College ontkent fouten raadhuis Agrariërs op barricade tegen het boertje pesten 11 Rutten geeft tips voor bezoek Maxima en Willem-Alexander -v Agenda 13 25 Springkussen maakt feest compleet Burgemeester wil breed debat over munitiestort Zierikzee Geplooid titanium op gevel is volgens B en W architectonische keuze geweest Jongen (14) mishandeld Vrachtschip in nood voor Schouwen Weerbericht dwingt ZNF tot afgelasten voorstellingen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 zeeuwse almanak Stoer waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 IMOORD zaterdag 8 september 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er zijn geen fou ten gemaakt met de gevelbekle ding van het nieuwe gemeente huis in Zierikzee. De gevel voldoet geheel aan de techni sche eisen van het bestek en de architectonische uitgangspun ten van de gemeente en de ont werper. Dat schrijven burge meester en wethouders in hun antwoord op vragen van de raadsfractie van GroenLinks. GroenLinks meent dat de uit voering van het ontwerp niet in overeenstemming is met wat ar chitect Thomas Rau de werkgroep nieuwbouw ge meentehuis destijds heeft voor gespiegeld. Ter oriëntatie werd tijdens de voorbereiding een be zoek gebracht aan gebouwen in Düsseldorf en Amsterdam, die eveneens een titanium buiten gevel hebben. Het glimmende en gebutste uiterlijk van het complex in de Duitse stad, had volgens het GroenLinks-raads- lid H. de Vries zeker niet de goedkeuring van de commissie. Die indruk bevestigen andere commissieleden. Het college heeft de Duitse er varing duidelijk anders geïnter preteerd, zo blijkt uit de beant woording van de schriftelijke vragen. Volgens B en W heeft de architect tijdens het werkbe zoek de nadruk gelegd op de be vestiging van de titaniumplaat- delen en 'het door hem beoogde niet-strakke effect'. ,,De bij dit werkbezoek aanwezige com- GOES-Een 14-jarige jongen uit Goes werd gisteren zonder enige aanleiding mishandeld. De jon gen skeelderde op de Europa laan in Goes toen hij drie jon gens tegen kwam. Een van hen schopte hem onderuit. Toen hij op de grond lag trapten de drie tegen zijn benen en schouders. De daders gingen er vandoor toen een vrouw langs kwam. missieleden konden zich vinden in de technische aspecten van de getoonde gevel, doch niet in het glimmende karakter ervan." In combinatie met de getoonde blauw-grijze kleur van het eveneens bezochte museum in Amsterdam, werd dat het uit gangspunt, waarmee de com missie akkoord ging titanium in het nieuwe gemeentehuis toe te passen, aldus het college. Afkeur De Vries neemt geen genoegen met het antwoord. B en W draai en de feiten volgens haar om. „De commissie heeft wel dege lijk duidelijk haar afkeur laten blijken van het gebutste uiter lijk van het gebouw in Düssel dorf. We zijn gillend van de lach weggelopen. Hoe duidelijker kunnen we nog zij nHoewel de architect de eerst aanspreekba re is in deze kwestie, houdt GroenLinks projectwethouder C. Veerhoek (VVD) verantwoor delijk voor het tegenvallende resultaat. „Je mag dus verwach ten dat we hem daar bij de eerst volgende gelegenheid op zullen aanspreken." GroenLinks krijgt in deze kwes tie bijval van CDA en WD. Fractievoorzitter J. Geleijnse vindt dat de commissie door de architect 'op het verkeerde been is gezet'. „Tegen wat wij te zien kregen in Düsseldorf, hebben wij unaniem 'nee' gezegd. Ik moet in alle eerlijkheid erken nen dat wat ik hier nu als resul taat zie, niet beantwoordt aan mijn verwachtingen. Wij heb ben 'ja' gezegd tegen het titani um op basis van wat wij in Am sterdam hebben gezien. Als in de antwoordbrief wordt gesteld dat Düsseldorf dë basis is, is dat dus onjuist." Ook Geleijnse wil een nadere verklaring van partijgenoot Veerhoek. Het gaat hem echter te ver om er een halszaak van te maken. „Het is net een beetje als met zelf behangen, dan zie je ook ieder plooitje zitten. Bui tenstaanders hebben daar geen erg in. De mensen die ik spreek, vinden het in al z'n vormen vooral een fantastisch gebouw." door Jacques Cats BREDA - „Goede morgen, ik ben hier de burgemeester." De toelichting van burgemeester Chris Rutten van Breda bij de verwelkoming van Maxima Zorreguieta en Willem Alexan der leek eerder deze week wat overbodig, gezien de buikvul- lende aanblik van de ambtske ten. Rutten was deze week de eerste gastheer op de landelijke toer- nee van het verloofde paar. Bra bant kan opgelucht ademhalen. „Het