Fusie AWR en WSB goedgekeurd PZC Tien nieuwe huizen in Kattendijke Goes bekijkt kansen openbaar parkeren op Hollandiaplein Theater in kerk goedkoopste oplossing Ongezouten kritiek op milieuvergunning schelpenverwerker Drankrijder ramt vrachtauto Auto gestolen in Oost-Souburg Diefstal bouwmaterialen Nekklachten na botsing Aanleg tuin nieuw gemeentehuis Man mishandeld in Goes Woonstichtingen Reimerswaal en Borsele per 1 januari samen verder Ontmoetingsdag kinderen uit bezetting Japan Op deze locatie kan Kattendijke uitbreiden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom KATTENDIJKE - In de loop van 2003 moet Kattendijke weer mogelijkheden hebben voor nieuwbouw. Dan is naar verwachting de planologische procedure voor de uitbreiding van het dorp in zuidwestelijke richting afgerond. In het ge bied komen waarschijnlijk tien woningen. In Kattendijke leeft al lange tijd de wens tot woningbouw. Daarvan zijn al enige tijd twee locaties in beeld: de locatie van Pronova in de Huyssenstraat en het verlengde van de Striephoekstraat. Het Prono va-terrein, in het dorp zelf, zou het eerst aan de beurt zijn, maar die plannen zijn voorlo pig afgeketst. Het ziet er nu naar uit dat er eerst op de uit breidingslocatie Striephoek straat zal worden gebouwd. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeen te Goes heeft onlangs de voor waarden vastgesteld waaraan de nieuwbouw moet voldoen. Kernpunt is dat de uitbreiding zoveel mogelijk moet passen en aansluiten bij de bestaande bebouwing, zodat het karak ter van Kattendijke niet wordt aangetast. De nieuwbouw dient op 'een zorgvuldige en subtiele manier' te worden vormgegeven, aldus het colle ge. Om die reden geldt er ook een matig bouwtempo van twee huizen per jaar, zodat het nieuwbouwgedeelte geleide lijk ontstaat. Een andere eis is dat de woningen wat vormge ving betreft moeten passen bij de karakteristieke bebouwing van het dorp. Om die reden is een kap bijvoorbeeld ver plicht. Verder is het de bedoe ling dat de doodlopende ge deelten van de Deltastraat en de Striephoekstraat met el kaar worden verbonden, zodat de verkeersstructuur in het dorp weer compleet is. De grond waar de nieuwe wo ningen moeten komen, is ei gendom van ontwikkelaar Faasse Faasse Projecten. De gemeente verplicht de ontwik kelaar twee van de tien kavels bouwrijp aan de gemeente te verkopen voor een bedrag van 250 gulden per vierkante me ter. De gemeente kan de grond vervolgens doorverkopen aan geïnteresseerde particulieren die er woningen naar eigen smaak kunnen laten bouwen. Voordat er kan worden ge bouwd, moet er eerst een gel dig bestemmingsplan zijn. De bedoeling is dat de ontwikke laar in het najaar met een in- richtingsschets voor het ge bied komt op basis waarvan een voorontwerp voor het be stemmingsplan wordt ge maakt. Dat volgt de gebruike lijke inspraakronden. Als er geen problemen zijn, zouden Gedeputeerde Staten het be stemmingsplan in februari 2003 kunnen goedkeuren. AXEL - Een 37-jarige automobilist uit de gemeente Axel is gistermorgen rond 05.00 uur, onder invloed van alcohol, op de Nieuwstraat te Koewacht tegen een vrachtauto gereden. Hij was na de aanrij ding weggelopen maar kon even later worden aangehouden. De man kreeg een rijverbod van vijf uur en een procesverbaal. De vrachtwagen werd ter plaatse gerepareerd en kon zijn weg vervolgen. De personenauto was beschadigd aan de voorzij de. OOS-SOUBURG - Tussen zaterdag en gistermorgen is vanaf de Berkenstraat te Oost-Souburg een blauwe Opel Kadett Hatchback gestolen. Het kenteken van het voertuig is PZ-57-XS. VLISSINGEN - Tussen zondagmiddag en gistermiddag zijn uit een in aanbouw zijnde woning in de wijk Lammerenburg in Vlissingen bouwmaterialen weggenomen. De bouwmateri alen vertegenwoordigen een waarde van een paar duizend gulden. Vanaf een bedrijfsterrein in Oosterland zijn tussen zaterdag middag en gistermorgen goederen weggenomen ter waarde van een paar honderd gulden. De buit bestond