Peres legt Durban uit als succes PvdA wil volkspartij voor heel links Nederland zijn PZC PZC Stramme vingers krijgen moeite met euro Orgaandonatie Boonstra Milieubeleid van Albert Heijn valt door de mand Arabisch plan verworpen te gast 4 september 1951 door Ad Bloemendaal In het kielzog van de VS en Ca nada heeft Israël gisteravond bekendgemaakt dat het zijn de legatie terugtrekt van de VN an- ti-racisme conferentie in Dur ban, nadat pogingen om sterk anti-Israëlische teksten uit de slotverklaring te weren, waren mislukt. „Tot onze spijt is Dur ban een bizarre show gewor den," zei gisteravond Israëls mi nister van Buitenlandse Zaken, Peres. Ondanks alles probeerde Peres de conferentie in Durban giste ren aan het thuisfront te verko pen als een doorslaand diplo matiek succes voor Israël. Nog nooit hebben zoveel landen uit alle hoeken van de wereld zich tegen een door de Arabische we reld voorgestelde VN-verkla ring uitgesproken, zei Peres. Van die kant hebben tot dusver weinig Israëliërs het bekeken. De Arabische en vele niet-ge- bonden landen willen dat de VN Israël tot 'racistische apart- heidsstaat' verklaren, zoals vo rige week de conferentie van non-gouvernementele organi saties (ngo's) al heeft gedaan. „Alle landen van de Europese Unie hebben zich tegen het Ara bische voorstel uitgesprokenen dat is nooit eerder vertoond," zei een optimistische Peres gis teren. „Alle landen van Oost- Europa, die meestal dicht in de buurt waren te vinden van de niet-gebonden staten, verzetten zich tegen het Arabische voor stel." Duidelijk Peres toonde zich er vooral ver heugd over dat India, een land waarmee Israël de banden steeds nauwer aanhaalt, zijn steun aan het voorstel van de niet-gebonden landen heeft onthouden. Hetzelfde geldt voor Rusland, Latijns-Amerika en Japan. Volgens Peres hebben al die landen duidelijk gemaakt dat ze wat er in Durban gebeurt niet serieus nemen. Het grootste deel van de wereld mag Durban dan volgens Peres niet serieus nemen, in Israël volgt men met argusogen wat er in de conferentiehallen gebeurt. Het soort Israëliërs dat geneigd is de wereldbevolking te verde len in twee groepen - joden en anti-semieten - ziet in Durban zijn gelijk meer dan bevestigd. De verklaringen en voorstellen van de Palestijnen in Durban zijn extreem genoeg om ook een furie te veroorzaken onder poli tiek gematigder Israëliërs. „Is raëls zogenaamde racisme wordt veroordeeld door die be kende liberale humanist, die kampioen van de mensenrech ten, Jasser Arafat," schrijft co lumnist Rosenblum van het dagblad Ha'aretz sarcastisch. Volgens Rosenblum is de rot ook doorgedrongen tot Kofi Annan. Nazi's De VN-secretaris-generaal ty peerde de sfeer op de conferen tie door in zijn openingsconfe rentie het cliché te hanteren dat het lijden van de joden in de ho locaust de onderdrukking van de Palestijnen niet rechtvaar digt. Rosenblum: „De implica tie is dat Israël, als enige land ter wereld, is opgezadeld met een speciaal soort bewijslast, name lijk aan te tonen dat zijn acties op geen enkele manier lijken op die van de nazi 's „Laten we er goede nota van ne men dat die bewijslast niet rust op de Navo. de VS en zeker niet op de Arabische landen en orga nisaties, die massaal terreur steunen en openlijk oproepen tot moord op de Israëlische na tie, de enige ter wereld die heden ten dage aan zo'n bedreiging bloot staat." GPD dinsdag 4 september 2001 van onze redactie economie Mensen met stramme vingers zijn ge waarschuwd: de euro komt eraan. Nu beschikt de Nederlander nog over zes ver schillende munten die in omvang flink van elkaar verschillen. Volgend jaar zijn dat er acht, die in grootte aanzienlijk minder uit eenlopen. „We krijgen er twee muntjes bij", zei H. de Heij van De Nederlandsche