T urken mijden eigen lira PZC PZC Jomanda riskeert vervolging na dood van Sylvia Millecam Diermeel: van veevoer tot gevaarlijke stof Bonden op één lijn, maar WAO-advies kan alle kanten op Kabinet maakt eind aan discussie over import werknemers Ook campagne tegen dollar L 6 september 1951 donderdag 6 september 2001 door Jessica Lutz De Turkse economie is sinds de Tweede Wereldoorlog niet zo gekrompen als in het tweede kwartaal van dit jaar: 11,8 procent. In het hele land sluiten bedrijven hun deuren onder de voortrazende crisis. Maar de Turken kijken niet lan ger naar Ankara voor een oplos sing. De bevolking heeft zelf het heft in handen genomen en voert campagne tegen... de dol lar. De Turken vertrouwen hun lira voor geen cent. Dat is niet ver wonderlijk: half augustus was hij, in dollars uitgedrukt, nog slechts 54 procent waard van wat hij in februari waard was. Sindsdien is hij wel weer zeven procent in waarde gestegen, maar het gaat al jarenlang berg afwaarts met de Turkse munt. Dat komt omdat regeringen al tijden veel meer uitgeven dan ze ontvangen, en steeds weer ge leend hebben om het gat te dich ten, terwijl ze ook de geldpers lieten draaien. De situatie is zo uit de hand gelopen, dat één dol lar inmiddels 1.360.000 Turkse lira kost. Wie enige stabiliteit in zijn le ven wil, rekent daarom in dol lars. Huishuren en schoolgeld worden in dollars opgeëist, en op menig prijskaartje tref je het tekentje van 's werelds sterkste munt aan. Bedrijven onderling doen zaken in dollars, aange zien de meeste grondstoffen uit het buitenland komen, en in harde valuta betaald worden. Voor banken, producenten, huiseigenaren en winkeliers biedt dit afdoende bescherming tegen de geldontwaarding. Maar voor degenen die hun loon in Turkse lira's uitgekeerd krij gen, en dat is nagenoeg iedereen die zo gelukkig is nog werk te hebben, is het leven de laatste maanden onbetaalbaar gewor den. De kleine, socialistische Arbeiderspartij trok als eerste aan de bel met een handtekenin genactie tegen dit kapitalisti sche komplot. Maar de fakkel werd vorige week overgenomen door de Kamer van Koophandel van Ankara. Die heeft het de leden verboden artikelen nog langer in dollars te prijzen op straffe van een boete, en in het uiterste geval opzegging van het lidmaatschap van de Kamer. Parlementsleden is gevraagd het goede voorbeeld te geven en hun dollars op de bank in liras om te zetten. Voetballers, zan gers en andere kunstenaars zijn opgeroepen hun honoraria niet meer in dollars te vragen, 's Lands hoogste geestelijke heeft een speciale vrijdagpreek geschreven die in alle moskeeën in het land voorgelezen zal wor den. De gelovigen worden aan gespoord hun munt te respecte ren en geen import, maar lokaal geproduceerde goederen te ko pen. Psychologisch Het effect van de actie is voor alsnog psychologisch. Het gaat erom het zelfvertrouwen op te bouwen. „Wij geloven dat we niet alleen de Turkse lira het respect teruggeven dat hij ver dient, maar ook dat we het label 'made in Turkey' wereldwijd een goed imago helpen krijgen", aldus de voorzitter van. de Ver eniging van Kledingproducen- ten. Maar Btilent Eczacibasi, een van de grootste industriëlen van het land, ziet niets in het initia tief. ,,De economische politiek drijft de waarde van geld om hoog of omlaag. Een munt wordt niet sterk omdat hij ge bruikt wordt. Hij wordt ge bruikt omdat hij sterk is." GPD doorTwan van Lierop Bij alle opschudding over de opslag van diermeel zouden we bijna vergeten, dat we het ooit de normaalste zaak van de we reld vonden om dat product via een omweg in ons eigen voedsel te verwerken. Er kraai de geen haan naar dat slachtafval en kada vers niet werden vernietigd, maar opnieuw tot algemeen nut werden aangewend in vee voer. De varkens en runderen groeiden goed van het eiwitrijke diermeel en bij de slager klaagde niemand. Inmiddels zijnde opvattingen radicaal ver anderd. Wetenschappers nemen aan dat diermeel in het voer van