Kenniscentrum maakt grote kans Zuster Josina schept er niet over op 13 25 Hoogste punt bunker radioactief afval Boeren vragen steun provincie in strijd om bestrij dingsmiddelen nda Europese subsidie voor nieuw opleidingsinstituut in Terneuzen vrijwel zeker znf 2001 Politie pakt acht jonge vandalen op in Terneuzen CDA wil regeling voor opgebruiken landbouwgif zeeuwse almanak Jargon ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 6 september 2001 door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Terneuzen krijgt zijn kenniscentrum. Het Regionaal Innovatief Technolo gisch Opleidingscentrum (RI- TOC) begint waarschijnlijk per 1 janurari volgend jaar. Hoofd doel is het verzamelen van ken nis bij bedrijven en die vertalen in onderwijsmodules, zodat scholen het bedrijfsleven de juiste mensen kunnen leveren. Subsidies daarvoor zijn aange vraagd bij diverse Europese fondsen. Inmiddels is duidelijk dat het ROC Westerschelde, de Hogeschool Gent en de katho lieke hogeschool Sint-Lieven uit Gent, die gezamenlijk het project willen uitvoeren, kun nen rekenen op miljoenen steun uit Brussel. Het idee om in Ter-neuzen een kenniscentrum op te zetten, komt van de Gentse professor G. Allaert. Hij schetste in zijn nota 'Terneuzen, dynamisch cen trum in de Delta' vorig jaar de contouren voor een instituut dat zich richt op het vergaren van kennis bij bedrijven, het omzet ten van de kennis in onderwijs modules en specifiek onder richt. Het opzetje van Allaert viel bij het gemeentebestuur in Terneuzen en Gent en het regio nale bedrijfsleven in goede aar de. Ook het ROC Westerschelde toonde belangstelling voor het plan en omdat het Terneuzens onderwijsinstituut al jaren goe de contacten onderhoudt met de twee Vlaamse instellingen, was een opzet voor het RITOC snel gemaakt. „Er was van begin af aan een breed draagvlak voor een ken niscentrum in onze streek. Het bedrijfsleven in de regio heeft moeite om specifiek geschoold personeel te krijgen. Wij willen op onze beurt best mensen scho len, maar dan moeten wij wel over de kennis beschikken die we vervolgens aan onze leexiin- gen kunnen meegeven. Die ken nis zit bij de bedrijven. Wat het RITOC nu in hoofdzaak moet doen, is die kennis bij de bedrij ven verzamelen en vervolgens niCQCI tommy UIlulL hilfiger Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg (Advertentie) vanaf 17.30 uur de Brasserie Vegetarische pasta 15,00 Burrito met bonen en gehakt 20,00 Mosselen met frieten f 25,00 zaterdag 8 september 12.00-15.00 informatiedag Zeeuwse Volks universiteit expositie Ramon de Nennie ontwerp voor Kunst aan de Kaaien De Brasserie zoekt versterking 1. een 20-tot 30-jarige voor ongeveer 20 tot 25 uur per week in de keuken (maar ook inzet baar in bediening) 2. iemand voor de schoonmaak op donderdag- en vrijdagmiddag 2 keer 2 uur reacties naar: Brasserie De Drvkkery, "Rob van Akkeren Postbus 170, 4330 AD Middelburg (info: 0118-886866) kijk ook op www.bcscewi nkel van ncderl andn I omzetten in onderwijsmodules. Dat is in het belang van zowel het bedrijfsleven als het onder wijs", legt algemeen-directeur A. Huijsmans van het ROC Wes terschelde uit. Huijsmans heeft met een aantal collega's een rondgang gemaakt langs tal van bedrijven. Doel was om kennis te inventarise ren, die het RITOC kan bewer ken en toegankelijk maken voor cursisten. „Om eerlijk te zijn, is er nogal wat voorhanden. De komende tijd willen we goed op een rijtje hebben wat we met de1 kemiis kunnen doen. Het eerste halfjaar zullen we vooral die kennis moeten omzetten in schriftelijke leermodules, maar de kennisoverdracht hoeft 'daartoe niet beperkt te blijven. We kunnen ook gaan werken 'met docentenstages, met gast lessen en met cle moderne com