Arnemuiden is grote favoriet PZC Marinus Baas (16) aast op eerste goal in duel met Veere Waterpoloërs van Ganze hebben alles PWG mikt Op plek ill topzeS benen °P de 8rond keurig voor elkaar Gros tafeltennisteams mikt op middenmoot Noad'67 houdt beide Jeugdteams zetten zinnen op kampioensgroep Zwemtoppers in Langebaangala Indeling en selecties Zeeuwse ploegen vrijdag 14 september 2001 Mare Haclcenberg is met Arnemuiden torenhoog favoriet in de hoofdklasse A. foto Ruben Oreèl Arnemuidenaar Marinus Baas: „Als ik voetbal zoals ik normaal doe, moet ik me definitief in het eerste kunnen spelen." foto Ruben Oreel Vergrote promotiekans voor Zeeuwse damploeg in eerste klasse van onze sportredactie Bennie Provoost, die nieuw is bij PWG 's-Gravenpolder, kijk uit naar de start van de competitie. foto Ruben Oreel van onze sportredactie VLISSINGEN - Van de vier landelijk spelende jeugdtafel- tennisteams komen er twee uit in de hoogste klasse, landelijk A. 't Zand speelde daar al, Middelburg-Zuid promoveer de uit de landelijke B-klasse. De meisjes van SAR'72 1 hebben een plaats in de jon- gens-C-klasse gekregen, SAR'72 2 speelt in de meisjes- B-klasse. De ambities van beide A- teams zijn gelijk. Beide willen bij de eerste twee eindigen om zodoende in januari samen met de toppers in de andere drie landelijk A-poules om het kampioenschap van Neder land te kunnen strijden. MZ 1 lijkt er met de terugkeer van Michael Zwemer niet zwakker op geworden. Of Michel Sper ling, Thomas Groenewoud en Alwin van de Kop zich snel kunnen aanpassen aan dit ni veau zal de tijd leren. Allen zijn echter met nieuw elan aan het nieuwe seizoen begonnen. 't Zand 1 heeft ook twee debutanten in de gelederen. Wesley Wegman en Kawun Yu speelden vorig jaar nog in de B-klasse. Hun team genoten Stefan de Groot en Arjan Jonkman zullen er alles aan doen om de matige presta ties van vorig seizoen weg te poetsen. Beide teams begin nen met een onderlinge wed strijd. De meiden van SAR 1 komen uit in de landeijke C-klasse voor jongens. Na de zegetocht van vorig jaar was indeling in de meisjesklasse voor dit team geen optie meer. Ook in de jon gensklasse hebben Audrey en Lacey Koole, Liselotte Fas- saert en Simone de Klerk maar één doel: de titel. Datzelfde geldt voor de re serves van SAR'72. Chantal Remorie en Debbie de Klerk hebben al ervaring op een hoger niveau. Zij zullen die ervaring over moeten breng en op debutant Anika Re morie. Als dat lukt moet pro motie naar landelijk A moge lijk zijn. door Alex Krappen VLISSINGEN - De twee hoogst spelende Zeeuwse tafeltennis teams komen dit seizoen uit in de tweede divisie, 't Zand 1 zal waarschijnlijk weinig proble men kennen in de jacht op hand having. Anders wordt dat wel licht voor het vrouwenteam van SAR'72 1. Het Kloosterzandse team zal alle zeilen bij moeten zetten om in die tweede divisie te blijven. In de hoofdklasse B is maar één kanshebber voor de ti tel: Arnemuiden 1. In de tweede divisiepoule van 't Zand zal de titel waarschijnlijk gaan naar het sterke Pecos 1Dit team, met onder andere Ted van de Berg (ex-'t Zand) in de ge lederen, zal in de breedte waar schijnlijk te sterk zijn voor de rest. Vermoedelijke degra danten zijn FVT 2 en Disnierats 1, waardoor er voor Lennard Rodenburg, Marijn Veijgen en Dennis Verdurmen weinig anders rest dan het gevecht om de tweede plaats. Het zal vooral van het aanpassingsver mogen van Verdurmen afhan gen - hij debuteert op dit niveau - of die tweede plaats er echt in zit. De tweede divisie voor vrouwen is traditioneel