PZC Een huis is tenslotte persoonlijk Brunklaus ontwerpt met een knipoog 37 Informatiemarkt zaterdag 8 september 2001 Bijna ongemerkt hebben de ontwerpen van Nico- lette Brunklaus zich over Nederland verspreid. Vanaf september is haar lampen collectie ook verkrijgbaar bij de Bijenkort. Accessoires met een knipoog. „Ik vind het fijn als mensen nog een keer moeten kijken." Humor? Nee, met dat woord zal ze haar ontwerpen niet snel omschrijven. Dat doen an deren, zegt ze. Sterker. „Ik ben een heel serieus iemand", open baart ontwerpster Nicolette Brunklaus, weliswaar met een lach in de stem. Wat anderen humor noemen, is in haar ogen 'een andere manier van kijken'. „Gebruiksvoor werpen zijn zo vanzelfsprekend en trends wisselen elkaar snel op. Ik probeer dingen juist te doorgronden." Snel wereldje De in Breda geboren Nicolette Brunklaus is een wonderlijke verschijning in het snelle we reldje met veelal vlotte ontwer pers. Afgestudeerd aan kunst academie Minerva in Gronin gen, startte ze ooit als beeldend kunstenaar. Maar haar installa ties brachten nauwelijks geld in het laatje. Van kunstenaar werd de in Bre da geboren Brunklaus (41) daarom ontwerpster. Niet zon der succes. Vanuit standplaats Amsterdam verspreiden haar producten zich inmiddels als een inktvlek over het land. Startte ze zo'n drie jaar geleden met een postorderbedrijfje, in middels zijn haar producten ook Sloop Ree, met print via internet en woonwinkels te koop. Vanaf september is haar lampencollectie bovendien te koop bij de Bijenkorf. Begin ok tober presenteert ze de volledige collectie tijdens de Woonbeurs in .Amsterdam. En voor wie het verderop wil zoeken? Haar ont- Lamp van Nicolette Brunklaus werpen zijn ook verkrijgbaar in een aantal Amerikaanse muse- umwinkels.Brunklaus heeft de afgelopen jaren niet stil geze ten. Ze brak door met een col lectie linnen, waarop teksten zijn afgedrukt. De Fortune Napkins bijvoorbeeld, een vari ant op het fortune cookie. Acht servetten die ieder voorzien zijn van een eigen spreuk. „Als je een etentje hebt, kun je vooraf alle gasten een servet laten kiezen. Door het verrassingseffect is het ijs meteen gebroken", zei ze daarover drie jaar geleden. Inmiddels is de collectie uitge breid met placemats, bedlinnen en lampen. De overeenkomst tussen die ontwerpen? Brun klaus zoekt naar de essentie van bepaalde gebruiksvoorwerpen en combineert graag klassieke elementen met eigentijdse. Op de lamp Kroonluchter plaatste ze bijvoorbeeld een af beelding van een klassieke kroonluchter. „Ik hou van de spanning tussen oud en nieuw. Kroonluchters zijn mooi, maar ze zijn ook hartstikke duur. Dan is dit een mooie oplossing." Maar waarom lampen? „Ik vind het spannend om dingen te ont werpen die ik zelf leuk vind. Dat is voor mij de uitdaging", legt Brunklaus uit. Net als het tech nisch gedeelte. „De print op de armatuur verandert als er licht doorheen schijnt. Ik heb ooit een goudkleurige gemaakt, maar als het licht aangaat, zie je er niets meer van." Vergroeid Het liefst ontwerpt Brunklaus wat ze thuis mist. Nu zijn dat gordijnen, een product dat vol gens de ontwerpster weer een andere benadering vergt. „Uit eindelijk wil ik een compleet in terieurbeeld neerzetten", legt ze uit. De productie houdt ze be wust in eigen hand en dat zie je er volgens haar aan af. „Ik ben ermee vergroeid. Blijkbaar is het iets bijzonders", wijst ze op de aandacht. „Misschien omdat alle artikelen met elkaar te ma ken