Zorgen over risico's scheepvaart Politie Zeeland op de catwalk PZC Zeeuwse huizen te kijk in boek znf 2001 Langdurige opvang Emergis open Overvaller beschuldigt politie van illegaal transport door België GroenLinks haalt economische analyse WCT over de hekel Meervoudig gebruik van ruimte oplossing uitgekleed platteland PvdA vraagt extra natuurcompensatie voor Westerschelde Veiligheidsonderzoek noodzaak voor Westerscheldegemeenten sbw 11 %dayName% %day% %monthName% %year% zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Brussels Jazz Orchestra jazz-bigband met Bert Joris en Theo Mlertens zo 9 sept 15.00 u. gratis Abdijplein Middelburg door Luc Oggel KLOETINGE - Met een door een toe komstige bewoner overhandigde sleutel heeft gedeputeerde G. de Kok gisteren het nieuwe gebouw voor Langdurige Zorg en Wonen (LZW) van het Centrum voor Geestelijke Ge zondheidszorg Emergis officieel ge opend. De nieuwe gesloten afdeling, die de Gedeputeerde G. de Kok opent de nieuwe gesloten afdeling voor lang durige opvang van Emergis. foto Dirk-Jan Gjeltema vorm heeft van een klooster rondom een binnenhof, moet in februari vol gend jaar onderdak bieden aan 42 psychiatrische cliënten. Naast ka mers voor de bewoners en gemeen schappelijke woonvertrekken telt het gebouw onder meer twee individuele wooneenheden, spreekkamers en di verse ondersteunende ruimtes. T. Bierens, voorzitter van de raad van bestuur van Emergis, greep de ope ning van het nieuwe gebouw aan om de economische waarde van de ge zondheidszorg aan te kaarten. ,,We worden gezien als kostenpost, maar de opbrengsten worden gemakshalve vergeten. Terwijl uit onderzoek is ge bleken dat de waarde van de gezond heidszorg vergelijkbaar is met die van de bouwsector", aldus Bierens. Gede puteerde De Kok, die Volksgezond heid in zijn portefeuille heeft, stelde dat het 'zo slecht nog niet gaat in de gezondheidszorg, maar dat het altijd beter kan'. Volgens hem wordt er nog te weinig gebruik gemaakt van de kennis die door instellingen als Emer gis in de praktijk wordt opgedaan. Het nieuwe gebouw, waarvan de bui tengevel is geïnspireerd op die van een Zeeuwse boerderij, is volgens archi- tecte F. Houben een combinatie van 'soberheid en warmte'. Volgens haar past de sobere uitstra ling uitstekend bij de functie die het LZW-paviljoen moet gaan vervullen. door Jacques Cats BREDA - Een man uit Tilburg, die in het Bredase Huis van Be waring verblijft, beschuldigt de Leidse politie van onrechtmatig handelen. De overvaller zou zonder toestemming van de Bel gische autoriteiten voor nader verhoor vanuit Zeeuws-VIaan- deren via België naar Leiden zijn afgevoerd. Een speciaal arrestatieteam voor Zuid-Nederland hield de man (38) in Retranchement aan op verdenking van het plegen van twee gewapende overval len. Een ervan vond op 21 juli in Oostburg plaats. Daar werd de medewerkster van een post agentschap in een supermarkt aan de Langstraat onder be dreiging van een vuurwapen ge sommeerd geld af te geven. De man zou eerder ook een gewa pende oveival op een postagent schap in Leiden hebben uitge voerd. De overvaller zat in de jaren tachtig al een gevangenisstraf van acht jaar uit voor gewapen de overvallen in Haarlem en Roermond. Hij ontkent iets met de overval op het postagent schap in Leiden te maken te hebben. Over zijn betrokken heid bij de overval in Oostburg wil hij zich niet uitlaten. Bij zijn aanhouding ging het ar restatieteam omzichtig te werk, omdat de man extreem gevaar lijk zou zijn. Hij bleek in het be zit van een vuurwapen te zijn. Persofficier van justitie F. van Es denkt dat de Tilburger ei- weinig tegen kan doen dat hij via België naar Leiden is over gebracht: „Nederlandse politie auto's mogen onder zekere om standigheden in België komen De zaak"komt in oktober in Mid delburg ter zitting. door Rinus Antonisse 's-H. HENDRIKSKINDEREN - De economische analyse in het milieu-effectrapport voor een Westerschelde Container termi nal (WCT) is op 'volstrekt on juiste