Duitsland wil Spelen in 2012 Berry spreekt de taal van het volk Spelersbond en Fifa bereiken akkoord over tranferregels De Bruijn snel in Brisbane Organisatie trekt alle registers open Zwolle haalt squashkampioen Debuut Veneberg in grote ronde Feyenoord-spelers op stage Eerste WK zaalhockey in Leipzig Springruiters willen niet naar Sofia Titelhouder Italië uitgeschakeld Rossner wint secoedenspel van Mansveld Van den Bergh weg bij Rabo BRISBANE - Inge de Bruijn steekt triomfantelijk haar vinger omhoog nadat ze als eerste heeft aangetikt op de 50 meter vrije slag bij de Goodwill Games in Brisbane. De Bruijn maakte in Bris bane deel uit van een Europees All Star team. Met dat team won ze de strijd om de derde plaats van een samengesteld wereldteam (92-57). foto David Gray/Reuters van onze sportredactie BERLIJN -De uiteindelijke be slissing valt pas in november maar voorzitter Walther Tröger van het Duitse Olympisch Co mité weet het eigenlijk nu al ze ker. Duitsland gaat zich kandi daat stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen in 2012. De beslissing die het olympisch comité op 3 november moet ne men is volgens Tröger een for maliteit. De preses weetnogniet welke stad het meest geschikt is als decor voor het sportfestijn. Hij ziet Frankfurt, Düsseldorf, Stuttgart, Leipzig en Hamburg als interessante opties. Volgens Tröger is het zaak zo snel moge lij k een stad uit te kiezen om niet zinloos geld te verspillen. Duitsland was in 1972 (Mün- chen) voor het laatst gastheer van de Spelen. Berlijn deed een poging om de olympiade van 2000 binnen te halen, maar bleek kansloos tegen Sydney. Om in 2012 wel te slagen wil Tröger alle registers open trek ken. Want de concurrentie is groot. Alleen al in de Verenigde Staten hebben negen steden in teresse getoond om zich kandi daat te stellen, waaronder New York, Seattle en Chicago. Ook Moskou, Sevilla, Londen en To ronto hebben belangstelling. „Alleen de overwinning telt. Het is onbelangrijk of de Duitse kandidaat èen paar stemmen meer krijgt dan Berlijnin 1993", aldus Tröger. Leipzig, Frank furt en Düsseldorf hebben al ontwerpplannen ingeleverd. Peking De burgemeester van Peking wil dat alle Chinezen meebetalen aan de zomerspelen van 2008. Niet alleen de zestien miljoen inwoners van zijn stad maar alle 1,3 miljard Chinezen. Als hij van elke landgenoot een dollar vraagt, is hij bijna uit de kosten. Aan de Spelen in 2008 hangt het kostenplaatje van 1,6 miljard dollar, ongeveer vier miljard gulden. Dat is het bedrag dat Peking denkt uit te geven aan de nieuwbouw van 22 accommo daties en renovatie van zeven tien stadions/sporthallen plus de operationele kosten. Uit de eerste berekeningen blijkt dat de organisatie verwacht een kleine winst van twintig mil joen gulden te maken. De 22 accommodaties bestaan uitsluitend nog maar als com puteranimaties. De stad heeft 1215 hectare in het noorden van de stad, 40 kilometer van het Plein van de Hemelse Vrede, ge reserveerd voor de bouw van het zogenaamde Olympic Green. Daartoe behoren het olympisch dorp voor 17.600 atleten, het olympisch stadion (80.000 toe schouwers), de zwemarena en kleinere hallen. Trekpleister Peking, dat de grootte heeft van de provincie Utrecht, wil com pacte spelen. In het district Changping, een toeristische trekpleister met de Ming-gra- ven, worden vier sporthallen ge bouwd. Voetbal gaat het land in en naar steden als Tainjin, She nyang en Qinhuangdao. Voor roeien en kano wordt een baan gebouwd in Qingdao. De plannen zien er, kort na de toewijzing, niet alleen aantrek kelijk uit maar ook heel milieu vriendelijk. Veel groen, opval lend veel groen zelfs. En dat in