Pre-pensioen uit de CAO's Grootschalig onderzoek naar uitkeringen aan gevangenen JAREN 80 PZC Zembla: Niod sprak niet met topmannen van val Srebrenica Brandweer wil sprinklers in woningen Premier Kok voorziet groei werkloosheid Chipknip Postbank op aparte pas Kabinet wil werknemers niet verplicht voor 65ste laten wegsturen Criminaliteit stijgt licht Melkertbanen blijven nodig Veehouderij moet duurzaam Politie zoekt homoslachtoffers LTO kwaad op milieuorganisaties Marine wedijvert met Euromast Louis Ferron winnaar van Huygensprijs Legionella-controle blijkt een onbekend fenomeen Gebruik Viagra kost zeventien mannen leven Laurentien op bres voor analfabeten DE WEEK VAN DE AMERSFOORT - In de Amersfoortse nieuw bouwwijk Vathorst moe ten alle 7000 koopwonin gen worden voorzien van een sprinklerinstallatie. Dit wil de commandant van de brandweer. Hij denkt de investering - totaal geraamd op twintig miljoen gulden - op rede lijke termijn terug te ver dienen door lagere perso neelskosten. De sprinklers worden vooral toegepast in kanto ren, winkels en bedrijven. In Amerika en Engeland is al geruime tijd ervaring opgedaan met sprinklers in woonhuizen. Goes is de eerste gemeente waar met het systeem in tachtig wo ningen wordt geëxperi menteerd. GPD ROTTERDAM - Met demonstraties van de Koninklijke Marine en de operationele diensten zijn gistermiddag de Wereldhavendagen 2001 in Rotterdam geopend. Een helikopter zocht daarbij de hoogte van de Euromast op. Dit weekend staat de Maasstad in het teken van maritieme, feestelijke en culturele activiteiten. Uit onderzoek blijkt dat het imago van Rotterdam als woon- en werkstad niet ide aal is. Er is te weinig aandacht voor de inwoners van gemeenten net buiten Rotter dam waar heel veel werknemers van havenbedrijven wonen. De haven is nog steeds niet in trek als werkkring en de beschikbare kennis in de haven blijft te veel verstopt. Daarom zal veel van de aandacht van het Havenfestival nieuwe-stijl ge richt zijn op de jeugd. Bedrijven ervaren dat het steeds moeilijker is nieuwe werknemers te vinden. foto Guido Benschop/ANP DEN HAAG - Premier Kok ver wacht dat de werkloosheid vol gend jaar toeneemt. Het ziet er immers naar uit dat de economi sche groei dit en volgend jaar rond de twee procent zal liggen, aldus Kok. Dat is anderhalf pro cent lager dan vorig jaar. In Nederland zijn nu 260.000 mensen werkloos, dat is 3,5 pro cent van de beroepsbevolking. Een lagere economische groei betekent dat er minder wordt geproduceerd, minder wordt gekocht en dat heeft gevolgen voor de werkgelegenheid, zei de premier. ,,Als cle Amerikaanse economie niet aantrekt, zullen wij langere tijd met een moeilij ke overgangsfase zitten." De Nederlandse en Europese eco nomie zijn in grote mate afhan kelijk van de Amerikaanse. Gis teren daalden de koers van Nederlandse aandelen verder, in navolging van de Amerikaan se aandelen. Wel wees Kok op cle verwach ting die Wellink, directeur van De Nederlandsche Bank deze week heeft uitgesproken. Wel link verkondigde dat de econo mie zich zal herstellen. GPD AMSTERDAM - Miljoenen klanten van de Postbank krij gen volgend voorjaar een nieu we losse betaalpas met daarop de Chipknip. Deze komt in de plaats van de Chipper die nu op zeven miljoen giropassen zit. De Postbank heeft het aanvan kelijke plan om nieuwe giropas sen met Chipknip te maken, la ten varen. Dat bleek binnen het korte tijdsbestek niet uitvoer baar. De twaalf miljoen houders van een Chipknip van de overige banken toehouden gewoon hun huidige