Sprinklers nodig in Jacobspassage Oranjefan hijst huwelijks vlag 15 Hoogste punt bunker radioactief afval Boeren vragen steun provincie in strijd om bestrij dingsmiddelen Agenda 13 25 Brand zonder sproei-installatie in Vlissings winkelcentrum niet te beheersen DIESEL HILFIGER zllf 2001 Gewonde in Oud-Vossemeer bij botsing CDA wil regeling voor opgebruiken landbouwgif zeeuwse almanak Jargon MIDDEN donderdag 6 september 2001 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De brandweer adviseert het Vlissingse ge meentebestuur om een sprin klerinstallatie in alle winkels van de Sint Jacobspassage aan te brengen. Pas dan is een brand in de nauwe passage te bestrij den. K. Hamelink van de stads gewestelijke brandweer: „Dooi de kap kan de rook slecht weg. Daardoor kan de brandweer man nooit bij een felle brand ko men. Maar ook breekt door de hitte het glas van de kap. Val lend glas is niet alleen gevaar lijk voor brandweerman en slachtoffer, het snijdt ook nog eens de waterslangen kapot." Het college van B en W wil niet ontkennen dat brandbestrij ding in oude complexen als de Jacobspassage 'extra inspan ningen verlangt'. Het overlegt momenteel met winkeliers, be woners, winkelend publiek en brandweer over maatregelen die genomen moeten worden voor een brandveiliger omge ving. Dat antwoordt het college op schriftelijke vragen van de Vlis singse SP-fractie. „Over het ad vies van de brandweer over de sprinklerinstallatie kan ik nog niets inhoudelijk zeggen, omdat ik het nog niet ken. Ik wil het ook eerst met mijn ambtenaren doornemen", reageert burge meester A. van Dok-van Weele. Luiken Het college meldt dat de brand- meldinstallaties intussen ver nieuwd zijn en dat er ventilatie- luiken in de overkapping zitten. „Er wordt momenteel gewerkt aan een optimale brandveilig heid (met brandmelders in de panden en vluchtmogelijkhe- den)." Volgens de brandweer zijn dat basismaatregelen. Pla- melink: „Dat moet je allemaal doen, maar een brand blijft des ondanks voor ons moeilijk te be strijden." Toen tien jaar geleden de passa ge een kap kreeg, is de woon- en winkelstraat onveiliger gewor den. Een brand kan vanaf dat Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg (Advertentie) donderdag vanaf 17.30 uur de Brasserie Vegetarische pasta 15,00 Burrito met bonen en gehakt 20,00 Mosselen met frieten 25,00 zaterdag 8 september 12.00-15.00 informatiedag Zeeuwse Volks universiteit Ramon de Nennie ontwerp voor Kunst aan de Kaaien De Brasserie zoekt versterking 1. een 20-tot 30-jarige voor ongeveer 20 tot 25 uur per week in de keuken (maar ook inzet baar in bediening) 2. iemand voor de schoonmaak op donderdag- en vrijdagmiddag 2 keer 2 uur reacties naar: Brasserie De Drvkkery, Rob van Akkeren Postbus 170, 4330 AD Middelburg (info: 0118-886866) kijk ook op www.bcstewinkclvanncderland.nl de Winkel DRVK in Woorc Brasserie KERY Beeld Geluid i (011 Markt 51 Middelburg 8) 886886 moment gemakkelijk van de winkels naar de bovenwonin gen overslaan. Ook hebben de monumentale panden geen zware betonconstructies, zoals die in nieuwbouw aangebracht kunnen worden. Stevige muren en vloeren voorkomen dat de brand zich snel uitbreidt. Ha melink: „In deze smalle door gang kan de brand zelfs naar de overburen overslaan. In de Jacobspassage worden ook ka mers verhuurd. Die huurders verwachten een veilige woning te hebben. Daarover zullen we met de verhuurders duidelijke afspraken moeten maken. Zij hebben ook een verantwoorde- lijkheid naar hun huurders toe", merkt Hamelink op. De SP vraagt zich af of het colle ge de bewoners van de verdie pingen boven de winkels niet onnodig in gevaar heeft ge bracht. Het college reageert dat er destijds met de brandweer overleg is geweest en dat de brandweer aanvankelijk een zeer kritische houding had aan genomen. De brandweer is uiteindelijk akkoord gegaan met de over kapping nadat het toenmalige college een pakket maatregelen had voorgesteld. Het was een bestuurlijke keuze om te overkappen. Het commer ciële aspect, overdekt winkelen, telde zwaarder dan een veiliger woonomgeving. Hamelink vindt dat die misser nu hersteld kan worden door een sprinkler installatie aan te leggen. „Laat een installateur een offerte ma ken. Dan kunnen het college, de