Secretaris collectief vervoer weg 15 Bijzondere vangst op Oosterschelde Dennis gaat ontbijten met Mickey Veertig ton op transport Defecte elektronica zit Zaamslags team dwars bij Robot Wars CDA Terneuzen eist klaarheid over tekort Bestuursacademie Mogelijk proef met servicepunt in dorpen m Vervanging ambtenaar om lucht tussen CVV en Regie BV te klaren Brandweer pakt uit op Stadhuisplein Politie lost schot bij aanhouding zeeuwse almanak Belegging EPZ ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 4 september 2001 door René van Stee TERNEUZEN - Op de wegen rond Terneu- zen en Sluiskil vond gisterochtend een mammoettransport van een nieuwe reac tortoren voor de cumeenfabriek van Dow Benelux plaats. De ruim veertig ton zware stalen toren werd met een speciaal voertuig van trans- Met passen en meten passeert het transport een rotonde. foto Peter Nicolai portbedrijf Mammoet/Van Seumeren van af het kanaaleiland in Sluiskil naar het fa brieksterrein van Dow in Hoek vervoerd. Het 35 meter hoge gevaarte met een diame ter van 2,20 meter was vorige week zater dag al vanaf het terrein van constructeur GTI in Terneuzen naar de werkplaats van Houtepen Schilderwerken in Sluiskil ge bracht om gestraald en geschilderd te wor den. Aan de bouw van de toren zelf is ruim een half j aar lang door gemiddeld zes men sen gewerkt. De plaatsing van de nieuwe reactortoren maakt deel uit van de uitbreiding van de productiecapaciteit van de cumeenfabriek bij Dow. Binnenkort wordt er nog een tweede toren bij geplaatst, die momenteel bij de GTI-vestiging in Nieuwe Pekela wordt gebouwd. De nieuwe fabriek moet in het derde kwar taal van 2002 klaar zijn. Uit cumeen wordt fenol en bisfenol gemaakt dat als grondstof dient voor de productie van polycarbo- naat. Dit halffabrikaat dient als grondstof voor plastics in de auto-industrie en huis houdelijke apparaten. door Barend Pelgrim OOSTBURG - De ambtelijk se cretaris P. van Herrewegen van het Zeeuws-Vlaamse samen werkingsverband CW (Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer) zal per 1 januari 2002 zijn taken neerleggen. Hij zou het veld moeten ruimen vanwege de voortdurende problemen tussen het samenwerkingsverband en de uitvoerder van het Collectief Vervoer, Regie BV. Van Herrewegen, in dienst van de gemeente Oostburg en sinds ruim een jaar voor een drietal dagen per week gedetacheerd naar het CW, zal volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid vervangen worden door een ambtenaar van de gemeente Terneuzen. Vorige week werd binnen het Algemeen Bestuur (AB) en het Dagelijks Bestuur (DB) van het CW gesproken over de vervanging van Van Herrewegen. Het is al lang geen geheim meer dat de verhoudin gen tussen het bestuur van het Collectief Vervoer en uitvoerder Regie BV bar slecht zijn en dat vanuit de Zeeuws-Vlaamse ge meenten de roep steeds luider wordt om iets aan die situatie te doen. Onlangs nog bleek dat Re gie beslag wil laten leggen bij enkele gemeenten en bij de pro vincie, indien het CW een be drag van 445.000 gulden aan achterstallige betalingen niet onverwijld overmaakt. Dat het C W-bestuur er veel aan gelegen is om de verhoudingen met Regie te normaliseren bleek vorige week, toen de openbare vergadering van het samenwer kingsverband in Sas van. Gent zich grotendeels achter gesloten deuren afspeelde. Dit moet er toe bijdragen dat de vuile was voortaan binnen blijft. Vice- voorzitter J. Baart van het CW betreurt daarom des te meer de geluiden rond het vertrek van Van Herrewegen.,Er is een hele goede afspraak gemaakt met al le leden van het Algemeen Be stuur dat het moet stoppen met negatieve berichtgeving over het CW, om de verhouding met Regie te verbeteren." Ongebruikelijk Bij het terugtrekken van de ambtelijk secretaris speelt voorts mee dat het college van B en W van Oostburg Van Herre wegen niet langer wil afstaan aan het samenwerkingsver band, omdat het opstellen en de uitvoering van het integraal ou derenbeleid en van het integraal jongerenbeleid in de gemeente Oostburg door diens detache ring steeds meer vertraging op loopt. Het zou echter ongebrui kelijk zijn dat er binnen een gemeenschappelijke regeling als het CW een ambtenaar uit een andere gemeente