Bootvluchtelingen verlaten Tampa PZC Tweede explosie in Koersk doodde groep overlevenden Wetenschappers boycotten vaktijdschriften Tweede vluchtelingenkamp bij Kanaaltunnel Hereniging Korea's lijkt weer verder weg Parlement in Skopje praat verder over wijziging grondwet Staking Philips Hasselt tegen reorganisatie 5 Asielzoekers overgebracht naar Papoea-Nieuyv-Guinea Prionen zichtbaar gemaakt Oegandezen doden hulpverleners Vietnamees steekt zichzelf in brand Ook Vlaamse CVP wijzigt naam Serviërs terug naar Den Haag Beroemdheden helpen toerisme Groot-Brittannië Ruk aan roer voorkomt ramp boven Rome dinsdag 4 september 2001 van onze redactie buitenland LONDEN - Duizenden weten schappers boycotten sinds 1 september academische tijd schriften die hun publicaties niet vrij toegankelijk maken op het internet. Daarmee willen zij de macht van deze bladen breken en we tenschappelijke kennis beter toegankelijk maken. Bijna 27.000 academici uit 170 landen hebben zich op het inter net achter de actie geschaard. Onder hen zijn volgens de Britse omroep BBC verschillende No belprijswinnaars. Ook bijna vierhonderd Nederlandse we tenschappers zetten hun naam onder een open brief. In het al gemeen gaan de auteursrechten over op het tijdschrift dat het onderzoek van de wetenschap per publiceert. Daardoor moe ten laboratoria en universitei ten dubbel betalen voor het gedrukte werk van hun eigen onderzoekers. Eerst voor het personeel, dan voor het tijd schrift en uiteindelijk voor het boek dat moet worden aange schaft. „We erkennen dat uitgevers het recht hebben op een financiële vergoeding voor hun werk", al dus de open brief. „Maar wij ge loven dat wetenschappelijk onderzoek en ideeën tot het pu bliek behoren." De opstellers van de brief stre ven naar een gratis online bi bliotheek. Ook willen zij vanaf begin 2002 eigen internetpublicaties op zetten. Daarin kunnen mede- boycotters hun resultaten voor 300 dollar (zo'n 725 gulden) naar buiten brengen. Volgens de wetenschappers heeft de actie inmiddels effect. Zo hebben de British Medical Journal en de Amerikaanse Pro ceedings of the National Acade my of Sciences al hun medewer king toegezegd. ANP van onze redactie buitenland OSLO - Alle vluchtelingen heb ben het Noorse vrachtschip Tampa, dat voor de kust lag van het Australische Christmas Is land, gisteren verlaten. Ze zijn aan boord gegaan van het troe pentransportschip Manoora. Dat brengt hen naar Papoea- Nieuw-Guinea. De reis zal ongeveer een week duren. Vandaar worden ze over gevlogen naar Nieuw-Zeeland en het eilandje Nauru, in af wachting van behandeling van hun verzoek om asiel in Austra lië. Aan de binnenlandse crisis is daarmee nog geen einde geko men. Het federale hof in Mel bourne moet nog bepalen of de regering van premier Howard juist heeft gehandeld door him de toegang tot Australië te wei geren. De kans bestaat dat het hof Howard dwingt de voorna melijk Afghaanse vluchtelingen tot het land toe te laten. De uit spraak wordt niet voor morgen verwacht. Afgesproken is dat de vluchtelingen de Manoora niet hoeven te verlaten, voordat het hof uitspraak heeft gedaan. De Australische politie heeft de vier Indonesische bemannings leden aangehouden van de veer boot waarmee getracht werd de ongeveer 430 vluchtelingen ille gaal naar Australië te smokke len. Het viertal kan mogelijk ver volgd worden voor mensen smokkel. De Tampa haalde de vluchtelingen ruim een week geleden van het schip, dat zin kende was. De doorbraak in de impasse rond de Tampa kwam gisteren van de Australische rechter. Die bepaalde dat de bootvluchtelingen op een ander schip mochten overstappen dat ze naar Papoea-Nieuw-Guinea zou brengen. Ondanks grote in ternationale druk weigerde Ho ward de vluchtelingen op te ne men. Toegeven aan mensen die een schip kapen, is .alleen maar koren op de molen van mensen