hebben." Daarnaast werkt ze soms samen met Ontwerp Zaken in Utrecht, een bureau dat interieurs voor bedrijven inricht. Dankzij die samenwerking zijn de lampen van Brunklaus onder andere te vinden in het documentatiecen trum van de Tweede Kamer in Den Haag. Of ze ooit meubilair gaat ont werpen? „Het nadeel van meu bilair is dat het duur is om zelf te produceren. Ik heb wel een aan tal ontwerpen liggen die zo op de markt zouden kunnen." Paul Geerts De catalogus van Brunklaus is telefonisch opvraagbaar: 020-612.5313. De artikelen kunnen ook worden besteld via internet: www.brunklaus.nl woonprogramma vertaalt zich in de plattegrond van de wo ning, het stedenbouwkundig plan wordt door de gemeente bedacht. Nederland is wat dat betreft overgeorganiseerd. Waarom? Ik denk uit angst voor het onbekende." Het aantal beschikbare kavels in nieuwbouwwijken is nu nog klein. Maar volgens Jacqueline Tellinga zouden er genoeg voor handen kunnen zijn. „Maar ge meentes zijn gewend om met projectontwikkelaars te wer ken in plaats van met particu lieren. Die slag moeten ze nog maken." Dat is ook de ervaring van de bewoners van de 28 pro jecten die Tellinga bij elkaar heeft gebracht. Zelf bouwen kost tijd en geduld. Het uiterlijk van de 28 wonin gen is lang niet in alle gevallen even bijzonder. In tegenstelling tot de indeling. „Uit de woning plattegrond blijkt dat mensen over hun woning nadenken." Opvallend is bijvoorbeeld dat. particulieren op de eerste ver dieping kiezen voor gescheiden badkamer en toilet. Ook de en tree van de woningen is in de meeste gevallen aanzienlijk rui mer bemeten dan in de meeste nieuwbouwwoningen. Om het toekomstige bouwers makkelijker te maken, is een woonmarkt georganiseerd. Za terdag 15 en zondag 16 septem ber kunnen geïnteresseerden daarvoor terecht in de grote zaal van het NAi. Zo'n tachtig deelnemers ver strekken er informatie over het in eigen beheer laten bouwen van een woning. Naast gemeen tes, zijn dat instanties, bewo ners en architecten. Vooral de laatste groep het zich volgens Tellinga moeilijk overtuigen: „Het is voor architecten niet 'bon ton' om achter een kraam te gaan staan." Uiteindelijk heeft ze er zo'n vijftig bereid gevon den. Paul Geerts Woonmarkt NAi, 15 en 16 sep tember van 12.00 tot 16.00 uur. Museumpark 25 in Rotterdam. Zaterdag 15 september start op het buitenterrein van het NAi ook de expositie Heilige Huis jes. Die loopt tot 6 januari. Bij het NAi is een informatiekrant opvraagbaar: 010-4401200. Of via internet: www.nai.nl. Vanaf de opening is ook het boek Heili ge Huisjes te koop voor 32,50 gulden. Daarin staan de 28 wo ningen. en een essay van H. J.A. Hofland. Ook elders in het land vinden manifestaties in het ka der van heilige Huisjes plaats. In het kader van Heilige Huisjes informeren zeven architectenbu reaus zaterdag 15 september geïnteresseerden in Middelburg over het zelf bouwen van een woning. Tussen 15 en 16 uur worden de deelnemende architecten en hun opdrachtgevers geïnterviewd over het tot stand komen van hun heilige huisjes. Voorafgaand aan de in formatiemarkt worden vanaf maandag 10 september tot en met 15 september de ideeën van deze architectbureaus over het woonhuis tentoongesteld op het Binnenplein van De Drvkkery aan de Middel burgse Markt. Deze tentoonstelling is te zien tij dens winkeluren. De meewerkende architectenbureaus zijn: Laboratorium voor Archi- tektuur; Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft; Vossen