Gedrag is vaak erfelijk bepaald PZC Zuur op de huid voorkomt luieruitslag De nagel als spiegel van de gezondheid Nieuwe therapie remt darmkanker beter af Botulismegif tegen overmatig zweten Oude hartpatiënt heeft ook baat bij operatie Siliconen redden zwakke slagaders 7 Campagne wil aanzetten tot veilig sporten Hoogleraar biologische psychologie onderzoekt tweelingen Tweede zwangerschap in tienerjaren heeft risico's homeopathie dinsdag 4 september 2001 door onze redactie gezondheid ARNHEM - Met de slogan 'Je hoofd heeft geen airbag' begin nen Consument en Veiligheid en NOCNSF maandag een driejarige campagne voor het voorkomen van sportblessu res. Deze is speciaal gericht op jongeren in de leeftijd tot twin tig jaar. Door slogans in radiospotjes, op posters en gratis ansicht kaarten wordt de jeugd gewe zen op drie belangrijke preven tiemaatregelen. 'Je spier is geen elastiekje' doelt op een goede warming-up. 'Je hoofd heeft geen airbag' moet het be lang van goede beschermings materialen weergeven en 'Sportherstel is geen wedstrijd' legt de nadruk op een goede re validatie. Het aantal spoedeisende bles surebehandelingen is de laat ste jaren met twintig procent gedaald. Minder sportbeoefe ning, verbetering van clubine- disehe begeleiding en verande ring van spelregels hebben geleid tot de vermindering van voornamelijk voetbalblessu res. Volgens een woordvoerster van Consument en Veiligheid is het percentage geblesseerde jeug digen toch nog veel te hoog. Sporters onder de twintig jaar nemen 41 procent van alle be handelingen (160.000 per jaar) op de spoedeisende hulp voor hun rekening. Van deze slacht offers zijn er 28.000 in de leef tijd van 14 tot 18 jaar. Dat zijn er bijna tachtig per dag. Ook de toenemende interesse van jongeren in risicovolle sporten als skaten, snowboar- den en kitesurf en pleit voor een goede voorlichting over sport blessures. Op de website www.sport.- nl/sportblessurevrij kunnen sportverenigingen en trainers terecht voor informatie over preventieve maatregelen die de clubs in en om het veld kunnen nemen. ANP doorCarine Neefjes AMSTERDAM - „Dat afwij kend gedrag van kinderen voor een deel erfelijk wordt bepaald, is vooral voor ouders een grote opluchting. Neem bijvoorbeeld kinderen die autistisch zijn, ze zijn in zichzelf gekeerd, maken moeilijk contact. Jarenlang werd dat geweten aan de opvoe ding, dergelijk gedrag was aan geleerd. Een autistisch kind had zogenaamd een 'ijskast-moe- der'. Door genetisch onderzoek weten we nu dat deze ziekte voor een belangrijk deel erfelijk is. Ouders krijgen niet langer de schuld. Dat is een enorme be vrijding", vertelt hoogleraar biologische psychologie Dorret Boomsma (43). Haar kamer op de Vrije Univer siteit (VU) in Amsterdam staat vol met bloemen. Boomsma heeft vorige week de Spinoza- prijs ontvangen, de hoogste wetenschappelijke onderschei ding in Nederland. Als gedrags- genetica geniet zij een interna tionale reputatie. Haar faam dankt zijn vooral aan haar unie ke verzameling tweelingen die zij gebruikt voor genetisch on derzoek. Met 30.000 tweeling- door onze redactie gezondheid GLASGOW - Vrouwen die al voor hun twintigste voor de tweede keer zwanger zijn, heb ben bijna drie keer zoveel kans op een te vroeg geboren of dood geboren kindje dan oudere vrouwen. Dat blijkt uit onder zoek van de universiteit van Glasgow. De onderzoekers weten niet wat het verhoogde risico tijdens een tweede tienerzwangerschap veroorzaakt. Ze gaan ervan uit dat biologische factoren en leef omstandigheden een rol spelen. Oudere vrouwen zijn biologisch