Busiï en Mavo Maar voor oorlog Hier worden alleen doden gebracht Broer uit toren en zus in toestel Europa ricl bestrijding it zich op terrorisme 1fi° |io* Uefa gelast voetbal af Witte Huis en Air Force One doelwit Kapers doodden eerst stewardessen Bin Laden hoofdverdachte Zware misdaad langer strafbaar Meer keuze voor werknemer Kindertelefoon ook via e-mail Van Moorsel grijpt naast uurrecord Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 W 5 Droge ochtend In de ochtend meest droog, later buien. Matige tot vrij krachtige westenwind bij circa 16 graden. 244e jaargang no. 217 donderdag 13 september 2001 los nummer 2,00 0,91 Van onze redactie buitenland DUBLIN - Dood en leven lig gen soms dicht bij elkaar. Een Ierse vrouw en haar dochter zijn dinsdag omge komen in het vliegtuig dat een van de twee torens van het World Trade Center bin nendrong. Haar broer die toen juist in dat gebouw was aangekomen, ontkwam aan de dood door uit het gebouw te vluchten. Ruth McCourt (45) en haar vierjarige dochter Juliana waren in Boston aan boord gegaan van het toestel van United Airlines dat hen naar Los Angeles zou brengen. Het vliegtuig werd gekaapt en de kapers lieten het tegen de zuidelijke toren van het WTC te pletter vliegen. Ruth's broer, Ronnie Clif ford, was toen juist het ge bouw in New York binnenge gaan. Hij maakte zich uit de voeten voor de toren instort te. ,,Twee vliegtuigen tegen de twee torens te pletter zien vliegen en vervolgens ont dekken dat je zuster én nicht- je in het vliegtuig waren, is echt afschuwelijk", zei Ron nie's broer John gisteren. AFP Ultieme test voor Bush Bin Laden keiharde dichter "<$5] Martelaren leven eeuwig Centrale banken verdedigen Brussel ontkent crisis Beurzen rustig Vijftrapsbeveiliging Borssele Torenbewoners blijven kalm Identificatieteam staat klaar Minister Korthals van Justitie wil de verjarings termijnen voor de zwaar ste misdrijven verlengen. Misdrijven als verkrach ting moeten niet vijftien maar twintig jaar straf baar blijven. Voor zowel moord als doodslag moet de verjaringster mijn naar dertig jaar. Werknemers moeten veel meer keuzemogelijkhe den krijgen om hun werk en privéleven te combine ren. Dit staat in een rap port dat gisteren aan SER-voorzitter Herman Wijffels 'j| 't| is aangeboden. IJ u Kinderen kunnen binnen- kort ook via e-mail of de chatbox contact zoeken met de Zeeuwse Kinderte lefoon. Bovendien hoopt de instantie via afspraken met telefoniebedrijven te bereiken dat kinderen goedkoop met een mobie le telefoon naar de Kindertele foon kunnen bel len. Leontien van Moorsel is er niet in geslaagd het we relduurrecord op de baan te verbeteren. Op de baan van Manchester kwam de Olympische kampioene ruim anderhalve kilome ter tekort om het record van de Franse veJeannie Longo yU te bedreigen. New York ontwaakt langzaam uit nachtmerrie Van onze redactie buitenland BRUSSEL - De bestrijding van het internationale terrorisme wordt een nieuwe taak voor de Europese Unie. De EU-landen dragen buitenlandgezant Sola- na op met beleidsplannen en voorstellen te komen. Na afloop van hun spoedoverleg verklaarden de EU-ministers van Buitenlandse Zaken giste ren dat de Unie samen met de VS iedere vorm van terreur wil be vechten 'met alle middelen die ons ter beschikking staan'. Terrorismebestrij ding vormt tot nu toe geen onderdeel van het Europese defensie- en veilig heidsbeleid, waar Solana ver antwoordelijk voor is. Na de aanslagen in Amerika is het vol gens minister Van Aartsen on vermijdelijk dat de EU op dat terrein haar eigen verantwoor delijkheid neemt. Volgens Van Aartsen gaan de in lichtingendiensten van de VS en de vijftien EU-landen binnen kort om de tafel zitten. Hij wilde niet ingaan of er één gemeen schappelijke Europese inlich tingendienst moet komen. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft de terreur aanslagen in New York en Washington officieel een daad van oorlog ge noemd. Dat betekent dat hij tot grootschalige militaire actie kan over gaan tegen groeperin gen en landen die ver antwoordelijk zijn voor de terreur. Bush krijgt daarbij onvoor waardelijke steun van de Navo- landen die gisteravond ver klaarden 'de aanval op de VS te beschouwen als een aanval op ons allen'. Het is voor het eerst dat de Navo met een dergelijke officiële verklaring komt. Minister Powell van Buiten landse Zaken zei dat de VS niet onmiddellijk tot militaire actie overgaan, maar wel 'op korte termijn'. De uitspraak van de Navo betekent dat Amerika daarbij een beroep kan doen op de militaire strij dkrachten en de infrastructuur van alle Navo- landen.Op basis vanhetNavo- verdrag wordt het lastig zo'n verzoek te weigeren", aldus een Navo-diplomaat gisteren. Gisteravond maakte het Witte Huis officieel bekend dat het ge kaapte passagiersvliegtuig dat zich in het Pentagon boorde, be doeld was voor het Witte Huis. Het toestel dat nabij Somerset neerstortte, was, aldus het Witte Huis, bedoeld voor een aanval op Air Force One, het presiden tiële vliegtuig. Bin Laden Steeds openlijker wordt in de VS de Saoedische terrorist Osa ma bin Laden genoemd als het brein achter de aanslagen. Bin Laden ontkende gisteren be trokkenheid, maar hij heeft wel Allah bedankt toen hij het nieuws hoorde. Hij zocht enkele I jaren geleden een goed heenko men in Afghanistan. De daar heersende Taliban-re- gering wil uitlevering van Bin Laden overwegen als de VS met bewijzen van diens betrokken heid komen, zei gisteren de Af- ghaanse ambassadeur in Pakis tan. Maar de hoogste Taliban-leider sloeg een andere toon aan. Mut- maen zei dat de VS geen enkel bewijs tegen Bin Laden kunnen leveren, 'want Osama is niet zo Brandweerlieden doorzoeken de restanten van het World Trade Center. sterk dat hij een dergelijke ope ratie kan uitvoeren'. De jacht op verdachten is in vol le gang. Op grond van de passa gierslijsten deed de FBI in ver schillende delen van het land huiszoeking, waaronder Boston en Miami. De FBI is op zoek naar onder anderen de Egypte naar Mohammed Atta, van wie het rijbewijs is gevonden. Het is niet duidelijk wat zijn aandeel in de aanslagen is geweest. Hij zou anderhalf jaar geleden naar Florida zijn gekomen en daar - samen met de Afghaan Marwan - vlieglessen hebben genomen bij een lokale vliegclub,, geleid door de van oorsprong Neder- lander Rudy Dekkers. Op de parkeerplaats van het vliegveld in Boston is een auto weggesleept die volgens de au toriteiten gebruikt is door vijf terroristen. Een van hen was pi loot. In de auto is een video ge vonden met een handleiding om een vliegtuig te bestiuen, en een exemplaar van de koran. De passagiers van de huurauto hadden op weg naar het vlieg veld ruzie gekregen met een an dere automobilist, die het inci dent later aan de politie meldde. De kapers waren kennelijk laat voor hun vlucht, en een van hun koffers is op het vliegveld ach tergebleven. Daarin is onder meer in het Arabisch gestelde li teratuur gevonden. Volgens de FBI kwamen zij uit Canada waar een groep Algerijnse aan hangers van Bin Laden-sympa thisanten zou verblijven. Piloten Een-woordvoerster van het mi nisterie van Justitie zei gisteren dat elk van de vier vliegtuigen die gisteren bij de aanslagen als wapen werden gebruikt, was gegijzeld door drie tot zes terro risten. De gijzelnemers waren ervaren piloten. Telefoongesprekken met passa giers in de vliegtuigen voordat zij ten onder gingen, geven een beeld hoe de terroristen bij de kaping te werk zijn gegaan. Zij beschikten over plastic en por seleinen messen. Dat verklaart dat ze niet door de metaaldetec tors zijn ontdekt. Zij zijn