Zorglijn krijgt stroom klachten Oranjefan hijst huwelijks vlag 15 Agenda: 25 f?A Boeren vragen steun provincie in strijd om bestrijdingsmiddelen Hoogste punt bunker radioactief afval Renovatie jachthaven twee ton duurder CDA wil regeling voor opgebruiken landbouwgif zeeuwse almanak Jargon zilt 2001 Gewonde in Oud-Vossemeer bij botsing Kerngezond wil landelijke belangenvereniging oprichten NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 donderdag 6 september 2001 door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - Teelt en af zet van gezonde en veilige agra rische producten komen in het gedrang. Dat komt door de Ne derlandse overheid, die gewas beschermingsmiddelen ver biedt en strenger optreedt dan elders in de Europese Unie. In Nederland verboden middelen worden in andere Europese lid staten volop gebruikt, terwijl de producten die ermee behandeld zijn door supermarkten in Ne derland gewoon worden ver kocht. Vertegenwoordigers van de land- en tuinbouw in Zee land uitten deze klacht gisteren op de Aardappelboulevard in Colijnsplaat. Het landbouwbeleid van het Rijk treft ook de inwoners van Zeeland. Een vitaal platteland komt onder druk te staan. Di recte en afgeleide werkgelegen heid worden bedreigd. Zeeuwse gemeente- en provinciebe stuurders moeten daarom steun verlenen aan de boeren, bij hun eisen voor een rechtvaardiger beleid inzake het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Deze indringende boodschap brachten de vakgroep-vooi'zit- ters J. van Waes (akkerbouw) en A. Slabbekoorn (fruitteelt) van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) giste ren over aan gedeputeerde A. Poppelaars (milieu), tijdens zijn bezoek aan de Aardappelboule vard in Colijnsplaat. De boeren- voormannen maakten van de gelegenheid gebruik de grote zorgen van de boeren over hun toekomst aan te kaarten. De ge deputeerde verzekerde dat de bezorgdheid van de agrariërs duidelijk is overgekomen. Gekke situatie Poppelaars stelde vast dat Ne derland kennelijk ver voorop loopt bij de uitvoering van EU- regels voor bestrijdingsmidde len en dat leidt tot oneerlijke concurrentie. „Een gekke situa tie. Regels moeten overal in de EU tegelijk worden toegepast", aldus de gedeputeerde. „Kijk naar de invoering van de euro. Dat gebeurt toch ook overal te gelijk." Dat er door het beleid teelten uit Zeeland en Neder land dreigen te verdwijnen, vond Poppelaars ongewenst. Hij maakte duidelijk dat het te rugdringen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen op zich zinvol is. „De cijfers over onder zoek van het oppervlaktewater geven aan dat de kwaliteit niet verbetert. We vinden nog steeds bepaalde stoffen in het water, al ligt dat niet alleen aan de land bouw. Over de laatste twee jaar zijn de gehalten aan insectici den en herbiciden toegenomen, daarentegen zijn wel de sporen van grondontsmettingsmidde- len afgenomen." Kosten Poppelaars gaf aan dat de 'ge wone burger' zich afvraagt of er voor de verboden middelen écht geen alternatieven zijn. Ook be staat twijfel over de inzet van de boeren om tijdig in te spelen op de nieuwe regels. Slabbekoorn merkte daarover op dat de over heid het toelaten van nieuwe middelen uiterst moeilijk maakt, zodat het voor fabrikan ten niet meer haalbaar is de kos ten op de kleine Nederlandse markt terug te verdienen. Hij onderstreepte dat het grootste probleem is dat er door de ver boden geen afdoende correctie middelen tegen plotselinge ziekten en plagen meer zijn. Volgens Van Waes zijn er door de boeren destijds goede afspraken gemaakt met de overheid om de gevolgen van het aangescherpte bestrijdingsmiddelenbeleid op te vangen en hebben de boeren heus niet op hun lauweren ge rust. Maar tijdens het spel zijn de spelregels veranderd en dat heeft de boeren weer op achter stand gezet, betoogde hij. In dit verband zei Slabbekoorn dat ook de factor arbeid meespeelt als er minder wordt gespoten. Dat breekt niet alleen de boeren op, constateerde hij, verwijzend naar het besluit van de gemeen te Goes om voor onkruidbestrij- ding weer de gifspuit in te voe- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voor landbouw- bestrijdingsmiddelen die ver boden worden, moet een wette lijke