betaalpas. De losse Chipknip voor Postbank-klan ten moet uiterlijk 1 april vol gend jaar in hun bezit zijn. Op dat moment kan van de Chipper geen gebruik meer worden ge maakt. Het restsaldo kan bij de Postbank worden gestort en wordt kostenloos op de eigen re kening bi jgeboekt. GPD zaterdag 8 september 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werknemers mo gen niet langer collectief en ver plicht met pensioen worden gestuurd vóór hun 65ste levens jaar. Organisaties van werkge vers en -nemers mogen deze ver plichting niet langer vastleggen in de CAO. Dit is de kern van een wetsvoor stel dat het kabinet naar ver wachting nog dit jaar naar de Tweede Kamer stuurt. Het voorstel ligt nu ter advisering bij de Raad van State. Staatssecretaris Verstand van Sociale Zaken en Werkgelegen heid noemt het collectief vervroegd pensioneren van werknemers een vorm van leef tijdsdiscriminatie. „We moeten er naar toe dat j e een werknemer alleen kunt ontslaan als die per soon individueel niet meer kan." Ze vindt het verspilling van ar beidskrachten om mensen af te schrijven zonder per geval naar hun gezondheid en motivatie te kijken. De rechtbank in Haarlem stelde in april van dit jaar vliegtuig maatschappij Martinair in het gelijk toen die vasthield aan het beleid om piloten op hun 56ste verplicht met pensioen te stu ren. Een groep van veertig vliege niers was naar de rechter ge stapt, omdat ze zichzelf te jong vonden om al op die leeftijd te stoppen met werken. De rechter beriep zich bij zijn oordeel op de CAO waaronder de vliegeniers toen vielen. „Zo'n uitspraak", vindt D66- staatssecretaris Verstand, „zal dus in de toekomst niet meer mogelijk zijn." Levensloop D66 presenteerde gisterochtend een notitie over modernisering van de arbeidsmarkt en ar beidsvoorwaarden. Volgens de notitie Levensloop zijn arbeidsvoorwaarden nu nog te veel gestoeld op het oude kostwinnersmodel, waarbij mannen betaald werken, en vrouwen voor kinderen zorgen. Werknemers moeten, volgens D66, veel meer kansen krijgen arbeid en zorg te delen. Het zou bovendien mogelijk moeten zijn voor werknemers om zelf te kie zen in welke levensfase ze min der tijd aan betaald werk beste den. Het zou bijvoorbeeld ook mogelijk moeten zijn dat herin treders op latere leeftijd nog kansen krijgen zich bij te scho len. ANP DEN HAAG - De criminaliteit in Nederland is de afgelopen tien jaar licht gestegen. In 1990 werden 4,2 miljoen delicten gemeld. In 1999 waren het er 4,8 miljoen. Het gaat hierbij vooral om Inbraak, autodiefstal, vernieling, mishandeling en zakkenrollerij. Dit blijkt uit een rapport van het Sociaal- en Cultureel Planbureau (SCP). Volgens het SCP wordt een kwart van de bevolking van 18 jaar en ouder slachtoffer van één van deze vormen van veel voorkomende criminaliteit. Bij de daders is de categorie jonge mannen en allochtonen oververtegenwoordigd. ANP DEN HAAG - Melkertbanen blijven ook in de toekomst no dig. Dat zegt het kabinet in een reactie op een ambtelijk rap port waarin onlangs over de Melkertbanen zeer kritische noten werden gekraakt. Volgens dat rapport zou het onvol doende zijn gelukt om langdurig werklozen via Melkertbanen uiteindelijk aan regulier werk te helpen. Hoewel het kabinet erkent dat de doorstroming van Melkert banen naar regulier werk verbeterd kan worden, dragen deze banen ook zonder doorstroming bij 'aan de kwaliteit van de maatschappelijke dienstverlening'. Het kabinet aarzelt over de suggestie van de werkgroep om Melkertbanen om te zetten in reguliere banen