PROVINCIAL Proces Enschede draait om deur Macedonië opent weg naar meer rechten voor Albanezen Binnenvaart mag in Oost-Europa bemanning werven mBÊm 15 t/m 19 Delta Profronde lM#?geld ÉNTOCH lenen? \Véél minder én betalen? IPAARsz/sneller 053 4 844 822 I Kom naar onze OPEN DAGEN Reuzeninsecten veroveren Zierikzee Advocaten S.E. Fireworks betichten brandweer van achterhouden informatie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 Winst van miljoenen bij KSG Zeeuw kan 52.000 gulden besteden Straf Davids met maand teruggebracht Wachtlijst door stakende artsen Timmer naar Spaar Select Tinq tegen Tango 'L'17° ';14° NW 5 Zwaar bewolkt Maximumtemperatuur 17 graden bij veel bewolking en mogelijk wat motregen. Vrij krachtige noordwestenwind. 244e jaargang no. 212 vrijdag 7 september 2001 losse nummers 2,00 0,91) internet: www.pzc.nl Wilt u Bel direct Gelink Adviesgroep! 10 Of mail nu: info@gelink.nl 8 september open monumentendag in Zeeland www.scez.nl en bewonder ons assortiment schouwen en kasten PILAAR Bouwmaterialen - Albert Joachimikade 33 - 4463 AA Goes F| 3 r 1 wü i fJ Cel ink ^'Adviesgroep Geniaal in geld] door Ali Pankow ZIERIKZEE - Grote groene en blauwe insecten kronkelden gistermiddag door de straten van het Zierikzeese centrum. Sommige mensen trokken zich met enig afgrijzen terug, enkele kinderen krijs- ten, maar de meesten genoten van het optreden van de Tilburgse straatthea tergroep Close Act als opening van het festival Muziek Monumentaal. 'Incredable insects' was de titel van de ze presentatie. Zodra een voorbijgan ger him belangstelling trok, bogen zij diep naar voren om nader kennis te ma ken. Ook onderbraken zij van tijd tot tijd hun tocht om een onderling conflict uit te vechten. De monotone percussie van een mystieke man met een trom droeg bij aan de magie. Het festival Muziek Monumentaal wordt vandaag om vier uur onder de Beuze voortgezet met een concert van De Wereldband. Het komend weekeind biedt het evene ment nog een mix aan muziekstijlen uit verschillende landen. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) naam:d noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer P'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: LM I I I [III f per maand met automatische incasso handtekening: 39,45 17,90). o per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78). vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland ALMELO - De Enschede- se brandweer houdt niets onder de pet over de vuur werkramp bij S.E. Fire works. Zo reageerde het korps gisteren op sugges ties van de advocaten van de directeuren R. Bakker en W. Pater dat het korps informatie zou achter houden. De raadslieden stelden gisteren in de eerste openbare getuigen verhoren voor de Almelose rechtbank dat brandweerlieden schimmig doen over de vraag wie de deur van bunker C4 kan hebben open gedaan. Volgens advocaat J. Plasman van directeur Bakker verklaar de één korpslid eerder deze week, achter gesloten deuren bij de rechter-commissaris, dat een collega dat moet hebben ge daan. Anderen weerspreken dat of zijn er onzeker over. Plasman wil daarom dat vier brandweer mensen opnieuw worden ge hoord. Cruciaal Plasman vindt de beantwoor ding van de vraag wie de bunker opende, en daarmee mogelijk de ramp inleidde, van cruciaal be lang. Dit omdat Bakker en Pater onder meer worden beschuldigd van schuld aan de (verspreiding van de) brand bij hun bedrijf, met fatale gevolgen. Na afloop zei woordvoerder P. Spek dat de brandweer geen idee heeft wie de deur opende. Officier van justitie A. de Muy erkende dat de 'deur-kwestie' moet worden onderzocht. De rechtbank beslist binnenkort over het horen van de brand weerlieden. Gisteren werden de eerste twee getuigen voor de rechter ge hoord. Het betrof functionaris sen van de onderzoeksorganisa tie TNO en het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Vol gens Plasman bevestigt het ver hoor van TNO-deskundige H. Kodde zijn vermoedens. ,,Het onderzoek is van begin af aan in een bepaalde richting gestuurd. De oorzaak van de ramp moest vuurwerk zijn en niks anders." Kodde moest na 13 mei vorig jaar bekijken welke deskundi gen nodig waren voor het onder zoek naar de oorzaak van de ontploffingen. De TNO-man besloot dat er classificatie- en schade-experts nodig waren, maar overwoog nooit een springstofdeskundige in te schakelen. Volgens Kodde was het vooral belangrijk te on derzoeken hoe zwaar het ont plofte