Sporthal opent volgende maand Hierboven is alles nog prima in orde PZCzeeland Ybema doet belofte over kapitaalbelasting Clingse politiehonden strijden om titel Axels centrum krijgt geen halte voor streekbus NU EEN AUTO BIJ AUTOEXPERT HALEN, OVER EEN JAAR PAS BETALEN. z 18 Prijs complex Kloosterzande gedrukt door belastingtruc Fietstocht basisschool Terneuzen Zeeuws-Vlaamse boeren betogen tegen gifbeleid Interreg-gelden moeten naar grotere projecten LANCIA# donderdag 6 september 2001 door René van Stee door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De mul tifunctionele evenementenhal van Kloosterzande wordt vrij dag 19 oktober officieel ge opend. Een dag later is er een open dag om de hele bevolking van Hontenisse en alle andere belangstellenden te laten zien welk een prachtige voorziening de kern Kloosterzande heeft ge kregen na vijftien jaar politiek gekissebis. Wethouder F. van Driessche was blij dat hij de gemeenteraad van Hontenisse eindelijk eens kon melden dat de bouwwerkzaam heden 'volgens plan' voederen. De sporthal, zoals de evenemen tenhal altijd is blijven heten in de volksmond, is waarschijnlijk binnen een maand klaar en kan met een beetje geluk begin okto ber in gebruik worden genomen De gemeenteraad zal in de okto bervergadering ook de preciese beheersvorm van de hal moeten vaststellen. Van Driessche liet alvast weten dat er al een stich ting in oprichting is gevormd. Collega-wethouder A. Roctus rekent er op dat hij de raad vol gende maand kan verrassen met een f inanciële-meevaller. Behal ve dat met de aannemers stevig gestreden is over een zo laag mo gelijke prijs, is de gemeente ook druk inde slag met de belasting dienst. Via een legale belasting constructie hoopt Hontenisse de kosten met drie tot vier ton te kunnen beperken. Dat zou bete kenen dat de hal de gemeente niet meer kost dan de enkele ja ren geleden afgesproken 2,4 miljoen gulden, stelde Roctus. Entree Met de opening van de evene mentenhal verdwijnt volgende maand een vast punt van de Hontenisserraadsagenda. Door de gisteren goedgekeurde aan koop van de voormalige garage Voet moet op termijn ook 'de le lijke entree van Kloosterzande' van de agenda worden geweerd. Door goed overleg met een hore- ca-exploitant en de provincie is nu een constructie gevonden waarbij de gemeente de grond laat saneren. De gemeente krijgt subsidies van hogere overheden en verkoopt een deel van de grond vervolgens terug aan de horeca-exploitant om er een fraaie nieuwe zaal neer te zetten. G. Kamminga (Progressief Hontenisse) vroeg zich af of de gemeente 'geen misbruik maakt door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De regering is van plan snel de kapitaal af te schaffen. Eigenlijk had dat zelfs al deze kabinetsperiode moeten gebeuren. Tot dusverre is het er niet van gekomen, maar er wordt aan gewerkt, zo verze kerde staatssecretaris Ybema (Economische Zaken) de direc tie van het Amerikaanse che miebedrijf Dow Benelux tijdens zijn werkbezoek aan Zeeuws- Vlaanderen. De bewindsman bezocht woensdag Sluis, het Techno- park Zeeland in Schoondijke en Dow Benelux in Terneuzen. Bij de visitatie van de Dow-fabrie- ken werd uitgebreid stilgestaan bij het in aanbouw zijnde Emer- go-project, de constructie van een compleet nieuwe naftakra- ker. Met deze investering is een bedrag van maar liefst één mil jard gulden gemoeid, de groot ste industriële investering in Nederland op dit ogenblik. Tussenstop Ybema maakte op zijn tussen stop bij Dow duidelijk dat hij er veel voor voelt om met name de zogeheten kapitaalbelasting in Nederland aan te. pakken. Deze maatregel, waarbij belasting wordt geheven op bedrijfsin vesteringen, heeft