Peking, tot voor kort nummer één op de lijst van vervuilde ste den in China en nog altijd hoog in de toptien. „Vier jaar gele den", aldus sportverslaggever Wang Ying, „was het veel erger. Toen konden we vanaf de vierde ringweg het centrum niet zien door de walmen van met kolen gestookte ovens." Tot 2008 gaat China 40 miljard gulden steken in milieuvriende lijke maatregelen en de verbete ring van de infrastructuur. Zo verdwijnen alle kolen gestookte ovens, moet Capital Steel, zeg maar de hoogovens van China, zijn meest vervuilende onderde len naar de provincie verplaat sen en worden alle 9600 open bare toiletten vervangen. „In Peking kan een toerist een stadswandeling maken aan de hand van de stank", zegt Wang Ying zonder dollen. „Hij volgt zij n neus en loopt van toilet naar toilet." Voor verbetering van de in- frastuctuur is de vijfde ringweg net geopend en wordt de zesde aangelegd. Het metronet wordt verviervoudigd. Met die maat regelen verwacht Peking een eincle te maken aan de verkeers chaos met 10 miljoen fietsen en 4 a 5 miljoen auto's. Het aantal auto's neemt in razend tempo toe. De welvaart in Peking stijgt, en zal met de opening van de Chinese markt voor het wes terse bedrijfsleven nog vérder stijgen. De stad is een grote bouwput en verwestert snel. Taxi's dragen slogans als Build New Peking, Hold Great Olym pics. Maar onder het westerse vernisje huist nog steeds een feodaal systeem waarin ge zichtsverlies de grootste verne dering is die een Chinees kan overkomen en begrippen als ge hoorzaamheid en verplichting centraal staan. De Chinezen worden met militaire discipline opgevoed in de leer van de Par tij, die worstelt met het even wicht tussen kapitalistische hervormingen en communisti sche controle. De locale comités dicteren nog steeds waar een Chinees komt te werken. Anonimiteit De angst voor gezichtsverlies schept allerlei sociale spannin gen waardoor de Chinees de voorkeur geeft aan de anonimi teit. „Van cle honderd Chinezen hebben er maar twee wat te zeg gen", aldus Wang Ying, „de rest is volgzaam. Dat schijnbare ge brek aan initiatief wekt frustra tie op bij westerlingen. Daarom worden de Spelen van 2008 de spelen van het geduld voor de westerlingen." DPA/AFP/ANP dinsdag 4 september 2001 ZWOLLE - Landskampioen DKTP IT/Squash Zwolle heeft wereldkampioen Peter Nicol vastgelegd voor het komende seizoen. Rutger-Jan Kamperman en Thony Schwab van Squash Zwolle waren aanvankelijk helemaal niet van plan om Nicol in het team op te nemen. „Maar het is weer net zo'n gekke toestand als twee seizoenen geleden", zegt Kamper man. „Een paar clubs heeft veel geld uitgetrokken voor een sterk team. We willen meedoen. Je moet ook wel, als kampi oen van de laatste twee jaar. Maar dan moet je daarvoor ook extra inspanningen leveren." Schwab: „Voor ons is Nicol zon der meer de duurste speler die we ooit in het team gehad heb ben." Nicol (28) vormt met de Canadees Jonathon Power de wereldtop. Squash City had Power twee seizoenen geleden in de gelederen, maar de Amsterdamse club is inmiddels niet eens meer actief in de eredivisie. GPD WORMER - Eerstejaars prof Thorwald Veneberg maakt za terdag zijn debuut in een van de drie grote wielerrondes. De renner uit Wormer maakt deel uit van de selectie van Rabo bank voor de Ronde van Spanje. Behalve Veneberg bestaat de ploeg verder uit de Nederlanders Karsten Kroon, Matthé Pronk, Jan Boven, Mare Lotz en Addy Engels, de Zwitsers Markus en Beat Zberg en de Belg Geert Verheyen. De Vuelta begint zaterdag in Salamanca. ANP ROTTERDAM - KV Mechelen heeft belangstelling voor de achttienjarige Feyenoorders Sesay en Frankel. Beide spelers zijn deze week op