minstens ander halve klasse sterker dan de der de divisie. Kim 't Hooft, Lindsey Boerdam, Stefanie Fassaert en Naomi Schelfhout komen onder andere Fürst Kantoors 3 tegen, het team dat vorig seizoen de ti tel voor de neus van SAR'72 wegkaapte. Dit team is echter waarschijnlijk één van de min dere tegenstanders. Ervaring Tegenover het eerdere optreden van SAR in de tweede divisie staan twee kleine plussen: de speelsters hebben inmiddels er varing op dit niveau en boven dien zal Schelfhout dit seizoen regelmatiger inzetbaar zijn dan bij de eerdere gelegenheid. Des ondanks zal het ultieme doel, door1 Jasper van der Bliek GOES - De gemiddelde leeftijd in het team is zo rond de 28, maar dat getal wordt bereikt door extremen. Zo is de jongste speler van het Goese waterpolo- team De Ganze 18, en de oudste maar liefst 50. Daarnaast nog twee 40+-plussers, terwijl de rest zo midden de twintig is. Een bont gezelschap, dat de laatste paar jaar wel weer goed draait. Met zijn 23 is Jan-Joris Jooss één van de jongelingen in het team. Qua leeftijd dan. Want er varing heeft de Goesenaar al ge noeg. „De laatste vier jaar was ik aanvoerder, maar dat laat ik dit seizoen aan een ander. Naast spelen bij de Ganze ben ik ook secretaris van de zwemclub en vertegenwoordig ik Zeeland in het waterpolodistrict Zuid. Dat lijkt me wel genoeg." „Aanvankelijk ben ik in dat be sturen gerold, omdat niemand anders het wilde doen. Maar nu vind ik het best leuk om af en toe goed door te vergaderen. Het gaat tenslotte om de sport." De Ganze uit Goes is met af stand de derde waterpoloclub van de provincieHet team komt uit in de tweede klasse van het district zuid; een stuk lager dan Stormvogel uit Vlissingen en het Terneuzense Schelde, die in de bondscompetitie acteren. „We hebben ooit eens een keer tje in de derde klasse bond ge- HULST - Ter afsluiting van het langebaanzwemseizoen houdt zwemclub Koewacht morgen in Hulst het traditionele Lange baangala. Het gaat niet over de traditione le afstanden (2000 en 3000 me ter) maar iedereen zwemt nu 1500 meter. Wel worden beide slagen (de schoolslag en de vrije slag) gezwommen. Tal van prominenten van het af gelopen seizoen hebben zich aangemeld. De Nederlandse langebaankampioenen op de schoolslag, Lesley Voorn en As- trid Koert, zijn aanwezig. Op de vrije slag doet kampioen Bianca deBruijnuitDordrechtmee. Al leen Rick Mans, de kampioen bij de mannen, start niet wegens vakantie. handhaving, een zware kluif worden. Na de zoveelste tweede plaats vorig seizoen zal die klassering waarschijnlijk ook nu het raan- nenteam van SAR'72 ten deel vallen in de derde divisie. Wim 't Hooft, al jaren goed voor een winstpercentage van ongeveer tweederde en Erwin Verdurmen speelden vorig jaar ook in dit team. Pascal Neve is terug van weggeweest. De champignonte ler uit Vogelwaarde speelde af gelopen jaren in België en zal vermoedelijk sterkste man zijn. Of het Kloosterzandse team ti- telpretendent Belcrum 1 kan bedreigen zal vooral afhangen van de vorderingen van Verdur men. In de hoofdklasse, de voormali ge vierde divisie, komen vijf Zeeuwse teams uit. In de hoofd klasse A is de grote titelfavoriet Arnemuiden 1. Bij clit team keerde Jan-Rien Meerman te rug na een verblijf bij Belcrum, waarmee hij in de tweede divisie speelde. Samen met de steeds vaster wordende Mare Hacken- berg en Jan Steijn moet het raar lopen wil de ploeg geen kampi oen worden. Daarna moet ech ter nog één horde genomen wor den op weg naar de felbegeerde plek in de derde divisie: een pro