Bank (DNB), gisteren in Lelystad. In het geldpakhuis van DNB daar werd het startsein gegeven voor de duizenden geldtransporten de komende tijd. De verzamelde pers mag uitgebreid voelen en ruiken aan de nieuwe munten en biljetten. Wat opvalt is de gelijkenis tussen de halve euro, de hele euro en het twee euro stuk. Alledrie zijn ze net groter, kleiner, dunner of dikker dan de huidige gulden. „Nu hebben we nog een flink verschil tussen het dubbeltje en de rijksdaalder. Hét ver schil in omvang tussen de kleinste en de grootste munt wordt kleiner", aldus De Heij. De nieuwe biljetten kunnen ook tot de nodi ge vergissingen leiden. Vooral de kleuren kunnen mensen op het verkeerde been zet ten. Het huidige briefje van tien gulden is blauw. Maar het nieuwe blauwe biljet blijkt 20 euro waard, maarliefst 44 gulden. Om de verwarring compleet te maken is het 2O-eu robiljet ook nog eens bijna net zo groot als Wie in alle objectiviteit het resultaat beziet van de campagne die Nederlanders moest aanzet ten een registratieformulier voor orgaando natie in te vullen, kan niet anders dan concluderen dat die actie een succes was. Een op de drie Nederlanders stemde in met orgaandonatie en sindsdien staan er meer dan tweeënhalf miljoen donoren geregistreerd. De Nederlandse Transplantatiestichting en Eurotrans-r j plant zijn echter van mening dat het glas half leeg is. De dagelijkse praktijk zal beide organisaties daarin onge twijfeld steunen. De vraag naar organen overstijgt het 1 aanbod nog steeds. De laatste campagne dateert van drie jaar geleden. Een nieuwe campagne, waarin wordt gehamerd op het suc ces van de eerste, zou wederom een groot aantal dono- ren kunnen opleveren. Met zo'n vervolgactie worden l mensen bereikt die uit laksheid niet hebben gereageerd 1 of die net dat ene duwtje over de streep nodig hebben. De Nederlandse Transplantatiestichting enEurotrans- plant kiezen echter voor de agressieve methode. Zij wil- len Nederlanders die niet hebben aangegeven of zij hun organen na hun dood voor donatie beschikbaar stellen, automatisch als orgaandonor noteren. Ook al hebben zij daarmee een goed doel voor ogen, het is een onsym pathiek idee dat de weerzin tegen donatie kan doen aanwakkeren. Orgaandonatie, hoe noodzakelijk ook, zal altijd een element van vrijwilligheid in zich moeten bergen. Het raakt te zeer aan de persoonlijke levens sfeer van ieder individu om te eisen dat iedereen bij le ven bezwaar moet maken tegen donatie op straffe van algehele ontleding. het tientje. Het nieuwe 'tientje' - een biljet van 5 euro - wordt grijs. „Uit onderzoek is gebleken dat mensen biljetten vooral selec teren op kleur. Dat wordt dus nog even wen nen", aldus De Heij. De huidige guldenbil jetten zijn allemaal even hoog, 76 millime ter. De nieuwe eurobiljetten verschillen on derling in hoogte. Hoe hoger de waarde, hoe groter het aantal millimeters. Een biljet van 50 euro past nog net in de oude portemon nee, maar de biljetten van 100, 250 en 500 euro steken uit. December kan dus een gou den tijd worden voor de Italiaanse porte monnee-producenten. „Misschien wel, mis schien niet", aldus De Heij. „De meeste mensen lopen niet rond met briefjes van 100 euro of meer op zak." ANP Toen Cor Boonstra nog topman was bij Philips, fungeerde hij daar tevens als 'mister complian ce', degeen die controleert of de regels voor han del in aandelen wel worden nageleefd. Het is dus geen slag in de lucht als we aannemen dat hij tot in detail op de hoogte was van de wettelijke regels op dit gebied, Maar nadat Boonstra was beschuldigd van handel met voorkennis in aandelen Endemol terwijl zijn partner daar commissaris was, speelde hij de vermoorde on schuld. Beetje dom, hooguit, maar van kwade opzet was geen sprake. Dat