runderen de be langrijkste veroorzaker is van de gekke- koeienziekte bse. Ook wordt aangenomen dat de consumptie van met bse besmet vlees bij mensen kan leiden tót de dodelijke her senziekte van Creutzfeldt-Jakob. Het eens zo onschuldige diermeel heeft nu het imago van een levensgevaarlijk product. Eind vorig jaar kondigde de Europese Unie het lang verwachte verbod af op het verwer ken van diermeel in veevoer. Aangezienzo'n ferme stap in de Brusselse bureaucratie eni ge tijd vergt, had Nederland alle tijd om zich voor te bereiden. Het is daarom vreemd om te moeten constateren dat er een reusachti ge berg diermeel is ontstaan waar niemand raad mee lijkt te weten. Nog vreemder is dat onder het toeziend oog van de overheid een bonte verzameling van illegale opslag plaatsen is ontstaan. Toen het diermeel niet meer in het veevoer mocht, moest er uiteraard iets anders mee gebeuren. De keus viel op verbranden. Door het gebrek aan capaciteit van de af valovens en de voortdurende aanvoer van nieuw diermeel nam het aanbod echter meer toe dan af. Er zat niets anders op dan het voor lopig op te slaan.Het lijkt erop dat de Rijks overheid zich bij de opslag in één essentieel punt heeft vergist. Het ging niet meer om onschuldig veevoer maar om gevaarlijk af val en daaraan worden hogere eisen gesteld. In Den Haag had men blijkbaar iets anders aan het hoofd dan zich druk te maken om vergunningen. Beter illegale opslag dan geen opslag, moet het motto zijn geweest. Puur toevallig kwamen die praktijken aan het licht, toen in een opslag in het Gelderse Heerewaarden door broei acuut brandge vaar ontstond en de provincie opheldering vroeg over de vergunningen. Dat leidde tot zoveel opschudding dat het Rijk op zoek ging naar opslagruimten op defensieterrei nen. En het Openbaar Ministerie speurde naar andere illegale opslagplaatsen. Daarvan zijn er de afgelopen weken 24 ge vonden. Bij gebrek aan alternatieven zit er voor de provincies voorlopig niets anders op dan zete gedogen. GPD door Rixt Albertsma De vakbonden zijn het eens met de hoofdlijnen van de commissie-Donner over herziening van de WAO. Daarmee zitten de bonden op één lijn. De werkgevers rea geren verheugd, maar het be tekent nog niet dat de partij en het met elkaar eens zijn. Dit najaar moet de Sociaal- Economische Raad (SER) de politiek adviseren over de voorstellen van de commis sie-Donner. Die presenteerde deze zomer een verregaande herziening van de WAO. De opdracht kwam van minister Vermeend van Sociale Za ken. Die is met een miljoen arbeidsongeschikten in het vooruitzicht en een knellen de arbeidsmarkt dringend op zoek naar mogelijkheden om het aantal WAO'ers terug te dringen. De opstelling van de bonden lijkt een stapje dichter in de richting van een advies, want de vakbonden reageerden aanvankelijk nogal wisse lend op de voorstellen. Het CNV omarmde het plan gro tendeels als zijn 'eigen' plan, nadat deze- bond eerder dit jaar een soortgelijk voorstel lanceerde. De FNV was iets terughoudender. Vaststond dat het zo niet verder kan met bijna een miljoen arbeidson geschikten, maar de FNV vreesde voor de consequen ties voor de gedeeltelijk ar beidsongeschikten die weer aan het werk moeten. Dat de bonden het eens zijn, is dus mooi maar het levert nog geen unaniem advies op in de SER waarin werkge vers, vakbonden en onafhan kelijke leden zijn vertegen woordigd. Bij nadere bestu dering kunnen de werkge vers zich toch niet zo vinden in de 'nieuwe' voorstellen van de bonden. Zowel VNO- NCW als MKB waarschuwt dat er voorbij wordt gegaan aan de uiteindelijke doelstel lingen; namelijk het terug dringen van het aantal men- sén met een arbeidsonge schiktheidsuitkering. En dat komt vooral door de geza menlijke notities van cle vak bonden, zeggen de werkge vers. Want de bonden willen wel akkoord gaan met het plan om alleen werknemers die volledig arbeidsonge schikt zijn een WAO-uitke- ring te geven, maar dan wil len ze wel dat het verlies voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten (die weer aan het werk moeten) wordt gecom penseerd tot 7 5 tot 8 0 procent van het laatst verdiende loon. Dat zal onder meer in de CAO's moeten worden af gesproken. Prikkel En daar gaat de financiële prikkel voor werknemers om weer aan het werk te gaan, reageert MKB Nederland. Dit soort uitkeringsniveaus betekenen 'de dood in de pot' voor de WAO-herziening, reageert een woordvoerder van de belangenbehartiger van" het midden- en kleinbedrijf. Ook werkge versorganisatie VNO-NCW vindt dat er meer verant woordelijkheid bij de werk nemers moet liggen om weer aan het werk te komen. Hetzelfde geldt voor de keu ring; de vakbonden willen een minder strikte keuring dan in de voorstellen van Donner. Volgens de bonden kunnen oudere werknemers die gedeeltelijk nog wel zou den kunnen werken, niet klakkeloos teruggestuurd worden naar de arbeids markt. Maar de werkgevers vrezen dat de vakbonden zich niet meer bekommeren om de oorspronkelijke be doeling van de politiek om het aantal mensen met een uitkering terug te dringen. 'Het lijkt wel alsof ze alleen nog maar bezig zijn met in komensreparatie', vat het MKB samen. De toon is gezet; het overleg in de SER kan nog alle kanten op. En het is nog maar de vraag wat de po litiek met het advies doet. GPD pagina 3: vakbonden akkoord door Hans van Soest De vraag of Nederland zijn grenzen moet openstellen voor buitenlandse arbeids krachten, speelt al sinds begin jaren negentig. Het zou een op lossing zijn om de sociale zeker heid betaalbaar te houden nu vanwege de vergrijzing steeds minder mensen de premies voor een steeds grotere groep moeten opbrengen. Ook toen een paar jaar geleden de krapte op de arbeidsmarkt groter werd en bedrijven steeds moeilijker aan personeel kon den komen, kwam het idee om werknemers te importeren weer om de hoek kijken. Tegenstanders riepen direct schande. In Nederland staan nog honderdduizenden mensen aan de kant: WAO'ers, huis vrouwen, bijstandsgerechtig den en toegelaten asielzoekers. Zij moeten eerst aan het werk worden geholpen. Hoewel deze reactie begrijpelijk is, is zij niet geheel uitvoerbaar. Veel vacatu res in Nederland zijn namelijk niet zonder meer met Neder landse werldozen op te vullen. Het gaat vaak om functies waar een hoge opleiding voor nodig is, iets waaraan lang niet al 'on ze' werklozen voldoen. Nu is het zo dat werknemers uit de Europese Unie zonder werk vergunning in Nederland aan de slag kunnen. Er werken bij voorbeeld al veel Britten in de Nederlandse bouw en metaal. Voor werknemers van buiten de EU geldt een veel strenger regi me. Een bedrijf moet eerst aan tonen dat het voor het opvullen van een vacature geen Neder lander heeft kunnen vinden. En vervolgens dat het ook niet lukt binnen de EU. Pas daarna kan een vergunning worden aange vraagd voor bijvoorbeeld een Poolse aspergesteker. Nijpend Al eerder heeft het kabinet er kend dat de problemen in som mige sectoren erg nijpend zijn. Zo zijn er voor verpleegkundi gen en werknemers in de infor matietechnologie uitzonderin gen gemaakt. Bedrijven kunnen voor deze mensen direct een werkvergunning aanvragen, omdat de praktijk leert dat va catures in deze beroepen nu een maal moeilijk te vervullen zijn. Wel heeft het kab inet er de voor waarde aan gekoppeld dat een bedrijf in dat geval tegelijker tijd een Nederlander moet op leiden om de functie na die twee jaar mee op te vullen. Het kabinet heeft nu besloten dit regime voorlopig niet te ver anderen. Wel wil het de admini stratieve rompslomp verlichten die het aanvragen van een werk vergunning met zich mee brengt. Aan dit besluit ligt een aantal overwegingen ten grondslag. Ten eerste is het idee dat de ver grijzing moet worden opgevan gen door meer mensen toe te la ten, volledig achterhaald. Uit studies van het Nederlands In terdisciplinair Demografisch Instituut (NIDI) blijkt dat als je het evenwicht tussen kinderen en ouderen op het huidige