onder meer uit koperen leidingen. MIDDELBURG - Twee personenauto's zijn gisternacht rond half een zwaar beschadigd bij een ongeluk in Middelburg. Een 21-jarige inzittende uit Middelburg is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. De aanrijding vond plaats doordat een 25-jarige Middelburger op de kruising van de D. Rijkersstraat en de Poelendaeleweg geen voorrang gaf aan een 20-jarige plaatsgenoot die van rechts kwam. ZIERIKZEE - Drie bedrijven uit Schouwen-Duiveland gaan de aanleg van de tuin en parkeerruimte rond het nieuwe ge meentehuis voor hun rekening nemen. Burgemeester en wet houders verlenen naar verwachting volgende week de defini tieve opdracht aan de laagste inschrijver op de openbare aanbesteding. Het gaat om BTL Uitvoering (Bruinisse), Habo Hoveniers (Renesse) en Braber Groenvoorzieningen (Renesse), die voor dit karwei een gelegenheidscombinatie hebben gevormd. De aanbesteding bestaat uit alle grondwerken, de aanleg van vijvers, verhardingen voor paden, wegen en parkeerstroken én het verzorgen van alle beplanting in de driehoek tussen de Nieuwe Kooiweg, Houwersweg en Laan van Saint Hilaire. Het omgevingsplan is ontworpen door landschapsarchitect Jos van de Lindeloof uit Delft. GOES - In een uitgaansgelegenheid in de Goese binnenstad is zondag rond 1.30 uur een 21-jarige Kapellenaar mishandeld door een hem onbekende man. De Kapellenaar kreeg zonder reden een kopstoot en een vuistslag in het gezicht. De verwon dingen die hij daarbij opliep, moesten worden gehecht. Op de Westhavendijk in Goes wex'd diezelfde nacht rond 6.00 uur een 18-jarige automobilist uit Goes aangehouden wegens rijden onder invloed. Hij kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van vier uur. dinsdag 4 september 2001 door Mieke van derJagt HEINKENSZAND - Minister Pronk van VROM heeft de fusie tussen de woonstichtingen AWR en WSB, uit Reimerswaal en Borsele goedgekeurd. In het sociaal plan zijn alle werkne mers binnenboord gebleven en iedereen is akkoord met een nieuwe functie of een nieuwe werkplek. Daarmee is het zeker dat per 1 januari volgend jaar de nieuwe woonstichting R&B Woondien sten op de regionale markt komt. En niet alleen met huur huizen, die af en toe verkocht worden. R&B Woondiensten wil veel meer doen. „Onze nieuwe naam staat niet per definitie voor Reimerswaal en Borsele", zegt P. van Luijk, directeur van de Reimerwaalse fusiepartner die samen met de Borselse directeur CKrijger het management gaat voeren. ,,Je kunt er ook Riant en Betrouw baar achter zoeken, of Ruim en Betaalbaar. We hebben bewust niet voor de gemeentenamen ge kozen omdat we regionaal toe- MIDDELBURG - De Vereni ging KJBB (Kinderen uit de Ja panse Bezetting en de Bersiap 1941-1949) houdt 13 oktober een bijeenkomst in het Ontmoe tingscentrum aan de Vrij landstraat 51 in Middelburg. Deze ontmoetingsdag staat in het teken van het verwerkings proces van peuters en kleuters die destijds in een Japans kamp opgroeiden. Om 11 uur verzorgt Gelske van de Vlught een inlei ding met als titel: zoeken, vin den, loslaten. Zij vertelt over haar eigen ervaringen. Na deze inleiding is er gelegenheid tot napraten. Tijdens het middag programma is er muziek, ver zorgd door Tempo Doeloe Minstrels, afgewisseld met een optreden van een Hula-danse- res, Daarnaast zijn er diverse stands met Indische spullen. gelaten zijn. We kunnen op heel Noord- en Zuid-Beveland woondiensten aanbieden." Wat dat zijn, woondiensten, legt Krijger uit. „Kijk, we blijven natuurlijk een grote verhuurder van betaalbare woningen. Maar we hebben als projectonwikke- laar ook kwaliteiten in huis. Vooral als het gaat om samen werking met andere instellin gen, zoals bijvoorbeeld in de zorg, hebben wij ervaring. Daarnaast willen we ook vast- goedbeheer voor derden gaan bieden. Beleggers kunnen voortaan ook bij ons terecht voor de verhuur en het onder houd van hun onroerend goed. We denken voorts aan make laarsactiviteiten en het beheer voor