Arts spil in strijd tegen de WAO PZC PZC Nederland moet snel af van de berg diermeel Grensconflict leidt tot kille relatie Spanje en Marokko NS-topman heeft deze keer geleerd van fouten Kamer hypocriet met ESF-kwestie Beperking instroom ,'j 8 september 1951 zaterdag 8 september 2001 door Hans Gertsen De vakbonden zitten sinds deze week op één lijn als het gaat om de voorstellen van de commissie Donner die tot een beperking van de instroom in de WAO moeten leiden. „Dat is goed nieuws", vindt psychologe Saslria de Bel. „Wellicht komt er nu meer aandacht voor mensen die kampen met psychische pro blemen, want het gros van hen hoort niet in de WAO thuis." Van de bijna een miljoen WAO- ers die Nederland telt, zit pak weg een derde thuis vanwege (ernstige) psychische klachten. In de meeste gevallen is dat he lemaal niet nodig. „Als werkge vers en bedrijfsartsen er snel bij zijn, kan het overgrote deel van de mensen dat zich vanwege psychische klachten ziek meldt, relatief snel weer aan het werk zijn", meent psychologe Saskia de Bel.De Bel spreekt uit erva ring. Ze heeft de afgelopen jaren met haar bedrijf Human Capital Group, een dochter van advies bureau Deloitte Touche, hon derden werknemers met psychi sche problemen weer aan het werk gekregen. „Het succesper centage ligt ruim boven de 90 procent. In meer dan 70 procent van de gevallen konden de per sonen in kwestie weer op hun oude werkplek aan de gang. De overige 20 a 30 procent kon na bemiddeling elders aan de slag." Snel terug En in het gros van de gevallen ook nog relatief snel. „Gemid deld duurt het twee tot drie maanden voor iemand weer aan de slag is Zelfs mensen met se rieuze verschijnselen van 'burn out' ('opgebrand zijn') kunnen volgens De Bel gemiddeld vier maanden na hun ziekmelding alweer aan het werk zijn. Mits aan een serie voorwaarden wordt voldaan.De belangrijkste voorwaarde voor een succesvol le herintegratie van mensen met psychische klachten, is dat deze snel als zodanig worden her kend. Vervolgens moet er in overleg met de patiënt, de be drijfsarts, een psycholoog en de werkgever een behandel- en te- rugkeerplan worden gemaakt. „Hoe sneller de problemen wor den onderkend en aangepakt, hoe sneller de persoon in kwes tie weer aan de slag kan", aldus De Bel. Het lijkt zo simpel. Waarom gaat er blijkbaar dan toch nog zo vaak iets mis? „Een hele cru ciale rol is weggelegd voor de bedrijfsarts. Die moet snel een juiste diagnose kunnen stellen. Dat scheelt een slok op een borrel. Maar helaas zijn niet alle bedrijfsartsen voldoende ge schoold als het om het onder kennen van psychische proble men gaat. Die gaan vaak verborgen achter allerlei op het eerste gezicht lichamelijke klachten. In nauwe samenwer king met een psycholoog zou dat veel beter kunnen", meent De Bel. Een ander cruciaal pro bleem is dat de meeste bedrijfs artsen tegenwoordig zelf een enorme stressbaan hebben en veel te weinig tij d voor hun pati ënten. „Steeds meer bedrijfs artsen raken zelf overspannen. De organisatie van hun werk moet anders en het zou ook hel pen als er in hun opleiding meer aandacht zou worden besteed aan psychische problemen. Investeren in meer bedrijfsart sen en psychologische deskun digheid op dit gebied, verdient zichzelf volgens Saskia de Bel dubbel en dwars terug. „Hoe langer mensen thuis zitten zon der goede begeleiding, hoe moeilijker het wordt om terug te keren in het arbeidsproces." GPD van onze redactie economie) Nieuwe cijfers, nieuwe plan nen. Met als uiteindelijke boodschap dat het allemaal wel goed komt met de punctualiteit van de Nederlandse treinen. Hoe vaak hebben we dat al ge hoord? President-directeur Hans Huisinga erkent dat het lastig is uit te leggen dat de prognoses van zijn bedrijf nu wél kloppen en dat het de ko mende jaren stap-voor-stap écht zal verbeteren. „We weten waarom we slechter hebben gepresteerd dan dat we