verder ontwikkeld en verkeren vaak in een betere financiële po sitie. De Britse arts G. Smith onder zócht met een collega de beval lingen van Schotse vrouwen tussen de 15 en 29 jaar in de pe riode van 1992 tot 1998. Naast de complicaties en risico's die een tweede bevalling met zich mee kunnen brengen, hielden de artsen bij het onderzoek ook re kening met de impact van roken en armoedige leefomstandighe den op zwangerschappen. Smith erkent dat er steeds min der tienermoeders zijn, maar benadrukt dat één op de tien zwangerschappen onder pubers al een tweede zwangerschap is. Groot-Brittannië heeft samen met de Verenigde Staten het grootste aantal tienerzwanger schappen van de wereld. Neder land heeft het laagst aantal tie nermoeders, zo bleek uit een vorig jaar verschenen Europees overzicht.-RTR In de herkenning van ziekten kan de beoordeling van han den en nagels een grote rol spe len. De hand is het spiegelbeeld van het vermogen tot handelen. Ook Hahnemann, de grondleg ger van de klassieke homeopa thie, heeft hiei'over geschreven. In eerste instantie dat de goed heid van God zich reflecteert in de volmaaktheid van de hand. Maar later ook dat inwendige aandoeningen zijn te herkennen aan de vorm, kleur en gesteld heid van de nagels. Kleurveranderingen, groeven en ribbels en vervormingen kunnen van belang zijn voor de diagnose en uiteindelijk de ge neesmiddelkeuze. Ook als er geen afwijkingen in de nagels optreden, kan de vorm van de hand en de nagels duiden op be paalde geneesmiddelen, mits de klachten van de patiënt hiermee overeenkomen. Grofweg onderscheiden we hier twee types of vormen nagels: Korte, brede nagels, in het alge meen gecombineerd met korte, brede handen en een gedrongen lichaamsbouw, en lange, smalle nagels met meestal smalle, lan ge handen en vingers. Calcium carbonicum (kalk) en Graphites (grafiet), als voorbeelden, beho ren tot de eerste groep. Silicea (kwarts, kiezelzuur) en Phos phorus (fosfor) zijn voorbeelden van het tweede type. Veranderingen van de nagels kunnen ontstaan door ernstige infectieziekten, diabetes, arte- riosclerose, aandoeningen van het zenuwstelsel, vergiftiging, maar ook door ernstige psychi sche aandoeningen. Ook bij ver stokte rokers kunnen de nagels veranderen. In dit laatste geval vinden we lengtegroeven, met name in de nagels van duimen. Het is van belang te weten dat een verandering van de nagels een kenmerk is dat niet op zich zelf staat. Derhalve zijn andere paren beschikt Boomsma over het grootste, compleetste en het meest representatieve register ter wereld. Tweelingen zijn bij uitstek ge schikt voor onderzoek naar er felijke aandoeningen, legt Boomsma uit. „Eéneiige twee lingen zijn genetisch helemaal identiek. Nog voordat de be vruchte eicel zich in de baar moederwand nestelt, deelt het eitje zich in tweeën. Daarente gen hebben tweeëiige tweelin gen niet meer met elkaar ge meen dan broers en zussen, gemiddeld hebben ze voor vijf tig procent hetzelfde genetische materiaal." Roken Door de ééneiige en tweeëiige paren met elkaar te vergelijken probeert Boomsma uit te zoeken welke vormen van gedrag aan geleerd zijn en welke erfelijk. „Roken is bijvoorbeeld voor een deel genetisch bepaald. Dan heb ik het niet over een puber die zijn eerste sigaret opsteekt, ro ken is dan nog een experiment, je bent jong en je wilt wat. Inte ressant is de periode waarin het experiment stopt en de jongere geleidelijk aan een roker wordt, dus dagelijks een vast aantal si garetten opsteekt. Dat kan een pakje zijn maar het kan ook be perkt blijven tot een paar sjek