Oostburg laat leerlingen tellen PZC PZC Eedese pelgrim gaat alleen nog met de bus naar Spanje Terneuzenaren veroordeeld voor gewapende overval Botsing door voorrangsfout Poprally biedt bands professioneel opstapje Gebruik restwarmte Cerestar voor Sas' zwembad is te duur 19 Verdachte kinderlokkerij blijft in Belgisch voorarrest Prognose moet uitwijzen welke openbare scholen mogen uitbreiden «ZLLEÜKE SCHOOL is \/££lt£ klein GEWORDEN WAT NU ?j2rj Verdachten drugshandel opgepakt Dronkaard slaapt op fietspad Diefstal uit geparkeerde auto Schaafwonden bij botsing Dronken vrouw botst tegen auto Jongetje zwaargewond bij val MAISON LEGRAND Hulst kan geen uitsluitsel geven over BAM-plan donderdag 13 september 2001 Hnnr Barend Pelgrim CADZAND - Het voorarrest van een van ontvoering en kin- derlokkerij verdachte 69-jarige man uit Cadzand is met één maand verlengd. De man is dinsdag opnieuw voorgeleid voorliet parket van leper (B). De verdachte kon tot gisteren in beroep gaan tegen zijn voorar rest bij de Kamer van Inbe schuldigingstelling, maar zag daar vanaf. De uit Duitsland afkomstige man werd begin juli in leper op gepakt wegens oplichting van enkele antiquairs en handela ren in brocante. De verdachte, die in Cadzand een zaakje in snuisterijen en antiek heeft, zou grote aankopen verricht hebben met valse bankdocumenten. Bij toeval bleek echter dat hij te vens voldeed aan het signale ment van een gezochte persoon, die in januari en maart van dit jaar in West-Vlaanderen een tiental keren probeerde minder jarige kinderen mee te lokken. Dit gebeurde in de omgeving van bushaltes en in de buurt van scholen. Zeker vijf slachtoffers hebben de Duitser herkend als hun belager. In juli werd bij een huiszoeking in het huis van de Duitser belastend materiaal aangetroffen. Procureur des ko- nings J. Coppens van het Ieperse gerecht weet niet wanneer de onderzoeksrechter de zaak voor de rechter wil brengen. Verder is ook nog niet duidelijk of de 69- jarige man ook in Zeeuws- Vlaanderen zaken op zijn kerf stok heeft. Justitie in Zeeland zou onderzoeken of er ook aan Nederlandse zijde aangiftes zijn gedaan in het afgelopen jaar. Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie zegt niets te weten van een Zeeuws onder zoek. „Volgens onze informatie heeft leper de zaak in behande- ling." De Cadzandse dorpsraad maakt zich geen zorgen over een moge lijke terugkeer van de verdachte kinderlokker. Voorzitter J. Voerman van de dorpsraad: „Burgemeester Noordewier heeft ons verzekerd dat de man kan rekenen op een langer ver blijf in België. Het is dus niet aan de orde of we ons al dan niet ongerust moeten maken in het dorp. Wel is er de afspraak ge maakt dat, mocht de man vrij komen, de burgemeester daar van op de hoogte gesteld wordt door de politie. En Noordewier informeert ons ook." door Lilian Dominicus OOSTBURG - De gemeente Oostburg laat een extern bureau de leerlingen van de openbare scholen tellen. Dat is nodig om de jaarlijkse peildatum 1 okto ber uit te voeren. Ook maakt het bureau een prognose voor de ko mende vijf jaar. Burgemeester cn wethouders willen daarmee vaststellen welke scholen bin nen de gemeente recht hebben op eventuele uitbreiding. .Zowel De Schuttershoek in IJ zendijke, als de openbare school inBreskens en de Europaschool in Zuidzande zeggen recht te hebben op meer lokalen of vloeroppervlak. En om alle dis cussie uit de weg te gaan, zal het rapport van het externe bureau mede bepalend zijn voor de uit eindelijke beslissing van het Zo proberen de ouders van leer lingen op De Schuttershoek sinds de rommelmarkt van af gelopen zaterdag opnieuw de aandacht te vestigen op het ruimtegebrek met een spandoek met de tekst: 'Onze school is te klein geworden, wat nu?'