Zeeuwse bedrijvigheid stijgt snel Film en literatuur zijn tegenpolen FILM PZC BYHE Kinderspel wint Gouden Mossel 2001 lezers schrijven ss si iv - ,*5 sssa SfllMB jBfSHtt I frUfjir Groei bedrijven JV* ,u -■ Uk- .- m J kunst cultuur Sloelijn Terminal III Zorg WINTER 2001 Vrijwilligers Lager waterpeil in grachten van Middelburg nekt rondvaarten sb 18 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich hef recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. donderdag 13 september 2001 door Jeffrey Kutterink Het aantal bedrijven in Nederland is vorig jaar met 19.000 gestegen tot 715.000. Er werden 38.000 nieuwe opgericht en 19.000 gesloten. Hoewel de Kamer van Koophandel Zeeland nog geen definitieve cijfers heeft, lijkt het er op dat er vorig jaar meer nieuwe bedrijven dan ooit in Zeeland zijn ontstaan. Mogelijk wordt de magische grens van duizend gehaald. Reden om een taart aan te snij den? Het is maar welke cijfers worden bekeken en hoe ze worden belicht. Het CBS constateert weliswaar een groei van het aantal bedrijfsvestigingen in Zee land, maar wel een groei die achter blijft bij de rest van het land. Want waar dat aantal landelijk het afgelo pen jaar groeide met vijftien procent, was de stijging in Zeeland slechts zes procent (concreet van 19.795 tot 19.840). Doet de economie het dan in de pro vincie zoveel slechter dan elders? Het antwoord is duidelijk: nee. Het gaat relatief gezien zelfs goed met de Zeeuwse economie, constateert on derzoeker W. Kloek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tenminste, als wordt gekeken naar het aantal nieuwe bedrijfsvestigingen. „Want het aantal nieuwe bedrijven is een an der getal dan het aantal nieuwe vesti gingen. Een bestaand bedrijf kan ook een nieuwe vestiging openen", zegt CBS-onderzoeker W. Kloek. Landbouw In vrijwel alle sectoren vertoont de Zeeuwse economie in grote lijnen de zelfde ontwikkelingen als in de rest van Nederland. Wat de cijfers echter onderuit haalt is de aanwezigheid van veel landbouwbedrijven. „Met die sector gaat het zoals bekend al jaren minder", legt Kloek uit. „Er blijven steeds minder landbouwbédrijven over. Maar omdat die in Zeeland zo overduidelijk zijn vertegenwoordigd, drukt dat de cijfers fors naar bene den." Na wat rekenen komt Kloek met de keiharde cijfers. Het aantal vestigin gen van agrarische ondernemingen daalde vorig jaar van 4415 naar 4330 (in 1994 waren er nog 4880). „Die da ling zorgt globaal gezien voor het ach terblijven van Zeeland ten opzichte van andere gebieden als gekeken wordt naar het aantal nieuwe be drijfsvestigingen. Het CBS constateert grote verschillen tussen branches. Zo is in de bouwnij verheid en zakelijke dienstverlening «t a WmV 'v ms&M&iisïKïim K De landbouw, al jaren een kwakkelende sector, drukt in Zeeland de groei van het aantal nieuwe bedrijven. het aantal ondernemingen sinds 1993 met 70 procent gestegen. Dat is fors meer dan gemiddeld. In tegenstelling tot, de ontwikkelingen in de land bouw, waar landelijk gezien het aan tal bedrijven met 16 procent is afge nomen. Het valt Kloek op dat de bouwnijver heid in Zeeland zich per gebied ver schillend ontwikkelt. „In Zeeuws- Vlaanderen blijft de groei van die sec tor fors achter in vergelijking met midden- en noord-Zeeland. Waar schijnlijk is dat een grenseffect. Maar een exacte verklaring hebben we niet. Kijk je overigens naar alle sectoren, dan valt op dat Zeeuws-Vlaanderen het niet goed doet in vergelijking met de rest van de provincie. Want als ik nog eens kijk naar de stijging van het aantal bedrijfsvestigingen kom ik in Zeeland op een percentage van zes procent. Splits je dat in Zeeuws- Vlaanderen en midden- en noord- Zeeland dan is de stijging respectieve