ni veau wilt houden, er de komen de 25 jaar zes tot zeven miljoen migranten nodig zijn. Hoewel berekeningen met een korreltje zout moeten worden genomen, is wel duidelijk dat het om enorme aantallen immi granten gaat. Daar is geen maatschappelijk draagvlak voor. Economie Los daarvan zou het tot enorme problemen kunnen leiden: zo dra het met de economie weer wat slechter gaat (en de krapte op de arbeidsmarkt is nu al over zijn hoogtepunt heen), wordt er ook een groter beroep gedaan op sociale voorzieningen. De vergrijzing kan volgens het kabinet dan ook beter worden opgevangen door meer Neder landers aan het werk te helpen, de arbeidsproductiviteit te ver hogen, de staatsschuld af te los sen en het AOW-fonds goed te blijven aanvullen. Een andere belangrijke overwe ging van het kabinet in het over leg ging over de problemen in het asielbeleid. Veel asielzoe kers komen hier niet als vluch teling, maar omdat ze op zoek zijn naar een baan. Als je die twee groepen meteen al bij bin nenkomst zou kunnen scheiden, zou de asielprocedure niet meer zo snel verstopt raken. Het ka binet gelooft echter niet dat het makkelijker verstrekken van een al dan niet tijdelijke werk vergunning zal leiden tot min der asielaanvragen. „Het zou eerder een aanzuigen de werking hebben", aldus een van de adviseurs van premier Kok. GPD door Gijs Schreuders Justitie zou serieus moeten overwegen op korte termijn een gerechtelijk vooronder zoek te vorderen tegen Joman da, medium en paranormaal genezeres. Jomanda sollici teert als het ware naar een strafrechtelijke vervolging met haar verklaringen over de rol die zij heeft gespeeld tij dens de ziekte van actrice Syl via Millecam. Millecam wilde niet onder ogen zien dat zij aan kanker leed. Jomanda versterkte dat ontkenningsgedrag. Sterker, zij deedhaarbest SylviaMille- cam ervan te overtuigen dat de diagnose borstkanker onjuist was. Als kan worden bewezen dat Jomanda de actrice ervan heeft weerhouden zich te laten behandelen door reguliere art sen, dan valt (mede)schuld aan de dood van Sylvia moeilijk te ontkennen. Ook de therapeuten uit het al ternatieve circuit die Mille cam hebben verzekerd dat zij niet aan kanker leed, komen in aanmerking voor aandachtige belangstelling van de justitie. Niet dat de kwestie juridisch zo simpel ligt, maar een onder zoek is zeker de moeite waard. Ontelbare wanhopige, kwets bare, doodsbange mensen wenden zich in hun vertwijfe ling tot paranormale genezers. Zij zijn dan een makkelijk be ïnvloedbare prooi voor beun hazen en kwakzalvers die al lerlei misleidende beloften doen en, zoals Jomanda toe geeft te hebben gedaan in het geval van Sylvia Millecam, on juiste diagnoses stellen. Operatie De dood van de populaire ac trice zou de aanleiding kunnen zijn scherper tegen dit soort praktijken op te treden. Daar bij draait het om de vraag of Sylvia Millecam onder invloed van Jomanda en een of meer alternatieve therapeuten heeft afgezien van een operatie toen haar ziekte volgens de regulie re geneeskunde nog in een behandelbaar stadium was. Natuurlijk ligt de primaire verantwoordelijkheid voor de keuze van een behandeling bij de patiënt zelf. Het staat ook een ieder vrij zich te wenden tot paranormale of alternatie ve genezers. En dezen zijn niet Jomanda tijdens een healing in haar bedevaartsoord. foto Rob Oostweel/GPD verplicht om iemand die voor hulp bij hen aanklopt door te sturen naar een reguliere arts. Volgens de Wet beroepen individuele gezondheidszorg (BIG) mag iedereen zich vrije lijk presenteren als alternatief therapeut, wonderdoener, na- tuurgezer, iriscopist, piskijker en dergelijke. Daar zijn geen diploma's voor nodig, evenmin als een wettelijke erkenning, tuchtrechtelijke controles of vormen van kwaliteitsbewa king. Alleen artsen, tandart sen, verpleegkundigen, psychiaters, erkende psycho therapeuten en fysiotherapeu ten hebben een wettelijke be voegdheid nodig. Artikel 96 van de Wet BIG bepaalt echter wel dat alter