Vuil water stroomt Schelde af Proef met Zeeuwse-Vlegelmosterd Kinderopvang zoekt meer mannen Koudekerkenaar ontwerpt alternatief internetkeurmerk 15 Schoonmaken Westerschelde teniet gedaan door Frankrijk en België lezers schrijven Jomanda Kaalslag II KaalslaglII Oordopjes Oranje Gerrit-Jan Heijn Delta Nuts De Piet IV zaterdag 8 september 2001 HnnrRinus Antonisse DOORNIK - Nederland doet er alles aan de Westerschelde schoon te houden. De waterver vuiling is met succes bestreden. Alle inspanningen worden voor een belangrijk deel teniet ge daan, doordat nog altijd vuil water de Schelde afstroomt, richting monding. Het eind daarvan is nog niet in zicht. Met name in Wallonië en Frankrijk heersen nog bijna middeleeuw- je toestanden. De schoonmaak- slag verloopt er in slakkengang. Dat werd vrijdag duidelijk tij dens een wetenschappelijke mi lieu-boottocht op de Boven schelde, het rivierdeel tussen de bron bij Gouy in Noord-Frank rijk en Gent in Vlaanderen. Een initiatief van de internationale vereniging Grenzeloze Schelde. Langzaam maar zeker komt er een kentering in de slechte wa terkwaliteit, luidde cle hoop vol- I Ie boodschap. Ook zijn er aller lei initiatieven om de natuur in J de Scheldevallei meer kansen te bieden. I Een reeks deskundigen putte I zich uit om duidelijk te maken dat er heus het een en ander ge- beurt om de Schelde schoner te i maken. De laatste jaren zijn er heel wat rioolwaterzuiverings- 1 installaties bij gekomen en nog meer staan op stapel. De vervui ling door huishoudelijk afval water neemt daardoor af. Maar de vervuiling door industrie en landbouw blijkt in de praktijk moeilijker aan te pakken, mede doordat verschillende landen in het geding zijn. Tijdens de boottocht bleek dat cle Bovenschelde vol contrasten is. Natuurgebieden grenzen aan zeer sterk vervuilde zijrivieren, die deels grensoverschrijdend zijn. Er is de Haine, die in Wallo nië ontspringt, westwaarts stroomt en in Frankrijk in de Schelde uitmondt. En de Spiere, die uit Frankrijk komt en op de grens tussen Wallonië en Vlaan deren uitmondt in de Schelde. De Rone tenslotte stroomt via Wallonië naar Vlaanderen. Conclusie: er komt gewoon nog te veel ongezuiverd industrieel en huishoudelijk afvalwater in de Schelde en daarmee uitein delijk ook in de (schone) Wester schelde. Ondanks lichte verbe teringen is de kwaliteit van de Bovenschelde over het volledige traject slecht, moest de verte genwoordiger van de Vlaamse MilieuMaatschappij erkennen. Het overgrote deel van de zij wa terlopen van de Schelde heeft een matige tot slechte kwaliteit ter hoogte van hun monding in de rivier. Ongunstige uitzonde ring zijn de Grote en Zwarte Spierebeken (het zwaarst ver ontreinigd van al), de Molen beek en de Nederbeek-Zijpte. Groot knelpunt is vooral de tex tielindustrie, verantwoordelijk voor 70 procent van de vuil- vracht. Het oog moet niet alleen gericht zijn op verbetering van de wa terkwaliteit, merkte Adelheid Vanhille van De Milieuboot op. Ook de ecologische waarden van de Scheldevallei hebben be scherming en verbetering no dig. Voorlopig is alleen de pro vincie Oost-Vlaanderen met een valleiproject begonnen. Dat aandacht voor de natuurwaar den niet vanzelfsprekend is, valt goed te zien aan de verschillen in het beheer van de Schelde- oevers. Een meer ecologisch be heer is zeker noodzakelijk als de waterkwaliteit beter wordt, want dan neemt het aantal vis sen toe, aldus Vanhille. Naast de scheepvaart, de na tuur, het landschap, derecreatie en het toerisme heeft de Boven schelde ook als drinkwater voorziening een belangrijke functie. Al die verschillende be langen bij elkaar maken inte graal waterbeheer en regio- overschrijdend overleg stelde Vanhille. Alleen dan is er zicht op een duurzame ontwikkeling. Zover is het nog (lang) niet, on danks de komst van een Inter nationale Commissie voor Be scherming van de Schelde en een veelpuntig actieprogram. Op 3 0 november is er in Luik een ministersconferentie over Maas en Schelde. Bedoeling is dan meer inhoud te geven aan de waterrichtlijn van de Europese