Premie voor vinden baan omhoog PZC PZC Muren Ter Mantelinge deels overeind Middelburger krijgt werkstraf voor stelen geld grootmoeder Boete en rijontzegging voor hardrijders Overleg beteugeling zomerproblematiek is voor herhaling vatbaar 19 Nieuwe Middelburgse regeling kent aantal voordelen voor ontvanger Parkeergarages Ieren ook de euro te slikken Open dag Aeroclub Huurders verliezen kort geding Ontuchtpleger krijgt werkstraf Wildplassers bekeurd Elektronisch toezicht voor diefstal Wal en stadspark Hulst weer open Drieënhalf jaar cel voor inbraken en autodiefstallen Boekenmarkt Zflf 2001 donderdag 6 september 2001 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Middelburgse werklozen die een baan vinden, kunnen in het vervolg maxi maal vierduizend gulden pre mie krijgen. Het college van B en W geeft daarmee uitvoering aan een artikel in de Wet inscha keling werkzoekenden (Wiw). door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - De parkeer garage aan de Kousteensedijk in Middelburg is van maandag 1,0 tot en met woensdag 19 sep tember gesloten. De betaalau tomaten in de garage worden dan geschikt gemaakt voor de euro. De Geere-garage is van donderdag 20 tot en met vrijdag 28 september gesloten. De nieuwe apparatuur is ge schikt voor de euro. Daarnaast is het mogelijk om met Chip knip, Chipper en de Mobiliteits pas van de ANWB te betalen. Bezoekers kunnen bij aankomst bij de slagboom deze passen in voeren. Bij het verlaten van de -garage wordt de pas weer inge voerd en het verschuldigde be drag automatisch afgeschreven. .De bezoeker ontvangt bij ge bruik van deze passen geen -aparte parkeerkaart. De ge bruikelijke parkeerkaartjes blijven ook in gebruik. Naast deze aanpassing wordt de toegang tot de Geere-garage veranderd. Er komen zoge noemde speedgates. Dat zijn twee stalen hekken die automa tisch opengaan als een auto de garage inrijdt. Nadat de auto binnen is en voor de slagboom staat, gaan de hekken weer dicht. Hetzelfde gebeurt als de auto de garage verlaat. De poor ten worden geplaatst om de vei ligheid van voetgangers te waarborgen. Het komt nu nog vaak voor dat voetgangers de zelfde ingang gebruiken als de automobilisten. De poorten moeten dit voorkomen. ARNEMUIDEN - De Aeroclub Zeeland bij het vliegveld Mid den-Zeeland houdt zaterdag 15 september een open dag. De dag is bedoeld op mensen kennis te laten maken met het vliegen als sport en als hobby. Er worden diverse workshops gehouden die ook geschikt zijn voor leken. De workshop van 10.00 uur gaat over de luchtver- keersregels, die van 12.00 uur over de vluchtvoorbereidingen en de les van 140 0 uur gaat over navigatie. De laatste workshop wordt om 16.00 uur gegeven en gaat over de vliegveiligheid. Voor deelname aan deze lessen moet van te voren gereserveerd worden bij de Aeroclub aan de Calandweg" 4 in Arnemuiden. Bezoekers kunnen ook tegen een gereduceerde prijs een proefles vliegen krijgen. Ze gaan dan de lucht in met een van de instructeurs en besturen zelf de Cessna 152 of 172. Voor wie dat te ver gaat, worden ei' ook kennismakingsvluchten ge maakt waarbij bezoekers kunnen meevliegen. Ver de.' zijn er simulatieprogramma's te zien en video's over vliegen en vlieg tuigen. De open dag wordt ge houden van 10.00 tot 17.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De oude regeling, die werkzoe kenden recht gaf op een premie van maximaal 2352 gulden be last, blijft bestaan. Op 1 januari werd de Wiw ge wijzigd. De wetswijziging bood gemeenten de mogelijkheid om werklozen een onbelaste premie van maximaal vierduizend gul den mee te geven als zij een baan vinden. Het doel van die zogehe ten werkaanvaardingspremie is tweeledig: mensen stimuleren om werk te vinden en ter com pensatie van allerlei andere re gelingen, waarop uitkeringsge rechtigden een beroep kunnen doen. Een voorbeeld daarvan is het gemeentelijk kwijtschel- dingsbeleid, bijzondere