PZC Raad adviseert Brinkhorst Deltaplan voor dierhouderij Docenten sneller afrekenen Vakbonden akkoord met wijziging WAO Kabinet vindt wet over zondagswerk totaal overbodig Advocaat beticht Justitie van drogeren verdachte Overheid biedt ambtenaren 9,5 procent loonsverhoging Rijkssteun voor jonge landbouwers Zes jaar cel voor drugssmokkel in ambassadepost Nog 250.000 lunchboxen te gaan Bestuurder belt midden op A16 Doorbraak in zaak tegen Bayer Politie onderzoekt vermissingen Risico's evenementen vastgelegd Meer kindermishandeling gemeld Inspecteur wil schooldirecteur ontslaan bij slecht functioneren Stille getuige van de Slag donderdag 6 september 2001 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De man die door het Openbaar Ministerie in Almelo wordt verdacht van brandstichting bij S.E. Fire works in Enschede, is volgens zijn advocaat A. Moszkowicz waarschijnlijk bewust gedro geerd met een kalmerend mid del. Het verstrekken van die medicatie begon vlak voordat justitie een undercoveragent in- DEN HAAG - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken biedt de 115.000 rijksambtenaren een loonsverhoging van 9,5 procent in een CAO die loopt van 1 okto ber tot 2004. Dat heeft hij de ambtenarenbonden laten we ten. De eerste besprekingen over de nieuwe CAO zijn gisteren be gonnen. De Vries wil met zijn aanbod de aantrekkelijkheid van de overheid als werkgever benadrukken. De bewindsman stuurt verder aan op modernisering van de ar beidsvoorwaarden. Persoonlij ke resultaten van ambtenaren wil hij extra belonen. In de hui dige CAO is daar geen ruimte voor. In zijn opzet vervallen de vaste periodieken en ligt alleen het minimum en maximum van een loonschaal vast. De belo ning wordt dan verder bepaald door de ontwikkeling van de kennis, de vaardigheden en het gedrag van de medewerker. Ook wil De Vries de werkweek verlengen van 36 naar 40 uur voor de ambtenaren die daartoe bereid zijn. Verlenging van de werkweek helpt het tekort aan medewerkers voor een deel op te lossen. Een andere mogelijk heid de tekorten aan te pakken is het geven van een jaarlijkse premie van 1000 gulden voor ambtenaren die na hun 62ste doorwerken. AbvaKabo-bestuurster E. Mer- lijn neemt het loonbod van de minister 'niet helemaal serieus'. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat er direct een bod ligt." De FNV-bond wil een loonsverho ging van minimaal 4 procent in een jaar en tevens een hogere eindejaarsuitkering. Die moet uiteindelijk leiden tot een der tiende maand. ANP DEN HAAG - Jonge landbou wers kunnen vanaf volgend jaar rijkssubsidie krijgen voor het opstellen en uitvoeren van ver nieuwende ondernemingsplan nen. Een Kamermeerderheid wilde algemene vestigingssteun voor jonge agrariërs bij de over name van een bedrijf, maar daar voelt minister Brinkhorst van Landbouw niks voor. Algemene vestigingssteun van de rijksoverheid kan, meent Brinkhorst, nooit doorslagge vend zijn voor de voortzetting van een boerenonderneming. Of een bedrijf wordt overgenomen, hangt vooral af van de levens vatbaarheid. Anders redt ie mand het ook niet met een be perkte overheidsbijdrage. Toch wil het kabinet wel iets doen voor jonge boeren, en wel door vernieuwende projecten te stimuleren. „Omdat de regering veel waarde hecht aan vernieu wingen in de landbouw", heeft Brinkhorst de Tweede Kamer gisteren laten weten. Jonge agrariërs kunnen, voor zij het bedrijf overnemen, subsidie krijgen voor de opstelling van een ondernemingsplan. Het Ne derlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) schat de kos ten daarvan op vierduizend gul den (1815 euro) per bedrijf. Brinkhorst wil dat gedeeltelijk subsidiëren. De meest vernieuwende onder nemingsplannen kunnen ver volgens voor een uitvoerings- subsidie in aanmerking komen van ongeveer 55.000 gulden (25.000 euro). De premie wordt niet gegeven, als de jongere zelf over voldoende vermogen be schikt. Voor het project wordt