Kamer steunt zondagsrust GRATIS Felle kritiek VNO NCW op prestaties politie en justitie M Jorritsma voor meer commercie op universiteit Illegale opslag diermeel Zelfhulp in evangelische kring Walvissen uit failliete film te koop Recordoplage boek Guus Kuijer Westbroek na verkiezingen weg Reclame NVZ misleidend Man moet aidstest ondergaan na fout chirurg Organisaties pleiten voor werk alle asielzoekers Stichting wil automatische orgaandonatie Werknemer mag zelf bepalen of hij werkt Stephen Frears vzmsm* van onze redactie binnenland UTRECHT - Bedrijven moeten meer invloed krijgen op de agenda van universiteiten. Als wetenschappelijk onderzoek meer aan de commerciële vraag voldoet, kan het be drijfsleven een voorsprong nemen op internationale con currenten. Universitaire in stellingen zouden daarom meer op hun marktgerichtheid afgerekend moeten worden. Dat stelde minister Jorritsma van Economische Zaken giste ren tijdens de opening van het academisch jaar aan de Uni versiteit Utrecht. De VVD-be- windsvrouw vindt dat de bij drage van de universitaire wereld productiever kan. Daarom moeten de instellin gen volgens Jorritsma hun 'tradities en regels eens onder de loep nemen'. Bezet Een groep van ongeveer veer tig studenten hield gistermid dag twee uur lang een deel van het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) bezet. Zij protesteerden met hun actie juist tégen de groeiende invloed van het be drijfsleven op het hoger onder wijs en het universitaire on derzoek. Met stoelen, planken en tafels hadden de bezetters de deuren van het gebouw gebarrica deerd. Ze eisten van het Colle ge van Bestuur van de RuG dat het zich bij de opening van het academisch jaar ook zou uit spreken tegen de vercommer cialisering. Nadat rector mag nificus D. Bosscher de actie voerders toezegde dat ze voor de opening van het academisch jaar een verklaring mochten voorlezen, hieven de actie voerders hun bezetting op. Master De universiteiten hebben een spannend jaar voor de boeg. De komende tijd zal de nieuwe structuur van bachelors en masters stevig in verf moeten worden gezet. Onderwijsmi nister Hermans wil er volgend j aar immers al mee aan de slag. In de nieuwe structuur volgen studenten een bacheloroplei ding van drie jaar. Iedere uni versiteit biedt daarna een mas- tersopleiding van een of twee jaar. Hermans opende gistermiddag het jaar aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij kondigde aan dat hij in sommi ge gevallen bereid is een mas- teropleiding twee jaar te beta len. Dat moet dan wel strikt noodzakelijk zijn om interna tionaal te kunnen concurreren. ANP Hoogleraren van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam gaan de trappen af van de centrale bibliotheek op weg naar de Sint-Laurenskerk waar de opening van het Acade misch Jaar werd voltrokken. foto Guido Benschop/ANP ZWOLLE - In Nederland zijn de afgelopen maanden 24 ille gale opslagplaatsen van diermeel ontdekt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Inspectie Milieuhygiëne in opdracht van het Openbaar Ministerie. Dat heeft persofficier G. de Haas van het OM in Zwolle gistermiddag bevestigd. In de provincies Noord-Brabant en Gelderland zijn elk tien il legale plaatsen ontdekt, in Friesland drie en in Utrecht een. Volgens De Haas ontstaat er bij de opslag brandgevaar door broei en kans op stank door bederf. Bovendien kunnen de op slagplaatsen ongedierte aantrekken en komen mogelijk scha delijke gassen vrijIn geen van de gevallen is gestuit op acuut gevaar voor de volksgezondheid. De betrokken provincies zijn ingelicht. ANP ROTTERDAM - Slachtoffers van manipulatie in evangeli sche kring kunnen binnenkort hulp krijgen bij de Vereniging tegen manipulatie in christelijke gemeenten en groepen. In formatievoorziening, begeleiding van slachtoffers en door verwijzing naar therapeuten zijn de belangrijkste taken die de vereniging zich stelt. Als voorbeeld van manipulatie noemde voorzitter L. la Riviè- re gisteren de enorme druk die voorgangers, ouderlingen en andere functionarissen in evangelische gemeenten op leden uitoefenen om tien procent van hun bruto-inkomen af te staan. Manipulatie kan volgens La Rivière de opmaat tot sek sueel misbruik of fraude zijn. ANP AMSTERDAM - Vier levensgroot nagebouwde walvissen, tientallen replica's van vogels en vissen en de binnenkant van een schip. Curator