natieve genezers een beroeps protocol moeten maken en strafbaar zijn zodra ze - bij voorbeeld door een reguliere medische behandeling te be lemmeren - schade of kans op schade veroorzaken. Zij mo gen geen levensgevaarlijke adviezen geven, zoals: een operatie is niet nodig. Nu zal Jomanda wel ontken nen dat ze mensen behandelt, maar haar healings en de aard van haar advies aan Sylvia Millecam wijzen wel uit dat artikel 96 van de Wet BIG op haar van toepassing kan zijn. Op overtreding daarvan staat maximaal drie maanden hech tenis. Als bewezen kan worden dat alternatieve therapeuten Sylvia Millecam feitelijk psy chisch in hun macht hadden, dan komen nog veel zwaardere delicten (dood door schuld, toebrengen van zwaar licha melijk letsel) om de hoek kij ken. Macrobioot In Amsterdam loopt sinds 1998 een zaak tegen een be kende alternatieve genezer, de macrobioot Nelissen van het Kushi-instituut, die ervan wordt verdacht enkele dood zieke kankerpatiënten van een reguliere behandeling te heb ben weerhouden. De aandacht op deze praktijken werd voor al door het Amsterdamse oud gemeenteraadslid Roel van Duyn gevestigd. Zijn ex- vrouw, die aan kanker leed, had op aandringen van Nelis sen behandeling geweigerd waarna zij overleed. Hoe moeilijk dit soort zaken zijn, blijkt wel uit de tijd die het emotioneel beladen onder zoek naar Nelissen in beslag heeft genomen. Na anderhalf jaar politieonderzoek besloot Justitie in maart 2000 een strafvervolging tegen Nelissen in te stellen wegens betrok kenheid bij de dood van drie ernstig zieke kankerpatiën ten. Daarna nam het gerechte lijk vooronderzoek nog gerui me tijd in beslag. Justitie hoopt Nelissen in de loop van dit jaar voor de rechter te brengen. Het is de vraag of dan de redelijke termijn voor een strafvervolging inmiddels niet is overschreden. GPD Gijs Schreuders is juridisch medeiv erker van de PZC Trekpaard Zeeuwse trekpaarden hebben goed gescoord bij de nationale paardententoonstelling 'Het Nederlandsehe Trekpaard' in Den Bosch. De kampioen en de réserve-kampioen bij de mer ries waren producten van Zeeuwse fokkers. In totaal gingen 14 van de 26 eerste prij zen in cle diverse categorieën naar Zeeland. Koningin Juli ana reikte een medaille uit aan M. de Dobbelaere uit IJzendij- ke voor zijn kampioensmerrie Jenny. Burgemeester Burgemeester W. ten Kate van Goes wordt vrijdag in het zon netje gezet, omdat hij 25 jaar burgemeester is. Een kwart eeuw geleden was Ten Kate op 27-jarige leeftijd de jongste burgemeester van Nederland. Vlak voor de Duitse inval in Nederland, op 1mei 1940, werd hij burgemeester van Goes. Nauwelijks een jaar la ter werd hij, als eerste Zeeuw se burgemeester, door de be zetter uit zijn ambt gezet, om vervolgens in 1946 in ere te worden hersteld1 Duur Volgens de personeelsvereni ging van de Koninklijke M aat- schappij de Schelde is Vlissin- gen duur. De prijzen van brood en vlees zouden er hoger liggen dan in de rest Nederland. De vereniging eist dat de prijzen worden aangepast - aan de loonklasse van Vlissingen. Internet: w v.pzc.nl internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30iAir. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0,75) per maand. 39,45 17,90 per kwartaal. 107,50 48,78 per jaar: 409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel einde van de betaalperiode. Losse nummers per Stuk: maandag l/m vrijdag: 2,00 0,91 zaterdag: 3,00/1,36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertenliewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een besland dal wordt gebiuikl voor onze (abonnemenlen)admihistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener o' door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 .AA Vlissingen. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pze.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax, (0115) 610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst' 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2