Coöperaties uitweg voor boeren PZC ROC Westerschelde presteert prima PZC VNO-NCW wil één miljard extra voor beroepsonderwijs Boek over Biervliet Voormalig dominee Terneuzen viert 65-jarig jubileum landbouwplan voor agrariërs Land van Hulst hamert op samenwerking 13 Baggeren binnenvest dure klus Automobilist vlucht na aanrijding Beschonken bestuurders Monumentendag in Antwerpen Crisis dreigt in garnalenvisserij Deel binnenstad Hulst afgesloten Luchtmachtkapel speelt in Hulst ...Het hoogste punt is bereikt!... zaterdag 8 september 2001 Dit is de grootste boerenergernis, kwam naar voren uit de enquête die ten grondslag lag aan het landbouwontwikkelingsplan: groepen ganzen, die jaarlijks veel vraatschade aanrichten. foto Charles Strijd ÜTlfe ¥¥7 a 1111 A A breid doorgelicht. Beoordeeld «nnppl pri nnlpirliriCTpri Hp pya- HULST - De extra kosten voor het verwijderen en storten van meer, sterker vervuilde bagger uit de Hulster Binnenvest kost 1.271.000 gulden, waarvan de gemeente Hulst zo'n 232.000 gulden vóórhaar rekening moet nemen. De kosten komen bo venop het bedrag van ruim zestien miljoen, waarvan Hulst ruim anderhalf miljoen moest betalen, die voor de schoon- maakoperatie was geraamd. De extra werkzaamheden vonden plaats omdat er na de vondst van een aantal granaten rekening gehouden moest worden met ontploffingsgevaar, zodat een speciaal bedrijf moest worden ingeschakeld. Daarnaast was een deel van het bodemslib ernstiger verontreinigd dan eerder verwacht. VOGELWAARDE - De politie hield donderdagavond op Rijksweg 61 nabij Vogelwaarde een 28-jarige automobilist uit de gemeente Hontenisse aan, die eerder die avond in Terneu- zen een voetganger had aangereden en vervolgens het haze- padhadgekozen. Getuigen, die hadden gezien hoe de man een 22-jarige voetganger uit het Belgische Waterloo aanreed op de Westkolkstraat in Terneuzen, hadden het kenteken van de auto genoteerd. De politie wist hem te achterhalen. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt wegens het doorrijden na een ongeval. De auto van de man, die niet APK-gekeurd bleek, werd in beslaggenomen. De 22-jarige Belg liep bij de aanrijding een enkelbreuk op en moest worden overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. SLUIS - De politie in Zeeuws-Vlaanderen hield in de nacht van donderdag op vrijdag twee automobilisten aan wegens het rijden onder invloed. Op de Heilleweg bij Sluis betrapte de poiitie een 58-jarige Belg. Uit de ademanalyse bleek dat de man vier maal de toegestane waarde alcohol in zijn bloed had. De man kon zijn rijbewijs inleveren en mag zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. Een 25-jarige Fransman werd aangehouden in Handelspoort bij Terneuzen. De Frans man bleek bijna drie maal de toegestane waarde alcohol in zijn bloed te hebben. Een rijbewijs, dat de politie in beslag wilde nemen, kon de man niet tonen. Ook kreeg hij nog een boete voor gebreken aan zijn auto. ANTWERPEN - Het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen neemt morgen deel aan de Open Monumentendag. Toeristen kunnen op eigen initiatief een route volgen door de oude ha ven of deze wandelen onder begeleiding van een gids. De rou te leidt onder meer langs pakhuizen, oude walkranen, bin nenschepen, bruggen en afdaken. De route is af te halen in het havenhuis aan de Entepotkaai, wandelingen vertrekken om 10.00,11.00,13.00 en 16.00 uur. Op de linkeroeverkan onder meer de Kallo-sluis bezocht worden. COLIJNSPLAAT - De Nederlandse Vissersbond vreest een crisis in de garnalenvisserij, omdat de producentenorganisa tie (po) van vissers in het Noord-Hollandse Wieringen afspra ken over beperking van de aanvoer van garnalen niet wil na komen. De Wieringers willen vanaf maandag 3500 kilo per week gaan aanvoeren, terwijl landelijk is afgesproken dat op 2500 kilo garnalen per schip te houden. Anders dreigt er onherroepelijk een overvoering van de markt, aldus de Vissersbond, en