municatiemiddelen. Daarnaast moeten we bekijken of we de kennis die via het RITOC wordt vergaard, kan worden gebruikt om de opleidingen van het ROC en de Vlaamse instituten op te krikken. Huijsmans verwacht dat het RI TOC aanvankelijk weinig on derwijs zal verzorgen. „Veel energie zal gaan zitten in het verzamelen van de kennis en de vertaling ervan. Daarnaast zul len we een projectbureau moe ten oprichten, dat sturing aan het centrum gaat geven en dat de data gaat beheren, want re ken maar dat we een enorme hoeveelheid specifiek kermis zullen vergaren. Kennis die weer tussen bedrijven kan wor den uitgewisseld." Hij verwacht dat het RITOC' na een tijdje jongeren met een goe de vooropleiding voor de regio kan behouden. Nu verlaten die vaak Zeeuws-Vlaanderen om De nieuwbouw van Covra is onderaan de foto te zien. door Maurits Sep BORSSELE - De bunker voor hoogra- dioactief kernafval die in Vlissingen- Oost wordt gebouwd, bereikt maandag het hoogste punt. De betonnen schil is dan klaar en het plaatsen van de appa ratuur kan beginnen. De opslagbunker kan vanaf het voorjaar van 2003 kern afval ontvangen uit de centrales van Borssele en Dodewaard en uit de onder zoekscentra in Delft en Petten. De Centrale organisatie voor radioac tief afval (Covra) in Borssele begon in juni 1999 met de bouw. Het complex (kosten: 260 miljoen gulden) draagt de naam habog, wat staat voor hoogradio- actief af'valbehandelings- en opslagge bouw. De bouw verloopt exact volgens schema, mede dankzij de zachte winter. „Het weer heeft ons geen parten ge speeld en er zijn ookgeen andere dingen gebeurd die tot vertraging hadden kun nen leiden", zegt directeur Hans Codée. Het hoogste punt wordt bereikt door het storten van beton voor de ontluch- tingsschachten op het dak van de bun ker. Ook een hoogtepunt? „Mwah", aar zelt de directeur. „In zekere zin wel natuurlijk. Dan begint een nieuwe fase, waarin we de apparatuur gaan installe ren." Daar is overigens al een begin mee ge maakt. Elektriciteitskabels en ventila tiekanalen zijn reeds aangebracht en ook de zware kraan staat al in de ont vangsthal, waar het radioactief afval binnenkomt. Die kraan moest naar bin nen voordat het dak dicht kon. „Lasti ger dan die kraan was het aanbrengen van de opslagkokers", zegt Codée. De stalen buizen van vijf meter lengte moesten tot op de millimeter nauwkeu rig in de betonnen bak worden gehan gen. Halverwege volgend jaar dient ook de besturingsapparatuur geïnstalleerd te zijn om het kernafval uit te pakken en in die stalen buizen te schuiven. Aan sluitend begint de testperiode. Daar voor is een jaar de tijd genomen. Dat is ruim, erkent Codée. „Maar oefenen leun je niet meer als het echte afval er is. Daarvoor is het stralingsniveau te hoog." Extra mensen De Covra heeft voor het habog vier ex tra mensen in dienst genomen. Zij be ginnen op 1 oktober, zodat ze kunnen volgen welke apparatuur waar wordt geïnstalleerd en het gebouw letterlijk van binnen leren kennen. De vier zijn Zeeuwse werktuigbouwkundigen en operators, maar hebben geen voorop leiding over kernenergie. Die krijgenze later. Ze worden bijgeschoold over stra lingshygiëne en het besturen van een kraan. „Al onze medewerkers moeten zelf de risico's kunnen bepalen en niet afhankelijk zijn van wat een chef zegt" verklaart directeur Codée. Het habog wordt gebouwd voor de op slag van kernafval uit Borssele, Dode- foto Dirk-Jan Gjeltema waard, Petten en Delft. Het ontwerp is bepaald op een levensduur van Borsse le en Dodewaard van dertig jaar. Over enkele weken doet de i'echter in Den Bosch uitspraak in het geding over de sluiting van de kerncentrale Borssele. De kans bestaat dat de centrale langer open mag blijven. Ook als Borssele na 