Zorg om opvang uitgeprocedeerden PZC Zwemmen om het hardst op eerste Schoolzwemtoernooi Vrouw gewond bij aanrijding Raad van State buigt zich over klachten over varkenshouderij Schouwse PvdA niet bang voor tweespalt Aanleg tuin nieuw gemeentehuis Man mishandeld in Goes Drankrijder ramt vrachtauto Auto gestolen in Oost-Souburg Diefstal bouwmaterialen Nekklachten na botsing Brouwse brandweerpost zet de deuren open Vluchtelingenwerk vraagt gemeente hulp bij zoeken naar oplossingen Internationale viswedstrijd in Dishoek Vogelvrienden openen seizoen met een beurs ZIERIKZEE - Een 23-jarige automobilis te is gisteren even na het middaguur ge wond geraakt bij een aanrijding in Zierik- zee. Oorzaak van het ongeluk op het kruispunt van de Laan van Saint Hilaire met de Haringvlietstraat, was naar alle waarschijnlijkheid de hevige regenval rond dat moment. Een 43-jarige vrouw uit Zierikzee reed in de richting van de Schel- destraat en slaagde er niet in op tijd te stoppen voor de van rechts komende auto mobiliste. Ze raakte de auto vol in het lin kerportier, waardoor de bestuurster knel kwam te zitten. De brandweer moest er aan te pas komen om de vrouw uit haar be narde positie te bevrijden. Zeis per ambu lance met nog onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. De 43- jarige Zierikzeese kwam met de schrik vrij. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Drie bedrijven uit Schouwen-Duiveland gaan de aanleg van de tuin en parkeerruimte rond het nieuwe ge meentehuis voor hun rekening nemen. Burgemeester en wet houders verlenen naar verwachting volgende week de defini tieve opdracht aan de laagste inschrijver op de openbare aanbesteding. Het gaat om BTL Uitvoering (Bruinisse), Habo Hoveniers (Renesse) en Braber Groenvoorzieningen (Renesse), die voor dit karwei een gelegenheidscombinatie hebben gevormd. De aanbesteding bestaat uit alle grondwerken, de aanleg van vijvers, verhardingen voor paden, wegen en parkeerstroken én het verzorgen van alle beplanting in de driehoek tussen de Nieuwe Kooiweg, Houwersweg en Laan van Saint Hilaire. Het omgevingsplan is ontworpen door landschapsarchitect Jos van de Lindeloof uit Delft. GOES - In een.uitgaansgelegenheid in de Goese binnenstad is zondag rond 1.30 uur een 21-jarige Kapellenaar mishandeld door een hem onbekende man. De Kapellenaar kreeg zonder reden een kopstoot en een vuistslag in het gezicht. De verwon dingen die hij daarbij opliep, moesten worden gehecht. Op de Westhavendijk in Goes werd diezelfde nacht rond 6.00 uur een 18-jarige automobilist uit Goes aangehouden wegens rijden onder invloed. Hij kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van vier uur. AXEL - Een 37-jarige automobilist uit de gemeente Axel is gistermorgen rond 05.00 uur, onder invloed van alcohol, op de Nieuwstraat te Koewacht tegen een vrachtauto gereden. Hij was na de aanrij cling weggelopen maar kon even later worden aangehouden. De man kreeg een rijverbod van vijf uur en een procesverbaal De vrachtwagen werd ter plaatse gerepareerd en kon zijn weg vervolgen. De personenauto was beschadigd aan de voorzij de. OOST-SOUBURG - Tussen zaterdag en gistermorgen is vanaf de Berkenstraat te Oost-Souburg een blauwe Opel Kadett Hatchback gestolen. Het kenteken van het voertuig is PZ-57-XS. VLISSINGEN - Tussen zondagmiddag en gistermiddag zijn uit een in aanbouw zijnde woning in de wijk Lammerenburg in Vlissingen bouwmaterialen weggenomen. De bouwmateri alen vertegenwoordigen een waarde van een paar duizend gulden. Vanaf een bedrijfsterrein in Oosterland zijn tussen zaterdag middag en gistermorgen goederen