opgebruiktermijn komen. CDA-Kamerlid A. van Ardenne dringt daarop aan in een motie. Met deze regeling wil het CDA voorkomen dat het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen opeens wordt verboden, zoals de afgelopen maanden verschil lende keren is gebeurd. De motie, als die wordt aange nomen, is niet meer van belang voor de gewasbeschermings middelen die de laatste tijd ver boden zijn. „Maar", verklaart Van Ardenne, „er zitten nog honderdveertig middelen in de pijplijn om opnieuw beoordeeld te worden. Daarvoor is het wel van belang." WD-Kamerlid J. Geluk steunt de CD A-motie. Geluk vreest echter dat de motie het niet haalt. CDA, WD, ChristenUnie en SGP zullen de motie waar schijnlijk steunen; de fracties van PvdA, D66, GroenLinks en SP niet. Beide blokken hebben 75 zetels. „Boeren geven de politiek de schuld van dit probleem", weet Geluk, „maar dat is slechts ge deeltelijkwaar. De éne helft van de Kamer staat op dit onder werp tegenover de andere." (Advertentie) Oktober W O BK SHOPS - j Thema:'Wonen Kleur' Verzorgd door: Interieur Paauwe i.s.m. adviseurs van kleur- en interieuradvies-bureau Bailly f Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot-16.00 uur Info: 0111-14131861 www.interieur-paauwe.nl Zuid weg 2.0 a, Zon n e ma i re Ambtenaren horen zich in ivoord en geschrift zo veel mogelijk in normaal Neder lands uit te drukken. Ge meenten, provincies en Rijk sturen hun medewerkers daarom naar dure cursussen om hen het gebruik van woorden als investeringsim puls, onderuitputting en prioriteringsbehoefte af te le ren. De voortdurende druk zich niet achter jargon te ver schansen, leidt aan menig ambtelijk bureau tot grote onzekerheid. Wat moet nu wel worden vertaald en wat niet? Zo boog laatst een bouwkun dig onderlegd ambtenaar zich over de noodzaak van enige aanpassingen aan het gemeentehuis waarin hij werkt. Hij vervaardigde daarover een mooie nota, waarin hij zijn best deed ambtelijk taalgebruik te mij- I den. Bij het schrijven kwam hij op het woord 'trappen huis'. Toen wist hij het even i niet meer. Trappenhuis, is dat nu jargon of niet? Daar om zette hij er veiligheids- halve tussen haakjes maar een vertaling achter: ver keersruimte. Het wachten is nu op een no titie van zijn collega van ver keerszaken, waarin ver keersruimte met trappen huis wordt vertaald. expositie Ramon de Nennie De Brasserie zoekt versterking reacties naar: KERY IBeeld &Geluid Winkel (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept [0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl De Zeeusche Nachtegael rederijkerspoëzie uit Zeeland 6 sept 19.30 u. 7,50 zolder Zeeuws Museum Middelburg OUD-VOSSEMEER - Een 37- jarige man uit de gemeente Tho- len is gisterochtend gewond ge raakt toen hij met zijn auto te gen een betonnen paal botste. Het ongeluk gebeurde rond drie uur. De man reed in de Kalis- buurt en verloor door nog onbe kende oorzaak de macht over het stuur. Hij botste vervolgens tegen de paal. De politie kon gisteren niet zeggen welk letsel de man heeft opgelopen. De au to van de Tholenaar werd geheel vernield. door Maurits Sep BORSSELE - De bunker voor hoogradioactief kernafval die in Vlissingen-Oost wordt ge bouwd, bereikt maandag het hoogste punt. De betonnen schil is dan klaar en het plaatsen van de appara tuur kan beginnen. De opslag- bunker kan vanaf het voorjaar van 2003 kernafval ontvangen uit de centrales van Borssele en Dodewaard en uit de onder zoekscentra in Delft en Petten. De Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) be gon in juni 1999 met de bouw. Het complex (kosten: 260 mil joen gulden) draagt de naam habog, wat staat voor hoogra dioactief afvalbehandelings- en opslaggebouw. De bouw verloopt exact volgens schema. Het hoogste punt wordt berei kt door het storten van beton voor de ontluchtingsschachten op het dak van de bunker. Elektriciteitskabels en venti latiekanalen zijn reeds aange bracht en ook de zware kraan staat al in de ontvangsthal, waar het radioactief afval bin nenkomt. Die kraan moest naar binnen voordat het dak dicht kon. „Lastiger dan die kraan was het aanbrengen van de opslagkokers", zegt direc teur H. Codée. De stalen buizen van vijf meter lengte moesten tot op de millimeter nauwkeu rig in de betonnen bak worden gehangen. Halverwege vol gend jaar dient ook de bestu- ringsapparatuur geïnstalleerd te zijn om het kernafval uit te pakken en in die stalen buizen te schuiven. Aansluitend be gint de testperiode. door Matthew Gideonse ontwerp voor Kunst aan de Kaaien nol in Scharendijke is toe aan een fikse opknapbeurt. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon SCHARENDIJKE - De renovatie van de jachthaven Kloosternol in Scharendijke valt ruim twee ton duurder uit dan was geraamd. De noodzakelijke verplaatsing van de steiger en de bouw van een sani taire voorziening zijn hier debet aan. Het college wil de extra kosten dekken met de exploitatiereserve van de jachthaven. De jachthaven Kloosternol is toe aan een fikse opknapbeurt. Watersporters eisen tegenwoordige goede voorzieningen. Na jaren van voorbereiding en steggelen tussen belanghebbenden is een herstel plan gemaakt. Een deel daarvan is in middels uitgevoerd: het havenplateau is gemoderniseerd, er is een fietspad aan gelegd, de damwand is gerenoveerd en de watersportvereniging beschikt over een parkeerterrein. Het project staat nu aan de vooravond van de tweede fase: de aan passing van de Deltasteiger en de bouw van een douche- en toiletgebouw. Tij dens de voorbereiding zijn onderdelen van het plan echter veranderd. Hierdoor pakt de renovatie 223.000 gulden duur der uit. De extra kosten worden onder meer veroorzaakt door de plannen met de steiger. In eerste instantie leek reno vatie van de aanlegplaats voldoende, maar nu blijkt nieuwbouw de beste keus. De steiger moet toch al worden ver plaatst om ook aan de achterkant box ruimte voor de jachten te scheppen. Sloop en nieuwbouw van de steiger, in clusief de bouw van een toegangspoort, verhogen de rekening al met bijna 8 50 0 0 gulden. Ook het toiletgebouw vergt meer geld. Dat wordt nu op palen boven het water gebouwd. Een zogeheten SEP-key zorgt ervoor dat alleen leden er toegang tot hebben. Hiermee wordt tegelijkertijd de veiligheid en de bewaking van de jachthaven vergroot. Het Schouwse col lege vindt de investering verantwoord, omdat de haven meer kwaliteit levert. De gemeenteraad wordt gevraagd het beno digde extra geld op tafel te leggen om ook deel twee van het pro j eet mogelij k te ma - ken. Als de watersportvereniging Scha rendijke haar liggelden met één euro ver hoogt, zoals zij aan de leden zal voorstel len, kunnen de extra kosten volgens het college worden gedekt uit de exploitatie van de jachthaven. Als de gemeenteraad instemt, kunnen de plannen van de twee de fase naar verwachting begin 2002 be ginnen. MIDDELBURG - Johan Vlemmix, de bekendste Oran jefan van Nederland, heeft gistermiddag de nieuwe hu welijks vlag van kroonprins Willem-Alexander en zijn ver loofde Maxima overhandigd aan loco-burgemeester P. Bruinooge van Middelburg. Vlemmix arriveerde rond half zes op zijn skeelers op de Mid delburgse Markt, gehuld in in een feestpak in de nationale kleuren van Nederland en Ar gentinië. Samen met Bruinoo ge hees hij de vlag in top. De Eindhovense Oranjefan gaat in de maand september in het kader van de 'koninklijke vlaggentour' alle provincie hoofdsteden af om de vlag te overhandigen. Hij wordt bege leid door een busje met mede werkers. Die deelden op de markt flyers en stickers met een prijsvraag uit. De tour die Vlemmix maakt is zo'n twee duizend kilometer lang en on dersteunt de kennismakings- tocht van Willem-Alexander en Maxima door Nederland. Kort gesprek Dinsdag had Vlemmix in zijn woonplaats Eindhoven een kort gesprek met het aan staand bruidspaar. Hij mocht alles vragen van de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD), maar Johan Vlemmix overhandigt zijn vlag aan loco-burgemeester Bruinooge van Middelburg. foto Lex de Meester de vlag mocht hij niet over handigen. „Juist daarom is het doel van mijn actie dat ik op de plaatsen waar Willem- Alexander en Maxima straks ook komen zo veel mogelijk vlaggen overhandig". Op die manier kunnen ze zien dat ik er ook geweest ben", aldus Vlem mix. Loco-burgemeester P. Bruin ooge van Middelburg was erg blij met die vlaggen die de ge meente kreeg aangeboden. „Ik vind dit gewoon een