Londen eist daden van Moegabe Armoede Palestij nen rampzalig PZC Britse detentie asielzoekers onrechtmatig Akkoord over bezettingen boerderijen blanken in Zimbabwe België laat Sharon even met rust Hongersnood dreigt voor Angola Franse belastingdienst blundert Nederlandse kapitein aangeklaagd Doden bij mijnongelukken China Veldslag in India door sollicitatie Megawati gaat fors bezuinigen EU geeft 92 miljoen voor infrastructuur Macedonië Australië helpt met huisvesten vluchtelingen De Fabia Combi Milosevic weigert contact toegewezen raadslieden staat voor u klaar bij uw Skodadealer zaterdag 8 september 2001 BRUSSEL - Het geruchtmakende onderzoek in België tegen de Israëlische premier Sharon voor misdaden tegen de mense lijkheid wordt op de lange baan geschoven. Het gerechtelijk onderzoek is opgeschort. Justitie gaat eerst uitzoeken of de procedure rechtsgeldig is, zo is gisteren vernomen van het parket van Brussel. Een uit spraak wordt pas over enkele maanden verwacht. Dit voorjaar klaagden enkele Arabische organisaties in Brus sel Sharon aan wegens zijn aandeel in de bloedbaden inPales- tijnse vluchtelingenkampen in 1982. Sharon was destijds minister van Defensie. ANP/Belga LUANDA - Een miljoen Angolezen worden bedreigd door honger en ondervoeding, heeft het Wereldvoedselprogramma (WFP) gisteren gezegd. De VN-organisatie zegt dat er een ramp dreigt als er niet snel voedselhulp vanuit het buitenland op gang komt. D e Verenigde Staten zegden vorige week 24.000 ton graan toe, maar dat is volgens directeur Ronald Sibanda van de Angole se afdeling van het WFP niet voldoende om de voedselvoor ziening voor langere tijd te garanderen. Sinds 1975 woedt er in Angola een burgeroorlog die al meer dan vijfhonderdduizend mensen het leven heeft gekost. AP PARIJS - Leuker konden ze het bij de Franse belastingdienst niet maken. Wel dommer. De dienst stuurde per abuis een flink aantal ingevulde afreke ningen naar de buren. Duizenden belastingbetalers staarden de afgelopen dagen verbaasd naar de financiële gegevens van hun buren. Het Franse ministerie van Financiën heeft de kleine ramp toegegeven en zijn excuses aangeboden. De burgers zijn bij zonder kwaad en velen gingen verhaal halen op het belasting kantoor. In Frankrijk is praten over het eigen seksleven nau welijks een probleem, maar van eikaars financiële situatie blijf je af. De belastingdienst probeert zo snel mogelijk de juiste formu lieren toe te sturen. Ook komt er een onderzoek. RTR MAINZ - Het Openbaar Ministerie in Duitsland heeft de Ne derlandse kapitein van een Nederlands vrachtschip aange klaagd wegens dood doorschidd. Het schip ramde in mei op de Main in Frankfurt een Zweeds plezierj acht. Het j acht zonk en twee opvarenden, broers van respectievelijk 53 en 56 jaar, kwamen om het leven. De justitie gaat ervan uit dat de kapitein niet goed heeft opge let. De lijken van de broers werden een week na het ongeluk geborgen. Het jacht was op weg naar de Zwarte Zee. DPA SHANGHAI - Bij ongelukken in twee steenkolenmijnen in het noorden van China zijn waarschijnlijk vijftien mensen omgekomen. In de provincie Hebei raakten elf mijnwerkers ingesloten, zei den de autoriteiten gisteren. Er is weinig hoop meer dat zij nog leven, want sinds de mijn dinsdag onder water liep is er niets meer van de kompels vernomen. Bij een gasexplosie in een andere mijn in Hebei kwamen vier mijnwerkers om. Ongelukken in Chinese mijnen, vaak veroorzaakt door slecht onderhoud en gebrek aan veiligheidsvoorzieningen, eisen ie der jaar duizenden levens. AP NEW DELHI - Wat een paar sol licitatiegesprekken hadden moeten worden, is uitgedraaid op een massale veldslag tussen politie en duizenden legerrecru- ten in spe. In Patna, de hoofdstad