Forse steun landelijke gebieden PZC Zorg over proces hulpverleners Kaboel Dagen van Duitse minister Scharping lijken geteld Maankoekjes China zitten vol oude vulling Zweedse vorst Carl Gustaf even zomerkoninkje Brussel trekt 600 miljoen uit voor Zuid- en Oost-Nederland Net sluit zich rond ex-minister Suriname Vergoeding voor slachtoffers van onderwijs DDR Fretilin haalt geen absolute meerderheid Oost-Timor Grote brand bij Marseille Concorde mag weer vliegen China wil uitzendrecht in VS Irak wijst Nederlander uit Ex-premier van Fiji wint zetel Illegalen sterven voor Griekse kust VS pakken folteraar Cuba op donderdag 6 september 2001 door Gert-Jan Broere PEKING - In China is het tra ditionele maanfestival on denkbaar zonder maankoek- jes. Alleen zijn er nu grote twijfels gerezen over de kwali teit van de koekjes, die bestaan uit een zoete vulling met een omhulsel van gebakken deeg. In een reportage liet de natio nale zender CCTV met een ver borgen camera zien hoe een aantal bedrijven uit Nanjing onverkochte koekjes van de ja ren ervoor 'recycleerde'. De buitenste deeglaag werd eraf gepeld en de oude vulling werd weer geschikt gemaakt voor de koekjes van dit jaar. Personeel van een van de bedrijven ver telde dat ze voor de viering van het maanfestival nooit de koekjes kochten die ze zelf hadden gemaakt. Een manager van Kuan Shen Yuan, een van de betrapte be drijven, toonde weinig berouw. Hij liet weten dat er geen wet is die het hergebruik van de vul ling verbiedt. Bovendien is de concurrentie te moordend om met de praktijk te stoppen, liet hij weten. Naar aanleiding van de uitzending heeft het minis terie van Gezondheid lokale autoriteiten verplicht toe te zien op de productie van de maankoekjes. Het maanfestival, dat op de vijftiende dag van de achtste maand van de Chinese maan kalender valt - dit jaar 1 okto ber - was oorspronkelijk bedoeld om het eind van de oogsttijd te vieren, maar tegen woordig is het in de Chinese wereld vooral een familiefeest. Onder de volle maan lopen kin deren met kleurige lantaarns en eten volwassenen hun koek jes met thee, wijn en fruit. Sinds de veertiende eeuw wordt met het maanfestival ook de val van de Mongoolse Yuan-dynastie herdacht. Ook in die tijd bleek de vulling van discutabele kwaliteit. Volgens de legende stopten de rebellen boodschappen in de koekjes om zo iedereen op de hoogte te houden van het verzet. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De provincies Noord-Brabant, Limburg, Gel derland en Overijssel krijgen de komende jaren ruim 600 mil joen gulden Europese steun. Het geld is vooral bedoeld om de landelijke gebieden nieuw eco nomisch leven in te blazen. De Nederlandse regering legt nog eens 880 miljoen op tafel voor de gebieden, privé-investeerders 225 miljoen. De Europese Commissie maakt de subsidiebedragen voor Zuid en Oost-Nederland vandaag be kend. Begin augustus .kreeg Noord-Nederland al de toezeg ging voor 7 5 0 milj oen gul den uit Brussel. Eurocommissaris Bar nier (Regionaal Beleid) bezoekt Nederland eind deze maand en zal met minister Pronk (VROM) overleggen over een goede be steding van het geld. De honderden miljoenen voor Zuid- en Oost-Nederland zijn bedoeld voor de jaren 2000- 2006. Noord-Brabant en Lim burg kunnen rekenen op 308 miljoen gulden, de overige 310 miljoen gaat naar Gelderland, Overijssel en een klein stukje van Utrecht. De provinciale en lokale autoriteiten moeten nu met uitgewerkte plannen ko men hoe ze het geld willen be steden. Mogelijke doelen zijn het mo derniseren van bedrijfsterrei nen, het bevorderen van toeris me en het ontwikkelen en behouden van natuurgebieden. De meer geïndustrialiseerde streken (Amhem-Nijmegen, Twente, Zuidoost-Brabant) ontvangen maar een beperkt PARAMARIBO - De ex-minis- ter van Natuurlijke Hulpbron nen in Suriname, Errol Alibux, hangt strafvervolging boven het hoofd omdat hij er van wordt verdacht tijdens zijn minister schap te hebben gesjoemeld bij de aankoop van een gebouw in het centrum van Paramaribo. Alibux, minister tijdens de re gering-Wij denbosch van 1996 tot 2000, kocht namens de over heid voor 900.000 dollar een pand van een bevriende relatie, terwijl de getaxeerde waarde slechts 500.000 dollar bedroeg. Het openbaar ministerie heeft het parlement gevraagd