Nieuwe golf van geweld in Israël Eerste storm van dit najaar brengt schepen in problemen Walchers strand bezaaid met gele bolletjes IMÉésgeld én toch lenen? FliolvM M 053 4 844 822 Kostschoolpret kazerne moet stoppen van CDA Superbenen brengen Eeckhout zege Aanslagen werpen schaduw over dialoog Arafat en Peres Gemeenteraad krijgt hulp Hewitt troeft Sampras af in US Open Voorzitter KPN zou opstappen Weer overval op Duits paar in vakantiehuis bij Kamperland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Operatie Macedonië krijgt vervolg Oud en jong op Abdij pop Sterke opening volleyballers veel buien Sterk wisselvallig met een harde tot stormachtige wind. Middagtemperaturen rond 14 graden. WKKÊKÊÊtKÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊKÊÊM 244e jaargang no. 214 maandag 10 september 2001 los nummer 2,00 0,91 ZOUTELANDE - Over een lengte van tien kilometer zijn gistermiddag duizenden gele bolletjes aangespoeld op het strand tussen Zoutelande en Vrouwenpolder. De bolletjes vormen aan de vloedlijn stroken van een tot drie meter breed. Rijkswaterstaat vermoedt dat de bolletjes parafine of palmolie bevatten. In het verleden zijn er vaker bolletjes met een derge lijk inhoud aangetroffen op de Zeeuwse stranden. Vandaag wordt onderzocht wat er exact in de bolletjes zit. Rijkswater staat ziet geen reden om het strand af te sluiten. Vandaag bij laag water, zo x'ond half twee, wordt een begin ge maakt met het opruimen van de naar schatting vijftien kubieke meter afval. De Kustwacht is gevraagd uit te kijken naar schepen die de bolletjes verlo ren of geloosd kunnen hebben. (Advertentie) Wilt u Wéél minder én betalen? [Dm*»!/sneller Bel direct Gelink Adviesgroep! ftGelink Adviesgroep Geniaal in geld| 10 Of mail nu: info@gelink.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ook in de avonduren moet er toezicht zijn op de huisregels in ka zernes. Door het gebrek aan commandanten ontstaat er anders kostschoolpret en daar knappen meisjes op af. Dat zegt CD A-Kamerlid Van Ardenne in het blad Civiel- /Militair. Zij wil dat de krijgsmacht aantrekkelijker wordt voor vrouwen. Van Ardenne vraagt zich ook af of het nog wel van deze tij d is om jonge mensen doorde weeks op de kazerne te hou den. Studenten zoeken toch ook gewoon een kamer in de stad, aldus het Kamerlid. Behalve de kazernetraditie wil Van Ardenne ook het toe latingsbeleid aanpakken. In bepaalde functies zouden al leen vrouwen toegelaten mo gen worden, want 'nu spelen de mannen elkaar de bal steeds toe'. Volgens Van Ardenne wordt het ook tijd voor de eerste vrouwelijke generaal ANP van onze sportredactie GOES - Nico Eeckhout voelde het zaterdag al bij de start van de Delta Profronde: hij had superbenen. Het gevoel dat de Belg 's morgens op de Middelburgse Markt had, had hij 's middags nog steeds. Op de Zee- landbrug (foto) had hij geen last van de storm en peda- leerde soepeitjes mee met de koplopers. Vervolgens had de Lotto-renner weinig moeite de demarrages van zijn concurrenten te beantwoorden. Uiteindelijk koos hij zelf voor de aanval. Als laatste schudde hij zijn landgenoot Geert Omloop van zich af en schreef hij de Delta Profronde op zijn naam. Door de harde storm werd de 41e editie een van de mooiste van de laatste tien jaar. foto Peter Nicolai pagina 13: Belgische spurter zet toppers in de wind pagina 22: wil de rondemiss doorrijden?! Gemeenteraden moeten vaker door ambtenaren worden on dersteund bij het controleren van het reilen en zeilen van bur gemeester en wethouders. De minister pleit voor meer dualis me in de gemeentepolitiek, maar moet de raad dan ook beter gereedschap in handen geven, vindt een meerderheid in de Tweede Kamer. van onze redactie buitenland JERUZALEM - In Israël en de bezette gebieden zijn gisteren zeker zeven do den en ruim tachtig ge wonden gevallen. De jongste golf van geweld werpt een schaduw over plannen deze week een ontmoeting te regelen tus sen de Palestijnse leider Arafat en de Israëlische bewindsman Peres. De Israëlische premier Ariel Sharon heeft gisteren besloten meer Palestijnse activisten te li quideren. Met gevechtshelikop ters of commando's die als doodseskaders worden ingezet in de bezette gebieden wil de premier meer activisten uit schakelen. Het besluit is genomen tijdens een vier uur durend kabinetsbe raad en