In Moskou is de middenklasse terug Wij krijgen altijd van alles de schuld Russische economie groeit fors Dwerg 27 Zvi Mazel, Israëlische ambassadeur in Egypte zaterdag 8 september 2001 De Russische hoofdstad Mos kou is 'high' van de oliedol lars. Terwijl de mondiale economie op een recessie lijkt af te stevenen, overheerst in de Russische metropool 'la dolce vita'. Het zijn dit keer niet alleen de superrijken die profiteren van de economische groei, maar ook de middenklasse die na de crisis van 1998 voorgoed weggevaagd leek. Het is dansen op een vulkaan, menen sceptici, maar voorlopig kan Moskou niet stuk. „Er is weergeld." De 'sushikoning' van Moskou zakt nog" wat verder weg in de leren fau teuil achter zijn bureau.,Ik word gek van de concurrentie", verzucht Sergej Koroljov. „Ze proberen mijn Japanse personeel weg te kopen, kopiëren ons interieur' en stelen de recepten." Koroljov is het slachtoffer van zijn ei gen succes. Anderhalf jaar geleden be gon de voormalige diplomaat van de Russische ambassade in Tokio het Ja panse restaurant Jakitoria. Het was een stap in het duister. In 1993 opende hij weliswaar al het dure Fudzjimaar met Jakitoria richtte hij zich op een volstrekt andere doelgroep: de mid denklasse. „In mijn eerste restaurant kwamen alleen de oligarchie, bandie ten en politici, maar Jakitoria moest voor iedereen zijn, Japans fastfood van hoge kwaliteit." Drie weken na de opening stonden de mensen al in rijen buiten te wachten. Koroljov realiseerde zich dat hij een gat in de markt had gevonden. Het eerste restaurant aan een chaotisch verkeers plein werd de kiem voor een keten van Japanse sushibars. In amper anderhalf jaar tijd opende Koroljov nog vijf Jaki- toria's in Moskou. St.Petersburg heeft inmiddels ook een vestiging en plan nen voor Samai'a, Novosibirsk, Krasnodar en Nizjni Novgorod zijn in de maak. „Het is een goudmijn", con stateert Koroljov. De voormalige diplomaat is een tevre den man, tenminste als de concurrentie niet zijn stemming vergalt. Sergej Koroljov heeft een ware sushioorlog in Moskou ontketend. Na het succes van Jakitoria is Moskou overspoeld met goedkope Japanse restaurants. Korol jov spreekt met verachting de namen van de rivalen uit. „Japono-Mama, Planet Sushi, Susjite Vesla, Ris i Riba; alleen de laatste maanden zijn er al meer dan twintig Japanse restaurants opengegaan." Mobiel Het wilde leven is terug-in Moskou en Koroljov weet waarom. „Er is weer geld en niet alleen voor de elites, maar ook voor jonge, energieke, normale mensen." Moskou is het epicentrum van de niet geringe economische groei in Rusland. Vorig jaar groeide de eco nomie al met acht procent en in de eer ste helft van dit j aar was er een verbete ring van 5,4 procent. Deze cijfers vertellen slechts een deel van het ver haal. Economen vermoeden dat de Russische economie voor zeker 40 pro cent grijs is, bedrijvigheid die niet in de statistieken te vangen is. In Moskou is de plotselinge rijkdom niet te overzien. Een nieuwe dealer in Porsches was na de opening deze zomer binnen een maand door al zijn exem plaren heen. Anders dan vroeger over heerst echter niet alleen de exhibitio- Boedapest Dankzij de opbloeiende economie zijn in Moskou vele sushi-restaurants geopend. nistische rijkdom van de kleine elite iri de Russische metropoolJuist de ver koopcijfers van de goedkopere buiten landse auto's stijgen het hardst. De populairste merken in Rusland zijn Daewoo en Skoda, die voor minder dan 10.000 dollar te koop zijn. Ooklkea heeft bewezen dat er een Russische middenklasse bestaat. De wederopstanding van de Russische middenklasse is wellicht nog het beste te zien in de talloze verkoopkantoren van dg mobiele telefoonprovider MTS. Van 's ochtend vroeg tot 's avonds laat staan mensen in de rij voor mobieltjes. „Alleen in Moskou verkopen wij per maand 180.000 nieuwe abonnemen ten", jubelt Eva Prokofieva, manager van MTS. Samen met de verkopen