't Duumpje tegen kap populieren Ingrid treurt om gestolen pony Cursisten leren computerbeheer op ICT-lyceum PZC Vijf Aardenburgers zetten de schouders onder dorpsraad Wallen en stadspark van Hulst weer open Jeugdtoneel over Alzheimer Sas wijst subsidieverzoeken af Elektronisch toezicht voor diefstal Hennepkweker krijgt zes maanden Werkstraf voor ontucht Natuurvereniging wil bomen aan vaart bij Sluis behouden Midzomerfeest levert 12.900 gulden op voor onderhoud kerk Diefstal uit bedrijfspand N atuuruitstapj es naar Canisvliet en Saeftinge donderdag 6 september 2001 OOSTBURG - De Alzheimerwerkgroep in Zeeuws-Vlaande- ren houdt op donderdag 20 september vanaf 19.00 uur de familietheatervoorstelling 'Opa met gaatjes' in Den Hoekzak in Oostburg. De voorstelling is gebaseerd op het jeugdboek 'Een opa met gaatjes' en gaat over het meisje Hanne, dat het aftakelingsproces van haar opa vanuit haar eigen belevings wereld vertelt. Het theaterstuk is bedoeld voor kinderen van af acht jaar en volwassenen. Ook is iedereen die meer infor matie wenst over dementie van harte welkom. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent wil geen subsi die beschikbaar stellen voor het Centrum voor Internationale Samenwerking (COS) in Zeeland. Ook de Bio Fair in Grijps- kerke hoeft niet te rekenen op een bijdrage van de gemeente ten bate van aandacht voor biologisch produceren. Het COS had de gemeente verzocht om 500 gulden subsidie te verstrek ken voor het ontwikkelingsproject Zeeland-Bangladesh. Met het geld zouden een tentoonstelling, een folder en een inter netsite voor dat project worden opgezet, alsmede een onder wijsproject. B en W van Sas van Gent vinden ontwikkelings hulp een taak van de Rijksoverheid. Verder is de gemeente niet van plan om een bijdrage van 429 gulden te verlenen aan de in december te houden Bio Fair in Grijpskerke. Tij dens die agrarische markt zal extra aandacht besteed worden aan de biologische landbouw en producteh uit die sector. Het Sasse college vindt dat het niet de taak is van de gemeente om biolo gisch produceren onder de aandacht te brengen van het grote publiek. Dit is volgens het college een zaak van de sector zelf. De subsidieverzoeken komen maandag aan de orde tijdens een vergadering van de commissie Welzijn. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heef gisteren een 25-jarige inwoner van Kattendijke veroordeeld tot 240 uur taakstraf en acht maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Hij kreeg ook elektronisch toezicht opgelegd, waarbij hij zich moet houden aan de gestelde voorwaarden. De man maakte deel uit van een groep jongeren die verantwoordelijk waren voor een fors aantal bedrijfsinbraken in Goes en omge ving. Aan de gemeente Goes moet hij 5.234 gulden schade ver goeden. Daarnaast werd hij veroordeeld tot het betalen van 1.745 gulden aan de Nederlandse staat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 43-jarige hennepkweker uit Zierikzee veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, en tienduizend gulden boete. Bij de verdachte, die niet op de zitting verscheen, werd eind 1999 bij een inval elf kilo hennep aangetroffen in zijn stacaravan. Ook werd er be slag gelegd op 17.000 gulden. Volgens zijn raadsman zou zijn cliënt geestelijk zijn ingestort en momenteel in België verblij ven. De uitspraak was conform de eis. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Hoedekenskei- ke is gisteren in Middelburg voor ontucht met een veertienja rig meisje veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man had verschillende malen gemeenschap met haar. Aan het slachtoffer moet hij zesduizend gulden smartengeld betalen. De man ging vorig jaar april als trainer van de plaatselijke voetbalclub een rela tie aan met zijn minderjarige pupil. Toen het slachtoffer alles aan haar moeder had verteld, deden de ouders aangifte. door Lilian Dominicus SLUIS - Natuurbeschermings vereniging 't Duumpje pleit voor behoud van de elf monu mentale populieren langs de Damse Vaart bij Sluis. De ver eniging wil dat er een integraal conserveringsplan komt voor de