was een en al gezellig heid", blikt burgemeester Rut ten van Breda terug. „Een sfeer als op Koninginnedag." Het verblijf verliep volgens het boekje. Voor Zeeland moet de vuurdoop nog komen. Voor Breda was vijf kwartier in geruimd. Het bezoek aan de Grote Kerk en de Koninklijke Militaire Academie (KMA) vormden de hoogtepunten van het programma. Dat zijn plek ken die herinneren aan de voor ouders van de prins. De Nassaus vestigden zich in Nederland al lereerst in Breda. Hartelijk Rutten, oud-burgemeester van Middelburg: „Maxima en Wil lem Alexander waren zeer geïn teresseerd in de geschiedenis van de Oranjes in Breda." Ze hadden ook veel belangstelling om de mensen langs de route te ontmoeten. „Dat verliep alle maal heel hartelijk, met zwaai en en handjes geven, omdat het protocol niet overdreven om knellend was. Het enige pro bleem was de tij d,-want ze moes ten vier steden aandoen in Brabant." Rutten heeft een wijze raad voor de organisatoren van de feeste lijkheden in Zeeland: „Ze moe ten dat bezoek vooral heel ont spannen tegemoet zien, want het aanstaande paar is ook rede lijk ontspannen en vindt het fantastisch wat het allemaal te zien en te horen krijgt. En ze hoeven in Zeeland absoluut niet naar een cursus Spaans, want Maxima spreekt werkelijk per fect Nederlands. pagina 21: ik ben kennelijk iets te vroeg weggegaan (Advertentie) Znf 2001 zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Brussels Jazz Orchestra jazz-bigband met Bert Joris en Theo Mertens zo 9 sept 15.00 u. gratis Abdijplein Middelburg Advertentie W O R\K SHOPS Ij «p Thema: 'Wonen Kleur' Verzorgd door: Interieur Paauwe 0 i.s.m. adviseurs Van kleur- en 1"^' interieuradvies-bureau Bailly H 1 Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot r 16.00 uur Info: 0111-141318 of www.interieur-paauwe.nl Zuid weg 20a, Zonnemaire. OKTOBER De peuters van De Schouwse Poeletjes leven zich uit op het springkussen foto Pieter Honhoff door Andrea Bolle KERKWERVE - De 35 kinderen van peu terspeelzaal De Schouwse Poeletjes kon den gisteren hun geluk niet op. Een bezoekje van Billy de Clown, een spring kussen op het plein en tussen de middag pannenkoeken eten. Dit alles hadden zij te danken aan het 25-jarig bestaan van de speelzaal. Vooral het springkussen was geliefd bij de peuters. Met zelfgemaakte trommels om hun nek en feestmutsen op hun hoofd sprongen de kinderen er vrolijk op los. De clown die 's morgens een bezoekje bracht aan de kinderen was iets minder populair. „Van die grote gele pruik schrokken ze nogal", vertelt juf Marleen. De peuterspeelzaal is 2 5 j aar geleden door een aantal moeders opgericht. Zij moch ten gebruik maken van het verenigingsge bouw. Omdat er steeds opnieuw moest worden opgeruimd voor de volgende groep gingen ze op zoek naar een nieuwe locatie. Dat werd de oude voetbalkantine van sportvereniging WIK die werd omge bouwd tot speellokaal. In de twaalf jaren die volgden, verdubbelde de groep peu ters. Naast ruimtegebrek kreeg het ge bouw steeds meer met slijtage te kampen. In januari 1992 kregen 'de Poeletjes' de openbare basisschool tot hun beschik- king. Daar werden gisteren veel pannenkoeken met ijs naar binnen gewerkt. De feestelij ke dag werd 's avonds afgesloten met een receptie voor (oud)-bestuursleden, leid sters en ouders van de peuters. ZIERIKZEE - Onder leiding van voorzitter P. de Koeijer bood een delegatie van zes bestuursleden van Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD) burgemeester J. Asselbergs gisteren een peti tie tegen het gewasbeschermingsmiddelenbeleid aan. Naast het verbod op allerhande spuitstoffen ging De Koeijer ook in op andere maatregelen die de boeren zeer hoog zitten. Dat be treffen onder meer de heffing in het kader van de mestregelge- ving, het afwijzen van subsidie-aanvragen voor de bloeiende akkerranden, de behandeling van kortingsgevallen uit de MKZ- crisis en de voorgenomen wijziging van de pachtwet, waardoor een boer niet meer automatisch de pachtrechten van zijn ouders kan overnemen. Asselbergs zegde toe de petitie in de gemeenteraad aan de orde te stellen en beloofde het verzoekschrift ter kennis te brengen van minister Brinkhorst en de Tweede Kamer. foto Pieter Honhoff door Rinus Antonisse GOES - Onder het motto Ge zond van 't land voeren boeren actie voor een betere gewasbe scherming. Het huidige beleid is onwerkbaar voor onderne mers in de akker- en tuinbouw, vinden