weggenomen ter waarde van een paar honderd gulden. De buit bestond onder meer uit koperen leidingen. MIDDELBURG - Twee personenauto's zijn gisternacht rond half een zwaar beschadigd bij een ongeluk in Middelburg. Een 21-jarige inzittende uit Middelburg is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. De aanrijding vond plaats doordat een 25-jarige Middelburger op de kruising van de D. Rijkersstraat en de Poelendaeleweg geen voorrang gaf aan een 20-jarige plaatsgenoot die van rechts kwam. BROUWERSHAVEN - De Brouwse brandweerpost stelt zaterdag 15 september zijn ter rein open voor iedereen die be langstelling heeft voor het werk van de brandweer. Tijdens de open dag worden diverse de monstraties gegeven. Er is onder meer te zien zijn hoe brandweerlieden een slachtof fer uit een auto bevrij den en hoe een vlam in de pan geblust wordt. Op het terrein van de ka zerne staan een bluswagen en - boot geparkeerd voor geïnteres seerden. Verder worden er films vertoond over brandpreventie en over de inzet van de brand weer-. Een deskundige beant woordt vragen van belangstel lenden. Het Brouwse korps speelt met de open dag in op de grote be langstelling voor het werk van de. brandweer. Tijdens de open dag zal blijken dat het werk meer inhoudt dan alleen blus sen. De werkzaamheden lopen uiteen van het stoppen van een lek in een tankwagen tot het controleren van gebouwen op brandveiligheid. De demon straties tijdens de open dag zijn voor de brandweerlieden tevens extra oefeningen. De kazerne aan het Slingerbos opent de deuren om 10 uur. De activiteiten zullen tot 16 uur doorgaan. dinsdag 4 september 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vluchtelingen werk (VW) Schouwen-Duive land doet een dringend beroep op de gemeente actief bij te dra gen aan het zoeken naar oplos singen en alternatieven voor asiel voor uitgeprocedeerde vluchtelingen die al lang in Ne derland verblijven. Voorzitter F. Arkenbout van VW houdt van avond een pleidooi daarvoor in de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden. Hij doet dat naar aanleiding van een notitie van de afdeling Soci ale Zaken betreffende de op vang van uitgeprocedeerde asielzoekers. Het dagelijks ge meentebestuur verklaart zich daarin bereid in specifieke ge vallen te zorgen voor noodop vang door tijdelijk te voorzien inbed, brood en bad, de zogehe ten'drie b's'. Het gaat dan om vluchtelingen die te elfder ure op grond van medische of humanitaire argu menten nog een aanvraag om een reguliere verblijfsvergun ning indienen. Het Rijk staat hen wel toe het besluit daarover af te wachten, maar verstrekt hen in die periode geen opvang meer. Arkenbout dringt erop aan dat de gemeente nog een stap j e verder gaat in het zich be kommeren om vluchtelingen. Volgens VW is er op Schouwen- Duiveland voor veel asielzoe kers thans sprake van een pat stelling die is ontstaan door de invoering van de nieuwe Vreem delingenwet per 1 april dit jaar. Binnen deze gemeente zijn vier honderd asielzoekenden ge huisvest in de locaties AZC Burgh-Haamstede en in de AVO's (Aanvullende Opvang) in het Huis van Nassau en Drie Ko ningen in Zierikzee. De grootste groepen zijn Afghanen, Irake zen, Soedanezen, Azerbeidja- nen, Sierra Leonezen en mensen uit voormalig Joegoslavië. Arkenbout verwijst naar de af spraken die staatssecretaris Kalsbeek heeft gemaakt met de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) dat afgewezen asielzoekenden die vanwege technische problemen nog niet kunnen terugkeren, tijdelijk zullen worden opgevangen. VW beschouwt die afspraak als een goed begin, maar niet als een