verenigingen van eigena ren. Daarvoor moeten aparte stafafdelingen worden opge richt." Democratisch R&B Woondiensten wil nieuwe diensten aanbieden en traditio nele taken anders aanpakken. „Dat moet ook een democrati sche vorm krijgen met de op richting van een Woonplatf orm, waarin behalve mensen van de woonstichting ook dorpsraden en vertegenwoordigers van an dere instellingen zeggenschap moeten hebben." Krijger bena drukt dat een Woonplatform wat anders is dan een huurders- raad. „Die huurdersraad beoor deelt of we de dingen goed doen, het woonplatform of we de goe de dingen doen." Alles moet beter in de gefuseer de woonstichting, omdat vol gens de beide directeuren alles ook beter kan. „Tot nu toe be moeiden we ons nauwelijks met voorzieningen in de dorpen. Maar omdat we een platte landsstichting zijn, kunnen we daar best wat betekenen. Eén procent van onze huurop brengst, dat is toch drie ton structureel, gaan we steken, in de verbetering van voorzienin gen. Dan moet je denken aan de verdwenen postagentschappen en andere vormen van service die verdwenen zijn uit de dor pen. Misschienkunnen wij, door huisvesting voor een aantrekke lijke prijs te bieden, instellingen en bedrijven wel over de streep halen", aldus Van Luijk." door Rolf Bosboom GOES - Er komt op korte ter mijn een onderzoek naar de mogelijkheid om op of aan het Hollandiaplein in Goes extra, openbare parkeerplaatsen te realiseren. Het kan dan gaan om het vergroten van de parkeer kelder onder het toekomstige stadskantoor of het deels ver diept aanleggen van het par keerterrein op het plein, zodat er een tweede laag bovenop kan worden gerealiseerd. Het gaat om een vluchtige ver kenning quickscanwaarin de globale kosten van de ver schillende varianten op een rij worden gezet. Wethouder M. 't Hart deed de toezegging gister avond in de Goese raadscom missie financiën. Hij kwam daarmee tegemoet aan de wens van met name SGP/Christen- Unie om onder het nieuwe stadskantoor een grotere par keerkelder voor algemeen ge bruik te bouwen. Die zou dan REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl een belangrijke bijdrage kun nen leveren aan het oplossen van de parkeernood in de bin nenstad. 't Hart gaf duidelijk aan cle eventuele extra parkeer- capaciteit los te zien van het stadskantoorproject, waarvoor de gemeenteraad deze maand de knoop moet doorhakken. Onder het nieuwe gebouw moet in elk geval een voorziening komen die toereikend is voor de ambte naren en de bezoekers van het kantoor. In het huidige voorstel wordt uitgegaan, van 122 plaat sen. De extra parkeerruimte wordt nu afzonderlijk bekeken en niet in het budget voor de nieuwbouw (vijftig miljoen gul den) betrokken. Als de fracties, op basis van de uitkomsten van het onderzoek, het verstandig achten een groter aantal open bare parkeerplaatsen te verwe zenlijken, dan kan de aanleg wel worden meegenomen in de nieuwbouw. Het gaat dan voor al om een eventuele tweede par- keerlaag onder het stadskan toor. De commissieleden beperkten zich gisteravond verder vooral tot de financiële kant van de nieuwbouw. Diverse partijen, met de WD voorop, hadden grote moeite met de boekhoud kundige 'truc' de investering niet volledig maar slechts voor tachtig procent af te schrijven. Die manoeuvre scheelt aanzien lijk in de jaarlijkse lasten. Die stijgen, volgens de huidige op zet, met bijna 1,1 miljoen gulden om de nieuwbouw te kunnen fi nancieren. Volgens het college van burgemeester en wethou ders 'biedt de gemeentebegro tingvan volgend jaar voldoende ruimte om dat te kunnen beta len. Meerdere commissieleden vonden het bezwaarlijk dat zij dat niet zelf kunnen beoordelen, aangezien de begroting nog in voorbereiding is, De PvdA pleitte om die reden voor, opnieuw, uitstel van de besluitvorming totdat de begro ting gereed isWethouder 't Hart vond dat weer bezwaarlijk. De strakke planning, die erop is ge richt in de herfst van 2002 met bouwen te beginnen, zou daar door nog verder in het gedrang komen. Hij zegde daarom toe dat de partijen nog voor de ko mende raadsvergadering glo baal inzicht krijgen in de voor lopige begroting. De gemeenteraad beslist don derdag 20 september over de bouw van het nieuwe stadskan toor. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een theater in de Nieuwe Kerk in Zierikzee pakt aanzienlijk goed koper uit dan volledige nieuwbouw. Dat blijkt uit het onderzoek van het bureau Buys Culturele Profielen (BCP) naar een nieuwe podiumvoorziening voor Schou wen-Duiveland. Het prijskaartje van de zes voorstellen die het bureau doet, vari eert van 24,2 miljoen gulden voor volledi ge nieuwbouw tot 10,3 miljoen gulden voor aanpassing van de Nieuwe Kerk. In dat laatste geval gaat het om een minima le voorziening van een muziek- en kleine filmtheaterzaal Volgens BCP hecht ruim 82 procent van de bevolking waarde aan een podiumvoor ziening op Schouwen-Duiveland. Twaalf procent meent dat een dergelijke voorzie ning te duur is voor deze gemeente en zes procent wijst een theater op grond van re ligieuze overwegingen af. BCP kreeg de opdracht meerdere locaties voor een nieuw theater te onderzoeken. Eerder geopperde plannen voor nieuw bouw bij Scholengroep Pontes (Pieter Zeeman) of in nieuwbouwwijk Noorder polder, wijst BCP als reële mogelijkheden van de hand. Deze locaties worden dan ook niet m eegenomen in de zes voorstellen die het onderzoeksbureau heeft geformu leerd. Drie daarvan betreffen nieuwbouw in diverse varianten, op de plek van het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee. In de andere drie opties worden verschillende mogelijkheden voor verbouwing van de Nieuwe Kerk aangedragen. Duurste variant van 24,2 miljoen gulden betreft een nieuw te bouwen podiumvoor- ziening met een theaterzaal, bioscoop zaal, muziekzaal en kleine filmtheater zaal. In alle voorstellen wordt duidelijk onderscheid gemaakt tussen bioscoop en filmtheater, die elk een eigen publieks groep hebben en een eigen accommodatie vereisen. Met één zaal minder worden de stichtingskosten begroot op 21,7 miljoen Als wordt volstaan met slechts één zaal voor theater-, muziek- en bioscoopaan bod komen de investeringskosten op 17,9 miljoen. Volgens BCP zouden voor een aanzienlijk lagere investering van 12,7 miljoen gul den in de Nieuwe Kerk drie aparte zalen voor theater, bioscoop en muziek gereali seerd kunnen worden entevens een kleine zaal voor filmtheater. Indien wordt afge zien van een podium voor popmuziek, zou dat een besparing' van twee ton opleveren. Tenslotte draagt het onderzoeksbureau nog de mogelijkheid aan juist wel een mu ziekzaal in de Nieuwe Kerk te creëren en een podium voor theateractiviteiten ach terwege te laten. Daarvoor zou een investering van 10,3 miljoen nodig zijn. BCP wijst erop dat de gemeente bij een in grijpende verbouwing van de Nieuwe Kerk wel te maken krijgt met de eisen die tegenwoordig worden gesteld aan archeo logisch onderzoek op basis van het zoge heten Verdrag van Malta. Indien de kerk vloer moet worden opengebroken voor het creëren van een podiumvoorziening, dient enige weken ruimte te worden gebo den voor onderzoek naar wat zich in de bodem onder de kerk bevindt. De onderzoeksresultaten worden van daag gepresenteerd in de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden. Wethouder D. van der Wekken (cultuur) wil de bevolking eerst de kans geven een keuze te maken uit de zes opties, voordat de politiek daarover een standpunt in neemt. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De kans dat de nieuwe milieuvergunning van schelpenverwerker Van der Endt-Louwerse BV aan de Mo lenpolderweg in Yerseke in stand blijft lijkt niet al te groot. Die conclusie kon gisteren wor den getrokken na een hoorzit ting bij de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State in Den Haag waar het be roep van de families Hout en de Rooij werd behandeld. Vanwege de behandeling van dat beroep heeft het Haagse rechtscollege een onafhankelijk adviseur naar Yerseke gestuurd en zijn kritiek op de door B en W van Reimerswaal in maart 2000 verleende vergunning is niet mals. Zo stelt de adviseur in zijn verslag ondermeer dat de ver gunning geen waarborg biedt tegen hinder door stofuitstoot. De vergunning schiet ook tekort bij het tegengaan van lawaai en met name de nachtelijke trac- torritten. Een laatste punt waarop de adviseur zijn verslag heeft gericht, trillinghinder, ontbreekt volledig in de vergun ning. Op dit onderdeel is ten minste nader onderzoek nodig aldus de adviseur-. De gemachtigde namens de om wonenden, J. Wouters, sloot zich aan bij de kritiek van de ad viseur. De vergunning legt de meeste verantwoordelijkheid bij het bedrijf maar zijn clienten stellen vast dat alle mooie belof ten ten spijt de overlast alleen maar toeneemt. De aangevoch ten vex-gunning kent helemaal geen concrete normen of eisen en is dan ook van geen waarde in geval van handhaving. Wouters vindt dat deze vergunning moet worden vernietigd en dat de be voegdheid om vergunning te verlenen moet verschuiven van de gemeente Reimerswaal naar Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland. De kokkelschelpen die bij Van der Endt-Louwerse worden verwerkt moeten wor den beschouwd als 'afvalstof' leidt Wouters af uit recente rechtspraak van de Raad van State en het Europese Hof van Justitie. Afvalvexwerkende be drijven vallen onder de be voegdheid van het provinciebe stuur. De gemachtigde namens B en W, R Kil, stelt dat de schel penbij het bedrijf aan de Molen polderweg niet moeten be schouwd als afvalstof maar als gx-ondstofDaaruit volgt dat het gemeentebestuur wel degelijk bevoegd gezag is. Bovendien worden sinds enige tijd de schel pen niet meer ingezameld door Van der Endt-Louwerse maar door Van Oeveren in Vlake. Het bedrijf in Vlake beschikt wel over een afvalstoffenvergun- ning van GS en levert de schel pen schoon, en ontdaan van vleesresten aan Van der Endt- Louwerse. Het bedrijf in Yerse ke bewerkt de schelpen tot grit voor de mengvoedexindustrie of tot schelpenzand dat in vogelk ooien wordt gebruikt en een an dere toepassing is isolatiemate riaal onder gebouwen. Kil denkt dat in 2005 geen hinder meer zal zijn als Van der Endt- Louwerse de maatregelen heeft uitgevoerd die in het eigen Be- drijfs Milieu Plan (BMP) staan aangegeven. Hij bestrijdt dat er in de vergunning geen nonnen staan die kunnen worden ge handhaafd. Namens Van der Endt-Louwer se merkte P Haans op dat het geen zin meer heeft om de inge wikkelde discussie over de sta tus van de kokkelschelpen bij zijn cliënt, afval- of grondstof, verder te voeren. De bedrijfs voering is immers gewijzigd en volgens Haans is inmiddels on omstreden dat de schelpen die nen als grondstofDat is niet de enige verandering op het bedrij f van zijn cliënt want de lawaai ige nachtelijke tractorritten be horen al weer enige tijd tot het vexieden. Bovendien is op het bedrijfsterrein van Van der Endt-Louwerse éénrichtings verkeer ingesteld. Haans ver wacht dat daardoor het aantal transportbewegingen langs de woningen van omwonenden met de helft zal afnemen. Ten slotte zullen geluiddempers worden geplaatst, de verouder de drooginstallatie zal worden vervangen, siloblok A dat aan leiding gaf tot veel stofoverlast zal worden vervangen, een sproei-installatie zal worden aangebracht en de stoftrechter zal worden overkapt. Haans is zich bewust van het feit dat de Raad van State moet beoorde len of de vex'gunning terecht is verleend in xnaart 2000 toen al deze maatregelen nog niet van la-acht waren. Hij verzocht het Haagse rechtscollege om niet de hele vergunning onderuit te ha len maar eventueel op bepaalde onderdelen zelf verbeteringen aan te bx-engen. De uitspraak zal nog wel enkele weken op zich la ten wachten. De Nieuwe Kerk zou ixx de toekomst het hart kunnen gaan vormen van een groot opgezet cultuurplein. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31