Kerncentrale is vliegtuig-proof Identificatieteam staat klaar PZC Politie concentreert zich op risicovolle bedrijven Amerika zal moeten balanceren tussen vrijheid en veiligheid Veiligheid Borssele zit in vijf barrières Bewoners toren bewust van de risico's Zeeuwse vriendinnen ongedeerd Koerdische leerlingen leven mee Verlossend geluid uit Manhattan Zierikzeese leeft in angst donderdag 13 september 2001 De energiefabrieken van EPZ bij Borssele. In het raidden de bol van de kerncentrale. foto Aero Lin Photo doorRinus Antonisse BORSSELE - De kernenergie centrale van EPZ bij Borssele is bestand tegen ernstige calami teiten als een neerstortend vliegtuig, een gaswolk-explo sie, een aardbeving of langduri ge uitval van de koeling met Westerscheldewater. Bij de bouw van de centrale, tussen 1969 en 1973, werden daartoe voorzieningen getroffen. Die zijn uitgebreid en verbeterd bij de face-lift van de centrale in 1995-1997. De kans op bescha diging van de reactorkern is één in de 300.000 jaar. Ook het opslagcomplex voor ra dioactief afval van de Covra in het Sloegebiecl is beveiligd te gen rampen van buitenaf. Dak en muren van de in aanbouw zijnde opslagbunker voor hoog- radioactief kernafval - waarin vanaf voorjaar 2003 afval kan worden opgeborgen - bestaan uit 1.70 meter dik beton, met een zeer zware wapening. Neerstor tende vliegtuigen, gasexplosies en overstromingen leveren geen rampen op voor de bevolking. Grote vliegtuigen Woordvoerder G. Villerius van Elektriciteits-Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland (EPZ beklemtoont dat de bescher ming tegen vliegtuigen geen wassen neus is. De voorzienin gen zijn niet alleen gericht op lichte vliegtuigjes, maar ook op een botsing van grotere (ver keersvliegtuigen zoals een Boeing 747. Hij geeft aan dat de maatregelen er in het bijzonder op gericht zijn om kernsmelting te voorkomen en ontsnapping van radio-activiteit naar de buitenwereld tegen te gaan. Erzijnin feite vijf bijna ondoor dringbare barrières tussen de splijtstof en de omgeving, ver telt Villerius. Zo zit om te begin nen de splijtstof in volledig gas- dichte buizen van roestvrij metaal. Het reactorvat, waarin de splijtstofelementen zich be vinden, heeft wanden van 18 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De aanslagen in de Verenigde Staten hebben de bewoners van de hoogste woontoren van Zeeland aange grepen, uiteraard, maar er wordt nuchter, kalm gerea geerd. Ze geloven niet dat hun beleving van het ongeluk anders is dan mensen die dichter bij de grond wonen. „Maar voor mijn zus, die al meer dan veertig jaar in Kansas City woont, en haar man, zijn het wel degelijk angstige tijden. Zij zijn nu net bij ons op vakantie en zouden zeker in deze periode op de begane vloer willen logeren", zegt Edith Drost, die op de 23e verdieping van de Vlissingse Sardijntoren woont. Voor de vaste bewoners die ge kozen hebben voor de Sardijn toren is 80 meter een vertrouw de hoogte geworden. Ze kiezen voor hoogte en tegelijkertijd dus ook voor risico. „Maar mis schien woonthie.. 