oplossing voor de problematiek. Volgens Arkenbout maakt VW zich bezorgd over drie groepen uitgeprocedeerden. Dat zijn de mensen die de opvang dreigen te verliezen, maar die vanwege technische belemmeringen hun terugkeer nog niet kunnen rea liseren. Verder bekommert VW zich om vluchtelingen uit lan den als onder meer Irak, Angola en Soedan. De asielzoekers uit die landen kregen voorheen een Voorlopig Vergunning tot Tijde lijk Verblijf (VVTV). De meesten van hen verblijven al clrie j aar of langer in Nederland. Voor de derde groepde vluchte lingen die al meer dan vijf jaar in Nederland verblijven, bepleit VW een speciale oplossing. Ook op Schouwen-Duiveland leeft een kleine groep vluchtelingen die al langer dan vijf jaar in de Centrale Opvang gehuisvest is. Deze mensen werden lange tijd gedoogd, omdat het onmogelijk was aan de juiste papieren te ko men voor hun terugkeer. „Uit zetting bleef achterwege of er werd uitstel van vertrek ver leend. Inmiddels zijn de mensen verpauperd, getraumatiseerd maar vaak ook ingeburgerd. De kinderen zijn ware Nederlan ders die de taal van hun land van herkomst niet meer beheersen", aldus het pleidooi van Arken bout. Hij verzoekt de gemeente samen met VW en andere maatschap pelijke en kerkelijke organisa ties een actieve gesprekspartner te worden in het zoekennaar op lossingen en alternatieven voor deze mensen. Ook dringt hij aan op het bewaken van de afspra ken tussen VNG, IOM en de staatssecretaris betreffende het bieden van noodopvang om te voorkomen dat families op straat terechtkomen. door Jan van Ómmen ZIERIKZEE - Ook al is de stank van de megavarkenskouderij van M. Schepers aan de Lange Blokweg in Zierikzee niet te harden, de gemeente kan er niet veel aan doen. De varkenshou derij heeft nu eenmaal al sinds 1994 een vergunning voor het houden van 7500 varkens. En daar moest de gemeente Schou wen-Duiveland bij de nieuwe vergunning rekening mee hou den. Dat zei de gemeentewoordvoer der gisteren bij de Raad van Sta te in Den Haag. Die behandelde de bezwaren van omwonenden en de varkenshouder zelf tegen de nieuwe vergunning. De om wonenden vinden de vergun ning veel te soepel en zij vrezen veel stank- en geluidsoverlast. De varkenshouder vindt een aantal voorschriften juist te streng. Staatsraad Th. Drupsteen zette REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vraagtekens bij het beklag van de varkenshouder. „Het is toch wel cynisch om j e te beroepen op oude rechten terwijl je het be drijf niet eens volgens de eerste vergunning heb gebouwd." Zo is er illegaal een derde stal ge bouwd en heeft Schepers een veel stankgevoeliger mestspoel- systeem in plaats van het aange vraagde koeldeksysteem aan gelegd. De omwonenden vinden dat voldoende reden om het bedrijf te sluiten, maar daar wil de ge meente niet aan. V rachtwagenverkeer Ook vrezen de omwonenden overlast van het vrachtwagen- verkeer. Immers, het bedrijf wil regelmatig de mest met vracht wagens afvoeren. Op dat punt had de staatsraad weinig hoop voor de bezwaarmakers. „Als de mestopslag onder het Besluit mestbassins valt dan mag de mest op elk moment worden af gevoerd", zei de staatsraad. „Ook op zondag", vroeg omwo nende G. Velders. De staatsraad moest dat beamen. Wel is het mogelijk dat het rechtscollege nog iets kan doen aan de herrie van krijsende var kens. De onafhankelijke advi seur van de Raad van State, die de milieuproblematiek heeft onderzocht, meent dat het laden en lossen van de vaak krijsende varkens te veel herrie voor de dichtstbijzijnde woning ople vert. Het rechtscollege zal de komende weken bekijken of de vergunning nog