motiewedstrijd tegen de kampi oen van een andere hoofdklasse. En zulke wedstrijden zijn door gaans aparte gelegenheden. An dere zorgen heeft 't Zand 2. Handhaving is de prioriteit voor dit team. Stefan de Groot is de beoogd kopman van dit team, Willem- Jan Duininck de vaste waarde. Het zal van cle prestaties van Aart de Landmeter en Hilair Bislip afhangen of een klasse ring bij de eerste vier erin zit. In een andere hoofdklassepoule komen drie Zeeuwse teams aan de start. In het meest gunstige geval zal 't Zand 3 (Jeroen Louws, Leo Zuidweg, Arjan Louwese en Ruud Geldof) titel- speeld", weet Jooss. „Maar dat was geen succes. Toch gaat het de laatste jaren best aardig met ons. Vorig jaar kwamen we één punt tekort voor promotie, toen werd een lager team van Storm vogel kampioen. De twee jaar daarvoor zijn we twee keer ach ter elkaar gepromoveerd." Dit jaar staat de Goesenaren dus niets meer in de weg voor het kampioenschap. Of? „Ik zie ons niet als favoriet", zegt Jan- Joris Jooss wijfelend. „We moe ten wel bovenin kunnen mee draaien, maar er zitten een paar sterke teams in onze klasse. Zo als Hieronymus uit Roosendaal en DBD uit Best. Die schat ik toch iets hoger in. Geen Zeeuwse tegenstanders dit jaar. Jooss vindt dat best jammer. „Het is altijd leuk om- tegen een ploeg uit de buurt te spelen, maar naast De Schelde en Stormvogel heb je alleen nog Bruinvis en Scheldestroom, en die spelen weer lager dan wij. D it seizoen moeten we steeds te gen teams uit Brabant spelen." De competitie in de tweede klasse van het district Zuid gaat volgend weekeinde van start. Morgen (zaterdag) speelt De Ganze de derde en laatste groepswedstrijd in de districts beker, in Gorinchem tegen ZV- DO. In de eerste twee duels, met het Oostburgse Scheldestroom en De Venne uit Dongen won het team en speelde het een keer ge lijk. Jeugdopleiding Zoals gezegd is de Ganze een ploeg met extreme leeftijdsver schillen. Jooss denkt dat de 'oudjes' best nog een paar jaar tjes mee kunnen. „Piet Schop is bijvoorbeeld 51, maar hij kan langer hardlopen dan ik. En hij heeft het nog ontzettend naar zijn zin. En daarnaast functio neert onze jeugdopleiding goed. In de afgelopen wedstrijden hebben we een paar jeugdspe lers getest en dat ging heel behoorlijk. Dus als er spelers stoppen kan De Ganze dat op vangen." „Ik vind trouwens dat alle Zeeuwse waterpoloclubs goed bezig zijn met jeugdopleidin gen. De Schelde en Stormvogel timmeren goed aan de weg waar het enthousiast maken van jeugd betreft. Dat was vroeger heel wat minder. Het is natuur lijk ook nodig om het waterpolo hier in de provincie op niveau te houden." favoriet Belcrum 2 kunnen be dreigen. Voor de twee andere Zeeuwse teams, SAR 2 (Noël Verdurmen, Johan 't Hooft, Mare Maas en Jacky Aers) en het verjongde Middelburg-Zuid 1 (Alex Krappen, Sergé van Thie- nen, Michael Zwem er en Leon van Boven) is het vooral zaak om degradatie te voorkomen. Of dat lukt is afhankelijk van de re gelmaat in de prestaties, en de inzetbaarheid van de diverse spelers. MZ 1, Arnemuiden 1 en RdT 1 zijn in dezelfde vrouwen-vierde divisie ingedeeld. De sterkte van de verschillende teams in die klasse loopt nogal uiteen en daarom is het moeilijk om voor spellingen te doen over de eind klasseringen van de eerste teams. Wel is er in de diverse teams genoeg kwaliteit aanwe zig om de strijd om de topklasse- ringen aan te gaan. De geldt niet voor RdT 2. Dit Lamswaardse team zat vórig jaar in de hoek waar de klappen vielen en gaat opnieuw een zwaar seizoen tegemoet. Enige doel is