gegevens' gebaseerd. Ha venschap Zeeland Seaports moet dan ook een nieuwe analy se maken. Dit stelt de Staten fractie van GroenLinks in schriftelijke vragen aan het da gelijks provinciebestuur. Statenlid M. Wiersma wij st erop dat in de economische onder bouwing van het milieu-effect rapport steeds wordt gesproken van een 'logistiek knooppunt Zeeland'. Daartoe worden niet alleen de huidige havengebie den Sloe en Kanaalzone gere kend, maar ook een - overigens nog aan te leggen - knooppunt voor aan- en afvoer van goede ren (over weg, spoor en water) in het grensgebied van Zeeland en Noord-Brabant. Volgens het Statenlid is nog recent (april) in een gezamenlijke vergadering van drie Statencommissies be sloten af te zien van de aanleg van een dergelijk knooppunt. Ook Provinciale Staten van Noord-Brabant namen het be sluit af te zien van zo'n logistiek centrum. „Naar onze mening is een dergelijk terrein niet meer aan de orde", stelt Wiersma. Omdat er in de economische analyse voor de WCT wél van uitgegaan wordt dat het knoop punt er komt, kloppen de uit gangspunten niet meer volgens Wiersma. Ze zijn achterhaald door de Statenbeslissing. Als er een nieuwe economische analy se gemaakt wordt, is het wel noodzakelijk de inspraakter mijnen voor het milieu-effect- rapport te verlengen, aldus Wiersma. De Zeeuwse bevolking moet kennis kunnen nemen van aangepaste inzichten. door Henk Postma VLISSINGEN - Dorpen kwij nen weg en voorzieningen ver dwijnen. Terwijl de recreatie parken floreren, met steeds meer voorzieningen bij de hand. Nee, het is niet best gesteld met de leefbaarheid op het platte land. Maar de oplossing van 't probleem ligt voor de hand: schuif de dorpen en de recrea tieparken in elkaar, zodat nieu we bloeiende nederzettingen ontstaan. Dat is één van de vele gedachten die deze dagen tegen het licht worden gehouden tijdens de studie- en werkbijeenkomsten van de Zomeruniversiteit Zee land. Bijna honderd belangstel lenden, verdeeld over diverse seminars, bogen zich woens dagmiddag over de vraag hoe je nieuw leven kan blazen in een plattelandsgebied als Zeeland. Rijksambtenaren hebben er een toverformule voor bedacht: 'meervoudig ruimtegebruik', ofwel het geven van meerdere functies aan een plek. Daaruit kwam onder meer de oplossing van het 'hybride dorp' naar voren: vermenging van permanente bewoning met tij delijke verblijfsrecreatie. Dorpsbewoners verhuren nu al vaak kamers aan toeristen, Waarom zouden ze dan ook niet vakantiewoningen kunnen gaan beheren. Recreatieonder nemers kunnen er aan bij dragen door inzet van hun reis- en boe kingssystemen. De lokale mid denstand vaart er wel bij, en in een sfeer van culturele uitwi sse- lingen komen nieuwe voorzie ningen van de grond, waarin permanente en tijdelijke bewo ners aan hun trekken komen. Zo trokken de organisatoren van de studiebijeenkomsten nog wel meer ideeën uit de kast: paalwoningen in zout water, boomgaardwonen, kasteelwo nen, dot.com farming, aanleg van nieuwe landgoederen en buitenplaatsen. Het past vol gens hen allemaal bij de huidige maatschappelijke trends. Dus waarom niet? Zo kan ook van al les worden bedacht op de vlak ken van ecologische landbouw, zoutteelt, creatief vissen en wadlopen. Er kunnen transferi- ums uit de grond worden ge stampt voor het overstappen van auto op bus, boot, fiets of' wandelpad. Woordvoerders van Habiforum en Novioconsult, door de over heid gesubsidieerde organisa ties die investeerders en vooral de burgers enthousiast probe ren te maken voor 't meeivoudig ruimtegebruik in gebieden van land en water, bepleitten de op richting van 'consortia' en de realisering van 'maatschappe lijke draagvlakken' om dit alles van 'onderop' van de grond te tillen. Ze schetsten veelbelo vende perspectieven. Sceptici Maar er waren ook sceptici. Zo als gedeputeerde J. van Zwie- ten. Hij voorspelde dat het, ge zien zijn eerdere ervaringen met ontpolderingsplannen, niet zo gemakkelijk zal zijn de handen van de bevolking voor