smokkelaars, vindt Howard. Australische politici die zich kritisch opstellen tegenover de weigering van de regering de vluchtelingen op te nemen, zijn gisteren bedreigd. Bij het parle ment in Canberra zijn pakketjes bezorgd met ontstekingsme chanismen en kogels. Het waren geen bombrieven, maar de ge adresseerden beschouwen de actie als een serieuze bedrei ging. Onder anderen oppositie leider Beazley van Labour en. een senator Brown van de Groe nen ontvingen een pakket. Indonesië heeft de internatio nale gemeenschap gevraagd te helpen bij de aanpak van de ille galen die via het eilandenrijk Australië proberen binnen te komen. De groep die nu van de Tampa is gehaald, was uit Indo nesië vertrokken. Statusonderzoek Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen Unhcr staat klaar om volgende week op het Zuidzee-eiland Nauru een sta tusonderzoek te verrichten on der het contingent Afghaanse vluchtelingen dat niet door Nieuw- Zeeland is geaccep teerd. Doel van het onderzoek is politiek vervolgden van 'econo mische landverhuizers' te schei den. Maar Unhcr hoopt, dat Nieuw Zeeland, Nauru of eventuele andere landen migranten, die niet voor politiek asielrecht in aanmerking komen, niet naar Afghanistan terug zullen stu ren. RTR/DPA/AFP/GPD SANGATTE - 'De Shuttle' rijdt langs een prikkeldraadafzet ting bij de Kanaaltunnelingang aan Franse zijde. De Franse re gering overweegt daar een tweede vluchtelingenkamp van het Rode Kruis in te richten. Dat hebben het Franse Rode Kruis en lokale Franse autoriteiten gisteren meegedeeld. Het twee de centrum, ongeveer 60 kilo meter ten zuidoosten van de tunnel, moet het kamp in Sangatte, vlakbij de timnel, ontlasten. Daar zitten naar schatting 1200 vluchtelingen, meest Afghanen en Koerden uit Irak. Bijna elke nacht proberen asiel zoekers uit dit centrum via de Kanaaltunnel naar Engeland te komen. De afstand tussen het kamp en de tunnel is nog geen kilometer. Functionarissen ga ven gisteren echter toe dat het nieuwe opvangcentrum weinig zal doen aan de golf van immi granten uit het kamp Sangatte die met gevaar voor eigen leven door de Kanaaltunnel naar En geland proberen te komen. foto Pascal Rossignol/RTR CLEVELAND - Wetenschappers in de Verenigde Staten zijn er voor het eerst in geslaagd opnamen te maken van zoge naamde prionen, eiwitten die worden gezien als de overbren gers van de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob. Tot nu toe werd vermoed dat prionen alleen geïsoleerd voor kwamen, maar uit de foto's bleek dat ze ook paarsgewijs be staan. De ontdekking aan de universiteit in Cleveland, Ohio, kan de onderzoekers mogelijk verder helpen bij de vraag waarom normaal gesproken onschadelijke prionen verande ren in prionen die ziektes transporteren en hersenweefsel aantasten. AP KAMPALA - In Oeganda hebben rebellen vijf medewerkers van de katholieke hulporganisatie Catholic Relief Services (CRS) gedood. Dat heeft een woordvoerder van het Oegande- se leger gisteren bekendgemaakt. De moordpartij is waar schijnlijk het werk van het Verzetsleger van de Heer (LRA). De aanslag vond zaterdag in het nooi-den van het land plaats, op zo'n 440 kilometer ten noorden van de hoofdstad Kampala. Rebellen vuurden een raket af op het voertuig van de hulpver leners. Vijf CRS-medewerkers kwamen om, twee anderen raakten zwaargewond. Het LRA, dat opereert vanuit het buurland Soedan, strijdt al vijftien jaar tegen het bewind van de Oegandese president Yo- weri Museveni. DPA PARIJS - Een boeddhist in Vietnam heeft zichzelf zondag in brand gestoken uit protest tegen de religieuze onvrijheid in het land. Dat meldde gisteren een in Parijs gevestigde steun groep voor de verboden boeddhistische kerk in Vietnam. De 61-jarige Ho Tan Anh heeft zichzelf in een park in Danang in midden-Vietnam in brand gestoken, aldus het Internatio