bomen, die een grote cultuur historische waarde hebben voor het West-Zeeuws-Vlaamse landschap. Beheerder Rijkswa terstaat overweegt ze te rooien, omdat er gevaar bestaat dat ze van ouderdom omvallen. Volgens het bestuur van 't Duumpje is de kans dat de po pulieren in het weiland vallen minimaal. De verwachting is eerder dat de meeste in de vaart zullen vallen. Om het omvallen van de topzware bomen zo lang" mogelijk uit te stellen, stelt de natuurbeschermingsvereniging voor om een onderhoudsschema op te stellen, waarin onder meer een jaarlijkse controle op de vi taliteit en een zo laat mogelijk tijdstip van snoeien zijn opge nomen. De vereniging adviseert om het zwaartepunt van de bomen te verlagen door ze, verspreid over een aantal jaar, te lcandelabe- ren. Met deze methode worden de grote takken zo gekort, dat nog slechts een klein gedeelte overblijft, dat opnieuw uit schiet. Bij de bomen, die scheef staan, zou evenwichtssnoei moeten worden toegepast. Opsnoeien zou slechts tot vier meter toe laatbaar mogen zijn, omdat het zwaartepunt anders te hoog komt te liggen en de bomen steeds stormgevoeliger worden. „Dat hoeft dus niet"schrijft be stuurslid I. Herman namens 't Duumpje aan de gemeente en Rijkswaterstaat Zeeuws- Vlaanderen. ,,Deze populieren zorgenvoor een landschappelij ke aankleding van de vaart en omgeving, en niet voor de hout productie." Kapvergunning Volgens J. den Hartig, hoofd technisch beheer dienstverle ning Zeeuws-Vlaanderen van Rijkswaterstaat, zijn de bomen technisch gezien aan vervan ging toe, maar staat nog geens- Als het aan 't Duumpje ligt, blijven de populieren hier aan de Damse Vaart bij Slius mooi staan. zins vast dat ze daadwerkelijk in het najaar al om moeten. „We zijn in gesprek met de gemeente, die.uiteindelijk de kapvergun ning moet verlenen", zegt hij. „Het zijn hele mooie, monu mentale bomen, daar is geen twijfel over. De keuze is daarom heel moeilijk. Want als er ie mand gewond raakt onder een omvallende boom, clan zijn wij wel verantwoordelijk. Daarom bekijken we nu de mogelijkhe den." Wethouder G. van Daele van Sluis-Aardenburg zegt in een reactie er alles aan te doen om te voorkomen dat de bomen moe ten worden gerooid. Eventueel wil de gemeente zelfs het beheer van de populieren en de Damse Vaart overnemen. Ook pleit 't Duumpje voor be houd van de populieren en de klinkersteentjes op de Heille- weg, tussen Sluis en het buurt schap Heille. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen zou de straatstenen willen vervangen door asfalt. „De zoveelste ver armingvan het landschappelijk karakter van onze streek", noemt de vereniging het. Volgens woordvoerster M. van de Pas van het schap echter is er wat de klinkersteentjes betreft sprake van een misverstand. „De Heilleweg bestaat uit twee delen. Vanaf de rotonde aan de N58 tot aan de Blauweweg lig gen er betonstraatstenen, die geen enkele cultuur-historische waarde hebben. Daar asfalteren we. Op het gedeelte tot aan de foto Peter Nicolai grens, daar liggen die klinker- steentjes en daar gaat het niet op." De populieren langs de Heille weg ontkomen echter niet aan de kap. Van de Pas: „Snoeien is geen optie, want de wortelgroei is niet te stoppen en er zijn te veel klachten over het uitwaai en van dood takhout. Dat is te gevaarlijk." Ingrid de Rechter met haar twee overgebleven pony's Scotty en Harm. foto Charles Strijd door René Hoonhorst ABSDALE - De Shetlandpony's Scotty (11) en Harm (8) staan woensdag gestresst en triest in de wei aan de Plattendijk bij Absdale. Gestresst omdat ze nog nabibbe- ren van de vlucht van voorgaande nacht. En triest omdat hun vriendje Ferdinand (6) niet aan de dieven wist te ontkomen en spoorloos is verdwenen. Eigenaresse Ingrid cle Rechter weet bijna zeker dat het zo gegaan moet zijn. De draad rondom het weiland waar de drie pony's stonden, is op twee plaatsen door geknipt en er zijn vreemde voetafdrukken ('maat 44') gevonden. Scotty en Harm werden gistermorgen door een buurman van een eindje verderop gesignaleerd. Ferdinand bleef echter onvindbaar. De Rechter gaat er vanuit dat hij is