van de noordoostelijke Indiase deel staat Bihar, had het Indiase le ger via advertenties laten weten dat ze om manschappen verle gen zaten. Sollicitanten konden zich donderdag voor de leger- poort meldën. Aan geïnteresseerden bleek in deze allerarmste provincie van India geen gebrek. Al om vijf uur 's ochtends stonden er 10,000 mannen voor het hek die allemaal wel een baan binnen Let leger wilden hebben. Om half acht was de menigte uitge groeid tot 25.000 mannem. Toen bleek dat de officieren van het 'leger slechts een handvol men sen nodig hadden, ging het hek om acht uur dicht Dat pikten de sollicitanten niet. Stenen en flessen werden naar het legerkamp gegooid. Al snel gingen enkele nabijgelegen winkels in vlammen op. De poli tie, die met veel te weinig man schappen op de been was, bleek volkomen verrast. Uiteindelijk moesten de agenten het vuur openen om de sollicitanten te verspreiden. Aan het einde van de ochtend bleken er ruim 200 sollicitanten gewond te zijn ge raakt. Twintig politiemannen liepen ook verwondingen op. De politie van Patna heeft nu furieus gereageerd op de rellen en geeft het leger de schuld van de veldslag. „Het leger heefthe- lemaal niet duidelijk gemaakt hoeveel nieuwe manschappen ze nodig had, noch wat de oplei ding van de mensen moest zijn. Op zo'n manier trek je duizen den werklozen aan", aldus het hoofd van de politie, Asok Ver- ma. „Het leger had slechts acht mensen ingehuurd om de solli citatiegesprekken af te hande len. Ik wil het leger duidelijk maken dat de koloniale tijden voorbij zijn en dat ze niet meer zomaar mensen kunnen laten opdraven en dan vervolgens de hekken sluiten." Het leger ont kent enige verantwoordelijk heid voor de rellen en geeft de schuld aan de menigte. Het is niet de eerste keer dat een militaire sollicitatieprocedure uit cle hand loopt. In 1999 liep het in Dharbanga al eens der mate uit de hand dat de politie het vuur moest openen op een grote groep sollicitanten. Daar bij vielen twintig doden. GPD van onze redactie buitenland ABUJA - Londen eist na het donderdag bereikte akkoord over de landcrisis van de afgelo pen achttien maanden in Zim babwe dat president Moegabe nu daadwerkelijk een eind maakt aan de gewelddadige be zettingen van boerderijen van blanken. Dat heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Straw verklaard. Tijdens de bezettingen door aanhangers en oud-strijders van Moegabe zijn tot nu toe ne gen boeren gedood. De 'vetera nen' die de boerderijen hebben bezet, zijn overigens niet van plan die snel te verlaten. Zimbabwe beloofde donderdag op een conferentie van het Brit- JAKARTA - De eind juli geïn stalleerde Indonesische presi dent Megawati Sukarnoputri heeft gisteren in haar eerste be groting forse bezuinigingen aangekondigd. Om het begrotingstekort van 37 procent te verlagen tot 2,5 pro cent zullen veel overheidssubsi dies volgend jaar worden afgeschaft of verlaagd. Het In donesische parlement zal de be groting over 2002 waarschijn lijk goedkeuren. Internationale financiële insti tuties, waaronder het Interna tionale Monetaire Foncls, zijn tevreden over de bezuinigings plannen van Megawati. Indone sië heeft nu al grote moeite om de buitenlandse schuld van 160 miljard dollar af te lossen en zonder bezuinigingen is het on waarschijnlijk dat het land aan zijn verplichtingen zal kunnen blijven voldoen. De bezuinigingen kunnen nade lige binnenlandse gevolgen hebben voor Megawati. Als de subsidie op bi'andstof wordt af geschaft, zal de prijs van een li ter benzine in januari met 30 procent stijgen. In het verleden hebben verhogingen van de benzineprijs vaak tot geweld dadige protesten geleid. AP se Gemenebest in Nigeria dat er geen verdere bezettingen ko men. Londen