'eenspeci aal type mens", reageert, Ko Drost. „Ik heb vroeger vaak in hotel s geslapen. Ik keek dan al tijd waar de nooduitgang was. En moest heel vaak constateren dat die gesloten was. Dat liet ik zo en ging rustig slapen." Beton Het is onzin om ineens angstig te zijn, vinden zeVlissingen is niet te vergelijken met New York en de Sardijntoren ook niet met het WTC. De Sardijntoren is opge trokken uit gewapend beton, per verdieping is zo'n 45 ton ce ment gebruikt. Het WTC was staalbouw en staal smelt bij ho ge temperaturen. Het WTC was nog eens 90 verdiepingen hoger. De brandbeveiliging in de Sar dijntoren is optimaal. Er han gen tal van rookmelders en op elke verdieping is een hoge- drukblusinstallatie bevestigd. De brandweer kent het gebouw en oefent er. Met een losse slang kan de brandweerman omhoog lopen en op elke verdieping de slang aanklikken en water tap pen. A. Anthonise, die op 25 me terhoogte woont, heeft alle ver trouwen in de brandbeveiliging. ,,Ik voel me hier veilig. De ramp heeft hier dezelfde uitwerking als in een willekeurige andere wijk in Vlissingen. De familie Drost woont op 69 meter hoogte. Een hoogwerker van de brandweer reikt tot 35 meter. „Nee, die kan hier nooit bij. Om te kijken of ik nog fit ben, gebruik ik de trap weieens. Het is een behoorlijke conditie- test,, maar wel te doen", weet Drost. centimeter dik, zeer hoogwaar dig metaal. Dat reactorvat staat zelf in een zware betonnen bun ker, die radio-actieve straling vrijwel helemaal absorbeert. Een volgende versperring vormt de zogenaamde stalen bol, die een wanddikte heeft van 2,2 tot 3 centimeter staal. Laat ste barrière - de buitenkant - is een betonnen schil van 60 centi meter dikte. Naast de vijfvoudige voorzie ningen zijn er verschillende meervoudig uitgevoerde nood- stroom- en noodkoelinstalla- ties. Als er een calamiteit op doemt, moet de kerncentrale wel bestuurbaar blijven. Daar is enkele jaren geleden bij de ver betering (het project Modifica- ties) veel aandacht aan besteed. Er is een zogeheten reserve-sup pletiesysteem aangelegd, in een versterkt gebouw dat los staat van het reactorgebouw en de daarin aanwezige regelzaal. De kerncentrale is goed beschermd door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De politie Zee land heeft bij de Kamer van Koophandel een lijst opge vraagd van risicovolle bedrij ven. Het gaat om ondernemin gen die mogelijk doelwit zouden kunnen zijn van eventuele ter roristische aanslagen. Dat be vestigt de handelskamer. De po litie wil het noch ontkennen, noch bevestigen. De Kamer heeft de lijst gemaakt en daarbij vooral gelet op Zeeuwse ondernemingen die 'banden hebben m et de Verenig de Staten'. Hoofd van de aide- ling communicatie van de poli tie J. van Mourick wil er niets over kwijt. „Wij doen geen me dedelingen over zaken die te maken hebben met de veilig heid." Bedrijven die op de lijst staan betrachten uiterste zorgvuldig heid en willen niets zeggen over eventueel genomen verscherpte veiligheidsmaatregelen. Ze ge ven alleen aan dat het gaat om een 'uiterst gevoelige situatie' en dat die 'op de voet wordt ge volgd'. door Jacques Cats MIDDELBURG -Tandarts Bert Slingenberg uit Zoutelande, lid van het landelijk Rampen Iden tificatie Team (RIT), verwacht dat de identificatie van de slachtoffers in New York een enorm tijdrovend proces wordt. „Als je heel zorgvuldig wilt wer ken, moet je brokstuk voor brokstuk weghalen en zoeken naar menselijke resten. Zit er meer tijdsdruk op dan moet je grover te werk gaan, met meer kans dat je sporen kwijt raakt." Weersomstandigheden leggen extra druk op de identificatie. Slingenberg: „Ik las dat het in New York 2 6 graden isVanwege het ontbindingsproces zul je op een bepaald moment toch wat moeten doorzetten." De Zoutelandse tandarts is één tegen externe ramp-invloeden, vat Villerius samen. De opslag plaatsen voor laag- en middel- radioactief afval van de Centra le Organisatie Voor Radioactief Afval zijn niet berekend op een neerstortend vliegtuig. Risico analyses tonen aan dat bij zo'n incident