Agassi dendert naar kwartfinales De spelers zijn verwend, totaal verziekt 23 Bondscoach Voller waakt voor paniek Oranje traint frustraties van zich af Bogtstra duldt geen schoothondjes Autocoureur Burti maakt het goed Van Gaal hoeft niet weg van zijn collega's Lazio-fans boycotten toernooi Amerikaan stuit hij US Open op Pete Sampras Kort geding weer uitgesteld KNVB schrapt oefenwedstrijd door Leo van de Ruit NEW YORK - Na de jaarwisseling is Tjerk Bogtstra coördinator topsport van de Nederlandse tennisbond. Hij fungeert dan als captain in de Davis- cup, de Fedcup en als bruggenhoofd naar de nationale tennisscholen. Een halfjaar voor zijn officiële indienst treding heeft de 35-jarige Tilburger al een paar beleidslijnen uitgestippeld voor het Nederlandse toptennis bij de vrouwen, nog voor hij met de dames om de tafel heeft gezeten. Honden zullen absoluut verboden zijn bij de Fedcup. „Als ik honden toesta, moet ik ook Martin Gaus in het bege leidingsteam nemen." Kleine honden zijn de laatste tijd 'in' in het vrouwen tennis. Martina Navratilova, Serena en Venus Williams, Monica Seles en Anke Huber reizen tegenwoordig niet meer zonder hun keffertje naar de toernooien. In de Nederlandse top doet Seda Noorlander mee aan de hy pe met een schoothondje. Bogtstra wil Gaus niet, hij wil Paul Haarhuis in zijn begeleidingsteam. „Ik hoop dat het zo snel mogelijk rond komt dat Paul een functie krijgt in het begeleidingsteam van het toptennis", zei Bogtstra in New York bij de US Open. „Ik heb er al met hem over ge sproken. Hij voelt ervoor om ook bij de Fedcup aanwezig te zijn. De succesvolle coach leeft zich nu al in in op zijn nieuwe functie. Het topten nis bij de vrouwen is een zorgenkind. Het eerste wat hij wil bereiken is promotie van het vrouwenteam naar de wereldgroep van de Fedcup. Met technisch directeur Hans Felius als coach is dat dit jaar voor de derde op eenvolgende keer op het laatste ogen blik niet gelukt. Telkens was de laat ste hindernis iets te hoog. In Murcia had Seda Noorlander dit jaar een hondje bij zich dat voor heel wat irritaties zorgde. „Ik heb ervan gehoord", aldus Bogtstra, „wat daar gebeurde, kan niet. Als we volgend jaar de Fedcup spelen, zullen er dui delijke regels opgesteld zijn. We moe ten de randvoorwaarden creëren om goed te kunnen presteren. Professio neel. Bij de dames moeten we ook een teamspirit kweken, zoals dat bij de mannen al bestaat. Toen John van Lottum hier in New York de kwalifi caties speelde, zaten alle andere Ne derlandse tennissers hem aan te vu ren. Dat is positiefBij de vrouwen ligt de mentaliteit anders. Maar is het is nu eenmaal zo dat toppers elkaar be ter kunnen maken. Bogtstra: „Oremans is onze beste ten nisster. Plopmans is goed bezig, zij werkt heel professioneel. Verder zal ik om me heen moeten kijken. Wat is er aan jeugd? Hoe is het met Silvana Bauer en Michelle Gerards? Ik wil hen wel eens zien spelen." ANP dinsdag 4 september 2001 van onze sportredactie LUIK - Autocoureur Luciano Burti heeft geen zware letsels overgehouden aan zijn ongeluk van zondag op het circuit van Spa-Francorchamps. De Brazi liaan van de renstal Prostraakte met een snelheid van 300 kilo meter van de baan en belandde in de bandenstapels. De toestand van Burti was zon dag al stabiel. De Braziliaan werd gisteren verder onder zocht. Uit verschillende scans bleek dat de 26-jarige coureur gevrijwaard is gebleven van botbreuken, inwendige bloe dingen en hersenletsel. Het is nog onduidelijk of Burti op 16 september deel kan nemen aan de Grote Prijs van Italië. Burti wilde op het snelste ge deelte van het circuit de Jaguar van Eddie Irvine inhalen. Beide auto's raakten elkaar, waarna de Prost van Burti stuurloos in de bandenstapels werd gekata- pulteerd. De Braziliaan was na het ongeluk even buiten be wustzijn. Rubens Barrichello van Ferrari zocht zijn landgenoot op in het ziekenhuis van Luik, waar Burti de komende dagen ter observa tie moet