winkeliers en huiseigenaren zich erover buigen. We leggen de verantwoordelijkheid waar die hoort. De brandweer adviseert een sprinklerinstallatie omdat een De nieuwbouw van Covra is onderaan de foto te zien. door Maurits Sep BORSSELE - De bunker voor hoogra- dioactief kernafval die in Vlissingen- Oost wordt gebouwd, bereikt maandag het hoogste punt. De betonnen schil is dan klaar en het plaatsen van de appa ratuur kan beginnen. De opslagbunker kan vanaf het voorjaar van 2003 kern afval ontvangen uit de centrales van Borssele en Dodewaard en uit de onder zoekscentra in Delft en Petten. De Centrale organisatie voor radioac tief afval (Covra) in Borssele begon in juni 1999 met de bouw. Het complex (kosten: 260 miljoen gulden) draagt de naam habog, wat staat voor hoogradio- actief afvalbehandelings- en opslagge bouw. De bouw verloopt exact volgens schema, mede dankzij de zachte winter. „Het weer heeft ons geen parten ge speeld en er zijn ook geen andere dingen gebeurd die tot vertraging hadden kun nen leiden", zegt directeur Hans Codée. Het hoogste punt wordt bereikt door het storten van beton voor de ontluch- tingsschachten op het dak van de bun ker. Ook een hoogtepunt? „Mwah", aar zelt de directeur. „In zekere zin wel natuurlijk. Danbeginteennieuwe fase, waarin we de apparatuur gaan installe ren." Daar is overigens al een begin mee ge maakt. Elektriciteitskabels en ventila tiekanalen zijn reeds aangebracht en ook de zware kraan staat al in de ont vangsthal, waar het radioactief afval binnenkomt. Die kraan moest naar bin nen voordat het dak dicht kon. „Lasti ger dan die kraan was het aanbrengen van de opslagkokers", zegt Codée. De stalen buizen van vijf meter lengte moesten tot op de millimeter nauwkeu rig in de betonnen bak worden gehan gen. Halverwege volgend jaar dient ook de besturingsapparatuur geïnstalleerd te zijn om het kernafval uit te pakken en in die stalen buizen te schuiven. Aan sluitend begint de testperiode. Daar voor is een jaar de tijd genomen. Dat is ruim, erkent Codée.,Maar oefenen kun je niet meer als het echte afval er is. Daarvoor is het stralingsniveau te hoog." Extra mensen De Covra heeft voor het habog vier ex tra mensen in dienst genomen. Zij be ginnen op 1 oktober, zodat ze kunnen volgen welke apparatuur waar wordt geïnstalleerd en het gebouw letterlijk van binnen leren kennen. De vier zijn Zeeuwse werktuigbouwkundigen en operators, maar hebben geen voorop leiding over kernenergie. Die krijgen ze later. Ze worden bijgeschoold over stra lingshygiëne en het besturen van een kraan. „Al onze medewerkers moeten zelf de risico's kunnen bepalen en niet afhankelijk zijn van wat een chef zegt", verklaart directeur Codée. Het habog wordt gebouwd voor de op slag van kernafval uit Borssele, Dode- foto Dirk-Jan Gjeltema waard, Petten en Delft. Het ontwerp is bepaald op een levensduur van Borsse le en Dodewaard van dertig jaar. Over enkele weken doet de rechter in Den Bosch uitspraak in het geding over de sluiting van de kerncentrale Borssele. De kans bestaat dat de centrale langer open mag blijven. Ook als Borssele na 1 januari 2004 doordraait, is de ruimte in het habog voldoende om het extra kernafval op te slaan, aldus Codée. „We hebben wat restcapaciteit, dus gaat Borssele een jaar of vier, vijf door, dan is dat voor ons geen probleem." Wordt de levensduur nog langer opge rekt, dan moet wel een compartiment aan de bunker gebouwd worden. De kosten daarvan liggen rond de vijftig miljoen gulden en komen volledig voor rekening van de exploitant kerncentra le. Dat is EPZ, waarvan Delta Nutsbe drijven en Essent ieder de helft bezit ten. Advertentie zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl De Zeeusche Nachtegael rederijkerspoëzie uit Zeellaod 6 sept 19.30 u. ƒ7,50 zolder Zeeuws Museum Middelburg OUD-VOSSEMEER - Een 37- jarige man uit de gemeente Tho- len is gisterochtend gewond ge raakt toen hij met zijn auto te gen een betonnen paal botste. Het ongeluk gebeurde rond drie uur. De man reed in de Kalis- buurt en verloor door nog onbe kende oorzaak de macht over het stuur. Hij botste vervolgens tegen de paal. De politie kon gisteren niet zeggen welk letsel de man heeft opgelopen. De au to van de Tholenaar werd geheel vernield. door