes'. „Ik hoorde die oproep via een spotje op de radio net één dag voor het sluiten van de in schrijving. Het leek me leuk om mee te doen en heb toen snel een brief en foto's inge stuurd", vertelt Enter-Has- sankhan. Kort daarop al werd ze uitgenodigd voor een foto reportage in Haarlem en daar na kreeg ze te horen dat ze tot Carla Enter-Hassankhan: „Vrouwen van boven de vijftig kunnen nog veel voor de maatschappij betekenen." foto Pieter Honhoff de zes finalisten behoorde. „Ik vind het allemaal wel spannend hoor", erkent de Bruse deelneemster. De zes vijftig-plus missen worden dinsdagavond in Utrecht ver wacht. Daar worden ze met hun partners onthaald op een diner en een overnachting in een hotel. Ook wordt daar ge oefend voor de modepresenta tie die de zes final isten woens dag tijdens de 5 0+Beurs zullen geven. Vervolgens krijgen de deelneemsters in een persoon lijk gesprek de kans te vertel len hoe zij in het leven staan. Die presentaties worden kri tisch beoordeeld door voorzit ter Hedy d'Ancona van het Nationaal Comité 50+. In de jury zitten verder onder ande ren de zangeressen Marga Bult en Maggi e McNeal en entertai ner Gaston Starreveld. De stemmen in de zaal en op inter net {ivivw.model50plus.nl) tel len elk voor de helft mee. En ter-Hassankhan werd 52 jaar geleden in Suriname geboren. Zij kwam op jonge leeftijd naar Nederland en woonde lange tijd in Rotterdam. Zij was werkzaam in de verple ging en daarna in de sociale begeleiding. Sinds de pensio nering van haar man woont zij in Grevelingenhout in Brui nisse. Ticketbox Kreukelmarkt 1a Goes 0113-214607 0113-221474 DAVIS CUP Ahoy-Rotterdam Nederland-Frankrijk voor 22 en 23 september nog enkele kaarten op=op (Seizoen) CC Houders PSV PSV-GALATASARAY Evenement datum 19-9 Champions League PSV Evenement datum 23-10 Feyenoord-Sparta Praag Evenement datum 17-10 Feyenoord-Spartak Moskou Evenement datum 31-10 Ajax-AZ Evenement datum 16-9 Ajax-Sparia Evenement datum 23-9 Div. andere wedstrijden o.a. NAC-NEC-Heerenveen-AZ-FC Utrecht-Nederland ENZ ENZ ENZ TEVENS VERKOOP VAN: Opera Carmen in Amsterdam Arena 25-05-02 Trophy of the Dunes Zandvoort september DTM races september Bobbejaanland Dagkaart Sixflags Holland Dagkaart Walibi Schtroumpf Warner Bros Movie World Orkest Koninklijke Luchtmacht Kapel Is uw naam OUDESLUIJS? Bent u benieuwd naar uw persoonlijke stamboom? Neem dan contact op met de 'Stichting Oudesluijs interna tionaal', en bestel nu het bijzonder gedetailleerde boek (door M. Oudesluijs) Indien u nu inschrijft als lid van de stichting voor een minimale bijdrage van 50,- ontvangt u het boek gratis (normaal 75,-) Voor meer informatie kunt u vrijblijvend contact opnemen met het Secretariaat: M. Oudesluijs Fuggelikkers 19 8711 DC Workum tel. 0515-542720 3-mail; m.oudesluiis.sr@wxs.nl of kijk op onze (uw) website: http://www.oudesluiisholland.nl zwembaden zwembadafdekkingen zwembadoverkappingen automatische stofzuigers zonnecollectoren voor zwembaden ozonators voor chloorvrij zwemmen sauna's infraroodcabines ec-eau waterbesparing- systeem centrale verwarming BECKERS BASTIAANSEN Mon Plaisir 89A 4879 AM Etten-Leur. Tel 076-5961347 TE KOOP BIJ INSCHRIJVING Het horeca bedrijfspand met café-cafetaria-winkelruimte, woonruimte, schuur en erf Gelegen Kerkweg 36, te 4321 AC Kerkwerve groot 3 aren 86 centiaren. Kadastraal bekend sectie C nummer 175 Mr. W. H. KLAASSEN met als plaats van vestiging Zierikzee zal op maandag 1 oktober 2001 omstreeks 14.00 uur, ten ver zoeke van de huidige eigenaren bij inschrijving genoemd object publiek vérkopen. Aanvaarding: het registergoed kan worden aanvaard vrij van huur, pacht en andere gebruiksrechten, echter wel met overna me brouwerij en speelautomatenconlract indien horeca wordt gecontinueerd. Betaling: koopsom vermeerderd met kosten koper alsmede de zakelijke lasten vanaf 15 oktober 2001 Gunning: verkoper behoudt zich uitdrukkelijk het recht voor het te verkopen registergoed al dan niet te gunnen, waarom trent zij zal beslissen uiterlijk maandag I oktober vóór 17.00 Bezichtiging: er vindt een open huis plaats op vrijdag 21 sep tember