Vitesse komt met de schrik vrij PZC Heras mag zich uitleven in de Vuelta Zusjes Williams schrijven historie Maier werkt aan comeback 20 Kater en schoonheidsprijs voor Heerenveen: 1-1 Zwolle leider eerste divisie Grote ploeg naar WK-baan Drie zeges Kadijk/Leenstra Gouden Gids sponsor Eerste divisie Raikkonen ongedeerd na crash Tamminga vijfde met polsstok Thorpe zegt WK korte baan af Kort geding Davids nu in oktober Westerveld wil weg uit Liverpool m Aanvalslust Grimberg beloond Zidane heeft rust nodig zaterdag 8 september 2001 door Egbert van der Weerd HEERENVEEN - Vitesse moet nog veel leren, in vergelijking met Heerenveen althans. Het was een klein wonder dat het gisteravond nog gelijk werd in het stadion van Abe Lenstra: 1- 1Meer dan een uur was Heeren veen de veel betere ploeg. De mooiste kansen en het beste spel waren voor de ploeg van Foppe de Haan. De kater na afloop dus ook. In de eerste helft nam Heeren veen een voorsprong via Daniel Jensen. Na 302 minuten moest de Arnhemse defensie weer eens een doelpunt incasseren. Voor de nieuwe doelman Jim van Fes- sem was dat vervelend. Hij is de ZWOLLE - FC Zwolle gaat na vier ronden fier aan kop in de eerste divisie. De ploeg van de buterend trainer Paul Krabbe won gisteravond op eigen veld van Heracles en is nog zonder puntverlies. Hetzelfde geldt en kel nog voor Veendam dat van daag in actie komt, thuis tegen Go Ahead Eagles. Zwolle dankte de overwinning aan een vroeg doelpunt van Ar jan Bosschaart. De aanvaller van Rotterdamse origine maak te na twintig minuten de enige treffer. Het duel der subtoppers tussen ADO Den Haag en Cambuur Leeuwarden eindigde in een 0-0 gelijkspel. Arbiter Koopman had zes gele kaarten nodig om de orde te handhaven. Grote uitzeges boekten Stormvogels Telstar en Haarlem. Telstar won bij Eindhoven met 0-4, Ajax-fi- liaal Haarlem met 0-3 bij Hel mond Sport. RB C versloeg op eigen veld D or- drecht '90 met 3-1. Via Boogers kwamen de Dordtenaren nog wel op voorsprong. Den Ouden en tweemaal Hertog deden de wedstrijd keren. RBC-doelman De Ron stopte in de 80e minuut een strafschop van Boogers. TOP Oss en Volendam speelden gelijk: 1-1. ANP opvolger van Edwin Zoetebier, die naar Feyenoord vertrok met een ongeschonden blazoen. Van Fessem zag er niet zo best uit bij het ëchot, al maakte de bal als door een opwaartse wind gedragen, een merkwaardige opwaartse beweging. De doel man moest gisteravond lang wachten tot die ene treffer was weggepoetst. Pas vijf minuten voor tijd wurmde Remco van der Schaaf de bal vanuit de 'flipperkast' achter Hans Vonk: 1-1. Vitesse en Heerenveen hebben nogal wat gemeen. Vorig sei zoen misten beide ploegen Eu ropees voetbal. In de nieuwe jaargang moet het dus anders. van onze sportredactie SALZBURG - De Oostenrijkse skiër Hermann Maier, ook wel de Herminator genoemd, heeft de training hervat. Maier, tweevou dig Olympisch kampioen, raakte vorige maand ernstig gewond aan zijn rechterbeen bij een ongeluk met zijn motor. Aanvanke lijk werd voor de carrière van de skiër gevreesd, maar die weet zelf niet van opgeven. In het ziekenhuis is hij begonnen met het trainen van zijn armen en bovenlichaam met een zogenaamde velometer. foto Calle Törnström/Reuters In dat opzicht is Heerenveen als ploeg een stapje verder dan Vi tesse. Het elftal is beter op el kaar ingespeeld, combineert makkelijker en