in de pe riode 2002-2004 jaarlijks vijf miljoen gulden (2,27 miljoen eu ro) uitgetrokken, waarvan de helft Europese subsidie. Met dit bedrag kan jaarlijks steun wor den gegeven aan plusminus vierhonderd ondernemings plannen en voor zeventig ver nieuwende starters. De regeling moet begin volgend jaar in. Winstbelasting half procent lager DEN HAAG - De vennoot schapsbelasting gaat volgend jaar met 0,5 procentpunt om laag naar 34,5 procent. Het ka binet draait op voor de kosten van zo'n half miljard gulden. Eerst zou de winstbelasting met 1 procentpunt dalen. De helft zou het bedrijfsleven betalen, maar dat weigerde. .ANP zette aan wie de verdachte later zou bekennen de brand met fa tale gevolgen te hebben ge sticht. Het OM ontkent dit. De ver dachte meldde dat hij slecht kon slapen. Vervolgens kwam een psychiatrisch deskundige op initiatief van het OM op bezoek en schreef hem 100 mg Nozinan van onze redactie binnenland DEN HAAG - Leraren, docen ten in het hoger onderwijs en schooldirecteuren moeten snel ler ontslagen kunnen worden als ze niet goed functioneren. Dat is eerlijker tegenover leer lingen, ouders en studenten, maar ook tegenover de onder wijs- of leidinggevende zelf, die anders toch vastloopt. Het past ook in het idee dat net als in het bedrijfsleven, scholen en onder wijsinstellingen strakker afge rekend moeten kunnen worden op hun prestaties. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De overheid moet een Deltaplan opstellen om de dierhouderij in Nederland te veranderen. In 10 tot 15 jaar tijd moeten alle veehouders hun dieren op een milieu- en dier vriendelijke manier houden. Ook moet meer nadruk op de kwaliteit van het product ko men te liggen. Deze ontwikke lingen zullen tot een forse krimp van de veestapel leiden. De overheid moet deze ontwik keling met een flinke zak geld begeleiden. Dat schrijft de Raacl voor het Landelijk Gebied (RLG) in een advies aan minis ter Brinkhorst van Landbouw. De minister vroeg de RLG een jaar gelden om een toekomstvi sie voor de dierhouderij op te stellen. Zoals andere studie- en werkgroepen voor hen, conclu deert de Raad dat de huidige buikproductie van vlees en zui vel niet meer voldoet. De op export gerichte strategie leidt ertoe dat de kostprijs allesbepa lend is. Dierenwelzijn en mi- lieueisen zijn daarom onderge schikt aan de rentabiliteit van de veehouderij De RLG pleit er daarom voor een radicaal andere visie als uit gangspunt van beleid te nemen. De veehouderij moet totaal grondgebonden worden en het milieu mag op geen enkele ma nier nog belast worden met te veel mest. Ook het welzijn van de dieren moet sterk worden verbeterd. Dat betekent onder meer geen diertransporten meer over lange afstanden. Al die eisen hebben een prijs kaartje, beseft de RLG. Daarom voor. „Uit navraag bij twee des kundigen blijkt dit geen middel tegen slapeloosheid te zijn", vertelt Moszkowicz. „Het is vol gens de experts die ik heb ge raadpleegd een middel met pijnstillende en kalmerende werking. Met 100 mg per etmaal kun je bij wijze van spreken een olifant plat krijgen. Het is heel Dat stelt de nieuwe hoogste baas van de Inspectie van het Onderwijs, inspecteur-generaal Kete Kervezee. Zij zegt dat in het jongste nummer van 'Avan- taeen blad voor vrouwen in het hogere management. Met de 53- jarige Kervezee heeft de onder wijsinspectie voor het eerst in haar tweehonderdjarig bestaan een vrouw aan het roer. Ze volg de in mei FerdinandMertens op. Kervezee heeft zelf in onder wijsfuncties gewerkt en in haar vorige baan was ze directeur van de Dienst Maatschappelijk Ontwikkeling van de gemeente moet de overheid prijsprikkels inbouwen. De consument moet middels goede voorlichting en etiketten op de verpakking ge wezen worden op de aard van het product. Alleen als de con sument weet dat het duurdere product wel betekent dat dier een aanvaardbaar leven heeft gehad, dan zal hij bereid zijn de meerprijs te