dus lage kiloprijzen. Vangsten in Duitsland en Denemarken trek ken bovendien aan. HnorConny van Gremberghe HULST - Boeren in het Land van Hulst kunnen door veel nauwer met elkaar samen te werken hun bedrijfsvoering veilig stellen. In het landbouw ontwikkelingsplan van de plaatselijke afdeling van de ZLTO, dat gisteren werd over handigd aan gedeputeerde A. Poppelaars, wordt gepleit voor modernisering van coöpe raties. Door het gezamenlijk inkopen van kunstmest, zaai- en plant goed en gewasbeschermings middelen, verzekeringen, hypo theken en diensten, maar ook het verkopen van producten, kunnen de boeren in het Hulster buitengebied aanmerkelijke (fi nanciële) voordelen behalen en zo hun vermogen opkrikken. De werkgroepen die het plan heb ben gemaakt, stellen dan ook voor zo snel mogelijk een in- en verkooporganisatie op lokaal niveau op te richten. Verdere sa menwerkingsvormen moeten op korte termijn in beeld wor den gebracht, ondermeer op het gebied van bedrijfsvoering en organisatie. Met de boerenstand in Oost- Zeeuws-Vlaanderen gaat het niet echt goed. De problemen in de sector laten him sporen na. Daarbij komt nog dat veel boe ren redelijk op leeftijd zijn (ge middeld vijftig jaar) en weinig- zekerheid hebben over de be drijfsopvolging. In Hulst zijn de bedrijven gemiddeld 47 hectare groot. De laatste jaren is er een door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Regionaal Opleidingencentrum (ROC) Westerschelde levert prima on derwijs af en is organisatorisch goed op orde. De onderwijsin spectie beoordeelt het opereren van de Zeeuws-Vlaamse onder wijsinstelling - het kleinste ROC in den lande - op allé on derdelen als 'sterk'. Dit blijkt uit het kwaliteitszorgverslag van de inspectie over 2001. „Op deze beoordeling zijn we heel trots. We komen eruit als het beste ROC in Nederland en door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - In zijn woon plaats Drachten heeft Jan Scholten, oud-dominee van de Nederlands-hervormde kerk in Terneuzen, deze week zijn 65- jarig ambtsjubileum gevierd. Hoewel hij al heel wat jaren weg is uit Terneuzen, is Scholten (92) in Zeeuws-Vlaanderen nog al tijd bekend vanwege zijn inzet voor de Goede Herderkerk en de Grote Kerk in Terneuzen. Scholten kwam in 1947 naar Terneuzen, waar hij tot zijn emeritaat op zijn 65e met zijn gezin bleef wonenD e predikant was betrokken bij de restauratie van de kerk in de Noordstraat en richtte mede het bejaardenhuis Schelde-Oord aan de Emma- straat op. Ook stond hij aan de wieg van het Buitengewoon La ger Onderwijs, de vroegere zmlk-school, en het Christelijk Verenigd Onderwijs. Scholten zat verder in de Provinciale REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F, M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tendens naar schaalvergroting. Steeds meer kleinere bedrijven verdwijnen of kwijnen. Volgens voorzitter E. de Decke- re van ZLTO-Hulst is de vermo genspositie van veel boeren de laatste jaren erg verslechterd. Het feit dat in het Land van Hulst veel boeren geen eigenaar maar pachter zijn, maakt alles nog eens extra moeilijk. Als vanouds is zestig procent van de landerijen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen bezit van Belgische dat zeg't toch wat. Voor ons bete kent het tevens een waarborg voor de toekomst", reageert voorzitter A. Huijsmans van het bestuurscollege van het Terneu- zense ROC. Volgens Huijsmans is de erg positieve beoordeling- van de onderwijsinspectie voor al te danken aan cle kleinscha ligheid van het instituut, de kwaliteit van de opleidingen en het feit dat het ROC in Zeeuws- Vlaanderen georganiseerd is in Kerkvergadering en gaf les op de vroeg me huishoudschool De Leeuwtjes en de UTS. Volgens zijn dochter H. Schol ten was hij een zeer toegewijd, mild predikant, die als zeer vriendelijk te boek stond. Plij onderhield goede contacten met- zijn katholieke collega's, de ka pelaan en de pastoor. Voor die tijd was hij