de gevolgen beperkt blijven tot het complex zelf en niet de woongebieden belasten, deelt directeur H. Codée mee. „Het lukt nooit om een massa in beton verpakt afval te verdam pen en zodoende radioactiviteit in cle lucht te brengen." Dik beton Met het nieuwe gebouw voor hoogradioactief afval en het kernsplijtingsafval ligt het an ders. Daar kan bij een vliegtuig ramp wel gevaar voor de omge ving ontstaan. Vandaar ook de dikke betonnen omhulling, die erop berekend is een F16- straaljager te weerstaan, waar van de impact bij een botsing Bij de Kamer van Koophandel zijn volgens voorlichter M. Vol leman geen telefoontjes van verontruste ondernemers bin nengekomen. „Bedrijven die exporteren naar de Verenigde Staten leggen als eerste contact met klanten en brancheorgani saties", verklaart Volleman. Ook bij de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging zijn er geen vragen van ondernemers binnengekomen naar aanlei ding van de aanslagen in de Ver enigde Staten. De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen toonde gisteren haar medeleven en solidariteit met de slachtoffers door de Amerikaanse vlag half stok te hijsen. Volgens het bedrijf heeft dat niets te maken met het voor een Amerikaan in aanbouw zijnde jacht bij AmelsSchelde, de dochter van KSG dat luxe van de zes Nederlandse foren sisch ordontologen, die vanwe ge hun gebitskennis bij RIT-on- derzoeken worden betrokken. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft via de Ameri kaanse ambassade in Neder land de diensten van het RIT aangeboden. Het alleen bij cala miteiten samengestelde team telt vijftig leden. De meesten zijn voor hun dagelijkse techni sche recherchetaken actief in politieregio's. Het Zeeuwse korps beschikt zelfs over drie RIT-leden. Gisteravond was bij Buitenlandse Zaken nog geen verzoek om bijstand binnen ge komen. Rinus Jeremiasse, hoofd bureau forensisch technische onder zoeken bij de politie Zeeland, is gepokt en gemazeld op het ge bied van identificatie van slachtoffers. Als hoofd van de nog groter is dan van een ver keersvliegtuig, legt Codée uit. Ook aan overstromingsgevaar is gedacht: pas bij een water stand van 11.90 meter boven NAP komt er water binnen. Na de vliegtuigaanslagen in New York en Washington is uit voorzorg de beveiliging in en om jachten afbouwt. „Het is een ui ting van het gevoel dat denk ik iedereen op dit moment heeft", zegt KSG-woordvoerder T. van de Poel. Beurs Sommige Zeeuwse onderne mers maken zich niet zo zeer druk over de veiligheid, maar juist meer over de economische gevolgen. Bakon Food Equip ment in Goes, een bedrijf dat machines maakt voor het af werken van banket, is vertegen woordigt op een grote beurs in Los Angeles. Op maandag, de eerste dag van de beurs, heeft het bedrijf 23 machines ver kocht. Verder hebben veel geïn teresseerde ondernemers offertes aangevraagd. Na de aanslagen is de beurs dinsdag niet open gegaan. „Dat betekent dat we geen zaken kunnen doen sectie berging gaf hij in 19921ei- ding aan het oplossen van de gruwelijke mensenpuzzel op het vliegveld van het Portugese Fa ro. Voorts deed hij onderzoek toen in 1981 in Moerdijk een NLM-toestel neerstortte en na het ongeluk met een SLM-toe- stelinl989inParamaribo.J ere- miasse was er ook bij om bij slachtoffers van de Bijlmer ramp vast te stellen wie zij wa ren. Secties Teams die op zoek gaan naar in dividuele kenmerken van door brand of verminking onherken bare personen zijn onderver deeld in verschillende secties, die zich met aparte taken bezig houden. Een deel zoekt naar