naal Bureau voor Boeddhistische Informatie. Anh zou tevo ren hebben gezegd dat dertien leidei-s van de Boeddhistische Jongerenbeweging in de provincie Quang Nam klaarstaan om zijn voorbeeld te volgen. RTR BRLTSSEL - In Vlaanderen wil de Christelijke Volkspartij (CVP) haar naam wijzigen in CD V. Dat staat voor Christen democratisch en Vlaams. Volgens de Vlaamse openbare om roep VRT zou de naamswijziging eind deze maand aan het partijcongres worden voorgelegd. Als dat er mee instemt, dan gaat ze meteen in. Vorige week maakten de Vlaamse Socialistische Partij (SP) al bekend haar naam te willen veranderen in SPA, waarbij de A staat voor Anders. Frisdrankenfabrikant Spa laat nog onder zoeken of dat wel mag. Ook bij de naamswijziging van de christen-democratische partij doet zich een probleem voor. Het teken is namelijk nog verboden op stemformulieren. ANP BANJA LUKA - DeBosnische Serviërs Simo Zaric en Mirosl- av Tadic, die door het Joegoslavië-Tribunaal zijn aange klaagd wegens oorlogsmisdaden, misdaden tegen de mense lijkheid en schending van de Geneefse Cónventie van 1949, zijn gisteren teruggereisd naar Den Haag. Zij waren voorwaardelijk in vrijheid gesteld in afwachting van hun proces in Den Haag dat volgende week maandag be gint. De Bosnisch Servische regering had zich garant gesteld voor hun terugkeer naar Den Haag. ANP/AFP van onze redactie buitenland SEOUL - Het herenigingspro ces tussen Noord- en Zuid-Ko- rea heeft weer een gevoelige knauw gekregen. Het Zuid-Ko- reaanse parlement heeft giste ren een motie van wantrouwen aangenomen tegen minister Lirn Dong Won. Hij is verant woordelijk voor het hereni- gingsbeleid met het communis tische Noord-Korea. Volgens het Japanse persbureau Kyoclo stemden 148 parle mentsleden voor de motie van wantrouwen, en 119 tegen. De motie was ingediend door de be langrijkste oppositiepartij Gro te Nationale Partij (GNP). Volgens de Zuid-Koreaanse wet is president Kim Dae Jung nu niet verplicht de minister weg te sturen, maar zou dat volgens analisten toch wel verstandig zijn. De bewindsman kwam onder vuur te liggen d Jat. hij het een groep Zuid-Koreaner. half augustus toestond om in Noord- Kor po gezamenlijk de bevrij- cung van de Japanse overheer sers te vieren. Enkele delegatieleden zouden daar enthousiast hebben mee gelopen in demonstraties ter LONDEN - Groot-Brittannië begint met hulp van beroemde personen, onder wie de Ameri kaanse oud-president Bill Clin ton, een grootscheepse campag ne om buitenlandse toeristen weer enthousiast te maken voor het land. Sinds de uitbraak van mond- en klauwzeer laten veel vakantie gangers het land links liggen. De Britse toeristenindustrie wil daar een eind aan maken. Behalve Clinton zijn onder an deren toptennisser Tim Hen man and Hollywood-regisseur Ridley Scott gecontracteerd. De Britse toeristenindustrie houdt er rekening mee dat de uitbraak van de zeer besmette lijke clierenziekte de Blitse eco nomie ruim zeventien miljard gulden kost. Ook het toerisme heeft een knauw gekregen. Sinds februari is al op tweedui zend boerderijen mkz vastge steld. Het. zag er even naar uit het ergste achter de rug was, maar de ziekte heeft opnieuw de kop opgestoken. RTR meerdere eer en glorie van het Noord-Koreaanse communisti sche regime. Zeven van hen zijn, eenmaal weer thuis, gearresteei-d. Zij zouden een nationale veilig heidswet hebben overtreden die het verbiedt om Noord-Kore- aanse ideologieën te huldigen. Noord-Korea op zijn beurt maakte zondag bekend juist weer officieel te willen praten met het buurland. Die bespre kingenzijn in maart opgeschort. Zuid-Korea heeft de oproep verwelkomd en hoopt dat zijn noorderburen snel met een con creet voorstel komen. De be trekkingen tussen beide landen zijn de laatste jaren verbeterd, met als hoogtepunt de histori sche ontmoeting tussen beide leiders in