van andere providers zouden er per maand een kwart miljoen telefoons over de toonbank gaan. „Vorig jaar kwam onze verkopen al weer op het niveau van voor de crisis van 1998. Dit jaar zitten we er ruim boven." Hypermarkt De officiële werkeloosheid is in Rus land nu op het laagste niveau sinds zes jaar. De salarissen stegen de afgelopen twaalf maanden met 16 procent en de consumentenuitgaven gingen twaalf procent omhoog. Massatoerisme naar buitenlandse bestemmingen (vooral Turkije) beleefde dit jaar een hoogte punt. De belangrijkste internationale luchthaven in Moskou moest charter vluchten afwijzen, omdat de maximale capaciteit van het vliegveld was be- ï'eikt. Rusland kent de genade van de hoge olieprijs, maar ook als die buiten be schouwing blijft 'staat het land er beter voor dan een aantal jaar geleden', zei president James Wolfensohn van de Wereldbank tijdens een recent bezoek aan Moskou. Mustafa Saglamhad tijdens de econo mische crisis evenmin kunnen vermoe den dat de Russische markt zo snel zou herstellen. De algemeen directeur van de Turkse supermarktketen Ramstore dacht dat zijn carrière in Moskou in 1998 in de knop gebroken was. In 1997 opende hij de eerste 'hypermarket' in Moskou om vervolgens toe te zien hoe de financiële crisis de roebel omlaag sleurde en de kwetsbare middenklasse van het spaargeld beroofde. „Ik was natuurlijk wel wat gewend in Turkije, maar dit ging wel erg hard", zegt Sag lam. De Russische economie bleek echter te profiteren van de lage roebel waardoor binnenlandse producten plotseling veel attractiever werden dan import- goecleren. „Het herstel kwam veel snel ler dan verwacht", vertelt Saglam. In middels zijn er negen Ramstores in Moskou, waarvan de grootste een op pervlakte heeft van 32.500 vierkante meter. „Nu komen ook gewone Russen naar de supermarkt", zegt Saglam over het succes van zijn keten. „Na werktij den staat onze parkeerplaats vol met Mercedessen en BMW's, maar 's och tends lopen hier baboesjka's (omaatjes) rond die voorzichtig een zak aardappe len of een witte kool kopen. Een paar jaar geleden kregen we ze niet binnen, omdat ze dachten dat het veel te duur zou zijn." Ook andere supermarktke tens hebben inmiddels hun oog laten vallen op de Moskouse markt. Bedrij ven als Metro en Spar zijn nieuwe spe lers en andere gegadigden hebben hun komst al aangekondigd. „Ik ben voor lopig niet bang voor die concurrentie. In Moskou wonen 10 miljoen mensen, dat is een enorm potentieel." Nachtmerrie Er staan echter genoeg vraagtekens achter de economische opleving in Rusland. De bloei is met name voorbe houden voor Moskou en dan nog slechts voor zo'n 15 procent van de be volking. Voor een groot gedeelte van de Russen is het bestaan nog steeds een so ciale nachtmerrie. De inflatie stijgt bo vendien veel sneller dan de regering verwachtte en daarnaast moet Rusland de komende jaren vele miljarden aan buitenlandse schulden aflossen. De eerste problemen kunnen opduiken als de olieprijs onverhoopt gaat zakken. Michail Deljagin, een voormalig eco nomisch adviseur van oud-president foto Paul Miller/GPD Jeltsin, vindt dan ook dat veel moge lijkheden verloren zijn gegaan. De re gering onder leiding van Poetin heeft te weinig drastische heivormingen door gevoerd. „Door de laatste devaluatie is het Russische bedrijfsleven aan het werk gegaan", meent Deljagin. „De volgende devaluatie - en die zal zeker komen - zal de Russische overheid ein delijk aan het werk moeten zetten. Sceptici als Deljagin menen dat 'boom ing Moskou' veel weg heeft van dansen op een vulkaan. De gemiddelde Rus jaagt zijn geld er zo snel doorheen, om dat er geen enkel vertrouwen in de Rus sische banken is, waardoor sparen weinig zin heeft. Daarnaast houdt ie dereen er rekening mee dat de voor spoed ook weer snel voorbij kan gaan. Illustratief is het nieuwe 'entertain- mentcomplex' Bunker 2 aan de Mos kouse tuinring. Twee restaurants, bars, een