kies per dag. Uit onderzoek blijkt dat genen een belangrijke rol spelen in de hoeveelheid die mensen roken. Als een eeneiige tweeling rookt, steken ze ge middeld allebei evenveel siga retten per dag op omdat ze gene tisch exact hetzelfde in elkaar zitten. Het komt bijna nooit voor dat de een genoeg heeft aan een paar sjekkies en de ander minimaal twee pakjes weg werkt." Betrouwbaar onderzoek naar de invloed van genen op mense lijk gedrag is alleen maar moge lijk als er duizenden tweelingen voorhanden zijn. De proefper sonen van Boomsma krijgen al tien jaar lang vanaf hun geboor te vragenlijsten toegestuurd waarin gedrags- en emotionele problemen worden onderzocht. Gevoelens als angst en depressi viteit maar ook karaktertrek ken als verlegen, brutaal of nerveus komen aan de orde. Bij specifieke onderzoeken naar bijvoorbeeld Adhd - een aan doening waardoor kinderen ex treem druk zijn - worden bij een kleine groep tweelingen dna- monsters afgenomen. Adhd Boomsma: „Bij Adhd hebben we ontdekt dat erfelijkheid een zeer grote rol speelt. Voor ou ders is dit inzicht van groot be lang geweest. Heel lang werd gedacht dat drukke kinderen overgevoelig zouden reageren op kleurstoffen. Dat is dus niet zo, het genetisch materiaal is zeer bepalend voor Adhd. Bij een eeneiige tweeling komt het dan ook bijna nooit voor dat de een wel hyperactief is en de an der niet." Heel veel uitingen van gedrag zijn overigens niet erfelijk, be- (ziekte)kenmerken van wezen lijk belang om tot een juist voor schrift te komen. Hierbij kimt u denken aan mentaal/emotione le problemen en lichamelijke Idachten. Als eerste voorbeeld Silicea. Kiezelzuur is nodig voor de opbouw van bindweef sel en het is dan ook begrijpelijk dat er een relatie bestaat met de nagels. De nagels van deze pati ent kunnen dik, verhoornd zijn, gespleten en vervormd, brokke lig en broos. Er kunnen lengte ribbels ontstaan en witte vlek jes in de nagels. Deze patiënt is zacht en inschikkelijk, maar door wisselende stemmingen ook obstinaat en prikkelbaar. Meestal is de patiënt zeer kou welijk. Desondanks zweet hij gemakkelijk en overmatig. Graphites biedt de mogelijk heid om veel problemen van huid en nagels aan te pakken. De nagels kunnen dik, hoornachtig, brokkelig en mis vormd zijn. Soms schilferen de nagels af. De vingernagels kun nen tot zwart verkleuren. De huid is veelal dik en verhard, en wondjes genezen langzaam. De ze patiënt is in het algemeen traag en flegmatisch en wordt vaak geplaagd door constipatie. Als derde en laatste voorbeeld Arsenicum album (rattengif). De belangrijkste kenmerken van deze patiënt zijn angst en onrust. De nagels kunnen heel dun, transparant en teer zijn, met name bij oudere mensen. De nagels kunnen verkleuren van wit tot blauwachtig. Heeft de patiënt last van huidaandoe ningen dan zien we juist een ver dikking van de nagels. Ook dwarsgroeven en lengteribbels kunnen voorkomen, meestal in combinatie met ernstige aan doeningen zoals diabetes of ar- teriosclerose. Jacques van Dam is klassiek ho- meopaat. door Peter de Jaeger SAN FRANCISCO - Een baby heeft geen last meer van rode billetjes door zijn natte luier als zijn huid licht zuur wordt gehouden. Dat ontdekten on derzoekers van het Veterans Medical Center in San Francis co (VS). De zuurgraad (pH) van de men selij ke huid schommelt normaal rond de vijf, dat is lichtzuur. De ze lage pH wordt verklaard dooi de aanmaak van vetzuren door bacteriën en uitscheidingen van klieren. Maar ook de huidcellen zelf zijn biochemisch nog zeer actief. Zo breken enzymen grote vetmoleculen af