het ontwijken van de eer loze zesde plaats. Als Marjo Janse en de veel trainende Ju dith Morcus meer wedstrijden winnen dan vorig jaar is er een goede kans dat dat gaat lukken. MIDDELBURG - Twee Zeeuw se ploegen beginnen morgen aan een nieuw seizoen in de lan delijke damcompetitie. In de eerste klasse A verdedigt PWG 's-Gravenpolder de Zeeuwse kleuren. Voor de Zuid-Beve- landse ploeg staat er als gevolg van een wijziging van de compe titie veel op het spel. De nummers twee tot en met zes in de eindstand promoveren naar een nieuw te vormen lan delijke hoofdklasse. Volgens teamleider Kees Rijk behoort •een plaats bij de eerste zes tot de mogelijkheden: „Kampioen zullen we niet worden, maar als de instelling en inzet goed zijn, moeten we in het linker rijtje kunnen eindigen. Qua gemid delde rating staan we op de achtste plaatsdus we zullen bo ven onze stand moeten preste ren." Een opvallende nieuwe speler bij PWG is Bennie Provoost. De jeugdspeler uit Aagtekerke, die eind deze maand zestien wordt, steekt in een uitstekende vorm. Na het Nederlands kampioen schap voor aspiranten, waarbij hij vierde werd, nam hij deel aan een groot internationaal toer nooi in Nijmegen, waar hij on der andere een sterke Israëliër versloeg en gelijkspeelde tegen nationaal meester Anton van Berkel. Afgelopen zaterdag etaleerde Provoost zijn vorm in een sterk bezet sneldamtoernooi in Rijns burg. Hij werd daar vierde en hield onder anderen Ron Heus- dens en Cor van Dusseldorp op een gelijkspel. Provoost kijkt uit naar de nieuwe competitie: „Ik hoop drie of vier punten boven mijn gemiddelde te scoren, waarbij natuurlijk veel zal af hangen van het niveau van mijn tegenstanders. Daarnaast hoop ik interessante partijen te spe len, want daar steekje uiteinde lijk het meest van op. Ook Provoost denkt dat een plaats bij de eerste zes mogelijk is: „PWG 's-Gravenpolder is va ker bij de eerste zes geëindigd in de eerste klasse, Zeker nu John ny de Leeuw een aantal wed strijden mee zal spelen heb ik er het volste vertrouwen in. Met Johnny de Leeuw noemt Provoost een tweede belangrij ke aanwinst voor PWG. De Goe senaar kwam de laatste drie sei zoenen uit voor hoofdklasser AINO uit Tilburg. In verband met studie zal de Leeuw niet alle wedstrijden meespelen, maar in de belangrijke openingswed strijd tegen het Haagse RDG- /DIO zal hij er in elk geval bij zijn. Een derde nieuwe naam in het team van PWG is Jan van de Weteringh, een speler uit Stave- nisse die vorig seizoen topscorer werd in de Zeeuwse hoofdklas se. Lammerenburg is het tweede Zeeuwse team in de KNDB- competitie. Het tiental, dat in de tweede klasse C uitkomt, be staat voor een groot deel uit spe lers die vorig seizoen nog voor de Middelburgse damclub uit kwamen. Peter Schunselaar, Arie Kam- meraat, Evert Wiskerke en Jaap de Jonge zijn de spelers die de kar moeten trekken voor de ploeg uit Vlissingen. Bang om te degraderen hoeven de spelers niet te zijn: met ingang van het seizoen 2002/2003 zal er in de landelijke competitie sprake zijn van een open in schrijving. Lammerenburg be gint de competitie met een uit wedstrijd tegen Van Stigt Thans 2 uit Schiedam. door Ron de Waal ARNEMUIDEN - Sinds enkele weken staat bij zaterdag-twee deklasser Arnemuiden de zes tienjarige Marinus Baas in de spits. Hij heeft nog niet ge scoord maar dat zal niet meer lang op zich laten wachten. „De eerste moet er zaterdagmiddag tegen Veere maar ingaan", klinkt het vastberaden. Omdat Arnemuiden niet zo heel erg breed in zijn spitsen zat, en Marinus Baas