koffieshop, pooltafels en een concertzaal met de modernste geluids techniek moeten van het pand het hoogtepunt van de Moskouse uitgaans- wereld maken, maar het lijkt erop dat een iets te grote broek is aangetrokken. Vooralsnog is alleen de concertzaal op de vierde verdieping het aanzien waard. „Dat is natuurlijk niet ideaal", zegt manager Jekaterina Sjoeskova. Zij begon met haar collega's anderhalf jaar geleden de club Bunker, een kleine kelder waar bandjes optreden en waar dag en nacht goedkoop eten en drinken geserveerd wordt. „Het bleek zo suc cesvol dat we op zoek gingen naar een grotere ruimte." Het management en enkele investeerders besloten uitein delijk - geheel in de stijl van het Russi sche maximalisme - 'de grootse club van Europa' te openen, maar dat is voorlopig nog iets te veel gevraagd. Dat er een markt is, weet Sjoeskova echter zeker. „Vroeger hadden we in Moskou rijken en armen. Nu zit er iets tussenin. Wij geloven in die middenklasse. Frans Hendrickx Na 22 jaar van vrede is in Egyp te het anti-Israëlische senti ment sterker dan ooit. De ramp met vlucht 990 van Egypt Air voor de Amerikaanse kust is, zo geloven veel Egypten aren stellig, door Isra el veroorzaakt. De jongste aantij ging tegen de noorderbuur is dat die riemen aan Egypte verkoopt met gespen die radioactief zijn. Daarmee zouden de Israëli's Egyp tische mannen impotent willen maken. Met het einde van zijn termijn in zicht schetst de vertrekkend Israë lisch ambassadeur Zvi Mazel een somber beeld van de verstandhou ding tussen Jeruzalem en Cairo. Boos plukt de ambassadeur een Egyptische krant uit de stapel die voor hem ligt. „Hoe komt het dat de kranten ons de schuld geven van alles wat er in het Midden-Oosten en in Egypte gebeurt?" De atmosfeer is verziekt. Jordanië en Egypte, de twee Arabische lan den met een vredesakkoord met Is raël, trokken hun ambassadeurs maanden geleden terug uit Tel Aviy, Een stap uit protest tegen het buitensporig machtsvertoon waarmee Israël de Palestijnse op stand onderdrukt. Mazel bleef op zijn post. De 62-jarige carrièredi plomaat is nadrukkelijk aanwezig, als altijd. Ook al zijn er meer dan 600 Intifada-doden te betreuren, de hoogste vertegenwoordiger van de joodse staat peinst er niet over zijn woorden op een goudschaaltje te wegen. Gebeten pareert hij het wantrouwen over de intenties van Israël. Zelfs vredespartner Egypte heeft diplomatiek stilzwijgen in gewisseld voor openlijke kritiek. De Egyptische president Hosni Mubarak, verdediger van de Pales tijnse opstand tegen de Israëlische bezetting, gelooft niet dat premier Ariel Sharon van Israël in vrede met de Palestijnen is geïnteres seerd. „De wijze waarop Egypte zich op het Palestijnse probleem stort, geeft aan dat er hier iets volkomen mis is"zegt Mazel. Volgens de zoon van Poolse immigranten klopt de Egyptische regering met behulp van de kranten het Palestijnse pro bleem op. „Egypte telt 65 miljoen inwoners. Meer dan de helft is an alfabeet. Het grootste probleem is hoe dit land zich moet ontwikke len. Ik las dat de overheid de ko mende jaren jaarlijks een miljoen mensen aan het werk moet zien te krijgen. Dus ik geloof er niets van dat de belangrijkste kwestie die van de Palestijnen is. Hun zaak wordt opgeklopt om de aandacht af te leiden." Maar als Israëlische topdiplomaat in deze regio weet u toch als geen- ander dat de relaties van de Arabi sche wereld met uw land in sterke mate worden bepaald door een ein de aan de bezetting en de toekomst van Jeruzalem? „Volgens mij is dat verband kunst matig, compleet kunstmatig. Als je hier regeringsfunctionarissen, in tellectuelen en journalisten vraagt waarom de Arabische landen er de afgelopen vijftig jaar niet in zijn geslaagd zich economisch te ont wikkelen, is hun antwoord; vanwe ge Israël." Mazel slaat met zijn vuist op tafel. „Hoe komt het toch dat ons ldeine landje de Arabische wereld trot seert en zich dan toch