in kleinere vet zuren. Deze verbindingen vor men een gelachtige stof die de huidcellen bij elkaar bindt. De onderzoekers keken hoe de ze vetzuurproductie bijdraagt aan de zuurgraad van de huid. Hiertoe behandelden ze de huid van muizen met een chemisch stofje dat de vetzuurvorming blokkeert. De zuurgraad ging hierdoor met een halve eenheid omhoog - de huid werd dus min der zuur. De behandelde huid verloor vier keer zoveel water en de cellen lieten vij f keer zo mak kelijk los. Onder de microscoop bleek waarom: de helft van het bindmiddel dat de huidcellen bij elkaar houdt, was afgebro ken. Uitslag van luiers komt door de stijging van de pH op de tere huid, veroorzaakt door urine. Door de pH met vetzuren op zijn gangbare peil te brengen, kan de kwetsbare babyhuid worden beschermd. Ook kunnen vetzu ren worden verwerkt in crèmes die helpen tegen wratten. Een andere toepassing is verbeterde toediening van geneesmiddelen via de huid. GPD door Hélène van Beek NIJMEGEN - Patiënten met en deldarmkanker die behandeld zijn volgens een nieuwe thera pie hebben drie keer minder kans op terugkeer van de ziekte dan wanneer ze worden behan deld volgens de gangbare me thode. Door een betere opera tietechniek en bestraling vóór de operatie wordt verdere uit breiding van de tumor voorko men. Dat heeft een onderzoek uitge- wezen onder 1.500 patiënten met endeldarmkanker in zeven tig ziekenhuizen in Nederland. Het onderzoek werd geleid door de Leidse chirurg C. van de Vel de. De resultaten verschijnen in het toonaangevende weten schappelijke tijdschrift New England Journal of Medicine. „Het succes is te danken aan twee factoren", aldus H. van Krieken, patholoog in het Uni versitair Medisch Centrum Sint Radboud in Nijmegen. „Als eer ste is er een nieuwe techniek van opereren in Nederland geïntro duceerd waarbij veel meer vet- weefsel rondom de darm wordt weggehaald dan vroeger. Eigen lijk is het heel simpel. Door meer zorgvuldigheid van de chirur gen, die nu een veel groter ge bied van de endeldarm wegha len, komt endeldarmkanker minder terug. Het aantal geval len waarin de kanker na de ope ratie toch weer de kop op stak daalde hierdoor van twintig naar iets meer dan acht pro cent." Bestralen Daarnaast werden de patiënten die meewerkten aan het onder zoek ook gedurende vijf dagen voor de operatie bestraald. Door deze radiotherapie daalde het percentage van terugkeer van endeldarmkanker nog eens verder naar 2,4 procent. Na de operatie is dan geen bestraling meer nodig. Van Krieken benadrukt overi gens dat de positieve resultaten alleen van toepassing zijn op mensen bij wie het nog zin heeft om te opereren. Bij ongeveer een kwart van de patiënten wordt endeldarmkanker in een te laat stadium ontdekt. Opereren heeft dan geen zin meer. Bijkomend voordeel van de nieuwe behandelwijze is dat mensen met endeldarmkanker minder vaak een stoma (een kunstmatige uitgang van de darm) nodig hebben. Een ander voordeel is dat door het zorgvul diger opereren de zenuwen rond de blaas en de 'seksuele functies' gespaard worden. Voorheen tra den hier veelal beschadigingen op .GPD weert Boomsma. „Of iemand bang, open, gesloten, verlegen of brutaal is, heeft net zo veel te maken met iemands persoonlij ke omgeving als met zijn of haar genetisch materiaal. Ook dat zie je weer heel goed bij eeneiige tweelingen. Er zijn er bij die am per op elkaar lijken. Zo kan de een zeer gesloten zijn, terwijl de ander heel open is. Met de 3,3 miljoen gulden die Boomsma met haar Spinoza- prijs heeft gewonnen, wil zij vooral talentvolle studenten stimuleren