volgens de bewindsman zijn langste tijd gehad. ,,Het is uitdrukkelijk de bedoeling van het ministerie van Economische Zaken om de kapitaalbelasting zo snel moge lijk tot het verleden te laten be horen. Dat is helaas nog niet ge lukt in deze kabinetsperiode. Het is een rare belasting, want je wil dat bedrijven investeren, maar tegelijk ontmoedig je dat door deze maatregel, Dat is ei genlijk ook niet uit te leggen aan van de situatie, omdat de ge meente een beroep kan doen op saneringssubsidies en particu lieren niet'. Nadat wethouder B. Pauwels had benadrukt dat de hele ope ratie zorgvuldig met de provin- Amerikaanse bedrijven zoals Dow, zeker niet wanneer er zo veel geïnvesteerd wordt. Het doet afbreuk aan het totale in vesteringsklimaat in ons land en het dient geen enkel doel." Lof had Ybema voor de ver schillende West-Zeeuws cie is doorgesproken, vroeg Kamminga of hetzelfde scena rio kon worden gevolgd voor een jachtwerfje aan de Walsoorden- sestraat in Walsoorden. Ook daar zit een bedrijf letterlijk op gescheept met een erfenis uit het Vlaamse projecten die hem gis teren werden gepresenteerd in Sluis. De staatssecretaris zegde hulp toe van zijn ministerie bij de verdere ontwikkeling van de Zeeuws-Vlaamse kustzone. De beoogde kwaliteitsverbetering van de toeristisch-recreatieve verleden. Pauwels onderkende het probleem en liet tot verras sing van Kamminga weten dat er al overleg met de provincie wordt gevoerd over mogelijke oplossingen. Maar hij liet tegelijkertijd we- sector wordt door Ybema on dersteund. Complexiteit Hij is zich echter bewust van de complexiteit van het initiatief en daarom ook bereid facilitei ten te verlenen aan de gemeen ten dat de zaak aan de Walsoor- densestraat toch nog wat moeilijker ligt, omdat er in Walsoorden geen vervallen pan den staan, geen instortingsge vaar dreigt en geen parkeerpro blemen zijn. ten en provincie. „Als men in de planvorming of uitvoering van het kustproject tegen de beper kingen van een ander departe ment aanloopt, zoals VROM, Landbouw of Milieu, clan wil ik mijn best doen om deze plannen toch verder te ontwikkelen." TERNEUZEN - Zijn gehoor en gezichtsvermogen laten Johan nes Hoogerwerf de laatste jaren danig in de steek. Lopen doet hij nog maar kleine stukjes. „Alles is gedaan, maar hierboven is al les nog prima in orde", zegt hij, terwijl hij op zijn slaap tikt. Gisteren vierde de heer Hooger werf zij n honderdste verj aardag op de afdeling Stern van ver pleeghuis Terneuzen, waar hij sinds 1988 woont. Hij heeft het hier nog prima naar zijn zin. „Lekker zitten en oefenen bij de fysiotherapeut", vertelt hij over de activiteiten die hij dagelijks zo'n beetje doet. Hij is verder zeer gesteld op de verpleegsters die hem in de watten leggen. Ook verheugt hij zich altijd op het familiebezoek dat hij nog dagelijks ontvangt. „Dan gaan we koffiedrinken in 't Praetuus." Johannes Hoogerwerf is in 1901 in Philippine geboren. Op zijn 24e vertrok hij naar het Franse Amiens om te werken in de landbouw. Hier leerde hij ook zijn vrouw Martha Vercruysse kennen. Bijna een half jaar na hun huwelijk verhuisden ze naar Ingelmunster, de plaats waar mevrouw Hoogerwerf vandaan kwam en waar ook hun zoon en beide dochters werden geboren. Inmiddels heeft de heer Hoogerwerf zes kleinkin deren en elf achterkleinkinde ren. Zijn vrouw overleed in 1977. Stijfselkot In Ingelmuster werkte hij tot zijn vijftigste bij een rijke here- boer. Hij reed er op een tractor en verzorgde de paarden. In 1950 verhuisde de familie Hoo gerwerf naar Philippine. Tot zijn pensionering werkte de heer Hoogerwerf op het stijfsel kot (de voorloper van Cerestar) in Sas van Gent. In zijn jonge