speelt veel com pacter. Meer dan uur was dat ook te zien. Behalve het doel punt van Jensen kreeg de ploeg van Foppe de Haan nog een handvol goede kansen. Jim van Fessem bleek geen last te hebben van plankenkoorts. Hij doorstond de Friese aanval len met verve en een paar knap pe reddingen. Vitesse had lang nodig om een beetje op gang te komen. De ploeg wil wel aan vallen, maar leed gisteravond in het Abe Lenstra-stadion aan het Oranje-syndroom. Veel aan vallers in de ploeg en maar wei nig geslaagde aanvallen op het veld. Beloning Een beloning voor de goede wil leek er eigenlijk niet in te zitten. Uitgespeelde kansen waren er niet, terwijl ook Heerenveen het erbij liet zitten. Plots kwam daar toch de uitkomst. Arbiter Roelof Luinge zag een handsbal en legde de bal op de stip. Maar bij Vitesse is strafschoppen een probleem. Vorig seizoen ging het vaker mis dan goed. Michel Kreek was nog het meest trefze ker, vandaar dat hij nu de eerste man was. Kreekmikte echterte- gen de buitenkant van de paal en leek daarmee de eerste ne derlaag van het seizoen te be slechten. Dat gebeurde niet door een curi euze treffer. Martel nam de hoekschop, Diarra wierp zijn ziel en zaligheid in de strijd en Stefanovic leek de bal over de lijn te rommelen. Plet was uit eindelij k Remco van der Schaaf eerder al gevaarlijk met een kopbal op de lat, die het minie me gaatje vond tussen spelers, keeper en paal: 1 -1Voor Vitesse was dat de tweede eigen treffer van het seizoen. Vooral aanval lend is de ploeg van Ronald Koeman nog onmachtig, maar dankzij Van der Schaaf kwam Vitesse met de schrik vrij in Heerenveen en voor even boven aan de ranglijst. Heerenveen-Vitesse 1-1 (1-0). 33. Jensen 1-0, 85. Van der Schaaf 1-1. Scheidsrechter: Luinge. Aantal toe schouwers: 14.300. Gele kaart: Van der Schaaf, Janssen (Vitesse). GPD WOERDEN - De Koninklijke Nederlandse wielrenunie (KNWU) stuurt een grote ploeg naar de WK baan in Antwer pen van 26 tot 30 september. Bondscoach Peter Pieters stelde de volgende ploeg samen: Vrouwen. 500 meter: Yvonne Hijgenaar. Achtervolging: Le- ontien Zijlaard-Van Moorsel en Anouslca van der Zee. Pun- tenkoers: Leontien Zijlaard. Mannen. Olympische sprint; Teun Mulder, Theo Bos, Martin Benjamin en Sebastiaan Baanders. Kilometer tijdrit: Teun Mulder en Theo Bos. Ach tervolging: Robert Slippens. Ploegachtervolging: Wilco Zuij- derwijk, John denBraber, Peter Schep, Jens Moulds en Lenn- artvanDrimmelen.Puntenkoers:WücoZuij derwij ken John den Braber. Koppelkoers: Robert Slippens en Danny Stam. Keirin: Theo Bos. Mogelijk ook Teun Mulder als Europese Wielrenunie wildcard verstrekt. ANP JESOLO - Rebekka Kadijk en Marrit Leenstra hebben in het Europees kampioenschap beachvolleybal in Jesolo (Italië) drie overwinningen behaald. Eerst won het oranjekoppel van Friedrichsen/Münsch (Duitsland), vervolgens van Giesnes- /Maaseide (Noorwegen) en tenslotte van Gavio/Solazzi (Ita lië). Kadijk en Leenstra hebben nog één overwinning nodig om de halve finale te bereiken. ANP AMSTERDAM - De Gouden Gids wordt 1 oktober de nieuwe hoofdsponsor van de Eerste divisie. Vanaf die dag heet de competitie de Gouden Gids Divisie. De overeenkomst loopt tot 30 juni 2003. Er is niet bekend welk bedrag de nieuwe sponsor de KNVB zal betalen. In 19 84 was de Gouden Gids de eerste shirtsponsor van Feynoord. ANP MAGNY-COURS - De Finse