Conferentie racisme spat uiteen Miskende boeren kondigen acties aan tegen ministerie Justitie opent jacht op witwasoperaties Een goed A 13 VS en Israël stappen op wegens uitlatingen Arabieren Donkere wolken boven KPN Asielzoekers eindelijk van boord Mosselzaad uit Oosterschelde Sampras en Agassi tegen elkaar Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 HR-Dubbelglas j Bange schoolkinderen in Noord-Ierland Brit slurpt recordaantal oesters weg Weduwe Heijn verbijsterd over bonus Ferdi E. Van der Stoel wil langer verblijf Navo-troepen Boonstra geeft commissariaat bij Ahold op NW 4 Regenachtig 's Ochtends veel regen, 's middags droger met enkele buien. Maxima rond 16 graden. Noordwestenwind 4 tot 5 Beaufort. 244e jaargang no. 209 dinsdag 4 september 2001 los nummer 2,00 0,91) Bestuursvoorzitter Paul Smits (foto) van KPN maakte gisteren bekend dat het verlies over de eer ste helft van dit jaar is op gelopen tot 1,04 miljard euro. KPN, dat vorige week overleg over een fu sie met Belgacom zag mis lukken, verwacht over ge heel 2001 een ne gatief nettoresul taat. De lijdensweg voor de bootvluchtelingen aan boord van het Noorse vrachtschip Tampa lij kt voorbijnadat ze gisteren van boord zijn gehaald. In Australië zal de zaak nog wel een staartje krijgen, omdat het federale hof zich nog moet uitspreken over de handelwijze van premier Howard. Voor het eerst sinds ze ven jaar wordt er in de Oosterschelde weer mosselzaad opgevist. Onlangs werd ontdekt dat de Oosterschelde enorme hoe veelheden mos- selbroed bevat. Pete Sampras heeft gisteren de kwartfinales bereikt van de US Open. De Amerikaan versloeg de Australiër Pa trick Rafter in vier sets: 6-3 6-2 6-7 6-4. Sampras, als tiende geplaatst, treft nu zijn landgenoot Andre Agassi, die eerder op de dag te sterk was voor de Zwitser Roger Fe- derer. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 8; film by the sea. 9,10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21, sport: 23,24 en 25; wetenschap: 27. van onze redactie binnenland LELYSTAD - Justitie gaat de komende tijd extra aandacht schenken aan mensen die zwart geld witwassen. Met de euro in aantocht, is sprake van een aan zwellende stroom crimineel of informeel geld dat wordt witge- ,,Als de geldtransporten goed verlopen, is het witwassen van geld nog het enige echte pro bleem", aldus procureur-gene raal DSteenhuis gisteren in Le lystad. Steenhuis is bij het openbaar ministerie speciaal belast met de invoering van de euro. Verge zeld van minister Zalm van Fi nanciën en president Wellink van De Nederlandsche Bank (DNB) gaf hij in Lelystad het startsein voor de distributie van de euro. De komende maanden worden vanuit het geldpakhuis van DNB in Lelystad 28 milj ard euromunten verspreid over 6000 bankkantoren en hon derdduizenden winkels. Vanuit de kluizen van DNB in Amster dam worden 655 miljoen euro biljetten uitgereden. De logistieke operatie is zo nauwkeurig voorbereid, dat ei genlijk niemand nog rekening houdt met grote problemen. Falsificaties die tot dusver zijn opgedoken - niet in Nederland waren zo slecht, dat ze geen re- eel gevaar vormen. Anders is het met het grijze, zwarte en crimineel geld dat nu aan de oppervlakte komt. Vol gens een grove schatting is er vier miljard aan zwart geld in omloop. Bankpresident Wellink maakte gisteren gewag van een grote stroom duizendjes en biljetten van 250 gulden, die vanuit het buitenland naar Nederland vloeit.Wellink: ,,Een groot deel van het geld dat uit het buiten land komt, stamt uit het infor mele circuit." ANP pagina 2: stramme vingers pagina 27: euro in filatelie (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr-Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer p'aats(proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: !fg»noteert u mij voor een e-mail:abonnement. De eerste twee Voor automatische incasso stem ik toe in weken ontvang ik de krant afschrijving van mijn (post)bankrekening- gratis. Daarna wil ik betalen: nummer: Q per maanc) met automatische incasso handtekening: 39,45 17,90). per kwartaal met automatische incasso PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 107 50 48 78) vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Glashandel i MELIESTE J Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j Luxe steken wij niet onder stoelen of banken De Opel Vectra Onyx Standaard met lederen bekleding, nu voor €22.145,- (ƒ48.801,16) www.opeI.nl OPEL"©- Gcm. bnjidstolverbr.cii CO.