met de overheid hebben afge sproken. De oorzaken zijn be kend. Bovendien hebben we ge leerd van onze fouten en van moeilijke situaties. Ik vind dat we heel optimistisch mogen zijn over de kansen van dit verbeter plan. Huisinga zegt niet goed te begrijpen waarom de bonden zich gegriefd voelen door de constatering in het verbeter plan dat een deel van het perso neel onvoldoende meewerkt. „Het enige wat ik ermee beoog, is mensen aanspreken op hun verantwoordelij kheid. ,Het is gebeurd dat mensen niet deden wat van hen werd ver wacht. Sabotage vind ik daar voor een te groot woord, die term gebruik je als mensen ijze ren staven op de rails gooien. Indien er mensen zijn die niet willen meewerken moeten ze daarop worden aangesproken. Als het daarna niet verandert, zullen we ze nog eens aanspre ken. Maar als mensen écht niet willen, kunnen ze beter een an dere baas zoeken." Minister Netelenbos krijgt door middel van de nieuwe Spoor wegwet een flinke stok achter de deur om de nu afgesproken verbeteringen af te dwingen. Als het fout gaat, kan de over heid een aanbesteding houden, waarbij niet het personeel en het materieel verdwijnen, maar wel het complete management van het bedrijf. Dus personeel dat de verguisde NS-topmana- gers pootje zou willen lichten moet dan maar dwars blijven liggen? Huisinga: „Ach nee, zo werkt het toch niet? De NS is toch niet mijn bedrijf? De NS is toch het bedrijf van ons alle maal? Bovendien, als zoiets ooit al zou gebeuren, dan hebben die mensen toch zichzelf ermee. Want dan komen er nieuwe ba zen, en die grijpen alleen nog maar harder in." GPD door Paul Koopman Met een aan het Poly goon-journaal ontleen de plechtige dictie sprak mr. Henk E. Koning vorige week verlossende woorden. Van grootschalige fraude met Eu ropees werkgelegenheids geld is geen sprake geweest, verklaarde hij. Verder onderzoek naar dit groezelige hoofdstuk uit de Nederlandse bestuurscul tuur zou niet nodig zijn. En tenslotte: voor wat er wél misging - de Europese Com missie eist nog steeds ruim 400 miljoen gulden terug van Nederland - valt geen hoofd schuldige aan te wijzen. De boeken kunnen gesloten worden en mij valt niets te verwijten, zo concludeerde Ad Melkert, oud-minister van sociale zaken, onmiddel lijk. Maar dan kende Mel kert, inmiddels op het schild gehesen als opvolger van premier Kok, zijn pappen heimers niet. Deze week be sloot een ruime Kamermeer derheid tot het houden van hoorzittingen over wat de ESF-affaire is gaan heten. Door geen genoegen te ne men met het rapport van de commissie-Koning, maakt de Tweede Kamer een klassieke taak waar: het con troleren van de regering. Probleem is alleen dat het parlement daar een beetje laat mee begint. Koning zegt het zelf in zijn rapport: „Tot 1999 was er nauwelijks poli tieke aandacht voor het ESF vanuit de Staten-Generaal. Vóór die tijd werd er geen en kel overleg gevoerd en waren er nauwelijks kritische vra gen". Sterker: oud-minister Melkert werd door de Kamer gedwarsboomd bij zijn po gingen meer greep te krijgen op de uitvoering van Europe se werkgelegenheidspro gramma's. Vanwaar die onverschillig heid? Wist de Tweede Kamer niet dat het een rommeltje was bij de arbeidsvoorzie ning? Dat moeten de parle mentariërs wel degelijk heb ben geweten. De Algemene Rekenkamer stelde sinds be gin jaren negentig al in meer dere rapporten de admini stratieve chaos aan de kaak. En dan was er nog de Europe se Commissie, die vanwege veronderstelde misstanden in 1996 Nederland op het matje riep. De reactie was echter steevast dezelfde: Wij hebben recht op het Euro pees geld en over de uitvoe ring moeten Brusselse bu reaucraten niet mekkeren. „Nederland betaalt bakken geld aan Brussel en krijgt daar maar een beetje subsi die voor terug met een dik pak onuitvoerbare regels", constateerde WD-woord voerder Blok in april vorig jaar nog.Blok verwoordde een gevoel