Kiezen tussen zon en sneeuw Zuiderzeeballade op de fiets PZC Wintervakanties Rondje IJsselmeer 30 Op pad in de RAI Thalys vanaf Amsterdam Golfen in Zwitserland Inverness Skibeurs zaterdag 8 september 2001 Het staat zo goed als vast dat de beurs Op Pad volgend jaar van 8 tot en met 10 maart plaatsvindt in de RAI in Am sterdam. Tot nu toe werd het door buitensporters en actieve vakantiegangers druk bezochte evenement altijd in februari in het Congres Centrum in Den Haag gehouden. Volgens hoofdredacteur Kees Lucassen van het ANWB-ma- gazine 'Op Pad', dat de beurs or ganiseert, is de verhuizing noodzakelijk omdat 'Den Haag' te klein werd: Mochten de plan nen doorgaan (Lucassen: 'Ik ga er eigenlijk al van uit') dan kun nen de bezoekers in Amsterdam met één en hetzelfde toegangs bewijs ook naar de FietsRAI die tegelij kei-tijd woi-dt gehouden. De bij veel skiërs populaire Thalys naar de winter sportgebieden in de Franse Al pen, vertrekt het komend sei zoen voor het eerst ook van het Centraal Station in Amsterdam. Tot nu vei-trok de hogesnel heidstrein in alle vroegte van Rotterdam CS, wat voor veel skiërs uit de noordelijke helft van het land een probleem vormde omdat ze onmogelijk op tijd in de Maasstad konden zijn. De Thalys vertrekt (vanaf 21 de cember) om 05.32 uur uit Am sterdam en arriveert na een paar tussenstoppen in Nederland om 14.00 uur in Moutiei'S (eerste halte in Fronkrijk) en om 14.48 uur in Bourg St. Maurice (eind punt). Vandaar verzorgen pen delbussen het vervoer naar ski oorden als Les Trois Vallées en Les Arcs. Meer informatie: NS Travel 030-2977.111 en internet www.nstravel.nl Golf Luzern/Zentral- schweiz. Dat is de titel van een brochux-e die de gokmoge lijkheden in Centi-aal Zwitser land presenteert. De regio telt negen banen: vijf met 18 en vier met 9 holes. Ze liggen zowel aan het Vier- woudstedenmeer als midden in de bergen en worden in de gids uitvoerig beschreven. Informa tie wordt onder meer gegeven over het aantal holes, de lengte, de hoogte, het speelseizoen, fa ciliteiten, tax-ieven, vereiste handicap en de mogelijkheden voor het huren van stokken en dergelijke. Tevens worden ex- cursietips voor de naaste omge ving verstrekt. De brochure is aan te vragen bij Lu'zern Tourismus, 0041- 4122.71717 of e-mail luz ern@luzer norg Met ingang van maandag 10 september begint de lucht vaartmaatschappij ScotAir- ways een verbinding tussen Amsterdam en Inverness in Schotland. Er wordt met uit zondering van het weekeinde elke dag gevlogen (vice versa). Ook voex-t Scot Airways het aan tal vluchten tussen Amsterdam en Southampton op tot zeven per week. In Ahoy' Rotterdam wordt van 18 tot en met 21 oktober 2001 de Ski Happy Inn gehouden, een samenvoeging van de voormali ge Ski Happ en Ski Inn. De beurs legt zich vooral toe op wintersportvakanties Niet alleen de ANWB en een groot aantal Nedeiiandse reis- organisaties zijn met informa tiestands aanwezig, ook komen er vertegenwoordigers uit Oos tenrijk, Slowakije, Roemenie', Canada, Frankrijk, Finland, Polen, Duitsland, Italië' en Zwitserland naar Rotterdam. Bezoekers kunnen hun favorie te vakantiebestemming uitzoe ken en eventueel direct hun va kantie boeken. Verder is er een Langlaufloipe, een kinderpiste en is het moge lijk een sneeuwballengevecht te beginnen, Ook wordt er door middel van shows aandacht ge schonken aan skimode en nieu we materialen. Openingstijden: donderdag en vrijdag van 12.00 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Enti-ee: 17,50 gulden (kinderen van 4 tot en met 12 jaar, 12,50 gulden. Gezinskaart (2 volwas senen met 2 kinderen: 45 gul den. Meer informatie: www.skihappyinn.nl Neckermann 'ontdekte' het eiland Zanzibar als vakantiebestemming. In euro's afgedrukte prijs lijsten almede de moge lijkheid reizen te maken naar Suriname en Zanzibar. Ziedaar het belangrijkste nieuws in de zojuist