vuurwerk was. Plasman noemt het onbegrijpelijk dat TNO de aanwezigheid van an dere springstoffen direct heeft uitgesloten. J. Lelieveld, deskundige van het NFI, trok voor de rechtbank de conclusies van zijn collega's in twijfel. In een NFI-rapport con cludeert een medewerker dat het niet waarschijnlijk is dat de ontploffingen zijn ontstaan door brandstichting. Omdat de verwoesting op het terrein zo groot was, is het volgens Lelie veld mogelijk dat alle sporen van brandstichting zijn uitge wist. ,,Mijn conclusie zou zijn ge weest dat brandstichting niet aan te tonen is." GPD/ANP VLISSINGEN - Het gaat goed met de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen. Di recteur R. Berkvens verwacht dat het concern dit jaar 'enkele miljoenen guldens' winst zal maken. De resultaten zijn onder meer verbeterd door een zuini ger bedrijfsvoering en de goede start van AmelsSclielde, het on derdeel van KSG dat luxe jach ten bouwt. Berkvens zei dat gisteren tij dens de feestelijkheden rond de kiellegging van het vierde luchtverdedigings- en com mandofregat Er staan nieuwe marineprojec ten op stapel. KSG voert nog ge sprekken met de Koninklijke Marine over de bouw van twee hydrografische opnemings vaartuigen en een tweede amfi bisch transportschip van het ty pe Rotterdam. „Daarover wordt nog met de marine onderhan deld", aldus Berkvens. „Ik ver wacht dat die besprekingen voor wat betreft de hydrografi sche opnemingsvaartuigen eind dit jaar kunnen worden afge rond. De gesprekken over de op dracht voor de bouw van het amfibisch transportschip ver wacht ik begin volgend jaar te kunnen afronden." Directeur-generaal personeel van het ministerie van Defensie, B. J. M. Bunnik, legde de kiel van het vierde luchtverdedi gings- en commandofregat. De bouw moet in 2004 zijn vol tooid. Na de proefvaart vindt de overdracht aan de Koninklijke Marine plaats in febi-uari 2005. Het fregat is de laatste uit een serie van vier van de 'Zeven Pro vinciën-klasse' en zal de naam Hr. Ms. Evertsen gaan dragen. Het eerste luchtverdedigings eri commandofregat van de se rie, de Zeven Provinciën, is maandag vertrokken voor een zes weken durende proefvaart. De KSG draagt het fregat in het voorjaar van 2002 over aan de Koninklijke Marine. De over dracht van de Tromp is in 2003, die van De Ruyter in 2004 en de Evertsen volgt in 2005. Advertentie Moniimenrpn in van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Europese ministers van Transport hebben gisteren in Rotterdam hun handtekening gezet onder een akkoord dat moet leiden tot een veiligere en meer concurrerende binnenvaart. De Nederlandse sector mag nu in Oost-Europa personeel werven. „Het is een mooi akkoord", oor deelde voorzitter minister Nete- lenbos gisteren na afloop van de confeirentie. „Ik durf het zelfs een doorbraakte noemen." Voor Netelenbos zijn de afspra ken over vrije concurrentie, de uitwisseling van personeel, ver betering van infrastructuur en harmonisatie van regels de be langrijkste winstpunten. „Vooral de Nederlandse bin nenvaart zal profiteren van de mogelijkheid Oost-Europese bemanningsleden te werven," voorspelde zij. Hier is een ge brek aan gekwalificeerd perso neel, terwijl dat in de Oost-Eu- ropese landen niet zo is. Haar Roemeense collega Mitrea was vooral tevreden over het feit dat ook de Joegoslavische delegatie de handtekening had gezet onder een deelakkoord tussen de Donau-landen. Onder leiding van de Oostenrijkse mi nister Forstingerzijn afspraken gemaakt over het nu snel oprui men van wrakken in het Joego slavische deel van de Donau en het reparei'en van kapot gescho ten bruggen. De Nederlandse overheid heeft daarvoor ook steun toegezegd. De komende jaren zal ook een pan-Europese rivierinforma- tiesysteem worden opgezet voor een veiliger en efficiënter ver voer. Dat systeem kan in 2005 operationeel zijn. GPD/ANP ROME - Edgar Davids is giste ren in hoger beroep door de tuchtcommissie van de Itali aanse voetbalbond voor vier maanden geschorst wegens ver meend dopegebruik. De sti"af gaat met terugwerken de kracht in vanaf half mei. De Nederlandse middenvelder van Juventus kan op 23 september tegen Lecce zijn rentree maken op het veld. Davids kreeg eerder een schorsing van vijf maanden opgelegd. In het hoger beroep dat gisteren diende werden ook andere do- pingzaken behandeld. Er was in Italië veel discussie ontstaan nadat Davids slechts voor vijf maanden werd geschorst, ter- wijl andei'e voetballers