Unie door oprichting van de in ternationale stroomgebiedsdis tricten Schelde en Maas. Ook het voorkomen van waterover last en bescherming van de wa terreserves in het Scheldege- bied komen aan de orde. door Ferdinand Koppejan KOUDEKERKE - Tot ongenoe gen van kleine internetwinke liers uit het hele land, stopt de Consumentenbond op 1 januari 2002 met het gratis Webtrader- logo. Een certificaat dat dient als bewijs dat de betreffende website voldoet aan kwaliteits eisen (betrouwbaarheid en eerlijke betalingswijze).Het al ternatief dat de bond aan de ge certificeerde sites biedt, kost 2000 gulden. En dat maakt de ondernemers niet blij. Koude kerkenaar John Janssen onder nam actie en is van plan een veel goedkoper alternatief te bieden. Janssen, eigenaar van www- .handwerk.nl, was woedend toen hij woensdagavond uit een e-mail vernam dat de Consu mentenbond zijn Webtrader-lo- go onverwacht stop wil zetten. Sinds anderhalf jaar doet de ondernemer van De Handwerk- shop zijn handel deels via inter net. Dat levert hem vijftiendui zend gulden omzet per jaar op. Sinds twee maanden beschikt zijn website over het internet keurmerk. Het kostte Janssen twee maan den om de Consumentenbond er van te overtuigen dat zijn be drijf het keurmerk waard was. Toen woensdagavond bekend werd dat het keurmerk in zijn huidige vorm verdwijnt, onder nam de Koudekerkenaar direct actie. Temeer daar hij het alter natief dat de bond hem bood veel te duur vond. ,,Ik las op in ternet dat de Consumenten bond het logo eind dit jaar wil uitbesteden aan thuiswinkel- door Inge Heuff ZIERIKZEE - De enige mosterdmakerij van Zeeland, d'Hooge Molen in Zierikzee, staat voor een flinke taak. Onlangs werd in Zeeuws-Vlaanderen anderhalve hectare mosterdzaad voor de consumptie geoogst onder de vlag van de Coöperatie Zeeuwse Vlegel. Als de kwaliteit goed genoeg is, zou de mosterdmakerij zijn productie eventueel kunnen verdubbelen om naast het eigen merk ook zo'n tienduizend potjes Zeeuwse- Vlegelmosterd te maken. De mosterdmakerij van Nel en Jaap Struijk uit Zierikzee is voortgekomen uit een uit de hand gelopen hobby. In vijf jaar heeft het echtpaar een flinke vaste klantenkring op gebouwd. Met slechts wat eenvoudige keu kenapparaten, mosterdzaad, azijn, kruiden en specerijen wordt de mosterd gemaakt. Nel Struijk: ,,Het zaad koop ik in bij een handelaar. Dat is Nederlands zaad maar niet uit Zeeland. Daarom vind ik het leuk dat er'in Zeeuws-Vlaanderen op milieu vriendelijke wijze consumptiezaad is ge oogst en wil ik dat graag afnemen. Zo wordt onze mosterd nog Zeeuwser." Al in het voorjaar was Struijk gevraagd door de Coöperatie Zeeuwse Vlegel of zij zaad wilde afnemen. Ook werd geïnfor meerd of de mosterdmaakster haar produc tie eventueel wat kon verhogen met potjes Zeeuwse-Vlegelmosterd. ,,Ik weet nog niet om hoeveel potten het zou gaan", zegt Struijk. „Maar ik kan met mijn beperkte middelen niet zomaar een enorme hoeveel heid mosterd maken. Bovendien heeft mos terd een rij pingstij d dus duurt het echt nog even voordat de eerste potten bij de mensen op tafel staan." Eind volgende week krijgt de mosterdmaakster de eerste proefzakjes met het bruine en gele mosterdzaad. „Ik ga dan direct aan de slag en over een paar we ken weten we meer. Afhankelijk van de kwaliteit kunnen we dan verder praten over een eventuele productie." Ook voor de Coöperatie Zeeuwse Vlegel is mosterd van het eigen zaad een product dat zich nog moet bewijzenWe willen in eerste instantie uitgaan van zo'n tienduizend pot ten", meent coöperatievoorzitter Emiel van de Vijver. „Als het aanslaat dan kunnen we altijd nog uitbreiden.Voor de marketing en ontwikkeling van de mosterd ontvangt de Zeeuwse Vlegel het eerste jaar subsidie van de provincie. .org. Niemand wist dat de bond voornemens was het logo af te stoten." De bond verzuimde bovendien te vermelden dat dit de keur merkgebruikers minimaal tweeduizend gulden zou kosten „Wanneer kleine winkeltjes dat niet op kunnen hoesten, vallen ze buiten de boot. Janssen stuurde alle 204 keur merkdragers een