uitgeko men winterbrochures van de Nederlandse touroperators. Aan de positie van de Cana- rische Eilanden (winterzon) en Oostenrijk (wintersport) als grootste vakantiebe stemmingen wordt niet ge tornd. Te meer omdat de prijzen daar - in vergelijking met vorig jaar - nauwelijks veranderden. Als er iets opvalt aan de zo juist uitgekomen winter brochures van Nederlandse reisbranche, dan zijn het de prijzen. Ze staan ondanks het feit dat het seizoen op 1 oktober 2001 begint - afgedrukt in eu ro's. Problemen daarover wor den niet verwacht. Mocht er behoefte aan zijn, zo melden de touroperators opge wekt, dan is het sommetje vlug gemaakt: vermenigvuldig de reissom met twee, tel daar tien procent bij op en je hebt de prijs in guldens. Een mens is al vlug geneigd die aanwijzingen op te volgen omdat er dan wat mak kelijker vergelijkingen kunnen worden gemaakt met vorig j aai-. Toen een vakantie op bijvoor beeld de Canarische Eilanden plotseling zo'n acht procent meer ging kosten dan in de win ter daaxvoor. Veel indruk maakte die toch for se stijging indertijd overigens niet. Stonden Nederlanders op de ranglijst van meest reislusti ge volken ter wereld reeds op de eerste plaats; die positie werd in de afgelopen winter nog eens versterkt. Volgens het NIPO 'pluste de markt' in de periode van 1 oktober 2000 tot en met 31 maart 20 01 zelfs met ruim zeven procent. Een toename waarop nu niemand durft te rekenen. Louis Frankenhuis, lid van de raad van bestuur van Travel Unie (waartoe onder meer Arke en Holland International beho ren): ,,De consument wordt voorzichtiger. Ook als het om vakanties gaat, begint hij zich bij het doen van bestedingen wat terughoudender op te stel len." Het gevolg is dat de touropera tors - zeggen ze zelf - nog scher per zijn gaan calculeren. Wat leuker klinkt dan het is. Er kan veel van de Nederlandse reisor ganisaties worden gezegd, maar niet dat hun prijstabellen uit blinken in doorzichtigheid. Laat staan als die zoals nu ook nog eens in euro's worden ver- meld. Procent goedkoper Niettemin, wie goed zoekt, zal merken dat hij voor een winter zonvakantie op de Canarische Eilanden ongeveer hetzelfde kwijt is als vorig seizoen en dat Portugal (Algarve) en Turkije (zuidkust) een procent of wat goedkoper zijn geworden. De vraag is echter wel wat voor be tekenis er in plaatsen als Mar- mai'is (Turkije) en Albufeira (Portugal) aan het begrip 'win terzon' kan worden gehecht. Toegegeven, de voorbije winter hadden de toeristen daar be paald geen klagen. Het weer hield zich goed. Maar een j aar of zeven, acht geleden, toen Duitse en Nederlandse touroperators de Turkse Rivièi-a ook al eens als dé grote concurrent van de Ca narische Eilanden introduceer den, ging het faliekant mis. Koud was het er niet toen. Maar plensbuien en gesloten accom modaties bezorgden de toeris ten van alles, behalve een va kantiegevoel. Het regende klachten, waarna zowel Turkije als Portugal stilletjes uit beeld verdwenen. Ook plaatsen als Rhodos (Grie kenland), Eilat (Israël) en Hurg- hada (Egypte) slaagden er ver- gestunt met pxijzen voor 'verre vakanties' even niet wordt mee gerekend - De Boer Wendel (Travel Unie) en Neckermann (Thomas Cook). De Boer Wen- del durft het aan een 18-daagse all in-reis naar Suriname aan te bieden; Neckermann 'ontdekte' in navolging van de Duitsers af gelopen jaar, het voor de kust van Tanzania liggende eiland Zanzibar. Om met Suriname te beginnen: voor prijzen tussen de 2727 en 3275 euro krijgt de toerist een volledige rondreis aangeboden met bezoeken aan onder meer Galibi (waar een excursie wordt volgens niet in de machtspositie van de Canarische Eilanden ook maar enigszins te bedreigen. Waarna Turkije ten tweede ma le in de strijd werd gegooid. Al leen gebeurt het nu wat omzich tiger. De foto's in de brochures refereren nog steeds aan zomer se toestanden (bloeiende