Waterfront nog niet afgeschreven Agrariërs op barricade tegen het boertje pesten 11 Hulster eetcafé wil deur zo snel mogelijk openen 13 25 Grafschennis in Ovezande Rutten geeft tips voor bezoek Maxima en Willem-Alexander Agenda Aannemer gelooft in project Vrachtschip in nood voor Schouwen Koewachtenaar bedenkt simpele gemeentenamen Zllf 2001 Weerbericht dwingt ZNF tot afgelasten voorstellingen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 zeeuwse almanak Stoer OVEZANDE - Op de rooms-katholieke be graafplaats van Ovezande is de afgelopen da- gen een tiental graven vernield. De vernielin gen variëren van kapotgeslagen beeldjes tot een omgeduwd kruis. Wanneer de schennis precies heeft plaatsgevonden, weet de politie niet. Een verband met de omvangrijke graf schennis in 's-Heerenhoek, afgelopen juni, wordt voorlopig niet gelegd. foto Dirk-Jan Gjeltema ZEEUWS-VLAANDEREN door René Hoonhorst MIDDELBURG - Terneuzenaar J. Gajewski hoopt volgende week eetcafé De Kronkel in de Grote Bagijnestraat in Hulst te kunnen openen. Hij verzocht de bestuursrechter in Middelburg gisteren om een voorlopige voorziening, omdat de gemeen te Hulst hem vorige maand een exploitatievergunning weiger de. Burgemeester A. Kessen wei gert de vergunning te verstrek ken, omdat de woon- en leefsituatie in de Grote Bagijne straat, waar zo'n veertig gezin nen wonen, zou worden aange tast. Tevens is de kans groot dat er overlast ontstaat, omdat het café tot laat in de avond, danwel vroeg in de morgen luidi'ucbtige bezoekers zal trekken, betoogde advocaat M. Verweij namens de gemeente Hulst. Raadsman H. van As noemde dat onzin. Hij stelde dat Gajewski van onbe sproken gedrag is en de kans moet krijgen zijn gedane inves teringen terug te verdienen. „Mijn cliënt heeft al 150.000 gulden geïnvesteerd en heeft momenteel geen inkomsten om dat de zaak niet open mag." Koffieshop Verweij zei dat burgemeester Kessen, in tegenstelling tot om wonenden, niet direct twijfelt aan de welwillendheid van de café-uitbater en geen aanwij zingen heeft dat hij er een kof fieshop wil vestigen. Een eetca fé dat tot het begin van de ochtend open is, zorgt echter per definitie voor overlast: lawaai en rotzooi op straat. Het voor malige café De Smidse, dat de laatste jaren buurtbewoners vooral in het weekeind veel overlast bezorgde, heeft dat af doende bewezen, stellen B en W van Hulst en de omwonenden, die gisteren werden vertegen woordigd door advocaat L. Speijk. Van As stelde overigens dat slechts veertig procent van de gezinnen in de Grote Bagijne straat tegen vestiging van een nieuw café is. De horecabestemming is nog niet definitief van de locatie gehaald, omdat een rustig res taurant dat tussen tien en elf 's avonds zijn deuren sluit, in principe wel in het straatbeeld zou passen, verklaarde Verweij. Van As stelde dat Gajewski al zijn goede wil heeft getoond door akkoord te gaan met vroe ge sluitingstijden (door de week om middernacht, in het week einde om 1.00 uur). Daarnaast beloofde de beoogde exploitant om elke morgen de stoep voor de panden te vegen. Bestuursrechter T. Damsteegt was zowel naar de gemeente als naar de uitbater toe kritisch. Damsteegt vond het vreemd dat de gemeente, terwijl er eind vo rig jaar al een aanvraag van De Kronkel lag, twee maanden ge leden nog een hoorzitting hield over de voorwaarden van een exploitatievergunning om die vervolgens in augustus af te wij - zen. „Voortschrijdend inzicht", noemde Verweij het, terwijl Van As het hield op een persoonlijke actie van Kessen, die bang zou zijn voor 'gezichtsverlies' te genover de omwonenden. Damsteegt vond dat Gajewski geen krokodillentranen moet huilen vanwege gederfde in komsten, omdat een onderne mer weet dat hij eerst alle beno digde vergunningen in zijn bezit moet hebben, voordat hij kan beginnen. Tijdelijk Hij vroeg de horeca-exploitant en zijn raadsman of hij bij wijze van voorlopige voorziening eventueel akkoord kon gaan met een sluitingstijd van tien uur 's avonds. Gajewski vond zo'n vroeg sluitingsuur een pro bleem, maar kon er eventueel mee leven als tijdelijke oplos sing. „Ik sta met mijn rug tegen de muur, dus het zal wel moe ten." Uitspraak maandag 10 septem ber. door René van Stee TERNEUZEN - Aannemings- I bedrijf Van der Poel maakt zich nog geen zorgen over de afwik keling van de problemen rond l het appartementencomplex Waterfront in Terneuzen. Vol