Warm gebaar in ijzige wereld PSV tekent officieel protest aan Twente maakt extra rondjes op vliegtocht Volleyballers uit evenwicht PZC Tragedie legt voetbalcompetities stil Voetballers willen even niet over voetbal praten 26 Sportleven in Amerika ligt stil Golfers willen wedstrijd annuleren Vliegverbod boven WK-stadions McDonald bang voor represailles NOCNSF vraagt om minuut stilte Beroep van Rangers afgewezen donderdag 13 september 2001 van onze sportredactie NYON - De Europese Voetbal Unie (Uefa) heeft gisteren alle Europese wedstrijden voor die dag en voor vandaag uitge steld. Het ging om acht duels uit de Champions League en 43 uit het Uefa-bekertoernooi. Het besluit werd genomen uit respect voor de slachtoffers van de terreuraanslagen in New York en Washington. „De omvang van deze tragedie heeft ons allen geraakt", aldus Gerhard Aigner, de secretaris generaal van de Uefa, in een verklaring. „De Uefa vindt het logisch dat we uit respect voor al dat leed de wedstrijden van deze week uitstellen. We zijn in gedachten bij hen die familie leden en vrienden hebben ver loren." Het besluit tot uitstel viel de Uefa niet licht. „Omdat", gaf directeur communicatie Mike Lee aan, „wij weten dat er dui zenden fans onderweg zijn. Maar er bleef ons geen andere mogelijkheid over." De Uefa kwam dinsdag zwaar onder vuur te liggen omdat het de competities niet had stilge legd, ook al hadden verschil lende clubs, waaronder PSV en Schalke, daarom verzocht. „Wij hebben de zwaarte van de aanslag niet kunnen inschat ten", gaf Lee als reden. „We waren geshockeerd en hebben slechts aan een minuut stilte gedacht. Pas later drong de enorme omvang van de cata strofe tot ons door. Daarom hebben we alsnog alle Europe se competities stilgelegd." De Uefa verklaarde vanuit het hoofdkwartier in Nyon dat de wedstrijden in de Champions League verplaatst worden naar 10 oktober, inclusief Fey- enoord tegen Bayern München. Voor de Uefa-beker wordt ge dacht aan donderdag 20 sep tember. Dat geldt voor de thuiswed strijden van Ajax tegen Limas sol en FC Utrecht tegen Grazer AK en de uitwedstrijd van FC Twente tegen Polonia War schau. DPA/RTR NEW YORK - Het sportleven in de VS ligt stil. Voor de eerste keer sinds D-Day in 1944 werden alle honkbalwedstrijden op één dag afgelast. De homepage van website van de Maj or Lea gue-organisatie (MLB) vertoonde het simpele beeld dat sprak voor de gehele Amerikaanse sportwereld: de Amerikaanse vlag halfstok. De NFL, american football, zal vandaag beslissen over de wedstrijden in het komend weekeinde. Joe Browne, een vice- president binnen de NEL, zei dat rekening wordt gehouden met een eventuele nationale dag van rouw en vliegbeperkin- gen. „Dit is een dag voor gebed en bezinning", vond Art Mo- dell, eigenaar van de Baltimore Ravens. De NCAA, de machtigste sportbond in de VS, legde alle stu dentencompetities stil tot en met vandaag. Dat betekende dat er in geen enkele tak van sport wedstrij den worden gehouden RTR FC Twente vertrok gister morgen om elf uur vanaf de vliegbasis Twenthe naar Po len voor het Uefa Cup-duel tegen Polonia Warschau. De ploeg kwam niet verder dan het luchtruim boven het Duitse Magdeburg. Na drie kwartier vliegen kwam van uit de cockpit de mededeling: wedstrijd afgelast, we gaan naar huis. door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Het is half tien, de selectie van FC Twente heeft zich op vliegba sis Twenthe verzameld voor de reis naar het Poolse Lodz, maar over voetbal wordt nauwelijks gesproken. De spelers en de staf hebben het maar over één ding: de trage die in de Verenigde Staten. Hoe ze Polonia Warschau moeten aanpakken? Het zal ze een zorg zijn. De spelers