dat bijna Kamer breed leefde. Dooretteren De plotselinge verontwaar diging in de Tweede Kamer over de geringe controle op ESF-subsidies doet dan ook hypocriet aan. Woordvoer ders van WD, CDA, D66 en GroenLinks fluisteren ach ter de hand dat het hen niet slecht uitkomt als de naam van PvdA-lijsttrekker Mel kert de komende maanden nog in verband kan worden gebracht met een affaire waar een zweem van nalatig heid en misbruik omheen hangt. „Laat het maar lekker dooretteren in de media tij dens dit reces, dan kunnen we altijd nog in het najaar een onderzoek aanvragen", suggereerde WD-Kamerlid Van Lente vlak voor de zomer in een onderonsje met in stemmend knikkende colle ga's van CDA, D66 en Groen Links. Dat de Kamer haar controle taak alsnog wil uitoefenen, is op zich te prijzen. Maar dat het haar taak blijkbaar al leen serieus neemt in verkie zingstijd, doet de geloof waardigheid van de politiek geen goed. Het zou de Kamer sieren als zij eerst de hand in eigen boezem stak voordat een concurrent bij de komen de-campagne het vuur aan de schenen wordt gelegd. GPD van onze redactie binnenland Diermeel ziet eruit als konij- nenvoer, maar bleek de af gelopen maanden voedingsbo dem voor een potje onvervalste struisvogelpolitiek. Ministeries en provincies schoven de ver antwoordelijkheid voor de op slag en controle daarvan naar elkaar toe, ondertussen groeide de meelberg tot enorme hoogten en vloog bijna vanzelf in de fik. Bij het slachten van varkens, koeien, schapen of kippen blijft een hoop materiaal over dat niet bruikbaar is. Denk aan kada vers, bloed of veren. Al dat spul gaat naar Rendac, een bedrijf dat op grond van de Destructie- wet alle slachtmateriaal moet verwerken. Dat doet de onder neming in de vestigingen in Ber- gum (Friesland) en het Noord- Brabantse plaatsje Son. Een speciaal productieproces moet eventueel nog aanwezige ziek ten en virussen doden. BSE bij voorbeeld wordt 99 procent ze ker gedood bij de verwerking. Uiteindelijk resteren slechts korrels van eiwitten en vetten. Risico Ongeveer de helft van het slachtafval is zogenaamd laag risico materiaal (LRM): het le vert geen enkel risico op voor de volksgezondheid. Dat dient als basis voor veevoer. De andere helft (2500tonper weekis spe cifiek risico matériaal (SRM). Het diermeel dat hieruit ont staat, wordt vernietigd in ver brandingsinstallaties De laatste categorie valt weer in twee stukken uiteen: de ene be treft spul dat ethisch en maat schappelijk zo omstreden is, dat het niet meer verwerkt wordt tot veevoer. Restafval van de slacht van varkens is een voorbeeld. De andere categorie bestaat uit BSE-gevoelige materialen als hersenrunderen, ogen en aman delen. Het prion-eiwit, verant woordelijk voor het virus, nes telt zich graag in dit materiaal. Voor de zekerheid wordt dit diermeel daarom al jaren ver brand in bijvoorbeeld energie centrales. De laatste jaren raasden ver schillende epidemieën (var kenspest, mond- en klauwzeer) door Europa. Veevoeder werd aangemerkt als een van de po tentiële verspreiders van de ziekten. Om elk risico uit te ban nen besloot de EU eind vorig jaar dat alle soorten diermeel niet meer gebruikt mogen wor den als grondstof voor veevoer. De enige uitzondering is voedsel voor huisdieren, maar de afzet mogelijkheden daarvan zijn slechts een fractie van de totale hoeveelheid afval. Evenwicht Dat betekent dat Rendac nu ook het LRM moet vernietigen. De verbrandingscapaciteit daar voor ontbrak echter. Daardoor groeide de voorraad de laatste negen maanden van vrijwel niets tot bijna 100.000 ton. Vol gens S. Beerendonk, directeur algemene zaken van Rendac, zijn nu pas productie- en ver werkingscapaciteit van dier meel met elkaar in evenwicht, de berg zal niet verder groeien. Opgeslagen diermeel is niet ge vaarlijk voor de volksgezond heid. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) bracht onlangs een rap port uit. Zelfs als iemand een dag lang in een stoffige ruimte met diermeel werkt, is de kans op blootstelling aan met BSE besmet materiaal anderhalf op tien miljoen. Het meel ligt nu vooral in de provincies Friesland, Gelder land en Noord-Brabant. De meeste opslaglocaties werken zonder vergunning en voldoen bij lange na niet aan de mini mumvoorwaarden. Dat heeft alles te maken met een recente wetswijziging, waardoor dier meel niet meer onder de De structie-, maar onder de Afval stoffenwet valt. De opslageisen daarin zijn veel strenger, Wegwerken Nu de meelberg niet verder groeit, is het zaak om deze voor raad langzaam aan ook te ver nietigen. De provincies Noord- Brabant, Gelderland en Fries land schreven vorige week een brandbrief aan minister Brink horst van LNV. Ze willen een structurele en spoedige oplos sing voor de meelberg, omdat die volgens hun berekeningen anders pas over vijf jaar wegge werkt is. Een. deel van de diermeelberg komt naar Zeeland. Binnenkort zal ook de energiefabriek te Borssele diermeel verstoken. GPD De Straat van Gibraltar (aan de overkant is de Rots van Gibraltar zichtbaar) is een belangrijke route voor Afrikaanse vluchtelingenfotoHenkvandenBoom/GPD doorHenkvan den Boom De reeks conflicten van de laatste tijd tussen Spanje en het zuidelijke buurland Marokko dreigt uit te lopen op een 'koude oorlog', met de Straat van Gibraltar als IJze ren Gordijn. Vooral de be schuldigingen door de Spaan se, minister van Buitenlandse Zaken, Josep Piqué, dat de Marokkaanse politie en het le ger betrokken zouden zijn bij de mensensmokkel naar Euro pa, heeft in Rabat kwaad bloed gezet. Na een week van ordinaire scheldkanonnades over en weer heeft de Marokkaanse vi ce-minister van Buitenlandse Zaken gisteren zijn geplande bezoek aan Madrid op het laatste moment afgezegd. Hij zou met zijn Spaanse collega de topontmoeting tussen pre mier Aznar en de Marokkaan se eerste minister Youssoufi voor dit najaar voorbereiden. Daarin zouden juist prangen de kwesties als de immigratie- problematiek, de visserijrech ten en de drugssmokkel aan de orde worden gesteld. In Spanje vreest men nu dat de ontmoe ting niet door zal gaan. En dat is niet alleen slecht voor Span je, maar ook voor Europa. Want de Straat van Gibraltar vormt niet alleen de natuurlij ke grens met Spanje. Het is te vens de zuidgrens van het ver enigde Europa. Spanje heeft binnen de EU de taak om als portier deze zuidelijke toe gang te bewaken. Het kan niet worden ontkend dat de Spaanse regering deze taak zeer serieus neemt. Tiendui zenden immigranten worden onderschept en uitgezet. Zo'n 200 mensensmokkelaars zijn dit jaar al opgepakt. Maar zo lang Marokko niet meewerkt, door aan de andere kant van de grens de mensensmokkel aan te pakken, blijft het dweilen met de kraan open. In de Spaanse media verschij nen regelmatig verhalen die getuigen van de betrokken heid van de Marokkaanse vei ligheidsdiensten. Politie en le ger laten zich rijkelijk betalen door de maffiabendes. Een pit tig commentaar daarover in de Spaanse krant El Pais, ge voegd bij de beschuldiging aan het adres aan koning Moham med VI dat deze liever vakan tie houdt dan politiek bedrijft, leidde tot een verschijnings verbod van de krant in Marok ko. De hoofdredactie heeft alle zeilen moeten bijzetten om de lucht weer een beetje te zuive ren. Premier Youssoufi kreeg een volle pagina tot zijn be schikking om zijn visie over de betrekkingen tussen beide landen uit de doeken te doen. Een redelijk mild verhaal met als realistische conclusie dat 'Spanje en Marokko tot elkaar zijn veroordeeld om samen te werken vanwege de vele ge meenschappelijke belangen'. Agressor De Marokkaanse koning Mo- hamed VI, die twee jaar gele den zijn vader, de dictatoriale Hassan II opvolgde, is veel minder genuanceerd dan zijn premier. In het Franse dagblad Le Figaro nam hij deze week