-uiisiooi, volgens Richtlijn 1999/IOO/EG. Benz.motoien kins/lnen van 9,510113,9. Litos/100 kin: van 10,5 tot 7,2.CO, gr/km: van 252 rat 173. Dieselmotoren kms/litcn van 15,6 tol 17,5- Litcts/100 km: van 6,1 tot 5.7- CO, gr/km: van 173 rat 151 van onze redactie buitenland DURBAN - De Verenigde Staten en Israël hebben zich gisteravond terugge trokken uit de Racisme- conferentie van de Ver enigde Naties in Durban. Dit gebeurde nadat duide lijk was geworden, dat een bemiddelingspoging van Noorwegen om anti-Isra- elische teksten uit de ont werp-verklaring te krij gen, was mislukt. De Amerikaan Lantos, demo cratisch Congreslid en lid van de Amerikaanse delegatie, maakte het besluit wereldkun dig. Hij zei dat hij 'met eigen ogen' heeft gezien dat het be sluit van minister Powell van Buitenlandse Zaken niet naar Durban af te reizen, terecht was. „Een kleine groep extremisten in de Arabische wereld heeft de conferentie gekaapt. Er is geen enkele wil om tot een positief re sultaat te komen", aldus Lan tos. Powell gaf zelf een verklaring uit, waarin hij zei het besluit tot terugtrekking met spijt te heb ben genomen 'vanwege het be lang van het internationale ge vecht tegen racisme'. „Maar de discussies volgend, ben ik ervan overtuigd dat er geen alterna tief is", aldus de minister. De Is raëlische minister Peres zei dat zijn land ten onrechte was be stempeld als een koloniale natie en gaf de Arabische Liga de schuld van het debacle. Lantos benadrukte dat de zijn delegatie tot het laatst toe er hard aan heeft getrokken. „Maar alle pogingen om tot een compromis te komen, zijn mis lukt." Hij verwachtte dat 'zeker vier dozijn' delegaties het voor beeld van Amerika zullen vol gen. Nazi-propaganda De Britse Lord Janner, hoofd van de delegatie van het Joods Wereldcongres, zei dat 'natuur lijk' ook zijn delegatie zal op stappen. Hij sprak van een 'on voorstelbaar antisemitisme en racisme' dat zich meester had gemaakt van de conferentie- .„Het is absoluut te vergelijken met de nazi-propaganda", zei Janner en toonde een pamflet met daarop de beeltenis van Hitier en anti-Israëlische tek sten. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Michel ver klaarde gisteravond dat de lid staten van de Europese Unie de conferentie niet verlaten. „Ze hebben mij een mandaat gege ven het voorstel van mijn Zuid- Afrikaanse collega Zuma te aanvaarden om een geheel nieu we tekst op te stellen waarover consensus mogelijk moet zijn." België is momenteel EU-voor- zitter. Canada, dat aanvankelijk had aangekondigd het voorbeeld van Israël en de VS te volgen, besloot na het EU-besluit toch te blijven. De Canadezen hopen 'toch een bevredigend resultaat te kunnen bereiken' Gastland Zuid-Afrika reageer de teleurgesteld op de Ameri kaanse en Israëlische beslissing en noemde deze ongelukkig en onnodig. Teleurstelling over heerste ook bij bij mensenrech- tencommissaris Mary Robinson en VN-secretaris-generaal Kofi Annan. GPD/ANP pagina 2: Peres spreekt van succes Ook de school zelf werd bekogeld met vuurwerk, stenen en flessen. Bij de scher mutselingen die volgden, vielen rake klappen. Pogingen om het conflict over de route van de kinderen naar hun school te beëindigen, strandden zondag al. foto RTR LONDEN - De 31-jarige Brit John Wright heeft zich gisteren een plaats in het Guiness Book of Records geslurpt. De timmer man uit Chertsey wist binnen drie minuten 97 oesters naar binnen te laten glijden en ver brak daarmee het een jaar oude record van 64 stuks. „De truc was ze meteen door te slikken, kauw ze niet en stop er niet teveel tegelijk in je mond", aldus de winnaar die ondanks zijn record nog ruimte over had voor een kleine snack.,Ik moest echt een Mars hebben", aldus Wright die 's morgens nog met een hamburger had ontbeten. Oesters worden doorgaans ge zien als potentieverhogend maar volgens Wright begon het bij hem nog niet te kriebelen. „U moet het later maar aan mijn vriendin vragen ."RTR BELFAST- Rooms-katholieke ouders voeren hun bange kinderen langs een Noord-Ierse politiemacht die protestantse demonstranten tegenhoudt in Ardoyne Road in Noord-Belfast. Die probeerden gisteren rooms-katholieke kinderen de toegang te beletten tot hun school. Het was de eerste schooldag na de vakantie. HILVERSUM - De weduwe van Gerrit-Jan Heijn is verbijsterd over de zeven ton WAO-uitke- ring die de moordenaar van haar man, Ferdi E., heeft gekre gen. Het bedrag is achterstallige uitkering voor de tijd dat hij in de cel zat. „Het is té absurd, ik wist niet wat ik las, ik wist niet wat me overkwam. Het is verschrikke lijk, ik begrijp hier niets van", zei Hank Heijn gisteravond in het tv-programma Nova. Het is voor het eerst sinds de moord dat de weduwe in de publiciteit treedt. Albert