hebben wel wat anders aan het hoofd. Bij velen komt de herinne ring aan de vuurwerkramp weer naar boven. Toen wil den ze een dag later niet spe len, maar moesten ze. En nu moeten ze weer. Opdracht van de Uefa. En weer hebben ze geen trek. Stilte regeert Elf uur: met een uur vertra ging vertrekt de charter rich ting Polen. De gebruikelijke jolige stemming ontbreekt, de grote stilte regeert. De kranten worden verslonden, maar de sportpagina's wor den snel opzij gelegd. Nie mand zit te wachten op een grondige analyse van Nan- tes-PSV. Er is meer in de we reld dan een balletje binnen kant paal. Desalniettemin: op naar Lodz. Twintig minuten in de lucht. Opeens holt elftalleider Toon Renes nerveus door het gang pad. Hangt er iets in de lucht? Het lijkt erop. Nog geen twee minuten later spreekt Jaap Uilenberg, de directeur voet balzaken van Twente, de spe lers via de intercom toe. „We hebben net contact gehad met de verkeerstoren van Twenthe en gehoord dat de wedstrijd niet doorgaat. De Uefa heeft alle wedstrijden voor vanavond en morgen af gelast. We gaan terug naar Enschede." De spelers kijken elkaar ver baasd aan. Had de Uefa dit niet eerder kunnen beslissen, verzucht verdediger Dennis Hulshoff, die een grondige hekel heeft aan vliegen. De piloot aarzelt geen moment en draait het vliegtuig. Terug naar Enschede. Half één: verbazing en ver warring in het vliegtuig. Ui lenberg probeert via de KNVB de bevestiging van het bericht te krijgen, maar het is lastig bellen op tien kilome ter hoogte. En ook via de cockpit lukt het niet. Het is te druk op de boordradio. Dan volgt een plots een nieuw be richt: cle wedstrijden van woensdag liggen eruit, maar die van donderdag nog niet. Wat nu? Risico Even is er twijfel, dan grijpt Uilenberg in. „We gaan terug naar Polen, we kunnen het ri sico niet nemen dat we straks in Enschede aankomen en alsnog terug moeten." De pi loot aarzelt niet en draait het vliegtuig. Op naar Lodz. Een kwartier later. Is het ver beelding, of maakt het vlieg tuig weer een bocht naar rechts? Jaap Uilenberg meldt zich in de cockpit en komt al snel weer naar buiten. „De men sen van de vliegbasis Twen the hebben conta'ct gehad met de club in Enschede. Ook de wedstrijden van morgen gaan niet door, We gaan dus terug. En nu definitief." Trainen Het loopt tegen half twaalf. Het vliegtuig bereikt Twent se grond. Een merkwaardige onderneming is ten einde. Voor de deur van het vlieg veld staat de spelersbus al klaar. „We gaan nu meteen trainen", zegt trainer John van 't Schip. De chauffeur stuurt de bus naar de uitgang van het complex, op Hengelo. GPD LONDEN - De Amerikaanse golfers Calcavecchia en Cink hebben het verzoek ingediend om de Ryder Cup te annuleren. Plet duel tussen de beste golfers van de Verenigde Staten en Europa staat op de rol voor 28 tot en met 3 0 september op Bel fry in Engeland. Het verzoek van de twee Amerikanen wordt ondersteund door de Europeanen Harrington en Langer. De Amerikaanse ploeg was op het moment van de aanslagen aan het trainen in St Louis. Voor het vertrek naar Engeland zou de ploeg op het Witte Huis dineren met president Bush, Die afspraak is inmiddels afgezegd. RTR SE OUL - Zuid-Korea wil tijdens het WK voetbal volgend jaar een vliegverbod boven de stadions instellen. De aanslagen in de Verenigde Staten zijn voor de Zuid-Koreaanse organisato ren aanleiding voor extra veiligheidsmaatregelen. De WK- officials hebben tijdens een vergadering in Seoul de anti-ter- reurplannen besproken. Na de aanslagen op New York en Washington moeten de vei ligheidsplannen voor de WK-voetbal in Japan en Zuid Korea zorgvuldig worden bekeken, vinden de Zuid-Koreanen. De Aziaten willen een