bij stand en het sociaal-cultureel fonds. Sociale dienst Middelburg kende sinds 1998 een eigen premiebeleid. Werk zoekenden die een baan vonden, kregen maximaal 2352 gulden. Daar werd volgens een woord voerder van de gemeente Mid delburg regelmatig gebruik van gemaakt. Gemiddeld twee maal per maand kwam een verzoek vooï" zo'n premie bij de sociale dienst binnen. De oude regeling had één groot nadeel. De premie werd in één keer uitgekeerd, was belast en kon daardoor gevolgen hebben voor het recht op kwijtschelding van gemeentelijke heffingen. Daarnaast moest de 'uitke ringsgerechtigde' minimaal ne gen maanden werken voor hij de premie kon krijgen. Iemand had pas recht op de premie als hij tenminste twee jaar werkloos was geweest. De werkaanvaardingspremie is een stuk gunstiger. Het geld wordt in vier termijnen van een half jaar uitgekeerd en is onbelast. Iemand kan aan spraak maken op de nieuwe re geling als hij of zij minimaal anderhalf jaar werkloos is ge weest. Mocht de persoon in kwestie weer werkloos raken en afhankelijk worden van een bij standsuitkering, dan gaat het recht op de premie niet verloren. Belangrijke voorwaarde is wel dat de terugval in de bijstand niet langer dan drie maanden en eenmalig is. In de oude regeling gold een pe riode van één maand. De werk aanvaardingspremie wordt één keer in de tien jaar uitgekeerd. De oude premie kon al na drie jaar en drie maanden opnieuw worden toegekend. Het college verwacht op jaarbasis ongeveer 45.000 gulden aan premies te kunnen uitkeren. B en W willen naast de werk- aanvaardingspremie de oude regeling behouden, zodat zoveel mogelijk werkzoekenden in aanmerking komen voor een premie. De werkaanvaardings premie gaat op 1 oktober in. In Vlissingen bestaat de regeling al sinds 1 april. DOMBURG - De bouw van het nieuwe zorgcentrum Ter Mantelinge aan de Brouwersbuurt bij de Traverse in Dom burg is in volle gang. Op 11 april van dit jaar werd de eerste paal geslagen. Inmid dels staat een deel van de muren al over eind. Het zorgcentrum vervangt het complex aan de Domburgseweg. De reden is dat er op dat terrein te weinig ruimte is voor uitbreiding. In het centrum aan de Brou wersbuurt komen vier groepswoningen voor in totaal 24 demente ouderen en 66 appartementen. De huidige bewoners van Ter Mantelinge en een deel van de cliënten van het Koudekerkse ver pleeghuis De Poort gaan daar eind 2002 heen. De Stichting voor Regionale Zorgverle ning biedt in het nieuwe complex vijf verschillende typen zorg. Mensen kun nen er terecht voor verzorgingshuiszorg, verpleeghuiszorg, verpleeghuis vervan gende zorg, dagbehandeling en dagver zorging. De appartementen worden drie keer zo groot als de woningen aan de Domburgseweg. De zelfstandig wonen de ouderen gaan van veertien naar veer tig vierkante meter. De bouw moet vol gend jaar juni klaar zijn. Het nieuwe complex kost 19 miljoen gulden. foto Peter Buteijn door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter werd gisteren geconfronteerd met de tragiek van een Zx-jarige man uit Middelburg die zijn oma had bestolen. De jonge Middelburger had haar ver trouwen misbruikt om haar ongeveer tienduizend gulden afhandig te maken. Dat. vond politierechter B. Duinhof zeer ernstig, maar hij hield ook oog" voor de situatie waarin verdachte was beland. Hij veroordeelde hem conform de eis tot 180 uur werkstraf en een leerstraf van 36 uur. Daar naast moet het schadebedrag van 10.086 gulden aan het slachtoffer worden vergoed. In de strafmaat werd ook de op lichting van twee Vlissingse pensionhouders meegenomen, waar hij eind november en be- gin december vorig jaar over nachtte en een stevig ontbijt tot zich nam zonder te betalen Spanningen Het leven van de verdachte verliep tot nu toe moeilijk. Door spanningen met zijn ou ders moest hij thuis weg. Blij voelde zich door hen in de steek gelaten en begon te zwerven. Zijn zwerverstocht