juni vorig jaar. RTR/ANP ROME - Met een snelle uitwijk manoeuvre heeft de piloot van een verkeersvliegtuig van een Italiaanse luchtvaartmaat schappij gisteren bij Rome een catastrofe weten te voorkomen. Met zijn snelle handeling wist hij een botsing tussen twee pas sagiersvliegtuigen nipt te ver mijden. Een MD-80 van de vliegtuigmaatschappij Meri- diana met 164 mensen aan boord was bezig aan een daling naar het internationale vlieg veld van de Italiaanse hoofd stad. Tegelijkertijd was een Boeing 737 van de Britse maatschappij Midlands bezig van Fiumincino op te stijgen op weg naar Lon den, bevestigde een zegsman van de dienst luchtvaartveilig heid. Hoeveel mensen zich aan boord van het Britse toestel be vonden is niet bekend. Volgens ooggetuigen wist de pi loot met zijn abrupte koerswij ziging het ongeluk te voorko men. Het dalende vliegtuig had van de luchtverkeersleiding op dracht gekregen op een hoogte van 15.000 voet (ongeveer 5000 meter) te blijven vliegen. De Britse piloot was tegelijk opge dragen niet verder op te stijgen dan 14.000 voet. Deze had zich daar echter niet aan gehouden en was door blijven stijgen, zo zei de zegsman. De luchtvaart dienst heeft een onderzoek aan gekondigd. DPA De dokken bij de nederzetting Rosljakovo, in de buurt van Severemorsk, waarin de Koersk zal worden vastgemaakt, nadat de onderzeeër is gelicht. foto RTR van onze redactie buitenland MOERMANSK - „We zijn niet in staat het schip te verlaten, maar de hoop blijft dat we gevonden en gered worden. Er is dus geen reden tot wanhoop." Dat staat in notities van een van de officeren van de gezonken kernonderzeeër Koersk. De notities die op het lijk van de officier zijn gevonden, ver schijnen binnenkort in een Russisch boek over de ramp. De handgekrabbelde notities zijn afkom stig van officier Dmitri Kolesnikov. Zijn li chaam is een van de weinige dat kon worden geborgen na het vergaan van de Koersk vo rig jaar. In zijn kleding werden twee vellen met notities over de laatste uren van de be- manning gevonden, waaronder een namen lijst van de 23 mannen die nog langere tijd in leven bleven. Volgens Russische onderzoekers hadden de 23 overlevenden een goede kans gehad de ramp te overleven, als zich niet een ongeluk in het deels ondergelopen compartiment had voorgedaan. Uit de lijkschouwing is gebleken dat drie mannen zeer ernstige verwondingen had den, terwijl de overige 20 vrijwel ongeha- •.vend zijn gebleven. Volgens de Russische kapitein en auteur Vladimir Sjigin, hebben drie zeelieden ge probeerd een generator op te starten. Die is echter ontploft, nadat een van de mannen een explosieve vloeistof heeft laten vallen. De daarop volgende explosie maakte een eind aan het leven van alle 23 zeelieden. Zonder het ongeluk zouden de mannen het nog zeker tien dagen hebben kunnen uit houden in het compartiment, De mannen zouden volgens de lijkschou wers tot het moment van de explosie niet in extreme stress hebben verkeerd. Medici lei den dat af uit de glucogeenniveau in het bloed en spieren van de lichamen. Gluco- geen wordt snel opgebruikt in momenten van extreme stress, maar in het bloed bleek nog een relatief normaal niveau van de stof aanwezig. Kort voor het ongeluk met de ge nerator schreef Kolesnikov nog dat wan hoop niet nodig was. „We moeten vechten voor ons leven, we moeten tijd winnen", al dus de notities. Het boek waarin het manuscript is opgeno men, verschijnt over enkele weken, waar schijnlijk gelijktijdig met het binnenbren gen van de Koersk. Voorspoedig De berging van de Koersk verloopt voor spoedig, al zijn de weersomstandigheden op de Barentszzee verslechterd. De wind is toe genomen en regen maakt het werken aan boord van de schepen lastiger. Het bergingsponton Giant-4 ligt op schema en wordt rond 12 september boven de Koersk verwacht. Gisteren is begonnen met het