nauwe samenwerking tussen de veilig heidsdiénsten in de wereld, vooral tussen de Engelse en de Amerikaanse instanties. Ook moeten de controles in vliegtui gen sterk worden aangescherpt. DPA DEN HAAG/KAAPSTAD - Bij Rob McDonald, ex-trainer van De Graafschap en tegenwoordig actief als oefenmeester bij het Zuid-Afrikaanse Ajax Cape Town, zit de schrik er goed in. De Engelsman weigertaf te reizen naar Tunesië waar Ajax Cape Town zondag de kwartfinale wedstrijd om de CAF-Cup moet spelen. Hij is bang voor vergeldingsacties van de Ameri kanen na de aanslagen in New York en Washington. „We hebben geen zin om te spelen", meldt McDonald vanuit Kaapstad. „We vliegen met Egypt Air en landen eerst in Caï- ro. Daarna vliegen we door naar Tunesië om tegen Espoir du Sahel te spelen. Vervolgens moeten we in Cairo nog een paar dagen wachten voordat we weer terug naar Kaapstad kunnen vliegen. Maar dat gebied is volgens mij helemaal niet veilig, De Amerikanen zijn bloedlink en er kan de komende tijd van alles gebeuren." „De Uefa heeft een verstandig besluit genomen om alle wed strijden in de Champions League er uit te gooien uit medele ven met de slachtoffers", vervolgt McDonald. „Maar bij ons is het gevaarlijk. We hebben de Zuid-Afrikaanse voetbalbond inmiddels ingelicht dat we niet naar Tunesië willen vliegen. Als we toch moeten spelen, weet ik niet of ik wel mee ga. De helft van de ploeg heeft ook zware bedenkingen." GPD LAUSANNE - Het Internatio naal Sporttribunaal (TAS) heeft het beroep van Glasgow Ran gers afgewezen tegen de uit spraak van de Uefa om het be kerduel tegen Anji Makhachka la in Dagestan te spelen. Dat be tekent vrijwel zeker dat Glas gow Rangers zich terugtrekt of wordt gediskwalificeerd. De Schotse club van trainer Dick Advocaat weigert wegens de instabiele situatie in vooral het buurland Tsjetsjenië maar ook in Dagestan af te reizen naar de voormalige Sovjetrepu bliek. Namens de spelersgroep deed Arthur Numan eind vorige week een schriftelijke beroep op de Uefa om het duel te verplaat sen. Nico Freriks probeert vallend de bal van de grond te houden in de wedstrijd tegen Bulgarije. door Vincent Ronnes OSTRAVA - Met één minuut stilte vond de Europese volleybalbond gisteren het drama in de Verenigde Staten al aardig bedacht. Dat wekte verbazing en ver bijstering. Als de 83-jarige secretaris van de Tsjechische volleybalbond het aardse zou hebben verlaten, was hem eenzelfde betoon van piëteit ten deel gevallen. Zeker toen bekend werd dat al het Euro pese voetbal was afgelast ontstond in Os trava een hevige discussie over de vraag of het Europees kampioenschap volley bal moest worden beëindigd. „Belache lijk dat dit toernooi doorgaat, maar dat is mijn persoonlijke mening. Ik had geen keus", zei bondscoach Bert Goedkoop. „Als iedereen wil spelen, doe ik mee." Hij zag zijn Nedenands team hopeloos sp elen en uiteindel ij k met 3-2(22-25,25- 23, 25-17, 23-25, 13-15) verliezen van Bulgarije. Of Nederland nog de halve fi nale zal halen, zal met name van de ver richtingen van Rusland, vanmiddag te gen Tsjechië, afhangen. De gebeurtenissen in de Vex'enigde Sta tenlijken op de voormalige Oostbloklan den veel minder impact te hebben, niet op de laatste plaats bij de organiserende Tsjechen zelf. Ook de mogelijkheid om gisteren het toernooi een dagje stil te leg gen en daarvoor in de plaats de rustdag van morgen te gebruiken, bleek al snel geen enkele kans te hebben. „Dat zou on eerlijk zijn voor de finalisten die daar door dan minder rust krijgen dan ande ren", moest de Nederlandse perschef van de Europese volleybalbond Arjen Meijer namens de organisatie laten weten. Toch spelen „Wie niet wilde kon gewoon in de