Politie claimt geld kerntransport Jarige Claus bekent roken opium I BelCompany Woede in Belfast over bomaanslag op schoolmeisjes De Grave sluit nieuwe missie Macedonië niet uit 117° Alice in de Opera 26 Commissaris der koningin Van Gelder wil af van begeleiding naar Borssele Leraren afrekenen op prestatie Automobilist rijdt in op Middelburgse parkeerwachter Ben' Val Rudolf Scharping nabij Oranje definitief uitgeschakeld Minder mest naar Zeeland IMÉfogeld én toch lenen? 053 4 844 822 Hard-glazen deuren i /y\ Glashandel i j W MELIESTE j I CO NW 4 's Middags droog In de ochtend nog regen, 's middags droog met opklaringen. Matige noordwestenwind, maxima rond 17 graden internet: www.pzc.nl 244e jaargang no. 211 donderdag 6 september 2001 losse nummers 2,00 0.91 door Maurits Sep BORSSELE - De politie Zeeland overweegt de kosten voor de begelei ding van kerntransporten terug te vorderen van het Rijk. De politie-inzet kost per jaar bijna drie miljoen gulden. Dat is te veel voor het relatief kleine Zeeuw se korps, vindt korpsbe heerder D. Burgers. Als het aan commissaris van de koningin Van Gelder ligt hoeven de transporten helemaal niet begeleid te worden. De vergunningen voor de kern- transporten van Borssele naar Frankrijk en van Dodewaard naar Engeland zijn verleend door minister Pronk van Milieu. „De politie Zeeland wordt be last met iets wat de minister wil en dat extra drukt op de begro ting. Ik vind dat we het Rijk kunnen vragen die kosten te vergoeden of in ieder geval fors mee te betalen", aldus Burgers. Commissaris van de koningin Van Gelder ondersteunt de claim. Hij vindt de inzet van agenten toch al zeer overdreven. „Maar als we deze heisa op deze schaal moeten doorzetten, dan is het onterecht dat de kosten al leen voor rekening van Zeeland komen." Blauw op straat Burgers en Van Gelder brachten gisteren een werkbezoek aan de kerntransporten, die overigens niet geplaagd werden door ac- MIDDELBURG - Een Middel burgse parkeerwachter heeft gistermiddag het vege lijf moe ten redden toen een automobi list op hem inreed. De medewerker van parkeerbe heer schreef aan de Kromme Weele een bekeuring uit wegens dubbel parkeren. Terwijl de parkwachter bezig was de gegevens van de auto in te toetsen kwam de automobi list aanlopen. Nadat de par keerwachter hem nog had aan gesproken, stapte de man in zijn auto, startte en gaf meteen gas. De auto reed recht op de verba lissant af, maar die kon tijdig opzij gaan. De parkeerwachter liep bij het incident geen letsel op. De iden titeit van zijn belager was giste ren nog niet achterhaald. ties. Zij zagen daar hun zorgen over overmatige inzet van agen ten bevestigd. Burgers: „Ieder een wil blauw op straat. Nou, dat kan niet als we onze mensen hiervoor moeten inzetten." Wat Van Gelder betreft hoeven de transporten helemaal niet begeleid te worden. „We hebben een aantal jaren getranspor teerd zonder politiebegeleiding. We kunnen best terug naar die situatie." De Engelse en Franse transpor teurs van het kernafval willen echter een vrije doortocht. Blokkades door actiegroepen kosten hen veel geld, zeggen zij Van Gelder en Burgers zijn daar ongevoelig voor. „Het zal ons een zorg zijn dat dat ding een uur stilstaat", stelden zij een drachtig, wijzend op de trein met afval uit Borssele. Burgers: „Wij staan ook wel eens stil op de weg. Maar wij vragen toch ook niet of de poli tie vrije doorgang wil verlenen." Van Gelder: „Het is voldoende als de politie bij een blokkade uitrukt en de actievoerders ver wijdert. De container is abso luut veilig, daar kan niks mee gebeuren. En de economische schade van een vertraging staat in geen verhouding tot de kosten voor de politie." De commissa ris van de koningin stak overi gens ook de hand in eigen boezem. „We hebben zelf vast gesteld dat er sprake moet zijn van een onbelemmerd trans port. Ik heb me onvoldoende ge realiseerd wat dat in de praktijk zou betekenen." Minister De Grave van Defensie gaat gebukt onder de zware bepakking die hij uitprobeert tijdens