betalen. Voor de veehouders zal weinig bij het oude blijven. De Raad voorziet een forse krimp in de toevallig dat vervolgens de in filtratie van de politie in het huis van bewaring bij mijn cli ënt is begonnen." De raadsman kondigt aan dat hij de psychiater die het middel heeft voorgeschreven, wil ho ren. Moszkowicz wil een verkla ring waarom de man niet ge woon een slaapmiddel heeft Utrecht. Op de vraag of ze zich kan voorstellen dat schooldi recteuren ontslagen worden als de resultaten tegenvallen zegt ze: 'Ja, waarom niet. In iede re branche word je bedankt voor je diensten als je het niet goed doet en daar hoeft het onderwijs geen uitzondering op te zijn. Mijn eigen organisatie, de in spectie, trouwens ook niet. Hard? Ach, weet je wat ik pas hard vind? Dat mensen in hun functie blijven zitten terwijl ie dereen weet dat ze het niet goed doen.' De onderwijsinspectie kan zelf veestapel. De boeren moeten meer voor de koopkrachtige lo kale markt gaan produceren en de veehouderij zal meer plaats vinden op gemengde bedrijven. Ruimte Ook landschapsonderhoud of bijvoorbeeld een combinatie tussen zorgboerderij en veehou derij zijn denkbaar. In het noor den van het land kunnen de grootschalige boerenbedrijven wel blijven bestaan, daar is vol- voorgeschreven. De underco veragent gaf zich uit als een me degedetineerde in het huis van bewaring in Maastricht. Op die manier slaagde hij erin in con tact met de verdachte te komen. De verdachte zou op een gege ven moment tegen de politie man hebben gezegd: „Ik heb het gedaan, maar ik moet volhou- niemand in het onderwijs ont slaan, maar Kervezee vindt dat de inspectie wel nadrukkelijker moet signaleren als het ergens niet goed gaat. Ze zegt dat scho len beter moeten leren hoe ze zichzelf kunnen verbeteren. Toegankelijk Daarbij hoort volgens haar ook openbaarheid. Ze doelt daar mee op de trend dat onderwijs resultaten steeds vaker, via bijvoorbeeld internet, toegan kelijk zijn voor derden. Bij de inspectie is Kervezee mid den in een brede reorganisatie doende ruimte voor de dieren. Minister Brinkhorst bevestigde dat de veehouderij voor een gro te opgave staat. Hij voelt zich aangesproken door veel onder werpen uit het advies. De sug gestie voor een centrale regie nuanceerde hij echter. „Ik ge loof in een marktgerichte aan pak. De overheid kan de rand voorwaarden stellen aan milieu en diergezonheid, maar moet wel aansluiten bij de markt." GPD/ANP den dat ik er niets mee te maken heb." „Er is gewoon geïnfiltreerd", zegt Moszkowicz. „Dat is op on eigenlijke gronden gebeurd. Je kunt dit middel namelijk niet meer inzetten als het strafbare feit al is gepleegd. Nu lijkt het er ook nog op dat mijn cliënt tij dens die infiltratie ook nog on der invloed van een grote hoe veelheid kalmeringsmiddel was." ANP terechtgekomen. Het aantal kantoren van de inspectie moet terug van twaalf naar zeven. In direct heeft Kervezee kritiek op haar voorganger Meifens als ze opmerkt dat de teamvorming en onderlinge communicatie bin nen de inspectie niet goed is. 'De mensen in deze organisa tie hebben een enorme kennis van en betrokkenheid bij hun werk. Prachtig. Laten we het werkproces dan zó inrichten dat die ook tot hun recht komen, ja?' Daar zal zij de komende tijd dan ook de nadruk op leg gen. GPD HAARLEM - Drie mannen die in maart vorig jaar betrokken waren bij de smokkel van ruim negen kilo cocaïne in diploma tieke postzakken voor de Suri naamse ambassade in Neder land, zijn gisteren in Haarlem veroordeeld tot celstraffen van vijf en zes jaar. Er waren straf fen van zes tot acht jaar geëist. De vondst van de cocaïne op 1 maart vorig jaar op Schiphol leidde tot spanningen tussen Nederland en Suriname.De co caïne werd bij toeval ontdekt toen een postzak van een baga gewagen viel. Ook in een tweede postzak zat cocaïne. ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet vindt het initiatief-wetsvoorstel van de Kamerleden L. van Dijke (ChristenUnie) en J. Bussema- ker (PvdA) over het weigeren van zondagsarbeid niet nodig. De Arbeidstijdenwet biedt vol gens minister Vermeend van Sociale Zaken al genoeg moge lijkheden voor individuele werknemers. Vermeend steunde gisteren in de Tweede Kamer wel de grondge dachte achter het wetsvoorstel, dat werknemers meer zeggen schap moeten krijgen over hun arbeidstijden. Maar dat kan het beste worden overgelaten aan werkgevers(organisaties)vak bonden en ondernemingsraden, stelde hijDit klemt des te meer, aldus Vermeend, omdat de werkgevers verenigd in VNO/NCW en MKB-Nederland zich fel tegen de initiatief-wet hebben gekeerd. Over zondags- arbeid bestaan bovendien nau welijks conflicten tussen werk nemers en werkgevers. Althans, er worden geen procedures over gevoerd. De initiatief-wet is naar de me ning van Vermeend ook niet he lemaal helder, bijvoorbeeld over de positie van sollicitanten en over de vraag in welke be drijfstakken de individuele door Rixt Albertsma DEN HAAG - De vakbonden zijn het op hoofdlijnen eens met de aanpassing van de WAO. In een notitie van FNV, CNV en Unie MHP onderschrijven ze de adviezen van de commissie- Donner over een herziening van de arbeidsongeschiktheidswet. De werkgeversorganisaties MKB en VNO-NCW reageren gereserveerd. Volgens CNV-bestuurder J. Westerbeek onderschrijven de bonden het verschil dat de com- missie-Donner maakt tussen mensen die echt niet meer kun nen werken en mensen die dat wel deels kunnen. Die laatste groep komt in de voorstellen werknemers zondagsarbeid mogen weigeren. Van Dijke en Bussemaker probeerden die kri tiek te weerleggen, kritiek die WD en D66 ook al hadden ge uit. In sectoren waar zondags arbeid 'gewoon' is, in zorgin stellingen, bij hulpdiensten, in de recreatie en horeca, mogen werknemers zondagswerk niet weigeren. In bedrijfstakken waar alleen om economische re denen op zondag gewerkt wordt of gaat worden, mag wel worden geweigerd. De initiatiefnemers onderkenden dat dit niet met een schaar te knippen is. De (ju ridische) praktijk zal het leren. Sollicitanten Ook de positie van sollicitanten ligt niet gemakkelijk. Volgens de wet mag in sollicitatiege sprekken niet 'op voorhand' gevraagd worden of iemand be zwaar heeft tegen zondags- werk. Van Dijke nuanceerde dat. In bedrijven waar zondags arbeid normaal is en in bedrij ven waar de ondernemingsraad met zondagsarbeid heeft inge stemd, mag het wel worden ge vraagd. Voor de laatste groep geldt dat een bezwaar geen re den mag zijn een arbeidscon tract te weigeren, zei Van Dijke. Vandaag rondt cle Tweede Ka mer het debat over de wet af. Volgende week dinsdag wordt erover gestemd. van Donner niet langer in aan merking voor een WAO-uitke- ring, maar moet met de werkge ver op zoek naar ander werk. De bonden vinden wel dat de keuring voor die definitieve WAO minder strikt moet zijn dan nu in de voorstellen van Donner staat. VNO-NCW vreest dat de voorstellen van de vakbonden niet bijdragen aan de verlaging van het aantal mensen met een WAO-uitke- ring. Ook vindt de werkgevers organisatie dat de verantwoor delijkheid van werknemers on voldoende aan bod komt. Daar naast ontbreekt volgens het MKB de prikkel om weer aan het werk te gaan, als vakbonden uitkeringen voorstellen van 75 tot 80 procent. GPD DORDRECHT - Een werknemer van de sociale werkplaats Drechtwerk in Dor drecht heeft even meer aandacht voor de fotograaf dan voor zijn werk. Gisteren gers. Het betreft een actie van de Nederlandse boeren en tuinders, ter gelegenheid van de Week van het Platteland. zijn de medewerkers van de werkplaats begonnen met het inpakken van 250.000 In ongeveer vijftig steden worden de doosjes met lekkernijen van het platteland lunchboxen die op 14 september zullen worden uitgedeeld aan bus- en treinreizi- uitgedeeld. foto Olaf Kraak/ANP BREDA - Een 35-jarige automobilist uit Dordrecht heeft het advies om stil te gaan staan als je gebeld