gens directeur R. van Pamelen van het Terneuzense bouwbe drijf wordt er binnen de muren van het stadhuis alles aan ge- NEELTJE JANS - De KNRM reddingboot Graaf van Bylandt heeft gistermiddag voor de Schouwse kust assistentie moe ten verlenen aan een in nood ge raakt Engels vrachtbootje. De Saint Remyeen omgebouw de viskotter, was met enkele ou de auto's aan boord uit het Oost- Engelse Scratby vertrokken naar het Kanaaleiland Jersey. Onderweg kreeg de vierkoppige bemanning te kampen met een slechtwerkend roer, waardoor ze onmogelijk een rechte koers kon varen en in voor haar onbe kende wateren terecht kwam. De Engelsman raakte voor de Schouwse kust nog verder in de problemen toen, bij windkracht 6, de sjorringen waarmee de au to's vastzaten losschoten en de wagens van de ene kant naar de andere rolden. Om vier uur ï'iep de bemanning assistentie in van een reddingboot. In de Geul van de Banjaard stapte een van de vermoeide bemanningsleden over op de Graaf van Bylandt. De reddingboot begeleidde de Saint Remy naar de Roompot- sluis, waar het schip aan de bin nenzijde afmeerde. De schade aan de lading bleek aanzienlijk. daan om de schorsing van de bouwvergunning ongedaan te maken. Hoewel de bestuursrechter na bezwaren van omwonenden de gemeente Terneuzen tot nu toe twee keer terugfloot, heeft Van Pamelen er alle veitrouwen aan dat het dit keer nu wel goed komt. „De hamvraag hierbij is hoe we relevante procedures - zoals de artikel 19-procedure om versneld een bouwvergun ning af te kunnen geven- zoda nig kunnen aansturen om alle mogelijke problemen te omzei len en zo snel mogelijk met de bouw van het complex te kun nen beginnen", licht hij toe. De gemeente Terneuzen weet evenwel nog niet hoe het ambi tieuze Waterfrontproject na de procedurele tegenslagen op nieuw van de grond moet wor- den getild. Juristen van de ge meente zijn nog steeds op zoek naar oplossingen. Burgemees ter R.Barbé: „We zijn er nog niet uit. Hopelijk weten we over een dag of tien hoe we verder kun nen." Die tien dagen zijn voor het aan nemingsbedrijf geen proble men. Dat ligt anders voor de 23 kandidaat-kopers die zich voor een appartement in de dubbele woontoren hebben gemeld. Die willen weten hoe de zaken er voor staan. Van Pamelen: „Tot nu toe is er nog niemand afge haakt, maar als de onzekerheid lang voortduurt, kan dat na- tuurlijk gaan gebeuren. Omzet Zakelijk gezien spreekt Van Pamelen over een zware tegen slag, omdat een groot deel van de omzet van vorig jaar en dit jaar verloren is gegaan. Ook heeft zijn bedrijf andere op drachten laten lopen ten faveu re van het relatief omvangrijke Waterfrontproject. De bedrijfsvoering loopt vol gens Van Pamelen geen gevaar. Als we geen kansen hadden ge zien voor een projeet als dit, wa ren we er ook niet ingestapt", stelt hij. Ook de tegenslag bij de bouw van het appartementencomplex op het kanaaleiland in Sas van Gent en de bezwaren van om wonenden over de plannen van een medisch centrum aan de Van Steenbergenlaan in Ter neuzen, kunnen Van Pamelen niet uit het veld slaan. „Juri disch gezien kan het apparte mentencomplex er nog steeds komen. Momenteel loopt hier omtrent een onderzoek en ik ben hierover zeer hoopvol. Over het medisch centrum kan ik zeggen dat het er alleen komt in combi natie met woningen." KOEWACHT - Koewachtenaar E. Verschraegen volgt het ru moer rond de gemeentelijke herindeling met interesse. Maar het gedoe rond de nieuwe na men bevalt hem minder. Verschraegen stuurt de zeven gemeenteraden een brief om de gemeenten West-, Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen te noemen. Niet echt origineel geeft hij zelf toe, maar in elk ge val namen die duidelijk zijn en de 'lading dekken'. De inwoner uit Koewacht ontwierp gelijk maar drie nieuwe gemeentewa pens, geïnspireerd op het groene land, de Westerschelde en het Kanaal van Gent naar Terneu zen. De suggesties maken overi gens weinig kans. De twee westelijke gemeenten zijn al overeengekomen dat de nieuwe naam Sluis zal zijn en de colle ges van de drie Kanaalzonege meenten zullen de naam Ter neuzen in een raadsvoorstel la ten opnemen. zaterdag 8 september 2001 door Jacques Cats BREDA - „Goede morgen, ik ben hier de burgemeester." De toelichting van burgemeester Chris Rutten van Breda bij de verwelkoming van Maxima Zorreguieta en Willem Alexan der leek eerder deze week wat overbodig, gezien de