Vervuild rioolslib vergt 17 miljoen Thoienseweg krijgt eindelijk fietspad Zuster Josina schept er niet over op Goesenaar moet van rechter schade door vuistslagen betalen Open dag Aeroclub Goes neemt taken Noord-Bevelandse sociale dienst over Wildplassers bekeurd Elektronisch toezicht voor diefstal Zes maanden voor hennepkweker Huurders verliezen kort geding Ontuchtpleger krijgt werkstraf Geen rijbewijs voor aanhanger Reimerswaal en Waterschap werken nauw samen om vervuiling te beperken Gehandicapten maken boouodit op kanaal Goes Rondleiding en concert in kerk Nisse Fanfare speelt in Manhuistuin VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend twee mannen bekeurd voor plassen op straat. Om 10.00 uur kreeg een 19-ja- rige Vlissinger een boete van honderd gulden opgelegd, om dat hij in de Papenstraat zijn blaas leegde. Drie kwartier later kreeg een 19-j arige Middelburger een bekeuring voor hetzelf de vergrijp in de Lange Geere in Middelburg. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Kattendijke veroordeeld tot 240 uur taakstraf en acht maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Hij kreeg ook elektronisch toezicht opgelegd. De man maakte deel uit van een groep jongeren die verantwoordelijk waren voor een fors aantal bedrijfsinbraken in Goes en omge ving. Aan de gemeente Goes moet hij 5234 gulden schade ver goeden. Daarnaast werd hij veroordeeld tot het betalen van 1745 gulden aan de Nederlandse staat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 43-jarige hennepkweker uit Zierikzee veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, en tienduizend gulden boete. Bij de verdachte, die niet op de zitting verscheen, werd eind 1999 bij een inval elf kilo hennep aangetroffen in zijn stacaravan. Ook werd er be slag gelegd op 17.000 gulden. BREDA - De Vlissingse bewonersvereniging Van Dishoeck- straat 2-180 heeft het kort geding dat zij had aangespannen tegen verhuurder stichting Woonzorg, verloren. De bewo nersvereniging en de verhuurder van het seniorencomplex hebben een conflict over het aanstellen van een nieuwe be heerder en de berekening van de servicekosten. Ook over de toegankelijkheid van een gemeenschappelijke ruimte be stond onenigheid. De bewonersvereniging eiste in een kort geding bij de Bredase rechtbank onder meer hervatting van het overleg over deze kwesties. Maar de rechter ziet niet in wat daarvan het spoedeisend belang is en vindt dat de bewo nersvereniging de gewone wettelijk geregelde procedure dient te volgen. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Hoedekensker- ke is gisteren in Middelburg voor ontucht met een veertienja rig meisje veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man had verschillende malen gemeenschap met haar. Aan het slachtoffer moet hij zesduizend gulden smartengeld betalen. De man ging vorig jaar april als trainer van de plaatselijke voetbalclub een rela tie aan met zijn minderjarige pupil. Toen het slachtoffer alles aan haar moeder had verteld, deden de ouders van het meisje aangifte. MIDDELBURG - Kantonrechter M. Klarenbeek uit Middel burg heeft gisteren een 33-jarige man uit Oostdijk veroor deeld tot een boete van vijfhonderd gulden. In mei vorig jaar- reed hij in Kapelle met een aanhangwagen, zonder geldig rijbewijs. „Mijn rijbewijs heb ik in dienst gehaald en daar zat toen standaard het E-rijbewijs voor aanhangers bijvertelde de man. „Dat dit later is afgeschaft, is me ontschoten." De man kreeg al een keer eerder voor hetzelfde feit een boete. donderdag 6 september 2001 door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal en Waterschap Zeeuwse Eilanden willen de vervuiling die uit riooloverstor- ten op het oppervlaktewater te