ging voor het ak koord door de bocht door geld voor een VN-fonds toe te zeg gen. Dat moet herverdeling van land in Zimbabwe op basis van vrijwilligheid mogelijk maken. Het geld dient om blanke boeren schadeloos te stellen die land aan de Zimbabwaanse overheid willen verkopen. Het akkoord kwam uiteindelijk tot stand door bemiddeling van Nigeria. De 4500 blanke boeren verenigd in hun bond CFU zeiden het ak koord toe te juichen, maar ze verklaarden evenals Londen en de voornaamste oppositiepartij MDC dat er druk op Moegabe moet blijven om het ook echt uit te voeren. Volgens waarnemers gebruikte die de bezettingen ook om te pogen aan de macht te blijven. Maar intussen is Zim babwe daardoor in de afgelopen drie jaar in een diepe economi sche en politieke crisis verzon ken. Investeringen Afrikaanse buurlanden deden de landcrisis tot nu toe af als een intern conflict van Zimbabwe, maar begonnen zich toch zorgen te maken over de gevolgen die de crisis zou kunnen hebben voor de stabiliteit in het hele ge bied en voor de investeringen vanuit het buitenland. Volgens het akkoord zal het pro ces van landhervormingen ver bonden worden aan de beginse len van de rechtsstaat en zal er weer vrijheid van meningsui ting komen. Er komen ook waarnemers bij de presidents verkiezingen van volgend jaar. Zimbabwe aanvaardde inmid dels ook het maanden oude aan bod van blanke boeren voor landhervorming. Hun CFU- bond heeft 531 bedrijven met een oppervlakte van bijna een miljoen hectare beschikbaar ge steld voor de vestiging van nieu we boeren. Verder bood de CFU aan geld te investeren in de op leiding van de nieuwe eigena ren. Staatsvijanden Tot nu toe heeft Moegabe de blanke boeren aangeduid als 'staatsvijanden'. Hij wilde zo'n 5000 bedrijven van blanke boe ren toewijzen aan zwarte Zim- babwanen. Volgens hem hebben de blanken de grond van de oor spronkelijke bevolking van het land gestolen. Door de bezettin gen zijn veel blanken gevlucht. Moegabe wil hun alleen maar schadevergoeding betalen als hij daarvoor geld krijgt van de voormalige koloniale macht, Groot-Brittannië. De zwarte veteranen, die enkele honderden blanke boerderijen bezet houden, hebben gisteren laten weten daar niet snel uit te vertrekken. Een woordvoerder zei eerst meer informatie te wil len van de regering over het ak koord. RTR/ANP Albanese rebellen staan inhet dorp Radusa in de rij om hun wapens in te leveren. van onze redactie buitenland SKOPJE - De Europese Unie heeft Mace donië gisteren 42 miljoen euro (ƒ92,4 miljoen) toegezegd. Het grootste deel is bestemd voor de infrastructuur van het Balkanland. Dat heeft Europees Com missaris Patten gisteren in Skopje ge zegd. Patten tekende een overeenkomst over de hulp. Het geld komt ook ten goede aan de bescherming van het milieu, de land bouw en de opleiding van medewerkers van de justitie en douaniex-s. Patten wees ei-op dat tijdens de interna tionale donorconferentie die 15 oktober in Brussel wordt gehouden over meer hulp voor Macedonië wordt gesproken. Voorwaarde is wel dat het akkoord van Ohrid, dat de Albanese minderheid meer rechten geeft, wordt uitgevoerd. Premier Kok stelde gistellen dat met al leen het inzamelen van Albanese wapens Macedonië nog niet op de been is gehol pen. Als die missie is geslaagdmoet de in ternationale gemeenschap het land in fi nancieel opzicht helpen. „Er is daar een brandend armoedeprobleem. We moeten na afloop van de Navo-missie perspec tief bieden aan de bevolking daar" In Macedonië houden Navo-militairen, onder wie 250 Nederlanders, zich nu be zig met het inzamelen van wapens van Albanese rebellen. De missie moet eind deze maand voltooid zijn. foto Anja Niedringhaus/AP Een woordvoerder van de Navo zei gis teravond