van 13.00 tot 15.00 uur, andere afspraken via Manage mentbureau Tonny Freriks. Inschrijvingsformulier en nadere inlichtingen: tijdens de be zichtiging of op aanvraag. Managementbureau Tonny Freriks Breda B.V., Van Gijsel- straat 2 te 5712 HE Sommeren. Telefoon 0493-441200, dhr. A. Roks. S to* p "7 Bhreseir*- mn. ZjAayvl I Bekendmaking Verzoek om vrijstelling ex artikel 19, lid 1, Wet op de ruimtelijke ordening (Wro). Burgemeester en wethouders van de gemeente Kapelle maken ter voldoening aan het bepaalde in artikel 6a van de Wet op de ruimtelijke ordening juncto artikel 2 van de Inspraakverordening van de gemeente Kapelle bekend, dat zij een verzoek van EKOZ Holding BV (EKOZ) te Schore hebben ontvangen om met toepas sing van artikel 19, lid 1, Wro, medewerking te verlenen aan de oprichting van een tweetal pluimveestallen aan de Steenweg te Schore. Overwegingen Binnen het huidige bouwblok aan de Steenweg is geen ruimte meer om de stallen te bouwen. Het bouwplan van EKOZ voor de oprichting van twee pluimveestal len past dan ook niet binnen het vigerende bestem mingsplan Buitengebied. De nieuwe stallen zijn op 150 meter van het huidige bouwblok gesitueerd. Door toe passing te geven aan artikel 19, lid 1, Wro, kan vrijstel ling van genoemd bestemmingsplan worden verleend en vervolgens alsnog een bouwvergunning voor destal len worden afgegeven. Inspraak Alvorens op het verzoek van EKOZ te beslissen, liggen het verzoek om vrijstelling, het bouwplan en een ruim telijke onderbouwing voor een ieder met ingang van maandag 17 september 2001 gedurende een periode van vier weken ter inzage in de publiekshal van het ge meentehuis, Kerkplein 1 te Kapelle. Gedurende deze periode kan een ieder schriftelijk zijn reactie op het ver zoek van EKOZ kenbaarmaken aan burgemeester en wethouders, Postbus 79 te 4420 AC te Kaplle. Monde linge reacties kunnen worden gegeven op een hoor- en informatiebijeenkomst die wordt gehouden op woens dag 26 september 2001 om 15.30 uur in het gemeente huis van kapelle, Kapelle>:15 september 2001 Burgemeester.en wethouders van Kapelle, namens deze, wethouder volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu, G.J.J. Burger van maken Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland Instelling voor middelbaar beroépsphdervyijs er volwasseneneducatie Dat kan op het toneel. Al improviserend. Je leertje met lijf en leden redden in en uit allerlei situaties. Doe mee. Er is een cursus voor mensen vanaf 16 jaar. Hl Goes 0 op dinsdagavond 0 van 19.30 - 22.00 uur -0 15 lessen -0 ƒ240,- 0 start 25 september ->■ Aquarel Leer deze kleurrijke waterverftechniek gebruiken om je uit te kunnen leven in bloemen, landschappen, stillevens... -0 Goes 0 op dinsdagmiddag 0 van 13.30 - 16.00 uur -0 12 lessen 0 ƒ192,- 0 start 25 september Meer informatie en aanmelding: Centrum voor de Kunsten ROC Zeeland Vestiging Goes 0113-55 80 24 Kwaliteit i 5 bereikbaar voor iedereen A.L.S. Duchenne spierdystrofie HMSN metabole spierziekten. CMT S. HMSN Duchenne spierdystrof me tab o 1 e spierziekten ++-+- HMSN+ A Er zijn ruim 100 verschillende spierziekten. En er is één organisatie voor voorlichting, steun, advies: de Vereniging Spierziekten Nederland. VSN atf Lt.Gen. van Heutszlaan 6 3743 JN Baarn Postbank 1422400 Internet: http://www.vsn.nl 19.00 uur première LIAM in aanwezigheid van filmmaker Stephen Frears - na afloop Hans Beerekamp in gesprek met Stephen Frears vanaf 11.30 uur: alle literatuurverfilmingen (17.00 u. prijsuitreiking) 14.15 u.:The Princess Diaries, première van deze jeugdfilm Solas Innocence, winnaar KRO-filmprijs 19.00 u. Surprise film 21.15 u.THE OTHERS. Slotfilm met Nicole Kidman 23.00 u. Slotfeest met CHISPA Y LOS COMPLICES - 15-koppige band rechtstreeks uit Havana - SALSA DANCE PARTY Het optreden van THE DIRECTORS GAAT NIET DOOR Zondag 16 september Vanaf 10.30 uur tot 22.30 uur: twaalf uur lang herhaling van vrijwel alle 60 festival films. Kaartverkoop: Drvkkerij Middelburg, Cine City Vlissingen of reserveren op 0118-418810 of via de belbios: 0900-9363.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 56