Fort staat te dicht bij munitie Kindertelefoon ook op internet Begraafplaats woekert met ruimte 17 Over gangs termij n van 12 jaar naar vrijer pachtbeleid Bekentenis in moordzaak Verdachte overvallen Kamperland opgepakt Buurtprotest met paardentram Portemonnee weg Dronken vrouw botst tegen auto zeeuwse almanak Boodschap Publieksfunctie in gevaar MIDDEN donderdag 13 september 2001 HnnrLucOqgel NAMEN - De Belgische politie heeft dinsdag bij een verkeers controle in de buurt van Namen een 38-jarige man uit Dordrecht aangehouden, die ervan ver dacht wordt betrokken te zijn bij twee nagenoeg identieke ge wapende overvallen op Duitse echtparen in Kamperland. Dat heeft de politie gisteren bekend- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Fort Ramme- kens ligt te dicht bij het muni tiedepot in Ritthem, waardoor de kans bestaat dat het gesloten wordt voor publiek. Ook het re creatiegebied en de Ritthemse- straat vallen binnen de geva renzone van het depot en moeten niet minder intensief worden gebruikt. Tot die conclusie kwam het mi nisterie van VROM bij een in ventarisatie naar de veiligheid van het opslagdepot voor de di recte omgeving. Binnenkort moet een risicoanalyse defini tief uitsluitsel brengen over de aanpassingen voor de veilig heid. Daarin wordt de kans be rekend dat zich een brand met ernstige gevolgen voordoet. Voor de gemeente Vlissingen zal het sluiten van het zeefort uit 1547, dat veel bezoekers trekt, een bittere teleurstelling zijn. Het fort is een toeristische trek pleister. Over een omleiding van de Ritthemsestraat ter hoogte van het fort is al eerder nage dacht. Die mogelijkheid kwam ter sprake bij de aanleg van de Nieuwlandhaven. De weg zal waarschijnlijk alleen nog open blijven voor fietsers. Naar aan- (Advertentie) denPglKF.RY Winkel&Geluid 1 F5w»W»»W5T5WBT5I k«JB W ■•■■•TSltreT»! VLISSINGEN - Een 59-jarige vrouw uit Asten is gistermiddag rond half twee bestolen van haar portemonnee toen zij aan het winkelen was in Vlissingen. De diefstal gebeurde in een win kel in de Lange Zelke. In de por temonnee zaten bankpasjes en een paar honderd gulden. gemaakt. De man werd aange houden, omdat hij op dat mo ment reed in de zwarte Volvo V70 die afgelopen zaterdag bij een gewapende overval op va kantiepark De Banjaard werd buitgemaakt. Twee mannen klopten toen aan bij de vakan- leiding van de vuurwerkramp in Enschede besteedt het Rijk meer aandacht aan veiligheid. De voorschriften zijn aange scherpt. Volgens het ministerie voldoet het opslagdepot binnen de omheining aan de voor schriften. De munitie ligt in een betonnen constructie en achter een aarden wal opgeslagen. De explosieven die daar liggen, hebben het predikaat 'veilig' gekregen. Alleen enkele medewerkers van defensie, de brandweer en ver antwoordelijken van de ge meente zijn op de hoogte van de stoffen die in het depot liggen. De brandweer heeft aan de hand van die informatie een aanvals plan opgesteld om bij brand snel in te kunnen grijpen. Als de risicoanalyse van het mi nisterie aangeeft dat fort Ram- mekens op kritieke afstand van het depot ligt, kan naast de slui ting van het zeef ort ook gekozen worden voor gedeeltelijke of volledige verplaatsing van het depot. De gemeente roemt de re creatieve functie van het fort en zijn omgeving en zal daarom ook onderzoeken of sanering van het depot mogelijk isUiter lijk januari 2004 moet aan de verscherpte veiligheidsvoor schriften zijn voldaan. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een 30-jarige Deen heeft bekend in Den Osse zijn 39-jarige Duitse kameraad te hebben gestoken. Het slacht offer werd zondag dood gevon den bij de jachthaven van het Schouwse vakantiedorp. De dader wordt moord ten laste gelegd. Zijn twee Duitse metge zellen blijven eveneens in hech tenis in verband met de zaak. De tiewoning van een Duits echt paar, waarna ze de bewoners met een vuurwapen bedreigden en er met de auto vandoor gin- gen. Een week eerder werd op vrij wel identieke wijze een ander Duits echtpaar op vakantiepark politie maakte gisteren bekend dat de Deen en twee Duitsers hebben toegegeven bij de dood van hun reisgenoot betrokken te zijn. Uit het onderzoek is gebleken dat het gezelschap zaterdag avond na aankomst op de cam ping in Den Osse ruzie heeft gekregen. Daarop verliet de 39- Roompot Marina overvallen. Ook toen gingen twee gewapen de mannen er met de auto van door, na eerst te hebben aange klopt. Hoewel beide overvallen opvallend veel overeenkomsten hebben, vertoonden de signale menten van de daders verschil- jarige man de camping. Na ver loopvan tij d ging het drietal kij - ken waar hij uithing. Ze troffen hem slapend aan op de boot van de 47-jarige man uit Mulheim an der Ruhr, waarop de Deen hem in zijn been stak. Volgens politiewoordvoerster S. Machielse valt nog niet met ze kerheid te zeggen wat zich exact len. Volgens de politie is het nog onzeker of er twee of meer da ders zijn. De nu aangehouden man wordt in ieder geval verdacht van be trokkenheid bij beide overval len, omdat hij reed in de bij de tweede overval buitgemaakte bij de jachthaven heeft afge speeld. Noch is er al duidelijk heid over het motief van de on enigheid. Vast staat wel dat het slachtoffer door de messensteek een slagaderlijke bloeding op liep. Hij overleed later die nacht aan een combinatie van bloedver lies en onderkoeling. Volgens auto; daarbij voldoet hij aan het na de eerste overval opgemaak te signalement. De man is door de politie Zeeland vastgezet. De verdachte wordt op dit moment gehoord en in de loop van de week voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. Van de tweede dader ontbreekt nog ieder spoor, evenals van de auto die bij de eerste overval werd gestolen. Machielse was de man 'in enige mate' onder invloed van alco hol. De Deen (zonder vaste woon- en verblijfplaats) wordt moord ten laste gelegd. Zijn twee metge zellen wordt dood door schuld verweten, danwel het in hulpe loze toestand achterlaten van iemand die in levensgevaar ver keert. De hoofdverdachte is inmiddels voorgeleid aan de rechter-com- missaris. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zeeuwse kin deren kunnen in de toekomst ook per e-mail de Kindertele foon Zeeland voor hulp en steun bereiken. Ook chatten moet straks mogelijk zijn. De Kindertelefoon wil inspelen op de ontwikkelingen in de communicatietechnologie. De hulplijn voor kinderen wil ook met mobiele telefoniebedrijven afspi-aken maken, zodat kinde ren met een mobiele telefoon goedkoop kunnen bellen. ,,De gsm-dichtheid onder jongeren neemt toe", zegt directeur G. Wolters van de Kindertelefoon Zeeland. ,,Veel jongeren nemen al niet eens een vaste telefoon meer." Nu al loopt er een experi ment met KPN met goedkoop bellen. Via andere maatschap pijen kunnen kinderen de Kin dertelefoon niet mobiel berei ken. „Met een vaste telefoon of via een telefooncel kunnen kin deren gratis bellen", vertelt Wolters. „Als ook alle mobiele telefoontjes gratis zouden zijn, gaan we failliet." Met de inschakeling van inter net wil de Kindertelefoon meer kinderen bereiken. „Internet is gemeengoed onder jongeren", zegt Wolters. „Ik schat dat over vijf jaar de helft van de hulp contacten via internet gaat." Wolters neemt aan dat de Kin dertelefoon nu al jongeren 'kwijtraakt' aan internet. „Het aantal j ongens dat belt over sek sualiteit neemt af. Ik veronder stel