tevreden te zijn dat tot dusver 1600 stuks wapentuig waren ingeleverd. Onder die wapens was een tank die de re bellen eerder op het Macedonische leger hadden veroverd. De Albanese rebellen hebben naar eigen zeggen alle Macedonische gegijzelden vrijgelaten. Vijftien personen zouden op vrije voeten zijn gesteld. Volgens het Ro de Kruis worden nog veertien Macedo- niërs vermist. ANP /RTR/DPA/GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Als de toestand niet snel verbetert, dan zal tegen het eind van dit jaar de helft van de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook moeten rondkomen van minder dan twee dollar (vijf gulden) per dag. In de Gaza- strook is bijna de helft van de bevolking werkloos. En sinds het uitbreken van de Aksa-inti- fada heeft de Palestijnse econo mie tussen de 1,8 en 2,5 miljard dollar verloren. Tex'je Roed Larsen, de speciale VN-gezant voor het Midden- Oosten, verstrekte gisteren op een persconferentie een reeks alarmerende cijfers over het ef fect van de intifada en de Israë lische tegenmaatregelen. Zijn conclusie was dat de Israëlische afsluitingspolitiek, die het Pa lestijnse leven ontwricht, alleen maar ellende teweeg brengt. Israël is er niet veiliger door geworden, zei hij, en de Pales tijnse economie is er door ver woest. Voor het Palestijnse Bestuur is het grootste probleem het verlies aan inkomsten door de weigering van Israël belasting gelden die het het bestuur ver schuldigd is, over te maken. Meer dan zestig procent van het Palestijnse overheidsinkomen komt uit belastinggeld dat Isra el voor de Palestijnen aan de bron int, voornamelijk in de Een Palestijnse landarbeidster keert van haar werk in Israël terug op de Westelijke Jordaanoever. foto Sven Nackstrand/EPA vorm van invoerrechten en ac cijnzen. Volgens de gesloten ak koorden is het verplicht die gel den over te maken naar het Palestijnse ministerie van Fi nanciën, maar sinds het begin van de intifada weigert Israël dat te doen. Israël zegt te willen voorkomen dat de Palestijnen er hun opstand mee betalen. Sindsdien is het financiële gat opgevuld door vooral Europese en Arabische donorlanden, maar Larsen constateerde gis teren een zekere 'donor-moe heid'. Het Palestijns Bestuur heeft grote moeite de salarissen te be talen van zijn grote ambtena renapparaat en zijn 40.000 man sterke politiemacht. Er is nu een schuld ontstaan van driehon derd miljoen dollar en het is de vraag of donorlanden bereid zullen zijn de gaten in de Pales tijnse begroting te blijven dich ten, Gebeurt dat niet, dan voor ziet Larsen een ineenstorting van het bestuur, gevolgd cloor- 'een snelle ontwikkeling in de richting van anarchie en chaos op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook'. Veiligheidszone Larsen waarschuwde tegen Is raëlische plannen een 'veilig heidszone' te creëren ten oosten van de grens tussen Israël en de Westelijke Jordaanoever. Alleen Palestijnen die in de zone wonen of werken zouden er worden toegelaten en 's nachts zou er een uitgaansverbod moeten heersen. De maatregel zal vol gens Larsen het lijden van de Palestijnen doen toenemen en alleen maar meer haat en ge weld tot gevolg hebben. De Israëlische premier, Ariel Sharon, beschouwt de veilig heidszone als een alternatief voor de constructie van een ge wone grensafscheiding, waarte gen hij zich om ideologische i-e- denen verzet. In Israël is het plan al fel bekritiseerd. Het zou te duur zijn, te veel mankracht van het leger vex-gen en geen eind maken aan infiltraties van terroristen. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Vier Koerdische asielzoekers hebben in Groot- Brittannië bij de rechter een be langrijke overwinning geboekt. Een Britse rechter in Londen bepaalde gisteren dat hun de tentie in een opvangcentrum in Cambridgeshire onrechtmatig De uitspraak betekent een ge voelige klap voor het Britse asielbeleid, dat er onder meer op is gericht de toestroom van ille galen Ln te dammen. De vier Koei'den zouden bovendien een schadevergoeding van duizen den guldens kunnen krijgen als ze de zaak ook in hoger beroep winnen. Hun advocaat ver klaarde dat de pooxten van het opvangcentrum Oakington wat hem betreft kunnen wox-den opengezet. De vier Koerden kwamen eind vorig jaar aan in Groot-Brittan nië en werden daarna voor een week naar Oakington gestuurd. Daar zaten ze achter slot en grendel, in afwachting van een uitspraak over hun vluchteling status. Di'ie van hen hebben de status ook gekregen. Volgens de rechter was er geen x-eden te veronderstellen dat de vier er vandoor zouden gaan en om die reden was hun detentie onrechtmatig. Hetzelfde geldt waarschijnlijk voor de ovei-ige duizenden asielzoekers die in Oakington hebben gezeten. De uitspraak betekent dat het centrum wellicht een andere status zal moeten aannemen. Ook bestaat de kans dat de hon- dei'den asielzoekers die er nu zitten, vrijkomen. Zolang de zaak in hoger beroep niet is af gehandeld, verandert er overi gens niets, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken. De rechter bepaalde dat de de tentie van de Koerden in strijd is met het Europese mensenrech tenverdrag. De vier hadden aangevoex-d dat de regering niet het recht had hen van hun vrij heid te beroven, omdat er geen aanleiding was te veronderstel len dat ze op de vlucht zouden gaan. ANP JAKARTA - Australië zal Indo nesië helpen met uitbreiding van de bestaande vluchtelin genkampen. Indonesië wees een aanbod van Australië af voor de financiering van een nieuw de- tentiekainp voor illegale immi granten. Australië wil er alles aan doen om te voorkomen dat nieuwe immigranten vanuit Indonesië het land binnenkomen. Austra lië vindt dat het al genoeg vluchtelingen herbergt en wijst erop dat er nog zeker 5000 men sen naar het land willen komen. Het land heeft inderhaast drie ministers naar Indonesië ge stuurd. Een nieuw centrum wil Indonesië niet, maar wel stemt Jakarta in met het uitbx-eiden en beter beveiligen van de be staande kampen. AFP/RTR Advertentie van onze redactie buitenland BELGRADO - De voormalige Joegoslavische president Milo sevic weigert elk contact met de drie raadslieden die het Joego- slavië-Tribunaal hem heeft toe gewezen. Dat heeft één van zijn vex-dedigers in Belgrado laten weten. Volgens deze Zdenko Tomano- vic 'erkent Milosevic de vrien den van het hof niet en weigei't hij elk contact'. Bovendien noemt de ex-px-esident de drie 'medeplichtig aan een in scène gezet proces'. Al diverse malen heeft Milose vic laten weten het hof niet te er kennen omdat het niet door de Algemene Vergadeiing van de Verenigde Naties in het leven is geroepen, maar door de Veilig heidsraad. Het tribunaal had de oud-pi'esident donderdag drie raadslieden toegewezen: de Ne- dei'lander Mischa Wladimiroff, de Brit Steven Kay en de Joego slaaf Branislav Tapuskovic. Zij moeten hem van advies dienen en bijstaan in het proces dat het tribunaal tegen hem voert we gens zijn vermeende verant- woordelijkheid voor oorlogs misdaden. Wladimiroff wilde gisteren nog niet op de zaak ingaan. Hij heeft met de twee andere door het tri bunaal aangewezen advocaten afgesproken eerst samen te oveiieggen over de te volgen stx'ategie. Tot die tijd reageert geen van drieën inhoudelijk op de zaak. ANP/DPA/AFP EBJROCAR GOES j. Weyermanweg 9 (Ind.lerr. de Poel III), 4462 GB Goes, (0113) 25 19 19 AÖTOHUIS TERNEBZEN Mr. FJ. Haarmanweg 6, 4538 AR Temeuzen, (0115) 62 26 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5