1 januari 2004 doordraait, is de ruimte in het habog voldoende om het extra kernafval op te slaan, aldus Codée. „We hebben wat restcapaciteit, dus gaat Borssele een jaar of vier, vijf door, dan is dat voor ons geen probleem." Wordt de levensduur nog langer opge rekt, dan moet wel een compartiment aan de bunker gebouwd worclen. De kosten daarvan liggen x-ond de vijftig miljoen gulden en komen volledig voor rekening van de exploitant kerncentra le. Dat is EPZ, waax-van Delta Nutsbe drijven en Essent ieder de helft bezit ten. (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl De Zeeusche Nachtegael iredeDijkerspoëzie uit Zeeland 6 sept 19.30 u. 7,50 zolder Zeeuws fVÜuseum Middelburg TERNEUZEN - Acht Terneu zen jongeren tussen de twaalf en de achttien jaar zijn dinsdag avond opgepakt. Ze worden ervan verdacht in een afgesloten pand aan de Sta tionsweg in hun woonplaats vernielingen te hebben ge pleegd. Tegen een aantal van de jonge Terneuzenaren is een proces verbaal opgemaakt. De jong- sten van het stel zijn door de po litie vexwezen naar het bureau Halt. doorRené Hoonhorst HULST - Ruim dertig jaar hoofd van de kinderafdeling in een franciscanessenziekenhuis in de Curafaose hoofdstad Wil lemstad, acht jaar hoofd van de kinderafdeling in het voormali ge Sint Liduina in Hulst, jaren verpleegkundige in het vroegere Ignatiusziekenhuis in Breda, huishoudelijke hulp in het Bre dase franciscanessenldooster Maria Mater Dei. Voorwaar een carrière om trots op te zijn. Geertruida van Scheppingen, al bijna zeventig jaar beter bekend als zuster Josinaschept er echter niet over op en laat zich er al hele maal niet op voorstaan. Zoals ze er ook geen woord aan vuil maakt dat ze zich na haar hospi taalloopbaan decennialang het vuur uit de sloffen liep voor het Hulster Rode Kruis en op 89-ja- rige leef tij d nog hele dagen pop pen maakt voor kinderen in Roemeense weeshuizen. Haar huisgenoot zuster Veronica helpt echter als Josina te be scheiden dx-eigt te worden. Want zuster Veronica (die 77 jaar geleden bij haar geboorte de naam Annie meekreeg) vindt dat collega Josina best eens in het zonnetje gezet mag worden. Het is niet niks om het platina professiejubileum te vieren. Af en toe gedenkt een franciscanes nog wel eens dat ze zeventig j aar geleden haar kloostergelofte af legde. Maar een zuster die haar Zuster Josina verzorgt de tuin helemaal alleen, want 'ik weet er echt niets van' zegt de op de achtergrond staande Veronica. foto Charles Strijd platina feest viert en nog zelf standig woont, moet met een lampje worden gezocht. Josina is echter nog zo vief als een hoentje en zal ook het i'odium jubileum (75 jaar) nog zonder veel moeite vieren. Zusters van kloosterorden mo gen tegenwoordig een beetje buiten de maatschappij staan. Maar ook daar is bij Josina geen sprake van, verzekert Veronica. Tijdens de eucharistieviering en de receptie in het klooster van de Bredase congregatie van franciscanessen, Maria Mater Dei, zal dat zaterdag blijken. Veel (oud-)buxrrtbewoners, ken nissen en de pastor van de Blaauwe Hoeve uit Hulst zullen over twee dagen naar de Mon seigneur Hopmanstraat in de West-Brabantse bisschopsstad komen, weet Josina zeker. De zusters zijn en waren namelijk erg populair in de straat en de wijk, moet Veronica weer even verduidelijken. „De kinderen uit de buurt kwa men hier regelmatig over de vloer om te spelen. Regelmatig elders te studeren.Sterker nog, ik verwacht dat we zelfs nog jongeren van elders zullen aan trekken. Ook het ROC Wester schelde zal door het RITOC zijn positie kunnen verstreken, om dat het aanbod aan opleidingen kan worden verbreed." Woensdag 19 september wordt in het ROC dit thema uiteenge zet voor leden van de