blijven. Volgens tv-zen- der ITV zei Barrichello dat Burti de schuld van het ongeluk bij Ir vine legt. „Hij was fit genoeg om redelijk kwaad te zijn", aldus Barrichello. „Hij zei dat hij wil de dat hij het ziekenhuis kon verlaten om Irvine er eens goed van langs te geven." DPA/BEL- GA/ANP ROME - Een deel van de aan hang van Lazio Roma heeft gis teren het voetbaltoernooi om de Chalom Cup geboycot. Het evenement, waaraan naast Lazio ASEC Mimosas en Mac- cabi Haifa deelnemen, wordt door Lazio-voorzitter Cragnot- ti georganiseerd in het kader van de strijd tegen racisme. De noordzijde van het stadion, onder meer bezocht door de meeste extreme Lazio-fans, bleef vrijwel leeg. Aanhangers van Lazio hebben een dubieuze reputatie. Donkere spelers wor den door een deel van de fans niet geaccepteerd. AFP van onze sportredactie MÜNCHEN - Rudi Voller blijft optimistisch. Heel Duitsland is geschokt door de zware neder laag van zaterdag tegen Enge land (5-1), maar de bondscoach blijft vertrouwen houden in zijn team. Voller peinst er niet over het mes in de selectie te zetten. „Het was een zeer bittere neder laag, maar we moeten nu niet meteen in paniek raken", zei de oud-profvoetballer. „Ik zal aan mijn team vasthouden en niet van mijn lijn afwijken. Ik ben ervan overtuigd dat we ons voor het WK plaatsen. Zonder mit sen en maren. Desnoods via de t.weede plaats." Duitsland stond voor de con frontatie met Engeland riant aan kop in groep 9. Na de zware nederlaag hebben de Duitsers nog maar drie punten voor sprong. Engeland kan morgen de eerste plaats overnemen als het thuis van Albanië wint, want het heeft een beter doel saldo. Als Duitsland als tweede ein digt, moet het zich via twee be slissingswedstrijden proberen te plaatsen voor het WK „Geen ramp", vindt Voller. „Nederland zou zeer gelukkig zijn als het nog zo'n kans had." SID/RTR van onze verslaggevers DEN HAAG - Louis van Gaal mag van zijn collega's in de voetballerij rustig blijven zit ten. Wel oordeelt een enkeling dat de bondscoach van Oranje het roer om moet gooien. „Als hij zegt: we gaan op dezelfde manier verder, dan is het mis schien verstandig als iemand anders het overneemt", vindt RKC-trainer Martin Jol. Martin Jol, trainer RKC en drie voudig international, vindt de uitschakeling geen schande. „Het is meer een nachtmerrie. Alsof je dronken bent geweest, wakker wordt en denkt: oh nee, het is waar. Het is verder ook niet uit te leggen. We hebben topspelers, die bij de beste clubs van Europa spelen. Die alles ge wonnen hebben. En nu zouden ze opeens mentaal niet goed zijn? Dat lijkt me dus niet." „Waar het dan wel aan ligt? Je moet constateren dat Neder land zich in vijf wedstrijden problemen op de hals heeft ge haald. We spelen op een manier die in de hele wereld wordt ge zien als de moeilijkste manier van voetballen. Met tien man op de andere helft. Zelfs voor Est land blijkt dat te bestrijden. Het systeem moet een middel blij ven, in Nederland is het een doel geworden. Ik vind ook dat Ne derland zijn eigen identiteit is kwijtgeraakt. We hebben geen Koeman, Haan of Blind meer achterin, we hebben daar twee bonken staan. En we hebben ook geen vleugelspelers meer, anders zit je niet te knoeien met Hasselbaink en Cocu aan de zij kanten." Gerets PSV-coach Erik Gerets is het niet eens met de kritiek op bondscoach Van Gaal en het spel van Oranje. „Ik doe daar niet aan mee. AJs de ploeg slecht speelt, geen kansen afdwingt en daardoor het onderspit delft, mag je kritiek uiten. Ik heb de wedstrijd helemaal gezien en vond met name de eerste twintig minuten fantastisch om naar te kijken. Nadien is Nederland weggevallen. Maar het is niet zo dat het ineens niks meer is, om dat de kansen er niet ingaan." Behalve Van Bommel en Hof land heeft PSV volgens Gerets een aantal jongens rondlopen dat wellicht in de WK-selectie had gezeten. „Zij zijn zo jong dat ze wellicht in de toekomst nog een WK kunnen spelen. Voor hen biedt de