J. Lensink van de failliete Ocean Warrior BV gaat proberen deze artikelen aan de man te brengen. De schuldeisers van het bedrijf hebben bijna negen miljoen gul den van de onderneming tegoed. Eind juli kwam met het faillissement van de BV een einde aan de productie van Ocean Warrior, een film over het leven van Greenpeace-oprichter Paul Watson. Lensink: „We proberen onder meer contacten te leggen in Hollywood om te kijken of er films over walvissen in de plan ning staan." De vier walvissen hebben bij elkaar vier miljoen dollar gekost. De kleinste van de zoogdieren heeft de afme ting van een flinke container. ANP DEN HAAG - De oplage van het Kinderboekenweekge schenk 'Ik ben Polleke hoor!' van Guus Kuijer bedraagt dit jaar een recordaantal van 368.000 exemplaren. Het geschenk is gratis voor wie tijdens de 47ste Kinderboekenweek van 3 tot en met 13 oktober voor ten minste 19,50 gulden aan boe ken koopt. De Kinderboekenweek 2001 draagt als motto 'Woensdagmid dag - Lees over je hobby'. GPD UTRECHT - Henk Westbroek wil na de volgende gemeente raadsverkiezingen niet terug in de Utrechtse gemeenteraad. De voorman van Leefbaar Utrecht en mede-oprichter van Leefbaar Nederland zegt dat in een artikel op de site van de Internetjournalist. Westbroek stelt dat hij niet gelukkig is geworden van het be drijven van politiek. „Het is vervelend en dom. Voor die tijd was ik gelukkiger, ik verdiende leuk, was niet de slaaf van ba zen. In elk wereldje heb ik vrienden opgedaan, maar in de po litiek bezit ik er geen.ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) heeft enkele misleidende advertenties geplaatst ten tijde van het CAO-coni'lict in de ge zondheidszorg. Dat stelt de Reclame Code Com missie in reactie op een klacht van het actiecomité van het ziekenhuis in Enschede. Het co mité stoorde zich afgelopen voorjaar aan de 'onjuiste' ad vertenties van de NVZ. De werkgevers gaven daarin aan wat het personeel in de gezond heidszorg - volgens hun - ver dient. In sommige advertenties ontbrak de naam van de adver teerder en kwam niet duidelijk naar voren hoe de salarissen tot stand waren gekomen, oordeelt de commissie nu. „Door het ontbreken van een toelichting achten wij de bedra gen te absoluut en daardoor misleidend." GPD (Advertentie) dinsdag 4 september 2001 van onze redactie binnenland ALKMAAR - Een patiënt van een chirurg van het Medisch Centrum Alkmaar moet ver plicht een aidstest ondergaan. Dit heeft de president van de rechtbank in Alkmaar bepaald. De chirurg sneed zichzelf in de vinger tijdens het opereren van de patiënt en is bang via hem met hiv te zijn besmet. De pati ent gaat in hoger beroep, zo heeft zijn advocaat G. Hamer gisteren laten weten. De patiënt wilde niet vrijwillig meewerken aan de aidstest. De chirurg stap te daarom naar de rechter om de test in kort geding af te dwin gen. Hij stelt dat de patiënt, een gedetineerde Amsterdammer verdacht van moord, tot een ri sicogroep behoort. De patiënt zou eerder drugs hebben ge bruikt en vaker in de gevangenis hebben gezeten, waar de kans aids op te lopen groter is, meent de chirurg. Lijfsbehoud Hamer meent dat de arts zijn be roepsgeheim heeft geschonden door een kort geding aan te spannen. De president van de rechtbank verwierp dit argu ment, omdat de patiënt door niet mee te werken aan de test de arts dwong zijn beroepsgeheim te schenden. De chirurg bracht de vertrouwelijke informatie 'uit lijfsbehoud' naar buiten, al dus het vonnis. Hamer voerde verder aan dat de lichamelijke integriteit van de patiënt wordt beschermd door de Grondwet en het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De recht bankpresident beaamde dit, maar stelde dat in dit geval de rechten van de arts zwaarder wegen. Ook het argument dat de patiënt bang is dat door hem af gestaan bloed wordt gebruikt in zijn strafzaak vond geen gehoor. De officier van justitie beloofde het monster niet te zullen ge bruiken en daarmee was voor de president de kous af. Ondanks het ingestelde hoger beroep zal de patiënt de aidstest moeten ondergaan, maar vol gens Hamer gaat het om het principe. „Iedereen die geope reerd wordt, loopt het risico door een fout van de chirurg verplicht te worden tot een aids test", meent Hamer. ANP DEN HAAG - Het kabinet moet asielzoekers met en zonder ver blijfsvergunning meer moge lijkheden geven om te werken. Dit stellen