zijn bezoek aan de Nederlandse Navo-militairen in hun basis op tien kilometer van de Macedonische hoofdstad Skopje. foto O leg Popov/RTR van onze redactie binnenland SKOPJE - Minister De Grave van Defensie sluit een nieuwe missie van de Navo in Macedo nië inclusief een Nederlandse bijdrage daaraan niet uit. Hij houdt rekening met een opera tie waarvoor Nederland op nieuw militairen levert. Dit bleek gisteren tijdens een eendaags bezoek aan Macedo nië. Het is volgens De Grave nog onverantwoord om al openlijk te speculeren over hoe een nieuwe Navo-operatie er precies uit zal zien, maar 'er wordt binnen de NAVO op alle niveau's over nagedacht', zei De Grave. De huidige missie, het inzame len van wapens van de etnisch- Albanese rebellen, loopt op 26 september af. Nederland neemt daaraan deel met ruim 250 militairen van de Lucht mobiele Brigade. De bevelheb ber van de Nederlandse land macht, luitenant-generaal Van Baal, zei dat Nederland 'nog van alles in de aanbieding heeft' voor een eventueel ver volg van de missie. Een Navo-woordvoerder zei gisteren dat het bondgenoot schap niet aan plannen werkt voor een verdere missie in Macedonië. Wel wil de Navo volgens hem ingaan op een eventueel verzoek van de Ma cedonische overheid om op de veel langere termijn militair in het land aanwezig te zijn. Dat de huidige Navo-operatie Essential Harvest een militair vervolg krijgt, lijkt steeds waarschijnlijker, al benadruk ken hoge bronnen binnen het bondgenootschap dat de Macedonische regering en de vertegenwoordigers van de et nische Albanezen er wel om moeten vragen. En de 3300 wa pens van de Albanese rebellen moeten zijn ingeleverd. In hoge militaire kringen bin nen de NAVO valt te horen dat er binnen het bondgenoot schap wordt nagedacht over een nieuwe, kleinere troep enmacht die langs de Mace donische grenzen met Kosovo en Albanië zal patrouilleren om wapensmokkel tegen te gaan. ANP Advertentie van onze redactie binnenland HILVERSUM - Prins Claus, die vandaag zijn 75ste verjaardag viert, was in het verleden niet vies van experimenten met drugs. In een Nos-documentaire vanavond bekent de prins wel eens opium te hebben gerookt en de stimulerende blaadjes qat te hebben gekauwd. De documentaire bevat beelden van Claus tijdens een bezoek aan een basisschool in Dor drecht. Hij kwam daar in gezel schap van minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwer king om iets te vertellen over Je- Exclusief bij BelCompany: best getest en nog steeds gratis! Sendo S200 4 Games SMS smileys 50 Standaard ringtones Toestelprijs zonder abonnement van 500,- H2QQ voor: iet 12 september 2001Meet informatie: 0800 - 1413 (Advertentie) Luxe steken wij niet onder stoelen of banken De Opel Vectra Onyx Standaard met lederen bekleding, nu voor €22.145,- (ƒ48.801,16) w.opel.nl OPEL"©- Gem. brantkofverbr. en CO,-uiisioot, volgens Richtlijn 199.9/I00/EG, Bcnt.motorcn kms/litcn van 9,5 tot 13,9. Liters/100 km: van 10,5 tot 7,2. CO, gr/km; van 252 tot 173, Dieselmotoren kms/litcn van 15,6 tot 17,5, Litere/100 km: van 6,4 tot 5,7. CO, gr/kim van 173 tot 154. men. Hij heeft de in Afrika zeer populaire drug qat gekauwd, vertelt hij zijn giechelend ge hoor. „Vreselijk. Je moet het niet doorslikken maar achter je wang houden. Het begint als een golfbal en het wordt een tennis bal." Spontaan voegde hij er nog aan toe in Thailand opium te hebben gerookt. En dan snel met een vies gezicht naar de scholieren: „Het doet me niks." Dupe Voormalig PPR-politicus Bas de Gaay Fortman en oud-minister Van Mierlo vertellen in de uit zending dat zij het betreuren dat de regering Claus destijds niet meer openbare functies toe stond. Hij moest zelfs zijn func tie bij het NCO, het Nationaal Comité Ontwikkelingssamen werking, opgeven. Dit werk paste echter uitstekend bij hem en gaf hem ook veel voldoening. De prins is de dupe geworden van de scherpe politieke tegen stellingen in de jaren zeventig, menen de oud-politici. De prins viert zijn verjaardag vandaag in huiselijke kring. Hij komt