heel vooruitstre vend. Gemengde huwelijken waren voor hem geen probleem Ook zijn vrouw IJtje Scholten was geliefd in Terneuzen. Zij ving de mensen op en was actief in de samenleving'. Kapsalon Dat de Grote Kerk in Terneuzen inmiddels is afgestoten, be treurt hij. Een dominee wil na tuurlijk niets liever dan dat bij vieringen de kerk vol zit, geeft zijn dochter aan. In mei van dit jaar bezocht hij cle stad om met eigen ogen te aanschouwen dat de kerk nu expositieruimte is en er in zijn woning aan de Kers straat een kapsalon zit. Het jubileum in Friesland, waar het echtpaar na het emeritaat naar toe ging, is gisteren be scheiden gevierd. Felicitaties waren er onder meer van burge meester R. Barbé en oud-burge meester van Terneuzen en oud commissaris van de koningin H. Rijkstra. grootgrondbezitters. „Als land bouworganisatie vinden we dat er snel iets moet gebeuren. De mogelijkheden hebben we op een rij gezet en er is- naar onze mening - een reeks zaken die de moeite van het onderzoeken waard zijn. Ik denk dan bijvoor beeld aan het verruimen van af zetmogelijkheden in België. Onze leden vinden dat de afzet mogelijkheden over cle grens eens nader in kaart moeten wor den gebracht. Dat is nog nooit vrij kleine teams, die zorg kun nen dragen voor een intensieve begeleiding van de cursisten. F usiebesprekingen Hoewel er in bestuurlijke krin gen gevreesd wordt voor de toe komst van het Terneuzense instituut -- de komst van een Westerscheldetunnel zou een fusie met het ROC Zeeland wel eens kunnen versnellen - stelt Huijsmans met nadruk dat fu- door Barend Pelgrim BIERVLIET - Voor de onweten de passant lijkt het een dorp als elk ander. In Biervliet staat wel iswaar een leuke molen, en hier en daar zijn er wat aardige pan den te vinden, maar de doorsnee dagjestoerist zal niet meteen hartkloppingen krijgen bij het horen van de naam van dit stad je. Toch bulkt Biervliet van de bezienswaardigheden en ver wijzingen naar een roemrijk verleden. „Wij zijn de parel in de schelp die de gemeente Terneu zen is." In de Hervormde Kerk van Bier vliet werd gisteren het boek De Kerkramen van Biervliet ten doop gehouden. Het plaatselij ke godshuis vormt het bewijs dat, voor wie bereid is zich er enigszins in te verdiepen, er in het pittoreske dorpje een schat aan historie te zien en te vinden is. De stichting Behoud Monu menten Biervliet wil van de kerkvensters een heuse speer punt maken in de promotie van hun stadje. Getuige het boek van de hand van auteur Rinus Willemsen een terechte keuze, want Biervliet is meer dan alleen het geboorte dorp van de befaamde Willem Beukelsz, de uitvinder van het haringkaken. De oostzij cle van de Hervormde Kerk herbergt namelijk drie unieke glas-in- loodramen, die gedrieën een unieke collectie vormen qua vormgeving en authenticiteit. De kerk werd pal na de Tachtig- eerder gebeurd." Het plan pleit ook voor de aanleg van zoetwa- terbassins, het toestaan van kleinschalige niet-agrarische activiteiten op de boerderijen (verblijfstoerisme), het opstel len van een agrarisch natuurbe- heerplan voor de gemeente Hulst, het instellen van een ge meentelijk landbouwloket en een nader onderzoek naar mo gelijkheden om met biologische teelten te beginnen, het initië ren van een windenergieproject siebesprekingen 'absoluut niet aan de orde zijn'. „Mensen pra ten zoveel, maar ons voortbe staan staat niet ter discussie. Integendeel. Deze rapportage betekent voor ons juist clat we op dezelfde voet verder moeten gaan. Wel spreken we met het ROC Zeeland over zaken die in eikaars voordeel kunnen zijn. Bijvoorbeeld het afstemmen van opleidingen. Als het ROC Zeeland om maar eens wat te jarige Oorlog opgetrokken en om het pand gepaste luister mee te geven, schonken de Staten van Zeeland, de Staten-Gene- raal en de magistratuur van Biei-vliet in 1660 ieder een ge brandschilderd venster. De drie ramen zijn alle van de in de Melopolder bij Graauw en het opzetten van een proefpro ject voor het bewerken en ver werken van (droge) mest. Wildschade De boeren die voor het land- bouwontwikkelingsplan zijn geënqueteerd, willen vooral ook dat er snel iets wordt gedaan aan de grootste boerenergernis: de gewasschade door ganzen. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn bij wijze van proef twee gebie- noemen begint met een oplei ding voor stewardess, dan moe ten wij dat niet doen. De spoe ling in Zeeland is voor dat soort opleidingen gewoonweg te dun. Samen met het ROC Zeeland moeten we wel proberen om de aansluiting van onze opleidin gen - op MBO-niveau - op die van het HBO te verbeteren", be nadrukt Huijsmans. De onderwijsinspectie heeft de Terneuzense instelling uitge- hand van de in die tijd befaamde schilder en glazenier Cornelis van Berlaer. Het linkerraam is misschien wel het fraaiste van de drie vensters. Dit Zeelandi- araam, een cadeau van de Sta ten van Zeeland, draagt in zich het wapen van Zeeland, met daarnaast nog enkele familie wapens, speelse elementen en twee vrouwenfiguren. Het Oranjeraam, in het midden van de kerk, toont onder meer een klein portret van vermoedelijk Willem III, het familiewapen van cle Stuai-ts, en als meest op vallende beeltenis de Hollandse Maagd als zinnebeeld voor de Republiek. Het derde raam, het Biervlietraam, vormt een ode aan Willem Beukelsz en toont verder het wapen van cle stad, het familiewapen van Francois Ritsaert (bouwer van de kerk) en de plaatselijke magistratuur uit de jaren 1660. Meer aandacht De leclen van de Stichting Be houd Monumenten Biervliet vinden clat hun woonplaats - op grond alle aanwezige curiosa - meer aandacht verdiend. Het fraaie boekje over de kerkra men vormt hiertoe een eerste aanzet. De opbrengst van het werk komt ten goede aan de in grijpende restauratie van de Hervormde Kerk, die volgend jaar zal beginnen. Want de noodreparaties in de gewelven den aangewezen, waar ganzen vrijelijk kunnen fourageren, namelijk bij de Vogel en in de Louisapolder. De ganzen laten zich niet sturen naar die twee re- servaatsgebieden, met als ge volg dat ze overal neerstrijken. Van de tachtig ondernemers die zijn ondervraagd, noemen er 71 cle wildschade het grootste knelpunt in de dagelijkse be drijfsvoering. Ze hameren dan ook op een herziening van het ganzenbeheer. breicl doorgelicht. Beoordeeld werden de organisatie van het ROC, de kwalificering van per soneel en opleidingen, de exa menrendementen, de doorstro ming intern en naa? andere opleidingen, de toegankelijk heid van opleidingen voor ver schillende doelgroepen, de be roepskeuzevoorlichting en het werk van de tien onderwijs- teams. Op vrijwel alle punten worden de geleverde prestaties als sterk beoordeeld. Alleen de kwalificering van de teams pro cestechniek en scholing anders taligen is weliswaar goed, maar kan nog iets beter. ten spijt, een grondig herstel is hard nodig. De bonte knaagke- ver heeft lelijk huisgehouden en door de werking van weer en wind is het gebouw volledig uit het lood geslagen. Van de voor het herstel benodigde 2,1 mil joen gulden is nog 100.000 gul den nodig. In het komende jaar zal de Stichting via acties dit bedrag bijeen gaan brengen. HULST - Het Cornelis de Vos- plein in Hulst is maandag en dinsdag afgesloten voor het ver keer. Dit heeft onder meer te maken met de verplaatsing van de markt in verband met het Festival Zeeuws-Vlaanderen. Een deel van de markt wordt maandag verplaatst, omdat op cle Grote Markt tot en met 10 september een Vlaamse spiegel tent staat voor het festival dat gisteravond begon. Ook dins dag 11 september is het deel van het plein voor cle basiliek nog niet begaanbaar. Een bouw- kraan hijst clan bouwmateria len voor een opknapbeurt de to ren op. Het verkeer kan naar verwachting dinsdag vanaf on geveer 15.00 uur weer over het Cornelis de Vosplein rijden. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Werkgevers vereniging VNO-NCW wil dat het volgende kabinet één mil jard gulden extra uittrekt voor het beroepsonderwijs. Het geld is volgens de werkgevers nodig om achterstallig onderhoud weg te werken en te zorgen voor een betere doorstroming en een hoger rendement. Alleen dan kan Nederland volgens VNO- NCW in 2010 behoren tot de best presterende landen van de we reld, een doelstelling die het huidige kabinet heeft gesteld. Secretaris onderwijs Ch. Reni- que van VNO-NCW zei dat gis termiddag tijdens de opening van het nieuwe Hogeschooljaar 2001-2002. De oproep aan het kabinet staat volgens hem in een notitie die binnenkort uitkomt. De extra impuls is volgens hem broodnodig, ondanks de 500 miljoen gulden die het huidige kabinet al heeft toegezegd. „De 200 miljoen voor 2001 en de 300 miljoen gulden extra die het ka binet vanaf 2002 in het beroeps onderwijs steekt, zijn een eerste stap", benadrukte Renique. Het geld moet onder meer naar het verbeteren van de huisves ting van scholen, betere compu ters en netwerken. Ook moeten de lessen beter worden (bijvoor beeld door de invoering van project- en probleemgestuurd onderwijs) en moet er meer sa- menwerldng komen tussen scholen en bedrijfsleven. Een derde prioriteit zou volgens de werkgevers moeten zijn de doorstroom van het beroepson derwijs te verbeteren. Ofwel: hou het vmbo voldoende prak tijkgericht en leidt mbo-gedi- plomeerden zo op dat ze zowel kunnen doorstromen naar het •hbo als dat ze kunnen functio neren als zelfstandig vakman. Dialoog De secretaris onderwijs van het VNO-NCW onderstreepte dat het niet zo kan zijn dat de enige puls voor het beroepsonderwijs vanuit de overheid komt. Scho len moeten volgens hem ook meer een dialoog aangaan met het regionale bedrijfsleven. „Hogescholen maken nog wel eens de fout dat ze extra geld vragen voor gewone zaken, zoals een rekening voor de sta gebegeleiding. Dat wijzen we volstrekt af. Iets anders is dat hogescholen meer gaan samen werken met het bedrijfsleven, bijvoorbeeld cloor kennis uit te wisselen." Steun Vice-voorzitter K. Roozemond van de FNV ondersteunde de oproep voor meer gelei van harte. „Als er iets is waar werkgevers- en werknemersor ganisaties nauwelijks ruzie over maken, dan is het het beroeps onderwijs. Het is nu de hoogste ti] d om daarin te investerenD at geld is absoluut noodzakelijk willen we in Nederland de wel vaart en het welzijn zo hoog mo gelijk houden en die voor een zo groot mogelijke groep mensen zeker kunnen stellen. We zullen een kenniseconomie moeten ontwikkelen en ervoor moeten zorgen dat toekomstige werk nemers, mensen die al werken, maar ook herintreders cle moge lijkheid hebben om zich hun he le leven lang verder kunnen ont wikkelen. Anders komt er van die mooie ambities van het ka binet om het beste jongetje van de klas te worden, niets te recht." Voorzitter L. Labruyère van het college van bestuur van de Ho geschool Zeeland opende het nieuwe studiejaar officieel. In zijn toespraak gaf hij aan dat de Hogeschool Zeeland al een goe de dialoog voert met het regio naal bedrijfsleven. „Het is niet voor niets dat die Zeeuwse werkwijze als voorbeeld gaat dienen voor andere regio's in Nederland," HULST - De Luchtmachtkapel verzorgt vrijdag 21 september een concert in Hulst. Het optre den vindt plaats in het kader van de viering van het 200-jari- ge bestaan van de Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst. Tij dens het concert treedt als so list op oud-Hulstenaar Edwin de Nijs op eufonium, die al jaren deel uitmaakt van de Lucht machtkapel, maar zijn voorop leiding genoot hij bij de harmo nie. De Luchtmachtkapel brengt een gevarieerd programma ten gehore, van dixielandnummers tot marsen. Het concert in ge meenschapscentrum Den Dul- laert begint om 20.00 uur. (Advertentie) (Nog 18 weken...) K. Kostense (links) overhandigde het boekje namens de stichting. Behoud Monumenten Biervliet aan burgemeester Barbé van Terneuzen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69