PZC Reis rond de wereld in veertig minuten 29 Las Vegas, het Disney voor oudjes Wereldhaven Forteiland Renault 4 Art nouveau Waterlinie zaterdag 8 september 2001 Ooit was Las Vegas wei nig meer dan een louche gokstad geregeerd door gangsters. Die tijd is voorbij. Nog steeds is die merkwaar dige stad in de woestijn van Nevada het grootste speelhol op aarde. Maar nu tegelijk ook het luxueuste. Waar el ders reis je in veertig minu ten de wereld rond? Het mag de gast aan niets ontbreken. Kamer 1009 in Treasure Island is 14 meter lang en 11 meter breed. Exclusief de twee badkamers van 4x4. Beide zijn volstrekt identiek, alleen is de linker voorzien van een bub belbad en de rechter van een douche. De schatkist aan het voeteneind van het kingsize bed lijkt in eerste oogopslag een eer betoon aan de naam van het ho tel, maar dan zie je plotseling een knop zitten. Waarop je drukt. Daar verschijnt, lang zaam oprijzend uit zijn kist, een televisietoestel. Dat is sterk. Het heeft precies dezelfde afme tingen als het apparaat dat drie meter verderop bij het bankstel in de hoek staat. Overdrijven is in Las Vegas tot kunst verheven. Vanaf het op een reusachtige glitter-disco theek lijkende McCarren Inter national Airport, even buiten de stad, heeft het er alle schijn van dat de skyline gemaakt is van bordkarton. Want dat kan niet natuurlijk: Luxor, de Eifeltoren en het Dogenpaleis naast elkaar. Maar het blijkt slechts een eer ste indruk. Eenmaal op The Strip gearriveerd, de straat waar het iii de gokmetropool al lemaal om draait, doemen ook nog het Vrijheidsbeeld op, de Are de Triomphe en de piramide van Cheops. Om maar iets te noemen. Een reis rond de wereld in veer tig minuten is in Las Vegas geen enkel probleem. Zelfs al zou je in die tijd nog willen trouwen. Wedding Chapels voldoende. Een stuk of honderd. Louche goknest Tot halverwege de jaren veertig was Las Vegas weinig meer dan een weg in de woestijn. Toen kwam Benjamin 'Bugsy' Siegel langs. En löreeg een visioen. 'Als we hier nou eens...' De joodse maffiabaas leende een miljoen dollar van Meyer Lanski en be gon aan de bouw van The Fla mingo dat in 1946 werd ge opend. Het 'mooiste hotel ter wereld' ging ondanks zijn voor die tijd onmetelijke g'okhal me teen weer failliet ook. Gerom mel met centen. Komt wel meer voor in die kringen, maar Lanski was er niet van gediend. 'Bugsy' werd op gebruikelijke wijze de wacht aangezegd. Hij sneuvelde, liggend op zijn sofa, in een regen van kogels. Het bewind kwam in handen van Gus Greenbaum, die op zijn beurt werd opgevolgd door 'the toughest jew on earth', Davie Berman. Onder zijn leiding ont wikkelde Las Vegas zich ra zendsnel tot een louche goknest dat volledig werd beheerst door de maffia'. Totdat in 195 2 de Sta te Gaming Control Board werd opgericht. De nieuwe over heidsinstelling greep keihard in. Wie sjoemelde verloor zijn vergunning met als gevolg dat fraude in de woestijnstad nu niet of nauwelijks meer voor komt. Waarom ook. Niemand slacht een kip met gouden eie ren. Aan gokken - zo onthult het boekje Las Vegas Trivia - ver dienen de gezamenlijke hotel casino's per jaar om en nabij de tien miljard dollar; ofwel 171 dollar per seconde. Alles draait hier om geld. Maar tegelijk ook betekent het hele maal niets. MGM's Steve Wynn begon op 7 november 1995 aan de bouw van alweer een nieuw hotel dat alle andere hotels aan The Stx-ip in de schaduw moest stellen. Daar had hij 1,6 miljard dollar voor over, vier miljard gulden. 