de on schendbaarheid van Alibux op te heffen en hem in staat van be schuldiging te stellen. Dat is nodig omdat in Suriname ex- ministers zonder fiat van het parlement niet kunnen worden vervolgd voor de daden die zij hebben gepleegd in de tij d dat ze aan de macht waren. Alibux ontkent de beschuldigingen en zegt dat de getaxeerde waarde juist hoger laag, namelijk 1,2 miljoen dollar. Als het parlement instemt met het opheffen van de onschend baarheidvan Alibux, dan wordt hij de eerste toppoliticus uit de periode-Wij denbosch die juri disch wordt aangepakt. Tijdens het bewind van president Wij- denbosch zou corruptie en zelf verrijking op grote schaal heb ben plaatsgevonden. GPD DRESDEN - De voormalige Oost-Duitse deelstaat Saksen heeft schadevergoedingen toe gekend aan mensen die ten tijde van het communisme door poli tieke discriminatie geen hoger onderwijs hebben kunnen vol gen in de DDR. Gisteren hebben 30 mensen een compensatie gekregen die vari eert tussen de 1100 en 11.000 gulden. Het gaat meestal om mensen dieniet werden toegela ten tot het hoger onderwijs, om dat zij geen lid wilden worden van de communistische jeugd beweging. In Saksen, de enige deelstaat waar deze regeling tot nu toe geldt, hebben 3000 men sen een aanvraag ingediend voor schadevergoeding. AFP deel van de EU-subsidie, omdat deze gebieden al eerder van de geldstroom profiteerden. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie - eist dat het kabinet zelf ook geld op tafel legt, even als de particuliere investeer ders. Daardoor komt het totale steunbedrag voor de vier pro vincies op ruim 1,7 miljard. De Commissie controleert het juis te gebruik van de EU-milj oe nen. Bij het vaststellen van de EU- begroting 2000-2006, kreeg Ne derland voor 7,2 miljard gulden aan EU-subsidies toebedeeld voor de ontwikkeling van arme re wijken in steden, het platte land en de scholing van werklo zen. Dat is 1,5 procent van het totale EU-steunbudget (468 miljard) voor dergelijke projec ten in deze periode. GPD Het gezicht van koning Carl Gustaf (m.) is besmeurd met aardbeien, door Hans Jacobs VARBERG - De Zweedse koning Carl Gustaf heeft gistermiddag bij Varberg - 73 kilometer ten zuiden van Gothenburg - een aardbeientaart vol in zijn gezicht gekregen. De dader was een zestienjarige jongen, die toen de koning in zijn auto wilde stappen, aan de aandacht van de veiligheidsagenten wist te ontsnappen. De knaap werd na zijn daad onmiddel lijk tegen de grond gewerkt. De geschrokken en besmeurde Carl Gus taf vergewiste zich ei~van dat de taar- tensmijter geen letsel had opgelopen, al vorens in zijn auto te stappen. Even later, nadat de vorst zich had omgekleed, werd het werkbezoek voortgezet. „De koning heeft altijd reservekleding bij zich", al dus de hofwoordvoerder Catherine Broms. Het was de eerste keer dat de 55-jarige koning" op deze manier werd 'aangeval len'. Koningin Silvia, die met haar man net een tochtje door het natuureservaat Getterön had afgesloten, werd niet ge- foto E PA raakt. Het motief van de dader was gis teravond nog niet bekend, zo meldde woordvoerder Sjölander van de provin cie Halland. Op liet aanvallen van de ko ning staat een maximum gevangenis straf van vier jaar, maar zo liet de politie weten, dan moet er wel een gevaarlijker wapen worden gebruikt dan een aard beientaart. GPD doorHarald Doornbos KABOEL - Westerse diploma ten hebben gisteren een vruch teloze poging ondernomen om het proces tegen acht buiten landse hulpverleners in Afgha nistan bij te wonen. Tegelijk hebben de Verenigde Naties het Taliban-bewind opgroepen om de acht een eerlijk proces te ge- De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN, Ro binson, liet vanuit Durban we ten het zeer belangrijk te vinden dat de acht westerlingen een eerlijk en openbaar proces krij gen. „Laten we hopen dat de hulpverleners zo snel mogelijk terug kunnen keren naar hun families, zodat we ons weer kunnen richten op het vinden van een oplossing om de bewo ners van Afghanistan te hel pen", zei Robinson. Afghanis tan wordt al jaren geteisterd door een burgeroorlog en extre me droogte. Maar de oproep van Robinson leek niet veel te helpen. Gefrus treerd over de gang van zaken en het gebrek aan informatie, de den drie Westerse diplomaten gisterochtend