recht komt met de helft terug dringen. Hiervoor trekken bei de partijen samen ruim zeven tien miljoen gulden uit. Het waterschap en de gemeente hebben samen onderzoek ge daan naar de inzameling van het afvalwater, het transport daarvan naar de rioolwaterzui veringsinstallatie in Waarde en de verwerking aldaar. De weg die het water van de woonker nen naar de installatie gaat, kan volgens gemeente en schap wor den geoptimaliseerd. Dat zou leiden tot financiële besparin gen en milieuwinst. Om dat te bereiken wordt voort aan gewerkt via het zogeheten optimalisatiescenario. Tot op heden werken waterschap en gemeente naast elkaar waarbij ieder zijn eigen verantwoorde lijkheid heeft en invulling geeft aan de opgelegde verplichtin gen. Beide partijen concluderen nu dat dit niet altijd tot de meest efficiënte oplossingen leidt. Meer samenwerken en het af valwatersysteem (riolering, transportstelsels en de zuive ringsinstallatie) als één geheel beschouwen, moeten tot meer efficiëntie leiden. Zo streven beide partijen er naar de capaciteit van het pers leidingenstelsel maximaal te benutten. Hetovertollige riool water en rioolslib wordt zoveel mogelijk geloosd op de minst kwetsbare oppervlaktewate ren. Tevens zal bijna zeven hec tare van het verhard oppervlak dat op de riolering is aangeslo ten worden afgekoppeld, waar door schoon regenwater direct naar het oppervlaktewater kan stromen. De vuiluitstort naar het oppervlaktewater in Yerse- ke Moer zal met tweederde wor den teruggebracht. Dit najaar zullen het water schap en de gemeente Reimers waal een convenant onderteke nen waarin ze afspreken de vuiluitstort uit de riolering te halveren volgens het optimali satiescenario. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Goes kwam er gisteren in Middelburg achter dat vuist slagen die hij eerder had uitge deeld, hem duur komen te staan. Hij moet zijn slachtoffer negen duizend gulden schade vergoe den. Daarnaast veroordeelde politierechter B. Duinhof de Goesenaar tot 180 uur werk straf en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Op 13 april van dit jaar bemoei de de man zich met de hond van het slachtoffer, die in Goes aan een paal was vastgebonden. Toen de eigenaar van de hond samen met zijn vriend verhaal wilde halen, wachtte de Goese naar dat moment niet af. Hij duwde hem weg en haalde me teen uit met zijn vuist. „Ik voel de me bedreigd toen ze op me afkwamen", zocht de dader gis teren naar excuses. Het slachtoffer hield aan de mishandeling een breuk in de rechterpols, bloeduitstortingen en zwellingen over. Dat kostte de gedupeerde, die een eigen be drijf heeft, vier weken inkom stenderving. Uit het strafblad van de verdachte bleek dat hij eerder voor geweldsdelicten is veroordeeld. Gisteren werd dui delijk dat het een hele klus voor de Goesenaar zal worden om de schade te vergoeden, omdat hij midden in een schuldsanering zit. De Tholense weg krijgt een apart fietspad. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam HALSTEREN - De gemeente Bergen op Zoom wil de Thoienseweg in Halsteren nog dit jaar aanpakken. Een tweerichtingen- fietspad dat goed van de rijbaan wordt afgescheiden, moet de verkeerssituatie veiliger maken. De Thoienseweg is een be langrijke fietsroute voor de ruim duizend Thoolse scholieren die in Bergen op Zoom middelbaar onderwijs volgen. De onveilige Thoienseweg is al vele jaren een punt van discussie. Er zou te hard wor den gereden, terwijl de rijbaan en de fiets stroken aan weerszijden alleen gescheiden worden door een doorgetrokken streep. Toen er vorig jaar oktober een ernstig onge luk plaats vond met een twaalfjarige scho lier, laaide de discussie weer op. De werk groep Thoienseweg Veilig verzocht