werd aan gesteld, omdat normaal gespro ken de gemeente die de voorzit ter levert ook de ambtelijk secretaris aanstuurt. Opmerke lijk daarbij is dat de voorzitter van het CW, L. Wille, als wet houder tevens deel uitmaakt van het Oostburgs college dat Van Herrewegen juist terug wil hebben. Wille zegt dat hij van daag de positie van Van Herre wegen aan de orde zal stellen in de wekelijkse B en W-vergade ring. Wille zal er daarbij op aan dringen om Van Herrewegen te door René van Stee ZAAMSLAG - Het BAFL-team uit Zaamslag heeft geen potten kunnen breken tijdens de Ne derlandse kampioenschappen Robot Wars, die afgelopen weekend in Londen werden ge houden. Op zaterdag gaf hun robot MaxiMill 2 aanvankelijk geen enkel teken van leven, omdat een deel van de elektronica was doorgebrand. Na enkele pogin gen kreeg het viertal het appa raat alsnog aan de praat. Het wapen van de robot, een tand wiel met uitsteeksels, gemon teerd op de startmotor van een auto, bleef echter dienst weige ren. „Onze twee gevechten op zater dag waren hierdoor geen door- (Advertentie) Wij richten kantoren in #(M ak$! /vfactK' pf HOEKMAN Noordzandsiraat 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07.fax (0113) 57 38 73 slaand succes", vertelt BAFL- teamleider Frank van Oorschot vanuit Londen, ,,'s Zondags ging het iets beter in het gevecht met drie robots tegelijk. On danks zware aanslagen met een bijl, bleef de Maximill 2 het ge woon doen." Van Oortschot kon over het verdere verloop van de kampioenschappen geen uit spraak doen, omdat hij contrac tueel gebonden is aan een zwijgplicht tot na de televisie uitzending van BNN op Neder land 2 in december. Ideeën Het BAFL-team doet ondanks de tegenslagep van het afgelo pen weekend volgend jaar ge woon weer mee met de Neder landse kampioenschappen Robot Wars. Achter de scher men zijn de teamleden al druk bezig met de voorbereidingen op de volgende editie. „De afge lopen dagen hebben we tal van ideeën opgedaan, waarmee we volgend jaar beslist ons voor deel zullen doen. We komen in elk geval met een verbeterde versie van de Maximill 2, die aanzienlijk zwaarder en veel sterker zal zijn", aldus Van Oor schot vol goede moed en ver trouwen. JanFraanje (links) neemt de maat van het mosselzaad. door Rolf Bosboom YERSEKE - Voor het eerst sinds 1994 wordt er in de Oosterschelde weer mossel zaad opgevist. De schepen zijn daarvoor gisterochtend uitgevaren. Recent werd tot ieders verrassing ontdekt dat de Oos terschelde enorme hoeveelheden mossel- broed bevat. Biologen, onderzoekers en experts heb ben de hoeveelheid zaad geschat op 300.000 mosselton (30 miljoen kilogram). De leden van de Producentenorganisatie Mossel hebben toestemming gekregen om de komende vijf weken op maandag en dinsdag in totaal 250.000 ton op te vissen: 50.000 ton per week. Het overgrote deel van de eerste 50.000 ton werd gisteren naar boven gehaald. De scheepsladingen werden in de loop van de middag opgemeten in de havens van Co- lijnsplaat en Yerseke. Vervolgens worden de minimosselen uitgezaaid op de specia le kweekpercelen. Daar kunnen ze verder groeien totdat ze over ongeveer twee jaar rijp zijn voor consumptie. De mosselschat is een grote opsteker voor de mosselsector, die door het geringe aan bod van de laatste jaren en de daarbij be- foto Dirk-Jan Gjeltema horende prijzen onder druk staat. De ber gen zaad die nu zijn aangetroffen hebben de hele sector verbaasd. „Wij kunnen het niet verklaren", zegt W. van den Berg, schipper van de Bru 6. „Het is kennelijk een samenloop van omstandigheden." Geen van Van den Bergs collega's kan zich dergelijke hoeveelheden zaad als die nu zijn aangetroffen herinneren. „Ook niet toen de Oosterschelde nog helemaal open was. Laten we hopen dat het een keerpunt is, maar we denken eerder dat het een een malig cadeautje is." De hoeveelheden zaad in de Waddenzee zijn eveneens veel belovend. handhaven als secretaris en te zoeken naar een andere oplos sing op het jeugdbeleid en oude renbeleid van Oostburg op po ten te zetten. door Barend Pelgrim TERNEUZEN-De Terneuzense CDA-raadsfractie maakt zich ernstig zorgen over de financië le positie van de Bestuursacade mie Zuid-Nederland en het voortbestaan van het