lijk één en acht procent." Volgens de onderzoeker is het moeilijk te voorspellen of de bedrijvigheid nog verder zal groeien. „Een relatie met de verslechterende economie kan niet eenduidig worden gelegd. Want er zijn zowel positieve als negatieve redenen voor het ontstaan van nieuwe bedrij ven. Zo richt iemand een bedrijf op omdat hij nieuwe kansen en mogelijk heden ziet. Maar de trend kan net zo goed zijn dat depositie op de arbeids markt voor mensen verslechtert en ze daarom voor zichzelf beginnen." Fusies Hoewel op Zeeland niet van toepas sing, is er landelijk wel een trend zichtbaar dat het aantal bedrijven met 500 werknemers of meer de afge lopen jaren sterk is gestegen. Begin 1993 waren dit er 985 en op 1 januari 2001 waren er 1225 van zulke con- sÉLsVA foto Dirk-Jan Gjeltema cerns. Het CBS denkt dat die stijging te maken heeft met fusies en dan met name in het onderwijs en de gezond heidszorg. Hoewel het Centraal Bureau voor de Statistiek wel een landelijk beeld heeft over de hoeveelheden nieuwe vestigingen, is die er op provinciaal niveau nog niet. De Kamer van Koop handel werkt aan de zogenoemde Bedrijven dynamiek die ze medio ok tober publiceert. De eerste signalen duiden er op dat vorig jaar een record aantal nieuwe bedrijven is opgericht. Nooit eerder zijn er in Zeeland in een jaar tijd meer dan duizend bedrijven uit de grond gestampt. Welke sectoren het van de Zeeuwse economie het goed, minder goed of ronduit slecht doen kan de Kamer nog niet zeggen. Marion Bloem wil vergeten dat ze het boek heeft gelezen door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De aanslagen in de Verenigde Staten houden iedereen bezig, dus ook de jury leden die tijdens het festival Film by the Sea literatuurver filmingen beoordelen. Schrijf ster Marion Bloem denkt dat ze deze week wellicht milder zou zijn wanneer de gruwelijke ge beurtenissen zich niet hadden voorgedaan. „Anders ben je vriendelijker, omdat je minder in je gedachten hebt. Als ik nu de bioscoopzaal binnenloop, hoop ik dat de film mij raakt. Als mijn gedachten niet afdwa len naar die vliegtuigen zegt dat iets over de kwaliteit van de film." Samen met Fons Rademakers, Rinus Ferdinandusse, Nouch- ka van Brakel en Erik de Bruyn vormt Bloem dit jaar de jury die bepaalt wie zaterdag wordt bekroond met de Film Lite ratuur Prijs van tienduizend euro. Schrijver Marcel Möring zou als zesde jurylid fungeren maar hij heeft afgezegd, zodat zijn keuze voor een favoriete boekverfilming vrijdag niet wordt vertoond. Vandaag draait de keuze van Bloem, maar dat blijkt geen li- teratuurverfilmingtezijn. Om dat het niet lukte de films op haar lijstje (Oei ciomie, Oblomov en The world, accor ding to Garpin Vlissingen te vertonen, heeft ze gekozen voor East is East, gewoon een van de mooiste films die ze kent. Als filmster en schrijfster weet Bloem uit ervaring dat film en literatuur moeilijk vergelijk bare kunstvormen zijn. „Film is een duur medium dat zich daarom licht op een groot pu bliek. Grote gevoelens zijn vaak belangrijker dan subtili teiten, de dingen die iets tot mooie literatuur maken. Film en literatuur zijn eigenlijk me dia die nogal tegenover elkaar staan. Ze fascineren me allebei, vandaar dat ik het leuk vind hierin de jury te zitten." Een goede film staat volgens Bloem los van het boek dat als inspiratiebron dient. „Als ik een film zie, wil ik vergeten dat ik het boek heb gelezen. Ik wil door de film worden meegeno men. Als je een boek mooi vindt, is dat moeilijk. Het is knap als een regisseur in staat is je het boek te laten vergeten. Oei ciomie is gebaseerd op een verhaal van Tsjechow. Ik had dat verschillende keren gele zen, er zelfs een workshop over gegeven maar dat was