Matthew Gideonse MIDDELBURG - Johan Vlem- mix, de bekendste Oranjefan van Nederland, heeft gistermid dag de nieuwe huwelijksvlag van kroonprins Willem- Alexander en zijn verloofde Maxima overhandigd aan loco burgemeester P. Bruinooge van Middelburg. Vlemmix arriveerde rond half zes op zijn skeelers op de Mid delburgse Markt, gehuld in in een feestpak in de nationale kleuren van Nederland en Ar gentinië. Samen met Bruinooge hees hij de vlag in top De Eindhovense Oranjefan gaat in de maand september in het kader van de 'koninklijke vlag- gentour' alle provinciehoofd steden af om de vlag te overhan digen. Hij wordt begeleid door een busje met medewerkers. Die deelden op de markt flyers en stickers met een prijsvraag uit. De tour die Vlemmix maakt is zo'n tweeduizend kilometer lang en ondersteunt de kennis- makingstocht van Willem- Alexander en Maxima door Ne derland. Kort gesprek Dinsdag had Vlemmix in zijn woonplaats Eindhoven een kort gesprek met het aanstaand bruidspaar. Hij mocht alles vra gen van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD), maar de vlag mocht hij niet overhandigen. „Juist daarom is het doel van mijn actie dat ik op de plaatsen waar Willem-Alexander en Maxima straks ook komen zo veel mogelijk vlaggen overhan dig. Op die manier kunnen ze zien dat ik er ook geweest ben", aldus Vlemmix. Loco-burgemeester P. Bruinoo ge van Middelburg was erg blij met die vlaggen die de gemeente kreeg aangeboden. „Ik vind dit gewoon een hele leuke en ludie ke actie om de bevolking alvast een beetje op te warmen voor het bezoek. Als Willem-Alexander en Maxi ma op 25 oktober hier in Mid delburg zijn, zullen de vlaggen brand in de huidige Jacobspas sage niet te beheersen is." Hamelink begrijpt dat het voor het gemeentebestuur geen ge makkelijke beslissing is. „Het is kostbaar. We spreken over een bedrag van zes nullen." Eén an dere mogelijkheid is om de kap te verwij deren.,Dat is in elk ge val goedkoper. De geveltjes die nu verstopt zitten achter de kap zijn er mooi genoeg voor om weer te voorschijn te komen." door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - Teelt en af zet van gezonde en veilige agra rische producten komen in het gedrang. Dat komt door de Ne derlandse overheid, die gewas beschermingsmiddelen ver biedt en strenger optreedt dan elders in de Europese Unie. In Nederland verboden middelen worden in andere Europese lid staten volop gebruikt, terwijl de producten die ermee behandeld zijn door supermarkten in Ne derland gewoon worden ver kocht. Vertegenwoordigers van de land- en tuinbouw in Zee land uitten deze klacht gisteren op de Aardappelboulevard in Colijnsplaat. Het landbouwbeleid van het Rijk treft ook de inwoners van Zeeland. Een vitaal platteland komt onder druk te staan. Di recte en afgeleide werkgelegen heid worden bedreigd. Zeeuwse gemeente- en provinciebe- stuurders moeten daarom steun verlenen aan de boeren, bij hun eisen voor een rechtvaardiger beleid inzake het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Deze indringende boodschap brachten de vakgroep-voorzit ters J. van Waes (akkerbouw) en A. Slabbekoorn (fruitteelt) van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) giste ren over aan gedeputeerde A. Poppelaars (milieu), tijdens zijn bezoek aan de Aardappelboule vard in Colijnsplaat. De boeren- voormannen maakten van de gelegenheid gebruik de grote zorgen van de boeren over hun toekomst aan te kaarten. De ge deputeerde verzekerde dat de bezorgdheid van de agrariërs duidelijk is overgekomen. Gekke situatie Poppelaars stelde vast dat Ne derland kennelijk ver voorop loopt bij de uitvoering van EU- regels voor bestrijdingsmidde len en dat leidt tot oneerlijke concurrentie. „Een gekke situa tie. Regels moeten overal in de EU tegelijk worden toegepast", aldus de gedeputeerde. „Kijk naar de invoering van de euro. Dat gebeurt toch ook overal te gelijk." Dat er door het beleid teelten uit Zeeland en Neder land dreigen te verdwijnen, vond Poppelaars ongewenst. Hij maakte duidelijk dat het te rugdringen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen op zich zinvol is. „De cijfers over onder zoek van het oppervlaktewater geven aan dat de kwaliteit niet verbetert. We vinden nog steeds bepaalde stoffen