nog bij de 27 meest ontwikkelde landen heeft weten te voegen? Waarom wij wel en zij niet? Omdat wij al hun ener- foto Norbert Schiller/GPD gie zouden hebben opgeslorpt? Daar geloof ik niets van, Israël is een kunstmatig probleemNatuur lijk, er is een moeilijkheid met de Palestijnen. Die moet worden op gelost, dat geef ik toe, maar zij hebben het in de Arabische hoofd steden tot enorme proporties opge blazen." De Israëlische ambassadeur grijpt opnieuw een krant. „We krijgen overal de schuld van. Onze pre mier, Sharon, wordt consequent 'de slager' genoemd. De regerings leider van een bevriende natieDat is onaanvaardbaar." Maar u weet toch dat Sharon niet voor niets met bloed in verband wordt gebracht. Op dit moment ivordt hij in België vervolgd voor genocide in verband met zijn ver antwoordelijkheid voor de bloed baden in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila. Èen Israëlische onderzoekscommissie heeft hem destijds indirect verantwoordelijk gesteld. „Sharon is een premier van een land dat zich sinds zijn creatie aan het verdedigen is, Sinds de dag van onze geboorte, in 1948, is Israël het doelwit van terroristische aanval len. We hebben zeer moeilijke jaren achter de rug. Wat Sabra en Chati la betreft, we waren ons daar aan het verdedigen. Sharon was niet meer dan onze minister van defen sie die de oorlog tegen de Palestij nen aanvoerde. Die wilden ons land binnenvallen." De vertrekkend ambassadeur was in de jaren zeventig, in Israël, ver antwoordelijk voor het beleid ten aanzien van de Palestijnen. „Die wilden Israël toen vernietigen. En nu, als ze nee blijven zeggen tegen de verregaande concessies die Isra el hen heeft gedaan, komen hun ac ties op hetzelfde neer. Wij hadden bijna een akkoord bereikt. Toen eisten de Palestijnen de terugkeer van vluchtelingen, en werden alle vredesinspanningen teniet ge daan. Als zij bij hun eis om remi gratie blijven, zijn ze opnieuw uit op vernietiging van de joodse staat." Israël is niet verantwoordelijk voor deze Palestijnen, zegt Mazel. „De vluchtelingen zijn niet ons pro bleem. De Arabische landen gin gen in 1947 niet akkoord met een verdelingsplan van de Verenigde Naties. In plaats daarvan begon nen ze een oorlog tegen ons. Die hebben ze verloren. Daar moeten de Palestijnen voor boeten." De beroepsdiplomaat schuwt het debat in het diplomatieke hart van de Arabische wereld allerminst. Vier jaar geleden meldde hij zich aan voor de post Cairo. Het was een weerzien. In 1980, enkele maanden na opening van de Israëlische am bassade, werkte Mazel er als advi seur. In totaal bracht hij acht jaar in de Egyptische hoofdstad door. De samenwerking tussen de buur landen heeft volgens Mazel nooit gestalte kunnen krijgen. Hij had er destijds nog vertrouwen in clat het contact tussen de eens vijandige buurlanden op gang zou komen, „Ook al was de vrede vanaf het be gin de vernieling in geholpen, er leefde toch hoop. We dachten dat na een paar moeizame jaren alles op zijn plaats zou vallen. De vrede was tenslotte nog jong en wij waren vol vertrouwen. Als ik in die tijd vertelde dat ik Israëliër was, werd ik met enthousiasme begroet. Lang leve de vrede, riepen de Egyptena- ren. Dat was geweldig." Hoe de toekomst er nu voorstaat? Hij pakt een velletje papier. „Kijk dit is de vrede, en hier bereik je de rode lijn van oorlog. Op dat punt wil je niet belanden want je weet niet hoe sterk de oorlogsdrang is. Daarom moeten we een buffer aan leggen. Een buffer van relaties, uit wisseling van jongeren, en han delscontacten. Die buffer wordt echter smaller en smaller. Dat is een probleem." Dora Rovers Jk hoop dat het morgen regent, dan krijgt die fascistische dioerg zijn parade niet", sprak een kennis die het helemaal heeft gehad met de Hongaarse regering. Die 'dwerg' is de Hon gaarse premier en de parade vond plaats op 20 augustus, te genwoordig de belangrijkste nationale feestdag ter ere van de Heilige