formule-1-coureur Kimi Raik konen (21) is gisteren ongedeerd gebleven nadat hij tijdens een testrit in Frankrijk met zijn Sauber was gecrasht. Na een onderzoek in het ziekenhuis van Nevers mocht hij naar huis. Zijn bolide was zwaar beschadigd. Een woordvoerster van de Sauber-renstal verklaarde dat Raikkonen fit zal zijn voor de Italiaanse Grand Prix in Monza volgende week. RTR BRISBANE - Christian Tamminga is gisteren bij de Goodwill Games in Brisbane op de vijf de plaats geëindigd op het onder deel polsstokhoogspringen. De nummer zes van de wereld en Nederlands recordhouder met 5,76 meter haalde een hoogte van 5.60 meter. De Amerikaan Tim Mack zegevierde met 5,80 meter voor de Israëliër Aleksander Averbukh die eveneens over 5,80 ging maar meer pogingen gebruikte. Tamminga probeerde zijn nationale record te verbeteren, maar zag zijn pogingen op 5,80 meter mislukken. ANP SYDNEY - De Australische zwemmer Ian Thorpe (18) laat de wereldkampioenschappen op de korte baan in Moskou, april volgend jaar, aan zich voorbijgaan. De grote concurrent van Pieter van den Hoogenband wil zich concentreren op de Pan Pacific kampioenschappen in Yokohama en de Gemenebest- spelen in Manchester. Zijn landgenoten Geoff Huegill en Lei sel Jones doen in Moskou eveneens niet mee. De andere Australische topzwemmers gaan wel naar de kampioen schappen in Moskou. RTR WESÊ AMSTERDAM - Het kort ge ding van voetballer Edgar Da vids tegen Fifa-voorzitter Sepp Blatter is verplaatst naar maan dag 15 oktober. De zaak, die zal dienen voor de president van de rechtbank in Amsterdam, werd al eerder uitgesteld. Davids eist van Blatter dat hij zijn excuses aanbiedt voor uit spraken over de international. De Fifa-voorzitter zei eerder in Amsterdam dat er in de doping- pffaire van Davids meer aan de hand is dan alleen een te hoge concentratie nandrolon. De tuchtcommissie van de Itali aanse voetbalbond stelde don derdag in hoger beroep de duur van de schorsing van Davids vast op vier maanden. De straf ging met terugwerkende kracht in op 17 mei, toen de speler van Juventus werd geschorst we gens een te hoog nadrolongehal- te in zijn urine. Davids kan nu op 23 september tegen Lecce zijn rentree maken. ANP LIVERPOOL - Sander Wester veld heeft gisteren op zijn inter netsite aangegeven Liverpool te willen verlaten. De doelman deed dat na een gesprek met ma nager Gerard Houllier. „We hebben gepraat. Er zijn verschillen van inzicht en ik wil niet verder. Ik ga een andere club zoeken, dat is alles wat ik nu wil zeggen", meldde de 26- jarige international op zijn ei gen homepage. De komst van de Pool Jerzy Dudek van Feye noord en de 20-jarige Chris Kirkland van Coventry City voor een totaal bedrag van 45 miljoen gulden hebben de Ne derlandse international over bodig gemaakt in Liverpool. Eerder op de dag had Houllier nog laten weten dat Westerveld niet per se weg hoeft. De Franse trainer/coach bekende dat hij Westerveld een fout tegen Bol ton Wanderers (1-2) zeer kwa lijk nam. Daardoor verspeelde Liverpool een punt. „Wat tegen Bolton gebeurde, speelde een belangrijke rol in mijn overwegingen", aldus Houllier. „Sander is een fijne vent. Mijn hart is bij hem, maar mijn hoofd is een andere kant opgegaan. Hij heeft zich gewel dig opgesteld, hij is een ware prof. Dudek zal vandaag voor Liverpool debuteren tegen As ton Villa. ANP/AFP door