proef bij de Belgische tweedeklasser. Het duo komt uit voor Feyenoord 2. Het is nog niet bekend of Me chelen de spelers wil kopen of huren. ANP HAMBURG - Het eerste wereldkampioenschap zaalhockey wordt van 6 tot en met 9 februari 2003 in Leipzig gehouden. De wereldhockeybond FIH verkoos Duitsland als gastheer boven Oostenrijk. Twaalf vrouwen- enmannenteams strijden om de wereldtitel. Europa mag zes landen afvaardigen/Tot nu toe kent het zaalhockey alleen een EK, waarin Duitsland steevast domineert. Nederland gaf de discipline altijd weinig prioriteit, maar wil daarin verandering brengen. SID ENSCHEDE - Het is Bert Romp, bondscoach van de spring ruiters, niet gelukt om een ploeg samen te stellen voor de lan- denwedstrijd in Sofia. Daar zou een Nederlandse ploeg relatief eenvoudig punten kunnen verdienen voor de landen competitie. Punten die Nederland nog hard nodig heeft om zich te kwalificeren voor de finale in Madrid. In de .tussen stand staat Nederland op de zevende plaats. De eerste zes worden toegelaten tot de eindstrijd. Door de tegenvallende vij f de plaats in de landenwedstrij d op het CHIO in Rotterdam is het bereiken van de finale bijna een utopie. De sterkste ploeg, met olympisch kampioen Jeroen Dubbeldam, probeert komend weekeinde de benodigde punten te scoren op het sterk bezette concours in Calgary. GPD ANTALYA - Titelhouder Italië is tijdens het Europees kampi oenschap basketbal voor mannen in Turkije uitgeschakeld. Kroatië versloeg de Italianen in de tussenronde met 65-57 en bereikte de kwartfinales. ANP Berry van Aerle bezorgde afgelopen donderdag voor het laatst de post in Helmond. fotopersburo Van de Meulenhof/GPD Van Aerle begint in nieuwe baan bij landskampioen PSV doorXavier Moonen EINDHOVEN - Een van de be kendste postbodes van Neder land heeft een andere baan. Berry van Aerle bezorgde afge lopen donderdag voor het laatst de post in Helmond. Morgen keert hij terug bij PSV, de club waar hij dertien jaar voor voetbalde en waarmee hij grote successen vierde. 'Ons Berry' wordt bij de landskam pioen contactpersoon tussen club en supporters. Zijn vuurdoop met de suppor ters van PSV heeft Berry van Aerle (38) er al opzitten. Dat was tijdens de eerste thuis wedstrijd van de landskampi oen tegen FC Den Bosch. Met nog een paar anderen overhan digde de Helmonder de grote PSV- vlag aan de supporters op de Oostzijde. Toen de menigte hem zag, was het 'Berry Berry' niet van de lucht. Dat deed hem goed. „Het kippenvel stond op mijn armen. Het was net of je niet weggeweest bent. De waardering is er nog altijd." In 1994 verliet Van Aerle PSV via de achterdeur. Na dertien jaar trouwe dienst kreeg hij te horen dat het voorbij was in Eindhoven. Nu, zeven jaar la ter keert hij via de voordeur te rug. Van Aerle, zichtbaar zwaarder geworden, zegt met een stalen gezicht dat nooit zo gevoeld te hebben. „Wat is achterdeur? Ik ben gewoon via een deur vertrokken. Ik til daar ook niet zo aan. Anderen ma ken daar een groter probleem van dan ik. Een afscheidswed- strijd? Iedereen die mij kent, weet dat ik daar niet om zit te springen." Dat is Berry van Aerle ten voe ten uit. Geen poeha of kapso nes. Nee, altijd een jongen van het volk gebleven. Noem eens een andere topper in Nederland die na zijn actie ve voetbalcarrière de post ging bezorgen. („Was af en toe best zwaar. Vooral als er zware boe ken bij zaten".) Het is daarom dat Van Aerle nog altijd waan zinnig populair is bij suppor ters. Scouting Het kan niet anders of op de burelen van PSV kregen ze dat ook in de gaten. Zo'n zes weken geleden werd Van Aerle uitge nodigd om eens te komen pra ten over een baan. De Helmon der dacht dat