kleed kamer blijven", aldus middenman Mike van de Goor. Hoezeer enkele spelers ook onder de indruk waren van wat ze op hun hotelkamer op de televisie hadden ge- foto Koen Suyk/ANP zien, iedereen wilde spelen. „Op de een maakt het meer indruk dan op de ander", wist hij. Toch spelen dus, wat niet echt lukte. Maar Bert Goedkoop wilde de bedenke lijke prestatie van zijn team niet geheel afschuiven op de oorlogshandelingen in de VS, die de moraal van zijn spelers ont wricht zouden hebben. Eenmaal beslo ten om te spelen, moesten de koppies om hoog, dacht hij„Dat dat niet lukte is be grijpelijk. Er werden veel fouten ge maakt maar dit is geen dag om iemand daarop aan te spreken. Ik weet zeker dat het allemaal gevolgen had voor de spe lers, maar dat is geen excuus.GPD Het bestuur van de Rangers steunde het initiatief van Nu man en ook het ministerie van Buitenlandse Zaken van Groot- Brittannië vaardigde een nega tief reisadvies uit. De Uefa gaf gisteren evenwel geen gehoor aan het verzoek. RTR DEN HAAG - Staatssecretaris Vliegenthart (sportzaken) en NOCNSF hebben sportief Ne derland opgeroepen om bij de eerstvolgende wedstrijd, ko mend weekeinde, een minuut stilte in acht te nemen uit soli dariteit met de inwoners van Amerika en de slachtoffers van de aanslagen in New York en Washington. Het verzoek staat los van maat regelen die sportbonden zelf ne men. De bewindsvrouw en NOCNSF vinden het verstandig dat de Europese voetbalbond Uefa de wedstrijden in het ka der van de Champions League en Uefa Cup heeft afgelast. Een nationale oproep van die strek king komt er echter niet. „Het is in eerste instantie de verantwoordelijkheid van de organisaties. We gaan er vanuit dat bij evenementen wel zorg dragen voor gepast gedrag", al dus een woordvoexxler van NOCNSF. De KNVB heeft inmiddels laten weten dat er wat betreft het amateurvoetbal komend week einde soepel wordt opgetreden. Dat wil zeggen dat elftallen van verenigingen die daarom vra gen niet verplicht worden te spelen. Voor het betaald voetbal moet de voetbalbond nog een standpunt bepalen. GPD door André Hoogeboom HOENDERLOO - Woorden schoten hem eigenlijk te kort. Ajax-doelman Fred Grim kon gewoon niet beschrijven wat hij voelde. Hij wilde een warm ge baar maken in een ijzige wereld, maar hij had moeite zijn gevoel onder woorden te brengen. „We hebben in groepjes bij elkaar gezeten, naar de tv gekeken, zappend van voetbal naar nieuws en terug. Ajax bestaat uit een heel internationaal ge zelschap. Die jongens kijken toch met andere ogen naar de gebeurtenissen." Hij wees naar Hatem Trabelsi (Tunesiër) en Mido Ahmed Hossam (Egyptenaar). „Jepraat er met elkaar over en het leert je ook om wat genuanceerder naar deze verschrikkelijke gebeurte nis te kijken. Ik weet verder ook niet wat ik ervan moet zeggen. Het is te verschrikkelijk. Maar het is ook goed dat we er stil bij blijven staan." Bij Ajax speelt ook een Ameri kaan, John O'Brien, maar die ontbrak wegens een blessure in Hoenderloo. Zijn familie komt uit Californië en werd niet di rect getroffen. Dat liet de mid denvelder inmiddels weten. Wel had hij contact met het thuis- front. Ajax bereidde zich in Hoender loo voor op het Uef acup-duel te gen Apollon Limassol. Na een half uur ochtendtraining kwa men de eerste berichten dat het duel wast afgelast. Toen riep Co Adxlaanse de spelers bij elkaar. De mededeling was kort. Het duel is geschrapt. Voor de vorm werd het partijtje afgemaakt, van onze sportredactie maar het was duidelijk: de ter reur in New York en Washington liet ook daar zijn sporen na. Het trainingskamp werd opge broken en Ajax keerde spoor slags terug naar Amsterdam. Eén dag vrij, daarna voorberei den