geen en kel bezwaar. Dat had alles te maken met de geweldige ac teurs. Bovendien ging het om een verhaal en niet een roman. De basis was eenvoudig, de re gisseur kon dingen toevoegen in plaats van schrappen." „Ik heb begrepen dat bij de ver filming van Captain Corelli's Mandolin de hele bovenna tuurlijke dimensie uit de ro man is weggelaten. Conform de eisen van Hollywood is geko zen voor de verhaallijn en niet voor de Marquez-achtige kant van het boek of, zoals bij Oei ciomie, voor een uitdieping van het menselijke aspect door de acteurs. Het is voor een re gisseur misschien slimmer een mager verhaal te kiezenomdat hij daarin meer van zichzelf kan leggen. Je kunt beter een slecht boek verfilmen dan een goed boek, dan is de teleurstel ling bij de kijker die het boek kent kleiner. Heb je van een boek genoten, dan kun je beter niet naar de verfilming gaan of je moet het alleen doen uit nieuwsgierigheid naar wat de makers met het gegeven heb ben gedaan." Persoonlijke smaak De jury voor de Film Litera tuur Prijs zal zich niets aan trekken van de boeken, maar uitsluitend de films beoorde-, len. Persoonlijke smaak speelt daarin een belangrijke rol, al dus Bloem. „Ik ben benieuwd, want we zijn verschillende mensen met uiteenlopende smaken. Persoonlijk vind ik het belangrijk dat mij een ver haal wordt verteld dat nog nooit is verteld, dat ik moet la chen of huilen en dat ik iets meekrijg als ik de bioscoop uit ga. Wat mij altijd emotioneert en waar ik dus naar zoek, is het verhaal van de migrant. Men sen die gedwongen of uit liefde verhuizen en een weg moeten vinden in een nieuwe wereld zonder de oude te verliezen," De keuze van Marion Bloem, East is East, wórdt vanmiddag om 16.30 uur vertoond in Cine City Vlissin gen. Als de gemeente Borsele voor de Sloespoorlijn aan een bepaald traject de voorkeur geeft, is dat haar goed recht. Het is echter wel haar plicht om de echte ar gumenten te noemen. Een vier baanssnelweg is al een scheids lijn, een spoorweg ernaast vergroot dat nog iets. Een spoorbaan ergens anders zijn dan twee scheidslijnen in totaal, maar die verdeelt niet de ge meente maar slechts Walcheren en Zuid-Beveland (natuurher- stel zeker). Toename van sluip- verkeer is een gezocht argument in dezen. Ook in het gewenste tracé moeten viaducten komen, dus waar zit het verschil? In het algemeen is bundeling van in frastructuur de begaanbare weg in dit soort situaties, het kost minder grond, minder proble men met onteigening en in het geval van de Sloelijn liggen er al aansluitingen op het bestaande spoor. Er moeten dus meer of be tere argumenten zijn voor de keus van de gemeente. a) Borsele wil de lijn zoveel mogelijk aan de rand van de ge meente hebben (zie glastuin bouw- en windmolenparkplan nen uit een nabij verleden), een trekje wat je bij veel overheden ziet. b) Zeeland Seaports wil ook dit tracé, er zijn uiteraard zeer nau we contacten met de gemeente. De argumenten van Seaports kennen wij als burgers niet, waarom niet eigenlijk? Een paar mogelijkheden: 1) Rangeerterreinen buiten het havengebied. 2) Niet havengebonden indu strie, buiten het havengebied. Ik zal ongetwijfeld nog wel wat missen, maar waar ik heen wil is dit: als de politiek geloofwaar dig wil zijn moet ze haar kaarten op tafel leggen en geen zwets- verhalen houden. Daar trappen we al lang niet meer in als bur gers. J. M. Nieuwenhuize Quarlespolderweg 5 Lewedorp Over de voor- en nadelen zijn de meningen verdeeld.De aanleg van een kademuur 500 meter in zee en het kadeplatform zijn miljarden kostende projecten. Investeringen, die nooit terug verdiend kunnen worden. Tel daarbij op de noodzakelijke in frastructuur (wegen, spporlij- nen, mogelijk extra vaarwegen). Containers