Boonstra's naïviteit veel weg had van toneelspel, bewijst de nieuwe affaire waarin hij is betrokken. Vorig jaar deed hij aandelen Ahold van de hand terwijl hij als commissaris van dit bedrijf op dat moment niet mocht handelen. Bovendien vergat hij de transatie te melden bij de waakhond van de beurs, de Stichting Toezicht Effectenverkeer. Justitie beoordeelt of de man hiervoor vervolgd moet worden. Hoe dan ook heeft Boonstra met zijn gespeelde sulligheid het imago van de top van het Nederlandse bedrijfsleven, die toch al geregeld wegens zelfverrijking aan de schandpaal wordt genageld, een lelijke deuk bezorgd. Dit jaar valt er meer danl85.000 ton ongeadresseerd reclamedruk werk door de Nederlandse brievenbussen. Dat zijn ongeveer 9245 miljoen reclamefolders en krantjes. Milieudefensie maakt zich ern stig zorgen over deze groeiende papierbergzeker nu Albert Heijn hier nog eens 4200 ton papier per jaar aan toe dreigt te voegen. Een onderneming die de zorg voor het milieu hoog in het vaandel voert kiest daarmee voor een zeer milieubelastend reclamebeleid. doorHilde Stroot Het gaat de slechte kant op met het reclamedrukwerk. De afgelopen tien jaar is de hoe veelheid papier voor het verspreiden van reclamebood schappen meer dan verdubbeld. In 1990 ging het om 16 kilo per huishouden, in 2000 was dat toegenomen tot 34,3 kilo. Milieudefensie protesteert al heel lang tegen de groei van deze papierberg, die zowel het milieu belast als ergernis oproept bij de consument. Dit protest heeft er in elk geval toe geleid, dat huis houdens die een 'Geen Onge adresseerd Drukwerk' sticker op hun brievenbus plakken, ge garandeerd verschoont blijven van ongevraagd papier. Maar daarmee wordt de verantwoor delijkheid voor het beperken vanhet papiergebruik geheel bij de consument gelegd. Ten on rechte. Ook het bedrijfsleven dient haar verantwoordelijk heid te nemen. Het is dan ook onbegrijpelijk dat Albert Heijn deze week is begonnen met de wekelijkse huis-aan-huis verspreiding van het reclameblaadje Alle- dag. Met een oplage van zes miljoen en een papiergebruik ter grote van twee krantenpagina's, leidt dit naar schatting van Milieu defensie tot een toename van het reclamedrukwerk met 4200 ton per jaar. Niet alleen gaat Albert Iieijn méér papier gebruiken voor zijn reclame, het gebruikte papier is ook slechter voor het milieu. Tot nu toe adverteerde Albert Heijn in kranten. Krantenpapier is voor een groot deel kringloop papier, dus gemaakt van oud papier. Hout Het reclameblaadje Alledag wordt niet gedrukt op kring looppapier. Volgens een woord voerder van Albert Heijn wordt voor de Alledag papier gebruikt op houtbasis. Het hout hiervoor komt uit- bossen in Finland, die speciaal voor de papierindu strie zijn aangelegd. Steeds opnieuw echter blijkt dat voor de productie van pa pier hout wordt betrokken uit onvervangbare oerbossen. In een recent rapport beschrijven Finse milieuorganisaties talloze gevallen van het kappen in oer bossen ten behoeve van de pa pierindustrie. Eeuwenoude bossen, met een grote rijkdom aan dieren en planten, worden omgehakt om ons te inf ormeren over de aanbieding van de week en de kwaliteit van de sperzie boon. Terecht stelt Albert Heijn op haar website dat het als super marktonderneming een plek heeft midden in de samenlevi ng, en dat dit verantwoordelijkhe den met zich meebrengt. Letter lijk schrijft Albert Heijn: 'Uit gangspunt voor Albert Heijn is dan ook om als bedrijf niet al leen zorg te dragen voor een goede nettowinst, maar ook een bijdrage te leveren aan de zorg voor het milieu, zodat klanten met een gerust hart boodschap pen bij Albert Heijn kunnen blijven doen'. Ook zegt Albert Heijn een voor trekkersrol te willen vervullen op milieugebied. Milieudefen sie vreest