ze hem bij de scouting zouden betrekken. Hij keek dan ook vreemd op toen commercieel directeur F ons Spooren hem vertelde dat hij in de toekomst het contact tussen PSV en supporters moest gaan onderhouden. Voor de vorm vroeg hij bedenktijd. „Maar nog voor ik buiten stond, wist ik al dat ik het zou doen. Ik zie me eerder in deze functie dan als trainer. Dat is niks voor mij." Spooren zegt dat Van Aerle juist is gekozen om zijn een voud. Berry spreekt de taal van het volk, van de suppor ters. Hij gaat de supporters be geleiden. Ook wordt hij tus senpersoon voor onze twee supportersverenigingen, PSV Fans United en de Supporters vereniging PSV. Daarnaast willen we Berry betrekken bij commerciële activiteiten op ons trainingscomplex. We den ken in dat geval ook aan Willy van der Kuylen. Het zijn bei den vertrouwde gezichten." 'Ons Berry' laat het allemaal maar op zich afkomen. „Na tuurlijk ben ik hartstikke blij. Ik heb dertien jaar bij PSV ge voetbald en nu ga ik er weer werken. Ben weer elke dag met voetbal bezig. Of ik goed ga verdienen? Als ge niet tevreden bent, moet je niet tekenen. Ik heb getekend, dat zegt genoeg. Vorige week heb ik Gerets, Koeman en Valckx gesproken. Het was net of ik nooit ben weggeweest." Zijn seizoen kaart van PSV zegt Van Aerle niet op. „Ben je gek. Die doe ik nooit weg. Als ik dadelijk 65 ben, wil ik ook verzekerd zijn van een plaats bij PSV," GPD LEIDEN - Debby Mansveld moest op het podium een teleur stelling weg slikken. De renster van het Belgische Vlaanderen T- Interim dacht even dat ze in de tweede etappe van de Holland Ladies Tour de leiding had ge grepen. Na uitgebreid rekenwerk bleek de Duitse Petra Rossner met haar ritzege een dubbelslag te hebben geslagen. Ze loste Leon- tien Zijlaard-Van Moorsel af als leidster en heeft in het algemeen klassement één seconde voor sprong op Mansveld. Mansveld, wier fiets zondag doormidden brak, maakte voor de tweede achtereenvolgende dag deel uit van een kopgroep die het beeld van de wedstrijd bepaalde. De renster, die haar contract met Vlaanderen bin nenkort zal verlengen, voelt zich thuis in de Nederlandse koersen en vindt het heerlij k om in waaiers te kunnen rijden. In de spurt koos Mansveld het wiel van Rossner, maar ze kwam net tekort tegen deDuitse. „Gis teren had ik ook al op haar ge gokt, maar toen bleek ze geen goede benen te hebben. Ik had wel verwacht dat ze vandaag uit was op revanche, daarom ging ik weer in haar wiel zitten. He laas was ze net iets te sterk. Ik dacht even dat ik de leiderstrui zou hebben. Het is jammer dat ik net mis grijp." Slappe benen Rossner werd in de eerste rit nog verslagen door Van Moorsel. De Duitse klaagde na afloop over slappe benen. Ook gisteren voelde ze zich alles behalve fit. „Revanche speelde totaal niet door mijn hoofd", zei Rossner. „Ik hoopte alleen maar dat ik de finish zou halen. Ik dank deze zege en de leiderstrui vooral aan mijn teamgenoten". Het Saturn Cycling Team was met drie rensters in de kopgroep van negen vertegenwoordigd. Rossners landgenote Judith Arndt en de Australische num mer één van de wereld, Anna Millward, demarreerden de concurrenten in de laatste plaatselijke ronde kapot. Ross ner kon het in de laatste meters afmaken door Mansveld en Van Moorsel te verslaan. Madeleine Lindberg raakte gis teren bij een valpartij een rij tanden kwijt. Het is al de tweede keer dit jaar dat de Zweedse renster van Farm Frites op haar gezicht terecht komt. Ze werd na de val voor observatie naar het ziekenhuis in Leiden ge bracht. ANP doorCarel Goseling DEN HAAG - De internationale bond van voetbalprofs FIFPro en de wereldvoetbalbond Fifa hebben een akkoord