Ad Pertijs SALAMANCA - Lance Arm strong en Jan Ullrich zijn er niet bij als vandaag in Sala manca de Vuelta a Espaha van start gaat voor een drie weken durende rondrit. Maar zonder de nummer één en twee van de Tour belooft de derde grote ronde van het jaar wel be duidend spannender te wor den dan de Franse Grande Bouclé. Het lij st j e top favorieten omvat minstens vijf namen: die van Robert Heras (US Postal Ser vice), Gilberto Simoni (Lampre), Joseba Beloki, Abraham Olano en Alvaro Gonzalez de Galdeano (alle drie Once). Heras won de Vuelta vorig jaar, toen hij nog voor Kelme reed. Prompt bood de Span jaard (voor veel geld) zijn dien sten aan bij US Postal Service. Dat nam hem na lang wikken en wegen in dienst. De op dracht voor de reserve-kop man was helder: Armstrong ondersteunen in de Tour en als kopman aantreden in de Vuel ta. In de Tour hoefde Heras zich echter amper in te spannen. Armstrong was sterk genoeg om het karwei in zijn eentje te klaren. In de Vuelta moet He ras het nu ook doen zonder de Texaan. Die speelde nog wel even met de gedachte Roberto te helpen in Spanje, maar het seizoen is inmiddels gedaan voor Armstrong. Gilberto Simoni won dit jaar al de Giro. Weliswaar een door dopingperikelen (denk aan Frigo) overschaduwde ronde, maar de prestatie van de Lampre-renner was er niet minder om. In ieder ge val krijgt hij meer tegen stand in Spanje dan in eigen land. Once heeft de komende weken liefst drie ijzers in het vuur. Twee van hen (Beloki in de Tour en Olano in de Giro) haal den dit seizoen al het podium in een grote ronde. Op papier beschikt teambaas Manoio Saiz dan ook over de sterkste formatie. Kelme kan daar nog het duo Sevilla-Botero tegenover stel len, maar voor de overige ploe gen lijken er alleen dagsucces sen weggelegd. Teams als CSC (Jalabert) en Lotto ontbreken in zijn geheel. Telekom mikt met Zabel en Hondo op de massaspurts. Kopman Jan Ullrich heeft mo menteel de vorm om vooraan te rijden in Spanje, maar gaat niet van start.Drie grote ron den in een jaar rijden, is een beetje teveel van het goede. In de laatste weken gaat hij te kortkomen tegen de mannen die zich dit seizoen meer heb ben kunnen sparen", zegt ploegleider Pevenage. Dan nog had hij de gok aangedurfd, wa re het niet dat Ullrich zich kan sen toedicht voor het komende WK in Lissabon. „Dat bete kent voortijdig afstappen en ook dat wilden we niet. Na het (geblesseerd) afhaken van Koos Moerenhout bij Do mo, wordt Nederland in Span je vertegenwoordigd door de zes Rabo-renners Jan Boven, I Congas de Onis I Santander Lagos de Covadonga I 8 sept. Benavente X |j Alto de Salamanca ^antos Ciudad Rodrigo 6 sept. rustdag Andorra Alp La Molina A* Sabadell Tarragona Universl's Port Aventura Vinaros t. Cordoba O"' Xorret de Benidorm Cat! f 26 augustus tot 17 september Malaga Etappe Start I Tijdrit Verplaatsing Vuelta-favoriet Roberto Heras (voorgrond) hoefde Lance Arm strong (achter) nauwelijks te assisteren tijdens de Tour. foto EPA Mare Lotz en de 'jonkies' Ker sten Kroon, Addy Engels, Matthe Pronk en Thorwald Ve- neberg. Laatstgenoemde de buteert in een grote ronde. „Natuurlijk is het belangrijk dat die jonge jongens ervaring opdoen, maar dat is zeker niet de enige reden dat we ze mee nemen", zegt ploegleider Adri van Houwelingen. De eerste opdracht is volgens hem 'presteren'. Dat moeten de zes Hollanders