VS verdenken Osama bin Laden Vandaag om twaalf uur overal drie minuten stilte Sluis dreigt fusie met Oostburg te blokkeren Capitool ontruimd Bressiaander betrokken bij twee dodelijke ongevallen 131 Pompoer heeft z'n charme Autoriteiten houden rekening met tienduizend doden Navo-besluit ingrijpend Pakistan steunt VS Afscheid Muis en Leeuw Oranje uitgeschakeld voor EK-titel Nederlandse hulpverleners weg uit Afghanistan Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 €iy lm NW 4 Buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Matige noordwestenwind. Middagtemperatuur rond 16 graden. 244e jaargang no. 218 vrijdag 14 september 2001 los nummer 2,00 0,91 16c hp p| van onze redactie buitenland NEW YORK - Osama bin Laden is de verdachte in het onderzoek naar de aanslagen van dinsdag. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Colin Powell, gisteren bevestigd. Het Taliban-regime in Afgha nistan verklaarde daarentegen via zijn ambassadeur in Pakis tan dat Bin Laden hen desge vraagd heeft gezegd dat hij niets met de aanslagen te maken heeft. De van oorsprong Saoedi- sche terrorist Bin Laden houdt zich schuil in Afghanistan. Ambassadeur Mullah Abdul Salam Zaeef zei ook dat de Tali ban bereid zijn de VS te helpen bij de zoektocht naar de verant woordelijken voor de verwoes tende aanslagen. Aan de aanslagen hebben vol gens de Amerikaanse minister van Justitie Ashcroft zeker achttien vliegtuigkapers en een groot aantal medeplichtigen meegedaan. Er zaten vijf kapers in elk van de twee vliegtuigen die het World Trade Center in New York verwoestten. In het toestel dat op het Pentagon te rechtkwam, zaten vier kapers, evenals in het vliegtuig dat neerstortte vlakbij Pittsburgh. De Amerikaanse autoriteiten vrezen intussen dat er 10.000 doden zijn door de aanslagen, zo meldde de New York Times. Burgemeester Giuliani van New York sprak gisteren van voorlo pig 4763 vermisten en tot dan toe 94 geborgen doden. New York bestelde bij de fede rale overheid nog" eens. 11.000 lijkenzakken. De voorraad kwam daarmee op meer dan 30.000 'body bags', maar die worden ook gebruikt om delen van lichamen op te bergen. In het Pentagon in Washington zijn ruim zeventig lijken gebor gen. Het officiële dodental bij het ministerie van Defensie in Washington is nu minder dan tweehonderd, inclusief de inzit tenden van het vliegtuig dat er neerstortte. Bij de zoektocht naar de betrok kenen bij de aanslagen heeft de Amerikaanse federale recher che FBI al zeker vijftig verdach ten geïdentificeerd. Sporen leidden ook naar Duitsland, waar drie verdachten tijdelijk in Hamburg hebben gewoond en naar Mexico, dat op verzoek van de VS naar tien verdachten zoekt. Rusland, China en ook Pakistan en Saoedi-Arabië zei- den'de VS gisteren steun toe om samen met andere landen het terrorisme in de wereld keihard aan te pakken. China vroeg de Navo ook met andere landen te overleggen voordat de verdragsorganisatie buiten het gebied van het bond genootschap tot acties over gaat. Luchtverkeer Het luchtverkeer in de VS en het openbare leven in New York be gonnen zich gisteren te normali seren. Een vals gebleken bom melding legde de Newyorkse luchthaven La Guardia enkele uren plat. Gisteravond moesten verkeersvliegtuigen die al uit Europa op weg waren naar de VS omkeren omdat de Ameri kaanse luchtvaartautoriteit FAA bepaalde dat alleen Ame rikaanse toestellen het land binnen mogen. Het grote ge bouw van American Express bij het vernielde WTC kwam op in storten te staan. President Bush bezoekt van daag New York. Hij zei geroerd te zijn door de vele steunbetui gingen aan de VS. Hij vroeg gis teravond voor een bedrag van 50 miljard gulden noodhulp aan het Congres om de gevolgen van de aanslagen op te kunnen van gen. AFP/RTR De instemming van minister Van Aartsen met Artikel Vijf, de oorlogsverklaring van de Navo na de terroristische aanslagen in de VS, kan Nederland in een lastig parket brengen. Oorlog of geen oorlog, de verplichtingen volgens dit artikel zijn zwaar. Premier Kok relativeerde gis teren de reik wij dte van het N a vo-be- sluit. Na enige aarzeling heeft Pakistan gisteren de VS zijn steun toegezegd in de strijd tegen het terrorisme. De verklaring opent de weg naar een eventuele militaire actie van de VS te gen terroristische haarden in Afghanistan. Pakistan is nauw verbonden met de Afghaanse extreem-fun damentalistische Taliban. Muis Leeuw gaan uit elkaar. Acht jaar lang maakten Eric Plolm en Peter Adriaanse theater voor kinderen. Niet experi menteel, maar met een grote schare fans. Toen professionali seren mogelijk bleek, was het genoeg. „Dan ben je ten