Architecten; WTS Architecten; Architecten Alliantie De Putter, Van Bebber, Minnen bv, Architektenbureau APS en Projektburo Geeroms. (Advertentie) Zicht op KWALITEIT Onze specialisten hebben zicht op kwaliteit... Dat merkt'u aan de vakkundige plaatsing van de hoogwaardige gevelelementen. Wijyvèrken/onder aanbetaling. Seloiis 'vooreen vrijblijvende offerte (0113) 61 33 77. Dr. A.F.' Philipsstraat 13 - Goes - Tel. (0113) 613377 - Fax (0113) 613455 - www.gevel-elementen.nl Zelfbouw-Geovilla aan de Sturmstraat in Middelburg. foto Verschoore De meeste nieuwbouw woningen sluiten niet aan bij de wensen van de uit eindelijke gebruiker. Zélf een huis laten bouwen is de oplossing. Het Nederlands Architectuurinstituut in Rotterdam organiseert 15 en 16 september een beurs voor particulieren die zelf willen bouwen. Daarnaast is er een expositie van 28 zelfbouw- woningen. Ook in Middel burg kunnen zelfbouwers zich laten voorlichten. Ze ven architectenbureaus in formeren zaterdag 15 sep tember geïnteresseerden in Middelburg over het zelf bouwen van een woning. Vanaf maandag 10 septem ber is het werk van deze ar chitecten te zien in De Drvk kery aan de Middelburgse Markt. Overheden, corporaties en particuliere beleggers (pro jectontwikkelaars) zijn sinds de Woningwet van 1901 verant woordelijk voor de bouw van uitbreidingswijken. Het aan bod blinkt niet uit in fantasie en sluit nauwelijks aan bij de ver langens van de bewoners. In de negentiende eeuw was dat an ders. Toen bouwden particulie ren voornamelijk zelf ën konden ze de woning afstemmen op bij voorbeeld functie en gezins grootte. Eigenlijk is dat de richtlijn die staatssecretaris Remkes van VROM opnieuw voorschrijft: over vier jaar moet een derde van de woningen wor den gebouwd door de bewoners zelf. Maar Jacqueline Tellinga heeft gemerkt dat het wat dat betreft nu nog zoeken is naar een naald in de spreekwoorde lijke hooiberg. Voor het Nederlands Architec tuurinstituut (NAi) stelde ze de expositie Heilige Huisjes sa men, die vanaf 15 september te zien is op het terrein van het in stituut in Rotterdam. Dan ver schijnt ook het gelijknamige boek boek waarin de woningen gebundeld zijn. Ruim een jaar geleden startte ze met de orga nisatie van de tentoonstelling. Ze ging bewust op zoek naar zelfbouwwoningen die minder dan een miljoen kostten. „Uit eindelijk waren ze nog goedko per. De prijs bouwkosten varië ren van 2,5 tot 6,5 ton." Toch schraapte Tellinga slechts met moeite 28 woningen bij el kaar, allemaal opgeleverd na 1996. Ze groepeerde de wonin gen in vier categorieën: de vrij staande woning (wel genoeg keus), de stadswoning, zelfbou wers en samenbouwers. Een rekensommetje. In het eer ste decennium van deze eeuw moeten er ongeveer een miljoen woningen worden gebouwd. Tussen 2005 en 2010 worden er 345.000 uit de grond gestampt. Volgens het idee van Remkes zouden er daarvan jaarlijks 23.000 door particulieren zelf gebouwd moeten worden. Cultuuromslag Volgens Tellinga vergt dat een cultuuromslag. „Want de cul tuurvan een eigen huis bouwen bestaat hier niet.En dat zou moeten veranderen, vindt ze. „Een huis is tenslotte zo per soonlijk." Maar al wil de parti culier, ook overheden hebben een lange weg te gaan. ,;Het Zelfbouwers. André en Connie Colet ontwierpen zelf een vrijstaande bungalow. In vier j aar tij d realiseerden ze hun woning in Vlissingen. foto Rogier Alleblas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37