geldt als een reactie op het toenemend aantal aansla gen. Sharon ziet kennelijk af van plannen om een spergebied langs de grens in te stellen waar alleen Palestijnen die er wonen zich overdag kunnen bewegen. Dat plan van een aantal militai ren nam Sharon slechts beperkt over. Hij beval aan dat er wel in enkele zones zulke spergebie den kunnen komen, maar van een strook langs de hele grens tussen Israël en de in 1967 be zette gebieden was gisteravond geen sprake. Nahariya Zaterdag stelde het Palestijnse bestuur als voorwaarde voor be sprekingen tussen Peres en Ara fat dat Israël afziet van dit sper gebied. Een 55-jarige Arabisch-Israëli- sche vader van twee kinderen blies zichzelf gistermorgen voor het station van Nahariya in het uiterste noorden van Israël op. Drie Israëliërs kwamen om het leven en 63 raakten gewond. Het was voor het eerst dat een Arabier met de Israëlische na tionaliteit een zelfmoordaan slag pleegde. De Israëlische politie wist dat de dader, Mo hammed Shaker Habishi, iets van plan was maar kon hem de afgelopen dagen niet traceren. De aanslag kwam kort nadat Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever een busje met personeel van een joodse neder zetting hadden beschoten. De chauffeur en een lerares werden gedood en een aantal andere in zittenden raakte gewond. Op een druk kruispunt bij Netanya, 25 kilometer ten noorden van Tel Aviv, ontplofte drie uur na de aanslag in Nahariya een bom in een auto. De Palestijnse be stuurder kwam daarbij om het leven en zeker elf Israëlische omstanders raakten gewond. Israëliërs hadden zaterdag op nieuw gepoogd Palestij nen te li quideren met de beschieting van een kantoor van de partij Fatah in Ramallah. Gisteren gingen ze met deze aanvallen door, maar noemden het toen vergelding voor de aanslagen van die dag. Het aanhoudende geweld in Is raël en de bezette gebieden on dermijnt voornemens om Ara fat en Peres deze week bijeen te brengen. Een woordvoerder van de Europese gezant voor het Midden-Oosten, Moratinos, be zwoer gisteren echter dat die bijeenkomst doorgaat. Beide partijen lijken weinig in de ont moeting te zien. Peres staat on der druk van collega-ministers om van het treffen af te zien. AFP/ANP/RTR NEW YORK - De tenniswereld gunde Pete Sampras zijn veer tiende triomf in een grandslam van harte, zeker op eigen bodem in het US Open. In New York moest de publiekslieveling ech ter diep buigen voor een nieuw komer aan de top. De 20-jarige Lleyton Hewitt deklasseerde de Amerikaan met klinkende cij fers: 7-6 6-1 6-1. Na afloop sprak Sampras vol ontzag over Hewitt. „Ik wou dat ik zijn benen had. Wat een snel heid!" De finale was door de eenzijdigheid een grandslam onwaardig. Na de eerste set eb de de spanning snel weg. Samp ras die cle wedstrijd was begon nen met zijn eerste opslagbeurt in te leveren, kon eenvoudig niet meer tegen Plewitt op. De Au straliër was vastbesloten zijn tiende toernooizege zijn eerste grandslam te maken. De ont knoping was sneu voor Samp ras, in het verleden vier keer winnaar van de US Open. Vorig jaar verloor hij de eindstrijd van de jonge Marat Safin. Nu stond er een andere 'Young Gun' aan de andere kant van het net hem af te schieten. ANP RIJSWIJK - Topman Paul Smits van KPN treedt af als bestuurs voorzitter. Dat meldt The Financial Times. De krant baseert zich op bron nen binnen KPN. Een woordvoerder van het con cern wilde vanochtend vroeg niet op het bericht reageren. „Ik heb er van gehoord, maar ik kan er geen commentaar op geven", aldus de woordvoerder. KPN zou het aftreden van Smits en de naam van diens opvolger vandaag bekend maken. ANP door Rob Paardekam KAMPERLAND - Twee man nen hebben zaterdagochtend een Duits echtpaar overvallen in hun vakantiewoning op re creatieterrein De Banj aard bij Kamperland. De daders belden rond tien uur aan, waarna ze hun slachtoffers bedreigden met een vuurwapen. Vorige week vond een soortgelijke overval plaats. De vakantiewoning van de slachtoffers werd grondig door zocht. Uiteindelijk gingen de daders er vandoor met wat geld, bankpasjes en twee mobiele te lefoons. Ook de auto van het echtpaar namen ze mee. Het gaat om een zwarte Volvo V70, typeT5 met het Duitse kenteken KA-AH-8359. De politie heeft zaterdagoch tend een technisch onderzoek en een buurtonderzoek uitge voerd. Gistermorgen zijn