eerder acht tot tien maanden kregen opgelegd. Het hof besliste nu in alle zaken gelijk. De spelers Caccia en Sacchetti (Piacenza), Gillet (Bari) en de Portugees Couto (Lazio Roma) zagen daardoor hun uitsluiting ook verminderen. Torrisi (Parma) kreeg eind au gustus met Edgar Davids vijf maanden opgelegd en hoeft nu ook maar vier maanden te 'boeten'. ANP De Macedonische president Boris Trajkovski na de stemming in het parlement. foto Boris Grdanoski/AP De Grave Minister De Grave van Defensie vindt niet dat hij woensdag voor zijn beurt heeft gesproken met zijn mededeling een nieuwe Ne- deiiandse missie naar Macedo nië 'niet uit te sluiten'. De Navo ontkende direct in een officiële reactie aan een nieuwe missie te werken. De CDA-fractie vond dat de mi nister te snel zijn mond had open gedaan. Voor elke operatie moet de Kamer immers toe stemming geven. Dit laatste beaamde De Grave pagina 22: naar burgerrechter Advertentie op donderdag 13, vrijdag 14 en zaterdag 15 september Het gemiddelde huis houden in Zeeland heeft een besteedbaar jaarin komen van 52.000 gul den. Daarmee zit onze provincie landelijk ge zien net onder de mid denmoot. Huishoudens in Groningen hebben met 47.000 gulden het minst te besteden, die in Utrecht, met 57.000 gulden, het meest. De onbemande benzine pompen van Tango krijgen concurrentie van Tinq- stations. Een dochter van Shell heeft inmiddels twee stations omgebouwd tot Tinq-stations die volgens hetzelfde principe werken als Tango. Een liter benzi ne is er een dubbeltje goed koper. Tango ver wacht geen prij- zenslag. In België hebben medisch specialisten stakingen aangekon digd. Voor patiënten in Zeeuws-Vlaanderen, die op Belgische ziekenhuizen zijn aangewezen, betekent 1; dat groeiende wachtlijsten. Marianne Timmer schaatst komend seizoen onder de vlag van Spaar Select. Bij het team wordt de Sappemeerse herenigd met haar huidige vriend en vroegere trainer Peter Mueller, onder wiens leiding ze bij de Olympische Winterspe len in Nagano (1998) gouden medailles vei'overde op 1 l de 1000 en 1500 metei'. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 14; delta prof: 15,16,17 en 19; sport: 20,21 en 22; trends: 23,24, 25 en 27. van onze redactie buitenland SKOPJE - Na dagenlang ge touwtrek heeft het Macedoni sche parlement gisteren met grote meerderheid besloten het wijzigen van de gi'ondwet voor alsnog toe te staan. In beide stemronden spraken 91 van de in totaal 120 parlementariërs zich uit voor het opzetten van een speciale commissie die met voorstellen moet komen. De bedoeling van de grondwets wijziging is de Albanese min derheid in het Balkanland meer i'echten te geven zoals overeen gekomen in het vi'edesakkoord van half augustus. Met de in stemming van het parlement in Skopje ligt ook de weg weer open voor hervatting van Navo- operatie 'Essential Harvest'. Westerse militairen kunnen zich weer wijden aan het innemen van wapens van de rebellen. Tot op heden hebben de rebellen 1200 wapens vrij'willig afgege ven bij diverse Navo-posten. In de tweede fase, die nu is aange broken, is het de bedoeling dat er nog eens duizend worden in genomen. Pas daarna buigt de volksvertegenwoordiging in Skopje zich over de specifieke voorstellen van de commissie. Westerse waarnemers zien die fase als kritiek. Veel afgevaar digden zouden niet erg toegeef lijk zijn als het er op aankomt de rechten van de Albanese min derheid daadwerkelijk sub stantieel te verbetei'en. De grondwetswijzigingen zou den onder meer moeten leiden tot verbetering van de status van de Albanese taal en vergro ting van het aantal etnische Al banezen in de Macedonische overheidsdienst en dan vooral in de politiemacht. Na het einde van de Navo-mis- sie worden de militairen ver vangen door 'civiele waame- mers'. Dat spraken afgezanten van de EU, Rusland, de VS en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) gisteren af in Moskou. De OVSE besloot gisteren in ie der geval 25 extra waarnemers naar Macedonië te sturen. De missie van de organisatie wordt daarmee bijna verdubbeld. gisteren. Ook de reactie van de Navo vindt hij logisch; volgens het bondgenootschap dient offi cieel eerst de huidige missie af gewerkt te worden. „Maar je hebt je wel gecommitteerd aan een oplossing in Macedonië." En of die er al zal zijn als de Ne derlandse troepen daar eind de ze maand vertrekken, betwijfelt De Grave. RTR/AFP/ANP/DPA Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1