mail. Daarin bood hij een nog te ontwikkelen alternatief aan. Met een maxi male kostprijs van 350 gulden per jaar. Inmiddels ontving hij 44 reacties, waarvan 35 toezeg gen zeggen zeker van het alter natief gebruik te zullen gaan maken. Discussie De Consumentenbond begon in november 1999 met de Web tra der. Het doel was de discussie over consumentenbescherming op internet aan te wakkeren. Wetgeving en een onafhankelij ke geschillencommissie hebben het huidige keurmerk overbo dig gemaakt. Een woordvoerder van de Consumentenbond erkent de nadelen hiervan voor de kleine internetwinkels. Dat het alter natieve keurmerk maar 350 gul den per jaar kost, lijkt hem stug. „Je hebt juristen nodig en je moet het keurmerk in stand houden." Ook geeft hij toe dat cle maatre gel ondernemers nogal rauw op het dak valt, „We konden het niet eerder bekend maken, om dat we nog in onderhandeling waren met thuiswinkel.org en er nog maar sinds kort met elkaar uitzijn." door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Mannen kunnen een belangrijke bij drage leveren aan de na schoolse opvang van kinderen. Dat zegt Marcel van den Elzen, medewerker van de Stichting Kinderopvang Walcheren in Middelburg. Hij merkt dat kinderen een soort vaderfi guur in hem zien als ze die thuis moeten missen. De kinderopvang staat vanaf maandag 17 september cen traal tijdens de landelijke Week van de Kinderopvang. De Walcherse stichting vult die week op eigen wijze in met tal van activiteiten. De lande lijke actie is een initiatief van de wervingscampagne De Kinderopvang en het Net werkbureau Uitbreiding Kin deropvang. Het doel is de op vang van kinderen een week lang extra onder de aandacht te brengen. Daarnaast hopen ze meer personeel te werven. Bij de Stichting Kinderopvang Walcheren werken slechts vijf mannen en 205 vrouwen. „Ik wil meer mannen in de kinder opvang zien", zegt Van den El zen. „Ik merk zelf dat kinderen van gescheiden ouders, die bij hem moeder wonen, baat heb ben bij een man. Je vervult een gedeelte van de vaderrol. Bo vendien haal ik zelf veel vol doening uit het werken met kinderen. In het HOP-huis (Huis Opvang Project) waar ik werk, komen de kinderen rond drie uur binnen. Als begeleider, heb ik de kans om ze na school- tijd extra te stimuleren in het schilderen en knutselen, juist als ze daar geen zin in hebben. Achteraf vinden ze het vaak Marcel van den Elzen, medewerker van de Stichting Kinderopvang Walcheren in Middelburg, denkt dat mannen een bijdrage kunnen leveren aan naschoolse opvang. foto Ruben Oreel toch leuk. Zo leren ze wat ze kunnen en wat ze leuk vin den." .Het tekort aan personeel wijt Van den Elzen onder meer aan het relatief lage loon. Daar naast is het hebben van geduld een vereiste. „Soms zeggen buitenstaanders als ik ergens op bezoek ben, dat ik zoveel geduld heb met de kinderen. Op zo'n moment speel ik dat ik geduld heb. Natuurlijk halen ze bij mij ook wel eens het bloed onder mijn nagels van daan. Het is de kunst om toch rustig te blijven. Ik hoor vaak dat mensen het niet zien zitten in de kinderopvang te werken, omdat ze zelf kinderen heb ben. Ze willen clan niet nog eens een hele dag tussen kin deren van andere mensen zit ten. Ik werk op mbo-niveau. Vaak zien studenten Sociaal Pedagogisch Werk hun oplei ding als opstapje naar het hbo. Daardoor ontstaat er een te kort aan medewerkers op dit niveau. We hopen dat tekort door deze dag op te vullen." Van den Elzen is samen met Marcel Wilke deze week am- bassadeür voor de kinderop vang op Walchei-en. Dat bete kent dat ze zich extra inzetten om mensen te motiveren voor een baan in de kinderopvang. ,Het is de bedoeling dat ik ook na deze week actief bezig blijf met het ambassadeurschap. Ik weet alleen nog niet hoe ik dat ga invullen", vertelt Van den Elzen. De landelijke actie bestaat uit een aantai themadagen. „Wij vullen die dagen op onze ma nier in met activiteiten voor de leiders en studenten Sociaal Pedagogisch Werk. Op vrij dagmiddag 21 september zet het HOP-huis in Middelburg vanaf half twee de deuren open voor