ook vex'scheidene passanten onder vraagd. Veel tips leverde dat niet op. Vorige week zatex'dag vond een vrijwel identieke gewapende ovex-val plaats op een Duits echtpaar dat in Kamperland in een vakantiewoning verbleef. Een woox'dvoerster van de poli tie beaamt dat er heel veel gelij kenissen tussen beide overval len zijn, maar constateext ook dat de signalementen van de da ders niet geheel overeenkomen. Een speciaal team onderzoekt of er een verband tussen de twee zaken bestaat. De signalementen van de daders van afgelopen zaterdag luiden als volgt: De eerste dader is een blanke man met normaal pos tuur. Hij is tussen de 17 0 en 17 5 meter lang en heeft kort donker haar. Hij droeg blauwe kleding. De tweede dader is een man met een Slavisch uiterlijk. Hij iszo'n 1,90 meter lang en heeft even eens kort donker haar. (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bïn- r nen zes maanden) telefoon: d noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: per maand met automatische incasso handtekening: 39,45 17,90). per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. U1; Ijl j:i j,j:; j| Stuur deze bon naar: i],jj!i|j||lii^ J PZC, afdeling lezersservice 0 II71 ÖT>1 IInnnnnOAntwoordnummer 123 I I <4 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen di wo do vr 2a (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland IJMUIDEN - De scheepvaart op de Noordzee en het IJsselmeer heeft het dit weekeinde zwaar te verduren gehad. Op de Noord zee woedde een storm met wind kracht acht en uitschieters tot kracht tien. Gisteravond was de Nederland se Kustwacht nog volop in touw met het op drift geraakt vracht schip Windfjord en een zwal kend ponton.De sleep van de Towing Diamond raakte gister ochtend 35 kilometer ten noor den van Terschelling op drift. Het ponton dreigde in vaarrou tes te komen. De bak werd door de wind in zuidzuidoostelijke richting gedx-even. In de nacht van zaterdag op zon dag waren al drie schepen in problemen gekomen. De kust wacht en de Koninklijke Marine schoten te hulp met helikopters, vliegtuigen en reddingsboten. Vrijdag kregen diverse zeilbo ten moeilijkheden op de Noord zee. Het kustwachtvaax-tuig De Wa ker voer gisterochtend tever geefs uit om hulp te bieden aan het vrachtschip ms. Birgit, dat met hout is geladen en zware slagzij maakte. De opvarenden stapten over in een reddings vlot. Het motox-schip Windfjord, 72 meter lang en beladen met hout, meldde om half vijf gistex'mid- dag zware slagzij en het uitval len van de motor, zo'n 300 kilometer boven Den Helder. Koopvaardijschepen arriveer den daar rond zes uur, terwijl vanaf een Noors olieplatform een helikopter opsteeg. Vanaf Britse en Nederlandse zijde vlo gen eveneens helikopters en vliegtuigen naar de Windfjord. In een laatste poging te redden wat er te xrdden viel, werd de deklading losgemaakt en over boord gezet, waarop de slagzij afnam. Rond zeven uur konden de zes bemanningsleden alsnog van boox'd worden gehaald. Gis teravond laat was het schip nog altijd op drift. Het zeiljacht Blauwe Knoop, dat met twee opvarenden een kilometer uit de kust van Texel voer, strandde voor de kust van Vlieland. De bemanning werdrond zeven uur in veiligheid gebracht. ANP Het Duitse vrachtschip Birgit maakt bij Terschelling slagzij. De bemanning is van boord gehaald nadat het schip door de storm onbestuurbaar raakte. foto Ane Ruyg/ANP De Europese minister's van Buitenlandse Zaken willen een vervolg aan cle operatie Noodzakelijke Oogst. Waarnemers die na afloop van de operatie in Macedonië worden gesta tioneerd, mogen niet on beschermd blijven, vinden zijDe Macedonische rege- X'ing is tegen dit plan. De vrede handhaven kunnen we zelf wel, zegt president Traj- [T kovski. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. Abdijpop was afgelopen zaterdag een wandeling door verleden, heden en toekomst van de Zeeuwse popmuziek. Jongste ar tiesten waren de lefgozer- tj es van Sc warmet een ge middelde leeftijd van 14 jaar. Oude rotten als Dra gonfly (foto) kwamen na jaren niet meer te hebben gespeeld wonder baarlij k goed «4| •-;! voor de dag. De Nedei'landse volleybal lers zijn goed begonnen aan het EK. De ploeg van Beid Goedkoop versloeg op ont spannen wijze Slowakije (3-0) en O -Ij Tsjechië (3-1).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1