Middelburg zit er warmpjes bij 11 In actie tegen boertje pesten 13 25 Betoverende opening schoolplein Rutten geeft tips voor bezoek Maxima en Willem-Alexander igenda Complimentjes over en weer bij begroting College heeft bijna zeven miljoen gulden extra te besteden zFlf 2001 Aanhouding na baldadigheid Weerbericht dwingt ZNF tot afgelasten voorstellingen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 zeeuwse almanak Stoer MIDDEN zaterdag 8 september 2001 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Middelburg heeft volgend jaar bijna 6,7 mil joen gulden extra te besteden. Het college wil dat geld gebrui ken voor onderwijshuisvesting (De Lonneboot, ABS, 't Bolwerk en de middelbare scholen), re novatie van sportcomplex De Kruitmolen, een hogere bijdra ge aan het Zeeuws Museum en de herdenking van vierhonderd jaar VOC. Dat blijkt uit de giste ren gepresenteerde begroting voor 2002. Het gaat (nog) steeds goed met Middelburg, concludeerde een tevreden wethouder P. Bruinoo- ge (Financiën). „We hebben het voor elkaar gekregen een slui tende begroting te pi-esenteren en substantieel geld over te hou den voor de grote projecten. El ke keer weer is het gelukt om dingen te regelen die voor men sen en hun woonomgeving be langrijk zijn." Voor onderwijshuisvesting is komend jaar meer dan 1,3 mil joen gulden opgenomen in de begroting. Scholengemeen schap Nehalennia en de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren maken plannen voor een gezamenlijke locatie aan de Kruisweg en de Nieuwerves- traat en een unilocatie aan de Churchilllaan/Eisenhowei'- laan. Praktijkschool 't Bolwerk krijgt geld voor vei'bouwing en uitbreiding van het gebouw aan de Oude Vlissingseweg. Kazerne Het college wil komend jaar ook een besluit nemen over de bouw van een nieuwe kazerne voor de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg. B en W kiezen er 'waarschijnlijk' voor om nieuwbouw te plegen op de Stromenweg. Op die plek zou het Veiligheidshuis worden ge bouwd, waarin niet alleen de brandweer, maar ook de politie en de regionale brandweer een plekje zouden ki-ijgen. Het col lege wijst de gemeentex-aad erop dat er voor 2003 alvast x-ekening gehouden moet worden met een E extra investering van bijna twee miljoen gulden. Komend jaar wordt ook door-ge werkt aan de miljoenen guldens kostende restauratie van de ka demui-en. Het college stelt de gemeenteraad voor om een half miljoen gulden te gebruiken voor het opknappen van het Prins Hendrikdok. De werk zaamheden stonden aanvanke lijk voor 2003 op de planning, maar B en W willen de restaura tie naar voren halen in verband met een subsidie van Monumen tenzorg. Dit jaar namen de sportvereni gingen het nieuwe complex De Veersepoort in gebruik. De ko mende jaren wordt sportcom plex De Kruitmolen aangepakt. Daaiwoor is structureel 170 mil le beschikbaar-. In 2002 woixlt een voetbalveld gex-enoveerd en la-ij gen de tennisvelden een an dere locatie. In 2003 tot en met 2005 wordt elk jaar een voetbal veld aangepakt. Het Zeeuws Museum kan reke nen op een extra eenmalige in vestering van een half miljoen gulden. Het bestuur moet dat gebx-uiken voor herinrichting. „In de hoop", verklaarde Bruin- ooge, „dat er weer een volwaax-- dig Zeeuws Museum komt." De activiteitensubsidie voor het museum gaat omhoog van twee ton dit jaar tot dx'ie ton in 2003. Het college wil het laatste be drag vanaf dat jaar elk jaar toe kennen, op voorwaarde dat het mxiseumbestuxxr erin is geslaagd het Zeeuws Museum aantrekke lijker te maken. Brxxinooge