Brabant- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - Teelt en af zet van gezonde en veilige agra rische producten komen in het gedrang. Dat komt door de Ne derlandse overheid, die gewas beschermingsmiddelen ver biedt en strenger optreedt dan elders in de Europese Unie. In Nederland verboden middelen worden in andere Europese lid staten volop gebruikt, terwijl de producten die ermee behandeld zijn door supermarkten in Ne derland gewoon worden ver kocht. Vertegenwoordigers van de land- en tuinbouw in Zee land uitten deze klacht gisteren op de Aardappelboulevard in Colijnsplaat. Het landbouwbeleid van het Rijk treft ook de inwoners van Zeelaixd. Een vitaal platteland komt onder druk te staan. Di recte en afgeleide werkgelegen heid worden bedreigd. Zeeuwse gemeente- en provinciebe- stuux-ders moeten daarom steun verlenen aan de boer-en, bij him eisen voor een rechtvaardiger beleid inzake het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Deze indringende boodschap brachten de vakg'roep-voorzit- tex-s J. van Waes (akkex-bouw) en A. Slabbekoorn (fruitteelt) van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Ox-ganisatie (ZLTO) giste ren over aan gedeputeex-de A. Poppelaars (milieu), tijdens zijn bezoek aan de Aardappelboule- vai'd in Colijnsplaat. De boeren- voormannen maakten van de gelegenheid gebruik de grote zorgen van de boeren over hun toekomst aan te kaarten. De ge- dep uteerde verzekerde dat de bezorgdheid van de agrax-iërs duidelijk is overgekomen. Gekke situatie Poppelaars stelde vast dat Ne derland kennelijk ver voorop loopt bij de uitvoering van EU- regels voor bestrij dingsmidde len en dat leidt tot oneerlijke concurrentie. „Een gekke situa tie. Regels moeten overal in de EU tegelijk worden toegepast", aldus de gedeputeerde. „Kijk naar de invoering van de euro. Dat gebeurt toch ook overal te gelijk." Dat er door het beleid teelten uit Zeeland en Neder land dx'eigen te verdwijnen, vond Poppelaars ongewenst. Hij maakte duidelijk dat het te rugdringen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen op zich zinvol is. „De cijfers over onder zoek van het oppervlaktewater geven aan dat de kwaliteit niet verbetex*t. We vinden nog steeds bepaalde stoffen in het water, al ligt dat niet alleen aan de land bouw. Over de laatste twee jaar zijn de gehalten aan insectici den en herbiciden toegenomen, daarentegen zijn wel de sporexi van gx'ondontsmettingsmidde- len afgenomen." Kosten Poppelaars gaf aan dat de 'ge wone burger' zich afvraagt of er voor de verboden middelen écht geen alternatieven zijn. Ook be staat twijfel over de inzet van de boer-en om tijdig in te spelen op de nieuwe regels. Slabbekooxm merkte daax-over op dat de over heid het toelaten van nieuwe middelen uiterst moeilijk maakt, zodat het voor fabrikan ten niet meer haalbaar is de kos ten op de kleine Nederlandse markt terug te verdienen. Hij onderstreepte dat het grootste probleem is dat er door de ver boden geen afdoende correctie middelen tegen plotselinge ziekten en plagen meer zijn. Volgens Van Waes zijn er door de boex-en destijds goede afspraken gemaakt met de overheid om de gevolgen van het aangescherpte bestrij ding'smiddelenbeleid op te vangen en hebben de boeren heus niet op hun lauweren ge nist. Maar tijdens het spel zijn de spelx'egels veranderd en dat heeft de boeren weer op achtex-- stand gezet, betoogde hij. In dit verband zei Slabbekoorn dat ook de factor arbeid meespeelt als er minder wordt gespoten. Dat bi'eekt niet alleen de boeren op, constateex-de hij, vex-wij zend naar het besluit van de gemeen te Goes om voor onkruidbestrij- ding weer de gifspuit in te voe ren. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voor landbouw- bestrijdingsmiddelen die ver boden worden, moet een wette lijke opgebruiktermijn komen. CDA-Kamerlid A. van Ardenne dringt daarop aan in een motie. Met deze regeling wil het CDA vooi-komen dat het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen opeens wordt verboden, zoals de afgelopen maanden vei'schil- lende kei-en is gebeurd. De motie, als die wordt aange nomen, is niet meer van belang voor de gewasbeschermings middelen die de laatste tijd ver boden zijn. „Maar", vex'klaart Van Ardenne, „er zitten nog hondei'dveex'tig middelen in de pijplijn om opnieuw beoordeeld te woxxien. Daax-voor is het wel van belang." WD-Kamerlid J. Geluk steunt de CDA-motie. Geluk vx-eest echter dat de motie het niet haalt. CDA, WD, ChxtstenUnie en SGP zullen de motie waar schijnlijk steunen; de fracties van PvdA, D66, GroenLinks en SP niet. Beide blokken hebben 75 zetels. „Boeren geven de politiek de schuld van dit probleem", weet Geluk, „maar dat is slechts ge deeltelijk waai-. De éne helft van de Kamer staat op dit ondex*- werp tegenover de andere. brachten ze zelfs een koffer mee om een dagje te logeren." Josina was een kei in haar werk, verklaart Veronica. En zij kan het weten, waxxt Josina volgde haar op toen ze na Curasao naar Hulst kwam. „Ik moest het even rustiger aan doen en ben later naar de kraamafdeling gegaan. Ik hoorde later van een dokter 'jij was goed, maar Josina is be ter"', zegt Veronica zonder een spoor van afgunst. Een voorma lige directeur van het Liduina karakteriseex-de Josina als 'ie mand die er altijd was, maar die je nooit zag'. Pas als ze er niet was, viel ze echt op omdat men sen dan af en toe even niet wis ten hoe het verder moest op de kinderafdeling. Voor Josina was de vex-pleging echt een roeping, laat ze ook zelf doorschemeren. „De dag dat ik met pensioen moest, is één van de kwaadste dagen in mijn leven geweest." Professie Toen Josina en Vex-onica hun professie deden, raakten ze hun burgerlijke roepnamen Geertje en Annie kwijt. Alleen him di recte familie noemde hen nog ooit bij die namen. Echt moeite hebben ze daar nimmer mee ge had. Veronica, die toch weer het woord doet voor de twee zus ters: „We kregen gelukkig na men van heiligen met normale namen. Ze hadden ons ook kun nen opschepen met een onuit sprekelijke naam als Neposuma of zoiets." (Advertentie) W O R K SHOPS Thema: 'Wonen Kleur Verzorgd door: Interieur Paauwe - i.s.m. adviseurs van kleur- en interieuradvies-bureau Bailly Plaats: Zonnemaire OKTOBER ff .if Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info: 0111-141318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a, Zonnemaire. Ambtenaren horen zich in woord en geschrift zo veel mogelijk in normaal Neder lands uit te drukken. Ge meenten, provincies en Rijk sturen hun medewerkers daarom naar dure cursussen om hen het gebruik van woorden als investeringsim puls, onderuitputting en prioriteringsbehoefte af te le ren. De voortdurende druk zich niet achter jargon te ver schansen, leidt aan menig I ambtelijk bureau tot grote onzekerheid. Wat moet nu wel worden vertaald en wat niet Zo boog laatst een bouwkun- dig onderlegd ambtenaar zich over de noodzaak van enige aanpassingen aan het gemeentehuis waarin hij werkt. Hij vervaardigde daarover een mooie nota, ivaarin hij zijn best deed ambtelijk taalgebruik te mij den. Bij het schrijven kwam hij op het woord 'trappen huis'. Toen ivist hij het even niet meer. Trappenhuis, is dat nu jargon of nietDaar om zette hij er veiligheids halve tussen haakjes maar een vertaling achter: ver keersruimte. Het wachten is nu op een no titie van zijn collega van ver keerszaken, waarin ver keersruimte met trappen huis wordt vertaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43