dat zij de antwoorden op hun vaak wat technische vragen op internet vinden. Naast por nosites vind je op internet ook veel pagina's met informatie over seksualiteit." Af en toe wordt de Kindertele foon geteisterd door telefoon- terreur, meldt het jaarverslag van de hulplijn. Groepjes kinde ren bellen dan uit pure verveling vanuit een telefooncel steeds opnieuw met de Kindertele foon. „Het gebeurde nogal eens dat deze kinderen onze hulplijn de hele middag bezet hielden, waardoor we voor andere bel lers niet bereikbaar waren." Wolters: „Verveling vormt voor door Harmen van der Werf DEN HAAG - Op weg naar een liberaler pachtbeleid stelt het kabinet een overgangstermijn voor van twaalf jaar. De huidige Pachtwet blijft in die tijd van kracht voor alle bestaande pachtovereenkomsten, meldt de regering in een gisteren gepu bliceerde uitwerking van het kabinetsstandpunt over een nieuw pachtbeleid. Bijna twee weken geleden be sloot het kabinet het pachtbe leid te liberaliseren, op basis van een advies dat de commissie pachtbeleid begin vorig jaar uitbracht. Als het beleid niet verandert, de grondeigenaar geen sterkere positie krijgt, zal pacht verdwijnen, signaleerde die commissie. Het kabinet wil dat voorkomen. Pacht maakt het mogelijk flexibeler met grond om te springen en vergt minder investeringen van boe ren, die daardoor meer financië le ruimte houden. Verpachten van grond moet daarom aantrekkelijk worden. Dat kan door een vrijer pacht beleid, is het idee. De liberalise ring wordt het verst doorge voerd voor boeren die slechts gedeeltelijk van pachtgrond af hankelijk zijn. Zij moeten zelf met verpachters afspraken ma ken over duur en verlenging van een contract, pachtprijs en op- volging. Boeren die meer dan 25 procent veel Zeeuwse jongeren een pro bleem. En er zijn nogal wat stre ken in Zeeland waar niet veel te doen is." Telefoonterreur is ver schrikkelijk, zegt de Kinderte lefoon-directeur. „Ik kom regel matig op kantoor waar ik de telefoonmedewerkers bekaf aantref." Volgens hem maken soms ook kinderen zich schuldig aan telefoonterreur die zich be ledigd voelen als medewerkers lange gesprekken afkappen. GOES - Een 47-jarige automo biliste uit 's-Gravenpolder is dinsdagnacht rond half één op de 's-Gravenpolderseweg in Goes tegen een geparkeerde au to gebotst, nadat ze de macht over het stuur had verloren. Ze ramde daarbij bijna een wo ning. Uit een blaastest bleek dat de vrouw te veel had gedronken. Ze kreeg een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal. (Advertentie) pBouwCenterSDeJaier-Toltioek l - - s Si «8 ■F Al 75 jaar staat BouwCenter s De Jager-Tolhoek voor u klaar. Alles bij elkaar zo'n 7.500.000 uur. Maar donderdag, j 1 3 september jjj vieren wi| met onze relaties het 75-jarig bestaan. We zijn dan l zowel in Goes (ook de koopavond) Sj als in Vlissingen p vanaf 12.00 uur I gesloten. r Ook TopTechniek is vanaf 12.00 uur r niet meer geopend. f Si van hun bedrijf pachten, hou den meer bescherming. De loop tijd van hun eerste pachtover eenkomst moet twaalf jaar zijn, waarna die in beginsel telkens met zes jaar wordt verlengd. Als de pachter 65 jaar wordt, kan de verpachter het contract zonder meer opzeggen. Het recht dat opvolgers de pacht mee kunnen nemen, vervalt. Dat heeft geleid tot kritiek van landbouworganisatie LTO Ne derland. Pachter en opvolger moeten vroegtijdig over verlen ging gaan praten met de ver pachter, stelt de regering zich voor. Wie snel is, kan 'dit gedoe' voor zijn. In de overgangstermijn van twaalf jaar kan de pachtover eenkomst nog direct overgaan op een kind of pleegkind als op volger. Losse grond De huurprijzen voor losse grond worden losgelaten. Voor andere