Vluchtelingenwerk Nederland en de FNV in een een brief die zij gisteren aan het ka binet hebben gestuurd. Asielzoekers die een verblijfs vergunning in Nederland heb ben gekregen, moeten door een immense papierwinkel heen, voordat zij eventueel aan het werk kunnen gaan. Bovendien duurt het vervolgens nog weken voordat zij de beno digde documenten in handen hebben. Zo gaat een heel arse naal aan arbeidskrachten ver loren, menen Vluchtelingen- Werk en de vakbond. Volgens deze organisaties is het 'onbegrijpelijk' dat het kabinet deze kans laat lopen, maar wel speciaal buitenlandse arbeids krachten naar Nederland wil halen. Er zitten immers al heel veel hoog opgeleide vluchtelin gen in Nederland, zo stellen Vluchtelingenwerk en FNV. Ook asielzoekers van wie het asielverzoek nog in behande ling is, zouden meer ruimte moeten krijgen om te werken, vinden de twee organisaties. Nu kan er veel te weinig, schrij ven Vluchtelingenwerk en de FNV. Asielzoekers zonder ver blijfsvergunning mogen in Ne derland geen langdurig betaald werk doen. Zij mogen niet meer dan twaalf weken per jaar wer ken. Minister Vermeend (Sociale Za ken) voelt er best voor om asiel zoekers langduriger te laten werken, maar krijgt daarvoor te weinig steun in de Tweede Ka mer. ANP van onze redactie binnenland door Peet Vogels DEN HAAG - De meerderheid van de partijen in de Tweede Kamer wil dat werknemers zelf mogen bepalen of ze op zondag werken. De individuele weige ring is een kernpunt van een ini- tiatiefwet van Bussemaker (PvdA) en Van Dijke (Christen- Unie). Nu staat in de Arbeidstijdenwet nog dat de werkgever na in stemming van de onderne mingsraad werken op zondag kan verplichten. De initiatiefwet van PvdA en ChristenUnie is een antwoord op de toename van werken op zondag. D66 kwam eerder met een initiatief waarmee alleen op religieuze gronden bezwaar ge maakt zou kunnen worden te gen verplicht werken op zon dag. PvdA en ChristenUnie gaan verder. Zij willen dat ie dereen die bezwaar heeft tegen zondagswerk, moet kunnen weigeren te werken. Bedrijfsbelang Nu beslist de werkgever in sa menspraak met de onderne mingsraad over werken op zondag. De werkgever moet aantonen dat het bedrijfsbelang werken op zondag nodig maakt en de ondernemingsraad moet instemmen met werken op zon dag. Als die instemming er is, dan kan een individuele werk nemer niet meer weigeren op zondag te werken. Behalve voor het recht op een vrije zondag pleit het wetsvoor stel van PvdA en ChristenUnie ook voor een mogelijkheid om werk en zorgtaken te combine ren. Dat punt ligt bij het CDA gevoelig. CDA-Kamerlid Mos terd is wel voor de mogelijkheid dat individuen weigeren op zon dag te werken. „Ik vraag me wel af of zorg- en arbeidsafspraken wettelijk geregeld moeten wor den. Het is ook mogelijk dat sociale partners hierover af spraken maken die in de CAO worden opgenomen. Op dat punt wil ik nog verduidelij king", aldus Mosterd. Onderzoek GroenLinks steunt de wet. GroenLinks-Kamerlid Van Gent wil nog wel een paar aan vullingen. „Mensen die op reli gieuze gronden een andere dag vrij willen moeten die mogelijk heid ook krijgen. Verder wil ik èen onderzoek naar de behoef ten van mensen om een andere dag vrij te nemen dan de zon dag. Als beide partners werken kan het bijvoorbeeld in verband met de opvoeding van kinderen ook fijn zijn een andere dag vrij te nemen." De VVD is tegen de wet. Volgens WD-woordvoerder Blok zijn de consequenties voor met name kleine bedrijven en de consu ment te groot. „Een bedrijf met twee perso neelsleden van wie er één wei gert op zondag te werken kan de tent wel sluiten. Bovendien moeten werkgevers meer gaan betalen om mensen op zondag aan het werk te krijgen. Dat zal de consument uiteindelijk moe ten betalen, want die hogere kosten worden in de prijzen doorberekend." GPD LEIDEN - Nederlanders die niet hebben aangegeven of zij hun organen na hun dood voor donatie beschikbaar stellen, moeten automatisch orgaando nor worden. Hierdoor kan het tekort aan donatieorganen worden terug gebracht. De Nederlandse Transplantatiestichting en Eu rotransplant pleiten daarom voor wijziging van de Wet op de Orgaandonatie. Toen die wet drie jaar geleden ingevoerd werd, pleitte Euro transplant ook al voor het geen bezwaarsysteem. Sindsdien hebben de organisaties meege werkt aan de uitvoering van de donorregistratie. Nu de evalua