Weg vrij voor fietspad Biggekerke w PZC VNO-NCW wil één miljard extra voor beroepsonder wij s Wimpel markeert status Avontuur MODESHOW OPEN HUIS Goesenaar hoort drie jaar cel eisen voor poging tot moord Warme klanken op druilerig Havenplein PvdA Zuid-Beveland wenst studies naar WCT en Sloespoor OCCASIONS Astma Fonds Werkweekend Zeeuws Palet Zeeuwse Eilanden zet fietspad langs Hogelandse weg hoog op de lijst Gospelkoor lii AUTOBEDRIJF KAELEN dies kosten SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... sbw 14 zaterdag 8 september 2001 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Werkgevers vereniging VNO-NCW wil dat het volgende kabinet één mil jard gulden extra uittrekt voor het beroepsonderwijs. Het geld is volgens de werkgevers nodig om achterstallig onderhoud weg te werken en te zorgen voor een betere doorstroming en een hoger rendement. Alleen dan kan Nederland volgens VNO- NCW in 2010 behoren tot de best presterende landen van de we reld, een doelstelling die het huidige kabinet heeft gesteld. Secretaris onderwijs Ch. Reni- que van VNO-NCW zei dat gis termiddag tijdens de opening van het nieuwe Hogeschooljaar 2001-2002. De oproep aan het kabinet staat volgens hem in een notitie die binnenkort uitkomt. De extra impuls is volgens hem broodnodig, ondanks de 500 miljoen gulden die het huidige kabinet al heeft toegezegd. ,,De 200 miljoen voor 2001 en de 300 miljoen gulden extra die het ka binet vanaf 2002 in het beroeps onderwijs steekt, zijn een eerste stap", benadrukte Renique. Het geld moet onder meer naar het verbeteren van de huisves tingvan scholen, betere compu ters en netwerken. Ook moeten de lessen beter worden (bijvoor beeld door de invoering van project- en probleemgestuurd onderwijs) en moet er meer sa menwerking komen tussen scholen en bedrijfsleven. Een derde prioriteit zou volgens de werkgevers moeten zijn de doorstroom van het beroepson derwijs te verbeteren. Ofwel: hou het vmbo voldoende prak tijkgericht en leidt mbo-gedi- plomeerden zo op dat ze zowel kunnen doorstromen naar het hbo als dat ze kunnen functio neren als zelfstandig vakman. De secretaris onderwijs van het VNO-NCW onderstreepte dat het niet zo kan zijn dat de enige puls voor het beroepsonderwijs vanuit de overheid komt. Scho len moeten volgens hem ook meer een dialoog aangaan met het regionale bedrijfsleven. „Hogescholen maken nog wel eens de fout dat ze extra geld vragen voor gewone zaken, zoals een rekening voor de sta gebegeleiding. Dat wijzen we volstrekt af. Iets anders is dat hogescholen meer gaan samen werken met het bedrijfsleven, bijvoorbeeld door kennis uit te wisselen." Vice-voorzitter K. Roozemond van de FNV ondersteunde de oproep voor meer geld van harte. „Als er iets is waar werkgevers- en werknemersor ganisaties nauwelijks ruzie over maken, dan is het beroepson derwijs. Het is nu de hoogste tijd om daarin te investeren. Dat geld is absoluut noodzakelijk willen we in Nederland de wel vaart en het welzijn zo hoog mo gelijk houden en die voor een zo groot mogelijke groep mensen zeker kunnen stellen. We zullen een kenniseconomie moeten ontwikkelen en ervoor moeten zorgen dat toekomstige werk nemers, mensen die al werken, maar ook herintreders de moge lijkheid hebben om zich hun he le leven lang verder kunnen ont wikkelen. Anders komt er van de ambities van het kabinet om het beste jongetje van de klas te worden, niets terecht." Voorzitter L. Labruyère van het college van bestuur van de Ho geschool Zeeland opende het nieuwe studiejaar officieel. In. zijn toespraak gaf