minste vijf jaar langer samen. Dat was te veel en te lang." Voor de Nederlandse volleyballers is de vijfde plaats het hoogst haalbare bij het Europees kampioenschap in Ostrava. Nederland won gisteren met 3-0 van Slovenië, maar doordat concurrent Tsjechië van Rusland won, As er voor Oranje geen hogere klassering weggelegd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; trends: 9,10,11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24,25 en 27. KABOEL - De laatste Neder landse hulpverleenster in Af ghanistan van het Internatio naal Comité van het Rode Kruis vertrekt naar Pakistan. Ook zij maakt zich uit de voeten in ver band met de dreigende vergel dingsacties van de Verenigde Staten, meldde gisteren een woordvoerster van het Rode Kruis. De hulpverleenster werkte in Jalalabad, ten zuiden van de Af ghaanse hoofdstad Kaboel. Zij was betrokken bij de leiding van vijf zogeheten opvanghuizen (marastoons) voor daklozen, al coholisten en gehandicapten. Samen met 25 andere collega's is zij per auto onderweg naar Pakistan, Het internationaal comité waar de Nederlandse voor werkt is speciaal opgezet voor hulpverlening in conflict en oorlogsgebieden. „De men sen die daarvoor werken zijn speciaal getraind", aldus de woordvoerster. Het Internationaal Comité van het Rode Kruis behoudt wel zijn operatie in Afghanistan, al wor den er veiligheidsmaatregelen genomen. „Dat betekent dat de mensen die niet direct voor de noodhulp werken vertrekken, onder wie de Nederlands gede legeerde. Zij zijn er alleen voor de structurele ontwikkelings programma's." Volgens een me dewerker van de Nederlandse ambassade in Pakistan - het Ne derlands consulaat in Afghanis tan is gesloten - is het niet dui delijk hoeveel andere Neder landse hulp ververleners nog in Afghanistan zijn. Volgens hem is in Pakistan geen sprake van paniek. Wel gaan veel mensen naar Islamabad. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland maakt zich op om vandaag massaal de slachtoffers van de aanslagen in de Verenigde Sta ten te herdenken. Vervoersbe drijven, werkgevers- en werk nemersorganisaties, media, bedrijven en gemeenten geven gehoor aan de oproep van de Europese ministers van Bui tenlandse Zaken om vandaag vanaf 12.00 uur drie minuten stilte in acht te nemen. Het kabinet legt rond die tijd bloemen bij de Ahïerikaanse ambassade en staat stil bij de slachtoffers en hun nabe staanden. De Nederlandse werkgevers- en werknemersorganisaties VNO-NCW, FNV, CNV, MHP, MKB-Nederland en LTO-Ne- derland hebben gezamenlijk hun leden opgeroepen stil te staan bij de aanslagen van dinsdag. Het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhan del en de Raad Nederlandse Detailhandel hebben ge vraagd ook in supermarkten en winkels het werk neer te leggen. Op luchthavens zal tijdens de herdenking geen vliegtuig lan den of opstijgen. Treinverkeer en ander openbaar vervoer rijdt tussen 12.00 en 12.03 uur niet en ook al het beroepsver voer, zoals vrachtwagens en touringcars, zal stilstaan. Minister Netelenbos (Verkeer) kondigde gisteren aan dat au tomobilisten, als de veiligheid dat toestaat, hun auto aan de kant van de weg mogen zetten. De media sluiten zich aan bij de herdenking door gedurende drie minuten stil te zijn of de programmering aan te passen. Op de gebouwen van de Rijks overheid hangt vandaag de vlag halfstok. Twee Marokkaanse organisa ties hebben de Marokkaanse gemeenschap opgeroepen zich aan te sluiten bij de herden king. De gezamenlijke islamitische organisaties hebben de aan slagen scherp veroordeeld. In enkele moskeeën zal vandaag in het gebed woi'den stilge staan bij de slachtoffers. De regeringen van de Neder landse Antillen en Aruba heb ben zondag uitgeroepen tot dag van rouw. Een reeks evenementen is ter nagedachtenis aan de slacht offers en uit respect voor de nabestaanden afgelast. ANP pagina 15: afgelastingen WASHINGTON - Het Capitool, de zetel van het Amerikaanse Congres in Washington, is giste ren ontruimd en vice-president Dick Cheney is 'uit pure voor zorg' overgebracht naar het pre sidentiële buitenverblijf Camp David. Ook zijn de drie luchtha vens van New York gesloten voor inkomende vluchten. Congresleden zeiden dat hen was verteld dat politiehonden een verdachte geur in het Capi tool hadden geroken. De slui ting van de vliegvelden houdt verband met 'FBI-activiteiten', zei een woordvoerder van de Amei'ikaanse luchtvaartdienst. Ook het Lincoln Memorial en het Jefferson Memorial zijn op nieuw gesloten, na eerder op de dag voor het eerst sinds de aan slagen weer open te zijn gegaan. AP door Barend Pelgrim BRESKENS - In Breskens is ge schokt