buikvul- lende aanblik van de ambtske ten. Rutten was deze week de eerste gastheer op de landelijke toer- nee van het verloofde paar. Bra bant kan opgelucht ademhalen. „Het was een en al gezellig heid", blikt burgemeester Rut ten van Breda terug. „Een sfeer als op Koninginnedag." Het verblijf verliep volgens het boekje.' Voor Zeeland moet de vuurdoop nog komen. Voor Breda was vijf kwartier in geruimd. Het bezoek aan de Grote Kerk en de Koninklijke Militaire Academie (KMA) vormden de hoogtepunten van het programma. Dat zijn plek ken die herinneren aan'de voor ouders van de prins. De Nassaus vestigden zich in Nedeiiand al lereerst in Breda. Hartelijk Rutten, oud-burgemeester van Middelburg: „Maxima en Wil lem Alexander waren zeer geïn teresseerd in de geschiedenis van de Oranjes in Breda." Ze hadden ook veel belangstelling om de mensen langs de route te ontmoeten. „Dat verliep alle maal heel hartelijk, met zwaai en en handjes geven, omdat het protocol niet overdreven om knellend was. Het enige pro bleem was de tijd, want ze moes ten vier steden aandoen in Brabant." Rutten heeft een wijze raad voor de organisatoren van de feeste lijkheden in Zeeland: „Ze moe ten dat bezoek vooral heel ont spannen tegemoet zien, want het aanstaande paar is ook rede lijk ontspannen en vindt het fantastisch wat het allemaal te zien en te horen krijgt. En ze hoeven in Zeeland absoluut niet naar een cursus Spaans, want Maxima spreekt werkelijk per fect Nedeiiands." pagina 21: ik ben kennelijk iets te vroeg weggegaan (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118] 659 659 www.riazomerfestival.nl Brussels Jazz Orchestra jjazz-bngfoand met Bert Joris en Theo Mertems zo 9 sept 15.00 u. gratis Abdijplein Middelburg (Advertentie) WORKSHOPS Thema:' 'Wonen Kleur' /Verzorgd door. Interieur Paauwe i.s.ml adviseurs van kleur-en l|P interieuradvies-bureau Bailly ("Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info: 0111-141318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a, Zonnematre. - 1 O OKTOBER door Rinus Antonisse GOES - Onder het motto Ge zond van 't land voeren boeren actie voor een betere gewasbe scherming. Het huidige beleid is onwerkbaar voor onderne mers in de akker- en tuinbouw, vinden ze. Onderdeel van de campagne is het benaderen van provinciale en gemeente lijke bestuurders met een plei dooi voor een nieuwe koers. Gisteren bezorgden vertegen woordigers van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie in de Zeeuwse gemeente huizen daartoe een petitie. Het was een zogenaamde 'pu blieksvriendelijke actie'. Het openbare leven in de Zeeuwse plaatsen ondervond er hoege naamd geen hinder van. Er werden bijvoorbeeld geen we gen geblokkeerd, al gaven in sommige gevallen de boeren wel duidelijk blijk van hun aanwezigheid. Zoals in Wis- senkerke, waar de boeren met tractoren naar het gemeente huis van Noord-Beveland to gen. En in de gemeente Oostburg was het visserij museum in Breskens uitgekozen voor het overhandigen van de petitie. Daarin zetten de agrariërs uit een dat het verbieden van steeds meer bestrijdingsmid delen extra hard aankomt, omdat het toelaten van ver vangende middelen uiterst moeizaam verloopt. Teelt van bepaalde gewassen - als sprui ten, appels en peren, maar ook uien en aardappelen - komt in de knel. Bovendien is Neder land strenger dan elders in de Europese Unie, wat zorgt voor een scheve concurrentieposi tie. „Vele ondernemers in de tuinbouw, akkerbouw, fruit-, bollen- en boomteelt komen in een onmogelijke situatie", al dus de verontruste boeren. Ze willen een moderne vorm van gewasbescherming, waar bij het gebruik van chemische middelen tot een minimum wordt beperkt. Een chemisch middel wordt alleen ingezet, als alle andere (preventieve) maatregelen zijn uitgeput. Ook werkt de ZLTO eraan mee dat in 2 010 ten min ste tien procent van de produc tie op biologische wijze (zon der chemische middelen en kunstmest) plaatsvindt. Boeren zijn van goede wil, on- TERNEUZEN - De plaatselijke afdelingen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) boden gisteren op de diverse gemeente huizen in Zeeuws-VIaanderen de petitie 'Ge zond van 't land' aan om te protesteren tegen het gewasbeschermingsbeleid in Nederland. In Terneuzen nam wethouder K. van der Hoofd de petitie in ontvangst. Namens het Terneuzense college van B en W be loofde Van der Hoofd al het mogelijke te