binnen de collectieve sector. Volgens het kabinet moet worden voorkomen dat de huidige Melketiers dan worden verdrongen door hoger opgeleiden. ANP DEN HAAG - Het kabinet wil dat de veehouderij in Neder land binnen tien jaar is omgevormd tot een duurzame sector. Dat heeft de ministerraad gisteren besloten in reactie op het advies van de commissie-Wij ff els. Die adviseerde eerder mi nister Brinkhorst (Landbouw) over de toekomst van de vee houderij naar aanleiding van de mond- en klauwcrisis. De overheid stelt randvoorwaarden op het gebied van dieren welzijn, diergezondheid, voedselveiligheid, ruimtelijke orde ning en milieu. ANP ROTTERDAM - De politie van Rotterdam is op zoek naar slachtoffers van een man die homoseksuelen afperste en be roofde. Negen mannen hebben al aangifte gedaan tegen de 28-jarige verdachte, maar de politie denkt dat cle man meer slachtoffers heeft gemaakt. De man werd vorige maand al opgepakt en zit vast. Hij was volgens de politie sinds 1999 actief. Hij zocht zijn slachtoffers meestal uit bij homocafés of op ontmoetingsplaatsen in het centrum van Rotterdam. Nadat hij met zijn slachtoffers had gevreeën volgde hij ze, sprak ze aan, en zei dan geld te willen hebben voor het contact. ANP DEN HAAG - Het rapport D e ontgroening van Nederland van Milieudefensie en cle Stichting Natuur en Milieu is volkomen ongeloofwaardig. Het staat vol leugens over de milieupresta ties van de land- en tuinbouw, aldus LTO Nederland. De land- en tuinbouworganisatie reageerde daarmee gisteren op het rapport dat Milieudefensie en Natuur en Milieu don derdag uitbrachten. Volgens het rapport heeft de overheid de afgelopen tien jaar het natuur- en milieubeleid laten sloffen ondanks de grote welvaart. Het rapport is volgens LTO mis leidend omdat veel feiten erin onjuist zijn of onjuist zijn uit gelegd. LTO stelt dat onafhankelijke cijfers laten zien dat boeren en tuinders wel degelijk succes hebben gehad met het terugdringen van milieuproblemen. ANP HAARLEM - Louis Ferron is uitverkoren als winnaar van de Constantijn Huygensprijs 2001. De jury prijst de 'compromislo ze eigenzinnigheid' en de 'on modieuze tegendraadsheid' in het oeuvre van de Haarlemse schrijver. De prijs, die op 14 de cember in in het Letterkundig Museum in Den Haag wordt uit gereikt, omvat een bedrag van 20.000 gulden. De Constantijn Huygensprijs geldt binnen de Nederlandse letteren als de op één na belang rijkste literaire onderscheiding. Alleen cle PC Hooftprijs heeft meer aanzien. „De Huygens prijs wordt vaak gezien als de voorbode van die prijs", zegt se cretaris Peter Spijkers van de Jan Campertstichting, organi sator van de prijs. Eerdere win naars van de Huygensprijs wa ren onder anderen" Charlotte Mutsaers, Willem-Jan Otten en F. Springer. De schrijver kan zich helemaal vinden in het juryrapport. „On modieuze tegendraadsheid, dat is precies het thema van mijn nieuwe boek. De hoofdpersoon voert een voortdurende strijd tegen het modieuze gedrag van mensen." Ferron viel twee keer eerder in de prijzen. Hij ontving cle Akoprijs voor zijn roman Ka- relische nachten en de Borde wij kprijs voor De walsenko- ning. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Slechts een kwart van de eigenaren van openbare accommodaties weet dat ze hun waterleidingen voor half okto ber op legionella moeten con troleren. Een kwart heeft zelfs helemaal nog nooit van deze re geling gehoord. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van minister Pronk (Vrom). Pas 19 procent van cle eigenaren of beheerders van onder meer scholen, zorginstel lingen, cafés, restaurants, kin derdagverblijven en sportac commodaties heeft al een risicoanalyse uitgevoerd. Een kwart is helemaal niet van plan zo'n onderzoekje te verrichten, 21 procent weet het nog niet. Pronk is niet van zins uitstel te verlenen, zo laat hij de Tweede Kamer in een brief weten. Hij wil juist dat de Inspectie Milieu hygiëne actief controleert. Plij spreekt de eigenaren tegen, die vinden dat cle regeling te weinig onder de aandacht is gebracht. Vooral beheerders van scholen, kinderdagverblijven en vast goedbeheerders hebben nog bij na helemaal niets gedaan om de legionella-risico's in kaart te brengen. Die laatste zijn, met café- en restauranthouders ook het slechtst op de hoogte van de regeling, Volgens Koninklijke Horeca Nederland (KHN) echter is bij 99 procent van de cafés en res taurants ook geen risicoanalyse nodig. Bij cafés en restaurants wordt water volgens de onder nemersvereniging zodanig ge bruikt dat de kansen op een legionella-besmetting 'zijn te verwaarlozen'. KHN pleit al leen voor legionella-preventie in de hotelsector. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken heeft een groot onderzoek gelast naar uitkeringen aan gedeti neerden. Gevangenen en TBS'ers zouden nog steeds een uitkering kunnen ontvangen, tei'wijl dit al anderhalf jaar niet meer mogelijk zou moeten zijn. Verder wil Hoogervorst alle ge vallen tegen het licht houden van zware criminelen die tij dens him detentie tonnen aan WAO-geld hebben gekregen. Tot 1 mei 2000 behielden gedeti neerden en TBS'ers tijdens him gevangenschap hun WAO-, Wa- jong, WAZ-, Ziektewet- of ANW-uitkering. Sindsdien is dit verboden. Voor een WW- of bijstandsuitkering was al gere geld dat deze werd stopgezet zo dra iemand is veroordeeld Normaal gesproken behoort de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) alle detentiegevallen di rect te melden aan het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (Lis v)Het Lis v regelt dan dat de uitkering worclt stopgezet. Dit systeem zou echter niet goed werken. Hoogervorst wil nu weten waar dit aan ligt: „Of cle DJI of de uit keringsinstanties laat schijn baar steken vallen", aldus een woordvoerder van Sociale Za ken. De DJI en Lisv willen niet reageren. Ferdi E. Op dit moment loopt al een on derzoek naar de WAO-uitkering van Heijn-ontvoerder Ferdi E. Hij kreeg met terugwerkende kracht een WAO-uitkering van zeven ton over cle periode dat hij vast heeft gezeten in een TBS- kliniek. Sociale Zaken onder zoekt of dit geld is terug te vor deren. Mogelijk kan het worden verrekend met een bij standsuit kering die zijn vrouw in dezelf de periode misschien ontvangen heeft. Hetzelfde wil het ministerie nu doen bij andere zware crimine len, zoals kindermoordenaar Michel S., die ook een uitkering hebben gekregen over de perio de vóór 1 mei 2000. GPD van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Het Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumen tatie (Niod) heeft voor zijn onderzoek naar de val van de moslimenclave Srebrenica niet gesproken met drie belangrijke hoofdrolspelers. Het gaat om de Bosnische inoslimgeneraal Oric en om de Bosnisch-Servische generaals Rrstic en Zivanovic. Dat blijkt uit een documentaire clie het televisieprogramma Zembla gisteravond uitzond. Generaal Zivanovic, die vrij rondloopt in Joegoslavië, komt uitgebreid aan het woord. Hij zegt schone handen te hebben als het gaat om de executies van meer clan 7000 moslims in de en clave, die de