menselijke resten, weer anderen werken in tot mortuarium om gevormde ruimten aan het pro- het energiecomplex bij Borssele meteen aangescherpt. „We zijn extra alert geworden", aldus Villerius. „Hoe dat precies inge vuld wordt - daar mag ik niks over zeggen." Hij laat weten dat niet is overwogen om de kern centrale tijdelijk van het stroomnet af te schakelen. „Dat op de voor ons één van de be langrijkste beurzen", zegt ad junct-directeur W. de Pijper. Het is nog niet duidelijk of de beurs nog open gaat. Het evene ment duurt tot zondag. Behalve voor directe gevolgen, zijn ondernemers juist ook bang voor effecten op langere ter mijn. Voorzitter L. Noordhoek van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland is be ducht op vervelende economi sche naweeën Veel transacties worden betaald in dollars. Wan neer de Amerikaanse munt in waarde daalt, betekent dat een financieel nadeel voor exporte rende bedrijven. „In ons geval heeft dat voor lopende contrac ten nog geen directe gevolgen. We nemen een opdracht aan voor een vast bedrag. Keldert de dollar, dan zijn we daarvoor verzekerd. Maar voor iedere na- ces van de identificatie. Ook zijn er teamleden die bij familiele den informatie opdoen, tand- artsgegevens verzamelen en de mogelijkheden van DNA-on- derzoek benutten. Vaak worden er aan zulke teams specialisten toegevoegd als tandartsen en mensen die alles van sieraden afweten. Slingenberg was laatstelijk be trokken bij identificatiewerk zaamheden in Enschede. In 1977 hielp hij mee bij soortelijk onderzoek na de vliegramp op het Canarische eiland Tene- rife. Een gebit biedt met vullingen, kronen, bruggen, kunsttanden, kunstgebitten, getrokken tan den en beugels veel specifieke kenmerken om daarmee ie mands identiteit te kunnen vaststellen. Daartoe wordt de gebitssituatie van geborgen do- gebeurt alleen als er technische problemen zijn of de regering daar opdracht voor geeft." Bij de Covra is dat niet gebeurd. „Tegen dit soort acties van niets-ontziende mensen kun je je niet wapenen door met men sen rondom je gebouwen te gaan staan", meldt Codée. volgende opdracht zal een lage re waarde z'n negatieve uitwer king niet missen, ben ik bang." D e directeur van het wereld wij d opererende Noordhoek Diving voorziet bovendien de nodige overlast voor bedrijven door strengere controles op en rond luchthavens. „De wereld zal er toch anders uit komen te zien door deze kwestie." Dollarkoers Ook algemeen directeur H. Doe- leman van multinational Zee- landia houdt rekening met een flink lagere dollarkoers en stij gende marktprijzen. De Zierik- zeese onderneming staat in de top vijf van producenten van grondstoffen voor brood- en banketbakkerijen in de wereld. „Dit soort zakèn heeft een on voorspelbaar effect op de han del. De komende weken zal snel duidelijk worden hoe de markt zich ontwikkelt." Doeleman ziet geen reden voor extra vei ligheidsmaatregelen rond de kantoren van Zeelandia in Zuid-Amerika en het Midden- Oosten. In de Verenigde Staten heeft het concern geen eigen vertegenwoordiging den vergeleken met tandartsge- gevens.Identiteitsonderzoek is tegenwoordig niet alleen meer van een gebit afhankelijk. Als een slachtoffer nog herkenbaar is, kan op het woonadres DNA- materiaal van die persoon wor den verzameld en worden ver geleken met de menselijke res ten. Slingenberg: „DNA onderzoek neemt wel meer tijd in beslag". Naarmate er minder van een slachtoffer over is, wordt het identificatieonder zoek moeilijker. Ook als slacht offers aan een enorme vuurzee hebben blootgestaan, is er