uitvoerig de kans waar om de Spaanse 'agressor' van repliek te dienen. „Wij accepteren niet dat Spanje zegt dat alle pro blemen door Marokko worden veroorzaakt." De jonge vorst, die als een van zijn eerste daden na zijn troonsbestijging als een be deesde jongeman een bezoek bracht aan de Spaanse koning Juan Carlos, laat zich nu van een heel andere kant zien. Spanje moet eerst maar eens orde op zaken stellen in eigen huis, zo vindt hij. De Span jaarden verdienen meer geld aan de mensensmokkel dan de Marokkanen. De boten waar mee de illegalen worden over gezet, komen volgens Moham med uit Spanje. „Ze hebben sterkere motoren dan onze marine, waardoor deze ze niet kan pakken." En ook over de drugshandel is de koning duidelijk. De crimi nelen die in Marokko worden opgepakt hebben een Spaans paspoort en beschikken over lopende rekeningen bij Spaanse banken. Die dubbele nationaliteit heeft Marokko ze heus niet gegeven, aldus de s£gË| fulminerende koning in Le Fi garo. De licht ontvlambare re latie tussen Spanje en Marok ko heeft een diepe historische basis. Door de eeuwen heen hebben beide landen vaak met, elkaar in de clinch gelegen. De Marokkanen zien hun noor derburen nog altijd als over heersers, vanwege de bezet tingsmacht over een deel van Marokko, in het begin van de twintigste eeuw. Daar tegen over spelen in Spanje nog al tijd oersentimenten uit lang vervlogen eeuwen een rol, toen de Spanjaarden werden over heerst door de Moren. Die ge voelens vinden nog altijd hun uitweg tijdens de jaarlijkse volksfeesten in de 'Strijd tus sen Moren en Christenen'. Maar veel belangrijker is dat de huidige Spaanse regering diplomatie niet tot kunst heeft verheven. De botte uitspraken van minister Piqué kunnen best waar zijn, maar het is niet de methode om de gezamenlijk problemen met een buurland op te lossen. GPD Mosselen De mosselvissers van Bruinis- se zijn allemaal vertrokken voor de mosselvangst. Dat is een grote meevaller vóór de vissers, nadat de mosselen vo rig j aar door de mosselparasiet werden getroffen en de haven van Bruin isse vol visserssche pen bleef liggen. Gasprijs B en W van Middelburg stellen de gemeenteraad voor de prij zen van elektriciteit en gas te verhogen. Elektriciteit gaat 1 cent meer kosten per kilowatt uur, gas 1 cent meer per kubie ke meter. De verhogingen zijn door het Rijk toegestaan, in verband met de gestegen ko- lenprijzen. Maan Over tien jaar zal het mogelijk zijn om kunstmatige satellie ten rondom de aarde te bou wen, die kunnen dienen als landingsstations in het toe komstige raketvérkeer tussen de aarde en de maan. Over 25 jaar zal men vanaf de aarde met een raketluchtschip een reis om de maan kunnen ma ken. Deze theorieeën werden deze week in Londen naar vo ren gebrachttij dens een inter nationaal congres van astro nauten. Profvoetbal Ajacied en oud-international Rinus Michels heeft een twee jarig contract getekend met de Franse voetbalclub Li 11e Internet: v v.pzc.nl Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingèn Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingèn: Postbus 18 4380 AA Vlissingèn Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc,nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenholplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax, (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingèn van 8.00 tot 10,30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingèn. Internetredactie: Poslbus18 4380 AA Vlissingèn E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0,75) per maand: 39,45 17,90 per kwartaal: 107,50 48,78 per jaar ƒ409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-rnaïl: abo@pzc,nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schrïftèlijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag l/m vrijdag: 2,000,91 zaterdag /3,00/€ 1,36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2