en wethouder J. van Dijk-Sturm wezen er gisteren op dat de woonlasten voor de Middelburgers niet of nauwe lijks stijgen. De belastingen gaan met 3,25 inflatiecorrectie omhoog. Door een juistere toe rekening van de kosten van ri oolaansluitingen betalen wo ningeigenaren volgend jaar 4 precent meer woonlasten. Huurders gaan er tussen cle 1,3 en 1,8 procent op vooruit. Vol gens Van Dijk-Stuxm blijft de stijging van woonlasten be perkt, doordat de gemeente de door Jacques Cats BREDA - „Goede morgen, ik ben hier de burgemeester." De toelichting van burgemeester Chris Rutten van Breda bij de verwelkoming van Maxima Zorreguieta en Willem Alexan der leek eerder deze week wat overbodig, gezien de buikvul- lende aanblik van de ambtske ten. Rutten was deze week de eex-ste gastheer op de landelijke toer- nee van het vexioofde paaxx Bra bant kan opgelucht ademhalen. „Het was een en al gezellig heid", blikt burgemeester Rut ten van Breda tex-ug. „Een sfeer als op Koninginnedag." Het verblijf verliep volgens het boekje. Voor Zeeland moet de vuurdoop nog komen. Voor Breda was vijf kwartier in geruimd. Het bezoek aan de Gx-ote Kerk en de Koninklijke Militaire Academie (KMA) vormden de hoogtepunten van het programma. Dat zijn plek ken die herinneren aan de voor ouders van de prins. De Nassaus vestigden zich in Nederland al lereerst in Breda. Hartelijk Rutten, oud-burgemeester van Middelburg: „Maxima en Wil lem Alexander waren zeer geïn teresseerd in de geschiedenis van de Oranjes in Bx-eda." Ze hadden ook veel belangstelling om de mensen langs de route te ontmoeten. „Dat veiiiep alle maal heel haxtelijk, met zwaai en en handjes geven, omdat het zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept [0118) 659 659 www.nazomerfestivai.nl Brussels Jazz Orchestra jazz-bigband met Bert Joris en Theo Mertens zo 9 sept 15.00 u. gratis Abdijplein Middelburg (Advertentie) W O R K S H OP S j :jThema: 'Wonen Kleur' Verzorgd door: interieur Paauwe i.s.m. adviseurs van kleur- en interieuradvies-bureau Bailly Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info. 0111-141318 Of www.interieur-paauwe.nl OKTOBER Zuid weg 20a, Zon ne maire x-eserves aanspreekt. „Hadden we dat niet gedaan, dan waren de kosten voor de afvalstoffen heffing fors omhoog gegaan. Het OLAZ berekent zestien pro cent hogei-e kosten aan ons door voor storten van het huisvuil De komende jaren wil het colle ge nog een aantal forse investe ringen doen. Voorwegenis bijna vier miljoen gulden beschik baar en voor het Huis der Kun sten i'ond de 3,3 miljoen gulden. In de kas van Middelburg zit daarnaast nog een bedrag van ruim dertien miljoen gulden voor uitvoering van de Strategi sche Projecten, zoals het stads kantoor, de binnenstad, Veerse Meer en cultuur. protocol niet overdi-even om knellend was. Het enige pro bleem was de tij dwant ze moes ten vier steden aandoen in Brabant." Ruttenheeft een wijze x-aad voor de ox-ganisatox-en van de feeste lijkheden in Zeeland: „Ze moe ten dat bezoek vooral heel ont spannen tegemoet zien, want het aanstaande paar is ook x-ede- lijk ontspannen en vindt het fantastisch wat het allemaal te zien en te hoi'en kx'ijgt. En ze hoeven in Zeeland absoluut niet naar een cursus Spaans, want Maxima spreekt werkelijk per fect Nederlands." pagina 21: ik ben kennelijk iets te vroeg weggegaan (Advertentie) MIDDELBURG - Verkleed als heksen, elfjes en spoken, hebben de kinderen van basisschool De Dolfijnenburch in Middelburg gistermiddag het opgeknapte schoolplein in gebruik genomen. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm was uitgenodigd om samen met de groepen vier en vijf het laatste speelwerktuig te onthullen. In april al kreeg het schoolplein een totaal nieuw aanzicht. De muur van de gymzaal kreeg een vijfentwintig meter lange muurschil dering. De voorstelling biedt een kijkje onder water en is geïn spireerd op de naam van de school. Na de zomervakantie werd het schoolplein verder aangekleed met speeltoestellen.Wethouder Van Dijk-Sturm kou zich voor stellen dat andere schoolkinderen in Middelburg jaloers zullen zijn op het nieuwe schoolplein. Zij vroeg de kinderen zuinig om te springen met de speeltoestellen. foto Ruben Oreel jO»H door Rinus Antonisse GOES - Onder het motto Ge zond van 't land voeren boeren actie voor een betere gewasbe scherming. Het huidige beleid is onwerkbaar voor onderne mers in de akker- en tuinbouw, vinden ze. Onderdeel van de campagne is het benaderen van provinciale en gemeente lijke bestuurders met een plei dooi voor een nieuwe koers. Gisteren bezorgden vertegen woordigers van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie in de Zeeuwse gemeente huizen daartoe een petitie. Het was een zogenaamde 'pu blieksvriendelijke actie'. Het openbare leven in de Zeeuwse plaatsen ondei-vond er hoege naamd geen hinder van. Er wei-den bijvoorbeeld geen we gen geblokkeerd, al gaven in sommige gevallen de boeren wel duidelijk blijk van hun aanwezigheid. Zoals in Wis- senkex-lce, waar de boex-en met tractoren naar het gemeente huis van Noord-Beveland to gen. En in de gemeente Oostburg was het visserijmuseum in Bx-eskens uitgekozen voor het overhandigen van de petitie. Daaxin zetten de agrariëi-s uit een dat het verbieden van steeds meer bestxijdingsmid- delen extra hard aankomt, omdat het toelaten van ver vangende middelen uiterst moeizaam vexioopt. Teelt van bepaalde gewassen - als sprui ten, appels en peren, maar ook uien en aardappelen - komt in de knel. Bovendien is Neder land strenger dan eldex-s in de Europese Unie, wat zorgt voor een scheve concurrentieposi- tie. „Vele ondex-nemers in de tuinbouw, akkerbouw, fruit-, bollen- en boomteelt komen in een onmogelijke situatie", al dus de verontx-uste boex-en. Ze willen een moderne voi-m van gewasbescherming, waar- bij het gebruik van chemische middelen tot een minimum wordt beperkt. Een chemisch middel wordt VEERE - Dertien boeren hebben gisteren bij de drie Walcherse gemeenten gepleit voor een be ter beleid voor gewasbeschermingsmiddelen. Met drie tractors bezochten de actievoerders in de ochtend als eerste het gemeentehuis van Vee- re. Daar werd de petitie Gezond van 't land overhandigd aan burgemeester A. de Bruijn. „Ik ben blij dat jullie op deze wijze dit signaal afgeven", zei De Bruijn. „Het is echt nodig. Ik ben het met u eens dat er vervangende middelen moeten zijn als het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen verboden wox-dt. We gaan het ministerie niet vragen of er meer gespoten mag worden, maar wel of de regelingen beter op el kaar afgestemd kunnen worden." foto Ruben Oreel alleen ingezet, als alle andere (px-eventieve) maatregelen zijn uitgeput. Ook wex-kt de ZLTO eraan mee dat in 2010 ten min ste tien procent van de px-oduc- tie op biologische wijze (zon der chemische middelen en kunstmest) plaatsvindt. Boe x-en zijn van goede wil, onder strepen ze in de petitie. Afgelo pen jaren wex-d de milieubelas ting op de bedrijven al met veertig procent teruggebracht. ZLTO-bestuurder Peter de Koeijer zei in Zierikzee dat de maat