pachtgronden verwacht het ka binet dat de prijzen naar 'een marktconform niveau' toe groeien. Wat dat betekent, wordt niet ge meld. Voor de regering is het in elk geval duidelijk dat een in 1995 geformuleerde doelstel ling niet meer haalbaar is. Toen is vastgesteld dat de pachtprijs moest stijgen tot twee procent van de vrije verkeerswaarde van grond. Dat is door de sterk gestegen grondprijzen niet meer reëel, vindt het kabinet. Een Vlissings kantoor wordt al dagen geteisterd door on gemakken op het gemak. Als gevolg van sanitaire perike len is het kleinste kamertje tijdelijk ontoegankelijk ge worden. Het personeel dient de stoel gang tot bij thuiskomst uit te stellen of zich geruime tijd voordat de aandrang zich meldt ver weg in het pand te begeven waar nog slechts één toilet aan de algehele ver stopping is ontkomen. Voor het doen van een kleine boodschap verwijst de met interne maatregelen bij cala miteiten belaste personeels functionaris de mannelijke medewerkers naar enkele op de binnenplaats opgetrok ken bomen die toch al een wankel bestaan leiden. Dat kan hem op uitlokking tot wildplassen komen te staan. Waarna de betreffende func tionaris dit stukje stellig als een staaltje van riooljourna- listiek zal bestempelen. Met een ritje met de paardentram vroegen omwonenden aandacht voor hun wens dat de Middelburgse Roozenburglaan 3ü-kilometer-/,one wordt. foto Ruben Oreel door Matthew Gideonse MIDDELBURG - De actiegroep Meander hof- en Buitenhoveteam voerde gisteren weer actie in de Roozenburglaan in Middel burg. 's Middags reed een paardentram met kinderen stapvoets door de laan en op één van de schoolpleinen stond een springkus sen. Het team wil met de acties bereiken dat de straat een 30-kilometer-zone wordt. Al twee jaar wordt geprobeerd de maxi mumsnelheid in de Roozenburglaan omlaag te krijgen van vijftig naar dertig kilometer per uur. Omwonenden richtten een actie groep op, nadat twee weken geleden bijna een kind werd aangereden. Via een aantal ludieke acties proberen ze de gemeente te overtuigen van de noodzaak van langzamer verkeer. Vier keer per dag is het een drukte van be lang in de Roozenburglaan. De straat is om ringd door drie scholen. R. Dreesens van de actiegroep: „Als de scholen in of uit gaan, steken bijna driehonderd kinderen de weg over. Als er niks gebeurt, is het wachten tot er een ongeluk gebeurt." Het actiecomité is verder bang voor de ontwikkelingen in het stationsgebied en het nieuwe bedrijventer rein Mortiex-e. „We zijn als de dood dat de Roozenburglaan een doorgaande weg wordt en dat kan absoluut niet", zegt Dreesens. Volgende week woensdag worden de acties afgesloten. Wethouder L. Luitwieler krijgt dan een petitie aangeboden van de actie groep. Om 13.00 uur vertrekken twee paar dentrams met tachtig kinderen naar het stadhuis. Als de gemeente besluit de maxi mumsnelheid niet te verlagen, zal het Meanderhof- en Buitenhoveteam nieuwe acties houden. door Vincent ter Beek MIDDELBURG - De Middelburgse be graafplaats zoekt naar een manier om ook in de toekomst genoeg ruimte te hebben. Uitbreiden of graven ruimen is de vraag. Met 250 nieuwe graven per jaar is ver vooruitzien noodzakelijk. „Dat is nou het makkelijke van het wer ken op een begraafplaats. De mensen laten altijd hun paraplu liggen. Zeker op het crematorium." Johan Anthe- unisse, eerste tuinman van de begraaf plaats Middelburg, grijnst, terwijl hij uit een kamer van het crematorium twee paraplu's vist. „We leasen ze even." Gewapend met paraplu loopt hij naar buiten, de regen in en de begraafplaats op. De begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk is dezer dagen onder werp van discussie binnen de gemeente