Nederlandse mili tairen hadden moeten bescher men. Zivanovic zou toen geen commandant meer zijn geweest van de militairen die Srebrenica innamen, zegt hij Dat het Niod, dat in opdracht van de Nederlandse regering onderzoek doet, niet sprak met deze hoofdrolspelers is opmer kelijk nu het eindverslag van het onderzoek enkele keren is uitgesteld omdat de onderzoe kers onder andere nog wilden praten met Servische betrokke nen. Generaal Oric zegt: „Er is bij mij geen enkele vertegen woordiger geweest van de Ne derlandse regering die mij heeft gevraagd wat er is gebeurd en hoe het is gegaan." Generaal Krstic, onlangs veroordeeld door het Joegoslavië-Tribunaal tot 46 jaar gevangenis, laat via zijn advocaat weten niet te zijn benaderd door het Niod. Volgens M. Harmon, aanklager bij het tribunaal, zijn de ge sprekken met de generaals Oric, Krstic en Zivanovic essentieel voor een goed onderzoek. „De kennis waarover deze mensen beschikken en de ware feiten die zij kunnen vertellen, zijn nood zakelijk om een goed begrip te krijgen van de gebeurtenissen in Srebrenica", aldus Harmon. Op de vraag of Zivanovic wordt ge zocht door het tribunaal wil hij geen commentaar geven. Het Niod wil tot de publicatie van het eindrapport geen enkele rnformatie geven over het ver loop ervan. De woordvoerder van het Niod zegt dat niet alleen archiefonderzoek is gedaan, maar dat ook betrokken perso nen zijn ondervraagd. Wie de personen zijn wil woordvoerder en onderzoeker David Barnouw van het Niod volgens Zembla niet zeggen. ANP DEN HAAG - Sinds de poten- tiepil in het najaar van 1998 in Nederland op de markt is geko men, zijn in totaal zeventien mannen overleden na het ge bruik ervan. Dat heeft een woordvoerster van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) gisteren gezegd in reactie op berichten over dertig Viagra-doden in Duitsland. Volgens de woordvoerster wa ren alle slachtoffers hartpatiënt die voor hun aandoening medi catie hadden. „Zij hadden de pil volgens de bijsluiter helemaal niet mogen slikken." Het is vol gens haar niet bekend of de betrokkenen Viagra op voor schrift van een arts of via een il legale manier hebben ontvan gen. ANP door Bernice Breure Advertentie Een week lang de mooiste platen en concerten. Op vrijdag 14 september van 9.00 - 16.00 u. de Top 80 van de Jaren gepresenteerd door Daniël Dekker en Hans Schiffers en 's avonds vanaf 20.00 uur live de Jaren 805uper Sessie. AMERSFOORT - Prinses Lau rentien gaat zich, naast haar werk als communicatie-advi seur, blijvend inzetten voor an alfabeten. Ofwel mensen die 'functioneel ongeletterd' zijn, zoals de echtgenote van prins Constantijn deze groep liever noemt. Het onderwerp ligt haar 'zeer aan het hart', zei ze giste ren bij de opening van een sym posium over analfabetisme on der autochtone Nederlanders. Het welkomstwoord van Lau rentien op de bijeenkomst was haar eerste publieke optreden als prinses. Tijdens haar verblijf in Brussel gaf de prinses als vrij - willigster les aan volwassen mensen die niet konden lezen en schrijven. Ze kwam met deze materie in aanraking toen ze als student journalistiek ruim tien jaar geleden in de Verenigde Staten een reportage maakte over een opleidingsinstituut voor analfabeten. Nederland telt naar schatting bijna ander half miljoen mensen die niet voldoende kunnen lezen en schrijven om zich staande te houden in de maatschappij. GPD. Minister Hermans (Onderwijs) op het symposium in gesprek met prinses Laurentien. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3