publiek. Het huis voor de naschoolse opvang is te vinden aan de Baljuwlaan 29. COR DE JONGE Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Uit het enigszins kortzichtige artikel over Jomanda (PZC, 6-9) proef ik voornamelijk sensatie zucht. Het alternatieve circuit wordt moeiteloos over één kam geschoren. Bovendien worden de mensen die zich hiertoe wen den, afgeschilderd als psychisch zeer labiel. Er schijnt maar één weg te zijn naar genezing en die ligt bij de reguliere artsen. Maar hoeveel medische fouten wor den er door deze gevestigde macht gemaakt? Soms met do delijke afloop. En hoeveel daar van verschijnen er in de media? Daar horen wij weinig over. Als er een link gelegd kan wor den met het alternatieve circuit, is de media er als de kippen bij om een beschuldigende vinger uit te steken. De heer Schreu- ders heeft het over 'als bewezen kan worden dat alternatieve therapeuten Silvia Millecam feitelijk psychisch in hun macht hadden.Het is juist mijn erva ring dat de reguliere geneeskun de een aanzienlijke en onbe sproken psychische macht kan hebben op 'patiënten'. Helaas zijn er in het alternatieve circuit ook beunhazen. Het kaf tussen het koren. Maar hoe scheiden we het kaf van de therapeuten die werkelijk iets goeds doen? Misschien pas als de alternatie ve geneeskunde net zo serieus genomen wordt als de reguliere geneeskunde. Samenwerking tussen deze twee zou de fysieke en geestelijke gezondheid van ons allen zeer ten goede komen. Ik weet niet wat Jomanda wer kelijk tegen Silvia Millecam heeft gezegd. Ik weet echter wel dat Jomanda altijd zegt dat art sen nooit buitengesloten mogen worden. Karina. Slik Poelendaeleweg 33 Middelburg In de PZC van 5 september geeft boom- en houtdeskundige P. Fraanje zijn mening over het kapbeleid van het waterschap Zeeuwse Eilanden. De ver keersveiligheid acht hij geen valide excuus voor het massaal kappen van bomen die langs de kant van de weg staan. Er zijn heel wat mensen om het leven gekomen door deze prachtige bomen, zo ook afgelopen zomer weer. In heel Zeeland is haast geen boom te vinden, echter wel langs autowegen. Dit is niet meer van deze tijd, onaccepta bel. Daarom, aan het water schap Zeeuwse Eilanden en an dere wegbeheerders; kappen die bomen en plant er op een plaats waar iedereen ervan kan genie ten, zonder dat ze een gevaar zijn voor het verkeer. Ad Wisse, Kloetingseweg 10, Goes. Hopelijk is er nog iets te doen te gen het 'ontgroenen' van Wal cheren (PZC 5-9). Als we op Walcheren fietsen en een weg getje tegenkomen waarlangs nog veel struiken en bomen staan, dan zeggen we tegen el kaar: "We zullen het waterschap maar eens bellen dat ze het hier vergeten zijn te kappen.", of: "Wat mooi is het hier, het water schap zal hier wel gauw komen kappen." Zijn we ergens anders in Neder land of in het buitenland in een fraai landschap met 'hinderlijk' veel bossen/bomen, dan zeggen we: "Hier zouden ze het water- schap Zeeuwse Eilanden eens op los moeten laten." S. P. van der Zee, Spanjaardstraat 46, Middelburg. Ik mis wat in het verhaal over de boeren bij Knokke (PZC 4-9) die het zo moeilijk hebben. Die kla gende villabewoners zullen heus wel brood en zuivelpro ducten kopen, En waar komt dat vandaan? Van. de boeren toch? Nu pesten ze de boeren met hun geklaag. Houdt dat be roep alsjeblieft in ere, want an ders hebben we toch weinig te eten. Ophouden met zeuren en laat de boeren maar dorsen. J. S. Slingerland-Memelink, Valerius straat 1, In de PZC van 4 september las ik het verhaal van de familie van Gerrit-Jan Heijn, die ongeveer 13 jaar geleden werd vermoord door Ferdi E. E. werd veroor deeld tot 20 jaar gevangenis straf. Hij werd na 13 jaarvrijge-' laten. Vervolgens kreeg hij een bonus van ƒ700.000,- wegens achterstallige WAO Ik vraag me af of justitie het niet te veel op neemt voor misdadigers in plaats van voor de slachtoffers. Die indruk wordt in ieder geval gewekt. En dat is natuurlijk welkom bij criminelen. Het zal allemaal wel volgens de regels zijn, maar het druist in tegen de meest primitieve beginselen van de