Onderzoek geluidshinder Malta PZC PZC Sprinkhanen vangen bij Ecoscope zilf 2001 Fracties spenderen morrend weer geld aan Indicatleorgaae Gemeente eist van GS duidelijkheid over Recreatieverdeelweg 19 Bewoners wijzen op toegenomen verkeersdrukte op N59 Stadswandeling door Zierikzee Onrust in Kerkwerve over Heuvelsweg voorlopig weggenomen Zes maanden voor hennepkweker Jongen geslagen door automobilist Elektronisch toezicht voor diefstal Ontuchtpleger krijgt werkstraf Aanhanger zonder rijbewijs beboet Wildplassers bekeurd Drieënhalf jaar voor inbraken en autodiefstallen donderdag 6 september 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er komt een on derzoek naar de geluidsoverlast voor de wijk Malta in Zierikzee. De rapportage moet aantonen hoe ernstig het verkeerslawaai van de naastgelegen Rijksweg N59 is. Aan de hand van de re sultaten wordt bekeken of er maatregelen mogelijk zijn. Aanleiding voor het akoestisch onderzoek is een stapel brieven van wijkbewonei's aan de ge meente, na een oproep van J. Dorsman uit Malta. Volgens de briefschrijvers is het lawaai de afgelopen jaren toegenomen. Als oorzaak wijzen ze op de gro tere verkeersdrukte en de kap van bomen tussen de weg en de lager gelegen wijk. De gemeente erkent dat de toe genomen verkeersdrukte oor zaak kan zijn van een te hoge geluidsbelasting op een aantal woningen. Elf jaar geleden bleek uit een inventarisatie in het kader van de Wet Geluidhinder dat de toen gel dende norm bij enkele tiental len huizen werd overschreden. De problematiek was echter niet ernstig genoeg voor direct ingrijpen. Inmiddels hebben de I berekeningen wel aangetoond dat de mate van overlast om een - structurele oplossing vraagt, schrijven burgemeester en wet houders in hun voorstel aan de raad. Het akoestisch onderzoek moet bepalen welke mogelijk heden er zijn. Wethouder G. van ZIERIKZEE - Liefhebbers van historische en monumentale ge bouwen kunnen vandaag deel nemen aan een stadwandeling door Zierikzee. Belangstellenden kunnen zich om 13.30 uur verzamelen bij het VW-kantoor in de Meelstraat. Er vinden deze maand nog drie stadswandelingen plaats op 13, 20 en 27 september. Zaterdag 8 september wordt er een extra wandeling georganiseerd in verband met Monumentendag. Deze begint eveneens om 13.30 uur bij het WV-kantoor. de Velde-de Wilde (milieu) gaat er vanuit dat de metingen nog dit najaar worden uitgevoerd. Het beheer van de N59 is een verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat. Uit overleg met die instantie blijkt dat aan leg van een nieuwe rondweg om Zierikzee de eerstkomende tien jaar zeker niet in beeld is. Daar staat tegenover dat de proble matiek van het verkeerslawaai in stedelijke gebieden - waartoe Zierikzee ook wordt gerekend - met de introductie van Investe ringsbudget Stedelijke Ver nieuwing (ISV) een gemeentelij ke verantwoordelijkheid is geworden. Mede daarom vindt het college dat verdere ontwik kelingen op rijksniveau niet moeten worden afgewacht en dat de gemeente zelf het heft in handen moet nemen om de ernst van de situatie voor Malta in beeld te brengen. „Dan kunnen we ook zinvol de brief van de be woners beantwoorden, of de si tuatie inderdaad vereist dat er snel maatregelen worden geno men, of dat de geluidsoverlast lastig is maar gezien andere prioriteiten niet urgent ge noeg." In dat laatste geval zal eventueel 'op termijn' naar een oplossing worden gezocht. Wat in de overwegingen meespeelt, zijn de plannen voor een miljoe nen guldens kostende renovatie van de naoorlogse wijk. Welke maatregelen voorhanden zijn, indien de geluidsmeting aantoont dat de normen onaan vaardbaar worden overschre den, durft Van de Velde nog niet te zeggen. De beste oplossing is betere isolatie van de huizen, maar daar is door de eigenaren zelf al veel aan gedaan. Een an dere optie is het