bij de A-junioren het vijandelijke doel makkelijk wist te vinden, haalde trainer Ad liaan Nieuwenhuijse hem naar de eerste selectie. „I lij was vorig seizoen al sporadisch in gevallen, en dat beviel erg goed. 1 Tij zit fysiek goed in elkaar, is bovendien erg leergierig, dus waarom zou ik het niet met hem proberen", verklaart Nieuwen huijse. Last van plankenkoorts had Baas niet echt bij zijn eerste op treden. Een beetje zenuwach tig vlak voor de wedstrijd, maar daar heb ik nu niet zoveel last meer van", zegt de speler. Ook de intensievere trarningsarbeid gaat de 1,88 meter lange spits ogenschijnlijk goed af. „Het tempo ligt natuurlijk wel veel door Ron de Waal VLISSINGEN - Zaterdag-der deklasser Noad'67en zondag vierdeklasser Domburg gaan dit weekeinde proberen hun on geslagen status te handhaven. Noad'67moet daarvoor uit naar Breda, terwijl Domburg zon dagmiddag op bezoek gaat bij ÏJzendijke. Een betere start had de nieuwe trainer Peter van Poortvliet zich met Noad'67niet kunnen wen sen. Net als Klundert heeft de ploeg uit Sint-Philipsland zes punten na twee wedstrijden, waarbij vooral de 5-1-uitover- winning bij Olympia tot de verbeelding sprak. „Ik mag ze ker niet klagen", stelt Van Poortvliet. „Je hoopt natuurlijk dat je de doelstelling na kan streven, dus voorlopig mag ik wel zeggen dat we op schema liggen." Bang voor een al te grote jubel stemming in zijn spelersgroep is de trainer niet. „Dat zit niet echt in deze groep. Alles loopt mo menteel dan wel op rolletjes, maar we blijven uiteraard zeer scherp trainen." Opvallend was dat in de wed strijd tegen Olympia vier ver schillende spelers tot scoren kwamen. „Ik probeer er meer voetbal in te krijgen, en heb ook verschillende spelers op een an dere positie geposteerd. Ons spel is duidelijk niet gebaseerd op één systeem, of afgestemd op één speler. Dan ben je toch te be perkt, en voorlopig pakt dit dus goed uit", legt Van Poortvliet uit. Dat de trainer zijn ploeg nu ziet acteren zoals hij zelf wenst, is nog niet geheel het geval. „We begonnen pas laat met de voor bereiding, dus klaar zijn we ab soluut nog niet. Er zijn naar mijn zin nog teveel fases in een wedstrijd die we aan de tegen stander laten", klinkt het kri tisch. Maar met de bezieling waarmee zijn spelers spelen, moeten ook deze oneffenheden volgens Van Poortvliet gladge streken worden. Graadmeter De goede lijn die Noad'67 te pakken heeft moet dan ook zeer zeker doorgetrokken worden. „Maar laten we eerst zorgen dat we zaterdag in Breda geen ave rij oplopen. We gaan gewoon van eigen kracht uit. De week daarop wordt pas een echte graadmeter als WHS op bezoek komt. Voor Van Poortvliet heeft dat duel een extra lading, omdat de hoger, maar daar moet ik maar aan wennen", vindt Baas. In de voorbereiding speelde Baas afwisselend met Jacky de Smit en Johnny Crucq in de spits. Inmiddels is Crucq een li nie terug geschoven, en moet Baas samen met De Smit voor de doelpunten zorgen. Dat hij al definitief een basisplaats heeft veroverd, is volgens Baas nog iets te voorbarig. Ik moet me toch elke week weer bewijzen. Maar als ik voetbal zoals ik nor maal doe, moet ik me definitief in het eerste kunnen spelen", stelt Baas. Het eerste doelpunt laat nog even op zich wachten, maar als de ban gebroken is, gaan er vol gens nog meerdere volgen. „Ik durf best wel te zeggen dat er een stuk of tien in moeten gaan deze competitie. En als het even kan wil ik daar zaterdagmiddag tegen Veere maar mee begin nen", aldus Baas. De gewaagde uitspraak klinkt trainer Adri- aan