Museum moet meer de boer op Kindertelefoon ook op internet Bekentenis moordzaak Den Osse 17 Verdachte overvallen Kamperland opgepakt Emergis breidt verder uit in Kloetinge Overgangstermijn van 12 jaar naar vrijer pachtbeleid Bureau adviseert samenwerking, meer educatie en beter gebruik gebouw Dronken vrouw botst tegen auto zeeuwse almanak Boodschap MIDDEN donderdag 13 september 2001 NAMEN - De Belgische politie heeft dinsdag bij een verkeers controle in de buurt van Na men een 38-jarige man uit Dor drecht aangehouden, die ervan verdacht wordt betrokken te zijn bij twee nagenoeg identie ke gewapende overvallen op Duitse echtparen in Kamper land. Dat heeft de politie giste- ren bekendgemaakt. De man werd aangehouden, omdat hij op dat moment reed in de zwarte Volvo V70 die af gelopen zaterdag bij een gewa pende overval op vakantiepark De Banjaard werd buitge maakt. Twee mannen klopten toen aan bij de vakantiewo ning van een Duits echtpaar, waarna ze de bewoners met een vuurwapen bedreigden en er met de auto vandoor gingen. Een week eerder werd op vrij wel identieke wijze een ander Duits echtpaar op vakantie park Roompot Marina over vallen. Ook toen gingen twee gewapende mannen er met de auto vandoor, na eerst te heb ben aangeklopt. Hoewel beide overvallen opvallend veel overeenkomsten hebben, ver toonden de signalementen van de daders verschillen. Volgens de politie is het nog onzeker of er twee of meer daders zijn. De nu aangehouden man wordt in ieder geval verdacht van be trokkenheid bij beide overval len, omdat hij reed in de bij de tweede overval buitgemaakte auto; daarbij voldoet hij aan het na de eerste overval opge maakte signalement. De man is door de politie Zeeland vastge zet. De verdachte wordt op dit moment gehoord en in de loop van de week voorgeleid aan de rechter-commissaris in Mid delburg. Van de tweede dader ontbreekt nog ieder spoor, evenals van de auto die bij de eerste overval werd gestolen. doorMieke van der Jagt GOES - Het Museum voor Zuid en Noord-Beveland moet meer gaan samenwerken met andere instellingen, verder buiten de eigen muren treden, veel meer aan educatie gaan doen, het ge bouw als een belangrijk onder deel van de collectie gaan pre senteren en deel worden van een cultuur-historische omgeving: een Museumplein. Dat zijn heel in het kort de aan bevelingen die het bureau Kreijn&Co doet naar aanlei ding van een vooronderzoek naar een nieuwe presentatie voor het Museum. Het naastge legen Manhuis, oorspronkelijk onderdeel van hetzelfde kloos ter waarvan het museum deel uitmaakt, zou met of zonder ROC een functie kunnen vervul len in de opdracht van het muse um: met de collectie bezoekers informeren over de geschiede nis van en het leven op de Beve- landen. Een prachtstuk in de collectie van het Museum is het gebouw zelf, waarin op sommige plaat sen nog de getuigen van de oude functie van het vijftiende- eeuwse klooster bewaard zijn gebleven. Het gebouw is drin gend aan restauratie toe en veel van de oorspronkelijke elemen ten zijn weggetimmerd. Om een behoorlijke route te maken door het gebouw, waarin het moge lijk is stukjes Bevelandse ge schiedenis in een eilandachtige presentatie te tonen, moet een architect in de arm worden ge nomen. (Advertentie) Film by the sea kaartverkoop in De Drvkkery filmposters in De. Drvkkery donderdag vanaf 17.30 uur Captain Corelli's Dinner een Griekse maaltijd naar keuze vegetarisch zaterdag 15 september 14,30.