wordt, gisterochtend wel erg letterlijk opgevolgd. Toen hij op zijn mobieltje werd gebeld, stopte de man tijdens de ochtendspits op de meest linkse rijstrook van de Al6. Andere weggebruikers moesten daardoor tussen de Drechttunnel en de Moerdijkbrug levens gevaarlijke capriolen uithalen om de auto te ontwijken. De man zei dat hij na het belletje direct was gestopt, omdat hij dat de veiligste oplossing vond. De politie gaf hem een bekeu ring voor gevaarlijk rijgedrag en nam zijn rijbewijs in. ANP DEN HAAG - Koeienhouders zeggen een doorbraak te heb ben bereikt in hun rechtszaak tegen het Duitse concern Bayer. Dat meldden ze gisteren in Den Haag. De boeren hadden zich erover beklaagd dat hun koeien in 1998 ziek waren geworden door inenting met een vervuild vaccin tegen koeiengriep. Uit onderzoek door laboratorium ID-Lelystad blijkt nu dat een lichte vervuiling inderdaad leidt tot gezondheidsklachten van de koeien, aldus voorzitter J.C. Vogelaar van de stichting die de belangen van 7000 be trokken koeienhouders behartigt. Vogelaar heeft vorig jaar enkele tientallen miljoenen guldens geëist van Bayer. Het chemieconcern heeft steeds gezegd dat de vervuiling niet de oorzaak kan zijn van de ldachten. ANP PUTTEN - De politie onderzoekt alle vermissingsdossiers in Nederland en omliggende landen in verband met de zaak- Nulde. Ze probeert op deze manier de identiteit te achterha len van het meisje van wie enkele lichaamsdelen onlangs wer den gevonden. Eind augustus vonden kinderen op Strand Nulde bij Putten de romp van het meisje. Een visser trof vorige week donder dag haar hoofdje aan in het water van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland. De politie gebruikt een landelijk register en heeft buitenland se collega's van informatie voorzien. ANP DEN PIAAG - De overheid moet voorafgaand aan grote eve nementen, zoals bij voorbeeld het technofesti val Dance Valley in Spaarnwoude, vastleggen wat de veiligheidsrisico's kun nen zijn. Daarmee kunnen grote rampen of veiligheidsinci denten worden voorkomen. Dit plan maakt deel uit van het CD A-voorstel veiligheid in de Grondwet te verankeren. CDA-leider De Hoop Scheffer en initiatiefnemer Rietkerk presenteerden het wetsvoorstel gis teren. De Hoop Scheffer waarschuwde er voor dat organisa toren nu niet achterover kunnen gaan leunen. ANP UTRECHT - Dé veertien Advies Meldpunten Kindermis handeling (AMK) in Nederland hebben het vorig jaar op nieuw drukker gekregen. In 2000 waren er 21.350 contacten geweest: een stijging van 10 procent in vergelijking met 1999. Het aantal werkelijke meldingen van mishandeling nam in 2000 licht toe, van 5738 naar 5801. Lichamelijke mishandeling wordt met 21,5 procent van de contacten het vaakst genoemd, gevolgd door seksueel mis bruik (18,5) en affectieve verwaarlozing (17,5). Een of beide ouders zijn in 80 procent van de situaties de ple gers van de mishandeling. Maar als er sprake is van een ouder, dan is het veel vaker de moeder die zich daaraan schuldig maakt: 36 procent tegenover 14,5 procent de vader. ANP ARNHEM - Medewerkers van de Exlosieven Opruimingsdienst (EOD) hebben gisteren de stoffe lijke resten geborgen van een mi litair die waarschijnlijk bij de Slag om Arnhem tijdens de Tweede Wereldoorlog in Driel om het leven is gekomen. De res ten werden gevonden bij minuti euze graafwerkzaamheden in de bodem van de toekomstige Arn hemse woonwijk De Schuyt- graaf. Onderzoekers kammende grond al enige tijd uit op zoek naar resten van granaten, bom men en andere munitie. Behalve botresten en een schedel vonden de EOD'ers bij hun onderzoek gisterochtend nog een schedel, een mondharmonica, een gesp en de resten van een uniformin signe. Driel bevond zich tijdens de Slag om Arnhem in het mid delpunt van de strijd, in de uiter waarden van De Schuytgraaf zijn waarschijnlijk Poolse para chutisten geland. foto Hans Broekhuizen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3