vol gens Slingenberg nog voldoen de gebitsmateriaal over om daar conclusies aan te verbinden. „Het is vaak een combinatie van bepaalde zaken. Als iemand in de bovenkaak geen tanden meer heeft, dan valt iedereen af die wel tanden heeft." doorRoelf Re.inders CEDER RAPIDS - Amerika maakt zich op voor een gevecht tussen veiligheid en vrijheid. Dat zegt de Zeeuwse Amerika- deskundige Kees van Minnen, directeur van het Middelburgse Amerika-onderzoeksinstituut Roosevelt Studiecentrum. „Het is Bush' taak de moeilijke balans te vinden tussen ver scherpte veiligheidsmaatrege len en het handhaven van de vrije Amerikaanse samenle ving", meldt Van Minnen vanuit het stadje Ceder Rapids in de Amerikaanse staat Iowa. „Bush kan niet om scherpe veilig heidsmaatregelen heen. Maar van alle kanten hoor j e dat daar door de Amerikaanse vrije sa menleving niet in gevaar moet komen. Amerika mag geen poli tiestaat worden." Volgens Van Minnen ziet de Amerikaan de aanslagen als de prijs die een samenleving voor haar openheid en vrijheid be taalt. „De openheid van de sa menleving is kwetsbaar geble ken. Maar de Amerikanen willen de grondvesten van de Amerikaanse maatschappij wel koste wat kost behouden. Het land moet een balans vinden tussen veiligheid en vrijheid. En dat is een enorme opgave." Van Minnen zit voor het Zeeuw se Roosevelt Studiecentrum in Amerika om samenwerking te zoeken met de bibliotheken van diverse instituten die rond Amerikaanse oud-presidenten zijn opgezet. Hij werd op de och tend van de aanslagen gebeld door David Roosevelt, de klein zoon van de Amerikaanse oud president Franklin Roosevelt, met wie hij die dag een afspraak had. ,,'Zetsneldetv aan', zei hij. 'Je gelooft je ogen niet.'" Van Minnen heeft de hele ochtend 'verbaasd en verbijsterd' zitten kijken. „Het leek horror, maar het was echt. En het duurt even voordat dat doordringt. Ik had een onwerkelijk gevoel, alsof het een nacht was die niet ein- digt." Benzinepompen Na z'n afspraak is hij 's middags de straat op gegaan om naar de reacties van de Amerikanen te kijken. „Niemand was op straat, behalve de krantenver koper van de extra editie van de lokale krant. Terror, luidde de kop. De bevolking zat binnen tv te kijken, 's Avonds in het res- Kees van Minnen taurant was de stemming al wat genormaliseerd, maar nog erg gedrukt.Het viel hem op dat er voor de bezinepompen lange fi les stonden. „Een rare reactie Als het helemaal mis gaat, red je het niet met één volle tank. Maar het tekent wel de angst van de Amerikanen, zegt Van Minnen. „Ze stellen vragen bij hun veiligheidssysteem: 'We be talen zo veel belasting voor de FBI en CIA. Zitten die te slapen? Hij ziet zo'n reactie als een vorm van verwerking van ver driet en woede. Net als de be dreigingen aan het adres van de Arabische bevolking in Ameri ka. „Die voelt zich bedreigd. Er zijn al bedreigende telefoontjes geweest." De Amerika-specia- list verwacht dat dit van korte duur is. „Amerikanen vertonen snel overreacties. Dergelijke re acties ebben wel weg." Maar de impact van de aansla gen is enorm, zegt hij. „Amerika is diep vernederd. Het World Trade Center, het symbool van het Amerikaanse kapitalisme, is vernietigd. En het hart van de defensie, het Pentagon, is be schadigd." Hij omschrijft de aanslagen als een 'psychologi sche klap' in het Amerikaanse gezicht, waarvan de pijn mis schien wel nooit over gaat. De vergelijking met Pearl Har bor wordt steeds gemaald, maar Van Minnen durft een parallel met Zeelands watersnoodramp van 1953 te maken. „De aansla gen zullen een zelfde