oplei dingsinstituut. Bovendien wil het CDA weten of Terneuzen mogelijk zo'n 200.000 gulden moet ophoesten om mee te beta len aan de schuldsanering van de academie. Fractievoorzitter C. de Mol- Marcusse zegt geschrokken te zijn van de berichtgeving over de Bestuursacademie. Afgelo pen maand bleek dat de acade mie met een tekort kampt dat tussen de 10 en de 24 miljoen gulden ligt. Het bestuur van de school wil dit tekort aan laten zuiveren door gemeenten, wa terschappen en provincies en dat betekent dat Terneuzen wel eens een rekening van ten min ste 90 mille gepresenteerd kan krijgen. De schuld wordt door berekend naar rato van het aan tal inwoners; in het gunstigste TERNEUZEN - De brandweer in Terneuzen houdt zaterdag 8 september een zogenaamde emergencydag op het Stadhuis plein in Terneuzen. Op deze dag laat het korps zien wat het zoal in huis heeft voor de brandbestrijding en hulpverle ning. Naast het brandweer korps werken ook de politie, het Sigma-team van het Rode Kruis, de ambulancedienst Zeeuws-Vlaanderen, de Natio nale Reserve, diverse bedrijven en de luchtmachtbrandweer mee aan de dag. Er zijn demon straties te zien van het gaspak- kenteam en - voor het eerst in Nederland - een blusmotorfiets uit Denemarken. De brand weerdag begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. door René van Stee PHILIPPINE - Vandaag gaat de liefste wens van de zevenjarige Dennis Cornelius uit Philippine in vervulling. Vanochtend ver trok hij met zijn ouders Martine en Nico, zijn oudere zus Fariëll en zijn kleine broertje Stijn naar Disneyland in Parijs. Hier wordt het hele gezin de komen de drie dagen heerlijk in de wat ten gelegd. De familie Cornelius krijgt het VIP-arrangement aangeboden door de stichting (Advertentie) Doe Een Wens, de stichting die wensen van ernstig zieke kinde ren vervult. „Vanavond komt iemand van Doe Een Wens nog langs om ons uit te zwaaien, en morgenoch tend zijn we dan weg", vertelde een licht opgewonden Dennis gisteren over de reisplannen. Hoewel hij van plan is alle at tracties in het pretpark min stens een keer te bezoeken, ver heugt hij zich vooral op de woensdagochtend, als geza menlijk met alle Disneyfiguren wordt ontbeten. „Mickey en Minnie Mouse, Goofy, Pluto; ze hebben me verteld dat ze er alle maal zouden zij n"aldus Dennis over zijn grote favorieten. In oktober 2000 werd bij Dennis leukemie geconstateerd. Die ziekte zette het leven van de fa milie Cornelius de voorbije tien maanden totaal op z'n kop. Zo lag Dennis wekenlang voor che- mokuren in het ziekenhuis in Gent. Ook naar school kon hij niet meer. Door een gebrek aan natuurlijke weerstand was zelfs het spelen met andere kinderen geruime tijd uit den boze. „Een vreselijke periode, die nu geluk kig voorbij is", vertelt zijn moe der Martine. Bedwongen De ziekte lijkt nu bedwongen te zijn. Dennis is echter nog niet officieel genezen verklaard. Hij moet nog minstens een jaar me dicijnen slikken en regelmatig op controle in het ziekenhuis. „Maar het gaat heel erg goed", Dan hebt u in januari geen problemen aan de kassa. Als ondernemer bent u er bij het dubbelprijzen ongetwijfeld achtergekomen dat u niet alleen op mooie ronde bedragen uitkomt. Om straks niet in de problemen te raken, moet u nu al eurowisselgeld bestellen. Deze maand valt er bij alle zogeheten toonbankinstellingen een brief op de mat. Hierin zit ook een aanvraagformulier voor een startvoorraad eurowisselgeld, 't Enige wat u hoeft te doen, is dat formulier ingevuld terugsturen. Doe het meteen nadat de brief bij u in de bus is gevallen. Want als u het vergeet, hebt u in januari geen wisselgeld. Vragen? Bel gratis de Eurolijn: 0800-1521. Of bezoek de Eurosite: www.euro.nl. geval zal dat ongeveer 2,50 gul den zijn terwijl er maximaal 6 gulden per hoofd van de bevol king moet worden betaald. CDA-fractielei der De Mol zegt dat haar fractie van de wethou ders Baart (personeel) en Kerckhaert (financiën) wel eens wil horen hoe de gemeente Ter neuzen tegen de kwestie aan kijkt. „Dit kan grote gevolgen hebben voor de opleiding van ambtenaren. Wij hebben die academie hard nodig om onze mensen te scholen; het is be langrijk voor de kwaliteit en de continuïteit van het gemeente lijke