Middelburg. Ongeveer achthonderd graven staan op de nominatie om bin nenkort te verdwijnen, om plaats te maken voor de toekomst. In de rest van het land komt het probleem veel voor, maar in Middelburg valt het relatief mee: ruimtegebrek. Plaatsen als Rot terdam en Den Haag volgen een streng ruimingsbeleid: na twintig jaar is het vaak afgelopen met bepaalde graven. Tot op heden hoefde deze discussie in Middelburg niet vaak gevoerd te wor den. En eigenlijk lijkt er ook nu niet veel aanleiding voor. Antheunisse staat aan de rand van zeker vijf stroken nog onberispelijk groen gras. Ruimte ge noeg toch? „Het kan snel gaan", geeft hij aan. „Kijk naar de graven achter mij. Die zijn pas van vorig jaar. En dit hele veld is vanaf 1993 vol komen te lig gen." Lange termijn Eerste tuinman Johan Antheunisse bij een oud grafveldje van de Middelburgse begraafplaats. foto Ruben Oreel Om ruimte te creëren is een lange-ter- mijnvisie nodig. Ad van de Pas, hoofd sector Groenbeheer van de gemeente Middelburg, geeft aan dat er in prinici- pe tot aan het jaar 2030 vooruit wordt gedacht. „Per jaar komen er 250 graven bij, en dan praat je alleen over Middel- burg." De ruimte die nodig is kan op twee ma nieren worden verkregen. Enerzijds is het mogelijk om de begraafplaats uit te breiden. Anderzij ds kunnen ook graven geruimd worden - de goedkope variant. Zeker algemene graven, laatste rust plaatsen waarin twee of meer overlede nen tegelijkertijd begraven worden en die na twintig jaar geruimd mogen w or den, staan hoog op de nominatie. Het college van B en W geeft aan deze laat ste optie de voorkeur Hoewel het defi nitieve besluit nog genomen moet wor den, zijn de grafstenen al lang en breed verwijderd van de graven. Wat rest is een groot groen grasveld met veel bo men en overal gietijzeren paaltjes die netjes in het gelid staan. Johan Anthe unisse kent ze. Hij veegt het zand van een van de paaltjes, 'tweede klasse' valt er te lezen, „Vroeger was er een eerste, een tweede en een derde klasse in het begraven. Daar zat veel verschil tus sen", vertelt hij. „Of je in een koets mét of zonder gordijntjes begraven werd, dat soort dingen. Tja, en dood gaan we toch allemaal." Het ruimen van de gra ven is overigens tegenwoordig geen groot probleem. Het gaat in zijn werk met kranen. Jan Kwekkeboom (80), tussen 1964 en 1979 werkzaam op de begraafplaats, stuurde vorige week een ingezonden brief naar deze krant met het verzoek het ruimen desondanks niet aan te vangen. „Ik heb eind jaren zestig daar ook bij meegeholpen. Dat gebeurde allemaal met spade en schop. En wat je dan tegenkomt, dat zijn heel wat meer dan alleen botten. Ik heb soms met de neus dicht gelopen", vertelt hij. Kwekkeboom gaf na de ruiming toen tertijd direct aan dat hij zoiets nooit meer mee zou willen maken. Antheunisse heeft zich in 19 8 0 bezigge houden met de ruiming van een hoe veelheid graven. Hij trekt zich niet veel aan van alles wat hij bij zijn werkzaam heden tegenkomt. „Hoe dichter de overlijdensdatum bij 2000 komt, des te meër kunstkleding droegen de mensen. Dat verteert slechter. Vaak vind je bot ten en schedels. Die moet je heel netjes behandelen en dat doe ik ook. Dood gaan hoort ook bij het leven, dat verge ten mensen nogal eens." Ondanks deze kant van het werk, noemt Antheunisse het werk op de be graafplaats de mooiste baan van de we reld. „Je werkt hier tussen het groen, het is één groot park, met mooie strui ken en bloemen. Als het niet zo hard re gent, vliegt het hier vol met vlinders. En je bent wel bezig met iets voor de men sen, want ik hoor vaak positieve gelui den. Dat is toch gewoon dankbaar werk?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17