écht vol is. Hij kondigde passend verzet aan tegen ver dere vox-men van 'boex-tje pes ten'. Volgens hem draait de overheid het traditionele ge zinsbedrijf de nek om. De Koeijer stelde dat de achtex- ban mort en de standsorgani satie verwijt de negatieve ont wikkelingen te lankmoedig te accepteren. Het aanbieden van de petitie aan de gemeenten (de px-ovincie kreeg er eerder deze week al een), moet duide lijk maken dat de opstelling van de ZLTO aan het verande- x-en is, betoogde De Koeijer. De ZLTO-voorman gaf een reeks voorbeelden van boertje pesten. Zoals de heffing van meerdere tienduizenden guldens die (Schouwse) boex-en ontvingen in het kader van de mestregelgeving, wegens ad ministratieve onvolkomenhe den. En het afwijzen van sub sidie voor het uitwerken van een vernieuwd idee voor een graascoöpex-atie, alsook het onterecht afwijzen van aan vragen voor akkerranden. De Koeijer wees verder op de el lende met de strafkortingen na de mkz-cx-isis en de aangekon digde liberalisatie van de Pachtwet. „Daarmee keren we terug in de feodale tijd, waarin de boer met de pet in de hand op de stoep van de verpachter kon vragen om verlenging van het pachtrecht." De boeren klagen niet omdat bestrijdingsmiddelen ver- dwijnen, beklemtoonde De Koeijer, maar vooral over het feit dat nieuwe niet of nauwe lijks beschikbaar komen. „De gezondheidszorg zou op zijn kop staan als penicilline ver boden zou worden, zonder dat een goede of betere vervanger beschikbaaris. Vervelender is het als een ver bod wordt ingesteld geduren de de teelt. Het milieubelang hiervan - een paar weken kor ter gebruik na tientallen jax-en van toepassing - exvax-en wij ondergeschikt aan wat ik maar benoem als boex-tje pesten. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De compli mentjes vlogen gisteren over en weer. Wethouder Piet Bruinoo- ge (financiën) feliciteerde zijn collega-wethouder Joan van Dijk-Sturm met haar goede personeelsbeleid, waarop zij Bruinooge een pluim gaf voor zijn voortreffelijke financiële huishouding. Het Middelburgse college presenteerde de laatste van vijf begrotingen. „Ik durf de stelling aan", zei Bi-uinooge, „dat wij aan het einde van de rit een financieel gezond Middel burg achterlaten." Het nieuwe college (toen nog CDA/WD en PvdA) trad in 1997 aan.Indatjaarpresenteex-- de Bruinooge zijn eerste begro ting, die volstond met ambities. Op het vexianglijstje stond een nieuw bedrijventerrein, een stadsgewestelijk zwembad, een extra parkeergarage op de plaats van De Schakel, versnel de aanleg van de N57 inclusief aquaduct en de bouw van een nieuwe schouwburg. De begro ting was toen niet sluitend. Het college moest de provincie toe stemming vragen een greep te doen uit de kas van het jaar er op. Tussen 1997 en 2002 investeerde het college, ongeveer honderd miljoen gulden in de stad. Met gepaste trots presenteerden Bruinooge en Van Dijk-Stxxrm een cijfermatig overzicht van alle investeringen: vijftien mil joen gulden in verkeer, waarvan achthonderdduizend elk jaar, veertien miljoen gulden in sport, bijna tien miljoen gulden in onderwijs, tweeënhalf mil joen gulden voor jeugdvoorzie ningen, negen ton structureel voor cultuxu-, ruim vier miljoen voor diversen en vijftig miljoen gulden voor Strategische Pro jecten. In 2010 moet Middel burg 350 milj oen gulden hebben geïnvesteex-d in de stad. Plukteam Van Dijk-Sturm zei dat in de af gelopen jaren alle stille reserves zijn aangepakt. Een speciaal 'Plukteam' heeft alle, lang niet gebruikte potjes, op een rij gezet en gekeken