dat de onderneming met de introductie van Alledag •inderdaad een voortrekkersrol zal vervullen, maar dan in nega tieve zin. De kans is groot dat Albert Heijn met de Alledag een nieuwe trend zet in de adverten tiebranche, die zal leiden tot een exponentiële groei van de pa pierverspilling. Albert Heijn weet dat, maar heeft ervoor gekozen het mi lieubelang even te negeren. Dat is in strijd met een maatschap pelijk verantwoord onderne- mersbeleid. Als Albert Heijn in derdaad een voortrekkersrol wil vervulllen moet het blaadje Al ledag, in een wekelijkse oplage van zes miljoen stuks, er gewoon niet komen. Ir. Hilde Stroot is beleidsmede werkster bossen bij Milieude fensie door Hans van Soest Tijdens het schrijven van haar voorlopige verkie zingsprogramma is binnen de PvdA hard nagedacht voor welke kiezer het program nu precies geschreven moest wor den. „Er is goed geluisterd naar wat de burger wil", zei Eberhard van der Laan, voor zitter van de programmacom missie, zaterdag bij de presen tatie van het stuk. „De burger maakt zich zorgen over de ozonlaag, maar wil wel twee keer per j aar een vliegva kantie. Iedereen wil gezond voedsel, maar er niet te veel voor betalen." De opmerkingen van Van der Laan zijn tekenend voor de in houd van het program, 'Samen voor de toekomst' geheten. In de huidige individualistische samenleving kan de PvdA zich niet alleen richten op de afkal vende, traditionele achterban. Wil de partij na de verkiezin gen opnieuw de grootste wor den, dan moet het een alterna tief zijn voor iedereen die 'niet rechts' is: van GroenLinks tot de linkerflank van CDA en D66. Volgens Van der Laan wil de moderne burger vooral meer invloed en meer keuzevrijheid. „Er worden steeds hogere ei sen gesteld aan de publieke voorzieningen. Als de over heid er niet voor zorgt, wendt de ontevreden burger zich af en gaat het zelf doen. Dat zal ertoe leiden dat de kwaliteit van de publieke voorzieningen afneemt, terwijl de minder welgestelden er op blijven aangewezen." De PvdA ziet het dan ook als de taak van de politiek om alle burgers bij het collectief betrokken te hou den. Een doel dat volgens Van der Laan alleen bereikt kan worden wanneer je als politie ke partij erkent dat de kiezer anno 2001 niet betutteld wil worden. Tegengestelden Dit leidt ertoe dat de PvdA in 'Samen voor de toekomst' twee tegengestelden met el kaar probeert te verenigen: aan de ene kant een sterkere collectieve sector met meer in vesteringen in onderwijs en zorg en meer blauw op straat. Premier Kok (r) bekijkt samen met zijn opvolger Ad Meikert het ontwerp-verkiezingsprogramma dat de partij zaterdag presenteerde. foto Toussaint Kluiters/ANP Aan de andere kant een terug tredende overheid: minder ge regel van bovenaf, meer eigen initiatief van de burger. „De bureaucratie moet volgen in plaats van leiden", zo karakte riseerde PvdA-fractievoorzit- ter Ad Melkert het programma zaterdag. Op alle gebieden moet de bur ger meet invloed krijgen. Op de lesprogi'amma's die scholen volgen en op de veiligheid in de buurt. Er moet meer gebruik worden gemaakt van persoon lijk gebonden budgetten in de zorg, waarmee de patiënt zelf hulp kan inkopen. Daarnaast moet de burger meer directe invloed krijgen op de politiek. Naast het correctief referen dum zou dat bijvoorbeeld moeten door de mening van de burger over diverse onderwer pen regelmatig te peilen. Bij lezing van het verkiezings programma wordt duidelijk dat de PvdA mikt op de 'grote gemene deler'. Veel PvdA-kie- zers kunnen zich nog in het program herkennen door een pleidooi voor een strenger mi lieubeleid (geen gasboringen en kokkelvisserij in de Wad denzee of Biesbosch) en meer investeringen in onderwijzers, verzorgend personeel en kin deropvang. Daarnaast probeert