. Schooldirecteur W. Dieleman ondersteunt de actie van de ou ders en laat het doek voorlopig hangen. „Op die manier laten we iedereen weten: we zijn er nog en we hebben een pro bleem." Nijpend Dieleman meent dat de situatie behoorlijk nijpend is. De gemeenschapsruimte, waar normaliter de computer- en handvaardigheidslessen plaatsvinden en de kinderen overblijven, is inmiddels voor een groot deel ingericht als klas lokaal voor groep vier. „Alles is geregeld, het lóópt, maar prak tisch is het niet. Als groep vier naar gym of muziekles is, of als ze op vrijdagmiddag vrij heeft, dan kunnen we er handarbeid- lessen geven. De computers hebben we in het bibliotheek- en documentatiecentrum ge plaatst, maar je begrijpt dat het behelpen is met al die snoeren." Mocht uit het rapport, dat eind oktober uitkomt, blijken dat uitbreiding van de school nood zakelijk is, dan betekent dat volgens onderwijswethouder R. Leentfaar overigens nog niet dat er nieuwbouw komt. „In de rooms-katholieke basisschool in IJzendijke, dichtbij De Schuttershoek, staan nog loka len leeg." Eerder al trokken de ouders van de leerlingen op de Schuttershoek aan de bel met een brandbrief over het ruimte gebrek in het schoolgebouw. Ouders hebben op basisschool De Schuttershoek in IJzendijke een spandoek aangebracht om aandacht te vragen voor de ruimtenood. foto Peter Nicolai HULST - De politie heeft gistermiddag in Hulst vier mensen aangehouden die worden verdacht van drugshandel of be trokkenheid daarbijKort na drie uur deed de politie huiszoe king in een woning aan het Basiliekstraatje in Hulst. Dat ge beurde in het kader van een onderzoek naar mogelijke handel in verdovende middelen. Daarbij zijn vier mensen opgepakt. De politie sluit niet uit dat er meer aanhoudingen volgen. OOSTBURG - Op de Lange Heerenstraat in Oostburg trof de politie in de nacht van woensdag op donderdag een dronken man aan op het fietspad. De dertigj arige man was kenneli j k al fietsend in slaap gevallen en sliep zijn roes midden op het fietspad uit. De man is naar zijn verblijfadres gebracht, een camping in de buurt, en kreeg een boete van vijftig gulden voor openbare dronkenschap. TERNEUZEN - Uit een auto die aan de Dahliastraat in Ter- neuzen stond is tussen maandagavond en dinsdagmorgen een discman, een cd, een identiteitskaart, geld en een portemon nee weggenomen. De eigenaar was vergeten de auto af te slui ten. MIDDELBURG - Een snorfietser en bromfietser hebben gis teren op de Seisweg schaafwonden opgelopen toen ze met el kaar in botsing kwamen. Vlak voor twaalven moest een negentienjarige Middelburgse bromfietser uitwijken voor een stilstaande auto. Hij raakte hij op de andere weghelft en botste tegen een 59-jarige Mid delburgse vrouw op een snorfiets, die uit tegenovergestelde richting kwam. Beiden tweewielers raakten beschadigd. GOES - Een 47-jarige automobiliste uit 's-Gravenpolder is in nacht van dinsdag op woensdag rond half één op de 's-Gra- venpolderseweg in Goes tegen een geparkeerde auto gebotst, nadat ze de macht over het stuur had verloren Ze ramde daar bij bijna een woning. Uit een blaastest bleek dat de vrouw te veel had gedronken. Ze kreeg een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal. OUDDORP - Een elfjarig jongetje uit Ouddorp is dinsdag ernstig gewond geraakt bij een val op een sierhekwerk met ijzeren punten. De jongen klom op het hek, gleed uit en kreeg een ijzeren punt van het hekwerk in zijn buik. Het slachtoffer werd ter plekke door personeel van de GGD en de Medische Urgentiehelikopter gestabiliseerd en vervolgens naar het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis in Dirksland vervoerd. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 22-jarige inan uit Terneuzen voor het ple gen van een gewapende overval veroordeeld tot tweeën half jaar gevangenisstraf. Omdat hij nog in zijn proeftijd verkeerde van een eerder vonnis moet hij nog twee maanden extra zitten. Zijn mededader, een 23-jarige inwoner van Zaamslag, kreeg twee jaar cel opgelegd. Twee Terneuzenaren van 22 en 19 jaar werden voor hun rol elk tot 240 uur werkstraf en een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De een had op de avond van de overval de auto bestuurd, de ander had voor bivakmutsen gezorgd. De overval had alles temaken met een ripdeal. De hoofddaders drongen 23 april dit jaar, gewapend en getooid met bi vakmutsen, de woning van een Terneuzense dealer bin nen. Het duo dwong de man tot het afgeven van xtc-pil- len, cocaïne en hasj. Het plan om te rippen hadden ze bedacht, nadat ze door het slachtoffer zouden zijn be dreigd en bedrogen. Samen met zijn partner moest de drugshandelaar, die bekend is in de Terneuzense scene, op de grond gaan liggen. Het kwartet moet aan het vrou welijke slachtoffer 1500 gulden smartengeld betalen. ZONNEMAIRE - Een voorrangsfout was dinsdagavond de oorzaak van een botsing tussen twee auto's bij Zonnemaire. Op het kruispunt van de Stapelsweg en de Zuidweg liet een 52-jarige automobilist een 26-jarige vrouw die van rechts kwam niet voorgaan. De vrouw werd in verband met haar zwangerschap uit voorzorg per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Beide betrokkenen komen uit de gemeente Schouwen-Duiveland. door Edy de Witte HULST - Amateurbands in een professionele sfeer neerzetten en daardoor een mogelijkheid creëren voor een opstap naar grotere podia. Met deze insteek pakt de Zeeuws-Vlaamse stich ting REM produkties uit met de Heineken poprally. Het gesponsorde evenement krijgt vanaf eind dit j aar zij n be slag in een driedaags muzikaal festijn waarbij drie bands uit Zeeuws-Vlaanderen en Bel gisch Oost- en West-Vlaanderen op drie verschillende plaatsen samen voor het voetlicht treden. De opzet werd deze week in drankenhandel Wauters in Hulst gepresenteerd door de or ganiserende stichting in aanwe zigheid van leden van de drie bands, vertegenwoordigers van de hoofdsponsor en wethouder J. Baart van Terneuzen. REM produkties liet al eerder van zich horen door met het pro ject Local Heroes musici uit de anonimiteit te halen. Mare Stam van REM produkties ver- redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R- E, A. Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl telt dat het project gelanceerd wordt met drie door de organi satie benaderde bands. „Als het aanslaat, zal in de toekomst een selectieprocedure worden inge voerd. Óm een grensoverschrij dend plaatje te krijgen, worden de optredens gehouden in zalen waarbij elke groep als het ware ook in de eigen regio speelt. Mo menteel zijn we in onderhande lingen met zalen in Gent, Brug ge en Terneuzen. Alle bands komen dus drie avonden in waarschijnlijk november, de cember en januari 2002) in ac tie. In Terneuzen staat het Scheldetheater bovenaan ons lijstje. We stellen alles in het werk om de drie groepen daar op het podium te krijgen." Wethouder Baart draagt het project een warm hart toe. „Te meer daar we ons als gemeente sterk gaan maken voor het sti muleren van popevenementen. Misschien rolt voor de Heineken pop rally het nieuwe theater als locatie in Zeeuws-Vlaanderen uit de bus." Voor de regionale deelnemer Trippin' uit Terneu zen zou dit een goede opsteker zijn. Deze vijfmans formatie werd in 19 9 9 gekozen tot de bes te band van Zeeland. De groep speelt funky muziek met uit stapjes naar soul en rock. Trippin' brengt voornamelijk eigen nummers ten gehore die de bandleden zelf bestempelen als gezellige dansmuziek. Uit de regio Brugge neemt de vierkoppige formatie Tommy aan het festival deel. Deze band speelt pas vier maanden in de huidige bezetting. Uitsluitend