op de gewone competitie: het treffen met AZ. Misschien. Adriaanse: „Is er sprake van dat er dit weekeinde niet gevoet bald wordt? Ben ik het niet mee eens. De voetbalwereld heeft in ternationaal een signaal afge geven, dat is genoeg." De trainer reageerde geschokt, zoals iedereen. Hij is weliswaar verrast door de beslissing van de Uefa, maar toont begrip. „Het is natuurlijk een goede beslissing. De ramp is van een ongekende omvang. De wereld zal nooit meer hetzelfde zijn. Nu is bewe zen dat de beveiliging niet werkt stap je bijvoorbeeld niet meer zo makkelijk in een vlieg tuig." Feyenoord, dat gisteravond moest aantreden tegen Bayern München, had al een hele dag rekening gehouden met het niet doorgaan van de wedstrijd. Bert van Max'wijk verbleef met zijn spelers in een trainingskamp in Kijkduin op het moment van de tragedie. De trainer had een vi- deootje meegebracht en wilde dat aan de selectie tonen in een zaaltje van het hotel. Maar ze kwamen nimmer op het scherm. De enige beelden waren die van neerstortende vliegtuigen en ontploffende wolkenkrabbers. „Dit doet een voetbalelftal wel wat," reageerde Kees van Won deren. „We kwamen in de loop van de middag aan in het hotel en vanaf dat moment zat ieder een aan de televisie gekluis terd." Ander daglicht De sportieve kant van Feye- noord-Bayern München werd naar de achtergrond verdron gen door de gebeurtenissen in Amerika. „Deze ramp over schaduwt eigenlijk alles," er kende Van Wonderen. „Het stelt elke sp ortwedstrij d in een ander daglicht. We hebben niets an ders meer gedaan dan van uur tot uur naar de nieuwsuitzen dingen te kijken, op alle denk bare stations. Voetbal valt in het niet bij wat er nu in de wex'eld is gebeurd." Bert van Marwijk zei dat de clubleiding ixnaniem van oor deel was dat er niet moest wor den gevoetbald. „Maar als club kun je niet zoveel zelf onderne men, je moetje schikken naar de bepalingen van het bestuur van de Uefa." GPD EINDHOVEN - PSV heeft gis teren officieel protest aangete kend tegen het doorgaan van de uitwedstrijd in de Champions League tegen Nantes (4-1). De Eindhovense club had dinsdag avond voor de wedstrijd aan de dienstdoende Uefa-waarnemer al laten weten dat de ploeg on der protest zou spelen. Dat heeft het bestuur gisteren bij de Uefa schriftelijk bevestigd. „De Uefa denkt nu wat wij een dag eerder al dachten", legde PSV-wooi-dvoerder Salazar uit. „Misschien was er dinsdag avond nog wel meer reden om het hele pi-ogramma uit te stel len. Toen waren de beelden uit Amerika en de emoties heel hef tig. De hele wex'eld verkeerde in een schoktoestand. Een dag la ter ben je toch al meer met de verwerking bezig door er veel over te praten." Overspelen PSV geeft de Europese voetbal unie in overweging om alle EC- wedstrijden van dinsdag te la ten overspelen. „Het gaat niet om winnen of verliezen, maar om zuivere besluitvoiming", al dus Salazar. „Het is ook een kwestie van hoe je ermee om gaat. Nedeiianders voelen zich heel erg betrokken bij de we reld. Fransen daaregentegen zijn heel chauvinistisch. Er werd dinsdag door de Fransen in ons hotel ook nauwelij ks naar de tv-beelden uit Amerika ge keken. Er werd wel volop ge danst." PSV hield voor de wedstrijd in Nantes één minuut stilte en speelde daarna onder protest. Op verzoek van PSV vond dins- ter Harry van Raaij, diens Fran- dag in Nantes spoedberaad se collega en de Uefa-waarne- plaats gevonden tussen voorzit- mer. Tijdens die bijeerxkomst gaf de Eindhovense voorzitter uit- drukkelijk te kennen dat PSV foto Laurent Rebours/AP niet wenste te spelen, gezien de gebeurtenissen in Amerika en de impact van de ramp. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 52