'The Bellagio' opende op 15 oktober 1998 zijn deuren en vormde het gezicht van het nieuwe Las Vegas. Het Las Ve gas van de dure winkels, de sjie- ke restaurants en de high rol lers, de gokkers die in de watten worden gelegd omdat ze per et maal minimaal vijfduizend dol lar inzetten. Het Las Vegas kort om, van de snobs. Wie de zinsbegoochelende lob by van 'The Bellagio' betreedt, moet wel over een ijzeren zelf Elke avond woedt op de 'binnenzee' voor hotel Treasure Island een complete zeeslag. In The Venetian dobberen gondels op een canal grande, compleet met San Marco-plein en Dogenpaleis. beheersing beschikken, wil hij niet op z'n minst een wenk brauw ophalen. Zes zwemba den, winkels van (kleine greep) Chanel, Tiffany Co, Yves Saint Laurent, Gucci en Giorgio Armani, een op de Opera van Parijs gelijkend theater met 1800 zitplaatsen alsmede een restaurant dat Picasso is gehe ten en dat werd gegarneerd met schilderijen (hele grote) en ke ramiek van de meester zelf. Niets is normaal hier. Las Vegas wil in alles het grootste en het beste zijn. Geen stad ter wereld trekt zoveel toeristen (35 mil joen per jaar), geen stad heeft zoveel hotelbedden (129.000), geen stad groeit zo snel (van 60.000 inwoners in 1950 tot 1,5 miljoen nu). Ramon lacht zich dood. De uit Cuba afkomstige ober van Circo kwam in 1969 naar Las Vegas en kocht voor 'een paar centen' anderhalve hectare grond waarop hij een huisje liet zetten. Als Castro overlijdt, bekent hij, verkoopt hij alles en gaat hij terug naar zijn geboorte-eiland. Als miljo nair waarschijnlijk. In dollars. Een eenzame winnaar in een stad, bezocht door louter verlie zers. Bestudering van Las Vegas Trivia leert dat er in alle hotels en gokhallenbij elkaar 197.496 slotmachines staan. Maar het boekje dateert uit 1997. Dus zullen het er nu veel meer zijn. Want Las Vegas ging dan wel op de luxe-toer: gokken is en blijft de belangrijkste bron van inko men. 's Ochtends, bij het ontbijt, wor den nummers omgeroepen. De leekbegrijpt niet waarom. Tot dat er aan een tafeltje, even ver derop, heel hard wordt gegild. Hartelijk gefeliciteerd. Me vrouw daar, deed mee aan een spel dat 'keno' heet, een soort bingo. En ze won zojuist een Ferrari. Daarmee zal ze op The Strip geen slecht figuur slaan. Maar opvallen is natuurlijk iets an ders in een stad waar - als de avond valt - neon, laserstralen en vuurwerk de hemel met dui zenden kleuren tatoeëert. De kitsch voorbij. Voor 'Treasure Island' ligt een binnenzee (Buc caneer Bay) waarop - om de an derhalf uur - het 17e-eeuwse marinefregat Britannia het pi- ratenschip Hispanolia in de hens probeert te schieten. Dat lijkt te lukken maar uiteindelijk komen Blauwbaard en z'n be manning toch als overwinnaars uit de strijd. De Britannia zinkt tot aan het kraaiennest in het water. En duikt vijf minuten la ter in de beste Disney-traditie weer op om gereed te worden ge maakt voor de volgende seance. De voorbijgangers zijn nog maar nauwelijks bekomen van de baaierd van vuur, kanonge bulder, brekende ra's en scheu rend zeildoek of even verderop, voor 'The Mirage', ontploft een vulkaan. Voor een moment lijkt Las Vegas te worden bedreigd door een rokende en smeulende lavastroom, maar geen angst. Een paarse waterval van Niaga- ra-formaat smoort op het laat ste moment alle gevaar. Hoog tijd om tot rust te komen in het aanpalende, onlangs geopende 'The Venetian', met 'The Belag- gio' het chicste dat Las Vegas te bieden heeft. Schapenwolkjes De werkelijkheid overtroffen. Daar hebben we warempel het Venetiaanse Canal Grande. Maar dan zowel overdekt als luchtgekoeld. Het San