de gemeente Tholen mee te betalen, maar die heeft altijd op het standpunt gestaan dat Bergen op Zoom volledig voor de kosten van een herinrichting moet opdraaien. De Bra bantse gemeente lijkt nu te zijn gezwicht voor de Thoolse druk en wil de situatie snel verbeteren. De operatie kost 2,5 miljoen gulden. Er komt een fietspad aan de noord kant van de Thoienseweg. Daar is voor ge kozen omdat er aan die zijde minder in- en uitritten zijn. Het fietspad, dat vier meter breed wordt, wordt van de rijbaan geschei den door een verhoogde berm van zo'n vijf tig centimeter. De gemeente Bergen op Zoom heeft beslo ten om de maximale toegestane snelheid op de Thoienseweg te handhaven op tachtig ki lometer per uui'. Plannen voor een 60-kilo- meterweg met drempels zouden alleen ef fectief zijn op een weg waar weinig (vracht verkeer rijdt en dat is op de Thoienseweg niet het geval. Om de verkeerssnelheid toch te matigen, wordt de acht meter brede weg 2,5 meter smaller gemaakt. De plannen moeten nog worden voorgelegd aan de commissie ruimtelijke ordening van Bergen op Zoom. Dat gebeurt nog deze maand. In oktober kan de gemeenteraad een definitief besluit nemen. Het college hoopt van de provincie Noord-Brabant nog wat subsidie te krijgen. ARNEMUIDEN - De Aeroclub Zeeland bij het vliegveld Mid den-Zeeland houdt zaterdag 15 september een open dag. De dag is bedoeld op mensen kennis te laten maken met het vliegen als sport en als hobby. Er worden diverse workshops gehouden die ook geschikt zijn voor leken. De workshop van 10.00 uur gaat over de luchtver- (Advertentie) znf 2001 zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (01181 65S 659 ww/w.nazomerfestival.ni Brussels Jazz Orchestra jazz-bigband met Bert Joris en Theo Mertens 7o sept 15.00 u. gratis Abdijplein Middelburg REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl keersregels, die van 12.00 uur over de vluchtvoorbereidingen en de les van 14.00 uur gaat over navigatie. De laatste workshop wordt om 16.00 uur gegeven en gaat over de vliegveiligheid. Voor deelname aan deze lessen moet van te voren gereserveerd worden bij de Aeroclub aan de Calandweg 4 in Arnemuiden. Bezoekers kunnen ook tegen een gereduceerde prijs een proefles vliegen krijgen. Ze gaan dan de lucht in met een van de instructeurs en besturen zelf de Cessna 152 of 172. Voor wie dat te ver gaat, worden er ook kennismakingsvluchten ge maakt waarbij de bezoekers kunnen meevliegen. Verder zijn er simulatieprogramma's te zien en video's over vliegen en vlieg tuigen. De open dag wordt ge houden van 10.00 tot 17.00 uur. GOES - De carnavalsvereniging Arti uit Goes houdt zaterdag weer de boottocht voor verstan delijk gehandicapten door het Goese Havenkanaal. Behalve vrijwilligers van de vereniging en schippers uit de jachthaven, doen ook vier band jes aan de tocht mee. De Sjok- kers, Olé, The Pink Panters en Vals Alarm zullen zorgen dat er in de stoet bootjes feestelijke muziek te beluisteren valt. De inscheping is om 13.00 uur in de stadshaven en een uur daarna stapt de hele club aan wal bij het Goese Sas. Daar worden panne koeken geserveerd, waarna het om 16.00 uur weer richting stad NISSE - De hervomde Maria- kerk in Nisse is zaterdag 8 sep tember van 10.00 tot 17.00 uur geopend voor het publiek. In het kader van Open Monu mentendag zijn er rondleidin gen door de oude kerk, waarin bijzondere apostelbeelden en muurschilderingen bewaard zijn gebleven. Ook serveren vrijwilligers koffie. Een dag la ter, op zondag, treedt het koor Misca Cordis in de kerk op. Om 10.30 uur begint het concert. Zuster Josina verzorgt de tuin helemaal alleen, want 'ik weet er echt niets van' zegt de op de achtergrond staande