eindigde vorig jaar via vrien den en kennissen tenslotte bij oma, die de 'verloren' klein zoon graag in haar armen sloot. „De deur blijft altijd voor jou openstaan", had ze hem gezegd. Omdat hij al gauw in het drugscircuit be landde, had hij geld nodig. Daarvoor gebruikte hij de pin pas van zijn grootmoeder en nam ook contant geld uit haar tas weg. „Ikheb op een genie pige wijze geld gestolen om mijn verslaving te kunnen be kostigen. Ik zal zeker het geld terugbetalen, want ik wil mijn oma weer x-echt in de ogen kun nen kijken", vertelde hij op de zitting. Officier van justitie R. Jeuken vond het opmex'kelijk dat de man geen strafblad had. „Dan is het jammer om te beginnen met de barmhartigste persoon die je kent te besodemietex-en," Uit het reclasseringsrapport bleek dat oma - ondanks de vervelende gebeurtenis - nog steeds opkomt voor haar kleinzoon, die inmiddels is af gekickt. Terugbezorgen Raadsman E. Smit kon heel ver mee gaan met de eis van de officier. „Mijn cliënt is peda gogisch verwaarloosd. Hij heeft zijn oma schade toege bracht, maar hij zal zich in spannen om het gestolen geld terug te bezorgen." De straf pleiter vroeg de werkstraf te matigen, mede in verband met zijn baan. Behalve het schade loos stellen van zijn oma moet verdachte ook nog negentig gulden aan een van de pen- sionhoudex's betalen. door Ditty Nieuwenhuize en Miriam van den Broek MIDDELBURG - De Middel burgse kantonrechter M. Kla- renbeelc heeft gisteren een 22- jarige man uit Arnhem veroor deeld tot een boete van zeslion- derd gulden en een rijontzeg ging van vier maanden wegens te hard rijden. Een 33-jarige man uit Vlissingen kreeg van de kantonrechter een boete van 690 gulden gekregen, eveneens voor te hard rijden. De politie zag de man uit Arn hem tot twee keer toe bij Het Groene Woud in Middelbux-g door rood licht rijden. Boven dien haalde hij zonder richting aan te geven andere auto's met hoge snelheid in. Volgens de po litie reed hij later over de Nieu we Vlissixxgseweg nabij de af slag Vrijburg 170 kilometer per urn", waar tachtig is toegestaan. De Ax-nhemmer, die als taxi chauffeur in Middelburg werkt, voerde tijdens de zitting aan dat zijn taxi onmogelijk zo hard kon. De auto was daarvoor te zwaar en had al te veel kilome ters gereden. De rechter nam die mededeling mee in zijn oox-- deel en stelde vast dat de Arn hemmer in elk geval 130 kilome ter per uur heeft gereden. Een 33-jarige Vlissinger reed vorig jaar over de Sloe weg in Vlissingen met een snelheid van 130 kilometer per uur ixx plaats van de toegestane 70. Een on- hexicenbare auto van de politie stond voor het verkeerslicht bij de watertoren bij Oost-Sou burg, toen de Vlissinger met ho ge snelheid de kruising nadexrle. Omdat het licht op groen sprong, reed hij met dezelfde snelheid door. De politie ging hem achterna en bleef zeshon derd meter lang achter hem rij den. Daaruit werd geconclu- deeirl dat de Vlissinger 150 reed. Door de verplichte correctie kwam hij uit op 130 kilometer per uur. „Ik reed wel te hard maar niet zo haxxl", zei de man. „Dat de teller van de politieman op 150 stond, kwam doordat hij me wilde in halen. Ik kon trouwens niet eens zo hax'd rijden, want ik was vlak bij de rotonde." Verkeerd gezien Hij had gezien dat de agent al leen in zijn auto zat. „Misschien heeft hij hét wel verkeerd op de teller gezien? Er is niemand die mijn snelheid kan bevestigen." Volgens kantoxxrechter Klax-en- beek is de snelheidsmeter van de agent officieel gecontroleerd, zodat hij er vanuit mag gaan dat de constatering van de agent klopt. De x-echter veroox-deelde de Vlis singer tot 690 gulden boete. BREDA - De Vlissingse bewonersvereniging Van Dishoeck- straat 2-180 heeft het kort geding dat zij had aangespannen tegen verhuurder stichting Woonzorg, verloren. De bewo nersvereniging en de verhuurder van het seniorencomplex spreken niet meer met elkaar sinds