om in haar voetspo ren te treden. „Wij zijn de enige universiteit in Nederland die gedragsgene- tisch onderzoek doet. Om een extra centje bij te verdienen, zijn studenten nu aan het vak ken vullen bij de Albert Heijn. Dat is eigenlijk zonde. Ik zou graag zien dat zij hier tegen be taling wetenschappelijk onder zoek doen. Er valt nog heel veel te ontdekken in de gedragsge- netica." GPD Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam gaat experimenteren met een nieuw wondermiddel tegen zwelen. foto ANP door Tom Tates ROTTERDAM - Zweetvoeten, klamme handen, donkere plek ken onder de oksels en een over matige lichaamsgeur. Veel men sen hebben twaalf maanden per jaar last van overactieve zweet - klieren en beschouwen deze ex treme transpiratie (hyperhidro- sis) als een groot ongemak. Een nieuw 'wondermiddel', ontwik keld door wetenschappers van de universiteit in het Duitse München, moet uitkomst bie den bij deze kwaal. Binnenkort start het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) een voor Nederland uniek experiment met het medi cijn, dat de zweetproductie met minimaal de helft kan vermin deren. De stof waarmee dat positieve effect wordt bereikt is botuli- num toxine. Dit is opmerkelijk genoeg afgeleid van het gevaar lijke spierverlammende gif dat botulisme bij waterdieren ver oorzaakt. „Met dit middel kun je de signalen van de zenuwen naar de zweetklieren beïnvloe den, waardoor mensen minder gaan zweten", meldt dermato loog dr. Bing Thio. Volgens Thio moet het gif rechtstreeks in de zweetklieren van handen, voe ten of oksels worden gespoten. Het werkt ongeveer drie maan den, dan is het tijd voor de vol gende prik. De ziekte hyperhidrosis, die voorkomt bij mannen en vrou wen van elk ras en vooralsnog ongeneeslijk is, kan het leven van patiënten behoorlijk beïn vloeden. Ze hebben vooral last van de grote hoeveelheid vocht die ze permanent afscheiden. Om hun lichaamsgeur hoeven ze zich minder druk te maken. De geurstoffen (zweetlucht) wordt immers verdunt door het vele vocht. Thio heeft hoge verwachtingen van het medicijn en zou het graag aan zijn patiënten be schikbaar stellen. Het middel is echter in Nederland nog niet ge registreerd. Patiënten die botu- linum toxine hier willen heb ben, moeten dat nu zelf betalen. Thio is daar geen voorstander van, als het wordt gebruikt ter bestrij ding van extreem zweten. „Het middel kun je ook cosme tisch gebruiken, om bijvoor beeld zogenoemde denkrimpels weg te halen. In zo'n geval mag iemand er wat mij betreft best voor betalen, maar niet wan neer daar een medische nood zaak voor is." Vermij dingsgedrag En die is er bij veel hyperhidro- sis-patiënten. Ze hebben, naast psychische klachten door hun natte ongemak, vooral last van vermijdingsgedrag, stelt Thio. Wel uitgaan, maar niet dansen. En het risico vermijden een kop koffie uit je handen te laten glij - den. „Iemand met vermijdings gedrag kan zelfs zo erg in de stress raken dat hij of zij nog harder gaat zweten." Volgens hem kan het botulismegif ook dat effect verkleinen. GPD Dorret Boomsma: „Als een eeneiige tweeling rookt, steken ze gemiddeld allebei evenveel sigaretten per dag op omdat ze genetisch exact hetzelfde in elkaar zitten." foto Roland de Bruin/GPD door onze redactie gezondheid STOCKHOLM - Ook hoogbe jaarde mensen met een vernau wing van de kransslagader hebben baat bij een dotterbe handeling of een open hartope ratie. Dat blijkt uit een studie van onderzoekers van de Uni versiteit van Bazel, die gisteren in Stockholm is gepresenteerd op een internationaal congres voor