Veronica. foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - Ruim dertig jaar hoofd van de kinderafdeling in een franciscanessenzieken- huis in de Curagaose hoofd stad Willemstad, acht jaar hoofd van de kinderafdeling in het voormalige Sint Liduina in Hulst, jaren verpleegkundige in het vroegere Ignatiuszie- kenhuis in Breda, huishoude lijke hulp in het Bredase fran- ciscanessenklooster Maria Mater Dei. Voorwaar een carrière om trots op te zijn. Geertruida van Scheppingen, al bijna zeven tig j aar beter bekend als zuster Josina, schept er echter niet over op en laat zich er al hele maal niet op voorstaan. Zoals ze er ook geen woord aan vuil maakt dat ze zich na haar hos pitaalloopbaan decennialang het vuur uit de sloffen liep voor het Hulster Rode Kruis en op 89-jarig'e leeftijd nog hele da gen poppen maakt voor kinde ren in Roemeense weeshuizen. Haar huisgenoot zuster Vero nica helpt echter als Josina te bescheiden dreigt te worden. Want zuster Veronica (die 77 jaar geleden bij haar geboorte de naam Annie meekreeg) vindt dat collega Josina best eens in het zonnetje gezet mag worden. Het is niet niks om het platina professiejubileum te vieren. Af en toe gedenkt een franciscanes nog wel eens dat ze zeventig jaar geleden haar kloostergelofte aflegde. Maar een zuster die haar platina feest viert en nog zelfstandig woont, moet met een lampje worden gezocht. Josina is ech ter nog zo vief als een hoentje en zal ook het rodium jubileum (75 jaar) nog zonder veel moei te vieren. Zusters van kloos terorden mogen tegenwoordig een beetje buiten de maat schappij staan. Maar ook daar is bij Josina geen sprake van, verzekert Veronica. Tijdens de eucharistieviering en de receptie in het klooster van de Bredase congregatie van franciscanessen, Maria Mater Dei, zal dat zaterdag blijken. Veel (oud-)buurtbe- woners, kennissen en de pas tor van de Blaauwe Hoeve uit Hulst zullen over twee dagen naar de Monseigneur Hop manstraat in de West-Bra bantse bisschopsstad komen, weet Josina zeker. De zusters zijn en waren namelijk erg po pulair in de straat en de wijk, moet Veronica weer even ver duidelijken. „De kinderen uit de buurt kwamen hier regel matig over de vloer om te spe len. Regelmatig brachten ze zelfs een koffer mee om een dagje te logeren." Josina was een kei in haar werk, verklaart Veronica. En zij kan het weten, want Josina volgde haar op toen ze na Cu- ragao naar Hulst kwam. „Ik moest het even rustiger aan doen en ben later naar de kraamafdeling gegaan. Ik hoorde later van een dokter 'jij was goed, maar Josina is be ter'", zegt Veronica zonder een spoor van afgunst. Een voor malige directeur van het Li duina karakteriseerde Josina als 'iemand die er altijd was, maar die je nooit zag'. Pas als ze er niet was, viel ze echt op omdat mensen dan af en toe even niet wisten hoe het verder moest op de kinderafdeling. Voor Josina was de verpleging echt een roeping, laat ze ook zelf doorschemeren. „De dag dat ik met pensioen moest, is één van de kwaadste dagen in mijn leven geweest." Professie Toen Josina en Veronica him professie deden, raakten ze hun burgerlijke roepnamen Geertje en Annie kwijt. Alleen hun directe familie noemde hen nog ooit bij die narpen. Echt moeite hebben ze daar nimmer mee gehad. Veronica, die toch weer het woord doet voor de twee zusters: „We kre gen gelukkig namen van heili gen met normale namen. Ze hadden ons ook kunnen op schepen met een onuitspreke lijke naam als Neposuma of zoiets." door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De gemeente Goes gaat voor de sociale dienst van Noord-Beveland een aantal taken uitvoeren, die de kleine gemeente zelf niet meer aankan. Mede doordat twee ambtenaren zijn opgestapt en omdat de vraag bij de sociale