Nieuwenhuijse als muziek in de oren. Daar hou ik Mari nus maar aan", zegt de oefen- meester. Als Veere aan de ze gekar is gebonden moet Arne muiden ook maar gelijk door gaan, vindt Baas. „Ik vind dat we gewoon mee moeten doen voor de titel." oefenmeester woonachtig is op Sint Annaland. „Reken er maar op dat het dorp zal uitlopen voor die wedstrijd. Hopelijk kunnen we dan de volgende stap zetten richting een eventuele periode- titel." In de zondag-vierde klasse A is Domburg na de 3-1-zege op Corn Boys samen met Vlissin gen de trotse koploper. Opval lend daarbij was dat twee van de drie doelpunten door routi nier Ko Brand gescoord werden, die in eerste instantie van plan was om aan het eind van vorig seizoen te stoppen. „Ik had door een blessure, die ik in de beker had opgelopen, slechts veertien wedstrijden gespeeld. Dat vond ik toch een onbevredigend ein de. Ik wilde op die manier niet stoppen, en heb toen maar be sloten om toch te blijven", ver klaart de inmiddels 33-jarige speler, die al vanaf zijn zeven tiende in het eerste van Dom burg speelt. Alleen Bevelanders en Seroos- kerke (beiden één jaar) wisten Brand voor een avontuur buiten Domburg te verleiden. Terug op het vertrouwde nest blijkt Brand nog steeds een niet te missen speler te zijn bij zijn club. „Nee, blijkbaar kunnen ze me nog goed gebruiken. Maar in deze selectie van zo 'n zestien ge- lij kwaardige spelers zal ook ik voor mijn plaatsje moeten knokken", weet Brand. Linkerbeen Tot zijn grote genoegen trof Brand in de nieuwe trainer Stoffel Schipper een voetbal lende trainer. „Waarschijnlijk omdat hij vroeger zelf ook een hekel aan lopen had, maar ik ben blij dat we ontzettend veel met de bal doen." Ondertussen is het gevreesde linkerbeen van de mid-mid al diverse malen in stelling ge bracht, en staat de teller na twee wedstrijden al op drie doelpun ten. „Mits ik fit blijf, moet ik toch aan zo'n vijftien treffers kunnen komen. Alles wat bin nen de vijfentwintig meter komt, gaat als het even kan toch keihard richting het vijandelij ke doel." Of de treffers die Ko Brand in gedachten heeft toereikend zul len zijn voor een eventuele pro motie, laat hij nog even in het midden. „Ik zie Vlissingen als absolute nummer één. Maar wij moeten toch op een periodetitel gokken. Als het zou lukken om op die manier een klas hoger te komen, dan knoop ik er zeker nog een jaar aan vast", klinkt het vastberaden. De competitie-indeling en de selecties van de Zeeuwse ploegen zien er als volgt uit: Teams eerste klasse A: Sourcer/NDG (Nieuwegein), RDG/DIO (DenHaag), Rijnsburgse damclub, DDV(Dor drecht), CAB Holland/DEZ (Hardimcveld-Giessendam IDV (Hendrik Ido Ambacht), PWG s-Gravenpolder PSV Dammen (Eindhoven), Heijmans Excelsior (Ros malen), TDV (Tilburg) en CEMA/De Vaste Zet (Geleen). Selectie PWG 's- Gravenpolder: Andres van den Berge, Henk Gunter, Ronnie Gunter, Erwin Hamers, Daaf Kas- se, Arjo Kousemalcer, Johnny de Leeuw, Bennie Pro voost, Kees Rijlc, Dominique de Rooi], Aart Walraven en Jan van de Weteringh. Teams tweede klasseC: Den Haag, DOS Delft, VELO Wa teringen, Van Stigt Thans 2 (Schiedam), Damlust (Gouda Samen Sterk (Hazerswoude), KDC (Katwijk), Leids Damgenootschap, DDV 2 (Dordrecht), Lammerenburg, Charlois en Constant (beide uit Rotterdam). Selectie Lammerenburg: Frans Blaas, Jan Boone, Jaap de Jonge, Arie Kammeraat, Wim Koppejan, Ko Louwer- se, Ad van Luijk, Piet Nieuwenhuijzen, Peter Schunse laar, Ludwig Wilson en Evert Wiskerke. Hoofdklasse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27