jaren zette hij ook als voetballer zijn sportieve beentje voor. Hij pikte regelma tig zijn doelpuntje mee. „Tot m'n 21ste was ik rechtsbuiten bij Philippine. Toen ik een schop tegen m'n voet kreeg en zwaar geblesseerd raakte, was het over", legt hij uit. Tot enkele ja ren geleden deed Hoogerwerf nog volop mee aan biljart-, kaart- en krulbolcompetities, Nu kijkt hij nog af en toe televi- j sie en geniet hij van z'n borrel tje. Johannes Hoogerwerf vierde i zijn verjaardag in zijn ver- trouwde omgeving, met een re ceptie voor familie, vrienden en kennissen. Ook loco-burge- j meester E. Kerckhaert kwam hem feliciteren. De dag werd af- gesloten met een koud buffet. Johannes Hoogerwerf. TERNEUZEN - Openbare Ba sisschool De Meerpaal in Ter neuzen houdt op zaterdag 8 sep tember een fietstocht voor het gezin. Als onderdeel van het evene ment wordt een cheque van dui zend gulden overhandigd aan de Terneuzense kinderboerde rij Dit bedrag is bij een gebracht door de leerlingen van De Meer paal tijdens een eerder dit jaar gehouden sponsorloop. Het geldbedrag kon niet eerder overhandigd worden, omdat de kinderboerderij lange tijd ge sloten was vanwege de mkz-cri- sis. De fietstocht begint om halt- één 's middags. De cheque voor de kinderboerderij wordt om half twee overhandigd. doorEdy de Witte CLINGE - Bij Ad Boone uit Kloosterzande en Piet Ferket uit Clinge beginnen de zenu wen al een beetje op te spelen. Komend weekeinde nemen zij in stadion de Vliert in Den Bosch deel aan de Nederland se kampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Po litiehond Vereniging (KNPV). Ferket doet met zijn vijfjarige Mechelse herder Udusty een gooi naar de titel in de klasse Politiehond 2. Boone werkt met zijn eveneens vijfjarige Mechelse herder Duco de on derdelen af in de categorie Ob ject bewakingshond. Piet Ferket plaatste zich voor de nationale titelstrijd nadat hij eind juli het Zeeuwse kam pioenschap op zijn naam had geschreven. Ad Boone behoor de bij examens in Rotterdam tot de tien beste certificaten van Nederland. Beide honden liefhebbers zijn lid van de po litiehondenvereniging Saef- tinghe uit Clinge. Meedoen aan het Nederlands kampi oenschap vinden ze zonder meer een verdienste van de he le club. „Het is natuurlijk makkelijk om zelf de borst vooruit te steken. Maar zonder de hulp van de andere leden uit onze vereniging krijg je dit echt niet voor elkaar", zegt Ferket. Met bijna veertig jaar ervaring kent deze 64-jarige Clinge- naar als geen ander het klap- *v.. Ad Boone met Duco (links) en Piet Ferket met Udusty zijn klaar voor de kampioenschappen van de KNPV. foto Charles Strijd pen van de zweep als het gaat om het opleiden van politie honden. Op het oefenterrein van de Saeftinghe aan cle Clingse bossen zijn de twaalf clubleden met hun trouwe viervoeters gemiddeld drie a vier keer per week aan het trai nen. Boone: „Je kunt eigenlijk nauwelijks alleen oefenen. Denk alleen maar het stel- werk, waarbij een hond zich moet vastbijten in een pak- werker. Je krijgt een buiten staander natuurlijk niet zo gek om in zo'n pak te kruipen. Bo vendien moet het wel verant- wooi'd blijven. Wij nemen deze sport erg serieus op. Binnen onze kleine vriendenclub kun je voor honderd procent op el kaar bouwen. En je ziet wat er uiteindelijk uitgerold is." Kennelhoest Ferket neemt voor de eerste keer deel aan het Nederlands kampioenschap deel. Vorig jaar had hij wel een deelname ticket voor de klasse Object bewakingshond op zak, maar op het laatste moment moest de Clingenaar toen afhaken doordat Udusty geveld werd door de besmettelijke ziekte kennelhoest. Ad Boone be haalde in 1996 bij de nationale titelstrijd in de afdeling