dienst in Noord-Beveland alleen maar groter wordt, ziet de gemeente zelf geen kans om de kwaliteit van de dienst te verbeteren. Dat dat hard nodig is, werd al eerder door de gemeenteraad vastge steld. Omdat de de gemeente Goes bij een oriënterend gesprek 'ja' heeft gezegd op de vraag of er van die kant hulp kon worden gekocht en omdat onderne mingsraad en politiek ook in principe akkoord zijn, wordt deze maand een onderzoek ge start naar de manier waarop de samenwerking vorm moet krij gen. Het gaat daarbij niet om de vraag of Goes taken gaat uit voeren maar meer hóe dat moet gebeuren. Een belangrijke voorwaarde is dat de loketfunc tie voor Noord-Beveland be houden blijft. Noord-Beveland heeft al een aantal taken van de sociale dienst bij Goes ondergebracht. De sociale recherche in Goes is dezelfde als in Noord-Beveland, de interne controle berust in Goes en de uitkeringsadmini stratie en de financiële afwik keling van de schuldhulpverle ning berusten voor een deel bij Goese ambtenaren. Volgens de Noord-Bevelandse wethouder C. Schippers is het onontkoombaar dat het hele zo genaamde back-office-pakket niet meer door een kleine ge meente zelf kan worden uitge voerd. De taken van de sociale diensten worden alsmaar talrij ker en juridisch ingewikkelder. Ambtenaren moeten daarin specialismen gaan ontwikkelen en daarvoor heeft Noord-Beve land eenvoudigweg de mensen niet. Nu de afwikkeling van de Wet Voorzieningen Gehandicapten en de schuldhulpverlening naar Goes gaan, ligt bij de gemeente raad een keiharde eis op tafel dat er een loket in het gemeente huis in Wissekerke blijft. Wie een rolstoel of een traplift aan vraagt, moet niet naar Goes hoeven en ook een regeling voor schuldsanering moet in Wissen- kerke in elkaar gezet kunnen worden. Dat alle dossiers en on derliggende correspondentie in Goes komen te liggen, mag de klant aan de dienstverlening niet merken. Het onderzoek dat woensdag werd aangekondigd moet ant woord geven op vragen als Wat gaat Noord-Beveland Goes voor die diensten betalen? Wat kan door synergie voor beiden voordeel opleveren en in hoe verre lopen beleidslijnen in bei de gemeenten gelijk? De ant woorden moeten in januari van 2002 zijn gevonden, maar dan is uitvoering van taken door Goes al een maand of drie bezig. De overheveling van diensten staat los van de ontwikkeling van Centra voor Werk en Inko men (CWI's), waarvoor Noord- Beveland toch al op Goes is aan gewezen omdat Goes als CWI- plaats is aangewezen. Vanaf 1 januari moet iedereen die op de Bevelanden een uitkering aan vraagt of werk zoekt naar Goes, waar arbeidsvoorziening, soci ale diensten en uitkerende in stanties samen gaan werken aan de Wet Inschakeling Werklozen (WTW). Het loket in Wissenker- ke moet open blijven voor zaken die met inkomen weinig te ma ken hebben: een aanpassing, een bijdrage uit de bijzondere bijstand of hulp om van je schuld af te komen. Schippers legde er de nadruk op dat de maatregel niet wil zeggen dat Noord-Beveland naar Goes lonkt. „Voordat ze zeggen dat Noord-Beveland een poging doet om bij Goes te worden in gedeeld; het heeft er niets mee te maken. Het is een van de weini ge dingen waarover heel Noord- Beveland het roerend eens is: de gemeente moet zelfstandig blij ven. Maar er zijn dingen die je beter kunt doen in een groter verband. Dat moet je dan niet latenWat in het klein beter kan een gemeente, een eiland bestu ren, moet je in het klein blijven doen." GOES - Muziekvereniging De Echo uit Wilhelminadorp ver zorgt zondag 9 september het koffieconcert in de Manhuistuin in Goes. De fanfare begint om 12.30 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de katholieke Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33