-16.30 Pieter Kreeft pianostukken voor film "15.00-16.00 uur Film en literatuur John Louws in gesprek met de juryleden van Film by the sea: Marion Bloem, Marcel Möring, Anouska van Brakel, - Rinus Ferdinandusse en Erik de Bruyn 10.00-17.00 uur Het Zeeuwse gezicht Wonen in de natte klei Architecten beantwoorden uw vragen 15.00-16.00 uur interview totstandkoming Heilige Huisjes kijk ook op www.bestewinkelvannederland.nl Portemonnee weg VLISSINGEN - Een 59-jarige vrouw uit Asten is gistermiddag rond half twee bestolen van haar portemonnee toen zij aan het winkelen was in Vlissingen. De diefstal gebeurde in een win kel in de Lange Zelke. In de por temonnee zaten bankpasjes en een paar honderd gulden. Die zou ook kunnen adviseren over de omgeving van het ge bouw. Nu ligt het Museum aan een weinig inspirerend parkeer terrein tegenover de kerk. Er naast, in het voormalige Man huis, is het ROC gevestigd, dat op de Bevelanden een rol speelt in de cultuureducatie. Bij de cultuurmenu's, die ROC aan ba sisscholieren serveert, zou het Museum kunnen aanhaken. Het Manhuis zou ook andere muse umdoelen kunnen dienen: de- pot- en magazijnruimte, werk ruimte voor de WV, waarmee het Museum ook zou moeten sa menwerken, een expositieruim te van en voor jongeren en een ruimte voor educatie van jonge ren. Om deel uit te maken van de presentatieruimte, is het Man huis te hokkerig. Babbelaars Het Museum zou zeker garen kunnen spinnen bij huisvesting van de VW en de ANWB (met een aangepaste huisstijl) in de ontvangstruimte. Daar zou een gratis toegankelijke 'Beveland Experience' moeten worden in gericht: een overzicht van speci fieke punten uit de ontstaans- en cultuurgeschiedenis die naar meer moet smaken. In de Beve land Experience moet je niet al leen een kaartje voor de rest van het museum kunnen kopen, maar ook onder meer een route beschrijving voor een stads wandeling, een fietstocht door de Zak, een arrangement voor een cultuurweekeindje en een doosje babbelaars. De relatie tussen wat binnen en buiten de muren wordt aange- Fort te dicht bij munitiedepot in Ritthem VLISSINGEN - Fort Ramme- kens ligt te dicht bij het muni tiedepot in Ritthem, waardoor de kans bestaat dat het gesloten wordt voor publiek. Ook het re creatiegebied en de Ritthemse- straat vallen binnen de geva renzone van het depot en zouden omgeleid moeten wor den of minder intensief ge bruikt moeten worden. Tot die conclusie kwam het mi nisterie van VROM bij een in ventarisatie naar de veiligheid van het Ritthemse opslagdepot voor de directe omgeving. Bin nenkort moet een risicoanalyse van VROM definitief uitsluitsel brengen over de aanpassingen voor de veiligheid. Daarin wordt de kans berekend dat zich een brand met ernstige gevolgen voor kan doen. Voor de gemeente Vlissingen zal het sluiten van het zeefort dat dateert uit 1547 en veel bezoe kers trekt een bittere teleurstel ling zijn. Het fort is een toeris tisch trekpleister. Over een omleiding van de Ritthemse- straat ter hoogte van het fort is al eerder nagedacht. Die moge lijkheid kwam ter sprake bij de aanleg van de Nieuwlandhaven. De weg zal waarschijnlijk al leen nog openblijven voor fiet sers. Naar aanleiding van de vuur werkramp in Enschede besteedt het Rijk meer aandacht aan vei ligheid. De veiligheidsvoor schriften zijn aangescherpt. Volgens het ministerie voldoet het opslagdepot binnen de om heining aan de voorschriften. De munitie ligt in een betonnen constructie en achter een aar den wal opgeslagen. De explo sieven die daar liggen, hebben het predikaat 'veilig' gekregen. Alleen enkele medewerkers van defensie, de brandweer en ver antwoordelijken van de ge meente Vlissingen zijn op de hoogte van de stoffen die in het depot liggen. De brandweer heeft aan de hand van de infor matie over de munitieopslag een