installeren van de hydraulische zagen die de neus van de kernonderzeeër moeten zagen. Die ope ratie wordt naar verwachting donderdag afgerond. ANP van onze redactie buitenland SKOPJE - Het Macedonische parlement heeft gisteren het de bat over de wijziging van de grondwet hervat. Na twee da gen onderbreking beraden de afgevaardigden zich weer over de hervormingen die de etnisch Albanese minderheid meer rechten moet geven. De nationalistische parle mentsvoorzitter Andov had het parlement het zwijgen opgelegd uit protest tegen de vërmeende Albanese intimidatie van Mace donische burgers. Hij eiste dat de rebellen garanderen dat ver dreven Macedoniërs snel naar huis kunnen terugkeren. Andov stelde het parlement in staat het debat te hervatten, na dat de Albanezen een wegblok kade hadden opgeheven waardoor enkele honderden Macedoniërs hun woningen achter de Albanese linies kon den bereiken. Meteen na het begin van de zit ting werd het akkoord onder vuur genomen door extremisti sche Macedonische afgevaar digden die het afwijzen als te toegeeflijk tegenover de Alba nese minderheid. Waarnemers verwachten dat het parlement ondanks de retoriek vandaagof morgen toch zal instemmen met de wijziging. Maar het proces daarna: het indienen van de amendementen en de ratificatie kan mogelijk lang worden opge houden door de nationalisten. De eerste relevante stemmingen over wijzigingen van de Mace donische constitutie worden pas komende dinsdag verwacht. De Navo zamelt momenteel in Macedonië wapens in van de et nisch Albanese rebellen. Ruim 1200 van de beoogde 3300 wa pens zijn inmiddels ingeleverd. Nederland verdubbelt de ko mende drie jaar de ontwikke lingshulp aan Macedonië. Dat zei minister Herfkens van Ont wikkelingssamenwerking tij dens haar bezoek aan Skopje. Nederland geeft op dit moment 50 miljoen gulden rechtstreekse ontwikkelingshulp. Dat wordt voor dit jaar en de twee jaren daarna 100 miljoen gulden per jaar. Zij bood ook aan de confe rentie van donorlanden later deze maand in Den Haag te hou den. Premier Georgievski was in zijn gesprek met Herfkens niet opti mistisch over de toekomst van zijn land. „De Balkan is veroor deeld tot jaren van strijd. Ik ben ervan overtuigd dat het akkoord van Ohrid niet zorgt voor duur zame vrede." DPA/ANP/RTR HASSELT - Bij Philips in het Belgische Hasselt heeft het per soneel gisterochtend 24 uur het werk neergelegd uit protest te gen het voornemen van de direc tie om voor het einde van het jaar zeshonderd banen te schrappen. Tegelijkertijd wordt van de fa brieksarbeiders verwacht dat ze meer overuren gaan werken en wordt meer tijdelijk personeel ingehuurd. Secretaris Johnny Frans van het Algemeen Belgisch Vakverbond (ABW) laakte gisteren de arro gantie van de Philips-leiding. „We hebben vorige week al dui delijk gemaakt dat het voor ons volstrekt onacceptabel is dat er aan de ene kant honderden ba nen moeten verdwijnen maar op hetzelfde moment nieuw, tijde lijk personeel moet worden ingehuurd om de fabriek draai ende te houden. De directie wei gert echter naar ons te luiste ren", aldus Frans, die samen met zo'n twintig vakbondsacti visten heeft postgevat voor de toegangspoort van Philips in Hasselt. „En dat terwijl het de voorbije jaren de grootst mogelijke moei te heeft gekost om het grote aan tal vacatures hier in Hasselt op gevuld te krijgen. Dat valt toch ook niet uit te leggen." Bij Philips in Hasselt werken meer dan 2.300 mensen. Een kleine tweeduizend arbeiders weigerde gisteren aan de slag te gaan. De staking sloeg een diepe kloof tussen de socialistische vakbond ABW en de andere bonden, die vorige week nog sa men hadden afgesproken om geen acties te voeren, zolang de onderhandelingen met de direc tie over een afvloeiingsregeling en een sociaal plan nog aan de gang zijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5