tie van de wet eraan zit te komen en tweederde van de Nederlan ders nog niets van zich heeft la ten horen, trekken zij echter op nieuw aan de bel. „Er zijn wel meer weefseldono ren, maar niet meer orgaando noren. Het doel van de wet is daardoor niet gehaald", vindt directeur B. Haase van de Ne derlandse Transplantatiestich ting, die de verdeling van do nororganen in N ederland regelt. Eenderde van de Nederlanders heeft zijn registratieformulier teruggezonden. In totaal zijn er nu 2,5 miljoen geregistreerde donoren. Wachtlijsten Bij mensen die niets van zich hebben laten horen, beslist de familie na de dood over eventu ele donatie. „Zo'n 80 procent zegt dan nee", aldus Haase. Zij hoopt dat door verandering van het systeem dit percentage om laag gaat naar 50 procent. „Als het aantal uiteindelijke dono ren dan van twee- naar driehon derd gaat, dan komt er al een af name van de wachtlijsten tot stand", voorspelt Haase. Haases organisatie en Euro transplant, verantwoordelijk voor de Europese uitwisseling, willen het huidige donorregis- 'ter wel handhaven. De combi natie van register en geen-be zwaarsysteem werkt in Zweden goed, weet Haase. ^Minister Borst van Volksge zondheid wil het vooralsnog met de huidige wet doen en heeft haar hoop gevestigd op een experiment met donatie functionarissen. Deze moeten in ziekenhuizen de weefsel- en or gaandonaties coördineren en bevorderen. ANP pagina 2: commentaar door Rixt Albertsma en Koos van Wees DEN HAAG - Werkgeversorganisatie VNO-NCW wil politie en justitie af kunnen rekenen op prestaties. Volgens veel ondernemingen is het op dit mo ment slecht gesteld met de beheersing van de criminaliteit. Algemeen directeur N. van Kesteren van VNO-NCW pleitte gisteravond in 2 Vandaag voor een contract tussen jus titie, politie en samenleving. Volgens Van Kesteren is het met de dienstverlening van politie en justitie slecht gesteld. Hij zegt dit in een reactie op de kabinetsnota Criminaliteitsbe heersing die in juni is gepresenteerd. Het bedrijfsleven in Nederland is onte vreden over de aanpak van de crimina liteit. Toezicht, opsporing en vervol ging falen. „Er gaan miljarden naar de sector, dan is het niet onredelijk om te vragen wat je ervoor krijgt", zegt A. Volkers in een toelichting op de uitzending. Volkers is secretaris criminaliteitsbestrijding bij VNO-NCW. De werkgeversclub vindt dat er onder meer afspraken moeten worden ge maakt over een hogere pakkans. „Daarnaast worden processen-verbaal laat opgemaakt, bedrijven worden niet op de hoogte gehouden van hoe het on derzoek verloopt en zaken blijven lang' liggen", vat Volkers samen. „Slechts 45 procent van de ondernemingen doet nog aangifte van delicten." Politie en justitie hebben volgens hem vaak andere prioriteiten. Elektronisch De werkgevers noemen het tekort aan personeel slechts een deel van het pro bleem. „Je zou de aangifte door elek tronische systemen kunnen vereenvou digen." Volgens Volker bedraagt de schade door criminaliteit bij bedrijven jaarlijks zo'n 3,5 miljard gulden. De pogingen van de overheid om meer mensen te interesseren in een baan bij de politie zijn overigens succesvol. Vol gens minister van Binnenlandse Zaken De Vries tellen de korpsen ruim 3500 mensen meer dan in 1998. In dat jaar sprak het paarse kabinet af dat er aan het einde van deze kabinetsperiode 3400 agenten meer moesten zijn. Mo menteel werken erbijna 44.000 mensen bij de politie. Naast de nu bereikte uitbreiding is ook het aantal agenten in opleiding sterk toegenomen. Dat zijn er nu eveneens zo'n 3500, drie keer zoveel als drie jaar geleden. De behoefte aan agenten blijft volgens de minister niettemin onverminderd groot. Het aantal agenten dat de dienst de komende jaren verlaat wegens pen sioen of een andere baan zal groter zijn dan eerder werd geraamd. Het aantal politiemensen dat vertrekt, loopt op van nog' geen 1000 dit jaar naar onge veer 1700 in 2011. GPD N. van Kesteren DEZE WEEK BIJ MIKRO GIDS: v:1 Pmoicpc S -tit* Aporjivpsc -.mve KRO-F'.iHpr'.Jf tfh Fittt FfSTivAt (.n ïi-tfi mmm$ SPECIAL FILM BY THE SEA 44 pagina's boordevol interviews en achtergrondinformatie Compleet programma-overzicht 'Film by the Sea' (van 10-16 september in Vlissingen) Bekendmaking winnaar KRO-filmprijs! MIKRO GIDS IS OVERAL f140/ VERKRIJGBAAR VOOR SLECHTS J V /€0,Ó4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3