aan- en afvoeren zijn twee zaken. Logisch en nuchter bekeken is een nieuwe terminal niet nodig; binnen een straal van pakweg 60 km liggen de container-terminals van Rot terdam, Antwerpen en Zee- brugge met nog onbenutte ca paciteit! De uitspraak van 1500 arbeidsplaatsen erbij, is een hersenschim. Een dergelijk ge tal is opgebouwd uit imaginaire getallen en dient om de zaak 'politiek' te verkopen. Antwer pen is wat slimmer om Neder land te gebruiken (en te laten betalen) voor een container-ter minal nabij de monding van de Westerschelde aan diep vaar water (diepte ruim 16 mtr). Nie mand zit te springen om zo'n terminal, waarvoor ook een uit zonderlijk natuurgebied moet worden opgeofferd. En dan afwachten of de geplande hoe veelheid containers gereali seerd wordt. Het containerver- haal in de Sloehaven is ook uitgegaan als een nachtkaars: de ene containerkraan is ver kocht en de andere staat al jaren te verroesten! Laten we geen hersenschimmen najagen! J. Dispa Van der Iielstlaan 27 Vlissingen In de PZC van 6 september las ik in een artikel van de belangen vereniging 'Houd de zorg op Schouwen-Duiveland kernge zond' dat de zorglijn een stroom klachten binnenkrijgt van ver ontruste mensen over het ont staan van een onaanvaardbaar vacuüm in de gezondheidszorg op ons eiland. Vooral de slechte bereikbaarheid van het zieken huis in Goes is dikwijls door de bruggen een knelpunt. Daarom gaat soms kostbare tijd verloren bij ongevallen of ernstige ziek te. Daarom streeft de Belangen vereniging Kerngezond naar betere voorzieningen in het zie kenhuis in Zierikzee. En deze actie moeten we allemaal steu- Advertentie r.r.ljmmaJADHIE'Smm JEANSSHOP St. Janstraat 32 - iv iddelburg nen. Ik las dat er 4000 leden wa ren, maar dat is veel te weinig als men kijkt naar de handteke ningenactie van Stevens. Het. aantal leden moet minstens 10.000 worden. Hoe meer leden hoe sterker we staan. En we moeten wel bedenken dat we vroeg of laat allemaal met de ge zondheidszorg te maken krij gen. En voor één gulden is men al lid. En dat kan iedereen beta len. Dat is maar de prijs van drie sigai-etten of één bolus. En als men dan weer leest dat het Rijk voor miljarden guldens straal jagers koopt dan denk ik: er is altijd volop geld om elkaar dood te maken, maar er is altijd te weinig geld om elkaar in leven te houden. Laten we daarom als één man achter mevrouw Al kemade staan. P. W. Viergever Ring 19 No or dg ouwe Het jaar 2001 is uitgeroepen tot vrij willigersj aar; welverdiende aandacht voor al die mensen die belangeloos zich inzetten voor anderen. Heel fijn dat er (geluk kig nog steeds) mensen zijn te vinden die zich, in deze steeds meer materialistische maat schappij willen inzetten om iets te betekenen voor anderen, Mensen die deelnemen aan be sturen van verenigingen en clubs, wandel- en toertochten organiseren. Als vrijwilliger jongeren naar wedstrijden rij den, zich inzetten voor slachtof ferhulp. Mensen wekelijks be zoeken die in een verpleeg- of verzorgingstehuis zijn opgeno men, of dagelijks even gaan kijken of alles bij een bejaarde of zieke buurtgenoot goed gaat, een handje willen toeste ken. Onze maatschappij zou niet kunnen draaien zonder al die duizenden vrijwilligers. Ook heel bijzonder dat afgelopen za terdag, 8 september, de open' monumentendag weer kon plaatsvinden doordat duizen den mensen, overal in het land, zorgden dat die gebouwen open konden zijn, ze gaven uitleg over hetgeen te zien was, hiel pen waar ze konden, kortom zij waren weer paraatHeerlijk dat dit weer kon. N. Timmerman-Huige Talmalaan 22 Vlissingen door Matthew Gideonse MIDDELBURG - De rond vaartboten door de Middel burgse grachten blijven in okto ber mogelijk aan de steiger. In