eigen geschreven popsongs zijn het uithangboi'd van de groep. Het deelnemerveld wordt ge completeerd door Kaos. Vier Belgische muzikanten die ruim een'jaar flink aan de weg tim meren en twee cd's hebben ge maakt. Jury De tijd tussen de optredens door wordt ingevuld door dj. Ivo Guerand. Hij zal zeer deskundig de muziekgenres van de bands in elkaar over laten vloeien. REM produkties laat niets aan het toeval over en wil de groepen een professionele organisatie aanbieden. „Zo moeten geluid, belichting, podium, akoestiek en backstage aan de hoogste ei sen voldoen", vindt Mare Stam. Ook alles rondom de Heineken pop rally moet goed onder bouwd zijn. Een deskundige vakjury beoordeelt de optre dens. Binnenkort komt de orga nisatie met de officiële data en lokaties naar buiten. Pelgrim Marijke Schoone toont haar oorkonde en stempels in het paspoort. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus EEDE - Het was even wennen, hier in Ne derland. In drie maanden pelgrimage door Spanje en Portugal had Marijke Schoone uit Eede zich gedompeld in de Zuid-Euro- pese cultuur. „Ik dacht, droomde en sprak in het Spaans en nam Spaanse gewoonten over", vertelt ze in haar kleine huiskamer tje, dat vol staat met kantklos-materialen. De pelgrim, die zich inmiddels alweer wat meer thuisvoelt in Zeeuws-Vlaanderen, be reidt zich inmiddels voor op de dankdienst van zondag 14 oktober in de doopsgezinde kerk in Aardenburg. „Mensen hebben met me meegeleefd", zegt ze. „Dat voel je als je aan het wandelen bent. Als er iets thuis aan de hand is, dan weet je dat. De natuur maakt je gevoeliger. Ik kwam voor het eerst weer op het Belfort in Sluis. Toen zei de telefoniste dat ze al die tijd aan me gedacht heeft. Een buurman had een poster opgehangen met een foto van mij van een vorige pelgrimstocht met de tekst: ver mist." De weg naar Santiago de Compostela ging dit keer niet helemaal over rozen. Halver wege de tocht moest ze stoppen vanwege voetproblemen, Een Spaanse dokter con stateerde een ontsteking en verbood haar verder te lopen, met name ook omdat, het resterende deel van de route door Galicië, van zo'n beetje de grens tussen Spanje en Portugal tot aan de stad van Sint Jacob, over asfalt gaat. Maar Marijke liet zich niet kisten. „Ik heb de tocht afgemaakt zoals pseudo-pelgrims dat doen. De bus pakken, uitstappen, naar een pelgrimshospitaal lopen en zeggen dat je de hele dag hebt gewandeld. Nee hoor, ik had een brief van de arts mee en liet dat elke keer zien." Rituelen Bij aankomst in de kathedraal van Santiago de Compostela begon ze aan een hele reeks rituelen. De Romaanse kapel van Sint Jacob legde ze de brieven met wensen van aHerlei mensen uit Nederland neer. Naar haar we ten is er al een van de wensen vervuld. „Een meisje van hier had me een brief meegege ven, ze zat in de spanning vanwege haar examens en een aantal dingen die ze had ge organiseerd. Ze bleek cum laude geslaagd." Hoewel ze van de andere wensmakers nog geen bericht heeft gehad, weet ze het zeker: „In 1993 was al bewezen dat het helpt. Nu weer." Bi] de Portica de la Gloria, aan de westgevel, legde ze volgens de pelgrimstraditie haar hoofd drie keer neer op de achterkant van de pilaar, het hoofd van een engel. Het staat voor drie geloften: caritas, hoop en geloof. Het biechten op een van de biechtstoelen heeft ze echter overgeslagen. „Ik zeg liever tegen God, als ik aan het bidden ben in de natuur: mea culpa, mea culpa, dan tegen een kanunnik. Ik hoop dat God mij op deze wij ze ook gehoord heeft." De.reis door Portugal en Spanje was Marij- kes derde, maar tevens laatste pelgrims tocht. „Ik word ouder en dan gaat het op een gegeven moment niet meer. Bovendien, ik heb het nu al een paar keer meegemaakt, ik ken de straten van Santiago inmiddels. Het is