Kasteelterrein wacht bescherming PZC PZC Station Rilland krijgt nieuwe stalling Zonnebloem leeft als nooit te voren Waterschap Zeeuwse Eilanden investeert in zuiveringsinstallatie Middelburg heeft bijna zeven miljoen extra te besteden b 15 Borsele steunt monumentenstatus voor resten bij Sinoutskerke Jongen mishandeld in Goes Inbraak in woning Kattendijke Aanhouding na baldadigheid Openbare dronkenschap Brokkenpiloot zonder rijbewijs Computer uit auto gestolen Crisis dreigt in garnalenvisserij Speciaal rijwiel test Goes op fietsvriendelij kheid Stadskantoor doelwit vandalen Auditie voor Oranjeconcert Laatste concert op zomeravond Grote Kerk Goes Groen licht voor huizenbouw Nieuwdorp zaterdag 8 september 2001 HnorMieke van der Jagt SINOUTSKERKE - Burge meester en wethouders van Bor sele sluiten zich aan bij het plan om het kasteelterrein bij Si noutskerke tot archeologisch monument te verklaren. Daar mee krijgen de vliedberg en de terp aan de noordkant van Si noutskerke wettelijke bescher- Bij het ringdorp Sinoutskerke liggen de resten van een huis terp en een vliedberg of motte. Beide moeten zijn aangelegd in de late Middeleeuwen, in de elf de of twaalfde eeuw toen de zee een dik kleipakket op die plaats had afgezet. De vliedberg, die ook motte wordt genoemd, afgeleid van chateau a motte, kasteel van aarde, is een van de talrijke vliedbergen die Zeeland heeft gekend. Aangenomen wordt dat de vroege Zeeuwen ze niet aan legden om hun woonstek te ver sterken, maar meer om de buren te imponeren. Wonen op zo'n bult was chique en nog chiquer was het om een voorburcht te hebben, een wat lagere verho ging voor de vliedberg waar een hofje en wat bijgebouwen wa ren. Huis De huisterp, voor een geoefend oog nog zichtbaar bij de vlied berg van Sinoutskerke, ligt waarschijnlijk op de plaats van de voorburcht. Tot in de vorige eeuw heeft er nog een huis op ge staan. In de loop der eeuwen, vooral in de vorige, zijn veel Zeeuwse door Rob Paardekam KAPELLE - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil fors in vesteren in de rioolwater zuive ringsinstallatie (rwzi) in de Wil lem Annapolder bij Kapelle. Het dagelijks bestuur trekt drie ton uit voor de studie naar een nieuwe systeemkeuze, terwijl het vervangen van het rooster en het besturingsprogramma bij elkaar 1,1 miljoen gulden kost. De besturing van de rwzi in de Willem Annapolder vindt mo menteel plaats door drie zoge heten programmable logic con trollers (plc's) van het merk Westinghouse. Dit bedrijf heeft de productie echter stopgezet en levert ook geen onderdelen meer. Op 20 maart van dit jaar was er een storing in de plc waardoor de rwzi met de hand moest wor den bestuurd. De plc kon met moeite weer in gebruik worden genomen. Om te voorkomen dat de automatische bediening een keer totaal uit bedrijf gaat, is vliedbergen verdwenen: afge graven, weggespoeld of ge bruikt om laagten in het landschap te vullen. De overge bleven bergen, zo'n dertig, in hoogte variërend van drie tot veertien meter, zijn in kaart ge bracht en gedeeltelijk onder zocht. Over de bewoningsgeschiedenis van het kasteelterrein in Si noutskerke is heel weinig be kend. Wel is zeker dat de monu menten goed bewaard zijn gebleven. Dat is vooral te dan ken aan het gebruik gedurende de afgelopen eeuw. Bedekt met gras en begraasd door koeien, kan er weinig misgaan met de informatie die in de motte en in de terp opgeslagen ligt, zeker als het waterpeil weinig verandert. Bij Sinoutskerke is dat, ook bij de laatste ruilverkaveling, vrij wel hetzelfde gebleven. Het kasteelterrein is bovendien he lemaal omgeven door sloten, zo dat het niet moeilijk