olean ders en gezellig volle stranden), maar wie de daarbij behoi-ende teksten terdege leest, zou daar uit eventueel kunnen begrijpen dat hetin Antalya des winters ook wel eens regent. Hetgeen al weer een lichte verbetering is in vergelijking met wat de brochu res zes, zeven jaar geleden alle maal aan zonneschijn beloof den. Overigens is de herontdekking van 'de Turkse Rivièra bij win ter' niet het grootste nieuws uit de gidsen. Daarvoor tekenen - als het nogal ondoorzichtige gemaakt naar de fameuze leg- stranden van de lederzeeschild pad), de Raleighvallen (midden in het regenwoud), de Awarra- dam en uiteraard Paramaribo. Een voorbehoud: de trips gaan slechts door als zich daarvoor minimaal acht deelnemers heb ben gemeld. Die beperking geldt niet voor Zanzibar. Tussen 7 november 2001 en 27 maart 2002 vertrekt elke woensdag een KLM-vlieg- tuig naar Nairobi (Kenia), waar voor de aansluitende vlucht naar Zanzibar wordt overge stapt op een machine van Kenya Airways. Er kan worden geko zen voor een 9 daagse- dan wel een 16-daagse x-eis en de prijzen variëren van 969 (9-dagen, vlucht en overnachtingen) tot 3959 euro (16-dagen, all inclusi ve). Het is ook mogelijk een weekje luieren op de schitterende, maar nog zeer rustige stranden van het Afrikaanse korlaaleiland te combinei-en met een safari in Kenia (Nakuru National Park en Masai Mara Game Reserve). Neckermanns directeur tour- operating Amel Vroege zegt zonder blikken of blozen: „Voor Zanzibar verwacht ik toch ze ker zo'n dertig tot veertig passa giers per week." Verder veel van hetzelfde in de brochures. Overwinteren op Bali (in zo goed als elke brochu re), een rondreis door de Emira ten en Oman (Isropa), een Nijl- cruise in Egypte (Arke), per camper door Cuba (Holland In ternational) het zijn bijna alle maal oude theezakjes in vers water. Misschien dat Vrij Uit er nog uitspringt met de 'f eestda- gengids'speciaal bedoeld voor families die de kerstdagen of oudjaar 'ergens buiten' (Neder- lancl, België, Luxemburg en Duitsland) willen doorbrengen. Bij elkaar worden zo'n vierhon derd arrangementen aangebo den van heel eenvoudig tot su- per-de-luxe. Sneeuw Vakantiegangers die de sneeuw opzoeken lijken rekening te moeten houden met lichte prijs verhogingen. Ook in Oostenrijk waar het overgrote deel (meer dan de helft) van de Nederlan- ders naar toegaat. Wie wel eens iets anders wil zien dan de Al pen of de Dolomieten, moet goed zoeken. Noorwegen is nog het meest voor de hand liggende alternatief (bij meerdei'e reisor ganisaties) en misschien ook Spanje (idem) en Turkije (Snowman Tours,.Zeewolde). Heel apart is het aanbod voor een wintersportvakantie in één van Amerika's mooiste skige bieden: Mammoth Mountain. Het in Calif ornië, niet ver van het fameuze Yosemite Park ge legen resort (200 kilometer aan afdalingen), is voor het eerst op genomen in het programma van De Jong Intra Vakanties. De ka le prijs (dus zonder vlucht, transfer en maaltijden) be draagt zo'n 65 euro per nacht. Dat is niet goedkoop, maar bij De Jong Intra worden vooral wintersporters verwacht die hun trip willen combineren met een bezoek aan de 'Golden Sta te', zoals Calif ornie's koos naampje luidt. Eerst een paar dagen San Francisco, dan over de Interstate 395 naar Mammo th Mountain (een rit van onge veer zes uur) voor een dag of drie, vier skiën en dan nog een bezoekje aan Los Angeles, van waar weer naar Amsterdam wordt gevlogen. Directeur Coby van Dongen van De Jong Intra: „We hebben al achttien boekin gen en het zijn allemaal combi- natiereizen. Er is blijkbaar be hoefte aan dat soort trips." Ongetwijfeld. Aan de andere kant echter signaleert Frank Go, hoogleraar Toerisme aan de Erasmus Universiteit te Rotter dam in het vakmagazine 'Dit' een duidelijke trend naar 'kor tere vakanties buiten het hoog seizoen'. Ook een reden waarom de reis branche de winter wat