juni, toen een conflict over het aanstellen van een nieuwe beheex-der en de berekening van de servicekosten een hoogtepunt bex-eikte. Ook over de toegankelijkheid van een gemeenschappelijke inximte be stond onenigheid. De bewonersvereniging eiste in een kort geding bij de Bredase x-echtbank onder meer hervatting van het overleg over deze kwesties. Maar de rechter ziet niet in wat daarvan het spoed eisend belang is en vindt dat de bewonersveieniging de gewo ne wettelijk geregelde procedure dient te volgen. De ge wraakte sexwicekosten zijn immers aan de bewoners geretourneerd en de nieuwe beheerder van het complex was al aangesteld vóórdat de bewonerscommissie eind vorig jaar ontwaakte uit haar slapend bestaan. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Hoedekensker- ke is gisteren in Middelburg voor ontucht met een veertienja rig meisje verooxdeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man had verschillende malen gemeenschap met haar. Aan het slachtoffer moet hij zesduizend gulden smartengeld betalen. De man ging vorig jaar april als trainer van de plaatselijke voetbalclub een rela tie aan met zijn minderjarige pupil. Toen het slachtoffer alles aan haar moeder had verteld, deden de ouders van het meisje aangifte. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend twee mannen bekeurd voor plassen op straat. Om 10.00 uur kreeg een 19-ja- rige Vlissinger een boete van honderd gulden opgelegd, om dat hij in de Papenstraat zijn blaas leegde. Drie kwartier later kreeg een 19-jarige Middelburger een be keuring voor hetzelfde vei'grijp in de Lange Geere in Middel burg. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heef gistex-en een 25-jarige inwoner van Kattendijke veroordeeld tot 240 uur taakstraf en acht maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Hij kreeg ook elektronisch toezicht opgelegd, waax-bij hij zich moet houden aan de gestelde voox'waarden. De man maakte deel uit van een groep jongeren die verantwoordelijk waren voor een fors aantal bedrijfsinbraken in Goes en omge ving. Aan de gemeente Goes moet hij 5.234 gulden schade ver goeden. Daarnaast werd hij veroox-deeld tot het betalen van 1.745 gulden aan de Nederlandse staat. HULST - De wallen en het stadspax*k in Hulst zijn weer toe gankelijk. De hekken om passanten en nieuwsgierigen op afstand te houden bij de baggex-werkzaamheden, zijn intus sen weggehaald. Het verontreinigd slib is uit de Hulster bin nenvest gebaggerd en het gevaar voor explosies is geweken. Maar tot het eind van het jaar kunnen wandelaars op de wal len en in het stadspark tussen Hulsternieuwlandweg en Ha venfort nog mensen aan het werk zien. Met het baggeren is zoveel klei (3700 ton meer dan eerder ver wacht) van de vestbodem verdwenen dat het noodzakelijk wex'd om een nieuwe kleilaag op te brengen, ook al om er voor te zorgen dat de waterbodem niet begint te 'lekken'. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee mannen uit voormalig Joe goslavië veroordeeld tot elk drieënhalf jaar cel wegens dief stal van dure auto's en het ple gen van een fors aantal woning inbraken. De daders gingen te werk vol gens de zogenaamde Bulgaarse methode: om de auto op de oprit van een woning te stelen, bra ken ze steeds eerst in in het huis om daar de sleutels te bemachti gen. Zo konden wisten de twee vooral veel luxe auto's (Merce- dessen, BMW's, Volvo's) buit te maken. De eei'ste vier maanden van dit jaar veel slachtoffers in Bra bant, maar ook in Zeeland ge maakt. De politie van Het Oos- terscheldebekken begon naar aanleiding van woninginbra ken op Walchei'en en Schou- wen-Duiveland met succes een uitgebreid onderzoek. Het spoor leidde naar het inbrekers duo. De dertigjarige Joegoslaaf, woonachtig in Breda, moet de staat 22.535 gulden betalen. Zijn 27-jarige compaan, die il legaal in Nederland verblijft, is 24.660 gulden vei'schuldigd aan de staat. Ook aan