de PvdA kiezers van vooral het CDA er van te overtuigen dat het be stuur van het land bij haar echt in goede handen is. De partij probeert definitief af te rekenen met vooroordelen door er de nadruk op te leggen dat de PvdA niet houdt van potverteren, maar voorrang geeft aan aflossing van de staatsschuld. Geen achter haalde jaren-zeventig menta liteit van 'alles moet kunnen', maar herstel van normen en waarden door strengere straf fen en meer politieagenten en rechters. De keerzijde van deze keuze is ongetwijfeld dat een deel van de roodste PvdA-kiezers zich niet zullen herkennen in het programma. Doordat de partij meer kiezers aan zich wil bin den, worden op veel terreinen minder uitgesproken stand punten ingenomen. Zo moet het budget voor ontwikke lingssamenwerking op 0,8 procent van het bruto natio naal product blijven, in plaats van het gebruikelijke pleidooi voor 'tenminste 1 procent'. En geen kruistocht meer tegen de hypotheekrente-aftrek, maar meer aandacht voor de lagere inkomensgroepen die door de exorbitant gestegen huizen prijzen geen toegang meer hebben tot de woningmarkt. Er wordt dit keer met geen woord gerept over bezuinigin gen op defensie, terwijl het program wel aangeeft dat er op sommige posten bezuinigd moet worden om de investe ringen in onderwijs en zorg te kunnen betalen. Gedeeltelijke WAO'ers behouden hun recht op een uitkering, maar mogen aan de andere kant aangebo den werk niet weigeren op straffe hun uitkering te verlie zen. Met 'Samen voor de toekomst' kiest de PvdA ervoor een brede volkspartij voor links te zijn. Dat verklaart de scherpe aan vallen die GroenLinks, D66 en CDA in het weekeinde op het verkiezingsprogramma uit voerden. Zij vissen gedeelte lijk in dezelfde vijver. De ver kiezingscampagnes om zich zelf te onderscheiden van de ander zijn dan ook direct be gonnen. GPD Regen De Zeeuwse landbouwoogst is dit jaar niet onverdeeld gun stig. Door het aanhoudende slechte weer is de oogst pas laat binnéngehaald. Daar naast heeft de wateroverlast Schade toegebracht aan de ge wassen, met name aan de uien, aardappelen en suikerbieten, waarvan er nog veel op het land staan. Alleen voor het gras is het natte weer van de afgelopen tijd gunstig ge weest. Stadhuis De restauratie van het stad huis van Hulst vordert ge staag. Waarschijnlijk kan het gebouw volgend jaar weer in gebruik worden genomen. Met de restauratie werd drie jaar geleden begonnen. Het herstel van de toren in inmiddels vol tooid. Ook de ruwbouw aan de binnenkant is gereed en in het hele gebouw is centrale ver- warming aangelegd. Tarra Mosselvissers hebben momen teel veel last van tarra: schel pen, gruis en dergelijke, afkomstig van afgestorven mosselen. De mosselen zijn enige tijd geleden getroffen door de mosselparasiet. De schelpdieren die de parasiet hebben overleeft, zijn van goe de kwaliteit maar de handel heeft veel last van de tarra. De handelaren moeten de mosse len schoonmaken, voor ze naai de cliënten gaan. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden- zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vri|dagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0,75) per maand: 39,45 17,90 per kwartaal: ƒ107,50 48,78 per jaar: ƒ409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 2,00/0,91 zaterdag: 3,00/1,36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdelino. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze {abonnemenlenjadministralie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij; PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,43B0 AA Vlissingen. Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl VSassingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (01111454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2