die maand wordt de waterstand in het Kanaal door Walcheren en zodoende ook de grachten verlaagd. Dat is nodig omdat er onder het waterpeil moet wor den gewerkt. Door de verlaging is het water onder vier bruggen op de route te ondiep en kunnen de boten niet varen. Normaal gesproken worden de werkzaamheden op zettelijk buiten het vaarseizoen van de rondvaart gehouden, Daar is de gemeente dit jaar niet in geslaagd, omdat er nog te veel wérk te doen is. Met name het baggeren van de Herengracht, achterstallig onderhoud en werkzaamheden aan de ka demuur Nieuwe Haven hebben prioriteit. Gisteren kreeg Rondvaart Mid delburg van de gemeente te ho ren dat de bodem onder de vier problematische bruggen niet wordt uitgediept. Dat betekent dat de boten in oktober niet kunnen varen. K, Minderhoud van Rondvaart Middelbrug staat nu voor een dilemma. „We kunnen besluiten om zelf een bedrijf in te huren en de bodem uit te diepen of we dienen een schadeclaim in." Minderhoud gaat onderzoeken wat de verstandigste keus is. Bij zelf baggeren moet eerst wor den uitgerekend of de kosten van de operatie wel opwegen te gen de verwachte omzet in okto ber. Ook het bedrag van de mogelijke claim moet nog bere kend worden. Volgend jaar moeten de boten half september al stoppen met varen. De ge meente gaat dan werkzaamhe den uitvoeren aan het Prins Hendrikdok. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen is verantwoordelijk voor het waterpeil. Mocht Rondvaart Middelburg er voor kiezen om een schadeclaim in te dienen, kan er nog een bijkomend pro bleem ontstaan. Voor de exploi tatie van een rondvaaii is een vei'gunning nodig en die heeft Rondvaart Middelburg niet. Rinus Ferdinandusse, Fons Rademakers. Nouchka van Brakel en Marion Bloem (vlnr) maken deel uit van de jury die bepaalt wie zater dag wordt bekroond met de Film Literatuur Prijs. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het festival Film by the Sea heeft zijn eerste prijs uitgereikt. De scholieren Joel Duinkerke en Remy van Keulen kregen gisteravond de Gouden Mossel 2001 voor hun korte videofilm Kin derspel. Het filmpje gaat over de gevolgen van pesten. Het is de tweede keer dat de wedstrijd om de Gouden Mossel plaatsvindt. Het is een competitie van videofilms die gemaakt zijn tijdens lessen Cultuur en Kunstzinni ge Vorming (CKV) op middelbare scholen in Zeeland. Vorig jaar dongen zes films mee naar de prijs, dit jaar waren er tien in zendingen. Thema was 'Jong en wild en Zeeland'. Voorzitter Buray Bos zei dat de jury (die verder bestond uit filmer/foto graaf Menno de Nooijer en regisseuse Jeannice Adiiaansen) de kwaliteit over het geheel wat vond tegenvallen. Volgens hem lag dat niet aan de makers, maar wellicht aan de begeleiding vanuit school, Voor de winnende film Kinderspel, waarin een j ongen zelfmooi'd pleegt nadat in beeld is geweest hoe hij op verschillende mo mentenvan zijn leven werd gepest, was het medium film op zorgvuldige wijze benut, aldus Bos. „Er is nagedacht over inhoud, vormgeving, muziekkeuze en montage." Behalve de Gouden Mossel kregen de ma kers 250 gulden. Bos nodigde hen uit op de set, van zijn film Ja zuster, nee zuster. De tweede prijs (200 gulden) ging naar het filmpje Schuldgevoel van Bram Braat, Vincent van Willigen, Jorcly Franen, Collin Kesteloo en Anton Versteeg. Derde werden Gert Jan Broere, Eddy Bruel, Robbert-Jan Deusing, Sander Dudok, Wilco den Dun nen en Maurice Verbruggen met The beer witch project. Zij kregen 150 gulden om hun te lange film in te korten. Leerlingen van de Vossenburch in Middel burg kregen een aanmoedigingsprijs. Het winnende filmpje is vanavond om 18.30 uur te zien bij Omroep Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34