moraal. Gelukkig is er thans een wet waardoor dit niet meer mogelijk is. F. M. Geluk, Grenadier Wissestraat 1, Grijpskerke. Met stijgende verontwaardi ging heb ik gelezen dat het orga nisatiecomité dat de Tour de France naar Zeeland moet ha len een donatie ontvangt van maar liefst een half miljoen gul den (PZC, 31-8). De voormalige directeur van Delta Nuts (een wielerliefhebber pur sang) zal hier beslist wel een bestemming voor weten te vindenTe denken valt aan te organiseren snoep reisjes voor het hele comité, uit gebreide diners. Het geld kan trouwens toch niet op bij Delta Nuts. Elk jaar ontvangt de Delta Profronde nog steeds een be drag van honderdduizend gul den. Toen de voormalige dii'ec- teur afscheid nam, beloonde hij zijn personeel met een gift van duizend gulden perpersoon. Daarbij komt dan nog de pure- volksverlakkerij wat betreft de groene stroom, die voor slechts vijf procent van het totale stroomgebruik geleverd kan worden aan de kleinverbruiker en het plaatje wat betreft Delta Nuts is compleet. Geen wonder dat de tarieven voor de klein- vei'bruikers in januari 2001 fors omhoog zijn gegaan. Als het be drijf op dezelfde voet blijft doorgaan, zullen de kleinver bruikers ook in de toekomst re kening moeten houden met een verhoging van de tarieven voor de levering van één van onze primaire levensbehoeften. Het ware beter dat Delta Nuts eens vooruitblikt (regeren is immers vooruitzien) en een soberder be leid gaat voeren, mede gelet op het feit, dat een economische re cessie zich in de Verenigde Sta ten zich reeds aankondigt en ook niet aan de deur van Europa zal voorbijgaan, zodat de tarie ven in de toekomst op hetzelfde peil of zelfs iets lager kunnen worden vastgesteld. W. PSteketee, Ramstraat 10 Middelburg Oranje moet zich schamen en de pers moet zich ook schamen. Het is allemaal oranje, oranje. Tachtig keer herhalen. Maar er werd wel een gehandicapte man uit Yerseke Nederlands kampi oen boogschieten. Geen TV- programma waar ik het gezien heb, ook geen herhalingen. Wel een miezerig stukje in de krant (PZC 6-9). Het was beter het handboogschieten te sponso ren. Nee, het geld moet naar de miljoenensport voetbal. Jet van Stel-Korstanje, Nieuwendijk 7, Wemeldinge. Lang leve het gedoogbeleid van de gemeente Goes. Als be stuurslid van een jongerenver eniging op Schouwen-Duive- land heb ik ruime ervaring met het organiseren van grote fees ten. Voor cjeze feesten worden ruim van te voren vergunningen aangevraagd. Wij voldoen dan ook altijd aan de eisen die de overheden zoals gemeente, hulpdiensten, keuringsdienst van waren en verzekerings maatschappijen aan ons stellen. De rommel die tijdens onze fees ten ontstaat ruimen wij zelf op, dit wordt netjes bij het inzamel punt van het OLAS gebracht. Dit is iets heel anders dan oprui men zoals housers dat doen; cre- eren van een tijdelijke vuilnis belt in een groenstrook. Onze feesten worden geheel subsidie loos gerealiseerd, wel werden we dit jaar op een boete getrak teerd omdat er een reclamebord langs een doorgaande weg bui ten de bebouwde kom stond. In tegenstelling tot één of andere 'underground ravers' organisa tie die door middel van internet sites en sms beri chten dergelij ke party's oi'ganiseert zijn wij na melijk wel traceerbaar. In Zee land kent men in diverse plaat sen een zero tolerance beleid om onder andere wildplassen, ver storen van de openbare orde en wildkamperen tegen te gaan. Wat men met suikerschepjes er uit haalt door bekeuren van plaatselijke individuen, gooit men nu met vrachtwagencom binaties tegelijk terug door een grote groep hun gang te laten gaan. We worden op onze ver antwoordelijkheid gewezen door de reclamefilms van SIRE over hoe het moet; de maat schappij dat ben jij. In deze films zien we voorbeelden van voorbeeldige burgers, wanneer krijgen we nu voorbeelden van voorbeeldige wetshandhavers? Wim de Rijke, Ring 25, Ouwerkerk. foto PieterHonhoff Nel Struijk van d'Hooge Molen overweegt zo'n tienduizend potjes Zeeuwse Vlegel mosterd te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 71