ze. Onderdeel van de campagne is het benaderen van provinciale en gemeente lijke bestuurders met een plei dooi voor een nieuwe koers. Gisteren bezorgden vertegen woordigers van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie in de Zeeuwse gemeente huizen daartoe een petitie. Het was een zogenaamde 'pu blieksvriendelijke actie'. Het openbare leven in de Zeeuwse plaatsen ondervond er hoege naamd geen hinder van. Er werden bijvoorbeeld geen we gen geblokkeerd, al gaven in sommige gevallen de boeren wel duidelijk blijk van hun aanwezigheid. Zoals in Wis- senkerke, waar de boeren met tractoren naar het gemeente huis van Noord-Beveland to gen. En in de gemeente Oostburg was het visserijmuseum in Breskens uitgekozen voor het overhandigen van de petitie. Daarin zetten de agrariërs uit een dat het verbieden van steeds meer bestrijdingsmid delen extra hard aankomt, omdat het toelaten van ver vangende middelen uiterst moeizaam verloopt. Teelt van bepaalde gewassen - als sprui ten, appels en peren, maar ook uien en aardappelen - komt in de knel. Bovendien is Neder land strenger dan elders in de Europese Unie, wat zorgt voor een scheve concurrentieposi tie. „Vele ondernemers in de tuinbouw, akkerbouw, fruit-, bollen- en boomteelt komen in een onmogelijke situatie", al dus de verontruste boeren. Ze willen een moderne vorm van gewasbescherming, waar bij het gebruik van chemische middelen tot een minimum wordt beperkt. Een chemisch middel wordt alleen ingezet, als alle andere (preventieve) maatregelen zijn uitgeput. Ook werkt de ZLTO eraan mee dat in 2010 tenmin ste tien procent van de produc tie op biologische wijze (zon der chemische middelen en kunstmest) plaatsvindt. Boeren zijn van goede wil, on derstrepen ze in de petitie. Af gelopen jaren werd de milieu belasting op de bedrijven al met veertig procent terugge bracht. Boertje pesten ZLTO-bestuurder Peter de Koeijer zei in Zierikzee dat de maat écht vol is. Hij kondigde passend verzet aan tegen ver dere vormen van 'boertje pes ten'. Volgens hem draait de overheid het traditionele ge zinsbedrijf de nek om. De Koeijer stelde dat de achter ban mort en de standsorgani satie verwijt de negatieve ont wikkelingen te lankmoedig te accepteren. Het aanbieden van de petitie aan de gemeenten (de provincie kreeg er eerder deze week al een), moet duide lijk maken dat de opstelling van de ZLTO aan het verande ren is, betoogde De Koeijer. De ZLTO-voorman gaf een reeks voorbeelden van boertje pesten. Zoals de heffing van meerdere tienduizenden guldens die (Schouwse) boeren ontvingen in het kader van de mestregelgeving, wegens ad ministratieve onvolkomenhe den. En het afwijzen van sub sidie voor het uitwerken van een vernieuwd idee voor een graascoöperatie, alsook het onterecht afwijzen van aan vragen voor akkerranden. De Koeijer wees verder op de el lende met de strafkortingen na de mond- en klauwzeercrisis en de aangekondigde liberali satie van de Pachtwet. „Daar mee keren we terug in de feo dale tijd, waarin de boer met de pet in de hand op de stoep van de verpachter kon vragen om verlenging van het pacht - recht." De boeren klagen niet omdat bestrijdingsmiddelen ver dwijnen, beklemtoonde De Koeijer, maar vooral over het feit dat nieuwe niet of nauwe lijks beschikbaar komen. „De gezondheidszorg zou op zijn kop staan als penicilline ver boden zou worden, zonder dat een goede of betere vervanger beschikbaar is. Nog vervelender is het als een verbod wordt ingesteld gedu rende de teelt. Het milieube lang hiervan - een paar weken korter gebruik na tientallen jaren van toepassing - ervaren wij ondergeschikt aan wat ik maar benoem als het boertje pesten." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs wil zo snel mogelijk een breed overleg met alle be trokken overheden en het Na tionaal Park Oosterschelde (NAP) over de uitkomst van het onderzoek naar het munitiede pot bij Zierikzee. De eerste burger van Schou- wen-Duiveland heeft er bij commissaris van de koningin W. van Gelder op aangedrongen het debat te organiseren. Hij wil bekeken hebben of de dertig duizend ton wapentuig op de Oosterscheldebodem op korte termijn kan worden afgedekt met een dikke beschermings laag. De cijfers van het instituut TNO en de resultaten Van het archief- onderszoek van het Ministerie van Defensie zitten Asselbergs hoog. Hij is vooral geschrokken van het grote aantal fosforgra- naten dat in de eerste j aren n a de