samen zien te doen met de Zwitsers Beat en Markus Zberg en de Belg Geert Verheyen. „We gaan dus zon der echte specialisten - klim mers, spurters en tijdrijders - naar deze ronde", schetst "Van Houwelingen de uitdaging die de ploeg te wachten staat. De bergritten van de Vuelta liggen verspreid over heel Spanje. In de vijfde, zesde, achtste, tiende, elfde, twaalf de, vijftiende en twintigste etappe moeten de renners uit het zadel. De tijdrijders komen vier keer aan hun trekken: tij dens de proloog vandaag in Sa lamanca, volgende week vrij dag in Torrelavega (de stad van oud-wereldkampioen Freire), 'de donderdag daarop in An dorra (klimtijdrit op de Arcalis en op de slotdag in Madrid. GPD door Cilya van der Kooy HEERLEN - Arenda Grimberg kreeg op de laatste dag een belo ning voor haar aanvalslust in de Holland Ladies Tour. De Alme lose renster probeerde tijdens de koninginnenrit als een van de weinigen leven in de wedstrijd te blazen. Ze kon klassements leidster Petra Rossner in haar eentje echter niet bedreigen, maar versloeg de Duitse wel in de laatste spurt. De wereldbekerwedstrijd mor- gen in Zwitserland wierp een schaduw over de Ladies Tour. De Australische Anna Mill- ward, leidster in de cyclus, ver scheen gisteren in Heerlen niet meer aan de start. Ook Mirjam Melchers bleef uit voorzorg aan de kant. De winnares van de La- dies Tour van vorig j aar en n um - mer twee van de wereldbeker heeft last van de keel en wilde met het oog op Zwitserland geen risico nemen. Ook de Litouwse Diana Zilioe- te, evenals Melchers goed geklasseerd in het klasse ment, paste ervoor zich in de Limburgse heuvels overmatig in te spannen. Een keer probeer de ze uit het peloton te ontsnap pen, maar legde zich daarna neer bij een eindzege voor Ross ner. ANP van onze sportredactie MADRID - Zinedine Zidane voelt zich nog niet thuis in Spanje. De vedette van Real Madrid wordt moe van het me diacircus dat om hem heen hangt. De Franse international, deze zomer voor het recordbedrag van 167 miljoen gulden overge stapt van Juventus, spreekt on verbloemd van een mensen jacht. „De laatste twee maan den waren de zwaarste uit mijn loopbaan", verzuchtte Zidane. „Alle consternatie rond mijn persoon benauwt me. Het is hier in Madrid veel erger dan des tijds in Turijn." Uit zelfbescherming heeft Zida ne besloten om voorlopig geen interviews te geven. SID door Leo van de Ruit NEW YORK - Nooit eerder in de geschiedenis van het proftennis troffen twee zussen elkaar in de finale van een grandslamtoer- nooi. New York heeft de pri meur. Verantwoordelijk zijn ui teraard de gezusters Williams. Titelverdedigster Venus Wil liams bereikte gisteren ten koste van Jennifer Capriati de finale van de US Open. Tegenstand ster daarin is zus Serena, die de Zwitserse Hingis hardhandig naar huis stuurde. Capriati begon voortvarend aan haar partij met Venus Williams maar verloor na een 4-2 voor sprong zeven games op rij. Weg eerste set (4-6) en een vooruit zicht (0-3) in de tweede set met weinig perspectief. Het kwam niet meer goed: Venus Williams sloeg zich met een 6-2 setwinst naar de finale van het toernooi dat ze vorig jaar ook al won. Dit jaar veroverde ze de titel op Wimbledon. Tegenstandster Capriati was in Australië en Frankrijk de sterk ste maar moest in New York bui gen. „Ze speelde goed", compli menteerde de oudste Williams haar