Champions League ook een mogelijkheid tot revanche." Bert van Marwijk, trainer van Feyenoord, meent dat Neder land wel wat van anderen kan opsteken. „In Nederland wordt uitstekend getraind, de oplei ding is goed verzorgd enzo voort. Maar we moeten niet vergeten om ook eens wat van andere landen te leren. Want kennelijk zijn sommige aspec ten van het voetbal daar wel be ter dan in Nederland. Als we echt willen winnen, er alles voor over hebben om ver te komen, dan kun je dus naar spelers als die van Ierland kijken. We moe ten proberen om in Nederland wat aan die mentale kant van het profvoetbal te doen. Een mooi voorbeeld is hoe in Italië een spits wordt opgevoed. In de cultuur van het Italiaanse voet bal krijgt hij te horen dat hij in een wedstrijd één kans krijgt en die moet erin. Onze spitsen, in Nederland dus, moeten lekker mee voetballen, met onze aan vallende spelstijl creëren we al tijd wel vier of vijf kansen in een wedstrijd en als er eentje niet in gaat is dat niet erg want die spits denkt dat hij nog wel een kans krijgt." „Ik ben de eerste om te zeggen dat dit een enorme klap is voor het Nederlandse voetbal. Er brandt nu een hele discussie los, maar daarbij moeten we ook niet alles afbranden wat er goed is. As je kijkt naar het potenti eel aan voetballers in een landje met maar vijftien miljoen inwo ners, dan hebben we sinds de ze ventiger jaren twee WK-finales gespeeld, zijn we een keer Euro pees kampioen geworden en stonden we in 1998 nog bij de laatste vier van de wereld. Van alle kleine landjes kan er niet een dat nazeggen. John van 't Schip, speelde bij Ajax onder Van Gaal en is nu trainer van FC Twente. Hij zou niet een opvolger voor Van Gaal kunnen opnoemen. „Ik zou niet zo één, twee, drie iemand weten die het zou moeten overnemen. Bovendien is het moeilijk om zoiets aan een bondscoach op te hangen. De schuld ligt gewoon bij de spelers, op het veld staat namelijk meer dan voldoende kwaliteit. We kabbelen al een heel tijdje voort en krijgen nu de rekening gepresenteerd. We hebben er constant achteraan gelopen. En ik moet zeggen, het is niet meer dan terecht dat we niet naar het WK toegaan. Wel is een evaluatie straks op zijn plaats en daarbij moet Louis ook naar zijn eigen functione ren kijken. Maar nogmaals: met zo'n sterke groep ligt de schuld bij de spe lers zelf." GPD AMSTERDAM - Het kort ge ding van voetballer Edgar Da vids tegen Fifa-voorzitter Sepp Blatter is opnieuw uitgesteld. De zaak die donderdag zou die nen voor de president van de rechtbank in Amsterdam is ver schoven naar vrijdag 12.00 uur. Davids eist van Blatter dat hij zijn excuses aanbiedt voor uit spraken over de international. De Fifa-voorzitter zei eerder dat er in de dopingaffaire van Davids meer aan de hand is dan alleen een te hoge concentratie nandrolon. ANP Andre Agassi serveert in zijn partij tegen Roger Federer. foto Beth A. Keiser/AP ZEIST - Nu het Nederlands elf tal niet naar het WK gaat, staat ook het geplande oefenpro gramma voor 2002 op de tocht. In de aanloop naar het toernooi zou Oranje op 17 april in eigen land spelen tegen Brazilië, maar die wedstrijd gaat niet door vanwege de hoge kosten. Ook worden de duels met Spanje en Frankrijk heroverwogen. Zeker is volgens Henk Kesler, directeur betaald voetbal, dat alleen de oefenwedstrijd tegen Engeland op 13 februari door gaat. ANP door Peter van Leeuwen NEW YORK - In amper tachtig minuten denderde Andre Agas si maandag ten koste van Roger Federer naar de kwartfinales van de US Open. De Amerikaan, als tweede geplaatst in New York, stond tot dusverre slechts één set af en is op jacht naar zijn derde titel na zeges in 1994 en 1999. In de kwartfinales wacht een andere gigant: Pete Samp ras. „Ik voelde me vanaf de eerste slagenwisseling in topvorm", keek Agassi terug op zijn beste optreden in het toernooi tot nu toe. „Er was geen enkel onder deel van mijn spel waar ik niet tevreden over was." De setstan den bevestigden