aanleggen van een geluidswal. Het college wil onderzoek laten doen naar de geluidsbelasting van twee indi viduele woningen aan de Touw- baan en het Jannewekken in Zierikzee en een huis aan de Noorddijk in Zierikzee. Ook wordt de klacht bekeken van een inwoner van Noordgouwe, die sinds de aanleg van een ro tonde bij de Heerweg last heeft van vrachtwagens die op het hellende wegdek 'klappen' ver oorzaken. De weg valt onder de verantwoordelijkheid van de provincie. - Bewoners van de Zierikzeese wijk Malta klagen over een toename van de verkeersdrukte en het daarmee gepaard gaande lawaai op de rijksweg N59. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met het besef van 'de aanhouder wint' verliet voorzitter P. van Langeraad van de dorpsraad Kerkwerve gister avond de commissie Ruimtelij ke Ordening en Economische Zaken. Na diverse malen in spreken, kreeg hij eindelijk res pons op zijn zorgen over leef baarheid en verkeersveiligheid in Kerkwerve als de Heuvels- weg ooit als zogeheten door stroomweg moet gaan functio- In het Integraal Verkeers- en Vervoersplan (IVVP) staat de Heuvelsweg als zodanig aange geven. Binnen de dorpsgemeen schap van Kerkwerve is daar grote bei'oering over ontstaan. De commissieleden toonden daar gisteravond begrip voor, maar achtten tevens de onrust daarover veel te prematuur. De Heuvelsweg zou eventueel pas doorstroomweg moeten worden als het tracé van de N59 tussen Zierikzee en Serooskerke wordt verlegd. „Een illusie", meende RPF- woordvoerster M. de Pagter-de Kanter. Maar zo denkbeeldig is die verlegging van de rijksweg toch ook weer niet zo liet wet houder C.. Veerhoek weten. Als lid van de landelijke commissie voor het Nationaal Verkeers- en Vervoersplan gaf hij aan dat zo wel de N5 9 als de N5 7 daarin als speerpunten staan opgenomen. Hij acht het niet denkbeeldig dat voor beide wegen flink wat geld beschikbaar komt voor de aanpak van zogeheten Duur zaam Veilig-p roblemen. Waarde Volgens Veerhoek hecht het Rijk er grote waarde aan dat vooral de N59 wordt omgelegd, zodat deze weg in de toekomst niet meer dwars door het natuurge bied Tureluur voert. Het is ech ter maar de vraag hoe het toe komstige tracé dan gaat lopen. Uiteindelijk vonden de commis sieleden het te prematuur daar al duidelijke lijnen voor op de kaart te zetten. De schets waar in de Heuvelsweg als door- stroomweg staat aangegeven zal derhalve worden aangepast. Voorlopig wordt volstaan met een indicatieve stippellijn. De commissie kon zich verder in hoofdlijnen vinden met de wen sen die in het IVVP staan aange geven ter verbetering van de verkeersveiligheid en -knel punten. Afhankelijk van de financiën zullen sommige wensen op korte termijn en de meeste andere op veel langere termijn gereali seerd kunnen worden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 43-jarige hennepkweker uit Zierikzee veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, en tienduizend gulden boete. Bij de verdachte, die niet op de zitting verscheen, werd eind 1999 bij een inval elf kilo hennep aangetroffen in zijn stacaravan. Ook werd er be slag gelegd op 17.000 gulden. Volgens zijn raadsman zou zijn cliënt geestelijk zijn ingestort en momenteel in België verblij ven. De uitspraak was conform de eis. ZIERIKZEE - Een 16-jarige jongen uit Zierikzee is gisteren in de Hofferstraat in zijn woonplaats mishandeld door een auto mobilist. De jongen reed over de Hofferstraat. Twee scooters reden hem voorbij en raakten bijna een auto die voor de jon gen reed. Hierop remde de automobilist en stapte uit. De 16- jarige jongen stopte ook. De automobilist kwam op de jongen aflopen en sloeg hem op de borst, waarop hij weer in de auto stapte en wegreed. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Kattendijke veroordeeld tot 240 uur taakstraf en acht maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Hij kreeg ook elektronisch toezicht opgelegd, waarbij hij zich moet houden aan de gestelde voorwaarden. De man maakte deel uit van een groep jongeren die verantwoordelijk waren voor een fors aantal bedrijfsinbraken in Goes en omge ving. Aan de gemeente Goes moet hij 5234 gulden schade ver goeden. Daarnaast werd hij veroordeeld tot het betalen van 1.745 gulden aan de Nederlandse staat. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Hoedekensker- ke is gisteren in Middelburg voor ontucht met een veertienja rig meisje veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man had verschillende malen gemeenschap met haar. Aan het slachtoffer moet hij zesduizend gulden smartengeld betalen. De man ging vorig jaar april als trainer van de plaatselijke voetbalclub een rela tie aan met zijn minderjarige pupil. Toen zij alles aan haar moeder had verteld, deden de ouders van het meisje aangifte. MIDDELBURG - Kantonrechter M. Klarenbeek uit Middel burg heeft gisteren een 33-jarige man uit Oostdijk veroor deeld tot een boete van vijfhonderd guldenDe man kreeg de ze boete omdat hij vorig jaar mei in Kapelle op de N287 met een aanhangwagen reed, zonder daarvoor een rijbewijs te hebben. „Mijn rijbewijs heb ik in dienst gehaald en daar zat toen standaard het E-rijbewijs voor aanhangers bijvertelde de man. „Dat dit later is afgeschaft, is me ontschoten. De man kreeg al een keer eerder voor hetzelfde feit een boete. De rechter concludeerde daaruit dat de man toen al had moeten weten dat zijn rijbewijs onvoldoende was. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend twee mannen bekeurd voor plassen op straat. Om 100 0 uur kreeg een 19 -j a- rige Vlissinger een boete van honderd gulden opgelegd, om dat hij in de Papenstraat zijn blaas leegde. Drie kwartier later kreeg een 19-j arige Middelburger een bekeuring voor hetzelf de vergrijp in de Lange Geere in Middelburg. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De raadsfracties in de commissie maatschappe lijke aangelegenheden zijn deze week mokkend akkoord gegaan met een extra subsidie aan het Regionaal Indicatie-orgaan (RIO) van 52.000 gulden. Het RIO beoordeelt of iemand in aanmerking komt voor verple ging of verzorging.Het extra geld is nodig om de beoordelin gen sneller te laten verlopen. In het recente verleden ontston den onaanvaardbaar grote ach terstanden door een gebrek aan indicatie-adviseurs en admini stratief medewerkers en een toenemend aantal aanvragen. Volgens wethouder D. van der Wekken is met het aantrekken van tijdelijke indicatie-advi seurs een succesvolle inhaalslag geleverd. De wad. 1 jst kon ge heel worden weggewerkt. De gemeente Schouwen-Duive- land stelde voor die inhaalslag REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl eerder al een bedrag van 37.000 gulden beschikbaar. Nu de tij delijke contracten aflopen, dreigen binnen de kortste keren nieuwe problemen te ontstaan. Het RIO doet via het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio daarom een beroep op de betrokken ge meenten opnieuw een extra'bij drage beschikbaar te stellen. Dat biedt de mogelijkheid de tijdelijke contracten met de in dicatie-adviseurs te verlengen. De raadsfracties hikten aan vankelijk nogal aan tegen weer een extra subsidie van 52.000 gulden. Volgens wethouder Van der Wekken worden de proble men echter veroorzaakt door het stijgen aantal aanvragen om toetsing van de behoeften aan verpleging en zorg Bij de start van het RIO in 1997 werd op ba sis van de gegevens van thuis zorg en verpleeghuizen uitge gaan van zesduizend indicaties per jaar. In de praktijk blijken dat er inmiddels negenduizend te zijn. Met de oorspronkelijke formatie kan het RIO die grote hoeveelheid aanvragen niet aan. Naast het langer in dienst houden van de tijdelijke indica tie-adviseurs is