een poging om het rechtbankgebouw binnen te komen in de hoofdstad Kaboel. Daar werden ze echter tegenge houden door Afghanen die hen meldden dat ze zich geen zorgen hoefden te maken en moesten afwachten. Het proces wordt achter geslo ten deuren gehouden. Niemand weet precies wat de hulpverle ners ten laste wordt gelegd, maar Taliban-functionarissen hebben laten doorschemeren dat de acht worden aange klaagd wegens 'het verspreiden van het christendom'. Dit is in Afghanistan streng verboden en er staat de doodstraf op. Het weinige dat bekend is over cle rechtszaak, die dinsdag be gon, is dat de acht verschijnen voor een groep van veertien LE ROVE - Franse brandweerlieden blussen smeulende struiken in Le Rove nabij Marseille waar een brand al 800 hectaren natuurge bied in de as heeft gelegd. De blusploegen waren gisteravond de brand nog niet meester. foto Jean-Paul Pelissier/RTR van onze redactie buitenland LISSABON - De verkiezingen vorige week op Oost-Timor zijn gewonnen door Fretilin, de par tij van het voormalige verzet te gen Indonesië. Maar ze is er niet in geslaagd in de grondwetge vende vergadering een tweeder de meerderheid te bemachtigen. De partij krijgt nu 55 van de 88 zetels. Voor een tweederde door Wierd Puk BERLIJN - De roep om het af treden van de Duitse minister van Defensie, Rudolf Schar- ping (54), zwelt aan. Volgens het Duitse persbureau DPA zou bondskanselier Schroder Scharping, die onder vuur ligt wegens het oneigenlijk ge bruik van regeringstoestellen, gisteren hebben aangeraden om op te stappen. Scharping, die vandaag een bezoek aan de Bundeswelir-troepen in Mace donië op het programma heeft staan, zou hebben geweigerd. Het bericht, dat is gebaseerd op bronnen binnen de groen- rode regering, werd door rege ringswoordvoerder Heye ten stelligste ontkend. 'Zuiver speculatie', aldus Heye. Duitse media voorzien niettemin het aftreden van Scharping 'nog voor het einde van de week'. Scharping (SPD) kwam in op spraak nadat het weekblad Bunte een fotoreportage af drukte van de minister en diens geliefde, gravin Kristina Pilati, op vakantie inMallorca. De frivole fotoserie, die op ini tiatief van Scharping tot stand kwam, contrasteerde hevig met de voorbereidingen van de Bundeswehr voor de Navo- missie in Macedonië. Sinds duidelijk werd dat Scharping regeringstoestellen gebruikte voor zijn vluchten naar Pilati op Mallorca - drie maal in tien dagen - eist de op positie het aftreden van de so ciaal-democraat. Scharpings gezag, met name binnen de strijdkrachten, zou te zeer zijn aangetast. Scharpings vluch ten kostten de belastingbeta lers 200.000 mark. Ook partijgenoten vallen Scharping af. „Wij zeggen al lemaal, die heeft op het mo ment een echt probleem, aldus Clement, de invloedrijke mi nister-president van de deel staat Noordrijn-Westfalen. De afgelopen dagen zorgde Scharpings optreden ook bin nen het kabinet voor proble men. De minister betrok zijn collega's Schily (Binnenlandse Zaken) en Bodewig (Verkeer) in zijn verdediging, door te be weren dat hij slechts 'meelift te' op hun vluchten naar Italië en Mallorca. Het ministerie van Verkeer ontkent dat dit het geval is. De oppositie eist inmiddels ook opheldering over het grote aantal binnenlandse dienst- vluchten van Scharping naar Frankfurt, waar zijn vriendin woont. GPD PARIJS - De rijksluchtvaartdiensten in Frankrijk en Groot- Brittannië hebben gisteren het groene licht gegeven voor her vatting van vluchten met de Concorde. In een gezamenlijke verklaring zeggen de Civil Aviation Au thority en de Direction General de 1'Aviation Civile dat ze de verbeteringen die Air France en British Airways aan het toe stel hebben aangebracht, hebben goedgekeurd. Pas nadat de veranderingen bij alle toestellen zijn ingevoerd mag er weer met de Concorde worden gevlogen, aldus de verklaring. Dat zou nog deze herfst mogelijk zijn. GPD PEKING - De Chinese regering is in onderhandeling met News Corp. en AOL Time Warner. Peking is bereid de twee westerse mediaconcerns toestemming te geven voor uitzen dingen in een gebied in zuidelijk China, maar zij eist in ruil daarvoor dat het belangrijkste Engelstalige tv-kanaal van de Chinese staat, CCTV-9, breed toegang krijgt tot de VS. Het zou voor het eerst zijn dat twee buitenlandse