aanvalsplan opgesteld om bij brand snel in te grijpen. Als de risicoanalyse van het mi nisterie aangeeft dat fort Ram- mekens op kritieke afstand van het depot ligt, kan naast de slui ting van het zeef ort ook gekozen worden voor gedeeltelijke of volledige verplaatsing van het depot. De gemeente roemt de re creatieve functie van het fort en zijn omgeving en zal daarom ook onderzoeken of sanering van het depot mogelijk is. Uiter lijk januari 2004 moet aan de verscherpte veiligheidsvoor schriften zijn voldaan. In de toekomst moet de omgeving van het Museum van Zuid- en Noord-Beveland een echt Museumplein worden. foto Willem Mieras boden, moet duidelijk worden gelegd. Samen met andere mu sea kan worden gewerkt aan presentaties van bijvoorbeeld verdronken dorpen, verdwenen kastelen, de meekrapteelt, streekdracht en Nehalennia. Met ruim 600 vierkante meter publieksruimte heeft het muse um voldoende plaats voor een thematische prestentatie, zoals die het onderzoeksbureau voor ogen staat. Een paar objecten kurmen worden afgestoten. Een Zeeuwse wagen, die veel plaats inneemt en veel onderhoud vraagt zou ergens anders wel licht beter tot zijn recht komen. Wie zijn kennismaking met het gebodene wil verdiepen, moet daartoe de gelegenheid krijgen in een depottentoonstellling, een computerhoek en aan een goed uitgeruste leestafel. Op een al te grote toename van het aantal bezoekers moet het Museum niet rekeken. Alle doelgroepen samen zullen het gemiddelde aantal bezoekers van 15.000 niet dikwijls over stijgen. Het museumbestuur bespreekt het lijvige rapport tijdens een vergadering op maandag 17 september om 16.00 uur in het Stadhuis in Goes. De piketpalen voor de uitbreiding van het Centrum voor Ouderenpsychiatrie in Kloetinge zijn gezet. foto Willem Mieras door Luc Oggel KLOETINGE - De uitbreiding van het Centrum voor Ouderenpsychiatrie, dat onderdeel uitmaakt van het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg Emergis, is begonnen. Met de uitbreiding komen er zestien klinische plaatsten en zes dagbe handelingsplaatsen bij. Verder worden de bestaande afdelingen gemoderniseerd. Het Centrum voor Ouderenpsychiatrie aan de Oostmolenweg in Kloetinge is een ontwerp van het Delftse architectenbu reau Mecanoo, dat ook verantwoordelijk is voor het vorige week geopende gebouw voor de Langdurige Zorg en Wonen-afde ling van Emergis. Door de bouw krijgen de afdelingen van de sector Ouderenpsy chiatrie een nieuw aanzien. Bij binnen komst komen bezoekers en cliënten eerst in een centrale hal. Dit is het openbaar medisch centrum, waar ambulante be handeling plaatsvindt. Verder worden de spreek- en behandelkamers van de alge meen arts, de fysiotherapeut en de diëtiste daar ondergebracht. Vanuit de centrale hal zijn ook de klinische afdelingen te be reiken. Op de eerste verdieping komt de afdeling dagbehandeling. Ook zal de af deling somatische zorg van Emergis on derdak krijgen in het nieuw te bouwen centrum. Dat bestaat na de oplevering, eind 2002, uit 57 bedden, zes dagbehande lingsplaatsen, een ambulante functie en een afdeling somatische zorg. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een 30-jarige Deen heeft bekend in Den Osse zijn 39-jarige Duitse kameraad te hebben gestoken. Het slacht offer werd zondag dood gevon den bij de jachthaven van het Schoüwse vakantiedorp. De dader wordt moord ten laste gelegd. Zijn twee Duitse metge zellen blijven eveneens in hech tenis in verband met de zaak. De politie maakte gisteren bekend dat de Deen en twee Duitsers hebben toegegeven bij de dood van hun reisgenoot betrokken te zijn. Uit het onderzoek is gebleken dat het gezelschap zaterdag avond na aankomst op de cam ping in Den Osse ruzie heeft gekregen. Daarop verliet de 39- jarige man de camping. Na ver loop van tijd ging het drietal kij - ken waar hij uithing. Ze troffen hem slapend aan op de boot van de 47-jarige man uit Mulheim an der Ruhr, waarop de Deen hem in zijn been stak. Volgens politiewoordvoerster S. Machielse valt nog niet met ze kerheid te zeggen wat zich exact bij de jachthaven heeft afge speeld. Noch is er al duidelijk heid over het motief van de on enigheid. Vast staat wel dat het slachtoffer door de messensteek een slagaderlijke bloeding op liep. Hij overleed later die nacht aan een combinatie van bloed- door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zeeuwse kin deren kunnen in de toekomst ook per e-mail de Kindertele foon Zeeland voor hulp en steun bereiken. Ook chatten moet straks mogelijk zijn. De Kindertelefoon wil inspelen op de ontwikkelingen in de communicatietechnologie. De hulplijn voor kinderen wil ook met mobiele telefoniebedrijven afspraken maken, zodat kinde ren met een mobiele telefoon goedkoop kunnen bellen. „De gsm-dichtheid onder jongeren neemt toe", zegt directeur G. Wolters van de Kindertelefoon Zeeland. „Veel jongeren nemen al niet eens een vaste telefoon meer.Nu al loopt er een experi ment met KPN met goedkoop bellen. Via andere maatschap pijen kunnen kinderen de Kin dertelefoon niet mobiel berei ken. „Met een vaste telefoon of via een telefooncel kunnen kin deren gratis bellen", vertelt Wolters. „Als ook alle mobiele telefoontjes gratis zouden zijn, gaan we failliet." Met de inschakeling van inter net wil de Kindertelefoon meer kinderen bereiken. „Internet is gemeengoed onder jongeren", zegt Wolters. „Ik schat dat over vijf jaar de helft van de hulp contacten via internet gaat." Wolters neemt aan dat de Kin dertelefoon nu al jongeren 'kwijtraakt' aan internet. „Het aantal j ongens dat belt over sek sualiteit neemt af. Ik veronder stel dat zij de antwoorden op hun vaak wat technische vragen op internet vinden. Naast por nosites vind je op internet ook veel pagina's met informatie over seksualiteit." Af en toe wordt de Kindertele foon geteisterd door telefoon- terreur, meldt het jaarverslag van de hulplijn. Groepjes kinde ren bellen dan uit pure verveling vanuit een telefooncel steeds opnieuw met de Kindertele foon. „Het gebeurde nogal eens dat deze kinderen onze hulplijn de hele middag bezet hielden, waardoor we voor andere bel lers niet bereikbaar waren." Wolters: „Verveling vormt voor veel Zeeuwse jongeren een pro bleem. En er zijn nogal wat stre ken in Zeeland waar niet veel te doen is." Telefoonterreur is ver schrikkelijk, zegt de Kinderte lefoon-directeur. „Ik kom regel matig op kantoor waar ik de telefoonmedewerkers bekaf aantref." Volgens hem maken soms ook kinderen zich schuldig aan telefoonterreur die zich be ledigd voelen als medewerkers lange gesprekken afkappen. GOES - Een 47-jarige automo biliste uit 's-Gravenpolder is dinsdagnacht rond half één op de 's-Gravenpolderseweg in Goes tegen een geparkeerde au to gebotst, nadat ze de macht over het stuur had verloren. Ze ramde daarbij bijna een wo ning. Uit een blaastest bleek dat de vrouw te veel had gedronken. Ze kreeg een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal. (Adv. ntie) door Harmen van der Werf DEN HAAG - Op weg naar een liberaler pachtbeleid stelt het kabinet een overgangstermijn voor van twaalf jaar. De huidige Pachtwet blijft in die tijd van kracht voor alle bestaande pachtovereenkomsten, meldt de regering in een gisteren gepu bliceerde uitwerking van het kabinetsstandpunt