Poli tiehond 2 al eens een tiende plaats. Pakwerkers Udusty moet vrij dag 7 septem ber al aan de bak. De zoek-, appél- en steloefeningen wij ken niet veel af van de op drachten die Duco zondag krijgt voorgeschoteld. „Alleen bij Politiehond 2 krijgt Udusty te maken met twee pakwer kers", verduidelijkt Piet Fer ket. „Dan moet de hond zich wel in de 'boef' vastbijten en niet de onschuldige voorbij ganger te grazen nemen. An ders kun je het wel schudden." Ad Boone richt zijn pijlen zon dag 9 september op een hoge klassering. „Er zijn tien deel nemers. De concurrentie is sterk. Maar ik ga er niet naar toe om punten weg te geven. Als sportman ga ik voor het hoogste", zegt hij zelfverze kerd. Clubgenoot Piet Ferket legt de lat niet zo hoog. „Als ik van de dertien deelnemers hal verwege kan eindigen, ben ik al zeer tevreden." De beide honden staan in ieder geval op scherp. Een speciale voorbe reiding hebben ze niet gehad. Boone: „Gewoon het dagelijk se ritme vasthouden, waarbij de band tussen baas en vier voeter van essentieel belang is. Daarmee kom je het verst." door René Hoonhorst AXEL - Dat inwoners van de Axelse Crijnsensstraat in het geweer komen, staat van tevo ren vast. De bewoners hebben tenslotte al meermalen ge klaagd over geluids- en tril- lingsoverlast van de Citobussen. Toch raadt de ge meenteraad van Axel streekver voerder Connexxion aan de nieuwe busroute door de Crijns- senstraat te laten lopen. Het alternatief om parkeergele genheid in de Nassaustraat te offeren aan een bushalte, vin den fractievoorzitters van alle partijen nog onwenselijker. Met ingang van 21 oktober voert Connexxion een nieuwe route door in Axel. De bussen stop pen, tot onvrede van verschil lende politici, onder meer niet meer bij verzorgingshuis De Vurssche en op een gedeelte van „de Kanaalkade. Dat er nieuwe haltes aan de Nassaustraat - midden in het centrum, direct bij het stadhuis en de meeste winkels - zouden komen, werd in eerste instantie als positief gezien. Vooral omdat zich ook een aantal ouderenwoningen vlakbij de gedachte bushaltes bevinden. Aan de eis van Connexxion om een parkeerverbod in te stellen aan de oostzijde van de Nassau straat (van de kruising met de Walstraat tot die aan de Hale wijnstraat) willen de gemeente raadsleden niet tegemoet ko men. Door de week wordt de ruimte langs de Nassaustraat weliswaar vaak gebruikt door langparkeerders, maar zater dags parkeren ook veel klanten van de markt hun auto in de straat. Mochten die marktgan- gers hun' heilige koe veel verder weg moeten zetten, dan loopt de klandizie van de weekmarkt on- getwijfeld terug, vreesden alle fractievoorzitters. Inspraak Ook burgemeester en wethou ders zien bij nader inzien weinig in een parkeerverbod aan de Nassaustraat. Het aanleggen van parkeerplaatsen aan de Nassaustraat maakt de situatie niet veel verkeersveiliger en bo vendien moet dan nog maar worden afgewacht of Connex xion wel akkoord gaat. De meeste raadsleden hadden moeite met het totaal gemis aan inspraak voor de rijroutes van de bus. Bovendien moet de ge meente ruim een halve ton uit trekken voor het afbreken en verplaatsen van abri's. „De bus rijdt alleen nog maar door Axel, hij stopt nergens", klaagde J. Dieleman (ChristenUnie) tij dens de vergadering algemene zaken. Burgemeester J. Mulder gaf di rect toe dat de gemeentelijke in spraak zeer beperkt is. Maar hij was, evenals beide wethouders, mét de commissieleden van me ning dat van de route door het centrvm moet worden afgezien. Dat de inwoners van de Crijns- senstraat en omliggende straten daar minder blij mee zullen zijn, moet maar voor lief worden ge nomen. TERNEUZEN - In Zeeuws- Vlaanderen voeren