Tweede Wereldoorlog pal voor de kust bij Zierikzee in het wa ter zijn gestort. Daarbij gaat het om minimaal 50.000 exempla ren. „Dat is veel meer dan altijd werd gezegd. Daarsehrikikdan toch wel van. Bovendien blijkt dat er bepaalde archieven niet te achterhalen zijn. Dus wan neer men spreekt van in totaal dertigduizend ton, dan is dat waarschijnlijk nog veel meer. Een 'ronde-tafelgesprek' met alle betrokken partijen moet volgens Asselbergs duidelijk maken welke conclusies de bestuurders uit de rapportage moeten trekken. Naast de ge meente Schouwen-Duiveland en de provincie Zeeland ver wacht de burgemeester ook een inbreng van Rijkswaterstaat, het NPO en de ministeries van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, VROM (Milieu) en De fensie aan dat debat. „Al die getallen zeggen mij wei nig. Ik ben daar geen deskundi ge in. Ik wil weten wat wij hier mee als bestuurders kunnen. De discussie over nadelige effecten op het milieu kun je naar mijn idee maar op één manier tacke len: door het depot zorgvuldig af te dekken. Niet met zand, want dat spoelt na verloop van tijd weer weg, maar misschien hou den ze bij de aanleg van de Wes- terscheldetunnel nog wat zware Boomse klei over, of valt te den ken aan zinkstukken en stort- steen. Laat ze maar eens uitleg gen wat kan. We spreken met de Oosterschelde van een be schermd Staatsmonument. De Staat heeft daarin een voor beeldfunctie. De gemiddelde zeiler wordt verboden bepaalde verfstoffen op z'n bootje te ge bruiken en ondertussen ligt in datzelfde water de grootste rot zooi te vergaan." NEELTJE JANS - De KNRM reddingboot Graaf van Bylandt heeft gistermiddag voor de Schouwse kust assistentie moe ten verlenen aan een in nood ge raakt Engels vrachtbootje. De Saint Remy, een omgebouw de viskotter, was met enkele ou de auto's aan boord uit het Oost- Engelse Scratby vertrokken naar het Kanaaleiland Jersey. Onderweg kreeg de vierkoppige bemanning te kampen met een slechtwerkend roer, waardoor ze onmogelijk een rechte koers kon varen en in voor haar onbe kende wateren terecht kwam. De Engelsman raakte voor de Schouwse kust nog verder in de problemen toen, bij windkracht 6, de sjorringen waarmee de au to's vastzaten losschoten en de wagens van de ene kant naar de andere rolden. Om vier uur riep de bemanning assistentie in van een reddingboot. In de Geul van de Banjaard stapte een van de vermoeide bemanningsleden over op de Graaf van Bylandt. De reddingboot begeleidde de Saint Remy naar de Roompot- sluis, waar het schip aan de bin nenzijde afmeerde. De schade aan de lading bleek aanzienlijk. MIDDELBURG - Alle buiten activiteiten van het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) zijn gisteravond niet doorgegaan. Vanwege het slechte weer dat werd voorspeld, besloot de or ganisatie halverwege de middag al de opera Ship of Troy op Neel- tje Jans, Eerste liefde bij Villa Stadszicht in Tholen en het bal populaire op het Abdijplein af te gelasten. Ship of Troy is verschoven naar zondagavond, Eerste liefde naar maandagavond. Wanneer het weer vanavond of morgen avond opnieuw roet in het eten dreigt te gooien, komt het ZNF in de moeilijkheden, want Ship of Tfoy kan na zondag niet meer worden gespeeld. Als vandaag of morgen verdere afgelastin gen volgen, worden reserverin gen afgebeld. Ook kan informa tie worden ingewonnen via tele foonnummer 0118-659659. (Advertentie) naam:'ip'Jnoteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een ma|j. abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: voor automatische incasso stem ik toe in 1 per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso ™mmer: I I I I II II m - 39,45/6,7.90). per kwartaal met handtekeninq: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000019 Zeventien jaar is hij, laten we 'm Tymen noemen, want zo heet hij ook. Het type aanko mende kleerkast. Breedge schouderd, graffiti op de arm, pearcvng in de wenkbrauw. De Middelburgse jongeman mag graag stoer doen, hangt dan verhalen op hoe ze laatst weer onbedaarlijk aan het slempen en op de versiertoer gingen. Maar af en toe is Tymen weer gewoon het kind dat aan moeders rokken wil hangen. Vorige week had hij weer zo'n bui. Hij vertoefde zo veelvuldig in de buurt van zijn moeder dat zij verzucht te: „Ga nou toch eens even een eindje weg." Waarop Tymen reageerde: „Hoezo? Jij bent mijn hang plek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 59