gedupeerden moet de schade wox-den vergoed. VEERE - De tiende editie van de boekexxmarkt op de Markt in Veere wordt zaterdag gehouden. Liefhebbers van antiquarische en tweedehands boeken kunnen er vanaf tien uur terecht. Er zijn ongeveer vijfentwintig stand houders, met een verscheiden heid aan boeken. door Jacques Cats DOMBURG - Het deze zomer ingezette frequente overleg van Walcherse organisaties over toerisme en openbare orde smaakt naar meer. De op initiatief van de politie belegde bijeenkomsten hebben tot doel om snel praktische oplossingen te kunnen aandragen voor incidenten en probleixien. Verschillende participanten vinden dat het overleg zeer zin vol is gebleken. Een dergelijke opzet zou ook in andere Zeeuw se toeristengebieden niet mis staan, zo is het algemene oor deel. In eerdere perioden van grote vakantiedrukte werden als hin- dei'lijk ervaren situaties door instanties niet opgemerkt of te laat aangepakt. Met de oprich ting van een zogeheten kwali teitskring is met succes gepoogd om tij dwinst te boeken door eer der maatregelen te kunnen tref fen in kwesties die anders pas bij een evaluatie van de zomerse perikelen aan het licht zouden zijn komen. In het afgelopen seizoen kwam de kring om de veertien dagen bijeen. Dat gezelschap was sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de gemeente Veere, politie en horeca, ondernemers organisaties, stads- en dorpsra den, de Kust VW Walcheren, de Stichting Strandexploitatie Walcheren, reguliere en mini- campinghouders en de Stich ting Welzijn Ouderen. Pluspunt Met zoveel opvattingen aan één vergadex-tafel verenigd was het mogelijk om net even iets meer begrip te krijgen voor eikaars standpunt, zo noemt directeur N. Kramer van de Stichting Strandexploitatie Walcheren als belangxdjk pluspunt. Ook de lijnen richting politie bleken plotseling een stuk kox-ter. De politie liet zich na het afgeven van signalen over overtreding van de regels vaker op het strand zien en trad ook meer preventief op. Gemeentelijk vertegenwoordi ger H. Davidse ziet het als een voordeel van de kracht van ge zamenlijkheid dat door horeca- publiek veroorzaakte ovex'last in vergelijking met voorgaande seizoenen aanzienlijk kon wor den teruggedrongen. Hij denkt dat andere toeristische gebie den in Zeeland hun voordeel kunnen doen met het oprichten van een kwaliteitskring naar Walchers vooiheeld. Directeur C. Schönknecht van de Kust VW Walcheren noemt het overleg 'een verademing'. „Op sommige punten werden we bijna op onze wenken be diend." Schönknecht nam met voldoening kennis dat ovexiast- kwesties een lik-op-stuk aan pak kregen. De VW-represen- tante heeft met name de inbx-eng van de dorpsraden in het over leg als zeer waardevol ex-varen. Dit najaar wordt aangekaart dat het Duitse vakantiepubliek zeer gebaat is met informatie in de eigen taal over de bereik- baaxheid van het algemene poli- tienummer. Te lang Lang niet alle gesignaleerde problemen lieten zich meteen oplossen maar zullen nader aan de ox'de worden gesteld. Het gaat daarbij vooral om ver keerstechnische zaken. De Wal cherse x-ecreatiekex-nen zuchten onder een groot gebx-ek aan par keerplaatsen. „We wachten met smart op de uitvoering van het pax-keerbeleidsplan", stelt Ine ke Sala van de stadsraad Dom burg. „Het duurt allemaal te laxxg." Ouderen blijken veel last te hebben van paarden op het fietspad. Namens de Sticliting Welzijn Ouderen heeft repre- sentant J. Kuipex-s aandacht van maneges gevraagd voor dit pro bleem. Er is grote eensgezindheid over het prolongeren van het ovexieg. Dat mag volgens sommige deel- nemex-s, zij het met een geringe re frequentie, ook bxdtenhet sei zoen doorlopen. Advertentie zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl Brussels Jazz Orchestra jazz-bigband met Bert Joris en Theo Mertens zo 9 sept 15.00 u. gratis Abdijplein Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19