boze boeren vrijdagochtend actie. De land bouworganisatie ZLTO haakt met een manifestatie bij het stadhuis van Terneuzen in op de landelijke protestactie die dan plaatsvindt. De boeren willen met hun beto gingen duidelijk maken dat ze de gewasbeschermingspolitiek van het ministerie van Land bouw zat zijn. Steeds meer on kruidbestrijdingsmiddelen ko men op de verboden lijst terecht en volgens de boeren komt de hele land- en tuinbouwsector hierdoor onder druk te staan. Voorzitter Th. Buysse van de ZLTO Terneuzen zegt dat, als het zo doorgaat, een aantal landbouwgewassen op termijn helemaal zal verdwijnen uit Zeeuws-Vlaanderen. Bruine bonen „Zaken als graszaad, uien, vlas en bruine bonen, toch typisch voor dezeregio, kunnen danniet meer verbouwd worden", stelt Buysse. „Het streekeigen kleu- renpatroon van het akkerland in de streek zal daardoor gron dig veranderen en de hele landbouwcultuur moet dan wij zigen." De actie, die vrijdagoch tend om 9.30 uur in Terneuzen gehouden wordt, krijgt volgens Buysse een ludiek karakter. Wat er precies gaat gebeuren, wil hij niet zeggen. door Barend Pelgrim SLUIS - De provincie Zee land en de Zeeuwse gemeen ten moeten zich meer op grotere Euregio-projecten concentreren bij de beste ding van Interreg-gelden. Dat zei staatssecretaris Ybe ma (Economische Zaken) gisteren bij een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Projecten die meer gewicht in de schaal leggen, leveren volgens de bewindsman een grotere economische bijdra ge voor de toekomst van de Euregio Scheldemond. Vol gens Ybema is het gevaar re- eel dat het budget van het toekomstige de derde Euro pese subsidieronde voor de Euregio Scheldemond, In- terreg III, te veel versnipperd raakt door het aanmelden van te veel en te kleinschalige initiatieven. Staatssecreta ris Ybema drong er gisteren bij het Zeeuwse provinciebe stuur op aan om het geld vooral te benutten voor pro jecten die een structurele bijdrage leveren aan de eco nomie in Zeeland en het Vlaamse achterland. „We moeten oppassen dat dat budget niet versplinterd raakt in kleine initiatieven." Autobedrijf Britannia, Vlissingen. Fiat- en Alfa Romeo-dealer. Tel. 0118-41 77 36. A. de Kcyzer Zoon, Terneuzen. Fiat-, Alfa Romeo- en Lancia-dealer. Tel. 0115-69 45 64. Staatssecretaris Ybema (2e van links) laat zich bij het Technoparkin ter Noordewier van Oostburg. Schoondijke voorlichten door de directeur (links). Rechts burgemees- foto Charles Strijd U kent AutoExpert als het beste adres voor een door-en-door betrouwbare occasion met een uitstekende prijs/kwaliteit-verhouding. Alsof dat niet voldoende is, komt uw AutoExpert-dealer tijdelijk met een super aanbod voor gebruikte auto's tot 5 jaar oud: Nu een occasion halen, over een jaar pas betalen! Ideaal voor als u op dit moment een betrouwbare auto nodig hebt, maar uw geld liever eerst aan andere zaken uitgeeft. keuze uit vele merken en modellen auto's jonger dan 1 jaar: 2 jaar verlengde garantie auto's ouder dan 1 jaar en jonger dan 5 jaar: 12 maanden volledige garantie certificaat van het DEKRA kwaliteitsmerk 14 dagen omruilgarantie gecontroleerd op 85 punten 100% in topconditie interessante financiering Nationale Auto Pas i heldere voorwaarden Voor algemene informatie: 0800 - 099 SS S0 (gratis). AutoExpert vinck u bij onderstaande geselecteerde Fiat-, Alfa Romeo- of Lancia-dealer(s). Voorde uitgestelde betaling geldt een maximumbedrag van 10.000,- 4 537,80), een minimale aanbetaling van 25% en aflossing 12 maanden na aankoopdatum, Financiering via Fidis Nederland. Toetsing bij het BKR te Tiel, De nieuwe dealer in de gebruikte klasse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 46