bereikt over de transferregels voor voetbalspelers. De FIFPro ziet daardoor af van een geplande rechtszaak tegen de Fifa. De nieuwe regels zijn met terug werkende kracht vanaf 1 sep tember geldig. Volgens FIFPro-secretaris Van Seg'gelen heeft de spelersvak bond belangrijke wijzigingen in de regels zoals de Fifa die in maart met de Europese Com missie overeenkwam, aan kun nen brengen. Desalniettemin zal veel afhan gen van uitspraken die een door- de Fifa ingestelde arbitrage commissie gaat doen bij onenig heid over de nieuwe regels. In die commissie zijn de spelers ruim vertegenwoordigd. Nieuwe regels Fifa-baas Blatter meent dat, de nieuwe regels een positief effect zullen hebben op de ontwikke ling van de voetbalsport. Blat ter bestempelde de overeen komst als een mijlpaal. „Ik ben erg blij dat het uiteindelijk voor de spelers mogelijk is geworden zich aan te sluiten bij de andere partijen. Het was altijd ons doel alleen leden van de voetbalfa milie erbij te betrekken. Gedu rende de lange onderhandelin gen heb ik respect gekregen voor FIFPro en ik verheug mij op toekomstige samenwerking met hen." In maart werd het volgende overeengekomen: - contracten duren minimaal één, maximaal vijf jaar. - spelers j onger dan 2 8 j aar moe ten minimaal drie jaar van hun contract uitdienen voordat ze van club kunnen veranderen, bij spelers ouder dan 28 jaar is dat twee jaar. - een speler die voordien zijn contract eenzijdig opzegt krijgt vier maanden schorsing. - een club die een speler met contract de deur wijst, krijgt straf. - in de contracten wordt een transfersom vastgelegd. Dat ge beurt in overleg tussen speler en club. Alleen indien beiden ak koord zijn kan de speler voortij dig de club verlaten. - voor spelers jonger dan 23 jaar njoet de club waar de speler heen gaat een opleidingsvergoe- ding betalen aan de vroegere club(s). - aan het einde van het contract is de speler transfervrij. - spelers kunnen alleen in de zo mer en rond kerstmis van club veranderen. - de regels gelden alleen voor in ternationale transfers. - bij problemen beslissen de na tionale voetbalbonden en/of de Fifa. Onder druk van de FIFpro be sloot de Fifa al eerder dat spe lers bij geschillen ook naar de gewone rechter konden. Spelers ouder dan 23 waarvan het con tract eindigde, waren transfer vrij. Na twee seizoenen zou het hele systeem worden geëvalu eerd. Nu is bepaald dat voor spelers ouder dan 23 jaar waarvan het contact afloopt, de nieuwe club aan oude verenigingen geen op leidingsvergoeding hoeft te be talen. Indien wel een vergoe ding betaald moet worden wordt de hoogte daarvan in overleg met de spelersvakbon den bepaald. Een club die een speler aantrekt van een andere vereniging die in het voorafgaande seizoen bijna niet gespeeld heeft (minder dan 10 procent van alle duels) hoeft alleen de restwaarde van zijn contract als vergoeding te beta len. Als een vereniging de werk gever van de speler benadert voor een transfer, wordt de spe ler tegelijkertijd schriftelijk op de hoogte gesteld. De eerder be paalde schorsing van vier maanden voor spelers die een zijdig hun contract opzeggen, kan in bijzondere gevallen ver vallen. Als het nieuwe systeem nadelig voor de spelers uitwerkt kan de FIFpro de overeenkomst met de Fifa opzeggen. Bij nationale transfers mogen spelersvak bonden en clubs afwijkende re gels afspreken inzake transfers. GPD BEESD - Veldrijder Camie.1 van den Bergh is met onmiddellijke ingang overgestapt naar de amateurploeg Bert Story-Piels. De Brabander, woonachtig in Beesd, kwam bij zijn ploeg Ra bobank niet in aanmerking voor .een profcontract. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25