Marco- plein ligt niet helemaal op de juiste plaats en wat het Dogen paleis hier doet, is evenmin dui delijk. Daar staat tegenover dat niemand angst hoeft te hebben voor regenbuien, verzakkingen en overstromingen. Onder een hemelsblauw plafond, waarop schapenwolkjes drijven, varen zes gondels af en aan. Vierhon derd meter heen, vierhonderd meter terug. Bij de winkel van Davidoff barst de gondelier uit in een hartstochtelijk 'Sole Mio'. Van het verliefde stel dat door hem in de boot is genomen, krijgt hij straks ongetwijfeld een paar dollar extra. De bouw van 'The Venetian' kostte alweer meer dan die van 'The Ballagio': 2 millard dollar. Houdt het dan nooit op? Aan het begin van de jaren negentig al kwamen milieuverenigingen in het geweer, omdat de stad zo veel water gebruikte dat zeldza me, in de omringende woestijn levende planten en dieren het loodje dreigden te leggen. En onlangs liet de regering in Was hington de staat Nevada (waar in Las Vegas ligt) weten dat het niet meer in aanmerking komt voor federale subsidies als er niet meer wordt gedaan aan de snel toenemende luchtveront reiniging boven het grootste speelhol ter wereld. Geklets Maar volgens Sam T. Gould III, tandarts the New Jersey, is het allemaal geklets op niets af. De ontwikkeling gaat gewoon door, vertel hem wat. In 1993 kwam hij samen met z'n vrouw voor het eerst naar Las Vegas. De ultieme vakantie. Het beviel hem zelfs zo goed dat hij er sindsdien elk jaar een weekje doorbrengt, vanaf 1998 in 'The Ballagio'. Want dat is pas echt verwennerij. Een beetje golfen, een beetje gokken (gaming noemt hij het, klinkt minder hard dan gambling) en - zoals nu - een beetje in het zwembad lig gen. Wat wil een mens nog meer? Okay, een showtje misschien. Maar is Las Vegas niet één en al show dan? 'You know, I call it a Disney for oldies.' Hij grinnikt en vraagt of z'n nieuwe vrienden misschien iets willen drinken. 'A Moët Chandon? A Mumm? A Taittin- ger?' Hij bestelt meteen een hele fles. Je gaat je hier over steeds minder verbazen. Rob van den Dobbelsteen CANADA Las Vegas is door verschillende Neder landse touroperators opgenomen in een rondreis door het westen van Amerika, waarbij tevens de grote nationale parken worden bezocht. Maar onder de naam Las Vegas Express organiseert Jan Doets Ame rica Tours in Heerhugowaard ook speciale 5-, 6- en 7-daagse reizen naar de stad in de woestijn van Nevada. Er kan worden gekozen voor verschillende luchtvaartmaatschappijen, maar de han digste en snelste verbinding is die met Uni ted Airlines. Vertrek vanuit Amsterdam om 11.30 uur; aankomst in Las Vegas (na een overstap in Chicago) 15.56 uur plaatselijke tijd. De terugreis (eveneens met een over stap in Chicago) begint om 10.30 uur; aan komst in Amsterdam (volgende dag) om 08.35 uur. Prijzen afhankelijk van het hotel waarvoor wordt gekozen en met hoeveel personen er wordt gereisd: vanaf 1310 (vijfdaagse trip; vertrek eind augustus) tot 4175 gulden (ze vendaagse trip, vertrek september en okto ber). Eventueel kan tegen extra betaling voor kaartjes voor de grote shows (waaron der die van het Cirque du Soleil in 'Treasure Island* en 'The Ballagio') en voor excursies naar onder meer de Grand Canyon worden gezorgd. Meer informatie: Jan Doets America Tours, 072-575.3333; internetwww.jandoets.nl VER E NIG D E STATEN <»San Francisco •Las Vegas Chicago-; Washington; Lós Angeles Dat Rotterdam een wereld haven is, toont de stad tot en met morgen (zondag) aan het publiek. Langs de kaden van de Nieuwe Maas wordt een We reldhaven Festival