zijn uitspra ken: 6-1 6-2 6-4. Federer, een ronde eerder nog te sterk voor de Nederlander Sjeng Schalken, liet de kansen die hij kreeg stuk voor stuk lo pen. In twee games leidde hij zelfs met 40-0 op de service van Agassi, maar een break bleef uit. Agassi was nauwkeuriger. Bij vijf van de zes breakkansen was het prijs voor de Amerikaan die voor de zestiende keer deel neemt aan het grandslamtoer- nooi in New York. Compliment Agassi was vol lof over zijn Zwitserse opponent, op Wim bledon verantwoordelijk voor de uitschakeling van Pete Sampras. „Hij moet het als een compliment beschouwen dat ik vandaag zo goed speelde. Res pect voor iemands wapens en mogelijkheden dwingen je een topprestatie te leveren." Agassi treft in de kwartfinales viervoudig winnaar Pete Samp ras. De Amerikaan, nog wach tend op zijn eerste toernooizege van dit jaar, versloeg de als zes de geplaatste Australiër Patrick Rafter in vier sets: 6-3 6-2 6-7 6- 4. In de nacht van zondag op maandag plaatste Gustavo Kuerten zich met de grootst mo gelijke moeite voor de vierde ronde. Na twee verloren sets wist de Braziliaan in een partij van ruim drieënhalf uur alsnog af te rekenen met de Wit-Russi- sche reuzendoder Max Mirnyi: 6-7 5-7 7-6 7-6 6-2. De 24-jarige Kuerten kwam heel moeizaam op gang tegen Mirnyi. De Wit-Rus, eerder dit seizoen al te sterk voor Safin, Kafelnikov en Kuerten, won de eerste twee sets en leek op weg naar een eenvoudige overwin ning. De als eerste geplaatste Braziliaan vocht zich echter in de derde set naar een tiebreak die hij na negen setpunten wist te winnen. In de vierde set leek Mirnyi de partij alsnog naar zijn hand te zetten. De Wit-Rus moest een 3-1 voorsprong als nog prijsgeven en was in de tie break opnieuw niet opgewassen tegen Kuerten. Mirnyi, nummer 44 op de wereldranglijst, kwam de teleurstelling van de tweede achtereenvolgende tiebreak niet meer te boven en kwam er in de vijfde set niet meer aan te pas en pakte slechts twee games. De als eerste geplaatste Martina Hingis en lokale favoriete Sere na Williams bereikten in de nacht van zondag op maandag de kwartfinalesHingis was veel te sterk voor de als veertiende geplaatste Dokic: 6-4 6-0. Wil liams liet de Belgische Henin weinig kans: 7-5 6-0. Maandag volgden Jennifer Capriati, Amélie Mauresmo en Kim Clus ters hun voorbeeld. Voor de Amerikaanse was het de eerste keer sinds tien jaar dat ze in New York tot de laatste acht reikte. Capriati deed dat door de Oos tenrijkse Barbara Schett in twee sets te verslaan: 6-3 6-3. Ze treft nu de Frangaise Mauresmo die in drie sets te sterk was voor haar landgenote Nathalie Tau- ziat: 6-0 6-7 6-3. Clijsters, op Roland Garros ver liezend finalist van Capriati, sloeg zich door de vierde ronde ten koste van de Russiche Elena Dementieva. De Belgische had drie sets nodig: 7-5 4-6 6-2. ANP Ook haptonoom Ted Troost pleit voor de harde hand bij Oranje door Henri van der Steen DEN HAAG - Bondscoach Louis van Gaal wist wel waar aan het lag: de mentale weer baarheid van de Nederlandse voetballer deugt niet. Het zijn watjes, wilde hij eigenlijk zeg gen. Haptonoom Ted Troost is het met hem eens: „De heren zijn totaal verziekt." Leo Beenhakker bedacht de term: patatgeneratie. Een dag na zijn vondst - herfst 1989 - gingen vier leden van de patat generatie (Richard Witschge, Bryan Roy en de broers De Boer grijnzend op de foto met een zak patat in de hand. Geintje. Beenhakker, trainer van Ajax, pakte even later Witschge aan: terug naar het tweede. Vier we ken daarna knokte 'kleine Wit schge' zich terug in het elftal. Beenhakker is niet meer aan spreekbaar over het onder werp. „Ga weg! Ik heb het een paar keer geroepen, steeds kreeg ik te horen dat Beenhak ker weer liep te zeikèn." Ken nelijk had Beenhakker wel de juiste remedie voor het gebrek aan mentale weerbaarheid: aanpakken, die gasten! Aad de Mos deed dat ook. De Mos haalde de voorpagina's nadat Ajax eind 1984 door Bo hemians Praag was