hij aan dat de Hogeschool Zeeland al een goe de dialoog voert met het regio naal bedrijfsleven. „Het is niet voor niets dat die Zeeuwse werkwijze als voorbeeld gaat dienen voor andere regio's in Nederland." VEERE- Het Zeeuws Palet houdt in het weekend van 15 september een werkweekend, Deelnemers schilderen dan op locatie. Daarnaast werkt men met was of steen. De locaties zijn het Kamphuis in Veere, de dijk bij restaurant D'ouwe Werf i te veere en een strandlocatie bij 1 strandpaviljoen De Zeester te i Dishoek. Belangstellenden kunnen tussen tien en vier uur terecht op de locaties. door Rolf Bosboom GOES - Het veelbesproken fietspad langs de Hogelandse- weg bij Biggekerke lijkt er als nog te komen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het pad hoog op de lijst met fietsprojec- ten gezet. Het is de bedoeling de voorbereidipg zo snel mogelijk in gang te zetten, zodat de uit voering direct kan beginnen na de aanleg van het fietspad Mol- Tol op Noord-Beveland. Die staat voor komend najaar op het programma. Het waterschap wil de komende tien jaar ruim vijftien miljoen gulden investeren in fietspro- jecten. Het gaat vooral om de aanleg van vrijliggende fietspa den, verspreid over Midden- en Noord-Zeeland. Enkele maan den geleden heeft Zeeuwse Ei landen al een voorlopige lijst opgesteld die aangeeft in welke volgorde de projecten zouden moeten worden uitgevoerd. Deze maand beslist het alge meen bestuur definitief over de inmiddels enigszins aangepaste volgorde. Aan de lijst is inmid dels de Hogelandseweg toege voegd. Over de aanleg daarvan wordt al lange tijd gediscussi eerd. Het waterschap wilde aanvankelijk dat Veere de helft zou betalen, maar de gemeente weigerde verder te gaan dan een half miljoen gulden. Kosten Zeeuwse Eilanden heeft inmid dels de exacte kosten in beeld gebracht. Het gaat om een be drag van 3,65 miljoen gulden. Het waterschap gaat uit van een bijdrage van 650.000 gulden van de gemeente (de besproken 500.000 gulden plus 150.000 MIDDELBURG - Het Interker kelijk Gospelkoor Glorify uit Middelburg geeft op zaterdag 29 september een eenmalig con cert samen met het Gospelkoor Together uit Dordrecht. Het op treden begint om 19.30 uur en vindt plaats in de Ontmoetings- kerk aan de Oosterschelde- straat 1 in Middelburg. aan gronden die Veere inmid dels heeft gekocht) en een rijks subsidie van 600.000 gulden. De rest, 2,4 miljoen gulden, betaalt het waterschap zelf. De Hoge landseweg is nu nummer drie op de lijst van Zeeuwse Eilanden. Bovenaan staat het fietspad tussen Colijnsplaat en de paral lelweg langs de Deltaweg ('Mol- Tol', kosten: 700.000 gulden). De aanleg moet nog dit jaar be ginnen Nummer twee op de lij st is een fietspad langs de Dierik- weg bij Oudelande, een belang rijke schakel in de fietsroute naar Goes. De gemeente Borsele heeft echter nog geen concrete bijdrage in de kosten, 1,3 mil joen gulden, voorgesteld voorde Dierikweg. Om die reden stelt het dagelijks bestuur van het waterschap voor in plaats daar van het fietspad langs de Hoge landseweg direct na het fietspad Mol-Tol aan te leggen. Dat zou dus volgend jaar betekenen. De andere fietsprojecten kun nen in principe de komende tien jaar volgens de volgorde van de lijst van het waterschap worden uitgevoerd. Dat betekent dat na de Dierikweg achtereenvolgens aan de beurt komen: de Nieuwe Kraayertsedijk (tussen spoor wegovergang en Postweg) bij Lewedorp (1 miljoen gulden), de Bredeweg in Sirjansland (1,2 miljoen gulden), Stoofweg-Ko- renweg bij Lewedorp (2,45 mil joen gulden), de Schoorsezee- dijk