minder zonnig tegemoet ziet dan vorig jaar. Zonder dat dat trouwens met zoveel woorden wordt ge zegd. Liever wordt gesproken van 'een afvlakking van de marktgroei'. Rob van den Dobbelsteen Sinds enige tijd heeft de ANWB de Zuiderzee-route in de aanbieding. Dit is een ech te uitdaging voor fietsers, want over het volle tx-aject gemeten - een rondje IJsselmeer - beslaat zij in totaal 400 kilometex-. De route volgt de oorspronkelij ke kustlijn van de Zuiderzee, uit de tijd van vóór de afsluiting. Ze voert door schilderachtige ha venstadjes, door winderige pol ders, langs oude hanzesteden, biedt vergezichten op zee en ko renvelden en kronkelt door bos gebieden en natuurreservaten De laatste zijn de afgelopen vijf- tig jaar door Staatsbosbeheer ruimbemeten aangelegd, zoals het Robbenbos in het uiterste noorden van Noord-Holland, vlak onder de Afsluitdijk. Die Afsluitdijk is een geval Daarin staan veel detailkaarten en historische gegevens. Die maken de fietstocht nog aan trekkelijker, omdat ze het ver haal van het land vertellen waar men op dat moment doorlijdt. Een natuurreservaat met de naam 'Moordernaarsbraak' gaat leven als de historische achtergrond (de vele dijkdoor braken in Noord-Holland, voordat de Zuiderzee werd af gesloten) kenbaar is. De door de ANWB uitgezette route is goed aangegeven, maar het kan geen kwaad om toch zelf nog een kaart mee te nemen, voor het geval men een bordje mist. Er zijn allerlei verkortin gen mogelijk. En tot slot: wie geen zin heeft een tentje op te slaan noch erg veel wil besteden aan hotelletjes - de Stichting Vrienden op de Fiets heeft een heel netwerk van goedkope adressen opgezet. Het adres van de stichting is: Brahmsstraat 19 6904 DA Zevenaar. telefoon: 0316-524448 of 8040-2840483, www.vriendenopdefiets.nl Jan-Hendrik Bakker apart. Het heldhaftige verhaal over de aanleg ervan hoeft hier niet meer herhaald te worden. Zeker net zo heldhaftig is de 30 kilometer tellende oversteek per fiets, vooral met wind tegen. Wie het geluk heeft hem in de rug te hebben, ervaart iets van de extase der gelukzaligen. Wie hem pal tegen krijgt mag uren lang worstelen. De beloning is de aankomst in het ruime, weid se Friesland, waar het weide landschap afgezoomd is met een kustlijn vol prachtige dorpjes, groepjes bomen en haventjes. Stavoren kennen de meeste Ne- derlanders natuurlijk als mooi havenplaatsje, dat men per boot uit Enkhuizen of op doortocht met de auto even aan kan doen. Maar om er per fiets te arrive ren, met de Afsluitdijk nog'in de benen' is toch heel iets anders. Wie fietst ziet het landschap langzaam vei-anderen. Dat is Kuinre bij Schoterzijl. Illusti'atie J. Voerman uit boek 'Langs de Zuiderzee' van Jac. P. Thijsse. een speciale ervaiing, die het fietsen zo aantrekkelijk maakt. Na Stavoren volgt Gaasterland. Niets heerlijker dan in dit licht- glooiende bosgebied het tentje op te slaan of een hotelletje te zoeken. Hier is de tijd ten dele stil blijven staan, heet het dan. Het is werkelijk waar, zij het dat de hooibergj es uit het landsch ap verdwenen zijn, de stoomge- maaltjes plaats hebben ge maakt voor moderne windtur bines, maar men treft toch dezelfde soort lieflijke plekjes als waar Jac. P. Thijsse aan het begin van de vorige eeuw moet hebben gelopen. Thijsse schreef in 1914 het Ver- kade-album 'Langs de Zuider zee', zijn eerste wandelboek, waarin hij zijn lezers maant: „Ga de Zuiderzee zien eer het te laat is". De uiteindelijke afslui ting zou nog een paar decennia op zich laten wachten, maar aan de Friese kust is ook sindsdien weinig veranderd, getuige de talloze aquarelletjes in Thijsse's fameuze album, dat in 1984 nog eens in facsimile verscheen (Zo mer Keuning) en in 1998 nog maals (Waanders). De ANWB heeft zelf een heel instructief boekje over de Zuiderzee-fiets route op de markt gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30