hele leuke en ludieke actie om de bevol king alvast een beetje op te warmen voor het bezoek. Als Willem-Alexander en Maxima op'25 oktober hier in Middel burg zijn, zullen de vlaggen ze ker wapperen", aldus Bruin ooge. Het idee voor de tour die Vlem mix maakt, is afkomstig van een vlaggenfabriek uit Mar- kelo. Het verkoopkantoor van de fabriek zette samen met Vlemmix als promotiestunt de tocht op touw. Vegetarische pasta 15,00 Burrito met bonen en gehakt 20,00 Mosselen met frieten 25,00 zaterdag 8 september 12.00-15.00 informatiedag Zeeuwse Volks universiteit kijk ook op w. bestewinkelvan nederland.nl 1. een 20-tot 30-jarige voor ongeveer 20 tot 25 uur per week in de keuken (maar ook inzet baar in bediening) 2. iemand voor de schoonmaak op donderdag- en vrijdagmiddag 2 keer 2 uur Brasserie De Drvkkery, Rob van Akkeren Postbus 170, 4330 AD Middelburg (info: 0118-886866) door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Zowel toeristen als inwoners van Schouwen- Duiveland maken veel gebruik van de klachtenlijn van de ver eniging 'Houd de zorg op Schouwen-Duiveland kernge zond'. De belangenvereniging heeft plannen om samen met an dere organisaties een landelijke vereniging op te richten. 'Kerngezond' spant zich in voor verbetering van de medische zorg op Schouwen-Duiveland. Na de ontmanteling van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee is er volgens de ver eniging een onaanvaardbaar vacuüm, ontstaan in de zorg. Kerngezond heeft sinds juli een stem in het breed overleg over de Zeeuwse zorgvoorzieningen. Het bestuur wil dat het zieken huis weer 24 uur per dag wordt bemand, bij voorkeur met een centrale huisartenpost. Ook wenst Kerngezond een herstel afdeling en een beddenhuis voor kort verblijf. Eind juli heeft de vereniging op grote schaal wervingsfolders verpreid. Ook is er een telefoon lijn ingesteld waarop concrete klachten kunnen worden door gegeven. Volgens voorzitter W. Alkemade wordt er veel gebruik van gemaakt. „Het is vooral een soort uitlaatklep. Mensen be ginnen meestal met een vraag, om daarna hun verhaal kwijt te kunnen." Uit de reacties blijkt dat met name mensen die op het openbaar vervoer zijn aangewe zen, moeite hebben om het zie kenhuis in Goes te bereiken. (Advertentie) Ook zijn er veel vragen over het regelen van thuiszorg, voor pa tiënten die nog niet zelfstandig kunnen functioneren na een be handeling in het ziekenhuis. „Die aspecten hebben zeker on ze aandacht", stelt Alkemade. Het gaat Kerngezond volgens de voorzitter niet alleen om de ont manteling van het ziekenhuis te co, maar om het hele pakket aan gezondheidszorg op Schouwen- Duiveland zo breed mogelijk te houden en te krijgen. De vereni ging krijgt opvallend veel reac ties uit de Westhoek. Alkemade verklaart dit uit de bevolkings samenstelling. „Er wonen daar veel senioren die Schouwen- Duiveland hebben uitgekozen om hun oude dag door te bren gen. Zij hebben in hun overwe gingen vaak de aanwezigheid van medische zorg meegeno men. Nu die ontmanteld wordt, zie je dat er veel angst onstaat. We krijgen bezorgde telefoon tjes, waarin soms echte paniek doorklinkt." Het bericht dat het ambulance vervoer geen vrije doorgang meer krijgt over de Zeeland- brug heeft veel reacties opgele verd. .Dergelijke berichten roe pen heel veel vragen op. Ook bij onszelf. De slogan is: Bel 112 als iedere seconde telt, maar het lijkt er nu op dat een paar minu ten geen verschil meer uit maakt. Dat brengt onrust", al dus Alkemade. De vereniging wil de provincie dan ook bin nenkort om opheldering vragen over het besluit. Inmiddels heeft Kerngezond het plan opgevat om samen met an dere organisaties en 'mensen uit de medische wereld' een lande lijke belangenvereniging op te richten, die de ontwikkelingen in de gezondheidszorg aan de kaak stelt. „We willen laten zien dat het nog altijd mogelijk om je stem te laten horen. De vereniging Houd de zorg op Schouwen-Duiveland Kernge zond telt inmiddels vierduizend leden. Naast het telefoonnummer (0111-411414) en email-adres (Zweedsrodekruis@hotmail- .com) beschikt de organisatie binnenkort over een eigen web site: ivww. kerngezonds chou- wenduiveland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37