anders, nu. Er lopen geen koeien meer in de tuinen van de stad, zoals vijftien jaar ge leden. Er lopen geen vrouwen meer door de stad met kannen melk op hun hoofd om te venten. Het is goed zo, ik ga zeker nog wel naar Spanje, maar dan met de bus." De dankdienst van Marijke Schoone vindt plaats in de Doopsgezinde Kerk van Aar denburg op zondag 14 oktober om 10.00 uur. Aansluitend, om 12.00 uurvindt een lezing over haar derde pelgrimsreis plaats in het dorpshuis. Ook wordt dan officieel het be drag bekendgemaakt, dat als sponsorgel den is binnengekomen voor de zwerfjonge ren in Den Haag. Tot nu toe is ruim 9000 gul den ingezameld. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het water in het Sasse openluchtzwembad kan niet worden verwarmd met restwarmte van de vlakbij het zwembad gelegen maisverwer- kende bedrijf Cerestar. De af stand tussen het bad en het be drijf is te groot. Bovendien is het technisch moeilijk en vrij duur om leidin gen onder de kanaalarm door naar het bad toe te leggen. Ook de bouw van een leidingenbrug tussen Hydro Agri in Sluiskil en Broomchemie voor het trans port van stoom, waterstof en ammoniumnitraat is door de hoge kosten een onbegonnen zaak. Dit zegt secretaris A. Sa- man van de Kring van Werkge vers in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. De Kring lanceerde in 1996 een onderzoek naar de mogelijkhe den om restenergie van bedrij ven in de regio uit te wisselen. Een aantal zaken werd onder zocht, maar omdat in het kader van het ROM-project Kanaal zone Zeeuws-Vlaanderen een veel omvangrijker onderzoeks project voor de uitwisseling en hergebruik van reststoffen door het bedrijfsleven en de overhe den van de grond kwam, bleef het onderzoek van de Kring be perkt tot een paar kleine proj ec- ten. Ook het verdwijnen van de be drijven Engelhard en de Cokes- (Advertentie) Dealer voor BURBERRY Kostuums en Kolberts herenkleding TERNEUZEN fabriek had gevolgen voor de studie. Begin deze week ver laagden Gedeputeerde Staten dan ook de subsidie voor het on derzoekswerk van ruim 60.000 naar 28.000 gulden. Volgens Saman betekent dit niet dat het onderzoeksproject mis lukt is. „Het tegendeel is waar. Toen deze studie werd opgezet, was er nog geen sprake van de bredere studie die een jaar later in het kader van het ROM-pro- ject van de grond kwam. Enkele zaken zijn nader bekeken en blijken niet haalbaar te zijn. Andere te onderzoeken moge lijkheden, zoals de energieleve ring van Dow en Elsta aan nieuwe bedrijven op de Mossel- banken, zijn door die bedrijven zelf nader uitgewerkt. Eind de ze maand wordt het resultaat van de bredere studie gepresen teerd en daaruit zal blijken dat er op het vlak van energie-effi- ciëncy en hergebruik van rest stoffen in de Kanaalzone best wat mogelijkheden liggen. Di verse bedrijven werken momen teel aan het opzetten van pro jecten." HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst weten nog steeds niet of zij door moeten gaan met de uitvoering van het hele BAM-plan of een deel er van. Het BAM-plan voorziet in de bouw van nieuwe winkels een herinrichting van de Bierkaai straat en omgeving en het 's- Gravenhofplein, de bouw van ettelijke appartementen en een parkeergarage onder het 's- Gravenhof plein Omdat vanuit de lokale politiek en middenstandskringen twij fels over het plan bestonden, is het college nu al weer tijden aan het zoeken naar de haalbaar heid van het hele of een stuk van het plan. Gisteren voerde het coHege overleg met vertegen woordigers van de projectont wikkelingsmaatschappij Wethouder W. Kaijser (openba re werken) wilde na afloop van het overleg geen mededelingen doen.Kaijser sloot niet uit dat de Hulster raad toch eind vol gende maand een voorstel krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47