gestolen, temeer daar verderop uit een schuur aan het Galgenveld in Pluist onder meer een hoofdstel, een rijzadel en tuigage zijn ge stolen. De politie heeft overigens geen aanwijzingen dat de twee diefstallen iets met elkaar te maken hebben. De drie pony's van De Rechter zijn allen ruinen. Fokken met de dieren zal dus niet gaan. „In geld uitgedrukt zijn de beesten maar zo'n vijf- tot zevenhonderd gulden waard. Maar het waren mijn troeteldieren waar kinderen uit de buurt en uit onze fa milie graag op reden. Ik ben er helemaal kapot van", liet Ingrid 's morgens nog ge heel verward weten. Toen ze hoorde dat het jaarmarkt in Sint-Gillis-Waas was, ging ze direct kijken. „Ferdinand liep er niet tussen, maar ik moest toch zelf ge weest zijn om dat te zien." De zesjarige ruin is donkerbruin en heeft opvallende, rossige stekelmanen. Ingrid heeft de hoop op terugkeer van Ferdinand nog niet opgegeven. Omdat de twee terug gevonden pony's geen sporen van mishan deling dragen, hoopt ze dat de onverlaten het jongste dier in elk geval goed verzor gen. door Lilian Dominicus AARDENBURG - Vijf burgers van Aardenburg hebben zich opgeworpen om, met het oog op de komende gemeentelijke her indeling" in West-Zeeuws- Vlaanderen, een dorpsraad op te richten. Het orgaan zal bestaan uit elf bestuursleden, die zich als in termediair tussen bevolking en gemeente opwerpen. Daarnaast krijgt de nieuwe dorpsraad de rol van centraal coördinatie punt, dat de activiteiten van de diverse clubs op elkaar af moet stemmen. Tijdens een besloten bijeen komst begin deze week hebben de initiatiefnemers, samen met zo'n vijftien vertegenwoordi gers van organisaties en vereni gingen van Aardenburg, de kop pen bij elkaar gestoken. „We vonden het eigenlijk belache lijk, gezien de herindelingsont wikkelingen in West-Zeeuws- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F, M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vlaanderen, dat Aardenburg nog steeds geen dorpsraad heeft", verklaart woordvoerder F. van Dongen. „Zonder een dergelijk orgaan loopt Aarden burg het risico uit te sterven, terwijl we hebben gezien dat het in Retranchement en Eede goed werkt." Gezien het recentelijk mislukte initiatief in Breskens om een dorpsraad op te richten, beslo ten ze het anders aan te pakken. Van Dongen: „We hebben de streekgids genomen en alle in stanties aangeschreven en daar voor een vergadering belegd. Daar hebben een goede respons op gekregen, want we hadden twintig uitnodigingen ge stuurd. De burgemeester heeft ons nog eens uit de doeken ge daan wat de zin en onzin van een dorpsraad is." Oproep Aanvankelijk waren de initia tiefnemers met zijn vieren, in middels heeft zich een vijfde kandidaat gemeld. De vijf leden van de dorpsraad in oprichting verwachten de komende tijd nog meer aanmeldingen. Bin nenkort verschijnt een oproep in de Sincfalbode, volgens Van Dongen 'het plaatselijke suf ferdje'. „We willen een bestuur, dat uit alle gelederingen van de bevolking bestaat. Sportvereni gingen, het onderwijs, cultuur, vrouwenverenigingen, noem maar op." Waarschijnlijk zal begin november in een bijeen komst het bestuur worden geko zen. Aan het eind van de maand moet de dorpsraad zijn geïn stalleerd. HENGSTDIJK - Het Midzo merfeest-comité Hengstdijk heeft, na aftrek van kosten, een bedrag van 12.900 gulden over gehouden aan het tweedaagse Midzomerfeest dat afgelopen juni in het Hontenisser kerk dorp wercl gehouden. De op brengst komt ten goede aan het onderhoud en herstel van de plaatselijke Heilige Catharina- kerk. Jaarlijks wordt met enkele activiteiten geld bij elkaar ge sprokkeld om dit bedehuis in stand te houden. HULST - De wallen en het stadspark in Hulst zijn weer toegankelijk. De hekken om passanten en nieuwsgierigen op afstand te houden bij de bagger- werkzaamheden, zijn wegge haald. Het verontreinigd slib is uit de Hulster binnenvest gebaggerd en het gevaar voor explosies is geweken. Maar tot het eind van het jaar kunnen wandelaars op de wallen en in het stadspark tussen Hulsternieuwlandweg en Havenfort nog mensen aan het werk zien. Met het baggeren is