gereageerd op het dode lijk ongeval dat eerder deze week plaatsvond bij recreatie centrum De Pannenschuur in Nieuwvliet. Daar kwam maan dag een 61-jarige vrouw uit Biervliet om het leven toen een bestelbusje onverwacht achter uit reed. De bestuurder van het voertuig, een 21-jarige man uit Breskens, is nog in afwachting van een ge rechtelijke uitspraak voor zijn betrokkenheid bij een ander do delijk ongeval dat plaatshad op 27 december 1999, waarbij een vrouw uit Zemst (B) de dood vond. De rechtszaak over dit laatste ongeval is inmiddels al twee keer aangehouden. Het Openbaar Ministerie eiste in eerste instantie achttien maan den gevangenisstraf en een rij verbod van drie jaar, maar er bestond onduidelijkheid over de snelheid waarmee de Bressi aander het ongeval destijds ver oorzaakte. Met name de juistheid van de snelheidsovertreding werd in twijfel getrokken. Een tech nisch onderzoek van het Neder lands Forensisch Instituut moest meer hel derheid brengen. Bij de rechtszitting vorige maand had de officier van justi tie zijn eis afgezwakt tot één jaar cel en anderhalf jaar rijver bod. Tijdens die zitting wist de advocaat van de man uit Bres kens de rechter andermaal van de noodzaak van een contra-ex pertise te overtuigen. Nu werkt de technische recherche aan een nieuw onderzoek. Dat de Bressiaander, chauffeur van een bestelbus voor een was serij deze week weer betrokken was bij een ongeluk met dodelij ke afloop, heeft in zijn woon plaats tot beroering geleid. In woners van Breskens verwijten justitie een te trage afhandeling van de rechtszaak tegen de man. Er wordt daarbij op gewezen' dat hun 21-jarige plaatsgenoot al sinds januari van dit jaar een rijverbod boven het hoofd hing, maar dat de man nog steeds een voertuig mocht besturen, omdat justitie traag werkt. Woordvoerster E. Boot van het Openbaar Ministerie zegt de zaak is aangehouden omdat de rechter van oordeel was dat er nader onderzoek nodig was. Voorts meldt ze dat de twee inci denten los van elkaar staan en ook op die manier zullen wor den behandeldHet OM is nog in afwachting van het proces-ver baal en het volledige dossier over het ongeval van maandag. Zo moet de politie nauwkeurig de toedracht van het incident onderzoeken, dat plaatshad op de parkeerplaats van De Pan nenschuur. Het slachtoffer was werkzaam bij dit bedrijf. Advertentie door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg legt een bom onder de herindeling met Oostburg. Zij dreigt de voortgang naar een fusie te blokkeren als minister De Vries van Binnenlandse Za ken weigert de fusiedatum op te schuiven naar 1 januari 2004. De raad eist snel duidelijkheid van de minister, nog vóór 1 oktober, de dag waarop het wetsvoorstel wordt inge diend. De gemeenteraad houdt vast aan de gemaakte afspraken in het Startdocument, waarin Oostburg en Sluis-Aardenburg een jaar extra vragen voor het fusietraject. De leden, en dan met name de fractie WD/Gemeentebelan gen, vertrouwen de politiek niet meer als de minister een gesprek met gedeputeerde Poppelaars en de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg afhoudt. „Het is uniek in Nederland dat een gemeente binnen zes jaar twee maal vrijwillig meewerkt aan een herindeling. Hoewel het ministerie na de eerste herinde ling heeft beloofd dat we voor lopig niet bang hoeven te zijn voor een verdere herindeling." De WD-fractie kan zich niet voorstellen dat 'de minister zich druk maakt over een voor hem onbelangrijk detail, waar be trokkenen en provincie het praktisch over eens zijn. Loze belofte Zou de lobby van de provincie dan veel minder zijn geweest? Klopt het dat Middelburg met deze loze belofte de gemeente over de streep heeft getrokken, ofwel ons dan toch heeft bela zerd", vraagt fractievoorzitter F. van Dongen zich af. Burgemeester Straatsma be grijpt de gevoelens van de raad en spreekt van een 'tijdbom, die óf op tijd ontmanteld wordt of tot een explosie komt'. Advertentie ZEELANDHALLEN-GOES ZATERDAG 15 SEPT. 10-16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE naam:D noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. rtraat:nr- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: p noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (postbankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: ~j D per maand met automatische incasso handtekening: 39,45 17,90). per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 "713214 000002 foto Gary Hershorn/RTR Het altijd zo drukke Times Square in New York ligt er bijna verlaten bij, terwijl het normale leven langzaam op gang komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1