nog bij van problemen met zijn enig overgebleven nier. Hij is daarvan aardig aan het op knappen. Niet alleen nam hij maandag alweer deel aan de ge bruikelijke stafvergadering op het paleis, vorige week reed hij alweer in zijn eentje rondjes in zijn auto op het terrein rond Huis ten Bosch. GPD/ANP Leraren, docenten en schooldi recteuren moeten sneller ontsla gen kunnen worden als ze niet goed functioneren. Dat is eerlij ker tegenover leerlingen, ouders en studenten. Dat stelt de nieu we hoogste baas van de Inspectie van het Onderwijs, in specteur-generaal Kete Kervezee. Sinds duidelijk werd dat de Duitse minister van Defensie Rudolf Scharping regerings toestellen gebruikte voor zijn vluchten naar zijn ge liefde Pilati op Mallorca eist de oppositie het aftreden van de sociaal-democraat. Ook bondskanselier Schroder zou Scharping heb ben aangeraden om op te stappen. Portugal heeft gisteravond in Larnaca het WK-lot van het Nederlands voetbalelftal bezegeld. De ploeg van ster speler Figo won met 3-1 van Cyprus. Daarmee is Portugal na Ierland in groep 2 niet meer door Oranje te achter halen. Het Nederlands elftal, dat gisteravond Estland ver sloeg (5-0), is derhalve defi nitief uitgeschakeld voor de WK-eind- ronde. Nieuwe regelgeving zal ervoor zorgen dat er minder dierlijke mest naar Zeeland komt. De provincie zal verder zeer terug houdend zijn in het verlenen van vergunning voor grote mest- silo's. „We moeten ze niet gaan bouwen om Brabant van het mestoverschot af te helpen", aldus gedepu- C teerde Poppelaars. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 13 en 14; zee land: 15,16,17,19 en 21kunst cultuur. 23,24,25,26 en 27. van onze redactie buitenland BELFAST - Een bomaanslag van protestantse terroristen op een groep rooms-katliolieke schoolmeisjes in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast heeft gisteren tot grote woede geleid, ook bij protestantse politici. De politie heeft drie personen aangehou den in verband met de aanslag. Door de aanslag zijn vier poli tiemannen gewondgeraakt, van wie twee ernstig. De school meisjes, die ook al op de eerste twee schooldagen na de zomer vakantie belaagd waren door protestantse buurtbewoners die niet willen dat de kinderen door hun wijk naar school gaan, ble ven allemaal ongedeerd. Onder de honderd leerlingen van de Heilig Kruisschool en hun ouders brak na de explosie paniek uit. Ouders en kinderen zetten het op een rennen naar de school. Korte tijd later eiste de radicale protestantse militie 'Red Hand Defenders' de aanslag op. De naam wordt gebruikt door de protestantse paramilitaire or ganisatie UDA (Ulster Defence Association), die wil dat Noord - Ierland deel blijft van het Ver enigd Koninkrijk. Schaamte Niet alleen katholieken, maar ook protestanten veroordeelden het geweld tegen de schoolkin deren en de agenten die hen be schermden. De protestantse politicus Billy Hutchinson, af gevaardigde in het Noord-Ierse parlement, zei zich te schamen dat hij een loyalist (protestant) is 'nadat ik gezien heb hoe deze mensen kleine meisjes aange vallen hebben'. John White van de Ulster Democratie Party, die banden heeft met de UDA, zei dat de paramilitairen zich koest moeten houden. Hij vindt dat de buurtbewoners best mogen pro testeren, mits dat vreedzaam en waardig gebeurt. De hoofdingang van de school is alleen via een kleine protestant se enclave in de katholieke wijk Ardoyne te bereiken. Schoolbe stuur en de protestantse burge meester van Belfast hebben de ouders aangeraden via een om weg door hun eigen wij k naar de achteringang van de school te lopen. ANP/DPA/AFP/RTR (Advertentie) Wilt u \Vé£l minder én betalen? \Daarbij sneller iM-vM M Bel direct Gelink Adviesgroep! 10 Of mail nu: info@gelink.nl Geniaal in geldj (Advertentie) (Advertentie) I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854J Vandaag bij uw dagblad een commerciële bijlage van MG Rover. (Advertentie) "713214M000002" maandag t/m «riiiteg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1