bij Kapelle (1,9 miljoen gulden), de Eeweg bij Tholen- stad (fietsweg, 490.000 gulden), de Weelweg-Kakkersweelweg bij Kerkwerve (1,45 miljoen gulden), de Koningin Emma- weg bij Vrouwenpolder (fiets weg, 870.000 gulden), de Paral lelweg-Zuid bij de Banjaard op Noord-Beveland (150.000 gul den), de Stoofweg in Sint-An- naland (1,3 miljoen gulden) en de Munnikweg bij Oostkapelle (1 miljoen gulden). De investeringen zorgen de ko mende jaren voor een verhoging van de waterschapsbelastingen. Naar verwachting stijgt de in- gezetenenomslag daardoor jaarlijks met 52 cent, de omslag ingebouwd met 17 cent en de omslag gebouwd met één cent. Door bijdragen van gemeenten en subsidies kunnen de verho gingen lager uitvallen. De tweemastklipper 'Avontuur' is varend monument geworden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Een miniem stukje stof symboli seerde achttien jaar noeste arbeid. De Avontuur, de tweemastklipper van de Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland, heeft onlangs de status van varend monu ment gekregen. De Goese wethouder C. Linssen hees gisteravond op het schip de wimpel die de nieuwe status markeert. De stichting heeft de Avontuur in 1982 ge kocht om het voor de sloop te behoeden. Vrijwilligers begonnen het jaar erop methet herstel van de klipper, die dateert uit 1914. Nadat de restauratie was afgerond, is het schip voorgedragen als varend monument. Dat predikaat heeft het nu officieel gekre gen. R. Davis, directeur van de Zeilvloot Hol lands Glorie in Rotterdam, prees gisteren voorafgaand aan het hijsen van de wimpel de inzet van de stichting. „Hier is keihard voor gepresteerd. Het resultaat mag er zijn Hij vond het vooral te waarderen dat de Avontuur ook werkelijk in gebruik is. „Het is geen stukje decoratie in een oude haven. Nee, het vaart." Voorzitter J. Dieleman van de Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland wees erop dat de organisatie met de restauratie is meege groeid. In het begin van de jaren tachtig werd de organisatie vrijwel vereenzelvigd met initiatiefnemer G. van Hecke. Nu gaat het om een grote, enthousiaste club. Diele man gaf aan dat de stichting het monument de komende jaren vaker aan het publiek wil presenteren, tijdens havendagen en andere evenementen. Wethouder Linssen zei dat Goes dezer da gen 'bruist' als het gaat om het behoud van de mooie dingen uit het verleden. Donder dag, zo somde hij op, begon de restauratie van villa Ter Weel, gisteren werd het herstel van de Avontuur afgerond en vandaag, op Monumentendag, begint de ingrijpende op knapbeurt van de Goese kademuren. Samen met de stichting bereidt de gemeente een nieuw project voor: het opzetten van een werfje. De werf zou als eerste project een Zeeuwse schouw, het laatste zeilende hou ten veerschip in Europa, moeten restaure ren. Vandaag is de Avontuur te bezichtigen. De klipper ligt in de museumhaven aan de Houtkade in Goes. Aan boord is een ten toonstelling ingericht over de geschiedenis van de Goese havens en hun omgeving. door Niels Juist GOES - Tegen een 23-jarige man uit Goes, die zou hebben getracht zijn vriendin met een mes te vermoorden, is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag een gevangenisstraf geëist van drie jaar, waarvan één voor waardelijk. De verdachte was door de rechtbank in Middel burg ontslagen van rechtsver volging, maar de officier van justitie vond dat poging tot moord bewezen kon worden en ging in hoger beroep. Volgens de verdachte zelf leed hij aan psychotische aanvallen. Zeker was dat hij af en toe hele maal doordraaide. Zo ook in de nacht van 20 maart vorig jaar, toen hij helemaal door het lint ging omdat het niet goed ging tussen hem en zijn vriendin. De man vermoedde dat zij met een ander naar bed was geweest. Om zijn woede en verdriet te verlichten zocht de man zijn toevlucht in het roesmiddel speed. „Ik werd helemaal raar", verklaarde de man gisteren. In zijn gekte bedacht de man dat het beter zou zijn om zijn vrien din te vermoorden en daarna de hand aan zichzelf te slaan. 