naar aard van de re serves. „Je moet geld niet stil la ten liggen", meende ze, „geld moet je gebruiken." Gelei, voeg de Bruinooge eraan toe,krij g j e niet om op te potten, maar om te gebi-uiken ten faveure van de bevolking. Als je geld laat lig gen, heb je onvoldoende be steed." Daarnaast wezen de twee wet houders ex-op dat de investerin gen in Middelburg vruchten be ginnen af te werpen. Werk maakt werk én geld klonk het eensgezind. Nieuwbouwwijken als Veldzigt en de Veerse Pooit zorgen door onroerende zaak belasting voor meer inkomsten. Bedrijven, die zich vestigen, be talen ieges. Een stringent perso neelsbeleid - ambtenaren moe ten minder specialistisch zijn, maar breder ingezet kunnen worden - zorgde voor lagere uit- gaves. „Je moet niet alles zelf willen doen", stelde Van Dijk- Sturm. „Mensen moeten een bredere visie hebben op het werk: geen generalisten, maar mensen die je overal kunt inzet ten." Bijtekenen Bruinooge en Van Dijk-Sturm maakten gistei-en hun politieke testament op én solliciteerden openlijk naar een plek in het nieuwe college van B en W dat na maart volgend jaar aan treedt. „We hebben", betoogde Bruinooge, „heel veel in de stad geïnvesteex-d en we laten een perspectief achter voor Middel burg dat ook goed is. We willen dat werk graag doorzetten." Van Dijk-Sturm maakte eerder bekend vier jaar te willen bijte kenen. Ook Bruinooge zal geen nee zeggen als zijn partij hem op de verkiezingslijst zet. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner uit Middelburg is don derdagnacht op de Vlasmarkt in Middelburg omstreeks half drie aangehouden wegens baldadig heid. De man sloeg tegen een ver keersbord en een autospiegel. Hij kreeg hiervoor een boete. MIDDELBURG - Alle buiten activiteiten van het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) zijn gisteravond niet doorgegaan. Vanwege het slechte weer dat werd voorspeld, besloot de or ganisatie halverwege de middag al de opera Ship of Troy op Neel- tje Jans, Eerste liefde bij Villa Stadszicht in Tholen en het bal populaire op het Abdijplein af te gelasten. Ship of Troy is verschoven naar zondagavond, Eerste liefde naar maandagavond. Wanneer het weer vanavond of morgen avond opnieuw i-oet in het eten dreigt te gooien, komt het ZNF in de moeilijkheden, want Ship of Troy kan na zondag niet meer worden gespeeld. Als vandaag of morgen verdere afgelastin gen volgen, worden reserverin gen afgebeld. Ook kan informa tie woi-den ingewonnen via tele foonnummer 0118-659659. (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: a noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e-mail: weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in *\l. 1 1 O Per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekeninq- automatische incasso "r: I I II I I I I m 39.45,€17,90). per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000019 Zeventien jaar is hij, laten we 'm Tymen noemen, ivant zo heet hij ook. Het type aanko mende kleerkast. Breedge schouderd, graffiti op de arm, pearcing in de wenkbrauw. De Middelburgse jongeman mag graag stoer doen, hangt dan verhalen op hoe ze laatst weer onbedaarlijk aan het slempen en op de versiertoer gingen. Maar af en toe is Tymen weer gewoon het kind dat aan moeders rokken wil hangen. Vorige week had hij weer zo'n bui. Hij vertoefde zo veelvuldig in de buurt van zijn moeder dat zij verzucht te: „Ga nou toch eens even een eindje weg." Waarop Tymen reageerde: „Hoezo? Jij bent mijn hang plek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11