organisaties toestemming krijgen uitzendingen te maken die rechtstreeks zijn bestemd voor de Chinese bevolking. Tot nu toe worden al le buitenlandse programma's vooraf gescreend. AP BAGDAD - Irak heeft vorige week een Nederlandse mede werker van de Verenigde Naties uitgewezen, omdat hij de vei ligheid van Irak in gevaar zou hebben gebracht. Dat meldde gisteren de Iraakse minister v.an Buitenlandse Zaken. Eerder op de dag was al bekend geworden dat Bagdad vijf an dere medewerkers van de Verenigde Naties heeft uitgewezen. De vier Nigerianen en een Bosniër waren betrokken bij het olie-voor-voedsel-programma van de volkerenorganisatie. Twee van hen waren op het moment van de uitwijzing al bui ten Irak. De andere drie hebben Bagdad dinsdag al verlaten en zijn nu in de Jordaanse hoofdstad Amman. Het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de vijf VN'ers 'activiteiten hebben ontplooid die de natio nale veiligheid van Irak in gevaar hebben gebracht'. AFP SUVA - Zowel coupleider George Speight als de afgezette ex- premier Mahendra Chaudhry hebben gisteren bij de parle mentsverkiezingen op het eilandenrijk een parlementszetel gewonnen. Chaudhry was de eerste etnisch Indische regeringsleider van Fiji. Speight dwong hem in mei vorig jaar terug te treden. Speight en zijn mannen bestormden het parlementsgebouw en gijzelden Chaudhry met verscheidene ministers 56 dagen. Na de coup stelde het leger een interimregering aan die be staat uit inheemse Fijiërs. Of Speight zijn zetel kan innemen is onwaarschijnlijk. Hij wordt berecht voor verraad en verblijft in de gevangenis. RTR MANDOUDHIN - Zeker vijf illegale immigranten zijn giste ren voor de kust van het Griekse eiland Euboea verdronken. Ze behoren tot een groep van zo'n 350 mensen, van wie het grootste deel uit Iraaks Koerdistan, die zwemmend de kust trachtten te bereiken. De overlevenden zijn opgevangen bij de plaats Mandoudhin. Ze moeten in de Griekse wateren ten oosten van Athene zijn beland met een klein verroest vrachtschip dat niet ver van een strand op Euboea verlaten aan de grond ligt. AP/AFP/DPA MIAMI - De Amerikaanse immigratiedienst heeft een Cu baan aangehouden die ei-van is beschuldigd jaren geleden Cu baanse politieke gevangen te hebben gemarteld. De man is aangeklaagd omdat hij op onjuiste gronden een Amerikaanse verblijfsvergunning zou hebben gekregen. De nu 78-jarige Eriberto Mederos woont in Miami en is sinds 1993 Amerikaans staatsburger. Enkele jaren daarvoor had hij Cuba verlaten. Cubaanse ballingen in de VS herkenden hem uit de tijd dat hij in een ziekenhuis in Havana werkte. Daar zou hij in de jaren zeventig en tachtig tegenstanders van pre sident Castro stroomstoten hebben gegeven. RTR (Advertentie) geestelijken, die een advies uit brengen omtrent de strafmaat aan de religieuze leider van de Taliban, Muhammed Omar. Die beslist dan over de straf. De acht - vier Duitsers, twee Australiërs en twee Amerika nen - waren allen als hulpverle ners in Afghanistan werkzaam voor de stichting Shelter Now. Een maand geleden werden ze, samen met zestien Afghaanse medewerkers van de organisa tie, gearresteerd door de religi euze politie. GPD meerderheid heeft ze er zestig nodig. Als één na grootste ein digde de Democratische Partij, is opgericht door de studenten bewegingen. Die kreeg zeven zetels. De partij van de voorma lige gouverneur en de sociaal democratische ASDT krijgen er elk zes. Fretilin is de politieke tak van het bevrijdingsfront dat in de leiding van Xanana Gus- mao naar onafhankelijkheid streefde. AFP/ANP Een schoonheid in de praktijk, de nieuwe Rover 75 Tourer. Haar stroomlijning, stijl en comfort gaan samen met 1.446 liter bagage ruimte, bergruimte onder de vloer en rails op het dak. Bepakt of niet, de Rover 75 Tourer behoudt altijd haar grip op de weg. Een scala aan mogelijkheden, al vanaf 62.990,- 28.584,-). Overtuig uzelf tijdens een proefrit in de 1.8, 2.0 V6 en de 2.5 V6 benzineversie, of de 2.0 CDT dieselmotor. Wij geven u graag de ruimte. Auto Accell b.v. Amundsenweg 33, Goes, Telefoon 0113 - 245295 Garage Rida Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 4, Terneuzen, Telefoon 0115 - 613690 A CLASS OF ITS OWN in samenwerking mei MG Rover Lease Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5