over een nieuw pachtbeleid. Bijna twee weken geleden be sloot het kabinet het pachtbe leid te liberaliseren, op basis van een advies dat de commissie pachtbeleid begin vorig jaar uitbracht. Als het beleid niet verandert, de grondeigenaar geen sterkere positie krijgt, zal pacht verdwijnen, signaleerde die commissie. Het kabinet wil dat voorkomen. Pacht maakt het mogelijk flexibeler met grond om te springen en vergt minder investeringen van boe ren, die daardoor meer financië le ruimte houden. Verpachten van grond moet daarom aantrekkelijk worden. Dat kan door een vrijer pacht beleid, is het idee. De liberalise ring wordt het verst doorge voerd voor boeren die slechts gedeeltelijk van pachtgrond af hankelijk zijn. Zij moeten zelf met verpachters afspraken ma ken over duur en verlenging van een contract, pachtprijs en op- volging. Boeren die meer dan 25 procent van hun bedrijf pachten, hou den meer bescherming. De loop tij d van hun eerste pachtover eenkomst moet twaalf jaar zijn, waarna die in beginsel telkens met zes jaar wordt verlengd. Als de pachter 65 jaar wordt, kan de verpachter het contract zonder meer opzeggen. Het recht dat opvolgers de pacht mee kunnen nemen, vervalt. Dat heeft geleid tot kritiek van landbouworganisatie LTO Ne derland. Pachter en opvolger moeten vroegtijdig over verlen ging gaan praten met de ver pachter, stelt de regering zich voor. Wie snel is, kan 'dit gedoe' voor zijn. In de overgangstermijn van twaalf jaar kan de pachtover eenkomst nog direct overgaan op een kind of pleegkind als op volger. Losse grond De huurprijzen voor losse grond worden losgelaten. Voor andere pachtgronden verwacht het ka binet dat de prijzen naar 'een marktconform niveau' toe groeien. Wat dat betekent, wordt niet ge meld. Voor de regering is het in elk geval duidelijk dat een in 1995 geformuleerde doelstel ling niet meer haalbaar is. Toen is vastgesteld dat de pachtprijs moest stijgen tot twee procent van de vrije verkeerswaarde van grond. Dat is door de sterk gestegen grondprijzen niet meer reëel, vindt het kabinet. verlies en onderkoeling. Vol gens Machielse was de man 'in enige mate' onder invloed van alcohol. De Deen (zonder vaste woon- en verblijfplaats) wordt moord ten laste gelegd. Zijn twee metgezellen wordt dood door schuld veiweten, danwel het in hulpeloze toestand ach terlaten van iemand die in levensgevaar verkeert. De hoofdverdachte is inmiddels voorgeleid aan de rechter-com missaris. Een Vlissings kantoor wordt al dagen geteisterd door on gemakken op het gemak. Als gevolg van sanitaire perike len is het kleinste kameHje tijdelijk ontoegankelijk ge worden. Het personeel dient de stoel gang tot bij thuiskomst uit te stellen of zich geruime tijd voordat de aandrang zich meldt ver weg in het pand te begeven waar nog slechts één toilet aan de algehele ver stopping is ontkomen. Voor het doen van een kleine boodschap verwijst de met interne maatregelen bij cala miteiten belaste personeels functionaris de mannelijke medewerkers naar enkele op de binnenplaats opgetrok ken bomen die toch al een wankel bestaan leiden. Dat kan hem op uitlokking tot wildplassen komen te staan. Waarna de betreffende func tionaris dit stukje stellig als een staaltje van riooljourna list,iek zal bestempelen. Al 75 jaar staat BouwCenter De Jager-Tolhoek voor u klaar. Alles bij elkaar zo'n 7.500.000 uur. Maar donderdag, 13 september vieren wij met onze relaties het 75-jarig bestaan. We zijn dan zowel in Goes (ook de koopavond) als in Vlissingen vanaf 12.00 uur gesloten. Ook TopTechniek is vanaf 12.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33