gehouden met veel muziek, kinderactivi teiten, demonstraties, excursies naar havenbedrijven en wed strijden zoals een sloepenrace. Een hoofdrol is weggelegd voor de cruiseferry Pride of Rotter dam van P&O North Sea Fer ries. Deze grote veerboot vaart morgen even voor enen van Eu ropoort naar de Wilhelminaka- de in Rotterdam, waar ze door sleepboten van het Loodswezen wordt binnengehaald. Om twee uur vertrekt het schip weer naar Europoort. Meer informatie via internet: www.wereldhavenfestival.nl Tijdens het najaar en de win termaanden is het weer mo gelij k het f orteiland IJ muiden te bezoeken. Dit eiland, gelegen in de monding van het Noordzee kanaal, dateert van 1880. Het was onderdeel van de stelling van Amsterdam en diende in de Tweede Wereldoorlog als ver blijf van Duitse manschappen. De Duitsers bouwden er tevens diverse bunkers. Er zijn speciale excursies op 16 september, 7 oktober, 4 novem ber en 2 december. De boot ver trekt telkens om 12.00 uur vanaf de Seinpostweg in IJmuiden. Men moet een kwartier van te voren aanwezig zijn. Bij vol doende belangstelling is er een tweede rondleiding om 14.00 uur. Kaartjes kosten 25 gulden en kunnen worden gereserveerd en afgehaald bij de WV's IJmuiden, Haarlem en Zand- voort. Meer informatie: 023- 571.2262 en internet www.vwzk.nl Koekjesblik was nog een van de vleiendste benamingen voor de Renault 4. Liefhebbers van dit opmerkelijke Franse au tootje komen morgen (zondag) aan hun trekken in het Neder lands Openluchtmuseum te Arnhem. Daar staat die zondag de Renault 4 in het zonnetje. Precies veertig jaar geleden werd de R4 aan de internationa le autopers gepresenteerd, en dat is voor de Renault 4 Club Nederland de reden om voor het eerst een evenement aan het be faamde voertuig te wijden. Circa honderd vijf tig Renault 4- bezitters uit binnen- en buiten land houden een concours d'ele gance in het museumpark, waarna een prijsuitreiking volgt. Het Openluchtmuseum is open van 10.00-17.00 uur, het concours d'elegance duurt van 14.00-15.00 uur. Entree volwas senen: 23,25 gulden, kinderen 15,50 gulden. Meer informatie: 026-357.6111 en internet www.openluchtmuseum.nl Nog tot en met zaterdag 30 september is in het Tech niek Museum in Delft de ten toonstelling Delftse Art Nou veau te bezoeken. Hier staan onderwijs en ontwerpen uit de periode 1880-1914 centraal. Te zien zijn diverse vormen van kunstnijverheid zoals wand- en plafonddecoraties, meubilair, keramiek en glas-in-lood. De zelfde expositie gaat daarna naar het Drents Museum in As sen, waar deze van 13 oktober tot en met 20 januari is te zien. In Delft zijn in enkele andere in stellingen ook presentaties en exposities die met Art Nouveau te maken hebben. Kinderen kunnen elke zondagmiddag deelnemen aan een workshop glas-in-lood. Op de zondagen 16 en 23 september zijn er om 14.00 uur lezingen in respectievelijk Museum Paul Tétar van Elven en De Koninklijke Porceleijne Fles. Meer informatie: 015-2138311. Van Muiden tot de Biesbosch liggen 46 forten en ruim 900 waterbouwkundige en militaire objecten, die samen de negen tiende eeuwse Nieuwe Holland se Waterlinie vormen. Veel forten zijn gewoonlijk niet toe gankelijk, maar in september kunnen er 25 bezocht worden, vooral in de provincie Utrecht. Dat gaat gepaard met diverse activiteiten. Dat gebeuld onder de noemer Nationale Forten maand. Er is een gratis brochure verkrijgbaar bij grotere WV's en bibliotheken in het land, en meer gegevens via internet: www.fortenmaand.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29