alle mooie plannen op elkaar te krij gen. „Ik heb nog geen boeren, noch recreatieondernemers, en nog nauwelijks bestuurders in de zaal gezien." Hij stelde bo vendien vast dat de rijksover heid wel veel belooft, maar als het er op aan komt nauwelijks instrumenten, waaronder ook geld, beschikbaar stelt voor plannen ter revitalisering van het platteland. In dat verband hekelde hij ook de landelijke grondprijzenpoli- tiek. Volgens Van Zwieten krij gen boeren, en met name de grondbezitters, absurd veel geld voor hun landbouwgrond wan neer deze wordt onteigend voor de bouw van woningen. Hij pleitte ervoor een groot deel van die overwaarde ten goede te la ten komen aan projecten die de ontwikkeling van het platte land ten goede komen. Onderzoeker D. van der Wouw van de provinciale welzijnsin- stelling Scoop plaatste de kant tekening dat het platteland te genwoordig, in een tijd van grote mobiliteit en nieuwe me dia, juist al zeer aantrekkelijk is als woongebied. „Het gaat niet zozeer meer om de aanwezig heid, als wel om de bereikbaar heid van voorzieningen." Ook vandaag worden studiebij eenkomsten gehouden. Mor genmiddag vindt een slotmani festatie plaats. Dan worden de resultaten van alle besprekin gen gepresenteerd. Sprekers zijn dan onder andere de plaats vervangend directeur-generaal van het ministerie van VROM, mevrouw I. Bakker, en het Pvda-Kameiiid G. Schoenma kers. Deze bijeenkomst is, zoals alle andere, openbaar en wordt gehouden in de Hogeschool Zeeland van 13 tot 17 uur. De betegelde keuken van het Karei V-huis aan de Goese Turfkade. tekeningen Frangoise van Lynden uit besproken boek door Jacques Cats MIDDELBURG - De overhem den zijn nog niet binnen, dus de politie Zeeland is niet klaar voor het betreden van de cat walk. Volgende week hoopt het korps zover te zijn dat tien agenten de straat op kunnen om het nieuwe politie-uniform in de praktijk te testen. Debeproeving van de outfit wordt eerlijk over de drie dis tricten verdeeld. De bevindin gen van alle testpersonen - per regio zijn het er tien - worden na een half jaar geïnventariseerd zodat er nadien nog aanpassin gen kunnen worden gedaan voordat al het blauw in een mo dern jasje wordt gestoken. Het huidige uniform dateert uit 1993, toen gemeente- en rijks politie samengingen. De be langrijkste reden voor verande ring is dat eenduidigheid ontbreekt. „Tot nu toe konden we kiezen uit een soort Weh- kampgids", legt politievoor- lichter J. van Mourick de huidi ge situatie uit. Het uitgebreide assortiment droeg niet bij aan cle herkenbaarheid. Het assorti ment wordt nu aanzienlijk inge krompen. Belangrijkste wijziging is het hoofddeksel; de pet maakt plaats voor een cap. Ook de blouson en het leren jack ver dwijnen. Daarvoor in cle plaats komt een parka die zowel in de zomer als in de winter kan worden gedra gen. In Zeeland worden straks verschillende modellen be proefd. Gebruik van andere stoffen moet de nieuwe kledij voorts veiliger en comfortabeler maken. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De zestien- de-eeuwse Zeeuwen woonden ronduit trendy. Zij waren hun Hollandse tijdgenoten ver voor in de toepassing van de Italiaanse renaissancestijl, waarvoor ook gerust de beste meesters werden ingehuurd. In de zeventiende eeuw waren de Zeeuwen de Hollanders wel anderhalve eeuw vooruit, toen zij het gebruik van aparte eet- en slaapkamers aannamen. En nu heeft Zeeland als enige pro vincie dat allemaal verteld in een eigen boek in het kader van de manifestatie Historisch Interieur, thema van de Open Monumentendagen dit week einde. Anders bekeken, de historie van het Zeeuwse bin nenhuis wordt vrijdag 7 sep tember gepresenteerd in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Zeeland bezit meer dan 3300 Rijksmonumenten. Daarvan is 78 procent woonhuis. De Mo numentenwet beschermt ook de binnenkant van een monu ment, maar nergens is een vol ledig overzicht van wat er pre cies in al die monumentale huizen te vinden is. Daar was tot