uitgescha keld in de Europa Cup, mede dankzij slap voetbal van de jonge Rijkaard en Vanenburg. De coach: „Met deze gasten win je de oorlog niet." De Mos nu: „Ik liet Rijkaard wel eens om zes uur 's ochtends naar het stadion komen voor een extra training. Dan hield- ie twee keer zijn kop onder de kraan en deed-ie alles wat je zei. Zo haalde je de discipline aan. Had hij bijvoorbeeld te gen een amateurclubje lamlen dig staan voetballen. Want daar begint zoiets." De oud-coach gelooft overi gens niet dat de analyse van Van Gaal correct is. „Er zijn andere factoren verantwoor delijk voor cle uitschakeling, afgezien van het feit dat geen enkele bondscoach, behalve Thijs Libregts, ooit een goede kwalificatie heeft gekend. Van Gaal is een coach die functio neert als hij de absolute leider is, zoals bij Ajax, toen hij een hele jonge generatie onder zich had. Toen kon hij ook een eigen systeem spelen. Dat systeem - gebaseerd op een extra man op het middenveld - is weggeval len. Bij het Nederlands elftal is hij begonnen met Kluivert en Cocu in de spits. Daarna is er een zee aan experimenten ge weest, die uiteindelijk alle maal faliekant zijn mislukt." Surrogaat Ted Troost vindt dat Van Gaal in de grond wel gelijk heeft. De haptonoom, tegenwoordig woonachtig in Zwitserland, was jarenlang betrokken bij het topvoetbal en ook het Ne derlands elftal. Troost is gena deloos. „Voor de heren voetbal lers draait de wereld gewoon door. De wereld van de suppor ters is echter ingestort. Het zou goed zijn geweest als de spelers zaterdag na de wedstrijd eerst hun eigen kleding hadden moeten wassen en zondag hun schoenen hadden moeten poet sen. Het zijn verwende jongens, totaal verziekt door de com mercie.. In dat opzicht kun je het ze zelf misschien niet eens kwalijk nemen. Het is de' bui tenwereld die bereid is afschu- van onze sportredactie HOENDERLOO - Twee dagen na hét drama in Ierland begon het Nederlands elftal in Hoenderloo met de voorbereiding op de wed strijd van morgen in Eindhoven tegen Estland. De spelers maak ten ondanks de uitschakeling voor het WK een scherpe indruk op de training. Ook Davids was er weer bij, nadat hij zondag ziek zou zijn ge weest. De vonken vlogen er af in de oefeningen, waarbij opviel dat Paul Bosvelt lid was van de eerste-keus-defensie in plaats van Mario Melchiot. Ruud van Nistelrooy speelde mee met de reser ves, terwijl Van Hooijdonk en Hasselbaink samen met Kluivert het spitsentrio vormden. Maar dat zegt allemaal niets. Vanavond namelijk traint Oranje nog een keer echt. En dat betekent een geheime training, net zoals bij een echte wedstrijd. Louis van Gaal wil zijn collega Arno Pijpers van Estland natuur lijk nog wel een beetje verrassenANP/GPD welijke prijzen te betalen. Het gevolg is dat die jongens volle dig buiten de werkelijkheid zijn komen te staan." Hij chargeert natuurlijk een beetje. „Maar het gaat om sur rogaat-talenten, niet om echte talenten. Ik mis bij deze jon gens de vreugde die Gullit en Van Basten in hun goede tijd uitstraalden, de verbetenheid van Rijkaard. Natuurlijk zit dat ook in de maatschappij." Troost vindt dat Van Gaal het gebrek aan mentale weerstand toch ook niet helemaal j of el be- strijdt. „Hij neemt Davids en De Boer mee naar Dublin voor de mentale ondersteuning. Hou op! Davids is de grootste lunatic, de grootste gek die ik ken!" Hij is wel een voorstander van de harde hand, Ti-oost kan zich ook wel iets voorstellen bij de term troetelcultuur die er wel licht bij Oranje heerst. Of was er bij het succesvolle EK van 1988 of het WK van 1990 ook al een troetelcultuur bij Oranje? Werd toen immers Troost zelve niet opgetrommeld om de ziel van de jonge Oranje-helden té masseren? Troost: „Masseren? Ik kwam ze een schop onder hun reet geven. Niks vertroete len!" GPD Edgar Davids (midden) is Jaap Stam en Roy Makaay te snel af tijdens de training van C foto Toussaint K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47