'Ik kan niet zonder jou verder', schreef hij in een lange brief, 'als we samen doodgaan is alles weer goed'. De man legde de brief op de overloop van de trap, in de hoop dat zijn vriendin de noodkreet zou vinden. Maar al snel bleek dat de vrouw geen oog had voor de brief. Daarop ging de verdachte naar de keuken en haalde een mes en een hamer te voorschijn. Daar mee ging hij dreigend naar de slaapkamer. De vrouw probeer de het mes uit zijn handen te trekken en sneed zich daarbij in haar hand. Toen hij het bloed zag, besefte de Goesenaar wat hij aan het doen was.,Ik realiseerde me dat ik haar helemaal niet wilde ver moorden." Maar de angstige vrouw sloot zich op in de wc en belde de politie. De rechtbank in Middelburg meende dat de man niet be schuldigd kon worden van po ging tot moord, omdat hij vrij willig van zijn voornemen had afgezien. De man werd daarom op vrijë voeten gesteld. Maar de advocaat-generaal eiste giste ren bij het gerechtshof dat de man toch wordt veroordeeld. Het hof neemt over twee weken een beslissing. De Wereldband laat muziek uit veel verschillende landen horen en gebruikte daarvoor een keur aan instrumenten. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het wat druileri ge Havenplein in Zierikzee werd gistermiddag gevuld met warme klanken van de Balkan. Verantwoordelijk daarvoor was de Wereldband die als onderdeel van het Festival Muziek Monu mentaal een gevarieerd concert onder De Beuze gaf. Zes jonge muzikanten brachten daarbij hun vaardigheden op tal van in strumenten ten gehore. De Wereldband past in vele hok jes. De groep wisselt weemoedi ge liedjes over weidse grasstep- pen in Roemenië af met een kangeroe-sound uit Australië of feestmuziek uit Mexico. De We reldband doet zijn naam eer aan. Rogier Bosman, Oene van Geel, Sanne van Delft, Roderick Krauss, Michiel van Dijk en Nout Ingen Housz onthaalden de toeschouwers op het Haven plein verder ook op een Roe meens lied in een zevenachtste maat. „Klap dus maar liever niet mee", verzocht een van de muzikanten. Als een gezellige bruine beer klonken vervolgens de donkere tonen van de tuba als onder steuning in een Engelstalig lied. Verder kwamen ook contrabas, gitaar, trombone, trompet, saxofoon, klarinet, didgeridoo, slagwerk, viool en accordeon aan bod. Hilarische act betrof het optre den van 'Freddy' die als een vol leerd Schlagerzanger met veel passie het lied 'Lustige Muzi kanten unterwegs' zong. „Zin gen jullie ook Nederlands?", wilden enkele jongeren onder De Beuze weten. Dat bleken de leden van De Wereldband in derdaad te kunnen, bewezen ze in het tweede deel van hun op treden. Passanten die geen oor hadden voor de verrassende sound van de groep spoedden zich over het Havenplein, maar de ware lief hebbers hielden stand en lieten zich ook door enkele regendrup pels niet wegjagen. Het Festival Muziek Monumen taal wordt vanochtend vanaf 11.00 uur voortgezet met als eerste een optreden van de per cussiegroep Tak 'n Djola. doorMieke van der Jaqt GOES - De besturen en fracties van de Zuid-Bevelandse PvdA hebben er bij Gedeputeerde Staten op aangedrongen een uitgebreide maatschappelijke kosten-baten-analyse te laten maken van de bouw van een Westerschelde Container Ter minal (WCT) in het Sloegebied. De PvdA-afdelingen en de ge meenteraadsfracties zijn bang dat de hoge kwaliteit van cle woonomgeving en de grond voor een rust-en-ruimte-imago voor Zeeland, teloor zal gaan door de komst van de WCT als die niet vergezeld gaat van in grijpende maatregelen. De PvdA-afdelingen van Borse le, Goes, Kapelle en Reimer?