cardiologen. Tot nu toe krijgen mensen boven de 75 jaar met angina pectoris (pijn in de borststreek door een dichtgeslibde kransslagader) vrijwel altijd uitsluitend medi cijnen. Maar volgens de onder zoekers heeft het wel degelijk zin om ook zeer oude mensen te operereren en is het bij drie kwart van hen ook mogelijk. Doel daai'bij is niet per se het le ven te verlengen, maar de kwa liteit ervan te verbeteren. Zo worden de symptomen effectief bestreden en hoeven de ouderen ook minder medicijnen te ge bruiken. En dat drukt weer de kosten van dure medicijnen. Wel is het risico op complicaties door een operatieve ingreep bij hoogbejaarden twee tot vier keer hoger dan bij jongere men sen. In totaal waren 301 patiën ten in veertien medische centra in Zwitserland betrokken bij het onderzoek. Ze hadden een leeftijd tussen de 75 en 90 jaar en bijna de helft van hen was vrouw. Volgens onderzoekersleider prof. M. Pfisterer zijn tot nu toe vrijwel geen wetenschappelijke onderzoeken gepleegd onder zeer oudere mensen. „We heb ben over deze doelgroep nog veel te leren, zowel over het ef fect van medicijnen als over operaties." In het onderzoek kreeg de ene groep patiënten een operatie en de andere groep alleen medicij nen. Van de geopereerden on derging 70 procent een dotter behandeling en 30 procent een bypass operatie. De andere groep kreeg gemiddeld ruim drie verschillende medicijnen. Na zes maanden was er bij beide groepen een duidelijke vermin deringvan symptomen, maar de verbetering was groter bij de ge opereerden. Ook bleek dat in de 'medicijn- groep' het aantal hartinfarcten en ziekenhuisopname 2,5 keer hoger was dan in de groep ge opereerden: 48 tegenover 19 procent. Eenderde van de groep mensen die alleen medicijnen gebruikte, had alsnog een ope ratie nodig. Wel bleek het aantal doden bij de geopereerden de helft hoger. „Dat komt door het interventierisico. Ik verwacht dat over een langere periode de sterfte bij de geopereerden juist minder is. Maar dat moeten we afwachten", aldus Pfisterer. Hij meent dan ook dat artsen, on danks het hogere risico, ook bij hoogbejaarden eerder moeten kiezen voor een operatie. ANP door onze redactie gezondheid DELFT - Verzwakte slagaders hoeven niet meer te worden ver vangen door een kunststof ader, maar kunnen worden gerepa reerd met siliconen. De aders krijgen door het snelhardende vulmiddel een nieuwe harde binnenwand. De opmerkelijke techniek is ontwikkeld door prof. J. van Turnhout van de TU in Delft en zijn medewerkers. Verzwakte slagaders die uitein delijk knappen, zijn nu doods oorzaak nummer tien. Onder anderen de wiskundige Einstein overleed in 1955 aan de gevol gen van een gebarsten slagader, ofwel abdominaal aneurysma. Bij de huidige behandeling wordt het verzwakte stukje slagader vervangen door een PET-kunststofbloedvat. Maar- chirurgen willen tegenwoordig minder snijden. Daarom dacht Van Turnhout aan een silico- nenspuit met 'high-tech Ala- bastine', zoals het TU-blad het materiaal omschrijft. Het vulmiddel heeft een zeer speciale samenstelling, zodat het niet leidt tot allergische re acties of trombose. Het materi aal verhardt binnen vijf minu ten. De snelheid is belangrijk omdat de bloedstroom wordt gestopt door een ballonnetje: in die tijd zijn de benen en nieren verstoken van zuurstof. De wetenschappers nemen voorzichtig aan dat de ingreep de levensverwachting met tien jaar verlengt, zodat het'materi aal ruim vierhonderd miljoen hartslagen moet kunnen, ver werken. ANP foto Harmen de Jong/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7