begon nen als afleidingsmanoeuvre stewardessen achter in het foto Alex Fuchs/EPA vliegtuig aan te vallen en dood te steken. Dat had tot gevolg dat de piloot de cockpit verliet om hulp te bieden. Vexvolgens maakten de terroristen zich van de cockpit meester, tex^wijl zij de passagiers en de bemanning achter in het vliegtuig hielden. De terroristen wisten vervol gens de transponder uit te scha kelen die de verkeerstoren op de hoogte houdt van hun positie en koers. GPD van onze correspondenten NEW YORK - Chelsea Piers biedt de doorsnee Newyorker doorgaans de mogelijkheid een golfballetje over de Hudson Ri ver te slaan of indoor berg te klimmen. Na de terreuraanslag van dinsdag is het vrijetijds complex in allerijl omgebouwd tot een tijdelijk mortuarium. Zo'n zeventig ambulances en traumateams wachten er gedul dig tot ze in actie moeten ko- meir. Als ze dat doen, dan ap plaudisseert het publiek vol ontzag voor z'n nieuwe helden. Op de 'day after' komt New Yoi\k langzaam bij uit de shocktoe stand. Het is nog te vroeg voor woede; zowel op straat als op de vele tv-kanalen is de overheer sende vraag 'hoe heeft het zover kunnen komen'. De restauratie van het nationale zelfbewustzijn is inmiddels in volle gang. Om de vier uur ver schijnen burgemeester Giuliani of gouverneur Petacki of de buis om de burger moed in te spre ken. Ze noemen de chaos op de zuidelijkste tip van Manhattan weliswaar onmenselijk maar zeggen de hoop te voelen dat New York er alles aan zal doen om er bovenop te komen. Ze ra ken de snaar die president Bush maar niet in trilling weet te brengen. Vrijwilliger geeft eerst werktuiglijk wat na men van ziekenhuizen en vertelt dan de waarheid: ,,Er worden alleen nog doden binnenge bracht." Nog altijd verkeren nabestaan den in onzekerheid over het lot van hun geliefde. Stille getuige van hun zorg is een bescheiden aanplakbiljet op een elektiuci- teitskastje. Een oproep voor ene Sean T. Lugano, lengte 180 cm, gewicht 83 kilo. Bruin haar, bruine ogen. Hij werkzaam in gebouw twee van het WTC, 88ste verdieping. Bel alsje blieft.,.. Met het verstrijken van de tijd neemt de kans op het vin den van overlevenden onder de puinhopen af. Ln New York wer den gisteren twee politieagen ten en drie brandweermannen gered, maar voor de levens van duizenden mensen wordt ge vreesd. Lege rolstoelen en stret chers wachten in lange rijen vergeefs op overlevenden. Er worden doden uit het puin ge haald, maar niet veel. Een ge deelte van het plein One Liberty Plaza rond een van de ingestorte WTC-torens begaf het gisteren meer dan een etmaal na de aan slagen. Een officieel cijfer van doden wordt nog steeds niet genoemd. Burgemeester Giuliani van New York spreekt over een schatting van enige duizenden doden in ieder gebouw. Zeker 1700 mensen zijn ge wond. Gisteren wai'en nog maar vijfenvijftig slachtoffers gebor gen. In Washington bx-andt het Pen tagon nog. Hulpverleners ach ten verdere overlevenden uitge sloten. Het aantal slachtoffers is (Advertentie) Bij NBC-verslaggever Rick Sanchez in actie bij de Chelsea Piers, probeert eenmedisch spe cialist tevergeefs informatie te ki'ijgen waar hij zich als vrijwil liger kan melden. De tv-man echter lager dan aanvankelijk werd gevreesd. Het Pentagon spreekt over 200 doden en ver misten. GPD feiten en meningen: 2; buitenland: 3, 4 en 5; va ria: 6; binnenland: 7; radio en televisie: 9; financiën en economie: 11,12en 13; wetenschap: 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 25 en 26; kunst en cultuur: 27, 28,29,31 en 32. Advertentie naam:1 noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat'nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: 'N-0 per maand met automatische incasso handtekening. 39,45 17,90). per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1