apparaat. Zoals iedereen weet is het niet eenvoudig om aan personeel te komen. Daar om ben ik benieuwd of het colle ge hier mee bezig is. Wethouder Kerckhaert kan nog geen antwoord geven op de CDA-vragen. Op maandag 24 september vindt in Goes een vergadering plaats van de Ver eniging van Zeeuwse Gemeen ten waarvoor alle wethouders van financiën en personeelsza ken en gemeentesecretarissen uitgenodigd zijn. Van de zijde van de Bestuursacademie wordt dan een toelichting gegeven op de gerezen problemen; verder zal het bestuur mogelijke oplos singen aandragen. Kerckhaert van zijn kant wil dan wel eens horen wat er binnen de Be stuursacademie is gebeurd waardoor het tekort zo hoog is opgelopen. SINT-PHILIPSLAND - De po litie heeft gisterochtend vroeg, omstreeks half een, een 33-jari- ge Hagenaar aangehouden op de Krabbekreekweg bij Sint Philipsland. De Hagenaar had zijn partner, die in Zeeland ver blijft, ernstig bedreigd. Bij zijn aanhouding verzette de man zich zo hevig dat een waarschu wingsschot noodzakelijk bleek. De man is opgesloten. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Er komt mo gelijk een proef met servicepun ten in Zeeuwse dorpen die hun winkels hebben verloren. Gede puteerde G. van Zwieten en en kele dorpsraden zijn daarover in gesprek. Van Zwieten wil in het najaar een proef met een ser vicecentrum voorstellen aan Provinciale Staten. Om welke dorpsraden het gaat, wilde Van Zwieten gisteren nog niet kwijt. De gedeputeerde lan ceerde eerder dit jaar het idee om in dorpen en wijken waar winkels en postagentschappen vertrokken zijn, kleine centra in te richten waar bewoners met computerverbindingen bank zaken en boodschappen kunnen regelen. Volgens de gedeputeerde heeft de provincie subsidiemogelijk heden voor dergelijke initiatie ven. De Statenfractie van de Partij van de Arbeid verklaarde zich tijdens een bijeenkomst in Bier vliet afgelopen weekeinde voor stander van het idee van de WD-gedeputeerde. Van Zwie ten toonde zich daar gisteren verheugd over. „Het betekent dat het een breed draagvlak in de Staten heeft." (Advertentie) zegt Martine. „Hij gaat weer naar school en ook doet hij weer lekker mee met de andere kin deren." Het initiatief om een beroep te doen op de Stichting Doe Een Wens is afkomstig van de Bren- da Roeland, een goede vriendin van Dennis' moeder Martine. Evenals Martine noemt zij het driedaagse uitstapje naar Euro- disney de positieve afsluiting van een zware en onzekere pe riode. „Vooral Dennis heeft het dubbel en dwars verdiend, want hij is zo dapper geweest toen hij zo verschrikkelijk ziek was", verwoordt Brenda de gedachten en gevoelens van de mensen die de voorbije tien maanden in de directe nabijheid van de familie Cornelius hebben vertoefd. Dennis Cornelius is inmiddels zo ver hersteld dat hij met zijn familie naar Disneyland Parijs kan gaan. foto Peter Nicolai Danielle van drie logeerde bij haar opa en oma in Terneu- zen. Die hadden hun handen vol aan hun kleine tornado. Razendsnel is ze, uiterst bij dehand, grijpgraag en in voor elk nieuiuigheidje. Het huis was danig voorbereid op de komst van de dierbare handenbinder. Op dat kleine dingetje na, dat opa en oma gemist hadden. Danielle mis te niets. Dus toen ze na toilet- bezoek de kamer weer in- sprintte, dacht oma in een microseconde gezien te heb ben dat de uk iets van de trap- richel griste. En in haar mond stopte. Maar dat mondje bleek alweer leeg. Het kleine Turkse muntje dat na de vakantie overschoot bleek de buit te zijn. Veel om hullend voedsel en afwach ten maar, zei de huisarts. Maar na een week had Da nielle haar centje nog niet prijsgegeven. Dat ivas ze ook geheel niet van plan, ver klaarde het dametje. Aan verdere ingrepen wenste ze niet mee te werken. Danielle had heel andere intenties. Wijzend op haar naveltje ver kondigde zefier: „Dat is mijn spaarbuik!" Splijtstof kernenergie centrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur' willen wij u daarover graag informeren. Op 12 juli is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Woensdag 5 september vertrekt de container per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u tneer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41