voor kort geen aandacht voor, stellen de auteurs: kunsthistorica Katie Heyning, coördinator interieurs van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg EloyKoldeweij en Berit Sens, beleidsmedewer ker Monumentenzorg van de provincie Zeeland. Hun boek maakt daar een begin mee. Het werk is het resultaat van ruim twee jaar studie en veldwerk en beschrijft hoe woonstijlen zich tussen de Middeleeuwen en begin twintigste eeuw in Zeeland hebben ontwikkeld aan de hand van 35 woonhui zen en enkele winkels. De 71 gouaches, tekeningen en aquarellen van de Veerse kun stenares die het boek verluch tingen geven in detail weer hoe antieke interieurs en elemen ten er in de huizen van van daag bijstaan. Van Lynden, die een internationale reputatie als interieurtekenares heeft, In het pand Hertenkamp 3 in T letpotten geïnstalleerd. nam het initiatief tot het boek. In haar werken weet ze subtiel sfeer te treffen en de blik van de toeschouwer te richten op het historische hoofdelement, zonder hedendaagse toevoe gingen als design zithoeken, pc's en huiselijke rommel te vergeten. Enkel plafonds kon ze niet schilderen. Langdurig omhoog kijken valt de kunste nares, die op leeftijd is, te zwaar. In totaal maakte ze 77 Zeeuwse interieurwerken. De ze zijn tot 6 oktober te zien in de Zeeuwse Bibliotheek. Op hun rondgang door de pro vincie stuitte het schrijvers team meer dan eens op onver- 'holen werden Delfts-blauwe toi- moede juweeltjes. Zoals de achttiende eeuwse bedstee die nu de flessen bergt achter de toog van een Hulster café aan de Steenstraat. Of de zeven tiende eeuwse keuken die Heyning en Sens bij toeval ontdekten. Soms bezorgden ze eigenaars van panden dilem ma's: wat te doen als boven je achttiende-eeuwse, kunstige gestucte plafond een gaaf ge schilderd Middeleeuws pla fond ontdekt wordt met gou den engeltjes? Het gros van de beschreven woningen is privébezit en nooit publiek toegankelijk. Medewerking kregen de au teurs echter volop. Slechts éénmaal werd hen toegang ge weigerd. Rijke bronnen van informatie waren de talloze inventaris lijsten die de gegoede Zeeu wen vanaf de late middeleeu wen achterlieten. Het boek is allerminst een droge opsom ming van stijlperioden. Met anekdotes en achtergrondver halen worden de Zeeuwse inrichtingen levendig voor stelbaar. Citaten van oude kroniekschrijvers zetten de weelde in het licht van hun tijd. Zij maken duidelijk dat de hang naar 'oude tijen' van elke tijd is. „Het is jammer dat soodanige konstwerken moeten verloop- en door den tijd, alsoo er niets bestendigh is onder de sonne", klaagt de Veerse bouwkundige Adriaan Bommenee halver wege de achttiende eeuw. Hij betreurt de kostbare tapijten en wandbespanningen die toen al door verkoop buiten de provincieverzeilden. Het boek verhaalt van verschillende van zulke transacties en ver telt erbij waar de interieur stukken uiteindelijk gebleven zijn. Net als Bommenee herin neren de schrijvers aan Zeeuwse staaltjes van woon- kunst die weggevaagd werden Zoals het Van Dishoeckhuis, dat tot de sloop in 1986 zijn Louis XTV-interieur nog had. En de massa tegelwerk die in de tweede helft van de twintig ste eeuw gesloopt en verhan deld is. Veel waardevolle elementen verdwijnen nog da gelijks onder de hand van de onwetende verbouwer, waar schuwen Heyning en Sens. Wie antieke delen in eigen huis vermoedt nodigen zij uit naai de gemeentelijke ambtenaar voor monumentenzaken te stappen. Want wie weet. Anders bekeken, de historie van het Zeeuwse binnenhuis is uitge geven door Waanders Uitgevers in Zwolle. De bijbehorende expositie van Frangoisevan Lynden is van 7sep tember tot 6 oktober te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer wil extra na tuurprojecten om de gevolgen van de eind jaren negentig uit gevoerde verdieping van de Westerschelde te compenseren. Die moeten ook spoedig worden uitgevoerd. De PvdA-Kamerleden E. Bol huis en G. Schoenmakers willen snel duidelijkheid hierover van staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat. Zij zijn gealarmeerd door een bericht in deze krant dat de Europese Commissie anders tot een inge brekestellingsprocedure over gaat tegen Nederland. Brussel heeft het idee dat Nederland te weinig doet aan natuurcompen satie vanwege de verdiepings- werken in de Westerschelde. Vooral buitendijks wordt te weinig gecompenseerd, voor het (verwachte) verlies aan schor ren, slikken en ook ondiep-wa- tergebieden. De Europese Com missie heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat in eerste instantie gevraagd aanvullende informatie te geven. De gege vens moet nog opgestuurd wor den. Brussel heeft aangekon digd stappen te ondernemen, als het natuurcompensatiepro- gramma onvoldoende blijft. Bolhuis en Schoenmakers vre zen het ergste, omdat vooral de buitendijkse natuurcompensa tie in de Westerschelde nauwe lijks van de grond komt. En om dat dit al de derde keer in korte tijd is dat Brussel Nederland op de vingers tikt vanwege gebrek kige naleving van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijn. De Europese Unie uitte eerder kri tiek op het rapen van kievitseie ren en onvoldoende bescher mingsmaatregelen voor de hamster. De PvdA-Kamerleden hebben staatssecretaris De Vries in schriftelijke vragen om ophel dering gevraagd. Zij dringen er ook op aan pas over een volgen de Westerschelde-verdieping te beslissen, als de effecten van de recent uitgevoerde verdiepings werkzaamheden zijn geëvalu eerd. „Dat kan ook niet anders", meent Bolhuis. „De Nederland se i'egering moet op natuurge bied haar Europese verplichtin gen eerst nakomen. Dat wordt hoogtijd." door Ben Janseri TERNEUZEN - Zonder veilig- heidseffectrapport valt met de gemeenten aan de Westerschel de niet te praten over een even tuele verdere verdieping van de vaargeul naar Antwerpen. Een grondig onderzoek naar de risi co's van het scheepvaartverkeer en naar de mogelijkheden die de risico's verminderen, is voor de gemeenten een absolute nood zaak. Burgemeester T. Verbree (Advertentie) van Reimerswaal onderstreepte dat gisteren in Terneuzen tij dens een vergadering van de Taakgroep Westerschelde, een samenwerkingsverband van de gemeenten en de waterschap pen. In het voorlopige Zeeuwse standpunt over de langeter- mijnvisie Schelde-estuarium dat provincie, gemeenten, wa terschappen en belangenorga nisaties op het gebied van onder meer natuur, landbouw, visserij en recreatie gezamenlijk heb ben geformuleerd, is de wense lijkheid van een veiligheidsef- fectrapport onderstreept. De risico's die de scheepvaart op de Westerschelde met zich mee brengt, baren nu al zorgen. Bij Breskens, Vlissingen en Hans- weert zijn ze hoger dan de lan delijke normen die ervoor gel den. Vooral transporten van ammoniak en lpg leveren risi co's op. In de langetermijnvisie staat dat ze in de toekomst bij de toename van de scheepvaart al leen maar groter worden. De gemeenten willen dat de grens die de landelijke normen aangeven, de zogenaamde risi cocontour, op zijn minst tot de waterlijn wordt teruggedron gen. Dat betekent dat het theo retische gevaar dat de bewoners van huizen in de buurt van de Westerschelde lopen, wordt ver minderd. Bovendien vallen dan de beperkingen weg waarmee de gemeenten nu te maken heb ben. In gebieden die binnen de risicocontour vallen, mogen in principe geen woningen worden gebouwd. Een veiligheidsef- fectrapport moet de risico's en mogelijke maatregelen in kaart brengen. Verbree wees erop dat het nood zakelijk is dat Zeeland resoluut vasthoudt aan een veiligheids- effectrapport. Hij had begrepen dat deze eis enig wenkbrauwge- frons heeft veroorzaakt in Den Haag. Verbree: „De redenering is daar: in een milieueffectrap port komen de veiligheidsas pecten toch al aan de orde. Daarom wordt een speciaal vei ligheidsonderzoek overbodig geacht. Maar voor de gemeenten die met de risicocontour opgescheept zitten, is zo'n onderzoek van cruciaal belang."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31