Istvan, de eerste christe lijke koning van Hongarije. Ist van is ook de enige heilige die zowel door de katholieke als de orthodoxe kerk ivordt erkend. Het klopt dat de premier wat be scheiden van stuk is, maar fas cistisch gaat mij te ver. Aan de andere kant, dat lisico loopt een politicus in zekere zin als hij na tionalistisch erfgoed omarmt en net even te vaak de indruk geeft dat zigeuners en joden er eigen lijk niet helemaal bijhoren. Als je dan ook nog een coalitie aan gaat met een partij, de Partij van Kleine Boeren, die reactio naire moordenaars uit de jaren dertig herdenkt of als je zelf een onderscheiding in ere herstelt die was voorbehouden aan niet- joodse staatsburgers, dan wek je op zijn minst een verdenking op je. In de ruim zeven jaar dat ik in Hongarije woon, heb ik alle drie democratisch gekozen regerin gen meegemaakt. Ze hadden al lemaal wel wat. Maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de huidige regering meer verdeelt dan samenvoegt. Peilingen Neem bijvoorbeeld opiniepei lingen. Normaliter kun je uit gaan van voorkeuren. Maar in Hongarije moetje ook de anti- pathie-cijfers bekijken. Daaruit blijkt meer dan voorheen dat 'de Hongaar' of volledig tégen de re gering is, of volledig voor. Een middenweg is er niet. De vorige premierriep verge lijkbare emoties op. Èen voor malig communist, een voorma lig lid van het Politburo en een man die ook in eigen gelederen- niet bekend stond om zijn her- vormingsdrang. Gyula Horn ging pas om toen iedereen al om ■was. Maar hij leek in elk geval in staat om een parlementaire con sensus in stand te houden. Onder premier Orbanis dat niet het geval. Geen consensus, geen respect, confrontatie door pro vocatie lijkt het parool. Een op positie die een parlementair on derzoek wil, kan er met enige zekerheid van uitgaan dat het voorstel wordt afgeschoten. Een IJzeren Gordijn hangt er niet in het grootste parlementsgebouw van Europa. Maar ijzig is het vaak wel. Praatje De sfeer in het parlement weer spiegelt zich in de maatschap pij. De middemveg is zoek. Neem bijvoorbeeld twee vrien delijke mensen die wonen in het gebouw waar ondergetekende kantoor houdt. Allebei aardig en iedere morgen als ik om acht uur binnenloop, is het goederi- dag voor en goedenavond na. Praatje over het iveer, over de vuilophaal of over de voordeur van het gebouw die niet goed dicht zat. Maar begin in vredesnaam niet over politiek waar de ander bij staat, want de pleuris breekt uit. „De joden regeren dit land", zei de een laatst. „Houd je bek, de kerk doet alsof ze hei voor het zeggen heeft", meende de ander. Vervolgens ontspon zich een uit schreeuwen van argumenten zonder dat de andere luisterde, en ik stond er tussen. De enige kreten die ik in de Hongaarse waterval zeer nadrukkelijk kon onderscheiden, waren 'commu nist' en 'reactionair'. Ze hebben elkaar twee dagen niet aangeke ken. Die verdeeldheid kreeg nieuwe voeding met de viering van het Millennium en het Millecenti- narium, de herdenking van het feit dat Hongarije duizend jaar christelijk is en dat de Hongaren zich al elfhonderd jaar in het Karpatenbekken ophouden. Meneer Orban heeft er een geld verslindend, een jaar durend feest van gemaakt met veel vuurwerk, tentoonstellingen en pr aalbij eenkomsten die de grootsheid van Hongarije tot uitdrukking moesten brengen. „Dat had beter besteed kunnen worden aan gezondheidszorg, sociale voorzieningen en ar menzorg", vond een van de be woners van mijn appartemen tengebouw. „Het was goed voor het imago van het land en ons zelfrespect", vond de ander. De een bleef bewust weg van de fes tiviteiten en de ander heeft er met volle teugen van genoten. De parade vond plaats in een zonovergoten Boedapest, de premier was in zijn element en iedereen die ging kijken, was verrukt. De rest heeft mokkend of volstrekt ongeïnteresseerd thuisgezeten. Erwin Tuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27