doen om voor de belangen van de agrarische sector bij zowel de provincie als de landelijke overheid op te komen. Er was volgens T. Buysse van de ZLTO afdeling Terneuzen gekozen voor een be seheiden en publieksvriendelijke actie om de goede relatie met de gemeente niet op het spel te zetten. Zo werden op het Stadhuisplein in Ter neuzen vanaf een kiepkar zakjes met uien en hierin ook de petitie aan passanten uitgedeeld. Van der Hoofd kreeg bij de overhandiging van de petitie een mand met versgeplukte appels. foto Charles Strijd derstrepen ze in de petitie. Af gelopen jaren werd de milieu belasting op de bedrijven al met veertig procent terugge bracht. Boertje pesten ZLTO-bestuurder Peter de Koeijer zei in Zierikzee dat de maat écht vol is. Hij kondigde passend verzet aan tegen ver dere vormen van 'boertje pes ten'. Volgens hem draait de overheid het traditionele ge zinsbedrijf de nek om. De Koeijer stelde dat de achter ban mort en de standsorgani satie verwijt de negatieve ont wikkelingen te lankmoedig te accepteren. Het aanbieden van de petitie aan de gemeenten (de provincie kreeg er eerder deze week al een), moet duide lijk maken dat de opstelling van de ZLTO aan het verande ren is, betoogde De Koeijer. De ZLTO-voorman gaf een reeks voorbeelden van boertje pesten. Zoals de heffing van meerdere tienduizenden guldens die (Schouwse) boeren ontvingen in het kader van de mestregelgeving, wegens ad ministratieve onvolkomenhe den. En het afwijzen van sub sidie voor het uitwerken van een vernieuwd idee voor een graascoöperatie, alsook het onterecht afwijzen van aan vragen voor akkerranden. De Koeijer wees verder op de el lende met de strafkortingen na de mond- en klauwzeercrisis en de aangekondigde liberali satie van de Pachtwet. „Daar mee keren we terug in de feo dale tijd, waarin de boer met de pet in de hand op de stoep van de verpachter kon vragen om verlenging van het pacht- recht." De boeren klagen niet omdat bestrijdingsmiddelen ver dwijnen, beklemtoonde De Koeijer, maar vooral over het feit dat nieuwe niet of nauwe lijks beschikbaar komen. „De gezondheidszorg zou op zijn kop staan als penicilline ver boden zou worden, zonder dat een goede of betere vervanger beschikbaar is. Nog vervelender is het als een verbod wordt ingesteld gedu rende de teelt. Het milieube lang hiervan - een paar weken korter gebruik na tientallen jaren van toepassing - ervaren wij ondergeschikt aan,wat ik maar benoem als het boertje pesten." MIDDELBURG - Alle buiten activiteiten van het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) zijn gisteravond niet doorgegaan. Vanwege het slechte weer dat werd voorspeld, besloot de or ganisatie halverwege de middag al de opera Ship of Troy op Neel- tje Jans, Eerste liefde bij Villa Stadszicht in Tholen en het bal populaire op het Abdijplein af te gelasten. Ship of Troy is verschoven naar zondagavond, Eerste liefde naar maandagavond. Wanneer het weer vanavond of morgen avond opnieuw roet in het eten dreigt te gooien, komt het ZNF in de moeilijkheden, want Ship of Troy kan na zondag niet meer worden gespeeld. Als vandaag of morgen verdere afgelastin gen volgen, worden reserverin gen afgebeld. Ook kan informa tie worden ingewonnen via tele foonnummer 0118-659659. (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:...(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:SchOBS 9j£ H E VI1 ra; noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee 6 ma'weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in SSjQ per maand met afschrijving van mijn (postbankrekening- automatische ]ncasso nUmmer: llMI.il' 39,45/617.90). per kwartaal met handtekening: 3 automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000019 Zeventien jaar is hij, laten we 'm Tymen noemen, want zo heet hij ook. Het type aanko mende kleerkast. Breedge schouderd, graffiti op de arm, pearcing in de wenkbrauw. De Middelburgse jongeman mag graag stoer doen, hangt dan verhalen op hoe ze laatst loeer onbedaarlijk aan het slempen en op de versiertoer gingen. Maar af en toe is Tymen weer gewoon het kind dat aan moeders rokken wil hangen. Vorige week had hij weer zo'n bui. Hij vertoefde zo veelvuldig in de buurt van zijn moeder dat zij verzucht te: „Ga nou toch eens even een eindje weg." Waarop Tymen reageerde: „Hoezo? Jij bent mijn hang plek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 67