zoveel klei (3700 ton meer dan eerder ver wacht) van de vestbodem ver dwenen dat het noodzakelijk werd om een nieuwe kleilaag' op te brengen, ook al om er voor te zorgen dat de waterbodem niet begint te 'lekken'. De berg klei, ettelijke duizen den kuub, ligt momenteel in het park en zal de komende weken langzaam slinken. Na het her stellen van de waterbodem moeten tussen het Oranjebol- werk en de Dubbele Poort nog nieuwe beschoeiingen worden aangebracht. Bestuurders en ambtenax-en van Hulst hopen dat alle werkzaamheden tegen het einde van het jaar uitge voerd zijn. door René van Stee TERNEUZEN - Op het ROC Westerschelde is gisteren op de locatie aan de Vlietstraat in Ter- neuzen officieel het ICT-lyceum geopend, een praktijkopleiding die cursisten opleidt tot mede werker in de informatie- en computertechnologiesector. Afhankelijk van het niveau kunnen ze kiezen uit beroepen als service-medewerker ICT, medewerker ICT-beheer of net- werkbeheei'dei". De opleiding vloeit voox*t uit het landelijk op gezette ICT-lyceum in oktober 2000. Met ingang van dit schooljaar zijn de meeste scho len voor middelbaar beroepson derwijs hierop overgeschakeld. Beklimming Met het ICT-lyceum speelt het ROC Westerschelde in op de steeds grotere vraag van bediij- ven naar ai'beidskrachten die zijn gespecialiseei'd in compu terbeheer en automatisering. R. Lijbaert, coördinator van het opleidingstraject, vei'geleek de geboorte van 'haar' ICT-lyceum met de beklimming van de Croix de Fer, een col van buitencate gorie die regelmatig in het rit- tenschema van de Tour de Fran ce is opgenomen. „We wisten niet precies wat er op ons afkwam, omdat we geen of nauwelijks voorbeelden had den. De opleiding moest dus bijna van de grond af worden opgebouwd. Daarnaast ging het overige werk ook gewoon door", licht Lijbaert het moeizame op- bouwproces toe. De kosten van de inlichting van het hypermo derne lokaal van het ICT-ly ceum bedroegen ruim een half miljoen gulden. Hierin staanzes speicalecomputers die worden gebruikt om te oefenen met de installatie van hard- en soft ware. De overige achttien com- SAS VAN GENT - Uit een be drijfspand in Sas van Gent heb ben inbrekers dinsdagavond enkele honderden guldens ge stolen. Ze foceerden de deur en namen een poidemonnee uit een geld kistje mee. Ook beschadig den ze de deur van de meterkast. puters zijn verbonden aan het educatieve netwerk van de school. Ook kunnen ze hiervan worden losgekoppeld of met losse harddisks geschikt wor den gemaakt voor de meest uit eenlopende cursussen en soft ware. Verder kan de docent op zijn eigen beelscherm zien waarmee een leerling op zijn of haar computer bezig is, of het beeldscherm van zijn computer doorgeven aan alle of enkele cursisten. Het ICT-lyceum heeft momen teel 76 leerlingen, zowel in deel tijd als voltijd. Voorlopig be perkt het niveau zich tot de beroepsopleidingen service me dewerker ICT (die bijvoorbeeld een computer in elkaar kan zet ten) op niveau twee en mede werker ICT-beheer (die onder meer soft- en hardware instal leert) op niveau drie. „Het stre ven is uiteraard ze te laten door stromen, naar het hoogste niveau vier. Deze specialisten opleiding leidt de cursisten op tot middenkaderfunctionaris sen. Ook applicatieontwikke ling of netwerkbeheer behoort tot de mogelijkheden", aldus Lijbaert. TERNEUZEN - Het komende weekend staat weer een aantal excursies op de agenda van de gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsverenigin- gen en -instanties. Brunchen met de Boswachter vindt zaterdag 8 september plaats en bestaat uit een bege leide wandeling van circa twee- eneenhalf uur door de natuur gebied Canisvliet en eerr brunch na afloop in bezoekerscentrum De Baeckermat in Westdorpe. Opgeven kan tot vrijdag 7 sep tember om 12.00 uur in De Baeckermat. De jeugd van zes tot twaalf jaar kan zondag 9 september in Het Verdronken Land van Saeftinge rollen en dollen in het slik op Stekkertj es-dag. Aanmelding is verplicht en kan bij Sandra Dobbelaar van de jeugdwerk- groep 't Stekkertje (0115- 617113).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45