tegenstandster. „Als Jen nifer had gewonnen hadden we hier ook een all-American fina le gehad." Nu treffen de winnares van de US Open van 2000 en die van 1999 elkaar in de finale. Serena Williams had niet meer dan vijf tig minuten nodig om in de an dere halve finale te winnen van Martina Hingis. De Zwitserse, nummer 1 van de wereld en eer ste geplaatst, had totaal geen kans tegen de jongste van de Williams Sisters die als tiende was ingeschaald: 6-3 6-2. „Een van de allermooiste da gen", zei Serena Williams jui chend na haar vijfde zege in elf ontmoetingen tegen Martina Hingis. Direct wendde zij zich tot het publiek. „Moedig straks Venus aan", deed ze een oproep, „want dan kunnen wij een nieu we pagina van de historie schrijven." Dat gaat dus gebeu ren. In een heel ver verleden (1884) gingen de Britse zussen Maud en Lilian Watson de 'Wil liams-Sisters' voor. Zij bereik ten in het amateurtijdperk de fi nale van Wimbledon. Hingis speelde haar zevende US Open. Zes keer drong zij door tot de halve eindstrijd en in 1997 pakte ze in New York de titel. De Zwitserse, die op 30 september 21 jaar wordt, was nooit eerder zo machteloos als tegen het krachttennis van de 19-jarige Serena Williams. De Amerikaanse spreidde een zelden vertoonde macht uit. Zij sloeg met enorme kracht meer dan 80 procent van haar eerste opslagen in. Hingis had daar geen antwoord op. „Ik kon haar service niet lezen. Het was steeds maar weer afwachten of ze mijn backhand of mijn fore hand zocht", keek Hingis terug. Williams serveerde de eerste set uit met niet meer dan vier klap pen. Er kwam geen enkele bal terug.,Ik werk hard, ik ben gre tiger dan ooit", sprak de winna res na afloop. Serena Williams gebruikte kracht en concentratie en niet racisme, waarvan Hingis de Sis ters meermalen betichtte. „Zij buitten racisme uit als voor deel", liet Hingis weten in haar commentaren, mogelijk niet be seffend dat ze op extra weer stand zou kunnen rekenen. Hoe diep het zat, mocht ze gisteren ervaren. Serena Williams klei neerde haar tot een stuntelende junior. Lleyton Hewitt Het duel tussen de tennisj onkies bij de mannen duurde donder dagnacht liefst drie uur en veer tig minuten. De 20-jarige Au-, straliër Lleyton Hewitt bleek uiteindelijk over de langste adem te beschikken. De num mer vier van de plaatsingslijst versloeg de 19-jarige Ameri kaan Andy Roddick in vijf sets: 6-7 6-3 6-4 3-6 6-4. Hewitt speelt in de halve finales tegen de 27-jarige Rus Jevgeni Kafelnikov, die eerder op de dag de favoriete Braziliaan Gustavo Kuerten verraste. Op 'Super Sa turday' komt een andere Rus, Marat Safin, tegen de Ameri kaanse publiekslieveling Pete Sampras uit. „Een Russische fi nale in New York zou uniek zijn", mijmerde Kafelnikov. „Het zou heel veel Russen thuis aan de buis kluisteren. Hewitt besliste de enerverende wedstrijd tegen zijn generatie genoot met een passeerslag, waarmee hij zijn tiende breek punt benutte. Zeven keer liet de Australiër de kans liggen om de opslag van Roddick te 'pakken'. De Amerikaan was in de laatste game woest op de arbiter, die in zijn nadeel een beoordeling van een lijnrechter aan de overkant van de baan herriep. Daardoor kwam de stand op 0-15. Na een backhand van Roddick in het net kwam Hewitt op 40-30 waarna hij het wedstrijdpunt meteen verzilverde. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 76