in het water, al ligt dat niet alleen aan de land bouw. Over de laatste twee jaar zijn de gehalten aan insectici den en herbiciden toegenomen, daarentegen zijn wel de sporen van grondontsmettingsmidde- len afgenomen." Kosten Poppelaars gaf aan dat de 'ge wone burger' zich afvraagt of er voor de verboden middelen écht geen alternatieven zijn. Ook be staat twijfel over de inzet van de boeren om tijdig in te spelen op de nieuwe regels. Slabbekoorn merkte daarover op dat de over heid het toelaten van nieuwe middelen uiterst moeilijk maakt, zodat het voor fabrikan ten niet meer haalbaar is de kos ten op de kleine Nederlandse markt terug te verdienen. Hij onderstreepte dat het grootste probleem is dat er door de ver boden geen afdoende correctie middelen tegen plotselinge ziekten en plagen meer zijn. Volgens Van Waes zijn er door de boeren destijds goede afspraken gemaakt met de overheid om de gevolgen van het aangescherpte bestrijdingsmiddelenbeleid op te vangen en hebben de boeren heus niet op him lauweren ge rust. Maar tijdens het spel zijn de spelregels veranderd en dat heeft de boeren weer op achter stand gezet, betoogde hijIn dit verband zei Slabbekoorn dat ook de factor arbeid meespeelt als er minder wordt gespoten. Dat breekt niet alleen de boeren op, constateerde hij, verwijzend naar het besluit van de gemeen te Goes om voor onkruidbestrij- ding weer de gifspuit in te voe ren. door Harmen van der Werf DEN HAi\G - Voor landbouw- bestrijdingsmiddelen die ver boden worden, moet een wette lijke opgebruiktermijn komen. CDA-Kamerlid A. van Ardenne dringt daarop aan in een motie. Met deze regeling wil het CDA voorkomen dat het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen opeens wordt verboden, zoals de afgelopen maanden verschil lende keren is gebeurd. De motie, als die wordt aange nomen, is niet meer van belang voor de gewasbeschermings middelen die de laatste tijd ver boden zijn. „Maar", verklaart Van Ardenne, „er zitten nog honderdveertig middelen in de pijplijn om opnieuw beoordeeld te worden. Daarvoor is het wel van belang." WD-Kamerlid J. Geluk steunt de CDA-motie. Geluk vreest echter dat de motie het niet haalt. CDA, WD, ChristenUnie en SGP zullen de motie waar schijnlijk steunen; de fracties van PvdA, D66, GroenLinks en SP niet. Beide blokken hebben 75 zetels. „Boeren geven de politiek de schuld van dit probleem", weet Geluk, „maar dat is slechts ge deeltelijk waar. De éne helft van de Kamer staat op dit onder werp tegenover de andere." (Advertentie) W O R K S HOPS Thema: 'Wonen Kleur' i Verzorgd door: Interieur Paauwe i.s.m. adviseurs van kleur-en interieuradvies-bureau Bailly Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot +16.00 uur Info: 0111-141318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a. Zonnemaire. OKTOBER Johan Vlemmix overhandigt zijn vlag aan loco-burgemeester Bruinooge van Middelburg. foto Lex de Meester zeker wapperen", aldus Bruin ooge. Het idee voor de tour die Vlem mix maakt, is afkomstig van een vlaggenfabriek uit Markelo. Het verkoopkantoor van de fa briek zette samen met Vlemmix als promotiestunt de tocht op touw. Ambtenaren horen zich in woord en geschrift zo veel mogelijk in normaal Neder lands uit te drukken. Ge meenten, provincies en Rijk sturen hun medeiverkers daarom naar dure cursussen om hen het gebruik van woorden als investeringsim puls, onderuitputting en prioriteringsbehoefte af te le ren. De voortdurende druk zich niet achter jargon te ver schansen, leidt aan menig ambtelijk bureau tot grote onzekerheid. Wat moet nu xvel worden vertaald en wat niet Zo boog laatst een bouwkun dig onderlegd ambtenaar zich over de noodzaak van enige aanpassingen aan het gemeentehuis waarin hij iverkt. Hij vervaardigde daarover een mooie nota, waarin hij zijn best deed ambtelijk taalgebruik te mij den. Bij het schrijven kwam hij op het woord 'trappen huis'. Toen wist hij het even niet meer. Trappenhuis, is dat nu jargon of niet? Daar om zette hij er veiligheids halve tussen haakjes maar een vertaling achter: ver keersruimte. Het wachten is nu op een no titie van zijn collega van ver keerszaken, waarin ver- keersr>ximte met trappen huis wordt vertaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15