soort scheidslijn als de Ramp in '53 vormen. Het is straks voor of na de ramp. Beide gebeurtenissen zijn zo overweldigend dat nie mand ooit heeft beseft dat ze zouden kunnen gebeüi'èïi. De aanslagen worden in het collec tieve geheugen van de Amerika nen gegrift." TERNEUZEN - Familie en vrienden van EWarmenhoven en M. Elve uit Terneuzen hebben dinsdagmiddag een paar uur de adem ingehouden na de rampberichten uit New York. De Zeeuws-Vlaamse vriendinnen waren in de Amerikaanse stad op het moment dat de aanslagen werden gepleegd. Zij zijn on gedeerd. Een telefoontje van de twee reizigsters uit de metropool bracht weer wat rust in de families Elve en Warmenhoven. De twee vertelden dat ze weinig hadden gemerkt van de ramp. Een dag vóór het drama in en om het World Trade Center had den Elve en Warmenhoven een bezoek gebracht aan de be wuste buurt. MIDDELBURG - Koerdische leerlingen van de Middelburgse basisschool De Leeuwenheuvel hebben gistermiddag de vlag halfstok gehangen en hun lessen voortijdig beëindigd uit pië teit met de slachtoffers in de Verenigde Staten. „Koerdische kinderen weten als geen ander wat het is om slachtoffer te zijn van terroristen", zegt docent Diyaddin Zengin van De Leeuwenheuvel. De lessen in Koerdische taal en cultuur begonnen om één uur, maar werden om drie uur opgeschort. De kinderen kregen daarna tekst en uitleg over de aanslagen in de Verenigde Staten. Op een normale dag duren de lessen tot zeven uur 's avonds. HEINKENSZAND - Bloemist Jaap Wisse uit Heinkenszand was dinsdag in New York aan het werk toen de vliegtuigen zich in het World Trade Center boorden. Zijn familie in Ne derland verkeerde daarna urenlang in onzekerheid over zijn lot, maar Wisse bleek ongedeerd te zijn. De bloemist is in New York in verband met een bloemenbeurs, waar hij samen met negen collega's uit het hele land aan deel neemt. Het beursgebouw bevindt zich op ongeveer een kilometer van het World Trade Center in Manhattan. Na de crash van het eerste vliegtuig belde hij zijn echtgenote Jac queline in Heinkenszand. „Terwijl ik hem aan de lijn had, werd ook de tweede toren geraakt.De verbinding werd daar na verbroken. Toen ze daarna op de televisie zag wat er alle maal gebeurde, werd Jacqueline ongerust. „Gelukkig belde hij 's avonds om tien uur even om te zeggen dat alles goed was." ZIERIKZEE - Ze is een jonge moeder en heeft een man die voor zijn bedrijf met enige regelmaat de wereld over reist. Sinds elf jaar woont de uit Chicago afkomstige vrouw in Ne derland. Aan het naar verhouding onbezorgde bestaan kwam dinsdag met één klap een einde. „Wat is dit? Wat moeten we hier mee?" De aanslag heeft de Zierikzeese dermate in haar greep, dat ze liever niet met haar naam in de krant wil. Haar reactie doet niet ter zake, vindt ze zelf, in verhouding tot de enorme im pact die de verwoestende actie heeft op 'de vrije wereld'. Iede re minuut wacht de vrouw in spanning op een telefoontje dat uitkomst moet bieden over de situatie rond een goede vriend. Al wat ze weet, is dat hij mogelijk in één van de betrokken vliegtuigen heeft gezeten. De gsm op de achtergrond piept. Abrupt breekt de Ameri kaanse het gesprek af om de andere telefoon aan te nemen. Nog steeds geen bericht over de vriend. Familieleden wonen in de omgeving van Chicago, op goed vier uur vliegen van New York.,Maar ook daar is er grote on rust geweest, omdat één van de vliegtuigen de Sears Tower als doelwit zou hebben gehad. De halve stad moest ontruimd. Stel je voor...."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5