is de water huishouding te laten zoals die is Een beschermde status zal niet veel gevolgen hebben voor het stuk grond waarop het monu ment ligt. In afwachting van middelen en nieuwe technieken om de resten te onderzoeken, kan het terrein gewoon weiland blijven. Wettelijke bescherming voorkomt wel dat het terreintje een andere, minder conserve rende, functie krijgt. besloten voor ruim negen ton aan nieuwe plc's aan te schaffen. Ook het rooster, dat het afval water van de grove delen ont doet, is aan vervanging toe. Het gaat om een verouderd type dat aan een grote onderhoudsbeurt toe is. Dat gaat ongeveer zeven tigduizendgulden kosten. Daar om zou de aanschaf van een nieuw rooster van 170.000 gul den beter zijn dan groot onder houd. Het waterschap wil ook drie ton uittrekken voor een studie naar een nieuwe systeemkeuze. Het systeem van de rwzi moet aan gepast worden om 75 procent van de stikstof aanvoer in het beheersgebied te verwijderen. In eerste instantie koos het schap voor het zogeheten 'twee slibsoorten systeem', maar dankzij nieuwe technische ont wikkelingen scoren andere sys temen inmiddels hoger. Welke het uiteindelijk moet worden, zal blijken uit het vergelijkend varianten onderzoek dat in ja nuari volgend jaar wordt afge rond. De gemeente Borsele wil het kasteelterrein bij Sinoutskerke tot archeologisch monument te verklaren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam RILLAND-BATH - Het station van Rilland-Bath krijgt nog dit jaar een nieuwe fietsenstalling. Er komen 112 nieuwe fiets- klemmen en acht fietskluizen. De huidige stalling zal tijdens de werkzaamheden worden ver plaatst. De vernieuwing van de stalling in Rilland maakt onderdeel uit van het project 'Ruimte voor de fiets'. In het kader daarvan moderniseert Railinfrabeheer tussen 2000 en 2007 de fietsen stallingen van vrijwel alle 380 stations in Nederland. Het mi nisterie van verkeer en water staat heeft daar 460 miljoen gulden voor beschikbaar ge steld. Na de werkzaamheden moet de fietsenstalling meer gemak bie den aan de treinreizigers. Er komt meer ruimte tussen de klemmen, zodat ook fietsen met brede sturen of fietstassen goed passen. Tevens bieden de rekken meer mogelijkheden om de fiets met kabel- of beugelsloten vast te zetten. Over de rekken komt een verkapping met verhard glas en verlichting. Railinfrabeheer denkt met het vernieuwen van de fietsenstal lingen meer mensen op de fiets naar het station te krijgen. Nu al komt bijna dertig procent van de reizigers met de tweewieler. GOES - Een veertienjarige jongen uit Goes is gisteren zonder enige aanleiding mishandeld. De jongen skeelderde op de Eu- rop alaan in Goes toen hij drie j ongens tegenkwamEen van de jongens schopte de Goesenaar onderuit. Toen hij op de grond lag, trapten de drie tegen zijn benen en schouders. De daders gingen er vandoor toen een vrouw langs kwam fietsen. KRABBENDIJKE - In een woning aan de Gentmanstraat in Krabbendijke werd gistermiddag ingebroken. Er werd een breedbeeldtelevisie, een videorecorder, een deco der, een stereo-installatie, twee geluidsboxen, een gouden ketting en een ring weggenomen. De dieven kwamen binnen door een deur te forceren. De gestolen goederen waren enkele duizenden guldens waard. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner uit Middelburg is donderdagnacht rond half drie aangehouden op de Vlas- markt in Middelburg wegens baldadigheid. Hij sloeg tegen een verkeersbord en een autospiegel. VLISSINGEN - Twee Vlissingse voetgangers van 19 en 22 jaar zijn donderdagavond rond half elf aangehouden wegens openbare dronkenschap. Op de Singel lag een van hen op de grond en de ander viel bijna om. De beide mannen zijn ter ont nuchtering overgebracht naar het Middelburgse huis van be waring. De twee krijgen nog een boete. MIDDELBURG - Een twintigjarige vrouw uit Middelburg belandde gistermiddag met een auto tegen een boom in de Oosterscheldestraat in Middelburg. De wouw probeerde weg te rijden uit een parkeervak en gaf daarbij flink gas. De auto schoot met grote snelheid vooruit en raakte aan de overzijde van de straat een stoeprand. De vrouw gaf daarop een ruk aan het stuur waardoor de auto tegen een boom knalde. De be stuurster en haar passagiere raakten lichtgewond. De auto is totaal vernield. De Middelburgse is nog niet in het bezit van een rijbewijs. MIDDELBURG - Aan de Kousteensedijk in Middelburg is gisteren rond drie uur een computer uit een bedrijfsauto ge stolen. De computer stond in de afgesloten auto, verpakt in een doos. Terwijl de chauffeur bij een bedrijf goederen afle verde, sloegen de dieven toe. De waarde van de computer be draagt enkele duizenden guldens. COLIJNSPLAAT - De Nederlandse Vissersbond vreest een crisis in de garnalenvisserij, omdat de producentenorganisa tie (po) van vissers in het Noord-Hollandse Wieringen afspra ken over beperking van de aanvoer van garnalen niet wil na komen. De Wieringers willen vanaf maandag 3500 kilo per week gaan aanvoeren, terwijl landelijk is afgesproken dat op 2500 kilo garnalen per schip te houden. Anders dreigt er on herroepelijk een overvoering van de markt, aldus de Vissers bond, en dus lage kiloprijzen. Vangsten in Duitsland en Dene marken trekken bovendien aan. doorLucOgqel GOES - Zijn de verkeerslichten net zo vriendelijk als elders? Kan de fiets qua reistijd concur reren met de auto? De Fietsba- lans, een onderzoek naar de fietsvriendelijkheid van Neder landse gemeenten, zal er uit sluitsel over geven. Maandag is Goes aan de beurt. Het onderzoek wordt uitge voerd door de Fietsersbond. Met een speciaal ontwikkelde meet- fiets wordt een representatief deel van het fietsnetwerk door gemeten. Ook worden de 'fiets- arnbities' van de gemeente on derzocht aan de hand van het GOES - In de nacht van donder dag op vrijdag hebben onbeken den vernielingen aangericht aan het stadskantoor in Goes. Een dakventilator en een wind wijzer moesten het ontgelden. De schade loopt in de duizenden guldens. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl collegeprogramma, beleidsno ta's, budget en onderhoudspro- gramma's. Gemeenten kunnen zich vrij willig aanmelden voor het on derzoek. Op die manier hoopt de Bond binnen een paar jaar de fietsvriendelijkheid van alle middelgrote gemeenten in kaart te hebben gebracht. Het onder zoek is vorig jaar in 59 verschil lende gemeenten uitgevoerd- .Dit en volgend jaar worden dertig gemeenten 'gewogen.' De meest fietsvriendelijke gemeen te krijgt de titel 'Fietsstad van het jaar.' Goes is op zaterdag 22 septem ber ook nationaal startpunt van de Landelijke Fietsdag. Dat de stad vlak daarvoor wordt getest op haar fietsvriendelijkheid, is volgens GroenLinks-raadslid A. van Oosten puur toeval. Van Oosten denkt met dat de titel 'Fietsstad' er voor Goes m zit. ,,Er zijn nog wat dingen voor verbetering vatbaar. Maar het is leuk om de resultaten straks te vergelijken met die van andere gemeenten." 