- waal vragen GS een veiligheids effectrapportage te maken, omdat er in de effectrapportage voor de Sloelijn onvoldoende is gekeken naar de gevolgen voor het zogenaamde aandachtsge bied: de stroken langs het spoor in Goes, Kapelle en Reimers- waal. Nu al worden die gemeen ten, en Reimerswaal het meest, bekneld door veiligheidszones. Nog meer risico's en gevaarlijke stoffen zouden de gemeenten onaanvaardbaar beperken in hun ontwikkelingsmogelijkhe den. Wat betreft de toename van ver voersstromen willen de afdelin gen onderzocht zien welke an dere mogelijkheden er zijn om containers van Vlissingen-Oost naar elders te vervoeren en of er alternatieven zijn die de toena me van trillings- en geluidhin der beperken. De PvdA-fracties gaan hiermee een stapje verder dan hun colle ges van B en W, die de minister hebben gevraagd alternatieven als een spoorlijn langs de A58 te laten bestuderen. Met de roep om een maatschappelijke kos ten-baten-analyse sluiten de af delingen zich aan bij de provin ciale commissie Milieubeheer en Waterhuishouding, die ook veel meer onderzoek nodig acht om een afgewogen en verant woord besluit te maken. De Goese PvdA-fractie krijgt al binnen afzienbare tijd een kans om het standpunt bij collega- fracties en andere Goesenaren te toetsen. Maandag 17 septem ber staat het politiek café in café Baarends in Goes in het teken van de WCT en de Sloelijn. De discussiebij eenkomst begint om 17.00 uur. Alfa Romeo 146 1.6 IE 1995 Audi 100 Avant 2.6 airco 1994 Citroen BX 1.9 GTI autom. 1989 Van particulier: Alfa Romeo GT V6 1984 Voor al uw reparatie en onderhoud GESPECIALISEERD IN ALFA ROMEO Levering van nieuwe en gebruikte auto's Hoge kortingen op banden, accu's en gratis montage van uw uitlaat. Erkend APK II keuringstation. Ook roetmeting diesels. Elenbaasstraat 36 's-Heer Arendskerke Telefoon 0113-563184 Na 19.00 uur telefoon 0113-562302 Openingstijden: ma. t/m vr. 07.00 tot 19.00 uur za. van 08.00 tot 17.00 uur Lange Vorststraat 73 - 4461 JN Goes tel.: 0113-233826 JA, stuur mij meer informatie over liet werk van SOS-Kinderdorpen en hoe ik HuisVriend kan worden N.a.v. deze advertentie in: Postcode/plaats: Deze bon kunt u in een ongef ran keerde envelop sturen aan: SOS-Kinderdorpen, Antwoordnummer 46001, 1060 VB AMSTERDAM .MD V Donderdag 20 september tot 18.00 uur STEUNPUNT VOOR 1.6 MILJOEN NEDERLANDERS Bij oorlogen en (natuur)rampen beta len de kinderen de hoogste prijs. Vooral degenen die hun ouders hebben verloren. SOS-Kinderdorpen geeft ze een nieuwe moeder, een huis, broer tjes en zusjes en een opleiding. OveraL ter wereld. Steunt u ons werk als HuisVriend voor 5 11,-) per maand? Bel (020) 408 01 90 of stuur de bon in voor meer informatie! i SOS-Kinderdorpen Want ieder kind verdient een thuis 10.30 u. 14.00 u. 19.30 u. 10.30 u. 14.00 u. 14.00 u. telefonisch, donderdag 13 september a.s. GIRO 2280 www.soskinderdorpen.nl vrijdag 14 september a.s. Reserveer tijdig uw gratis plaats, eventueel tel. 0113-233826 zaterdag 15 september a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 14