Heijn, de broer van de vermoorde Gerrit-Jan, toonde zich ook verbolgen over de uit kering. „Het zal allemaal wel keurig volgens de regels zijn ge gaan, maar je kunt ook van de regels afwijken. Is er dan nie mand geweest die heeft gedacht dat dit toch wel een heel vreem de indruk maakt, dat je dit toch niet kunt maken?" GPD DEN HAAG - EU-adviseur voor Macedonië Van der Stoel vindt dat de Navo-troepen lan ger dan voorzien in dat land moeten blijven. Hij vreest escalatie als dat niet gebeurt. Volgens de Nederland se topdiplomaat zou een verlen ging van het verblijf met enkele weken kunnen helpen bij het stabilisatieproces. De militai ren zouden eind september weer vertrekken. ANP (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) DEN HAAG - Cor Boonstra is opgestapt als Commissaris bij Ahold. De oud-Philips topman houdt de eer aan zichzelf nadat dit weekend bekend werd dat hij ongeoorloofd heeft gehandeld in Ahold-aandelen. Zijn positie kwam daardoor in gevaar. Zaterdag werd bekend dat Boonstra vorig jaar augustus voor bijna 700.000 gulden aan delen en obligaties Ahold ver kocht. Niet alleen het tijdstip waarop hij dat deed (dertien da gen voor publicatie van de kwartaalcijfers) was verboden, maar hij maakte nog een tweede fout: hij verzuimde als commis saris zijn transactie bij zowel Ahold zelf als bij de beurstoe zichthouder Stichting Toezicht Effectenverkeer te melden. In een reactie spreekt J. van Ke- menade, lid van de raad van commissarissen bij Ahold, van 'een verstandig besluit' van Boonstra. Eerder noemde hij diens handelwijze 'dom en ver bijsterend'. „Zelfs als Boonstra uit naïveteit heeft gehandeld, is er sprake van een evidente over treding van de regels." Van Kemenade, ook commissa ris van de koningin in Noord- Holland, heeft met enkele ande re leden van de raad van com missarissen gebeld. Het oordeel was eenduidig: 'Fout is fout.' GPD/ANP pagina 2: commentaar Cardioflo®: voedingssupplement Mm voor uw cardiovasculaire gezondheid. Kijk op www.euroheart.nl voor belangrijke informatie over hart en bloedvaten. door René Schrier WISSENKERKE - Boeren in heel Nederland gaan vrijdag weer actie voeren. Momenteel bereiden ze de acties voor uit onvrede met het landbouwbe leid van het ministerie. Donderdag treden de agrariërs met de acties naar buiten. Ze willen hun protest zo inkleden, dat de burger er niet te veel last van heeft, om depublieke opinie niet tegen zich te krijgen. Directe aanleiding is het gewas- beschermingsbeleid van het mi nisterie. Volgens voorzitter B. Sandee van de ZLTO Noord-Be veland zijn de boeren 'enorm giftig'. Hij merkt dat het al een poosje onrustig is onder de le den van zijn organisatie: „Het is net of het ministerie de boeren wil pesten." Opstand In de jaren tachtig werd even eens op Noord-Beveland het initiatief genomen voor een gro te landelijke boerenopstand. Ook nu zijn er genoeg agrariërs die zo weer actie willen voeren, vertelt Sandee. De acties zijn niet bedoeld tegen het publiek en de minister merkt niet zo veel van een wegblokkade. Maar diezelfde blokkades kunnen zich wel tegen je gaan keren." De boeren voelen zich geschof feerd door de overheid, door de manier waarop de politiek om gaat met signalen vanuit de agrarische wereld. Een voor beeld daarvan is een brief die de ZLTO Noord-Beveland 7 febru ari van dit jaar aan het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij zond en waarin bezorgdheid werd uitgesproken over de toestand van de Neder landse akkerbouw. Het ministe rie heeft taal noch teken gege ven naar aanleiding van die brief. Ook een bezoek aan de land bouwdeskundigen in de Tweede Kamer in februari heeft niets opgeleverd. Daarom heeft de Noord-Bevelandse ZLTO-afde- ling een tweede brief aan land bouwminister Brinkhorst opge steld, waarin de vinger op de zere plek wordt gelegd. „Bij ons bestuur leeft het idee dat het mi nisterie momenteel zeer vijan dig staat tegenover de sector. Wij vragen ons af of het continu schofferen van de boeren door het ministerie bijdraagt aan een efficiënte samenwerking." Heffingen In de nieuwe brief wordt nog eens gesteld dat de kosten voor de boeren de laatste jaren sterk zijn gestegen, vooral door toe doen van het ministerie. Enkele van die oorzaken zijn heffingen op gewasbeschermingsmidde len, pachtprijsverhogingen, verbod van gewasbescher mingsmiddelen en kortingen op landinrichtings-, verkavelings- en herstructurerings werken. De boeren ervaren deze maatre gelen, als onnodig en onwense lijk. Wat echter steekt, is dat het ministerie er geen argumenten bij levert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1