's-GRAVENPOLDER - Het Oranjecomité 's-Gravenpolder houdt op 1 februari 2002, aan de vooravond van het huwelijk tussen kroonprins Willem- Alexander en Maxima, een Oranjeconcert in de plaatselijke Nederlandse hervormde kerk. Met het oog daarop zoekt het co mité mensen vanaf tien jaar die, vocaal of instrumentaal, een bijdrage willen leveren. Zater dag 10 november is er een audi tie in de aula van het Goese Lyceum aan de VanDusseldorp- straat in Goes. Aanmelden kan tot 19 oktober bij Ludo Heesters (0113-312215). GOES - Kees van Eersel, de vas te organist van de Grote Kerk in Goes, sluit vanavond de serie zomeravondconcerten op het Marcussenorgel af. Het concert is bijzonder omdat het plaats vindt tussen het grafische werk van Marc Chagall, waarmee een tentoonstelling in de kerk is in gericht. Van Eersel speelt vooral werk van vroege en late tijdge noten van Chagall. Het concert begint om 20.00 uur. Bep van Dijk, Liza van de Waart en Leny van der Scheer (vlnr) verheugen zich op het jubileumfeest van de Zonnebloem. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam 's-HEERENHOEK - Vijf dames bedach ten 25 jaar geleden dat het misschien aar dig zou zijn om in de gemeente Borsele een afdeling van stichting de Zonnebloem op te richten. Dat bleek geen slecht idee. Een kwart eeuw later leeft de vereniging als nooit te voren. De 49 vrijwilligers gaan op huisbezoek bij zieke ouderen en gehandi capten, maken uitstapjes met ze en zetten zich in bij allerlei activiteiten. Eén van de vrijwilligers van het eerste uur is Bep van Dijk uit 's-Heerenhoek, die in middels ook voorzitter van de Zonne bloem is. Volgens haar is de stichtingin de loop der jaren een club geworden waar ie dereen terecht kan. ,,Van oorsprong is de Zonnebloem een katholieke organisatie. Het heeft jaren geduurd voor we dat stem pel van ons hebben kunnen afschudden." Inmiddels zetten de vele vrijwilligers zich in voor ruim 370 gehandicapten en zieke ouderen uit heel de gemeente. Ze helpen bij activiteiten, reizen mee tijdens de jaarlijkse reis en gaan regelmatig op huis bezoek bij de mensen. Dat zijn lichame lijk gehandicapten en zieke ouderen. „Die laatste komen bij ons als ze bij de oude- rensociëteit niet meer terecht kunnen", legt penningmeester Leny van der Scheer uit. „Wij hebben artsen en verpleegkun digen in huis." Van Dijk: „Zo gaat er tij dens het jaarlijkse uitstapje altijd een huisarts mee. Hij heeft de gegevens van de deelnemers en stemt zijn tas daarop sa men." Jongeren Volgens Van Dijk is het vinden van vrij willigers niet zo'n groot probleem. „Al zouden we wel wat meer jongeren willen hebben." Ook mannen zijn dringend ge wenst, want onder de 49 vrijwilligers be vindt zich om precies te zijn één man. De reisjes en de activiteiten zijn mis schien het leukst; de huisbezoeken is waar het bij de Zonnebloem eigenlijk om gaat. Volgens Liza van de Waart, ook vanaf het beging bij de Zonnebloem betrokken, worden die bezoekjes erg gewaardeerd. „Er zijn mensen waar ik al 25 jaar over de vloer kom. Je wordt op een gegeven mo ment een echte praatpaal voor ze." Centen Van der Scheer gaat als penningmeester over de centen. Een taak die er volgens haar in de loop der jaren niet gemakkelij ker op is geworden. „Vroeger ging het er veel gemoedelijker aan toe. Toen werkte je bij wijze van spreken nog met kwartjes en dubbeltjes. Dat is compleet veranderd. Iemand als Engel Reinhoudt komt nog voor niets, maar de rest moet dik betaald worden, zelfs koren." Al met al doen de dames hun werk met plezier. Op 15 september is het zelfs feest, want dan wordt het 25-jarig jubileum ge vierd in de Stenge in Heinkenszand. Blaaskapel de Koenkelpotters en koor A58 zullen voor de vrolijke noten zorgen. De trouwe vrijwilligers worden op die dag geëerd met een insigne. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Middelburg heeft volgend jaar bijna 6,7 mil joen gulden extra te besteden. Het college wil dat geld gebrui ken voor onderwijshuisvesting (De Lonneboot, ABS, 't Bolwerk en de middelbare scholen), re novatie van sportcomplex De Kiuitmolen, een hogere bijdra ge aan het Zeeuws Museum en de herdenking van vierhonderd jaar VOC. Dat blijkt uit de giste ren gepresenteerde begroting voor 2002. Het gaat (nog) steeds goed met Middelburg, concludeerde een tevreden wethouder P. M. Bruinooge (Financiën). „We hebben het voor elkaar gekre gen een sluitende begroting te presenteren en substantieel geld over te houden voor de grote projecten. Voor onderwij shuisvesting is komend jaar meer dan 1,3 mil joen gulden opgenomen in de begroting. Het college wil komend jaar ook een besluit nemen over de bouw van een nieuwe kazerne voor de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg. B en W kiezen er 'waarschijnlijk' voor om nieuwbouw te plegen op de Stromenweg. Op die plek zou het Veiligheidshuis worden ge bouwd, waarin niet alleen de brandweer, maar ook de politie en de regionale brandweer een plekje zouden krijgen. Het col lege wijst de gemeenteraad erop dat er voor 2003 alvast rekening gehouden moet worden met een extra investering van bijna twee miljoen gulden. Komend j aar wordt ook doorge werkt aan de miljoenen guldens kostende restauratie van de ka demuren. De werkzaamheden stonden aanvankelijk voor 2003 op de planning, maar B en W willen de restauratie naar voren halen in verband met een subsi die van Monumentenzorg. Dit jaar namen de sportverenigin gen het nieuwe complex De Veersepoort in gebruik. Het Zeeuws Museum kan reke nen op een extra eenmalige in vestering van een half miljoen gulden. Het bestuur moet dat gebruiken voor herinrichting. „In de hoop", verklaarde Bruin ooge, „dat er weer een volwaar dig Zeeuws Museum komt." De activiteitensubsidie voor het museum gaat omhoog van twee top dit jaar tot drie ton in 2003. Het college wil het laatste be drag vanaf dat jaar elk jaar toe kennen, op voorwaarde dat het museumbestuur erin is geslaagd het Zeeuws Museum aantrekke lijker te maken. Woonlasten Bruinooge en wethouder J. C. van Dijk-Sturm wezen er gisteren op dat de woonlasten voor de Middelburgers niet of nauwelijks stijgen. De belastin gen gaan met 3,25 inflatiecor rectie omhoog. Door een juistere toerekening van de kosten van rioolaansluitingen betalen wo ningeigenaren volgend jaar 4 procent meer woonlasten. Huurders gaan er tussen de 1,3 en 1,8 procent op vooruit. Vol gens Van Dijk-Sturm blijft de stijging van woonlasten be perkt, doordat de gemeente de reserves aanspreekt. „Hadden we dat niet gedaan, dan waren de kosten voor de afvalstoffen heffing fors omhoog gegaan. Het OLAZ berekent zestien pro cent hogere kosten aan ons door voor storten van het huisvuil." De komende jaren wil het colle ge nog een aantal forse investe ringen doen. Voorwegen is bijna vier miljoen gulden beschik baar en voor het Huis der Kun sten rond de 3,3 miljoen gulden. In de kas van Middelburg zit daarnaast nog een bedrag van ruim dertien miljoen gulden voor uitvoering van de Strategi sche Projecten, zoals het stads kantoor, de binnenstad, Veerse Meer en cultuur. NIEUWDORP - Het ziet ernaar uit dat in Nieuwdorp na jaren stagenering eindelijk nieuwe woningen kunnen worden ge bouwd. De Borselse wethouder P. Vol- laard vertelde de gemeenteraad gisteravond dat de provincie ontheffing heeft verleend van de geluidsnormen. De beoogde uitbreiding van Nieuwdorp, Coudorp II, ligt te dicht bij het Sloegebied voor de geldende af standsnormen. Nu ontheffing is verkregen kan de gemeente aan de slag om plaats te maken voor tien tot dertien nieuwe wonin gen in de komende jaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55