het extra geld ook nodig voor het aantrekken van meer administratieve me dewerkers. Ook moet er wat worden gedaan aan de wacht lijst van de zogeheten herindi caties. Het gaat dan om mensen die al geruime tijd zorg ontvan gen, maar waarbij moet worden gecontroleerd of hun situatie en hun behoeften aan zorg inmid dels zijn gewijzigd. De rijksoverheid stelde in eerste instantie extra miljoenen be schikbaar om de problemen bij veel RIO's in den lande op te los sen. Zij kunnen daar echter al leen aanspraak op maken als de kleinere vestigingen zich bun delen in zogeheten 'robuuste RIO's'. Zeeland heeft nu nog vier indicatieorganen. Het op zetten van één RIO voor geheel Zeeland is in vergevorderd sta dium. Het Rijk heeft de toege zegde bijdrage daarvoor zelfs al overgemaakt. Volgens Van der Wekken kan dat geld echter nog niet worden ingezet, omdat het actieplan van het Zeeuwse Indi catie-orgaan nog formeel moet worden goedgekeurd. Hij heeft echter goede hoop dat de extra bijdrage die de gemeente nu moet leveren in feite slechts een voorfinanciering zal blijken te zijn om de huidige problemen snel het hoofd te kunnen bieden. Kinderen vangen beestjes op de natuur-doedagen in Renesse. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle RENESSE - „Kijk eens, ik heb een slak gevonden, gaaf hè?" Trots laat het jongetje het pot je met inhoud aan zijn vriendje zien. Hij kijkt met enige jaloe zie naar het beestje. Die had hij ook wel in zijn potje willen hebben. Gelukkig ligt de tuin nog vol met andere beestjes die kunnen worden gevangen. Een tiental kinderen en een ouders verzamelden zich gis teren in Ecoscope in Renesse voor de aftrap van de natuur- doedag, die deze maand elke woensdagmiddag in het mi lieu-educatief centrum wordt gehouden. Lineke Fennet, vrijwilligster bij het centrum, legt eerst programma uit. Het is de bedoeling dat de kinderen (van vier tot vijftien jaar) de tuin ingaan met een vragen lijst over alles wat er groeit en bloeit. Vooral insecten krijgen de aandacht. Als Fennet de tasjes met potjes en vergroot^ glazen uitdeelt, wordt er en thousiast gereageerd. „Mogen we al die beestjes vangen dan? vraagt één van de jonge deelnemers gretig. Fennet knikt bevestigend. „Normaal kijk je met je ogen, maar dat hoeft hier niet. Natuurlijk mag je de beestjes vangen, als je ze maar heel laat." In de tuin wordt door middel van een vlaggenroute het in sectenpad afgelopen. Sprink hanen, slakken en bijen ver dwijnen al snel in potjes en met behulp van een zoekkaart bij naam genoemd. Brechtje ten Have, medewerkster bij Eco scope, vindt de doe-dagen een goed initiatief. „Het is belang rijk dat kinderen de natuur van dichtbij beleven. Dingen zelf ontdekken en onderzoe ken maakt het voor hen ook in teressanter. Nadat het insectenpad is be wandeld staat de kinderen een glas ranja te wachten. Maar lang zitten doen ze niet, want de composthoop moet ook nog worden onderzocht.... „Ze zullen versteld staan wat daar allemaal in rondkruipt", lacht Ten Have. MIDDELBURG - De rechtbank in Middel burg heeft gisteren twee mannen uit voor malig Joegoslavië veroordeeld tot elk drie ënhalf jaar cel wegens diefstal van dure au to's en het plegen van een fors aantal wo ninginbraken. De daders gingen te werk volgens de zoge naamde Bulgaarse methode: om de auto op de oprit van een woning te stelen, braken ze steeds eerst in het huis om daar de sleutels te bemachtigen. Zo wisten de twee vooral veel luxe auto's (Mercedessen, BMW's, Volvo's) buit te maken. De eerste vier maanden van dit jaar veel slachtoffers in Brabant, maar ook in Zee land gemaakt. De politie van Het Ooster- scheldebekken begon naar aanleiding van woninginbraken op Walcheren en Schou- wen-Duiveland met succes een uitgebreid onderzoek. Het spoor leidde naar het inbre kersduo. De dertigjarige Joegoslaaf, woon achtig in Breda, moet de staat 22.535 gulden betalen. Zijn 27-jarige kompaan, die ille gaal in Nederland verblijft, is 24660 gulden verschuldigd aan de staat. Ook aan gedu peerden moet de schade worden vergoed. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De aanleg van de Recreatieverdeelweg (RVW) blijft de politieke gemoederen bezighouden. Nu de aanleg van het zuidelijk tracé tussen Haamstede en Renesse nadert, laait de verwarring over het noordelijke deel tussen Renesse en de N57 en over de rondweg rond Scharendijke weer op. De gemeente eist nu eindelijk eens duidelijkheid van de provincie, zo bleek gisteravond in de com missie Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken (ROEZ). Op voorspraak van WD- woordvoerder H. Coomans be sloot de commissie niet zonder meer akkoord gaan met het voorstel via een zogeheten arti kel 19 procedure vrijstelling te verlenen voor de aanleg van de RVW-zuid. Coomans toonde zich verbolgen over het feit dat er nu al bij na tien j aar gediscus sieerd moet worden over het volledige tracé. Het frustreert hem dat de provincie daar steeds weer nieuwe schimmig heden over optrekt. De WD'er zei te beseffen dat er haast gebo den is met de aanleg van het zui delijk tracé. Als dat niet voor maart 2003 gereed is, dreigt de gemeente een stimuleringssub sidie van 4 miljoen gulden mis te lopen. Toch wilde hij nu niet de planologische procedure voor het zuidelijke deel van de RVW in gang zetten, zonder eerst meer zekerheid te hebben over de rest van het tracé. Steun Wethouder C. Veerhoek begreep dat het Coomans menens was en dat hij bovendien steun kreeg van de overige commissieleden. De wethouder schetste nog eens dat het de provincie in eerste in stantie te doen is om de aanleg van het zuidelijk tracé ter ver betering van de verbinding tus sen Haamstede en Renesse. Zo dra dit gedeelte van de RVW er ligt, wil de provincie de daaraan parallel lopende Vroonweg amoveren. Ook op dit punt zijn de meningen verdeeld. Volgens Coomans bestaat er een eerdere afspraak dat de Vroonweg pas geamoveerd zal worden als de beide gedeelten van de RVW zijn aangelegd. Recréatieondernemer H. van Oost deed vanaf de publieke tri bune een dringend beroep op de commissie aan die voorwaarde niet te rigide vast te houden. Hij benadrukte het belang van de aanleg van de nieuwe weg voor zowel het toerisme als voor het bedrijfsleven en de bewoners van Renesse. Veerhoek toverde uiteindelijk een verrassende oplossing uit de hoge hoed om de commissie toch over de streep te krijgen de aan leg van het zuidelijk tracé te be spoedigen. Hij stelde voor aan het verlenen van een planologi sche vrijstelling enkele strenge voorwaarden te verbinden. Tij dens een korte schorsing wer den die even snel geformuleerd. De gemeente verlangt van GS een schriftelijke verklaring dat voor het noordelijke deel van de RVW een tracéstudie wordt op gezet. Ook dient het provincie bestuur te verklaren dat voor aanleg van dit tweede deel fi nanciële middelden worden opgenomen in het Meerjaren programma Infrastructuur Zeeland (MIZ). Toezeggingen Verder dienen GS toe te zeggen dat de provincie de aanleg van de rondweg rondom Scharen dijke voor haar verantwoorde lijkheid neemt. Het tijdstip waarop is daarbij afhankelijk van een nader onderzoek naar de verkeersdruk op de aanslui tende wegen. Indien die druk aanzienlijk blijkt te zijn, ver plicht de gemeente zich het ver volg van die rondweg richting Brouwershaven te realiseren. Het amoveren van de Vroonweg wordt afhankelijk gesteld van de aanleg van het zuidelijke tra cé en de gevraagde verklaringen over het noordelijke deel. (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Brussels Jazz Orchestra jazz-bigband met Bert Joris en Theo Mertens zo 9 sept 15.00 u. gratis Abdijplein Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39