moet worden aangescherpt. Uitspraak volgt over zes weken. DISHOEK - Hengelsportver eniging Middelburg houdt zon dag 23 september tussen 10.00 uur en 14.00 uur in Dishoek een grote internationale viswed strijd. Wie mee wil doen kan zich bij Brammetje Dump in Middel burg, Vlissingen of Goes in schrijven. Tot een uur voor het begin van de wedstrijd kan ook nog ingeschreven worden bij verenigingsgebouw De Cou- burg in Koudekerke. Het aas dat bij de wedstrijd gebruikt wordt, is gratis. Deelnemers komen bij na een baantje zwemmen op de eerste dag van het Schoolzwemtoernooi in zwembad Onderdak. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - „Op uw plaat sen...", galmt het door zwem bad Onderdak in Zierikzee. En tei"wijl het fluitje snerpt, springen vier kinderen van een jaar of zeven het bad in om hun baantje schoolslag te zwem men. Aan de kant worden ze aangemoedigd door hun team genoten, ouders en andere kij kers. Het eerste Schoolzwem toernooi van Schouwen-Dui veland ging gisteravond en thousiast van start. Het Schoolzwemtoernooi is met 248 inschrijvingen een groot succes. Vorige week kwamen in totaal zo 'n 3 5 0 kin deren trainen voor het toer nooi. „Alle deelnemers mochten twee keer komen om te oefe nen", vertelt Karin Vaes, een van de organisatoren vair Zwemsportvereniging Onder dak. „Best veel kinderen heb ben daar gebruik van ge maakt." In het kantoortje van de bad meesters voert Vaes na iedere ronde de standen in de compu ter in. „We hebben van diverse scholen hele leuke reacties ge kregen. Die komen met veel teams tegelijk. Maar er zijn ook kinderen die op eigen houtje teams hebben gevormd. Iedereen is enthousiast." In middels trekken de oudste kinderen hun twee baantjes rugcrawl, ook weer luid aan gemoedigd door de omstan ders. Frenchie (11) van een van de teams van de St. Willibrordus uit Zierikzee zit met haar vriendinnen aan de kant. Ze hebben al wat baantjes ge zwommen en het ging best goed. „Bij de vrije slag kies ik voor borstcrawl", zegt Mariël- le (11). „Want de schoolslag schiet niet op." Binnen de Ves te uit Zierikzee heeft slechts één, incompleet team uit groep zeven gestuurd. Gelukkig was Maurice (11) uit groep acht be reid om in te vallen. Hij zwemt zijn eigen wedstrijden pas op woensdagavond, samen met klasgenoot Marlijn (11). „We zijn maar met z'n tweeën maar we worden gecombineerd met kinderen van een andere school. Maar ik had liever ge zwommen met een team van mijn eigen school." Jodie en Esther (allebei 9) van 't Staepel 'of uit Renesse zijn ware zwemsters. Zij hebben al wel elf brevetten en diploma's. „We zwemmen om de beurt een keertje niet", vertelt Jodie, „want we zijn met z'n vijven. Van een team waren er drie kinderen uitgevallen maar dat was geen enkel probleem, het overgebleven kind kon ge woon bij dit team aanschui ven. Morgen, donderdag en vrijdag komen nog andere teams aan de beurt. De besten van de avond en de snelsten binnen de verschillende leeftijdscatego rieën mogen op zaterdag 22 september de finale zwem men. Zwemkampioen Marcel Wouda zal cle prijzen uitreiken en zelf ook nog een wedstrijdje zwemmen tegen enkele wed- strijdzwemmers van de ver eniging. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Van tweespalt binnen de Schouwse afdeling van de Partij van de Arbeid is op dit moment volgens de leden geen sprake. Maar dat de benoe ming van de lijsttrekker en de nominatie voor het wethouder schap nog de nodige discussie zal opleveren, staat wel vast. Maar dat is part of the game in de politiek, zo menen de PvdA- 'ers. Vorige week werd bekend dat de kandidaatstellingscommissie van de PvdA Schouwen-Duive land Zierikzeënaar A. van dei- Wouden naar voren wil schui ven als lijsttrekker bij de ge meenteraadsverkiezingen vol gend jaar maart. In het kader van de vernieuwing moet wet houder D. van der Wekken een lagere positie op de lijst aan vaarden. De wethouder sociale zaken, welzijn en cultuur heeft al aangegeven zich hier niet zonder slag of stoot bij neer te leggen en zich tijdens de leden vergadering te presenteren als tegenkandidaat. De Schouwse afdeling dreigt hierdoor in twee kampen uitéén te vallen: een deel dat de ver nieuwingsslag steunt en een groep die liever continuïteit ziet. Naar aanleiding van be richten in de media zegt Van der Wekken veel opbeurende reac ties van leden en niet-leden te hebben ontvangen. „Een aantal zei absoluut niet te begrijpen waar de PvdA mee bezig is", al dus de wethouder. Hij voelt zich hierdoor gesterkt in de race te blijven voor de eerste positie van de lijst en het wethouder schap. Of deze strijd de afdeling daad werkelijk in tweeën zal splijten, wordt echter door meerdere le den betwijfeld. „Ik ga er vanuit dat we samen nog steeds voor één partij staan", stelt voorzit ter M. de Jong-van Loo. Volgens raadslid E. Overbosch-de Reij- ger valt het op dit moment wel mee wat betreft de tweespalt binnen de club. Zij is zelf niet beschikbaar voor de volgende raadsperiode en hecht waarde aan nieuw bloed binnen de frac tie, al vindt O verbosch dat de commissie in haar vernieu wingsdrang 'moet uitkijken dat de ervaring niet wordt wegge gooid'. Zij rekent daarom meer op een stevige discussie tijdens de ko mende ledenvergadering dan op tweespalt. PvdA-wethouder G. van der Salm sluit zich bij deze bespie geling aan. „Twee kandidaten voor die positie is niets nieuws onder de zon. Dat is heel nor maal in deze periode van de politieke cyclus." Een stevige discussie hoort daar wat hem betreft bij. Hoewel hij de moti vatie van de commissie nog wil afwachten, heeft hij in een 'uit voerig gesprek' met zijn partij genoot en collega-wethouder al wel te kennen gegeven 'begrip' te hebben voor deze vernieu wingskeuze. „Zonder aan de kwaliteiten van Daan van der Wekken voorbij te gaan. Maar ik denk dat deze raadsperiode heeft aangetoond dat nieuw bloed in de politiek op Schou wen-Duiveland niet onverstan dig is." Afmaken Van der Wekken wil echter niet de dupe worden van deze ver nieuwingsdrang en 'zijn werk' van de afgelopen vijf jaar in een volgende raadsperiode afma ken. „Er moet ruimte zijn voor vernieuwende impulsen. Zeker. Maar als je alleen op dat ele ment gaat hameren ontstaat een ernstige inbreuk op de continuï teit van de dingen." Of de leden hier ook zo over denken zal moeten blijken op de vergade ring op 26 september. Van der Salm: „We leven in een demo cratisch land met democrati sche partijen. Ik ga er vanuit dat straks op democratische wijze één lijsttrekker gekozen wordt. Levert dat tweespalt op dan zou dat heel bijzonder zijn en ik zou het heel merkwaardig vinden." s-HEER HENDRIKSKINDE REN - Met een vogelbeurs in 's- Heer Hendrikskinderen openen de Vogelvrienden uit Goes za terdag 8 september het nieuwe seizoen. Tot en met april 2002 wordt elke tweede zaterdag van de maand een dergelijke beurs gehouden. Handelaren en individuele vo gelkwekers kopen en verkopen vogels en wisselen onderling er varingen uit. Voor kwekers is dit een belangrijke tijd van het jaar, omdat inkopen worden gedaan voor het aankomend kweeksei- zoen. De vogelbeurs wordt gehouden in het 's-Heer Hen drikshuis in 's-Heer Hendriks kinderen tussen 10.00 en 12.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37